Hoppa till sidans innehåll

1-3 juli, 2005 - Världsungdomsspelen, Göteborg


Resultatlista Världsungdomsspelen 2005
Datum:            2005-07-01--03
Plats:            Ullevi
Arrangör:         Örgryte IS                         Tfn:   031-7727886
Tävlingsledare:   Per Crona o Mats Svensson          E-mail This is a mailto link
Väder:            Soligt och 22-26 grader
M 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          0,4                             2/7
  1 Christofer Sandin     79 Mölndals AIK            10.80  q
  2 Thomas Mellin Olsen   77 IL Gular                10.93  q
  3 Hans Henrik Grabe     77 Odense Atletik          11.18
  4 Patrik Lado           82 KFUM Örebro             11.39
  5 Peter Wigren          80 Ullevi FK               11.78
  6 David Nilsson         82 Bollnäs FIK             11.87
  7 Filip Almgren         84 Gefle IF                12.27
    Philip Nossmy         82 Malmö AI                ej start
    Försök  heat: 2          1,6                             2/7
  1 Stefan Tärnhuvud      85 Sundsvalls FI           10.66  q
  2 Djordje Djekic        85 Malmö AI                10.94  q
  3 Daniel Petersson      80 IFK Växjö               11.10
  4 Henrik Nyblad         84 Bollnäs FIK             11.26
  5 Fredrik Videll        80 Österhaninge IF         11.51
  6 Mikael Thulin         85 Hammarby IF             11.54
  7 Daniel Sjans          83 Kvarnsvedens GoIF       11.66
  8 Erik Hagström         73 Mölndals AIK            12.07
    Försök  heat: 3          -1,1                            2/7
  1 Per Strandqvist       87 Malmö AI                10.76  q
  2 Hamed Al-Bishi        80 Saudiarabien            10.99  q
  3 Christian Trajkovski  65 Hvidovre Atletik        11.08
  4 Rafael Askros         81 Ullevi FK               11.11
  5 Anders Nyhus          77 SK Vidar                11.30
  6 Sorena Alhiti         81 Väsby IK                11.58
  7 Kim Dennerbring       83 Västerås FK             11.74
  8 Svante Curenstam      85 Hakarpspojkarna         12.54
    Försök  heat: 4          -0,9                            2/7
  1 Yahya Ibrahim Hassan  86 Saudiarabien            10.68  q
  2 Martin Krabbe         85 Danmark                 10.95  q
  3 Vuk Djekic            88 Malmö AI                11.35
  4 Per-Joan Lorentzon    74 IK Orient               11.53
  5 Simon Forsberg        83 Rånäs 4 H               11.55
  6 Steinar Bergheim      85 Norna Salhus            11.67
  7 Steffen Nörvik        85 BUL                     11.80
  8 Anders Andersson      76 IK Orient               11.81
  9 David Andersson       85 Hammarby IF             11.84
    Försök  heat: 5          0,7                             2/7
  1 Daniel Persson        82 Malmö AI                10.68  q
  2 Peter Johansson       80 Ullevi FK               11.13
  3 Jimmie Johnsson       85 IK Finish               11.31
  4 Henric Gröndahl       79 IF Hagen                11.53
  5 Johan Attersand       74 Hammarby IF             11.65
  6 Johan Zetterberg      84 Strands IF              11.68
  7 Morten Bredholt       77 Sarpsborg IL            11.90
    Nasser Sebabi         82 Hofors AIF              ej start
    Försök  heat: 6          -0,3                            2/7
  1 Farag Al-Dosari       84 Saudiarabien            10.74  q
  2 Pontus Nilsson        82 Malmö AI                10.91  q
  3 Fredrik Skoglund      80 IFK Lidingö             10.94  q
  4 Niklas Broström       77 IF Göta                 11.07  q
  5 Kjetil Myrmel         81 IL Gular                11.34
  6 Paul Thuvesson        84 Vittsjö GIK             11.74
  7 Henrik Attersand      84 Hammarby IF             12.36
    Tim Greneby           85 KFUM Örebro             ej start
    Försök  heat: 7          0,3                             2/7
  1 Johan Wissman         82 IFK Helsingborg         10.59  q
  2 Jimisola Laursen      77 Malmö AI                10.69  q
  3 Fredrik Ottosson      84 Alvesta FI              10.85  q
  4 John Lundvik          83 IFK Växjö               10.99  q
  5 Khaled Salem          86 Saudiarabien            11.05  q
  6 Eivind Stavang        82 Florö T&IF              11.25
  7 Amadeus Rosberg       85 IFK Halmstad            11.66
  8 Ted Jonsson           82 Oskarhamns SK           11.98

    A-final                  -0,4                            2/7
  1 Yahya Ibrahim Hassan  86 Saudiarabien            10.56
  2 Jimisola Laursen      77 Malmö AI                10.56
  3 Johan Wissman         82 IFK Helsingborg         10.59
  4 Daniel Persson        82 Malmö AI                10.65
  5 Farag Al-Dosari       84 Saudiarabien            10.66
  6 Stefan Tärnhuvud      85 Sundsvalls FI           10.82
  7 Christofer Sandin     79 Mölndals AIK            10.91
  8 Fredrik Ottosson      84 Alvesta FI              11.02
    Per Strandqvist       87 Malmö AI                 bröt
    B-final                  -1,1                            2/7
  1 Hamed Al-Bishi        80 Saudiarabien            10.84
  2 Thomas Mellin Olsen   77 IL Gular                10.87
  3 Fredrik Skoglund      80 IFK Lidingö             10.94
  4 Martin Krabbe         85 Danmark                 10.95
  5 Khaled Salem          86 Saudiarabien            10.95
  6 John Lundvik          83 IFK Växjö               10.96
  7 Djordje Djekic        85 Malmö AI                11.07
  8 Niklas Broström       77 IF Göta                 11.12
    Pontus Nilsson        82 Malmö AI                ej start
M 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -3,0                            3/7
  1 Johan Wissman         82 IFK Helsingborg         20.65  q
  2 Nicklas Hyde          86 Danmark                 22.12  q
  3 Hans Henrik Grabe     77 Odense Atletik          22.42  q
  4 Patrik Lado           82 KFUM Örebro             22.96
  5 Per Johnsson          84 Söderhamns IF           23.05
  6 David Andersson       85 Hammarby IF             23.12
  7 Esben Kryger Jensen   80 Odense Atletik          23.37
  8 Filip Almgren         84 Gefle IF                26.01
    Försök  heat: 2          -0,6                            3/7
  1 Farag Al-Dosari       84 Saudiarabien            21.67  q
  2 Thomas Nikitin        82 Spårvägens FK           21.82  q
  3 Alexander Nordkvist   90 Huddinge AIS            22.52
  4 Simon Jönsson         85 IFK Helsingborg         22.85
  5 Henric Gröndahl       79 IF Hagen                22.96
  6 Steinar Bergheim      85 Norna Salhus            23.00
  7 Johan Sjöberg         84 IK Ymer                 24.32
    Håvard Hasås          87 IL Gneist               ej start
    Försök  heat: 3          -1,3                            3/7
  1 Hamed Al-Bishi        80 Saudiarabien            20.91  q
  2 Fredrik Sturesson     82 IFK Helsingborg         22.04  q
  3 Anders Hansson        74 Heleneholms IF          22.48  q
  4 Eystein Lysholm       81 IL Gular                22.52
  5 Mikael Thulin         85 Hammarby IF             22.73
  6 Anders Andersson      76 IK Orient               22.88
  7 Petter Gire Döhlie    85 BUL                     23.34
  8 Steffen Nörvik        85 BUL                     23.59
    Ted Jonsson           82 Oskarhamns SK           ej start
    Försök  heat: 4          -0,5                            3/7
  1 Morten Jensen         82 Sparta Atletik          20.97  q
  2 Khaled Salem          86 Saudiarabien            21.87  q
  3 Stefan Tärnhuvud      85 Sundsvalls FI           22.07  q
4 Martin Krabbe 85 Danmark 22.51 q 5 Jimmie Johnsson 85 IK Finish 23.15 6 Per Malmros 83 Bollnäs FIK 23.57 7 Daniel Sjans 83 Kvarnsvedens GoIF 23.59 8 Erik Hagström 73 Mölndals AIK 24.49 Mikael Ahl 78 Hässelby SK ej start
    Försök  heat: 5          -1,1                            3/7
  1 Christofer Sandin     79 Mölndals AIK            21.88  q
  2 Niklas Larsson        85 Hässelby SK             22.05  q
  3 Thomas Cortebeeck     81 Århus 1900              22.38  q
  4 Christian Trajkovski  65 Hvidovre Atletik        22.53
  5 Daniel Petersson      80 IFK Växjö               22.60
  6 Per-Joan Lorentzon    74 IK Orient               23.18
  7 Henrik Nyblad         84 Bollnäs FIK             23.31
  8 Jon Inge Hagen        85 Raufoss                 23.88
    Gustav Johansson      83 Åhus FK                  bröt
    Försök  heat: 6          0,3                             3/7
  1 Yahya Ibrahim Hassan  86 Saudiarabien            21.47  q
  2 Mads Bangsö           78 Sparta Atletik          21.88  q
  3 John Lundvik          83 IFK Växjö               22.45  q
  4 Pål Jostad            84 BUL                     22.96
  5 Simon Forsberg        83 Rånäs 4 H               23.53
  6 Ole-Thomas Steiro     85 IF Hellas               23.65
  7 David Nilsson         82 Bollnäs FIK             24.52
  8 Peter Johansson       70 Tingbergs AIS           24.93
    Espen Kvalheim        80 IL Fri                  ej start
    A-final                  0,4                             3/7
  1 Hamed Al-Bishi        80 Saudiarabien            20.94
  2 Yahya Ibrahim Hassan  86 Saudiarabien            21.07
  3 Mads Bangsö           78 Sparta Atletik          21.62
  4 Khaled Salem          86 Saudiarabien            21.76
  5 Thomas Nikitin        82 Spårvägens FK           22.25
  - Farag Al-Dosari       84 Saudiarabien            diskv.
    Christofer Sandin     79 Mölndals AIK            ej start
    Morten Jensen         82 Sparta Atletik          ej start
    Johan Wissman         82 IFK Helsingborg         ej start
    B-final                  0,6                             3/7
  1 Stefan Tärnhuvud      85 Sundsvalls FI           21.66
  2 Fredrik Sturesson     82 IFK Helsingborg         21.99
  3 Nicklas Hyde          86 Danmark                 22.08
  4 Thomas Cortebeeck     81 Århus 1900              22.17
  5 Martin Krabbe         85 Danmark                 22.29
  6 Anders Hansson        74 Heleneholms IF          22.42
  7 John Lundvik          83 IFK Växjö               22.51
  8 Hans Henrik Grabe     77 Odense Atletik          22.52
    Niklas Larsson        85 Hässelby SK             ej start
M 400m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Thomas Nikitin        82 Spårvägens FK           47.05     1
  2 Andreas Mokdasi       84 Hässelby SK             47.16     2
  3 Einar Inge Aasen      82 IF Hellas               48.09     3
  4 Erik Lundvik          85 IFK Växjö               48.39     4
  5 Ragnar Bergheim       82 Norna Salhus            48.75     5
  6 Jan Olszowy           82 Spårvägens FK           48.90     6
  7 Andreas Rehnborg      80 Hässelby SK             49.27     8
  8 Steinar Bergheim      85 Norna Salhus            49.39    10
  9 Gustav Sewall         85 Malmö AI                49.57    11
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Thomas Cortebeeck     81 Århus 1900              49.13     7
  2 Jörgen Hasle Johansen 86 Larvik                  49.36     9
  3 Göran Olofsson        77 Malmö AI                49.99    12
  4 Lars Jahr Röine       84 Minerva                 50.22    13
  5 Per Johnsson          84 Söderhamns IF           50.33    15
  6 Per Lunke             85 BUL                     50.91    18
  7 Marius Frövig         86 BUL                     51.11    20
  8 Eystein Lysholm       81 IL Gular                51.13    21
  9 Christopher Svenson   85 IFK Helsingborg         51.97    27
    Finalheat  heat: 3                                       2/7
  1 Espen Kvalheim        80 IL Fri                  50.32    14
  2 Niclas Rysjö          84 Hammarby IF             50.60    16
  3 Ole-Thomas Steiro     85 IF Hellas               51.31    22
  4 Petter Gire Döhlie    85 BUL                     51.53    25
  5 Henrik Berg-Olsen     86 BUL                     52.26    28
  6 Jon Erlend Kjaerland  84 IL Gular                52.69    31
  7 Joel Gustafsson       83 SoIK Hellas             52.91    32
  8 Gudmundur Thorsteinson75 Island                  53.07    35
    Axel Lönnqvist        81 Hässelby SK             ej start    
    Finalheat  heat: 4                                       2/7
  1 Simon Jönsson         85 IFK Helsingborg         50.76    17
  2 Leo Sillvén-Möller    88 Huddinge AIS            51.07    19
  3 Magnus Josefsson      78 Gefle IF                51.49    23
  4 Esben Kryger Jensen   80 Odense Atletik          51.50    24
  5 Kim Petersen          79 Odense Atletik          51.58    26
  6 Johan Sjöberg         84 IK Ymer                 52.63    29
  7 Halvard Lange         86 BUL                     53.03    34
  8 Christoffer Gundersen 84 Ås IL                   58.14    42
    Per Malmros           83 Bollnäs FIK             ej start     
    Finalheat  heat: 5                                       2/7
  1 Björn Johansson       83 IF Göta                 52.68    30
  2 Daniel Sjans          83 Kvarnsvedens GoIF       52.93    33
  3 Henrik Johansson      85 FIF Gnistan             53.25    36
  4 Torjus Tollnes Snare  85 BUL                     53.52    37
  5 Ahmed Cumar           83 Hammarby IF             53.77    38
  6 Peter Johansson       70 Tingbergs AIS           53.82    39
  7 Joakim Halling        79 Västerviks OK           55.03    40
  8 Per Richard Iversen      BUL                     57.59    41

M 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       3/7
  1 Ådne Svahn Daehlin    82 IL Gular              1:48.54     1
  2 Stig Vervik Ellingsen 81 Tyrving               1:49.64     2
  3 Jan Olszowy           82 Spårvägens FK         1:50.10     3
  4 Andreas Rehnborg      80 Hässelby SK           1:50.35     4
  5 Björn Margeirsson     79 Island                1:50.71     5
  6 Daniel Norberg        78 Hammarby IF           1:51.15     6
  7 Tor Pöllänen          87 Hässelby SK           1:51.22     7
  8 Johan Bagge           84 IF Göta               1:51.26     8
  9 Niclas Rysjö          84 Hammarby IF           1:51.29     9
 10 Johan Kågeman         86 Turebergs FK          1:51.32    10
 11 Karl Borgö            80 IK Ymer               1:51.40    11
 12 Jacob Cedertun        82 Hammarby IF           1:52.69    18
 13 Nicolaj R Sörensen    75 FIF Hilleröd          1:52.98    19
    Finalheat  heat: 2                                       3/7
  1 Göran Olofsson        77 Malmö AI              1:51.83    12
  2 Fredrik Hallinder     88 Turebergs FK          1:52.04    13
  3 Mattias Fager         83 GoIF Tjalve           1:52.40    14
  4 Johan Walldén         87 Gefle IF              1:52.51    15
  5 Jörgen Hasle Johansen 86 Larvik                1:52.55    16
  6 Jacob Carstensen      86 Danmark               1:53.41    21
  7 Axel Lönnqvist        81 Hässelby SK           1:53.50    23
  8 Hans Chr Netteland    82 IL Gular              1:53.74    24
  9 Simon Rasmussen       86 Rånäs 4 H             1:54.53    27
 10 Gaute Bere            75 Malmö AI              1:54.86    29
 11 Ken Pihlblad          78 Malmö AI              1:55.48    30
 12 Marius Frövig         86 BUL                   1:55.49    31
 13 Kristian Nedregård    74 Tjalve                1:57.63    39
    Finalheat  heat: 3                                       3/7
  1 Magnus Lindahl           Nesbyen               1:52.67    17
  2 Lars Röttingen        80 IL Gular              1:53.18    20
  3 Stian Flo             85 Sörild IL             1:53.44    22
  4 Ketil Gjövåg          80 IL Skjalg             1:53.79    25
  5 Thomas Schibbye          SK Vidar              1:54.06    26
  6 Per Lunke             85 BUL                   1:54.56    28
  7 Johan Arnqvist        85 IF Göta               1:55.71    32
  8 Niklas Österberg      73 Rånäs 4 H             1:56.00    34
  9 Rasmus Terp           88 Danmark               1:56.94    36
 10 Henrik Berg-Olsen     86 BUL                   1:56.98    37
 11 Eirik Myrmel          83 IL Gular              1:57.86    40
 12 Börge Harestad        80 IL Skjalg             1:58.77    42
    Finalheat  heat: 4                                       3/7
  1 Daniel Tidholm        81 Sävedalens AIK        1:55.96    33
  2 Christopher Sletteboe 85 Tyrving               1:56.28    35
  3 Jon Erlend Kjaerland  84 IL Gular              1:57.02    38
  4 John Kristensen       84 Sparta Atletik        1:57.94    41
  5 Tommi Vaara           88 SoIK Hellas           1:59.02    43
  6 Patrik Magnusson      84 Hälle IF              1:59.68    44
  7 Ahmed Cumar           83 Hammarby IF           2:00.06    45
  8 Kristoffer Thorsson   84 Ullevi FK             2:00.15    46
  9 Tobias Nylander       85 Hammarby IF           2:00.48    47
 10 Fredrik Johansson     85 Ullevi FK             2:02.21    50
    Tomas Larsen          75 Kvarnsvedens GoIF     bröt     
    Abdi Sagahro          85 BUL                   ej start
    Finalheat  heat: 5                                       3/7
  1 Ingar Nyström            BUL                   2:00.93    48
  2 Johan Gustafsson      76 Hammarby IF           2:01.92    49
  3 Clas Jansson          82 Kvarnsvedens GoIF     2:02.70    51
  4 Torjus Tollnes Snare  85 BUL                   2:04.21    52
  5 Christer Sörvik       84 Brattås CK            2:05.71    53
  6 Joakim Halling        79 Västerviks OK         2:11.33    54
  7 Fredrik Hansen        84 IFK Växjö             2:11.46    55
  8 Per Richard Iversen      BUL                   2:13.84    56
    Christoffer Gundersen 84 Ås IL                    bröt     -

M 1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Johan Wallentin       78 Malmö AI              3:48.78     1
  2 Per Jacobsen          77 IF Göta               3:49.02     2
  3 John Laselle          79 Turebergs FK          3:49.60     3
  4 Oscar Käck            82 IF Hagen              3:50.49     4
  5 Lars Röttingen        80 IL Gular              3:51.16     5
  6 Henning Tunek         86 IK Akele              3:52.04     6
  7 Morten Munkholm       85 Danmark               3:54.04     7
  8 Brian Lindberg        84 Danmark               3:54.53     8
  9 Mohammed Bashir       87 Ullevi FK             3:54.70     9
 10 Jacob Cedertun        82 Hammarby IF           3:56.13    11
 11 Niklas Österberg      73 Rånäs 4 H             3:58.27    12
 12 Fredrik Björklund     86 Hälle IF              4:00.87    19
 13 Hans Chr Netteland    82 IL Gular              4:01.85    20
 14 Börge Harestad        80 IL Skjalg             4:05.87    25
 15 Jon Andre Prestulen   76 Tjalve                4:11.21    30
    Andreas Karlsson      78 Ärla IF                  bröt     -
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
1 Erik Petersson 80 Mölndals AIK 3:54.97 10 2 Ketil Gjövåg 80 IL Skjalg 3:58.53 13 3 Mats Granström 83 Eksjö Södra IK 3:58.99 14 4 Abdi Sagahro 85 BUL 3:59.67 15 5 Kristian Nedregård 74 Tjalve 3:59.75 16 6 Johan Arnqvist 85 IF Göta 3:59.79 17 7 Clas Jansson 82 Kvarnsvedens GoIF 4:00.54 18 8 Eirik Myrmel 83 IL Gular 4:02.26 21 9 Tobias Lundvall 77 Sävedalens AIK 4:03.59 22 10 Jan Chr Kaltenborn 89 Tjalve 4:03.98 23 11 Tommy Berland 83 Stord IL 4:04.54 24 12 Kristian Jarnung 78 Norna Salhus 4:09.35 28 13 Dag Olav Wirstad BUL 4:12.03 31 14 Ingar Nyström BUL 4:12.14 32
    Finalheat  heat: 3                                       2/7
  1 Sverre-Magnus Huse       Askim IF              4:07.11    26
  2 Tobias Nylander       85 Hammarby IF           4:09.27    27
  3 Kristoffer Thorsson   84 Ullevi FK             4:09.56    29
  4 Johan Gustafsson      76 Hammarby IF           4:13.94    33
  5 Andreas Östvold          BUL                   4:14.71    34
  6 Mathias Borg          85 Ullevi FK             4:16.01    35
  7 Tomas Larsen          75 Kvarnsvedens GoIF     4:16.15    36
  8 Sam Vang              70 Färöarna              4:23.05    37
  9 Jóan Karl Joensen     87 Färöarna              4:24.97    38
 10 John Kristensen       84 Sparta Atletik        4:25.92    39
 11 Jan Billy Aas         82 Ås IL                 4:26.63    40
 12 Kasper Nordlinder     76 Mölndals AIK          5:05.89    41
    Thomas Skaiaa         87 Moss IL                  bröt     -
    Martin Kjall Ohlsson     SK Vidar              ej start
M 5000m och P19 5000m löpt tillsammans                       1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Mats Granström       83 Eksjö Södra IK        14:35.31
   2 Peter Gross          85 Trollhättans IF       14:35.33
   3 Daniel Tidholm       81 Sävedalens AIK        14:51.59
   4 Kristian Breili      79 Ås IL NOR             14:57.08
   5 Henry Gross          85 Trollhättans IF       14:59.98
   6 Thomas Johansson     81 Sävedalens AIK        15:00.49
   7 Mikael Olsen         80 Namdal Löpeklubb      15:00.76
   8 Tommy Berland Laitinen 83 Stord IL NOR        15:02.39
   9 David Nilsson        87 Högby IF              15:08.08   P19 1:a
  10 Martin Kjall Ohlsson    SK Vidar NOR          15:20.14
  11 Stian Stensland      74 Ås IL NOR             15:24.79
  12 Rikard Andersson     73 Malmö AI              15:33.87
  13 Henrik Örnstedt      78 IF Göta               15:35.11
  14 Henrik Åkerlund      86 Huddinge AIS          15:49.76   P19 2:a
  15 Dan Ocklind          82 Spårvägens FK         16:00.34
  16 Kasper Pedersen      77 Odense Atletik DE     16:15.28
  17 Sam Vang             70 Färöarna FÄR          16:39.33
  18 Jan Billy Aas        82 Ås IL NOR             16:58.42
  19 Guttorm Sörensen     68 Färöarna FÄR          16:59.61
  20 Cecil Weihe          65 Färöarna FÄR          17:06.56
M Häck 110m                  106.7 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -1,0                            3/7
  1 Rafael Askros         81 Ullevi FK               14.16  q
  2 Eivind Stavang        82 Florö T&IF              14.78  q
  3 Christian Sjöberg     84 Mariestads AIF          14.87  q
  4 Joakim Blaschke       77 KA 2 IF                 14.99  q
  5 Thomas Flensborg M    82 Sparta Atletik          15.17  q
  6 Erik Ringdahl         70 SK Vidar                15.67
  7 Joel Blid             83 IF Göta                 16.45
    Försök  heat: 2          -1,1                            3/7
  1 Magnus Husby Rostad   80 Steinkjer               14.49  q
  2 Bader Al-Bouenayn     85 Saudiarabien            14.60  q
  3 Kjetil Myrmel         81 IL Gular                14.64  q
  4 Henrik Encke          84 Hässelby SK             15.29
  5 Neale Kelly           86 Skottland               16.00
    Andreas Andersson     87 Upsala IF                bröt
    Final                    -0,1                            3/7
  1 Bader Al-Bouenayn     85 Saudiarabien            14.31
  2 Kjetil Myrmel         81 IL Gular                14.34
  3 Christian Sjöberg     84 Mariestads AIF          14.60
  4 Eivind Stavang        82 Florö T&IF              14.89
  5 Thomas Flensborg M    82 Sparta Atletik          15.05
  6 Joakim Blaschke       77 KA 2 IF                 15.23
    Rafael Askros         81 Ullevi FK                bröt
    Magnus Husby Rostad   80 Steinkjer                bröt
M Häck 400m                  91 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Ragnar Bergheim       82 Norna Salhus            52.09     1
  2 Bandar Al-Sharakili   87 Saudiarabien            52.55     2
  3 Niklas Larsson        85 Hässelby SK             52.65     3
  4 Andreas Bube          87 Danmark                 52.92     4
  5 Mohammed Daak         88 Saudiarabien            53.66     5
  6 Henrik Encke          84 Hässelby SK             54.24     6
  7 Niclas Hesselgren     81 IK Sisu                 55.19     7
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Henrik Astfors        87 Västerås FK             55.57     8
  2 Joel Gustafsson       83 SoIK Hellas             55.58     9
  3 Tobias Ohlsson        86 IFK Växjö               55.97    10
  4 Stian Flo             85 Sörild IL               56.04    11
  5 Hans Erik Bragstad    88 Fro IL                  56.64    12
  6 Esben Kryger Jensen   80 Odense Atletik          57.85    13
  7 Per Malmros           83 Bollnäs FIK             57.97    14
    Finalheat  heat: 3                                       1/7
  1 Joel Blid             83 IF Göta                 58.06    15
  2 Björn Johansson       84 Trollhättans SK         59.04    16
  3 Erik Hagström         73 Mölndals AIK            59.52    17
  4 Peter Johansson       70 Tingbergs AIS           61.22    18
  5 Linus Lindstrup       82 IFK Helsingborg         62.87    19
  6 Svante Curenstam      85 Hakarpspojkarna         64.00    20
M Höjd                                                       2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Joel Spolén           83 Örgryte IS                218  I skiljehopp
  2 Oscar Karlsson        83 Alingsås IF               213
  3 Ola Carlsson          75 Örgryte IS                213
  4 Peter Blom            79 IFK Lidingö               207
  5 Umit Demirel          84 Råby-Rekarne FIF          207
  6 Björn Pettersson      85 Oskarhamns SK             204
  7 Andreas Aune Viken    82 Fredrikstad               201
  8 Christian Norstedt    83 Råby-Rekarne FIF          201
  9 Mattias Grundberg     75 Ullevi FK                 197
 10 Jens Möller Boeris    80 Århus 1900                197
 11 Kjetil Saersland      81 Norna Salhus              192
 12 Oskar Jonsson         81 Råby-Rekarne FIF          192
 13 Peter Norstedt        83 Råby-Rekarne FIF          187
 14 Anton Ekman           85 IK Finish                 187
 15 Jon Inge Hagen        85 Raufoss                   182
 16 Mathew Harvie         84 Skottland                 182
M Stav         Tävlingen avgjord i A och B-pool             3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Alhaji Jeng           81 Örgryte IS                550   A
  2 Gustaf Hultgren       83 Örgryte IS                516   A
  3 Mikael Tapio          76 Ullevi FK                 484   A
    Deniz Mahshid         80 Örgryte IS                484   A
    Fredrik Skoglund      80 IFK Lidingö               484   A
  6 Petter Barck          84 IFK Växjö                 484   B
  7 Anders Edvinsson      73 Spårvägens FK             484   A
  8 Fredrik Larsson       78 SoIK Hellas               484   A
    Alexander Eriksson    79 Spårvägens FK             484   A
 10 Geir Ove Rasmussen    80 Örgryte IS                467   B
 11 Gustav Andhill        79 Alingsås IF               467   B
 12 Eirik Ruud            84 Namsen FIF                450   B
 13 Rasmus Tjärndal       85 Ullevi FK                 450   B
 14 Erik Thorstensson     89 Spårvägens FK             433   B
    Rasmus Carlsson       88 Kvarnsvedens GoIF         433   B
 16 Johan Pappas          81 SoIK Hellas               433   B
    Martin Lundqvist      86 Huddinge AIS              433   B
    Joakim Norman         84 Mölndals AIK              433   B
 19 Yilmasz Mahsid        79 Örgryte IS                433   B
 20 Johan Ramberg         89 Örgryte IS                416   B
    Gauti Asbjörnsson     85 Tindastoll                416   B
 22 Bo Jacobsson          72 Gotländsk FI              416   B
    Jonathan Eklund       88 Hammarby IF               416   B
    Jonas Elgered         87 Hammarby IF               416   B
  - Henrik Olars          86 Alunda SK                   X   B
    Henrik Weisbach       79 Örgryte IS                  X   B
    Alexander Igelström   74 Ullevi FK                   X   A
    Anjin Dahlhöjd        86 Örgryte IS                  X   B
    Reine Eklund          77 Örgryte IS                  X   B
    Audun Nicolaysen      85 Fredrikstad                 X   B
    Håkan Jedhammar       81 IFK Växjö                   X   A
    Lars M Haukohl        84 Danmark                     X   A
    Andreas Dahlberg      89 Kvarnsvedens GoIF           X   B
M Längd                                                      2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Morten Jensen         82 Sparta Atletik           8,25   +0.5    
  2 Darren Ritchie        75 Skottland                7,78w  +2,1   7.68  +0.6  
  3 Daniel Arnsten        82 Trångsvikens IF          7,49   +0,4
  4 Thomas Mellin Olsen   77 IL Gular, NOR            7,33w  +2,6   7,23  +1,5
  5 Pål Jostad            84 BUL                      7,24w  +2,3   6,99  +1,2
  6 Thomas Flensborg M    82 Sparta Atletik           7,19w  +2,2   7,08  +0,6   
  7 Andreas Hedström      81 Hässelby SK              7,09w  +2,2   6,84  +1,4
  8 Lars Ytterhaug        81 Tjalve                   7,07   +0,1
  9 Andreas Block         73 Ullevi FK                6,90w  +2,9   6,68  -0,2
 10 Håkan Thunander       82 Hässelby SK              6,89   +0,5 
 11 Anders Hansson        74 Heleneholms IF           6,75   +1,1
 12 Erik Henrysson        79 KFUM Örebro              6,74   +0,4
 13 David Fridell         83 Spårvägens FK            6,73   +1,6
 14 Michael Hopsdal       85 Norna Salhus             6,68   +1,9
 15 Tobias Lundqvist      80 IK Sisu                  6,59w  +3,1   6,48  +0,9
 16 Johan Zetterberg      84 Strands IF               6,47w  +2,8   6,43  +1,4
 17 Jimmie Johnsson       85 IK Finish                6,35w  +2,6   inget OK
 18 Henrik Attersand      84 Hammarby IF              6,23   +0,7
 19 Marcus Dahlberg       83 IK Finish                6,17   +0,6
 20 David Andersson       85 Hammarby IF              6,07   +0,7
 21 Filip Almgren         84 Gefle IF                 5,73w  +2,9   5,53  +1,3
  - Sindre Almsengen      85 Tjalve                      X     
    Jens Mattisson        85 Vittsjö GIK                 X     
M Tresteg                                                    3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Anders Möller         77 Århus 1900              16,57   +0.3
  2 Anton Andersson       81 Örgryte IS              16,01   +1.5
  3 Johan Attersand       74 Hammarby IF             15,42   -0.5
  4 Erik Eriksson         80 Örbyhus IF              15,29   +1.8
  5 Michael Hopsdal       85 Norna Salhus            15,03   +0.5
  6 Sebastian Lindén      83 Falu IK                 14,94   +0.0
  7 Anders Sjöström       83 Mölndals AIK            14,87   +0.8
  8 Sindre Almsengen      85 Tjalve                  14,36   +0.2
  9 Lars Ytterhaug        81 Tjalve                  14,07   +0.2
 10 Joakim Urdal          83 Norna Salhus            14,04   +2.0
 11 Henrik Attersand      84 Hammarby IF             13,07   +0.7
 12 Jens Mattisson        85 Vittsjö GIK             12,89   -2.3
 13 Hallgeir Tjöstolvsen  85 Fredrikstad             12,64   +0.3
 14 David Fridell         83 Spårvägens FK           12,56   -0.1
  - Sigve Gaasemyr        80 Norna Salhus                X
M Kula                       7.26 kg                         3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Magnus Lohse          84 Mölndals AIK            18,70
  2 Kim J Christensen     84 Danmark                 16,91
  3 Philip Åman           77 Ullevi FK               14,72
  4 Mikael Johansson      82 IK Sisu                 12,64
  5 Peter Fritz           74 IK Sisu                 12,07
  6 Magnus Linderoth      84 IK Finish               11,60
  7 Geir Hongrö              Ski IL                  10,13

M Diskus                     2.0 kg                         3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Christian Ehrenborg   83 Mölndals AIK            52,67
  2 Martin Roald Poulsen  81 Århus 1900              49,44
  3 Philip Åman           77 Ullevi FK               48,64
  4 Steffen Nerdal        85 BFG Fana                48,44
  5 Jacob Larsen          77 Odense Atletik          41,40
  6 Mikael Johansson      82 IK Sisu                 38,39
  7 Christian Hermansson  80 IK Sisu                 37,95
  8 Magnus Linderoth      84 IK Finish               33,46
  - Hendrik Voll          80 Ullevi FK                   X
M Slägga                     7.26 kg                         2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Pär Järlebrant        84 IFK Strömsund           63,28
  2 Erlend Vada              Löten Friidrett         52,10
  3 Jonas Hesselgren      83 IK Sisu                 48,06
  4 Joakim Stenman        84 Huddinge AIS            47,05
  5 Audun Nygaard            Löten Friidrett         46,34
  6 Sebastian Höglin-T    87 Ullevi FK               46,06
  7 Christian Hermansson  80 IK Sisu                 45,92
  8 Johan Bark            85 Västerås FK             45,17
  9 Anders Dahl           86 IFK Trelleborg          29,50
M Spjut                      800 g                           1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Magnus Arvidsson      83 KA 2 IF                 75,01
  2 Gunnar Blome          80 IFK Lund                62,45
  3 Ingmar Veinberg       82 IFK Lidingö             60,88
  4 Sigurdur Gunnarsson   82 Mölndals AIK            59,21
M extratävling stav   A och B-pool                           1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Johan Carlsson        85 Malmö AI                  526   A
  2 Jesper Fritz          85 Malmö AI                  526   A
  3 Gustaf Hultgren       83 Örgryte IS                498   A
  4 Lars M Haukohl        84 Danmark                   498   B
  5 Deniz Mahshid         80 Örgryte IS                481   A
  6 Fredrik Larsson       78 SoIK Hellas               481   B
7 Alexander Eriksson 79 Spårvägens FK 481 A 8 Alexander Igelström 74 Ullevi FK 481 A 9 Mikael Tapio 76 Ullevi FK 481 A 10 Geir Ove Rasmussen 80 Örgryte IS 464 B Gustav Andhill 79 Alingsås IF 464 B 12 Jonas Almqvist 88 Skellefteå AIK 447 B 13 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi FK 430 B 14 Bo Jacobsson 72 Gotländsk FI 430 B 15 Johan Pappas 81 SoIK Hellas 413 B 16 Henrik Weisbach 79 Örgryte IS 413 B Yilmasz Mahsid 79 Örgryte IS 413 B - Henrik Olars 86 Alunda SK X B John Gustafsson 88 Skellefteå AIK X B Alhaji Jeng 81 Örgryte IS X A Joakim Norman 84 Mölndals AIK X B Håkan Jedhammar 81 IFK Växjö X A Klas Persson 79 Spårvägens FK X B Anders Edvinsson 73 Spårvägens FK X A
P19 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -0,5                            2/7
  1 Erik Karlsson         87 IFK Växjö               11.01  q
  2 Eric Johansson        86 KA 2 IF                 11.33  q
  3 Robert Larsson-Roos   87 Råby-Rekarne FIF        11.38  q
  4 Andreas Andersson     87 Upsala IF               11.56  q
  5 Elias Amado           86 Ullevi FK               11.66
  6 Sebastian Carlsson    87 Kvarnsvedens GoIF       11.68
  7 Henrik Kullander      87 Varbergs GIF            11.89
  8 Christian Hanssen     86 Raufoss                 12.12
  9 Rene Madsen           87 Viking Atletik          12.63
    Försök  heat: 2          0,3                             2/7
  1 Tormod Hjortnaes      86 Lillehammer IF          11.33  q
  2 Christian Rodriguez   87 Väsby IK                11.35  q
  3 Tobias Dahlberg       86 IK Finish               11.46  q
  4 Björn Ljusenius       87 Turebergs FK            11.62
  5 Joakim Winter         87 Östersunds GIF          11.70
  6 Daniel Arenhage       87 Upsala IF               11.74
  7 Fabian Willskytt      87 IF Kville               12.12
  8 Niclas Ohlsson        87 Ski IL                  12.19
    Försök  heat: 3          -0,2                            2/7
  1 Simon Johansson       86 Kils AIK                11.11  q
  2 Andreas Otterling     86 KFUM Örebro             11.81
  3 Henrik Norgren        87 Hammarby IF             11.82
  4 Steven Kiai           86 Hälle IF                11.83
  5 Erik Lundh            86 Heleneholms IF          11.85
  6 Lars Grytli Seim      87 BUL                     11.85
  7 Tobias Ljungberg      87 Ullevi FK               12.20
  8 Markus Bergstedt      86 Söderhamns IF           12.37
  9 Linus Fröhlich        86 Råby-Rekarne FIF        12.42
    Försök  heat: 4          1,5                             2/7
  1 Chris Hodgkins        87 Skottland               11.28  q
  2 Patrik Rosencrantz    86 Hammarby IF             11.35  q
  3 Sebastian Öberg       86 Turebergs FK            11.41  q
  4 Patrik Olofsson       87 Eds SK                  11.81
  5 David Vickhoff        87 Ullevi FK               11.81
  6 Kenneth Holand        86 FIK Orion               11.88
  7 Jon Björn Vilhjalmson 87 HSP                     12.22
  8 Rebar Ali Aziz        86 Glanshammars IF         12.63
    Försök  heat: 5          -0,7                            2/7
  1 Rickard Arvidsson     87 Hökensås U-Ring         11.34  q
  2 Espen Ellingsen       86 Norna Salhus            11.34  q
  3 Martin Augustsson     86 Täby IS                 11.51  q
  4 Christian Hedman      87 Falkenbergs IK          11.62  q
  5 Danieel Olsson        87 Klippans FK             11.63
  6 Frans Bjellerup       87 Turebergs FK            11.82
  7 Per-Erik Söderqvist   87 Söderhamns IF           11.99
  8 Håvard Hasås          87 IL Gneist               12.02
    Försök  heat: 6          -0,4                            2/7
  1 Fredrik Johansson     86 IF Göta                 11.09  q
  2 Erik Nordström        86 Hammarby IF             11.37  q
  3 David Tegel           87 Trollhättans SK         11.54  q
  4 Ruslan Kanat          87 Råby-Rekarne FIF        11.77
  5 Vegard Lie            86 Fagernes IL             11.85
  6 Tomas Bjurström       87 KFUM Örebro             11.99
  7 Alexandros Lenis      87 Turebergs FK            11.99
  8 Andreas Nyberg        87 Hakarpspojkarna         12.00
  9 Viktor Swahn          87 Österhaninge IF         12.30

    A-final                  1,3                             2/7
  1 Fredrik Johansson     86 IF Göta                 10.97
  2 Erik Karlsson         87 IFK Växjö               10.97
  3 Simon Johansson       86 Kils AIK                11.15
  4 Espen Ellingsen       86 Norna Salhus            11.24
  5 Chris Hodgkins        87 Skottland               11.27
  6 Tormod Hjortnaes      86 Lillehammer IF          11.29
  7 Eric Johansson        86 KA 2 IF                 11.34
  8 Patrik Rosencrantz    86 Hammarby IF             11.37
  9 Rickard Arvidsson     87 Hökensås U-Ring         11.50
    B-final                  0,9                             2/7
  1 Robert Larsson-Roos   87 Råby-Rekarne FIF        11.19
  2 Christian Rodriguez   87 Väsby IK                11.27
  3 Sebastian Öberg       86 Turebergs FK            11.38
  4 Tobias Dahlberg       86 IK Finish               11.43
  5 Andreas Andersson     87 Upsala IF               11.44
  6 Martin Augustsson     86 Täby IS                 11.44
  7 Christian Hedman      87 Falkenbergs IK          11.50
    David Tegel           87 Trollhättans SK         ej start
    Erik Nordström        86 Hammarby IF             ej start
P19 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -2,0                            3/7
  1 Fredrik Johansson     86 IF Göta                 21.78  q
  2 Robert Larsson-Roos   87 Råby-Rekarne FIF        22.55  q
  3 Tormod Hjortnaes      86 Lillehammer IF          22.78  q
  4 Martin Augustsson     86 Täby IS                 23.25
  5 Tobias Dahlberg       86 IK Finish               23.61
  6 Sebastian Carlsson    87 Kvarnsvedens GoIF       23.67
  7 Frans Bjellerup       87 Turebergs FK            23.71
  8 Patrik Olofsson       87 Eds SK                  23.85
  9 Fabian Willskytt      87 IF Kville               24.22

    Försök  heat: 2          0,4                             3/7
  1 Simon Johansson       86 Kils AIK                22.10  q
  2 Tobias Ohlsson        86 IFK Växjö               22.75  q
  3 Viktor Lindfors       86 Katrineholms SK         23.03  q
  4 Sandro Karlsfred      86 Ullevi FK               23.22  q
  5 Erik Lundh            86 Heleneholms IF          23.48
  6 Alexandros Lenis      87 Turebergs FK            23.98
  7 Linus Fröhlich        86 Råby-Rekarne FIF        24.84
  8 Rene Madsen           87 Viking Atletik          25.09
    Försök  heat: 3          0,3                             3/7
  1 Patrik Rosencrantz    86 Hammarby IF             22.54  q
  2 Espen Ellingsen       86 Norna Salhus            22.94  q
  3 Danieel Olsson        87 Klippans FK             23.13  q
  4 Elias Amado           86 Ullevi FK               23.31
  5 Ruslan Kanat          87 Råby-Rekarne FIF        23.67
  6 Marius Fuglerud       87 Ull/Kisa IL             23.96
  7 Andreas Nyquist       86 Nyköpings BIS           24.13
  8 Tobias Ljungberg      87 Ullevi FK               25.02
    Försök  heat: 4          0,3                             3/7
  1 Eric Johansson        86 KA 2 IF                 22.76  q
  2 Henrik Norgren        87 Hammarby IF             22.98  q
  3 Vegard Lie            86 Fagernes IL             23.42
  4 Håvard Hasås          87 IL Gneist               23.56
  5 Per-Erik Söderqvist   87 Söderhamns IF           23.73
  6 Daniel Arenhage       87 Upsala IF               23.78
  7 Tomas Bjurström       87 KFUM Örebro             23.87
  8 Joakim Strömvall      87 IF Göta                 24.77
    Christian Rodriguez   87 Väsby IK                  ej start
    Försök  heat: 5          -0,7                            3/7
  1 Erik Karlsson         87 IFK Växjö               22.41  q
  2 Victor Lohr           87 IK Orient               22.56  q
  3 Mikkel Kleinstrup     86 Danmark                 23.03  q
  4 Mathias Stjernlöf     86 Råby-Rekarne FIF        23.60
  5 Joakim Winter         87 Östersunds GIF          23.61
  6 Andreas Nyberg        87 Hakarpspojkarna         24.04
  7 Fredrik Svensson      87 Oskarhamns SK           24.59
  8 Rebar Ali Aziz        86 Glanshammars IF         25.65
    Försök  heat: 6          -0,3                            3/7
  1 Joni Jaako            86 GoIF Tjalve             21.86  q
  2 Erik Nordström        86 Hammarby IF             22.81  q
  3 Sebastian Öberg       86 Turebergs FK            22.86  q
  4 Björn Ljusenius       87 Turebergs FK            23.41
  5 Martin Johannsen      86 FIF Danderyd Athl       23.47
  6 David Vickhoff        87 Ullevi FK               23.66
  7 Christian Hanssen     86 Raufoss                 23.75
  8 Emil Sjöbom           87 Katrineholms SK         24.84

    A-final                  0,3                             3/7
  1 Fredrik Johansson     86 IF Göta                 21.78
  2 Joni Jaako            86 GoIF Tjalve             21.84
  3 Simon Johansson       86 Kils AIK                22.06
  4 Erik Karlsson         87 IFK Växjö               22.12
  5 Victor Lohr           87 IK Orient               22.40
  6 Patrik Rosencrantz    86 Hammarby IF             22.47
  7 Eric Johansson        86 KA 2 IF                 22.75
  8 Robert Larsson-Roos   87 Råby-Rekarne FIF        22.88
    Tobias Ohlsson        86 IFK Växjö               ej start
    B-final                  -0,1                            3/7
  1 Mikkel Kleinstrup     86 Danmark                 22.71
  2 Espen Ellingsen       86 Norna Salhus            22.72
  3 Tormod Hjortnaes      86 Lillehammer IF          22.76
  4 Sebastian Öberg       86 Turebergs FK            23.00
  5 Danieel Olsson        87 Klippans FK             23.20
  6 Henrik Norgren        87 Hammarby IF             23.24
  7 Sandro Karlsfred      86 Ullevi FK               23.56
    Viktor Lindfors       86 Katrineholms SK         ej start
    Erik Nordström        86 Hammarby IF             ej start
P19 400m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Andreas Bube          87 Danmark                 48.55     1
  2 Tormod Hjortnaes      86 Lillehammer IF          49.70     2
  3 Erik Folke            86 Västerås FK             49.83     3
  4 Victor Lohr           87 IK Orient               49.90     4
  5 Mikkel Kleinstrup     86 Danmark                 50.45     5
  6 Peter Gustafsson      86 Ullevi FK               50.65     6
  7 Elias Amado           86 Ullevi FK               50.70     7
  8 Fredrik Tallryd       86 Östersunds GIF          50.70     8
  9 Sandro Karlsfred      86 Ullevi FK               53.97    21
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Patrik Andersson      86 Hälle IF                50.73     9
  2 Håvard Hasås          87 IL Gneist               51.82    10
  3 Jacob Carstensen      86 Danmark                 51.92    11
  4 Simon Rasmussen       86 Rånäs 4 H               51.99    12
  5 David Egeland         87 BUL                     52.03    13
  6 Tomas Bjurström       87 KFUM Örebro             52.19    14
  7 Mathias Stjernlöf     86 Råby-Rekarne FIF        52.32    15
  8 Anton Barck           87 IFK Växjö               52.41    16
  9 Martin Johannsen      86 FIF Danderyd Athl       53.85    20
    Finalheat  heat: 3                                       2/7
  1 Erik Ederwall         87 IK Sisu                 52.82    17
  2 Vegard Lie            86 Fagernes IL             53.08    18
  3 John Dunell           86 Rånäs 4 H               53.76    19
  4 Andreas Nyquist       86 Nyköpings BIS           54.15    22
  5 Marius Fuglerud       87 Ull/Kisa IL             54.31    23
  6 Fredrik Björneman     86 Hammarby IF             54.69    24
  7 Tobias Ohlsson        87 Rånäs 4 H               54.98    25
  8 Emil Sjöbom           87 Katrineholms SK         57.13    26
  9 Jesper Johansson      87 Ärla IF                 57.83    27
P19 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       3/7
  1 Erik Folke            86 Västerås FK           1:54.32     1
  2 Henrik Astfors        87 Västerås FK           1:54.71     2
  3 Fredrik Björklund     86 Hälle IF              1:55.68     3
  4 Martin Stjernlöf      87 Råby-Rekarne FIF      1:55.84     4
  5 Emil Oscarsson        87 Alingsås IF           1:56.75     5
  6 Fredrik Jäwert        86 Hälle IF              1:56.94     6
  7 Rickard Alexandersson 87 Ullevi FK             1:58.08     8
  8 David Egeland         87 BUL                   1:58.19     9
  9 Robin Höglund         87 Lerum Friidrott       1:59.09    14
 10 Tobias Lundgren       87 Spårvägens FK         1:59.25    16
 11 Jonathan Waern        86 Stocksäters IF        2:08.71    26
    Patrik Andersson      86 Hälle IF                 bröt     -
    Finalheat  heat: 2                                       3/7
  1 Mattias Grahn         87 Vännäs FI             1:57.78     7
  2 Martin Lundby         86 Raufoss               1:58.45    10
  3 Halvard Lange         86 BUL                   1:58.58    11
  4 Emil Ryberg           87 Ullevi FK             1:58.62    12
  5 Johan Forslund        87 Stocksäters IF        1:58.80    13
  6 Henrik Torgersen      87 Moss IL               1:59.16    15
  7 Erlend Hoel           86 FIK Orion             1:59.37    17
  8 Mathias Stjernlöf     86 Råby-Rekarne FIF      1:59.51    18
  9 Christofer Rosén      86 Mölndals AIK          2:00.24    19
 10 John Dunell           86 Rånäs 4 H             2:01.04    21
    Finalheat  heat: 3                                       3/7
  1 Johan Näsholm         86 Ärla IF               2:00.60    20
  2 Jóan Karl Joensen     87 Färöarna              2:01.60    22
  3 Eilif Rosnaes         86 Moss IL               2:02.70    23
  4 Sami Tesfaldet        87 Tyresö FIK            2:03.44    24
  5 Tobias Ohlsson        87 Rånäs 4 H             2:05.29    25
  6 Andreas Pettersen     87 Tyrving               2:09.61    27
  7 Abdirahman M Guleed   87 BUL                   2:10.43    28
  8 Erik Ederwall         87 IK Sisu               2:10.79    29
  9 Jesper Johansson      87 Ärla IF               2:12.52    30

P19 1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                                                    2/7
  1 Jani Hautala          86 Österbotten FIN       4:00.56
  2 Peter Gustafsson      86 Ullevi FK             4:04.39
  3 Tobias Lundgren       87 Spårvägens FK         4:05.91
  4 Emil Oscarsson        87 Alingsås IF           4:09.82
  5 Sami Tesfaldet        87 Tyresö FIK            4:10.56
  6 Martin Lundby         86 Raufoss               4:10.66
  7 Jonathan Waern        86 Stocksäters IF        4:13.14
  8 Robin Höglund         87 Lerum Friidrott       4:15.25
  9 Henrik Åkerlund       86 Huddinge AIS          4:15.83
 10 Johan Näsholm         86 Ärla IF               4:16.50
 11 Mattias Grahn         87 Vännäs FI             4:18.08
 12 Johan Kensby          86 IF Göta               4:30.89
    Jóan Karl Joensen     87 Färöarna                 bröt
    Thomas Skaiaa         87 Moss IL               ej start

P19 5000m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Löpt tillsammans med Män då det endast var två startande
P19 Häck 110m                100 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                    -0,4                            3/7
  1 Per Strandqvist       87 Malmö AI                14.50
  2 Sebastian Öberg       87 Hammarby IF             15.20
  3 Richard Lindgren      86 Mariestads AIF          15.45
  4 Björn Barrefors       87 Falköpings AIK          15.51
  5 Andreas Andersson     87 Upsala IF               15.53
  6 Marcus Janback        86 Fredrikshofs FI         16.59
    Jonas Elgered         87 Hammarby IF              bröt
P19 Häck 300m                                                1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Björn Barrefors       87 Falköpings AIK          39.67
  2 Sebastian Öberg       87 Hammarby IF             39.83
  3 Fredrik Tallryd       86 Östersunds GIF          40.77
  4 Anton Barck           87 IFK Växjö               41.25
  5 Viktor Lindfors       86 Katrineholms SK         43.62
    Dan Lilja             86 Heleneholms IF           bröt
P19 och Män Hinder 2000m löpt tillsammans                    1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Björn Ahlepihl        80 Rånäs 4 H             6:04.68   1:a M
  2 Erik Scheller         87 Spårvägens FK         6:05.52   1:a P19
  3 Kristian Jarnung      78 Norna Salhus          6:18.70   2:a M
  4 Martin Stjernlöf      87 Råby-Rekarne FIF      6:27.71   2:a P19
  5 Emil Ryberg           87 Ullevi FK             6:31.94   3:a P19
  6 Hannes Öckerman       87 Kungsängens SK        6:34.65   4:a P19
  7 Johan Kensby          86 IF Göta               6:40.19   5:a P19

P19 Höjd                                                     2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Mehdi Alkhatib        87 SoIK Hellas               201
  2 Richard Huldén        86 IF Göta                   198
  3 Rickard Karlsson      87 Bålsta IK                 198
  4 Marcus Sandbacka      87 Österbotten FIN           195
  5 Christian Eiriksrud   87 BUL                       195
    Alexander Tengner     87 Trollhättans SK           195
  7 Kim Skoog             87 Ekshärad Friidrott        191
    Joakim Strömvall      87 IF Göta                   191
  9 Jens Gudmundsson      86 Staffanstorps AI          186
 10 Henrik Norgren        87 Hammarby IF               173
 11 Jon Björn Vilhjalmson 87 HSP                       173
 12 Thommy Svensson       86 Falkenbergs IK            165
P19 Stav                                                     1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Björn Barrefors       87 Falköpings AIK            430
  2 Martin Lundqvist      86 Huddinge AIS              417
  3 Fredrik Malmberg      87 Malmö AI                  385
  4 Jonas Elgered         87 Hammarby IF               385
  5 Thomas Campbell       88 Skottland                 345
  6 Henrik Olars          86 Alunda SK                 345
  - Anjin Dahlhöjd        86 Örgryte IS                  X
    David Robertson       89 Skottland                   X
P19 Längd                                                    2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Michel Tornéus        86 IFK Tumba                7,94     -0.9
  2 Erik Nordström        86 Hammarby IF              7,27     +0.4
  3 Sebastian Ekstrand    86 IK Finish                7,21w    +2.6   6.98  +1.8
  4 Hannes Palm           87 KA 2 IF                  7,04     +1.0
  5 Marcus Larsson        87 IFK Göteborg             6,99     +0.6
  6 Christian Hanssen     86 Raufoss                  6,80     +0.6
  7 Sebastian Öberg       86 Turebergs FK             6,78     +0.2
  8 Christian Hedman      87 Falkenbergs IK           6,40     +1.8
  9 Fredrik Amundsen      86 Norna Salhus             6,34     -1.7
 10 Richard Andersson     87 Upsala IF                6,33     +0.2
 11 Daniel Arenhage       87 Upsala IF                6,18     -0.5
 12 Jonas Elgered         87 Hammarby IF              6,11w    +2.1   5.95  +1.1
 13 Jon Björn Vihljalmson 87 HSP                      5,84     -0.4
 14 Viktor Swahn          87 Österhaninge IF          5,82     +0.5
 15 Thommy Svensson       86 Falkenbergs IK           5,79w    +2.3   5.76  -0.4  
 16 Mladjen Djakovic      87 Sundbybergs IK           5,74     +0.3
 17 Peter Olsson          87 Eds SK                   5,73     +1.5
 18 Pablo Gonzalez        87 Ullevi FK                5,50     +1.7
 19 Marcus Andersson      86 Glanshammars IF          5,49     -0.1
  - Fredrik Larsson       86 IK Finish                   X     
    Patrik Olsson         87 Östersunds GIF              X    
P19 Tresteg                                                  3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Fredrik Amundsen      86 Norna Salhus NOR        15,20    -0.4
  2 Sebastian Ekstrand    86 IK Finish               14,56    +1.3
  3 Mikael Lilja          87 Heleneholms IF          14,52    -1.1
  4 Rickard Karlsson      87 Bålsta IK               14,02    +1.7
  5 Richard Andersson     87 Upsala IF               13,83    +0.9
  6 Andreas Otterling     86 KFUM Örebro             13,76    -1.0
  7 Mladjen Djakovic      87 Sundbybergs IK          13,03    +1.0
  8 Mårten Haave          86 Tyrving NOR             12,60    -1.3
  9 Peter Olsson          87 Eds SK                  12,16    -2.9
P19 Kula                     6.0 kg                          2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Mats Olsson           86 Järvsö IF               17,01
  2 Johan Pihlgren        86 Strands IF              16,67
  3 Per Rosell            87 FI Kalmarsund           15,73
  4 Sebastian Carlsson    87 Kvarnsvedens GoIF       13,50
  5 Marcus Janback        86 Fredrikshofs FI         13,25
  6 Michael Norén         86 Ullevi FK               13,23
  7 Jens Weseman          87 Heleneholms IF          13,22
  8 Nicklas Eriksson      87 SoIK Hellas             12,33
  9 Eric Svensson         87 IFK Växjö               12,28
 10 Jonas Elgered         87 Hammarby IF             10,90
P19 Diskus                   1.75 kg                         3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Leif Arrhenius        86 Spårvägens FK           57,86
  2 Tommy Kristiansen     86 SK Bore                 46,83
  3 Eric Svensson         87 IFK Växjö               45,84
  4 Mats Olsson           86 Järvsö IF               44,92
  5 Simon Staaf           86 IF Vingarna             43,18
  6 Fredrik Johansson     87 Säffle FIK              42,91
  7 Daniel Nyman          87 Svenljunga IK           42,83
  8 Per Rosell            87 FI Kalmarsund           41,96
  9 Marcus Janback        86 Fredrikshofs FI         37,24
 10 Jens Weseman          87 Heleneholms IF          37,05
 11 Nicklas Eriksson      87 SoIK Hellas             35,68
 12 Sebastian Carlsson    87 Kvarnsvedens GoIF       35,00
 13 Michael Norén         86 Ullevi FK               34,82
 14 Jonas Elgered         87 Hammarby IF             32,63
P19 Spjut                    800 g                           1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Pontus Thomée         87 Lerum Friidrott         66,69
  2 Marcus Persson        87 KFUM Arvika             61,92
  3 Olof Hansson          86 KA 2 IF                 61,56
  4 Markus Hayden         86 Valbo AIF               57,73
  5 Joakim Lindskog       86 Valbo AIF               56,82
  6 Jonas Lohse           87 Mölndals AIK            52,85
  7 Jonas Elgered         87 Hammarby IF             49,50
  8 Jon Björn Vihljalmson 87 HSP                     43,85
  9 Sebastian Carlsson    87 Kvarnsvedens GoIF       43,07
 10 Marcus Janback        86 Fredrikshofs FI         40,67

P17 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -0,6                            2/7
  1 Oskar Åhberg          89 Solna FIK               11.09  q
  2 Josua Gustafsson      88 Ullevi FK               11.48  q
  3 Patric Erlandsson     88 Kungsängens SK          11.72  q
  4 Johannes Andersson    89 Trollhättans SK         11.94
  5 Jesper Winqvist       88 IF Göta                 11.96
  6 Erik Ekström          88 IF Åland                12.18
  7 Erik Nilsson          89 IF Rigor                12.86
  8 Sighor Gudvin         89 Tindastoll              13.07
    Andre Vivelid         89 Norna Salhus              ej start
    Försök  heat: 2          2,2                             2/7
  1 Andre Larsson         88 Glanshammars IF         11.49w  q
  2 Peter Osazuwa         89 BUL                     11.52w  q
  3 Hampus Forsberg       89 IFK Helsingborg         11.73w  q
  4 Ronny Westphal        89 Spårvägens FK           11.76w
  5 Jonathan Helsing      89 Hökensås U-Ring         12.30w
  6 Erling Andre Flo      88 Sörild IL               12.31w
  7 Christofer Adielsson  89 Mölndals AIK            12.47w  
  8 Benjamin Hendler      88 Fredrikshofs FI         12.95w
    Försök  heat: 3          0,0                             2/7
  1 Steven Nielsen        89 Danmark                 11.55  q
  2 Alexander Dahlström   89 Tvedestrand TIF         11.81
  3 Viktor Kårelid        89 Hammarby IF             11.85
  4 Rasmus Carlsson       88 Kvarnsvedens GoIF       11.89
  5 Martin Rohlander      89 Trollhättans SK         11.99
  6 Henrik Rosenberg      89 Hede IK                 12.24
  7 Robin Larsson         89 Gefle IF                12.27
  8 Daniel Polleryd       89 IF Göta                 12.81
  - Vuk Djekic            88 Malmö AI               diskv.
    Försök  heat: 4          -0,5                            2/7
  1 Henrik Adolfsson      88 Nyköpings BIS           11.36  q
  2 Jonas Segerlind       88 Hammarby IF             11.83
  3 David Kallebäck       89 Varbergs GIF            11.87
  4 Mark Ahlehuus         88 Danmark                 12.08
  5 Dennis Nydahl         88 Mölndals AIK            12.12
  6 Mattias Brunström     88 IF Göta                 12.24
  7 Erik Alsvik           89 Söndre Land FI          12.39
  8 Julius Haight         89 Örgryte IS              12.52
    Försök  heat: 5          1,5                             2/7
  1 Jarle Hollund         88 Bremnes IL              11.37  q
  2 Tim Uddh              89 Mölndals AIK            11.53  q
  3 Ralph Johansson       89 IFK Lund                11.80
  4 Anders Nihlstedt      89 FI Kalmarsund           11.87
  5 Fredrik Linansky      89 Klippans FK             12.05
  6 Alexander Nordström   88 Solna FIK               12.17
  7 Johan Carlsson        88 Mölndals AIK            12.38
  8 Richard Olsson        89 IF Göta                 12.76
  9 Tormod Tvare          88 IL Försök               13.16
    Försök  heat: 6          1,3                             2/7
  1 Espen Wisur           88 Fredrikstad             11.34  q
  2 Torsteinn Ingvarsson  88 HSP                     11.46  q
  3 Martin Rogemark       89 Hakarpspojkarna         11.69  q
  4 Jim Christensson      89 Trollhättans SK         11.81
  5 Robin Nordenberg      89 Kils AIK                11.90
  6 Marcus Mohlin         88 Solna FIK               11.99
  7 Sebastian Meakin      88 IFK Växjö               12.42
  8 Alexandre Pripp       89 Hammarby IF             12.67
  9 Philip Hêbert-Wegman  88 Hässelby SK             13.43
    Försök  heat: 7          0,6                             2/7
  1 Sveinn Elias Eliasson 89 Team Fjölnir            11.26  q
  2 Jonas Hilmersson      88 Ullevi FK               11.55  q
  3 Fredrik Meyer         88 Strömstads IF           11.85
  4 Robin Andersson       88 KFUM Kristianstad       11.85
  5 Tobias Thor           88 Upsala IF               11.89
  6 Sebastian Fürle       89 IFK Halmstad            12.09
  7 Burim Kazazi          88 Malmö AI                12.12
  8 Eivind Abrahamsen     89 Norna Salhus            12.38
  9 Linus Dageryd         88 Täby IS                 12.77
    Försök  heat: 8          -1,1                            2/7
  1 Carl Dahllöf          88 Ullevi FK               11.42  q
  2 Eddy Willför          88 Västerås FK             11.87
  3 Jonathan Söderling    88 Hammarby IF             12.01
  4 Fredrik Kristoffersson89 IF Vingarna             12.06
  5 John-Eric Ericsson    89 IFK Växjö               12.23
  6 Marcus Carlsson       89 KFUM Kristianstad       12.26
  7 Christian Svensson    89 Järvsö IF               12.35
  8 Tomas Olsson          89 Kils AIK                12.47
  9 Anders Olsson         88 Täby IS                 13.05
    Försök  heat: 9          -0,8                            2/7
  1 Markus Sparrman       89 IK Ymer                 11.67  q
  2 Robin Lundgren        89 Katrineholms SK         11.73  q
  3 Nils-Göran Nilsson    88 Täby IS                 11.83
  4 Jonas Nilsson         89 IK Finish               12.19
  5 Henrik Grundström     88 Ullevi FK               12.31
  6 Joakim Bohlin         88 Villstads GoIF          12.39
  7 Tim Gripe             88 Hässelby SK             12.55
  8 Mikael Kelottijärvi   88 Ullevi FK               13.06
  9 Niclas Gardell        89 Wärnamo SK              14.20
    A-final                  0,8                             2/7
  1 Oskar Åhberg          89 Solna FIK               10.96
  2 Sveinn Elias Eliasson 89 Team Fjölnir            11.18
  3 Henrik Adolfsson      88 Nyköpings BIS           11.22
  4 Espen Wisur           88 Fredrikstad             11.25
  5 Jarle Hollund         88 Bremnes IL              11.28
  6 Torsteinn Ingvarsson  88 HSP                     11.29
  7 Carl Dahllöf          88 Ullevi FK               11.32
  8 Josua Gustafsson      88 Ullevi FK               11.52
  9 Andre Larsson         88 Glanshammars IF         11.68
    B-final                  0,6                             2/7
  1 Markus Sparrman       89 IK Ymer                 11.38
  2 Jonas Hilmersson      88 Ullevi FK               11.44
  3 Peter Osazuwa         89 BUL                     11.46
  4 Steven Nielsen        89 Danmark                 11.53
  5 Patric Erlandsson     88 Kungsängens SK          11.53
  6 Tim Uddh              89 Mölndals AIK            11.57
  7 Martin Rogemark       89 Hakarpspojkarna         11.68
  8 Hampus Forsberg       89 IFK Helsingborg         11.88
    Robin Lundgren        89 Katrineholms SK           ej start
P17 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -1,0                            3/7
  1 Espen Wisur           88 Fredrikstad             22.86  q
  2 Anders Nihlstedt      89 FI Kalmarsund           23.51  q
  3 David Kallebäck       89 Varbergs GIF            23.64
  4 Peter Osazuwa         89 BUL                     23.78
  5 Tim Gripe             88 Hässelby SK             24.61
  6 John-Eric Ericsson    89 IFK Växjö               24.78
  7 Andreas Karlsson      88 KFUM Örebro             24.87
  8 Erik Alsvik           89 Söndre Land FI          25.05
    Försök  heat: 2          -0,4                            3/7
  1 Oskar Åhberg          89 Solna FIK               22.16  q
  2 Marius Benserud       89 IL Gneist               23.74
  3 Niklas Olsson         89 Heleneholms IF          23.93
  4 Rasmus Carlsson       88 Kvarnsvedens GoIF       24.05
  5 Fredrik Linansky      89 Klippans FK             24.28
  6 Christoffer Iversen   89 Turebergs FK            24.73
  7 Theo Söderberg        89 IK Finish               25.25
  8 Sighor Gudvin         89 Tindastoll              26.11
    Christian Svensson    89 Järvsö IF               ej start
    Försök  heat: 3          -1,6                            3/7
  1 David Toftemyr        89 Västerås FK             23.06  q
  2 Nils-Göran Nilsson    88 Täby IS                 23.22  q
  3 Jonas Foss            89 BUL                     23.23  q
  4 Fredrik Meyer         88 Strömstads IF           23.67
  5 Jonathan Söderling    88 Hammarby IF             23.85
  6 Markus Hammarsten     88 IK Finish               24.66
  7 Erling Andre Flo      88 Sörild IL               24.79
  8 Mikael Kelottijärvi   88 Ullevi FK               26.26
    Försök  heat: 4          0,2                             3/7
  1 Josua Gustafsson      88 Ullevi FK               22.72  q
  2 Jonas Hilmersson      88 Ullevi FK               23.62
  3 Ronny Westphal        89 Spårvägens FK           23.97
  4 Sebastian Farkas      89 Heleneholms IF          24.67
  5 Viktor Ritchey        88 Täby IS                 25.21
  6 Andreas Olsson        89 Klippans FK             25.56
  7 Daniel Polleryd       89 IF Göta                 25.69
  8 Philip Hêbert-Wegman  88 Hässelby SK             27.45
    Försök  heat: 5          0,6                             3/7
  1 Sveinn Elias Eliasson 89 Team Fjölnir            22.72  q
  2 Patric Erlandsson     88 Kungsängens SK          23.33  q
  3 Robin Andersson       88 KFUM Kristianstad       23.82
  4 Robin Nordenberg      89 Kils AIK                23.89
  5 Johan Svensson        89 FI Kalmarsund           24.23
  6 Gustaf Gillander      88 Hässelby SK             24.49
  7 Björn Erlandsson      89 KFUM Örebro             26.17
  8 Jakob Olsson          89 Wärnamo SK              26.57
    Patrik Åkesson        88 Malmö AI                ej start
    Försök  heat: 6          0,0                             3/7
  1 Camilo Karlström      89 Högby IF                22.91  q
  2 Steven Nielsen        89 Danmark                 23.58  q
  3 Marcus Carlsson       89 KFUM Kristianstad       24.06
  4 John Andersson        88 Nyköpings BIS           24.28
  5 Robin Larsson         89 Gefle IF                24.56
  6 Henrik Rosenberg      89 Hede IK                 25.04
  7 Christofer Adielsson  89 Mölndals AIK            25.76
    Tormod Tvare          88 IL Försök                 ej start
    Försök  heat: 7          -0,7                            3/7
  1 Jonas Segerlind       88 Hammarby IF             23.01  q
  2 Tim Uddh              89 Mölndals AIK            23.16  q
  3 Andre Vivelid         89 Norna Salhus            23.75
  4 Dennis Nydahl         88 Mölndals AIK            24.54
  5 Fredrik Fuglerud      89 Ull/Kisa IL             25.11
  6 David Flyger          89 Hässelby SK             25.28
  7 Simon Bergqvist       89 KFUM Örebro             28.14
    Nils Nilsson          88 Sävedalens AIK            ej start
    Försök  heat: 8          0,0                             3/7
  1 Andre Larsson         88 Glanshammars IF         23.17  q
  2 Hampus Forsberg       89 IFK Helsingborg         23.23  q
  3 Jarle Hollund         88 Bremnes IL              23.37  q
  4 Alexander Persson     89 Klippans FK             23.74
  5 Tomas Olsson          89 Kils AIK                24.69
  6 Johan Carlsson        88 Mölndals AIK            24.80
  7 Henrik Grundström     88 Ullevi FK               24.81
  8 Eivind Abrahamsen     89 Norna Salhus            24.94
    Försök  heat: 9          2,0                             3/7
  1 Calle Lindros         88 Huddinge AIS            23.46  q
  2 Eddy Willför          88 Västerås FK             23.54  q
  3 Jonas Nilsson         89 IK Finish               23.89
  4 Robin Eriksson Göbel  89 IF Kville               24.21
  5 Erik Ekström          88 IF Åland                24.23
  6 Sebastian Fürle       89 IFK Halmstad            24.29
  7 Fredrik U Möllerstrand88 BUL                     24.56
  8 Simon Torell          89 Mölndals AIK            24.98
    A-final                  -0,5                            3/7
  1 Oskar Åhberg          89 Solna FIK               22.17
  2 Sveinn Elias ELiasson 89 Team Fjölnir            22.45
  3 Josua Gustafsson      88 Ullevi FK               22.72
  4 Camilo Karlström      89 Högby IF                22.72
  5 Espen Wisur           88 Fredrikstad             22.73
  6 Andre Larsson         88 Glanshammars IF         23.07
  7 Jonas Segerlind       88 Hammarby IF             23.21
  8 David Toftemyr        89 Västerås FK             23.25
  9 Tim Uddh              89 Mölndals AIK            23.53
    B-final                  0,6                             3/7
  1 Nils-Göran Nilsson    88 Täby IS                 23.27
  2 Hampus Forsberg       89 IFK Helsingborg         23.47
  3 Steven Nielsen        89 Danmark                 23.49
  4 Anders Nihlstedt      89 FI Kalmarsund           23.54
  5 Patric Erlandsson     88 Kungsängens SK          23.63
  6 Jonas Foss            89 BUL                     23.80
    Calle Lindros         88 Huddinge AIS            ej start
    Jarle Hollund         88 Bremnes IL              ej start
    Eddy Willför          88 Västerås FK             ej start
P17 400m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Fredrik Hallinder     88 Turebergs FK            48.68     1
  2 David Martin          88 Skottland               49.81     2
  3 Sveinn Elias Eliasson 89 Team Fjölnir            50.43     3
  4 Mattias Lennartsson   88 Södra Vi IF             50.73     4
  5 Hjalmar Hallberg      88 Vittsjö GIK             51.54     8
  6 Hans Erik Bragstad    88 Fro IL                  51.63     9
  7 Alexander Persson     89 Klippans FK             52.04    12
  8 Espen Wisur           88 Fredrikstad             52.05    13
  - Anders Nihlstedt      89 FI Kalmarsund          diskv.     -
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 David Toftemyr        89 Västerås FK             50.97     6
  2 Marius Benserud       89 IL Gneist               51.46     7
  3 Johan Svensson        89 FI Kalmarsund           51.84    10
  4 Calle Lindros         88 Huddinge AIS            52.01    11
  5 Sören T Fruerlund     88 Danmark                 52.93    16
  6 Sebastian Ekman       88 GoIF Tjalve             53.14    18
  7 Markus Liwing         89 Gefle IF                53.36    20
  8 Robin Andersson       88 KFUM Kristianstad       53.75    24
  9 Andre Vivelid         89 Norna Salhus            54.15    30
    Finalheat  heat: 3                                       2/7
  1 Camilo Karlström      89 Högby IF                50.96     5
  2 Robin Nordenberg      89 Kils AIK                52.51    14
  3 Jonas Foss            89 BUL                     52.97    17
  4 Gustaf J Bjurhammar   89 Rånäs 4 H               53.29    19
  5 Sebastian Farkas      89 Heleneholms IF          53.70    23
  6 Viktor Ekelund        89 Malmö AI                53.81    25
  7 Henrik Berg           89 Bromma IF               53.86    26
  8 Fredrik U Möllerstad  88 BUL                     54.10    29
    Finalheat  heat: 4                                       2/7
  1 Mattias Green         88 IFK Trelleborg          52.72    15
  2 John Andersson        88 Nyköpings BIS           53.46    21
  3 Mattias Lindh         89 Alvesta FI              53.94    27
  4 Håkan Runvik          89 IFK Lund                54.40    31
  5 Andreas Karlsson      88 KFUM Örebro             54.64    33
  6 Alexander Palm        89 IF Kville               55.33    36
  7 Jonas Nilsson         89 IK Finish               56.10    43
  8 Daniel Malmqvist      88 IF Udd                  57.16    49
    Finalheat  heat: 5                                       2/7
  1 Robin Larsson         89 Gefle IF                54.57    32
  2 Gustaf Gillander      88 Hässelby SK             55.07    35
  3 Viktor Ritchey        88 Täby IS                 55.39    37
  4 Viktor Malm           88 IFK Trelleborg          55.54    38
  5 Christian Johansson   89 Falköpings AIK          55.57    39
  6 Kristoffer Ingebrigtsen 88 Sandnes IL            56.42    44
  7 Samuel Johansson      88 IF Göta                 56.98    48
  8 Jonathan Malka        88 IF Kville               57.40    52
    Finalheat  heat: 6                                       2/7
  1 Steven Beattie        88 Skottland               54.05    28
  2 Robin Eriksson Göbel  89 IF Kville               54.84    34
  3 Niclas Jonsson        88 Lidköpings IS           55.73    40
  4 Joakim Hjelm          88 IK Orient               55.90    41
  5 Linus Dageryd         88 Täby IS                 56.52    45
  6 Christoffer Smith     89 Bergens Turnforening    56.53    46
  7 Martin Andersson      88 Gillberga-Lista IF      56.72    47
  8 Pilip Aurebekk	  89 Norge		     57.29    50  
  9 David Flyger          89 Hässelby SK             58.16    54
    Finalheat  heat: 7                                       2/7
  1 Marcus Holmström      88 IFK Lidingö             53.52    22
  2 Erik Ljungkvist       89 Sävedalens AIK          55.95    42
  3 Sighor Gudvin         89 Tindastoll              57.30    51
  4 Tormod Tvare          88 IL Försök               57.91    53
  5 Ronny Kristiansen     89 Ås IL                   58.96    55
  6 Benjamin Hendler      88 Fredrikshofs FI         62.73    56
  7 Simon Bergqvist       89 KFUM Örebro             63.26    57
P17 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Johan Svensson        89 FI Kalmarsund         1:56.91     1
  2 Saibou Kebbeh         88 Malmö AI              1:56.92     2
  3 Tobias Ekhamre        89 Hammarby IF           1:57.45     3
  4 Oskar Danielsson      88 Söderköpings FIK      1:57.79     4
  5 Glenn Edvardsen       89 Nittedal IL           1:58.88     5
  6 Eric Hagelin          89 IK Akele              1:59.56     6
  7 Jimmy Holmroos        89 Västerås FK           2:00.16     7
  8 Amund Andreas         88 Modum FIK             2:00.18     9
  9 Sören T Fruerlund     88 Danmark               2:00.79    10
 10 Christoffer Sundberg  89 Mälarö SOK            2:01.12    12
 11 Marcus Gustavsson     88 Söderköpings FIK      2:01.30    14
 12 Fredrik Urke          88 BUL                   2:01.68    15
    Henrik Berg           89 Bromma IF                bröt     -
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Alexander Persson     89 Klippans FK           2:00.16     8
  2 John Eliasson         89 Sävedalens AIK        2:00.81    11
  3 Mattias Lennartsson   88 Södra Vi IF           2:01.17    13
  4 Gustaf J Bjurhammar   89 Rånäs 4 H             2:02.02    16
  5 Hans Kristian         89 Sörild IL             2:02.08    17
  6 Viktor Ekelund        89 Malmö AI              2:03.53    18
  7 Marcus Holmström      88 IFK Lidingö           2:04.50    24
  8 Christoffer Iversen   89 Turebergs FK          2:05.31    26
  9 Markus Persson        89 Malmö AI              2:05.73    28
 10 Mathias Erkkilä       89 Gefle IF              2:06.02    31
 11 William Taudien       88 Ärla IF               2:06.35    32
 12 Johannes Mauritzson   88 IFK Helsingborg       2:07.16    38
    Finalheat  heat: 3                                       1/7
  1 Martin Lindqvist      88 IFK Lund              2:03.54    19
  2 Tom Erling Kårbö      89 Bremnes IL            2:03.99    20
  3 Mikael Ekman          88 Ullevi FK             2:04.17    21
  4 John Hydén            89 IK Akele              2:04.41    23
  5 Andreas Karlsson      88 KFUM Örebro           2:04.70    25
  6 Henrik Jacobsson      88 Rånäs 4 H             2:05.72    27
  7 Tim Sundström         89 KFUM Örebro           2:05.99    30
  8 Viktor Kjellin        88 Mölndals AIK          2:06.56    34
  9 Joakim Johansson      88 Örgryte IS            2:06.96    37
 10 Linus Dageryd         88 Täby IS               2:09.84    43
    Daniel Malmqvist      88 IF Udd                   bröt     -
    David de Sousa        88 Odense Atletik           bröt
    Finalheat  heat: 4                                       1/7
  1 Erik Engqvist         89 SK Granan             2:04.32    22
  2 Emil Westman          88 Rånäs 4 H             2:05.99    29
  3 Knut Havnen Johansen  89 Bergens Turnforening  2:06.36    33
  4 Dennis Brodelis       89 Södra Sandby IF       2:06.81    36
  5 Fredrik Fuglerud      89 Ull/Kisa IL           2:07.55    39
  6 Björn Erlandsson      89 KFUM Örebro           2:07.91    40
  7 Simon Johansen        88 IF Göta               2:08.99    42
  8 Kristoffer Ingebrigtsen 88 Sandnes IL          2:10.61    47
  9 Niclas Jonsson        88 Lidköpings IS         2:10.83    48
 10 Samuel Johansson      88 IF Göta               2:13.60    54
 11 Christoffer Smith     89 Bergens Turnforening  2:13.95    56
 12 Marcus Närman         89 IF Göta               2:16.85    58
    Finalheat  heat: 5                                       1/7
  1 Håkan Runvik          89 IFK Lund              2:06.72    35
  2 Ronny Kristiansen     89 Ås IL                 2:08.92    41
  3 Alexandre Pripp       89 Hammarby IF           2:10.04    44
  4 Daniel Källman        89 Mölndals AIK          2:10.45    45
  5 Erik Ljungkvist       89 Sävedalens AIK        2:10.49    46
  6 Erik Olsson           89 Sävedalens AIK        2:11.12    49
  7 Erik Dahlqvist        89 IFK Växjö             2:11.48    50
  8 Alfred Ohlsson        89 Lidköpings IS         2:11.67    51
  9 Kristoffer Begstedt   89 Söderhamns IF         2:12.63    52
 10 Pilip Aurebekk        89 Kristiansand          2:12.87    53
 11 Simon Torell          89 Mölndals AIK          2:13.60    55
 12 Björn Wieslander      89 Bromma IF             2:16.11    57
    Finalheat  heat: 6                                       1/7
  1 David Flyger          89 Hässelby SK           2:17.69    59
  2 Sighor Gudvin Oskarson89 Tindastoll            2:18.00    60
  3 John Hallberg         88 Ullevi FK             2:18.46    61
  4 Gen Felix Teramoto    89 Hammarby IF           2:18.78    62
  5 Martin Nilsson        89 Malmö AI              2:19.02    63
  6 Victor Lindberg       88 Ullevi FK             2:19.41    64
  7 Sverre Storberget     89 Söndre Land FI        2:19.70    65
  8 Tormod Tvare          88 IL Försök             2:20.18    66
  9 Simon Bergqvist       89 KFUM Örebro           2:27.62    67
 10 Daniel Munther        88 Lerum Friidrott       2:28.86    68
    Gusten Hollari        88 Hammarby IF              bröt     -

P17 1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Oskar Danielsson      88 Söderköpings FIK      3:58.72     1
  2 Patrik Carlsson       88 Rånäs 4 H             3:59.54     2
  3 Robin Leandersson     88 Kyrkhults SK          4:01.43     3
  4 Marcus Gustavsson     88 Söderköpings FIK      4:01.72     4
  5 Tobias Ekhamre        89 Hammarby IF           4:03.43     5
  6 Amund Andreas         88 Modum FIK             4:10.45     6
  7 Magnus Sveen          88 BUL                   4:11.42     7
  8 Martin Lindqvist      88 IFK Lund              4:12.06     8
  9 John Hydén            89 IK Akele              4:16.26     9
 10 Christoffer Iversen   89 Turebergs FK          4:16.82    10
 11 Tom Erling Kårbö      89 Bremnes IL            4:18.05    11
 12 Andreas Ydrefors      88 IK Sisu               4:20.09    12
 13 Rolf Nyhus            89 Bergens Turnforening  4:20.89    13
 14 Tim Sundström         89 KFUM Örebro           4:21.49    15
 15 David de Sousa        88 Odense Atletik        4:26.33    19
 16 Christian Tunek       89 IK Akele              4:27.22    22
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Hans Kristian Flöystad 89 Sörild IL            4:21.06    14
  2 Viktor Kjellin        88 Mölndals AIK          4:23.21    16
  3 Emil Westman          88 Rånäs 4 H             4:23.25    17
  4 Erik Engqvist         89 SK Granan             4:26.29    18
  5 Knut Havnen Johansen  89 Bergens Turnforening  4:26.37    20
  6 Mathias Erkkilä       89 Gefle IF              4:26.65    21
  7 Henrik Jacobsson      88 Rånäs 4 H             4:27.43   23
  8 Joakim Johansson      88 Örgryte IS            4:28.87    24
  9 Alexander Åsheim      89 Moss IL               4:29.26    25
 10 Björn Erlandsson      89 KFUM Örebro           4:30.47    26
 11 Anton Landemark       88 Mariestads AIF        4:37.11    27
 12 Marcus Närman         89 IF Göta               4:38.90    28
 13 Tim Slättengren       89 Högby IF              4:40.38    29
 14 John Hallberg         88 Ullevi FK             4:52.14    30
 15 Sverre Storberget     89 Söndre Land FI        4:55.16    31
 16 Pål Jörgen Björstad   89 Bergens Turnforening  5:03.58    32

P17 3000m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       3/7
  1 Saibou Kebbeh         88 Malmö AI              9:06.79     1
  2 Eric Senorski         89 Örgryte IS            9:08.91     2
  3 John Eliasson         89 Sävedalens AIK        9:19.71     3
  4 Markus Persson        89 Malmö AI              9:20.44     4
  5 Rolf Nyhus            89 Bergens Turnforening  9:26.02     5
  6 Eric Wretström        88 SK Graal              9:28.05     6
  7 Hans Kristian Flöystad89 Sörild IL             9:35.46     8
  8 Andreas Ydrefors      88 IK Sisu               9:35.84     9
  9 Linus Lagergren       89 Sävedalens AIK        9:43.89    12
 10 Jan Petter Nedrefjord 88 IL Nordlys            9:44.87    13
 11 Mattias Karlsson      89 Åsbro GoIF            9:47.22    16
 12 David de Sousa        88 Odense Atletik       10:03.60    17
 13 Kristoffer Begstedt   89 Söderhamns IF        10:42.28    23
    Robin Leandersson     88 Kyrkhults SK              ej start      -
    Finalheat  heat: 2                                       3/7
  1 Refik Saljunovic      89 IK Tiwaz              9:32.54     7
  2 Simon Rohde           89 Högby IF              9:36.10    10
  3 Erik Dahlqvist        89 IFK Växjö             9:43.84    11
  4 Emil Hindrikes        89 Kvarnsvedens GoIF     9:45.61    14
  5 Knut Havnen Johansen  89 Bergens Turnforening  9:45.73    15
  6 Anton Landemark       88 Mariestads AIF       10:09.17    18
  7 Dennis Brodelis       89 Södra Sandby IF      10:15.27    19
  8 Gen Felix Teramoto    89 Hammarby IF          10:24.82    20
  9 Tim Slättengren       89 Högby IF             10:32.15    21
 10 Martin Broms          89 Hammarby IF          10:41.28    22
 11 Pål Jörgen Björstad   89 Bergens Turnforening 10:55.50    24
P17 Häck 110m                91 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -0,7                            3/7
  1 Niclas Åkerström      88 IK Ymer                 14.93  q
  2 Jonathan Eklund       88 Hammarby IF             15.44
  3 Frode Berg            88 Uraedd FI               15.59
  4 Hans Lämås            88 IF Göta                 16.01
  5 Steven Beattie        88 Skottland               16.07
  6 Olle Bywall           89 Valbo AIF               16.29
  7 Marcus Persson        89 Strömstads IF           16.32
  8 Jonathan Green        88 Falköpings AIK          16.50
    Försök  heat: 2          0,3                             3/7
  1 Vuk Djekic            88 Malmö AI                14.49  q
  2 Marcus Uussalu        88 Mölndals AIK            14.85  q
  3 Johan Edvinsson       88 Upsala IF               15.01  q
  4 Markus Sparrman       89 IK Ymer                 15.36  q
  5 Alexander Dahlström   89 Tvedestrand TIF         15.37
  6 Erik Lundmark         88 Västerås FK             15.89
    Calle Kumlin          89 IFK Märsta               bröt
    Marius Benserud       89 IL Gneist               ej start
    Försök  heat: 3          -0,2                            3/7
  1 Josua Gustafsson      88 Ullevi FK               14.51  q
  2 Stian Andersen        88 Uraedd FI               14.96  q
  3 Tobias Thor           88 Upsala IF               15.20  q
  4 Theo Söderberg        89 IK Finish               15.39
  5 Felix Siljebäck-Larsen89 Västerås FK             15.70
  6 Morten van der Keur   88 Danmark                 15.71
  7 Amir Shaker           89 Råby-Rekarne FIF        15.83
  8 Philip Hêbert-Wegman  88 Hässelby SK             18.86
    Final                    -0,2                            3/7
  1 Josua Gustafsson      88 Ullevi FK               14.42
  2 Vuk Djekic            88 Malmö AI                14.47
  3 Markus Sparrman       89 IK Ymer                 14.57
  4 Marcus Uussalu        88 Mölndals AIK            14.70
  5 Niclas Åkerström      88 IK Ymer                 14.89
  6 Stian Andersen        88 Uraedd FI               15.08
  7 Tobias Thor           88 Upsala IF               15.99
    Johan Edvinsson       88 Upsala IF                bröt
P17 Häck 300m                84 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 David Martin          88 Skottland               38.16     1  Brittiskt ungdomsrekord!
2 Johan Edvinsson 88 Upsala IF 38.67 2 3 Niclas Åkerström 88 IK Ymer 38.73 3 4 Hans Erik Bragstad 88 Fro IL 38.90 4 5 Marcus Uussalu 88 Mölndals AIK 39.73 5 6 Jonas Segerlind 88 Hammarby IF 39.95 6 7 Camilo Karlström 89 Högby IF 40.45 7 8 Tobias Thor 88 Upsala IF 41.61 10
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Marius Benserud       89 IL Gneist               41.03     8
  2 Jesper Madsen         88 IK Finish               41.44     9
  3 Nils-Göran Nilsson    88 Täby IS                 41.84    11
  4 Calle Kumlin          89 IFK Märsta              41.89    12
  5 Amir Shaker           89 Råby-Rekarne FIF        42.58    14
  6 Anders Tallryd        88 Östersunds GIF          42.89    15
  7 Viktor Ritchey        88 Täby IS                 43.35    17
  8 Hans Kristian Flöystad89 Sörild IL               45.77    21
    Finalheat  heat: 3                                       1/7
  1 Steven Beattie        88 Skottland               42.22    13
  2 Rasmus Carlsson       88 Kvarnsvedens GoIF       43.02    16
  3 Martin Andersson      88 Gillberga-Lista IF      44.20    18
  4 Kristoffer Fransson   89 Valbo AIF               44.26    19
  5 Emil Afzelius         88 Bollnäs FIK             44.97    20
  6 Tim Gripe             88 Hässelby SK             46.58    22
  7 John Widman           89 Piteå IF                47.02    23
  8 Philip Hêbert-Wegman  88 Hässelby SK             47.56    24
P17 Hinder 2000m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                                                    1/7
  1 Robin Leandersson     88 Kyrkhults SK          6:10.33
  2 Eric Senorski         89 Örgryte IS            6:20.03
  3 Markus Liwing         89 Gefle IF              6:30.16
  4 Viktor Malm           88 IFK Trelleborg        6:30.63
  5 Rolf Nyhus            89 Bergens               6:32.67
  6 Eric Wretström        88 SK Graal              6:33.61
  7 Mattias Karlsson      89 Åsbro GoIF            6:38.09
  8 Andreas Ydrefors      88 IK Sisu               6:38.78
  9 Erik Ekblad           88 GoIF Tjalve           6:41.12
 10 Emil Hindrikes        89 Kvarnsvedens GoIF     6:43.48
 11 Simon Rohde           89 Högby IF              6:44.55
 12 Linus Lagergren       89 Sävedalens AIK        7:03.18
 13 Pål Jörgen Björstad   89 Bergens Turnfor, NOR  8:04.22
P17 Höjd                                                     3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Daniel Lennartsson    88 Södra Vi IF               200
  2 Mattias Green         88 IFK Trelleborg            196
  3 Emil Svensson         89 IFK Växjö                 196
  4 Markus Nilsson        89 Malmö AI                  194
  5 Conrad Öster          88 Södra Sandby IF           194
  6 Niclas Liedberg       89 Hammarby IF               191
    Jakob Thorvaldsson    88 Heby AIF                  191
  8 Erik Jakobsson        88 Brattås CK                191
  9 Viktor Ohlsson        89 Gillberga-Lista IF        191
 10 Oscar Adolfsson       88 IK Orient                 188
    Johan Andersson       89 Väsby IK                  188
 12 Philip Holmström      89 IFK Halmstad              184
    Christoffer Frifelt   88 FI Kalmarsund             184
 14 David Kallebäck       89 Varbergs GIF              184
 15 Hans Lämås            88 IF Göta                   184
 16 Thomas Campbell       88 Skottland                 180
 17 Oskar Rybo            89 IF Kville                 180
 18 Julius Haight         89 Örgryte IS                180
    Oskar Persson         88 Ullevi FK                 180
    Kristoffer Nilsen     89 Lambertseter              180
 21 Darius Rohani         88 Sparta Atletik            176
 22 Alfred Ohlsson        89 Lidköpings IS             176
 23 Oscar Nygren          89 Sävedalens AIK            171
    Robin Nordenberg      89 Kils AIK                  171
    Adam Jonsson          88 Hakarpspojkarna           171
 26 Hannes Sundell        88 Ljungsbro FIK             171
 27 Oscar Andersson       88 Örgryte IS                171
    Peter Kristensen      89 Stoholm IF                171
    Sebastian Meakin      88 IFK Växjö                 171
 30 Daniel Rogemark       89 Hakarpspojkarna           171
 31 Anders Nihlstedt      89 FI Kalmarsund             171
 32 Fredrik Nydahl        89 Ullevi FK                 165
    Andreas Larsson       89 IFK Sunne FK              165
 34 Daniel Polleryd       89 IF Göta                   165
    Richard Olsson        89 IF Göta                   165
 36 Rain Kallaste         89 Hammarby IF               158
P17 Stav                                                     2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Jonas Almqvist        88 Skellefteå AIK            481
  2 John Gustafsson       88 Skellefteå AIK            433
  3 Andreas Dahlberg      89 Kvarnsvedens GoIF         433
  4 Erik Thorstensson     89 Spårvägens FK             422
  5 Josua Gustafsson      88 Ullevi FK                 422
  6 Johan Ramberg         89 Örgryte IS                411
  7 Rasmus Carlsson       88 Kvarnsvedens GoIF         411
  8 Felix Siljebäck-L     89 Västerås FK               400
  9 Jovan Drazic          88 Malmö AI                  389
    Audun Nicolaysen      85 Fredrikstad               389
 11 Oscar Tropp           89 IF Hagen                  389
    Jonathan Eklund       88 Hammarby IF               389
 13 Jonathan Green        88 Falköpings AIK            376
 14 Thomas Campbell       88 Skottland                 361
 15 Christofer von Seth   88 Huddinge AIS              344
 16 David Robertson       89 Skottland                 304
 17 Richard Olsson        89 IF Göta                   304
  - Callum Sharp          90 Skottland                   X
    Jamie Sinclair        90 Skottland                   X

P17 Längd kvaltävling  6.30m/16 st                        1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Torsteinn Ingvarsson  88 HSP                      6,59  Q    +0.0
  2 Hans Lämås            88 IF Göta                  6,56  Q    -1.0
  3 Jesper Berggren       89 Sävedalens AIK           6,55  Q    -0.3
  4 Sveinn Elias Eliason  89 Team Fjölnir             6,51  Q    +0.0
  5 Henrik Adolfsson      88 Nyköpings BIS            6,45  Q    -1.2
    Torbjörn Carlsson     88 IFK Göteborg             6,45  Q    -0.4
  7 Jonathan Söderling    88 Hammarby IF              6,36  Q    -0.5
    Fredrik Kristofersson 89 IF Vingarna              6,36  Q    -0.1
  9 Erik Lundmark         88 Västerås FK              6,33  Q    -0.3
    Fabian Fallgren       89 Åhus FK                  6,33  Q    -0.2
 11 Stian Andersen        88 Uraedd FI                6,31  Q    +0.1
 12 Fredrik Jurstrand     89 Nyköpings BIS            6,26  q    +0.4
 13 Daniel Lennartsson    88 Södra Vi IF              6,24  q    -0.3
 14 Ralph Johansson       89 IFK Lund                 6,16  q    -0.4
 15 Olle Bywall           89 Valbo AIF                6,12  q    -0.9
 16 Mark Ahlehuus         88 Danmark                  6,11  q    -0.7
 17 Kalle Boustedt        88 IFK Göteborg             6,06       -1.1    
    Christer Åsman        88 Sundsvalls FI            6,06       -0.6
 19 Alex Abdalian         88 Järva FIK                6,05       -0.3
    Felix Siljebäck-L     89 Västerås FK              6,05       -1.0
 21 Mattias Brunström     88 IF Göta                  6,02       +0.3
 22 Robin Lundgren        89 Katrineholms SK          6,01       -0.2
 23 Jonas Foss            89 BUL                      5,95       -1.0
 24 Martin Rogemark       89 Hakarpspojkarna          5,93       +0.0
 25 Jonas Segerlind       88 Hammarby IF              5,89       -0.7
 26 Rasmus Carlsson       88 Kvarnsvedens GoIF        5,87       +0.1
 27 Erik Alvaer           88 Norna Salhus             5,86       -0.3
 28 Viktor Ohlsson        89 Gillberga-Lista IF       5,85       -0.3
 29 Anders Nihlstedt      89 FI Kalmarsund            5,82       -1.3
 30 Mattias Lindh         89 Alvesta FI               5,81       -1.4
 31 Erik Jakobsson        88 Gefle IF                 5,77       -0.8
 32 Anders Tallryd        88 Östersunds GIF           5,74       -0.2
 33 Mårten Hansson        89 KA 2 IF                  5,73       +0.0
 34 Gustaf Gillander      88 Hässelby SK              5,71       +0.1
 35 Robin Eriksson Göbel  89 IF Kville                5,69       -0.6
 36 Joachim Ivarsson      88 IF Udd                   5,68       -0.5
 37 Mikael Brinnel        89 Gefle IF                 5,64       -0.6
    Jonathan Eklund       88 Hammarby IF              5,64       -0.7
 39 Philip Frifelt-L      89 IFK Halmstad             5,63       +0.1
 40 Robin Larsson         89 Gefle IF                 5,62       -0.6
 41 Johan Andersson       88 Villstads GoIF           5,61       -0.5
 42 Christian Svensson    89 Järvsö IF                5,60       -1.9
    Viktor Kårelid        89 Hammarby IF              5,60       -0.7
 44 Karl Wilsborn         89 IFK Växjö                5,58       -0.9
 45 Alexander Dahlström   89 Tvedestrand TIF          5,53       -0.2
 46 Adam Jonsson          88 Hakarpspojkarna          5,47       -0.9
 47 Andreas Olsson        89 Klippans FK              5,43       -0.6
 48 Jakob Olsson          89 Wärnamo SK               5,39       +0.2
 49 Martin Andersson      88 Gillberga-Lista IF       5,27       -1.4
    Erik Slättberg        89 Mölndals AIK             5,27       -0.5
 51 Jonas Svensson        89 IFK Lund                 5,06       -0.2
 52 Anders Olsson         88 Täby IS                  5,05       -0.8
 53 Christopher Lindberg  88 IF Kville                4,97       -1.1
 54 Stefan Ljungkvist     89 IF Kville                4,80       -1.2
 55 Rain Kallaste         89 Hammarby IF              4,66       -0.2
 56 Niclas Gardell        89 Wärnamo SK               4,55       -0.8
  - Erling Andre Flo      88 Sörild IL                   X     
P17 Längd Final                                                  2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Torsteinn Ingvarsson  88 HSP                      7,26     +1.3
  2 Sveinn Elias Eliason  89 Team Fjölnir             6,91     +1.3
  3 Henrik Adolfsson      88 Nyköpings BIS            6,83     +0.7
  4 Stian Andersen        88 Uraedd FI                6,64w    +2.6   6.61  +0.7
  5 Fabian Fallgren       89 Åhus FK                  6,53     +1.1
  6 Erik Lundmark         88 Västerås FK              6,51     +2.0
  7 Fredrik Jurstrand     89 Nyköpings BIS            6,46     +1.1
  8 Torbjörn Carlsson     88 IFK Göteborg             6,43     -1.1
  9 Daniel Lennartsson    88 Södra Vi IF              6,34     +0.1
 10 Hans Lämås            88 IF Göta                  6,22     -1.4
 11 Jonathan Söderling    88 Hammarby IF              6,21     -0.3
 12 Fredrik Kristofferson 89 IF Vingarna              6,20     -0.3
 13 Mark Ahlehuus         88 Danmark                  5,95     +0.7
 14 Ralph Johansson       89 IFK Lund                 5,94     -1.0
 15 Olle Bywall           89 Valbo AIF                5,77     -1.2
  - Jesper Berggren       89 Sävedalens AIK              X     
P17 Tresteg                                                  3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~  
   1 Torsteinn Ingvarsson 88 HSP ISL                 14,69   1.0
   2 Daniel Falk          88 Lerum Friidrott         14,40   1,6
   3 Johan Andersson      89 Väsby IK                14,27w  2,2  13,33  1,1
   4 Niklas Fagersson     88 IFK Göteborg            13,84   0,3
   5 Jesper Berggren      89 Sävedalens AIK          13,41w  3,4  13,16  0,8
   6 Erik Jakobsson       88 Gefle IF                13,32   1,3
   7 Fredrik Jurstrand    89 Nyköpings BIS           13,17   1,5
   8 Viipe Koivu          88 Österbotten FIN F       13,08   1,8
   9 Lennart Frislid      88 Norna Salhus NOR        13,08   1,6
  10 Christer Åsman       88 Sundsvalls FI           13,07   1,3
  11 Ralph Johansson      89 IFK Lund                13,05   0,1
  12 Karl Wilsborn        89 IFK Växjö               12,80   1,6
  13 Mattias Flander      88 Ullevi FK               12,77   1,5
  14 Alexander Dahlström  89 Tvedestrand TIF N       12,76   1,5
  15 Fredrik Nydahl       89 Ullevi FK               12,68   1,5
  16 Emil Afzelius        88 Bollnäs FIK             12,66   1,0
  17 Mårten Hansson       89 KA 2 IF                 12,62   -1,7
  18 Sebastian Meakin     88 IFK Växjö               12,51   1,3
  19 Mikael Brinnel       89 Gefle IF                12,41   -0,9
  20 Johan Andersson      88 Villstads GoIF          12,28   0,7
  21 John Widman          89 Piteå IF                12,19   -0,5
  22 Philip Frifelt-L     89 IFK Halmstad            12,18   0,7
  23 Gustaf Gillander     88 Hässelby SK             12,13   1,3
  24 Andreas Persson      88 Strömstads IF           12,10   1,9
  25 Erik Olsson          89 Örgryte IS              12,02w  3,6   12,00  -1,1
  26 Christian Svensson   89 Järvsö IF               11,91   0,0
     Mattias Nicklasson   89 Kongahälla AIK          11,91   1,0
  28 Andreas Olsson       89 Klippans FK             11,90   1,1
  29 Pilip Aurebekk       89 Kristiansand NOR        11,90w  3,2   Inget OK
  30 Darius Rohani        88 Sparta Atletik DE       11,77   0,3
  31 Hans Kristian Flöystad89 Sörild IL NOR          11,37   0,4
  32 Oscar Andersson      88 Örgryte IS              11,22   -0,7
  33 Peter Kristensen     89 Stoholm IF DEN          10,92w  4,0   Inget OK
   - Christoffer Smith Huun89 Bergens Turnforen         X
     Tormod Tvare         88 IL Försök NOR              X
     Martin Andersson     88 Gillberga-Lista I          X
P17 Kula                     5.0 kg                          2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Ulf Ankarling         88 IF Göta                 18,57
  2 Stian Andersen        88 Uraedd FI               16,72
  3 Emil Svensson         89 IFK Växjö               16,33
  4 Richard Johansson     88 Mariestads AIF          14,97
  5 Lars Jarnefjord       88 Ullevi FK               14,72
  6 Viipe Koivu           88 Österbotten FIN         14,42
  7 Vegard Henriksen      88 Björndal IF             14,33
  8 Pontus Waern          88 Stocksäters IF          14,09
  9 Gudjon Pall           89 HSP                     12,88
 10 Filip Vivlund         89 Heleneholms IF          12,74
 11 Martin Green          89 Falköpings AIK          11,75
 12 Julian Horn           89 Fagernes IL             11,48
 13 Jonas Carlsson        89 FI Kalmarsund           11,34
 14 Erik Almström         88 IFK Lidingö             10,96
 15 Björn Wieslander      89 Bromma IF               10,22
 16 Alexander Bönke       89 Bromma IF               10,18
 17 Rain Kallaste         89 Hammarby IF              7,35
 18 Jon Geir              89 Tindastoll               7,20
  - Johnny Karlsson       89 IFK Strömsund               X
    Simon Karlsfred       89 Ullevi FK                   X
P17 Diskus                   1.5 kg                          3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Ulf Ankarling         88 IF Göta                 51,11
  2 Stian Andersen        88 Uraedd FI               50,66
  3 Johnny Karlsson       89 IFK Strömsund           46,20
  4 Björn Johansson       88 Västerås FK             43,88
  5 Mikael Sundler        88 SK Bore                 41,93
  6 Lars Jarnefjord       88 Ullevi FK               41,90
  7 Jonathan Green        88 Falköpings AIK          41,75
  8 Erik Jakobsson        88 Brattås CK              41,73
  9 Vegard Henriksen      88 Björndal IF             40,78
 10 Mikael Zäll           88 Ullevi FK               40,24
 11 Pontus Waern          88 Stocksäters IF          37,91
 12 Daniel Larsson        89 Filipstads IF           36,36
 13 Tobias Reimertz       89 Kongahälla AIK          35,88
 14 Martin Green          89 Falköpings AIK          34,37
 15 Daniel Pettersson     89 Kils AIK                32,97
 16 Jonas Carlsson        89 FI Kalmarsund           32,64
 17 Peter Edfors          88 Sollefteå GIF           31,20
 18 Fredrik Linansky      89 Klippans FK             26,67
 19 Alexander Bönke       89 Bromma IF               22,73
 20 Philip Hêbert-Wegman  88 Hässelby SK             20,79
 21 Björn Wieslander      89 Bromma IF               19,65
  - Filip Vivlund         89 Heleneholms IF              X
    Simon Karlsfred       89 Ullevi FK                   X
P17 Slägga                   5.0 kg                          2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Viipe Koivu           88 Österbotten FIN         66,53
  2 Tommy Nordin          88 Trångsvikens IF         57,18
  3 Johnny Karlsson       89 IFK Strömsund           54,28
  4 Vegard Henriksen      88 Björndal IF             54,22
  5 Karl-Erik Ludvigsson  88 SK Bore                 51,76
  6 Christoffer Pedersen  88 SK Bore                 51,47
  7 Daniel Larsson        89 Filipstads IF           46,78
  8 Emil Svensson         89 IFK Växjö               45,15
  9 Simon Spejare         89 Östersunds GIF          41,19
 10 Anders Eriksson       89 IF Udd                  39,92
 11 Adrian Larsson        88 Gefle IF                38,94
 12 Thorstein Hasle       88 Larvik                  38,20
 13 Daniel Pettersson     89 Kils AIK                36,88
 14 Alexander Lindell     89 Villstads GoIF          31,06
 15 Peter Edfors          88 Sollefteå GIF           29,40
P17 Spjut                    700 g                           1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Joni Kaartinen        89 Bergsjöns Finska        62,78
  2 Mikael Sundler        88 SK Bore                 62,18
  3 Ted Engstrand         88 Wärnamo SK              51,83
  4 Joachim Ivarsson      88 IF Udd                  51,55
  5 Sveinn Elias Eliasson 89 Team Fjölnir            51,53
  6 Mika Kyllönen         89 Bergsjöns Finska        48,79
  7 Alexander Dahlström   89 Tvedestrand TIF         45,58
  8 Peter Kristensen      89 Stoholm IF              44,73
  9 Mathias Erkkilä       89 Gefle IF                43,28
 10 Erik Almström         88 IFK Lidingö             43,13
 11 Richard Olsson        89 IF Göta                 41,96
 12 Martin Green          89 Falköpings AIK          41,19
 13 Gudjon Pall           89 HSP                     40,35
 14 Alexander Lindell     89 Villstads GoIF          37,58
 15 Samuel Arcini         89 Vittsjö GIK             36,97
 16 John-Eric Ericsson    89 IFK Växjö               36,27
 17 Julian Horn           89 Fagernes IL             35,93
  - Björn Wieslander      89 Bromma IF                   X
    Alexander Bönke       89 Bromma IF                   X
    Olof Hagliden         88 Huddinge AIS                X
    Oscar Wallin          89 Hakarpspojkarna             X
P15 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          2,6                             2/7
  1 Dennis Carlsson       90 Alvesta FI              11.65w  q
  2 Andreas Martinsen     90 Danmark                 11.70w  q
  3 Martin Bergqvist      90 IK Westmannia           12.08w  q
  4 Adam Göthe            90 Trollhättans SK         12.11w  q
  5 Gudmundur Arni Olafson90 Selfoss                 12.39w
  6 Albin Öberg           90 Gefle IF                12.66w  
  7 David Tholander       90 Hammarby IF             12.92w  
  8 Kjettil Skjellerud    90 Söndre Land FI          13.57w
    Försök  heat: 2          2,3                             2/7
  1 Alexander Nordkvist   90 Huddinge AIS            11.47w  q
  2 Carl Tyllström        90 Kvarnsvedens GoIF       12.27w  q
  3 Pontus Lundin         90 KFUM Örebro             12.41w  
  4 Victor Sundin         90 Ullevi FK               12.49w  
  5 Stefan Hidalgo        90 Malmö AI                12.65w  
  6 Aron Mar Björnsson    90 Tindastoll              12.68w  
  7 Anton Lundgren        90 Örgryte IS              12.72w
    Försök  heat: 3          -0,4                            2/7
  1 Daniel Norgren        90 IF Kville               11.91  q
  2 Robert Nowén          90 Alingsås IF             12.28  q
  3 Örn Davidsson         90 Selfoss                 12.96
  4 Michael Bang          90 Själland                13.06
  5 Andreas Rydberg       90 Västerås FK             13.34
  6 Mikael Lindström      90 Hammarby IF             15.10
    Adam Björling         90 FI Kalmarsund             ej start
    Hampus Rasmusson      90 Lomma FIK                 ej start
    Försök  heat: 4          2,2                             2/7
  1 Thomas Ljungblom      90 IFK Helsingborg         11.89w  q
  2 Douglas Stenberg      90 IF Göta                 11.97w  q
  3 Alexander Grevsen     90 Danmark                 12.07w  q
  4 Lucas Christiansen    90 Spårvägens FK           12.08w  q
  5 Einar Ingvi Olafsson  90 Tindastoll              12.52w  
  6 William Bengtsson     90 Mölndals AIK            12.54w  
  7 Håkan Lööw            90 Hammarby IF             13.10w  
  8 Tim Ng Tvedt          90 Bergens                 13.19w
    Försök  heat: 5          -0,6                            2/7
  1 Fredrik Bergström     90 KFUM Örebro             12.29
  2 Andy Sharew           90 Örgryte IS              12.54
  3 Simon Johansson       90 Ullevi FK               12.78
  4 Linus Vigert          90 Hammarby IF             12.84
  5 Vegard Haugstvedt     90 Bergens                 12.95
  6 Niklas Karlsson       90 Bålsta IK               13.35
  7 Sindri Mar Sigurdsson 90 Team Fjölnir            13.55
  8 Caweh Passadereh      90 Ullevi FK               17.55
    Försök  heat: 6          2,0                             2/7
  1 Torbjörn Höglund      90 Gefle IF                12.06  q
  2 Martin Perkhed        90 Ullevi FK               12.12  q
  3 Tobias Christiansen   90 Själland                12.47
  4 Markus Lenell         90 IF Göta                 12.57
  5 Johan Wengman         90 Bromma IF               12.63
  6 André Wadström Björk  90 Hammarby IF             13.05
  7 Jonas Forsberg        90 Piteå IF                13.99
    Kristhor Ragnarsson   90 Tindastoll              ej start

    Försök  heat: 7          0,7                             2/7
  1 Carlos Fröjd          90 Strömstads IF           11.86  q
  2 Joar Rudrich          90 IFK Märsta              12.01  q
  3 André Kvist           90 IFK Lund                12.47
  4 André Paulsson        90 KFUM Kristianstad       12.60
  5 Daniel Möller         90 Åhus FK                 12.83
  6 Robin Jönsson         90 Färöarna                12.83
  7 Ingolfur Johannsson   90 Tindastoll              13.26
  8 André Forsvik         90 Ängebo IK               14.01

    A-final                  0,8                             2/7
  1 Alexander Nordkvist   90 Huddinge AIS            11.19
  2 Daniel Norgren        90 IF Kville               11.62
  3 Carlos Fröjd          90 Strömstads IF           11.67
  4 Dennis Carlsson       90 Alvesta FI              11.69
  5 Joar Rudrich          90 IFK Märsta              11.73
  6 Andreas Martinsen     90 Danmark                 11.87
  7 Thomas Ljungblom      90 IFK Helsingborg         12.05
  8 Douglas Stenberg      90 IF Göta                 12.05
    B-final                  1,7                             2/7
  1 Robert Nowén          90 Alingsås IF             11.90
  2 Lucas Christiansen    90 Spårvägens FK           12.09
  3 Alexander Grevsen     90 Danmark                 12.12
  4 Martin Perkhed        90 Ullevi FK               12.13
  5 Martin Bergqvist      90 IK Westmannia           12.17
  6 Adam Göthe            90 Trollhättans SK         12.17
  - Torbjörn Höglund      90 Gefle IF                diskv.
    Carl Tyllström        90 Kvarnsvedens GoIF       ej start
P15 300m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       3/7
  1 Daniel Norgren        90 IF Kville               36.72     2
  2 Carlos Fröjd          90 Strömstads IF           37.20     3
  3 Torbjörn Höglund      90 Gefle IF                37.55     4
  4 Markus Åsberg         90 Söderhamns IF           37.62     5
  5 Martin Johansson-V    91 Hammarby IF             37.96     6
  6 Joar Rudrich          90 IFK Märsta              38.19     8
  7 Kalle Wåhlin          90 SoIK Hellas             38.53     9
  8 Tobias Christiansen   90 Själland                38.66    10
  9 Tim Ng Tvedt          90 Bergens                 41.48    27
    Finalheat  heat: 2                                       3/7
  1 Lukas Odell           90 IFK Trelleborg          37.99     7
  2 Fredrick Persson      90 Vittsjö GIK             38.69    11
  3 Henrik Gateman        91 Tyrving                 39.35    13
  4 Robin Jönsson         90 Färöarna                39.78    17
  5 Kim Rosin             91 Vittsjö GIK             40.18    21
  6 Daniel Rein           90 Färöarna                41.27    26
  7 Rasmus Hansson        91 Järva FIK               41.50    28
  8 Michael Bang          90 Själland                45.04    42
    Max Ströbaek          91 IFK Halmstad             bröt     -
    Finalheat  heat: 3                                       3/7
  1 Alexander Nordkvist   90 Huddinge AIS            34.79     1
  2 Andy Sharew           90 Örgryte IS              39.20    12
  3 Vegard Haugstvedt     90 Bergens Turnforening    39.56    15   
  4 Jojje Arvidsson       91 Vittsjö GIK             40.05    19
  5 Hampus Rasmusson      90 Lomma FIK               40.28    22
  6 Erik Wensberg         91 Sävedalens AIK          40.79    23
  7 Johan Landin          91 Malmö AI                41.05    25
  8 Rickard Orrebrant     91 Ullevi FK               42.88    34
  9 Robert Schwencke      91 Tyrving                 44.62    40
    Finalheat  heat: 4                                       3/7
  1 Pär Sundh             90 Hässelby SK             41.81    30
  2 Kristoffer Borgen     90 Ull/Kisa IL             42.02    31
  3 Arni Runar Hrolfsson  91 Tindastoll              42.39    32
  4 Gustav Innala         91 Boden FI                42.98    36
  5 Håkan Lööw            90 Hammarby IF             44.15    37
  6 Jonatan Radmann       91 Malmö AI                44.58    39
  7 Oskar Öberg           91 Bollnäs FIK             45.40    43
    Kristhor Ragnarsson   90 Tindastoll                ej start      -
    Finalheat  heat: 5                                       3/7
  1 Mikael Westh          90 Turebergs FK            39.57    16
  2 Einar Ingvi Olafsson  90 Tindastoll              40.05    18
  3 Thomas Ljungblom      90 IFK Helsingborg         40.16    20
  4 Fredrik Siwmark-Carlsson 91 Malmö AI             40.93    24
  5 David Tholander       90 Hammarby IF             42.87    33
  6 Fritjof Kjell         91 Ängelholms IF           44.39    38
  7 Sigvart Smith Eide    90 Bergens Turnforening    47.77    44
  - Ingvar Björn          91 Tindastoll             diskv.     -
    Finalheat  heat: 6                                       3/7
  1 Torben Rauff Hansen   90 Skive AM                39.36    14
  2 André Wadström Björk  90 Hammarby IF             41.57    29
  3 Felix Grape           90 Fredrikshofs FI         42.90    35
  4 Jonas Forsberg        90 Piteå IF                44.93    41
    Arnar Skuli Atlason   91 Tindastoll                ej start      -
    Halldor Örn           91 Tindastoll                ej start
P15 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Oscar Edman           90 Sävedalens AIK        2:01.23     1
  2 Kalle Wåhlin          90 SoIK Hellas           2:02.16     2
  3 Vegard Haugstvedt     90 Bergens Turnforening  2:04.53     3
  4 Håvard Kvalsvik       90 Byåsen IL             2:04.81     4
  5 Torben Rauff Hansen   90 Skive AM              2:05.62     5
  6 Mikael Röjerås        90 IFK Sala              2:05.93     6
  7 Anton Danielsson      90 Söderköpings FIK      2:06.33     7
  8 Mikael Westh          90 Turebergs FK          2:06.38     8
  9 Jens Bengtsson        90 IF Göta               2:07.14     9
 10 Mattias Berglund      90 Örgryte IS            2:07.47    10
 11 Anders Huun Monsen    90 Bergens Turnforening  2:07.63    11
 12 Kristoffer B Kvilten  90 Ull/Kisa IL           2:08.87    13
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Anton Carlansson      90 Kongahälla AIK        2:08.51    12
  2 Johan Borg            90 IF Göta               2:09.27    14
  3 Ole Hesselbjerg       90 Själland              2:10.14    15
  4 Mike Olsen            90 Själland              2:10.88    16
  5 Henrik Borg           90 IF Göta               2:11.55    18
  6 Joakim Frisk          90 Västerås FK           2:13.69    21
  7 Gustav Berglund       90 Turebergs FK          2:15.75    25
  8 Emil Jensen           90 Ärla IF               2:16.07    26
  9 Jesper Lagerqvist     90 Åhus FK               2:16.42    28
 10 Andreas Åkesson       90 Örgryte IS            2:20.11    31
    Finalheat  heat: 3                                       2/7
  1 Daniel Rein           90 Färöarna              2:11.34    17
  2 Martin Browall        90 Mölndals AIK          2:12.97    19
  3 Johan Wengman         90 Bromma IF             2:12.99    20
  4 Aron Mar Björnsson    90 Tindastoll            2:14.13    22
  5 Adam Fransson         90 IF Göta               2:14.85    23
  6 Patrik Lilja          90 Sävedalens AIK        2:15.74    24
  7 Pär Sundh             90 Hässelby SK           2:16.10    27
  8 Andreas Jarneman      90 IF Göta               2:20.00    30
  9 Rasmus Jakobsen       90 Själland              2:23.98    34
 10 Tore Wikander         90 IK Akele              2:25.53    35
    Finalheat  heat: 4                                       2/7
  1 Patrick Larsen        90 Odense Atletik        2:18.38    29
  2 David Tholander       90 Hammarby IF           2:22.86    32
  3 Oskar Wirén-Tjärner   90 Boden FI              2:22.88    33
  4 Kjettil Skjellerud    90 Söndre Land FI        2:26.04    36
  5 Jonas Forsberg        90 Piteå IF              2:28.05    37
  6 Jonatan Sigvant       90 IF Göta               2:31.74    38
  7 Sigvart Smith Eide    90 Bergens Turnforening  2:45.22    39
  - André Forsvik         90 Ängebo IK              diskv.     -
    Håkan Lööw            90 Hammarby IF            diskv.

P15 2000m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       3/7
  1 Oscar Edman           90 Sävedalens AIK        5:49.16     1
  2 Jonas Leandersson     91 Kyrkhults SK          5:50.41     2
  3 Anders Huun Monsen    90 Bergens Turnforening  5:55.23     3
  4 Johan Borg            90 IF Göta               6:01.81     4
  5 Mikael Röjerås        90 IFK Sala              6:06.71     5
  6 Ole Hesselbjerg       90 Själland              6:07.32     6
  7 Magnus Wilhelmsson    90 Strands IF            6:10.10     7
  8 Joel Lundin           91 Sundbybergs IK        6:12.93     8
  9 Jens Bengtsson        90 IF Göta               6:15.53     9
 10 Henrik Borg           90 IF Göta               6:16.32    10
 11 Adam Fransson         90 IF Göta               6:17.37    11
 12 Linus Frank           91 Piteå IF              6:20.31    12
 13 Mike Olsen            90 Själland              6:21.73    15
 14 Joakim Frisk          90 Västerås FK           6:21.94    16
 15 Patrick Larsen        90 Odense Atletik        6:22.77    18
 16 Martin Rasmussen      91 Själland              6:29.93    20
 17 Jonas Rappu           90 Kongahälla AIK        6:32.24    21
 18 Martin Browall        90 Mölndals AIK          6:33.71    22
 19 Jesper Lagerqvist     90 Åhus FK               6:42.55    28
 20 Andreas Jarneman      90 IF Göta               6:48.41    32
    Finalheat  heat: 2                                       3/7
  1 Martin Lundqvist      90 IK Sisu               6:20.38    13
  2 Jonas Kristiansen     90 Tanums IF             6:21.55    14
  3 Danny Fransson        91 IFK Växjö             6:22.30    17
  4 Emil Jensen           90 Ärla IF               6:28.22    19
  5 Anders Lind           91 Stenungsunds FI       6:33.92    23
  6 Jan Elmar Sörensen    91 Färöarna              6:34.46    24
  7 Thor Have             90 Odense Atletik        6:36.61    25
  8 Andres Dahl           91 Norna Salhus          6:36.81    26
 10 Gustav Berglund       90 Turebergs FK          6:45.17    29
 11 Rasmus Jakobsen       90 Själland              6:45.36    30
 12 Oswald Wiklander      91 Hammarby IF           6:47.94    31
 13 Gustav Zell           90 Sävedalens AIK        6:53.52    33
 14 Linus Linde           91 Hammarby IF           6:55.50    34
 15 Robin Slättengren     91 Högby IF              6:56.55    35
 16 Patrick Werdin        91 Sundbybergs IK        6:57.10    36
 17 Per Allert            91 Hammarby IF           7:01.38    37
 18 Daniel Nordqvist      91 IF Göta               7:15.02    38
 19 Joar Michanek         91 Frösö IF              7:42.72    39
    Robert Schwencke      91 Tyrving                  bröt     -

P15 Häck 100m                84 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -0,5                            3/7
  1 Alexander Grevsen     90 Danmark                 14.53  q
  2 Andreas Larsson       90 IFK Kristinehamn        14.83  q
  3 Björn Wilson          90 IK Orient               15.04  q
    Morten Laugesen       90 Själland                ej start
    Jonathan Carbe        90 Örgryte IS              ej start
    Per Molin             90 Hammarby IF             ej start
    Försök  heat: 2          -1,0                            3/7
  1 Rasmus Ersson         90 Gefle IF                14.62  q
  2 Niklas Karlsson       90 Bålsta IK               15.10  q
  3 Gabriel Isheden       90 Vallentuna FK           15.17  q
  4 Johan Henningsson     90 Bollnäs FIK             15.70
  5 Örn Davidsson         90 Selfoss                 15.74
  6 Torben Rauff Hansen   90 Skive AM                15.80
  7 Johan Wengman         90 Bromma IF               16.31
    Försök  heat: 3          -1,1                            3/7
  1 Adam Björling         90 FI Kalmarsund           14.55  q
  2 Pontus Lundin         90 KFUM Örebro             14.75  q
  3 Markus Johansson      90 Säffle FIK              15.12  q
  4 Douglas Stenberg      90 IF Göta                 15.63
  5 Anton Lundgren        90 Örgryte IS              16.02
  6 Ingolfur Johannsson   90 Tindastoll              16.46
    Andreas Martinsen     90 Danmark                  bröt
    Final                    -1,2                            3/7
  1 Alexander Grevsen     90 Danmark                 14.18
  2 Adam Björling         90 FI Kalmarsund           14.23
  3 Rasmus Ersson         90 Gefle IF                14.25
  4 Pontus Lundin         90 KFUM Örebro             14.47
  5 Niklas Karlsson       90 Bålsta IK               14.64
  6 Markus Johansson      90 Säffle FIK              14.65
  7 Björn Wilson          90 IK Orient               14.76
  8 Andreas Larsson       90 IFK Kristinehamn        14.96
  9 Gabriel Isheden       90 Vallentuna FK           15.01

P15 Häck 300m                76 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Rasmus Ersson         90 Gefle IF                41.35     1
  2 Torbjörn Höglund      90 Gefle IF                41.47     2
  3 Niklas Karlsson       90 Bålsta IK               41.71     3
  4 Gabriel Isheden       90 Vallentuna FK           42.27     4
  5 Daniel Bernebrant     90 Hammarby IF             43.18     6
  6 Johan Henningsson     90 Bollnäs FIK             43.39     7
  7 Per Molin             90 Hammarby IF             43.52     9
    Andreas Larsson       90 IFK Kristinehamn         bröt     -
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Torben Rauff Hansen   90 Skive AM                42.72     5
  2 Pontus Lundin         90 KFUM Örebro             43.46     8
  3 Anton Andersson       90 IK Orient               43.62    10
  4 Robin Jönsson         90 Färöarna                45.00    11
  5 Hannes Assarsson      91 IK Sisu                 46.24    12
  6 Daniel Nordqvist      91 IF Göta                 48.52    13
  7 Håkan Lööw            90 Hammarby IF             53.10    14
    Sindri Mar Sigurdsson 90 Team Fjölnir            ej start      -
P15 Hinder 1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                                                    1/7
  1 Jonas Legernes        91 Tyrving               4:28.51
  2 David Johansson       90 Kongahälla AIK        4:31.29
  3 Henrik Ingebrigtsen   91 Sandnes IL            4:32.48
  4 Jonas Leandersson     91 Kyrkhults SK          4:34.32
  5 Johan Borg            90 IF Göta               4:54.04
  6 Henrik Borg           90 IF Göta               4:57.19
  7 Marcus Nilsson        91 Högby IF              5:01.95
  8 Adam Fransson         90 IF Göta               5:02.19
  9 Martin Lundqvist      90 IK Sisu               5:04.68
 10 Linus Linde           91 Hammarby IF           5:35.26
 11 Sebastian Persson     91 Heleneholms IF        5:48.51
 12 Sigvart Smith Eide    90 Bergens Turnforening  6:09.06
    Kalle Wåhlin          90 SoIK Hellas              bröt
P15 Höjd                                                     2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Lukas Odell           90 IFK Trelleborg            193
  2 Markus Johansson      90 Säffle FIK                185
  3 Carl Rönnow           90 Danderyds SK              183
  4 Örn Davidsson         90 Selfoss                   183
  5 Jonathan Carbe        90 Örgryte IS                180
  6 Rasmus Ersson         90 Gefle IF                  177
  7 Alexnader Ohlsson     90 IFK Lund                  177
  8 Daniel Persson        90 Mölndals AIK              174
  9 Per Molin             90 Hammarby IF               170
 10 Olle Jonsson          90 Vännäs FI                 170
 11 Douglas Stenberg      90 IF Göta                   166
    Andreas Rydberg       90 Västerås FK               166
    Ingolfur Johannsson   90 Tindastoll                166
    Kristian Olofsson     90 IK Ymer                   166
 15 Marcus Martinsson     90 Åhus FK                   166
 16 Daniel Möller         90 Åhus FK                   161
 17 Adam Josefsson        90 IF Kville                 156
 18 Felix Grape           90 Fredrikshofs FI           150
 19 Rikard Olsson         90 Eds SK                    143
P15 Stav                                                     3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Johan Fougman         90 Gefle IF                  350
  2 Anton Blixt           90 Malmö AI                  350
  3 Andreas Rydberg       90 Västerås FK               335
  4 Douglas Stenberg      90 IF Göta                   335
  5 Adam Björling         90 FI Kalmarsund             335
  6 Adam Diffner          90 Kvarnsvedens GoIF         335
  7 Oskar Wirén-Tjärner   90 Boden FI                  320
  8 Simon Svedmyr         90 Strands IF                320
  9 Carl Tyllström        90 Kvarnsvedens GoIF         320
 10 Johan Lindqvist       90 KA 2 IF                   305
 11 Jamie Sinclair        90 Skottland                 305
 12 Callum Sharp          90 Skottland                 288
 13 Viktor Fröberg        90 IF Kville                 271
  - Petter Olsson         91 Malmö AI                  385  Utom tävlan!!
P15 Längd       kvaltävling: 6.00/16 st                            1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Andreas Larsson       90 IFK Kristinehamn         6,18  Q   +0,2
  2 Gudmundur Arni        90 Selfoss                  6,10  Q   -0,1
  3 Lucas Christiansen    90 Spårvägens FK            6,04  Q   +0,2
  4 Oskar Paulsson        90 Lidköpings IS            5,90  q   +0,4
  5 Nuhi Amerllahi        90 Malmö AI                 5,83  q   -1,1
  6 Douglas Stenberg      90 IF Göta                  5,82  q   -0,4
  7 Andreas Martinsen     90 Danmark                  5,81  q   -0,4
  8 Adam Björling         90 FI Kalmarsund            5,76  q   -0,3
  9 Björn Wilson          90 IK Orient                5,73  q   -1,4
 10 Daniel Persson        90 Mölndals AIK             5,73  q   -0,4
 11 Örn Davidsson         90 Selfoss                  5,65  q   +0,4
 12 Fredrik Bergström     90 KFUM Örebro              5,60  q   +1,0
 13 Robert Nowén          90 Alingsås IF              5,56  q   +0,5
 14 Andy Sharew           90 Örgryte IS               5,55  q   +0,0
 15 Marcus Martinsson     90 Åhus FK                  5,53  q   +0,3
 16 Alexander Falkentoft  90 Själland                 5,52  q   -0,4
 17 Ingolfur Johannsson   90 Tindastoll               5,50      +0,1
 18 Gabriel Isheden       90 Vallentuna FK            5,49      +0,1
 19 Stefan Hidalgo        90 Malmö AI                 5,49      -0,2
 20 Tobias Christiansen   90 Själland                 5,48      -0,1
 21 Martin Perkhed        90 Ullevi FK                5,46      -0,8
 22 Markus Lenell         90 IF Göta                  5,42      -0,5
 23 Martin Bergqvist      90 IK Westmannia            5,38      -0,2
 24 Patrik Nilsson        90 Ullevi FK                5,34      +0,1
 25 Markus Kristiansson   90 IFK Lund                 5,31      +0,1
 26 Morten Laugesen       90 Själland                 5,26      -0,5
 27 Carl Tyllström        90 Kvarnsvedens GoIF        5,26      -1,2
 28 Jesper Hall           90 Gefle IF                 5,24      +0,4
 29 Einar Ingvi Olafsson  90 Tindastoll               5,23      -0,6
 30 Viktor Bäckström      90 Spårvägens FK            5,21      -0,5
 31 Linus Vigert          90 Hammarby IF              5,18      -0,3
 32 Daniel Hansson        90 Strömstads IF            5,17      -0,7
 33 Kristhor Ragnarsson   90 Tindastoll               5,00      -0,9
 34 Victor Sundin Rosario 90 Ullevi FK                4,89      -2,1
 35 Felix Grape           90 Fredrikshofs FI          4,88      +0,9
 36 Kristoffer Glaad      90 Wärnamo SK               4,80      -1,5
 37 Sindri Mar Sigurdson  90 Team Fjölnir             4,75      +0,0
 38 Albin Öberg           90 Gefle IF                 4,52      +0,5
 39 André Wadström Björk  90 Hammarby IF              4,47      -1,0
 40 Tim Ng Tvedt          90 Bergens                  4,43      +0,1
 41 Håkan Lööw            90 Hammarby IF              4,08      -1,0
 42 Mikael Lindström      90 Hammarby IF              3,40      +0,4
P15 Längd Final                                                  1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Lucas Christiansen    90 Spårvägens FK            6,44      -0.4
  2 Douglas Stenberg      90 IF Göta                  6,17      -1.0
  3 Oskar Paulsson        90 Lidköpings IS            6,14      -0.4
  4 Adam Björling         90 FI Kalmarsund            6,01      -1.3
  5 Andreas Larsson       90 IFK Kristinehamn         5,94      -0.1
  6 Daniel Persson        90 Mölndals AIK             5,90      +0.5
  7 Andreas Martinsen     90 Danmark                  5,84      -1.3
  8 Björn Wilson          90 IK Orient                5,82      +0.2
  9 Gudmundur Arni        90 Selfoss                  5,78      -1.9
 10 Örn Davidsson         90 Selfoss                  5,75      +0.3
 11 Alexander Falkentoft  90 Själland                 5,68      -1.3
 12 Nuhi Amerllahi        90 Malmö AI                 5,60      -0.5
 13 Marcus Martinsson     90 Åhus FK                  5,59      -1.2
 14 Andy Sharew           90 Örgryte IS               5,52      -0.3
 15 Fredrik Bergström     90 KFUM Örebro              5,51      -2.0
 -  Robert Nowén          90 Alingsås IF              ej start
P15 Tresteg kvaltävling     11.80m / 16 st                      2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Kristoffer Glaad      90 Wärnamo SK              12,57  Q   +2.2
  2 Andreas Larsson       90 IFK Kristinehamn        12,38  Q   +1.5
  3 Jonathan Carbe        90 Örgryte IS              12,36  Q   +1.7
    Martin Bergqvist      90 IK Westmannia           12,36  Q   +1.6
  5 Nuhi Amerllahi        90 Malmö AI                12,23  Q   +0.5
  6 Johan Lindqvist       90 KA 2 IF                 12,17  Q   -0.3
  7 Anton Lundgren        90 Örgryte IS              12,13  Q   -0.3
  8 Jens Eriksson         90 KA 2 IF                 12,12  Q   +0.7
  9 Alexander Falkentoft  90 Själland                12,02  Q   +2.6
 10 Rasmus Ersson         90 Gefle IF                11,87  Q   +0.8
 11 Gudmundur Arni        90 Selfoss                 11,84  Q   +0.3
 12 Robert Nowén          90 Alingsås IF             11,73  q   +2.5
 13 Felix Nyström         91 IFK Halmstad            11,66  q   +0.9
 14 Carl Tyllström        90 Kvarnsvedens GoIF       11,62  q   +0.9
 15 Emil Bergqvist        91 IK Westmannia           11,60  q   +1.4
 16 Jens Marklund         90 IK Ymer                 11,53  q   +1.8
 17 Gabriel Isheden       90 Vallentuna FK           11,46      +1.9
 18 Mattias Bäckman       91 Bollnäs FIK             11,45      +1.4
 19 Jesper Hall           90 Gefle IF                11,40      +0.5
 20 Rikard Olsson         90 Eds SK                  11,22      +1.0
 21 Robin Slättengren     91 Högby IF                11,05      +0.3
 22 Fredrik Karlsson      91 Kils AIK                10,97      +1.8
 23 Michael Lindgren      91 Sundbybergs IK          10,87      +1.2
 24 Adam Hällgren         91 Piteå IF                 9,88      +0.4
 25 Sebastian Persson     91 Heleneholms IF           9,60      +1.0
  
P15 Tresteg Final                                                 3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   1 Andreas Larsson      90 IFK Kristinehamn       12,99   +1,0
   2 Rasmus Ersson        90 Gefle IF               12,96   +0,9
   3 Gudmundur Arni Olafsson 90 Selfoss ISL         12,89   -0,5
   4 Nuhi Amerllahi       90 Malmö AI               12,80   +1,0
   5 Kristoffer Glaad     90 Wärnamo SK             12,63   +0,7
   6 Jonathan Carbe       90 Örgryte IS             12,14   +1,7
   7 Alexander Falkentoft 90 Själland DEN           12,06   +0,1
   8 Carl Tyllström       90 Kvarnsvedens GoIF      12,00   +0,3
   9 Jens Eriksson        90 KA 2 IF                11,98   +1,0
  10 Martin Bergqvist     90 IK Westmannia          11,90   +1,0
  11 Johan Lindqvist      90 KA 2 IF                11,76   +0,8
  12 Felix Nyström        91 IFK Halmstad           11,72   +1,2
  13 Anton Lundgren       90 Örgryte IS             11,71   +0,8
  14 Robert Nowén         90 Alingsås IF            10,98   +0,5
Emil Bergqvist 91 IK Westmannia ej start Jens Marklund 90 IK Ymer ej start
P15 Kula			4.0 kg			     1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Simon Gustafsson      90 Katrineholms SK         18,22
  2 Johan Morén           90 Gefle IF                14,90
  3 Adam Björling         90 FI Kalmarsund           14,48
  4 Christian Hansson     90 Huddinge AIS            14,21
  5 Örn Davidsson         90 Selfoss                 14,00
  6 Markus Johansson      90 Säffle FIK              13,15
  7 Martin Jönsson        90 FI Kalmarsund           13,00
  8 Filip Sundgren        90 Vittsjö GIK             12,60
  9 Pontus Rabe           90 Bålsta IK               12,21
 10 Niklas Karlsson       90 Bålsta IK               11,94
 11 Gudmundur Arni        90 Selfoss                 11,73
 12 Per Molin             90 Hammarby IF             11,64
 13 Jonathan Persson      90 Högby IF                11,63
 14 Daniel Bernebrant     90 Hammarby IF             11,61
 15 Niklas Gårdsvoll      90 Själland                11,45
 16 André Kvist           90 IFK Lund                11,06
 17 Daniel Möller         90 Åhus FK                 10,48
 18 Linus Vigert          90 Hammarby IF             10,05
 19 Kristhor Ragnarsson   90 Tindastoll ISL           9,72
 20 David Tholander       90 Hammarby IF              9,50
 21 Oskar Wirén-Tjärner   90 Boden FI                 9,21

P15 Diskus                   1.0 kg                          3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Simon Gustafsson      90 Katrineholms SK         55,96
  2 Christian Hansson B   90 Huddinge AIS            44,83
  3 Andreas Larsson       90 IFK Kristinehamn        43,58
  4 Stefan Sundler        91 SK Bore                 42,66
  5 Markus Johansson      90 Säffle FIK              41,47
  6 Filip Sundgren        90 Vittsjö GIK             41,03
  7 Pontus Rabe           90 Bålsta IK               40,11
  8 Örn Davidsson         90 Selfoss                 39,45
  9 Kristian Nyman        90 Svenljunga IK           38,20
 10 Martin Jönsson        90 FI Kalmarsund           31,59
 11 Tommy Larsson         90 SK Bore                 31,54
 12 Sebastian Waern       91 Stocksäters IF          29,64
 13 Niklas Karlsson       90 Bålsta IK               28,80
 14 Niklas Gårdsvoll      90 Själland                28,03
 15 Daniel Bernebrant     90 Hammarby IF             25,53
 16 Simon Levin           90 Ängelholms IF           22,88
 17 Mattias Rolf          91 Lomma FIK               21,94
 18 Linus Vigert          90 Hammarby IF             20,88
  - Oskar Bergqvist       91 KFUM Örebro                 X
P15 Slägga                   4.0 kg                          2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Tim Färg              90 Hovslätts IK            57,77
  2 Kristian Nyman        90 Svenljunga IK           57,29
  3 Markus Johansson      90 Säffle FIK              56,09
  4 Christian Hansson     90 Huddinge AIS            54,41
  5 Tommy Larsson         90 SK Bore                 44,15
  6 Filip Sundgren        90 Vittsjö GIK             43,33
  7 Pontus Rabe           90 Bålsta IK               43,06
  8 Oliver Carlehed       91 Herrljunga SK           42,60
  9 Rasmus Leo            91 Alingsås IF             38,89
 10 Johan Morén           90 Gefle IF                37,72
 11 Richard Nowén         91 Alingsås IF             37,51
 12 Olle Jonsson          90 Vännäs FI               31,84
 13 Oskar Bergqvist       91 KFUM Örebro             13,79
  - Alexander Messer      91 Alingsås IF                 X

P15 Spjut                    600 g                            2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Simon Gustafsson      90 Katrineholms SK         54,87
  2 Pontus Bjärkvik       90 Hovslätts IK            54,13
  3 Adam Björling         90 FI Kalmarsund           48,97
  4 Örn Davidsson         90 Selfoss                 48,94
  5 Torben Rauff Hansen   90 Skive AM                46,33
  6 Pontus Rabe           90 Bålsta IK               46,11
  7 Gudmundur Arni        90 Selfoss                 45,97
  8 Kim Amb               90 Bålsta IK               45,26
  9 Douglas Stenberg      90 IF Göta                 40,74
 10 Daniel Bernebrant     90 Hammarby IF             40,28
 11 Niklas Gårdsvoll      90 Själland                39,85
 12 Ingolfur Johannsson   90 Tindastoll              39,80
 13 Fredrik Olofsson      90 Eds SK                  39,15
 14 Jonathan Persson      90 Högby IF                39,06
 15 Markus Lenell         90 IF Göta                 36,60
 16 Per Molin             90 Hammarby IF             36,23
 17 Henrik Sjöstrand      90 Östersunds GIF          35,47
 18 Niklas Karlsson       90 Bålsta IK               34,94
 19 Martin Jönsson        90 FI Kalmarsund           34,53
 20 Simon Levin           90 Ängelholms IF           32,24
 21 Linus Vigert          90 Hammarby IF             31,32
 22 Kristhor Ragnarsson   90 Tindastoll              30,73
 23 Morten Laugesen       90 Själland                29,89
 24 Felix Grape           90 Fredrikshofs FI         27,37
 25 Marcus Lindell        90 Ullevi FK               26,00
  - Lukas Odell           90 IFK Trelleborg              X

P14 100m							2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Försök  heat: 1              0,2  				
  1 Jonathan Rickardsson  91 Sandhems IF             12.45  q
  2 Rickard Lindell       91 Säffle FIK              12.68  q
  3 Johan Landin          91 Malmö AI                12.94  q    12.934
  4 Jakob Holm            91 Stocksäters IF          13.14
  5 Patrik Norin-Algerstam91 Valbo AIF               13.47
  6 Arni Runar Hrolfsson  91 Tindastoll              13.71
  7 Erik Odenman          91 Hammarby IF             13.98
    Försök  heat: 2          0,4                             2/7
  1 Jacob Fredriksson     91 Ullevi FK               12.61  q
  2 Erik Smeds            91 IFK Mora                12.94       12.938
  3 Love Fältström        91 Hammarby IF             13.23
  4 Sebastian Waern       91 Stocksäters IF          13.38
  5 Christoffer Larsson   91 IK Pallas               13.47
  6 Johan Miller          91 IF Göta                 13.74
  7 Fritjof Kjell         91 Ängelholms IF           14.29
    Försök  heat: 3          1,4                             2/7
  1 Martin Johansson-V    91 Hammarby IF             11.88  q
  2 Felix Nyström         91 IFK Halmstad            12.99
  3 Mattias Rolf          91 Lomma FIK               13.16
  4 Fredrik Nyhlén        91 Mölndals AIK            13.20
  5 Arnar Skuli Atlason   91 Tindastoll              13.27
  6 Björn-Erik Johansson  91 Södertälje IF           13.40
  7 Björn Almström        91 IFK Lidingö             14.33
    Försök  heat: 4          1,4                             2/7
  1 Fredrik Karlsson      91 Kils AIK                12.21  q
  2 Philip Hall           91 Malmö AI                12.43  q
  3 Sindre Wiken          91 Ski IL                  13.00
  4 Michael Lindgren      91 Sundbybergs IK          13.18
  5 Ingvar Björn Ingimund 91 Tindastoll              13.24
  6 Rasmus Hansson        91 Järva FIK               13.59
  7 Viktor Swärd          91 Södertälje IF           14.53
    Försök  heat: 5          -0,9                            2/7
  1 Benjamin Olsson       91 IFK Helsingborg         11.57  q
  2 Oliver McDaniel       91 IK Pallas               12.91  q
  3 Kasper Olsen          91 Själland                12.96
  4 Filip Isaksson        91 Ullevi FK               13.04
  5 Carl Hultin           91 Boden FI                13.30
  6 Christian Adrar       91 Hammarby IF             13.60
  7 Adam Olausson         91 KFUM Kristianstad       13.75
    Försök  heat: 6          -0,1                            2/7
  1 Peder Sanne           91 Tönsberg FIK            12.68  q
  2 Joar Michanek         91 Frösö IF                13.27
  3 Viktor Josefsson      91 IK Sisu                 13.29
  4 Max Monsén            91 Hammarby IF             13.49
  5 Simon Suontausta      91 KFUM Örebro             13.50
  6 Oskar Öberg           91 Bollnäs FIK             13.78
  7 Anton Forsberg        91 Turebergs FK            13.79
    Försök  heat: 7          0,9                             2/7
  1 Shahin Farrokhi       91 Stenungsunds FI         12.38  q
  2 Fredrik Siwmark-C     91 Malmö AI                12.45  q
  3 Joakim Sparrman       91 IK Ymer                 12.60  q
  4 Max Ströbaek          91 IFK Halmstad            12.78  q
  5 Gustav Innala         91 Boden FI                13.04
  6 Johan Olsson          91 Kils AIK                13.30
  7 Felix Awuletey        91 Ullevi FK               13.70
  8 Kenzo Franzén         91 Fredrikshofs FI         13.81
    Försök  heat: 8          -1,4                            2/7
  1 Kim Rosin             91 Vittsjö GIK             12.79  q
  2 Mattias Nilsson       91 Stenungsunds FI         12.84  q
  3 Isak Björn            91 Svenljunga IK           13.38
  4 Robin Meijel          91 IFK Halmstad            13.40
  5 Magnus Balander-A     91 Mölndals AIK            13.72
  6 Jonatan Radmann       91 Malmö AI                13.90
  7 Eric Älvebrand        91 Hammarby IF             14.01
  8 Halldor Örn           91 Tindastoll              14.15
    A-final                  0,5                             2/7
  1 Benjamin Olsson       91 IFK Helsingborg         11.37
  2 Fredrik Karlsson      91 Kils AIK                11.96
  3 Martin Johansson-V    91 Hammarby IF             11.98
  4 Shahin Farrokhi       91 Stenungsunds FI         12.28
  5 Philip Hall           91 Malmö AI                12.42
  6 Fredrik Siwmark-C     91 Malmö AI                12.46
  7 Joakim Sparrman       91 IK Ymer                 12.50
  8 Jonathan Rickardsson  91 Sandhems IF             12.51
    B-final       -0,9                            2/7
  1 Jacob Fredriksson     91 Ullevi FK               12.40
  2 Rickard Lindell       91 Säffle FIK              12.48
  3 Peder Sanne           91 Tönsberg FIK            12.49
  4 Kim Rosin             91 Vittsjö GIK             12.65
  5 Mattias Nilsson       91 Stenungsunds FI         12.67
  6 Oliver McDaniel       91 IK Pallas               12.69
  7 Max Ströbaek          91 IFK Halmstad            12.72
  8 Johan Landin          91 Malmö AI                12.74

P14 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Henrik Gateman        91 Tyrving               2:07.92     1
  2 Henrik Ingebrigtsen   91 Sandnes IL            2:08.25     2
  3 Marcus Nilsson        91 Högby IF              2:10.71     3
  4 Johan Ek              91 Bålsta IK             2:10.87     4
  5 Viktor Hedin          91 Huddinge AIS          2:11.51     5
  6 Jojje Arvidsson       91 Vittsjö GIK           2:11.70     6
  7 Linus Frank           91 Piteå IF              2:12.30     7
  8 Joel Lundin           91 Sundbybergs IK        2:14.02    10
  9 Njord Erlend Wiker    91 Nittedal IL           2:14.29    11
 10 Nic Selman            91 GoIF Tjalve           2:14.67    12
 11 Hannes Assarsson      91 IK Sisu               2:15.09    13
 12 Andres Dahl           91 Norna Salhus          2:15.30    15
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Erik Wensberg         91 Sävedalens AIK        2:13.05     8
  2 Arni Runar Hrolfsson  91 Tindastoll            2:13.99     9
  3 Martin Rasmussen      91 Själland              2:15.26    14
  4 Danny Fransson        91 IFK Växjö             2:16.39    16
  5 Ingvar Björn Ingimund 91 Tindastoll            2:18.51    17
  6 Jan Elmar Sörensen    91 Färöarna              2:18.58    18
  7 Robin Slättengren     91 Högby IF              2:19.62    19
  8 Niclas Woodbridge     91 IFK Göteborg          2:20.34    20
  9 Oswald Wiklander      91 Hammarby IF           2:21.81    21
 10 Robert Schwencke      91 Tyrving               2:25.35    23
 11 Per Allert            91 Hammarby IF           2:26.22    25
 12 Patrick Werdin        91 Sundbybergs IK        2:26.23    26
    Finalheat  heat: 3                                       2/7
  1 Péter Illés           91 AC Szekszárd          2:23.79    22
  2 Halldor Örn           91 Tindastoll            2:25.58    24
  3 Daniel Nordqvist      91 IF Göta               2:26.37    27
  4 Johan Miller          91 IF Göta               2:26.38    28
  5 Andreas Lindell       91 Villstads GoIF        2:27.81    29
  6 Christoffer Larsson   91 IK Pallas             2:33.43    30
  7 Marcus Waerme         91 Kongahälla AIK        2:34.60    31
  8 Jonatan Radmann       91 Malmö AI              2:36.81    32
    Rasmus Hansson        91 Järva FIK                 ej start      -

P14 Häck 100m                84 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -0,5                            3/7
  1 Oliver McDaniel       91 IK Pallas               15.34  q
  2 Carl-Johan Stenmalm   91 IFK Växjö               15.35  q
  3 Sindre Wiken          91 Ski IL                  15.99  q
  4 Anton Forsberg        91 Turebergs FK            16.33  q
  5 Erik Sundlöf          91 Glanshammars IF         16.50  q
  6 Richard Fröjendahl    91 Mölndals AIK            16.60
  7 Zsolt Pilisi          91 AC Szekszárd            16.71
  8 Halldor Örn           91 Tindastoll              18.70
    Försök  heat: 2          -1,2                            3/7
  1 Krisztián Hága        91 AC Szekszárd            14.99  q
  2 Love Fältström        91 Hammarby IF             16.04  q
  3 Filip Isaksson        91 Ullevi FK               16.21  q
  4 Max Monsén            91 Hammarby IF             16.45  q
  5 Mattias Nilsson       91 Stenungsunds FI         16.53
  6 Henrik Brus           91 Falu IK                 16.56
  7 Daniel Nordqvist      91 IF Göta                 18.97
    Final                    -1,2                            3/7
  1 Carl-Johan Stenmalm   91 IFK Växjö               15.36
  2 Krisztián Hága        91 AC Szekszárd            15.37
  3 Oliver McDaniel       91 IK Pallas               15.71
  4 Love Fältström        91 Hammarby IF             15.77
  5 Filip Isaksson        91 Ullevi FK               16.27
  6 Anton Forsberg        91 Turebergs FK            16.34
  7 Sindre Wiken          91 Ski IL                  16.37
  8 Max Monsén            91 Hammarby IF             16.49
    Erik Sundlöf          91 Glanshammars IF         ej start
P14 Höjd                                                     3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Linus Jaconelli       91 Alingsås IF               185
  2 Erik Sundlöf          91 Glanshammars IF           180
  3 Rasmus Leo            91 Alingsås IF               178
  4 Fredrik Karlsson      91 Kils AIK                  176
  5 Eric Älvebrand        91 Hammarby IF               170
  6 Petter Olsson         91 Malmö AI                  170
  7 Rickard Lindell       91 Säffle FIK                167
  8 Zakarias Qvarnström   91 IK Ymer                   164
  9 Love Fältström        91 Hammarby IF               164
 10 Viktor Björklund      91 IFK Lund                  160
    Erik Odenman          91 Hammarby IF               160
 12 Max Ströbaek          91 IFK Halmstad              160
 13 Carl Hultin           91 Boden FI                  160
 14 Christian Käck        91 Hökensås U-Ring           160
    Emil Bergqvist        91 IK Westmannia             160
 16 Kenzo Franzén         91 Fredrikshofs FI           160
 17 Mattias Bäckman       91 Bollnäs FIK               155
 18 Simon Suontausta      91 KFUM Örebro               155
 19 Daniel Sällberg       91 IF Rigor                  155
 20 Arni Runar Hrolfsson  91 Tindastoll                150
 21 Anton Forsberg        91 Turebergs FK              150
 22 Henrik Andersson      91 KFUM Kristianstad         150
 23 Mattias Abulu         91 Ullevi FK                 150
    Halldor Örn Kristjanson91 Tindastoll               150
 25 Björn-Erik Johansson  91 Södertälje IF             144
 26 Magnus Balander       91 Mölndals AIK              144
 27 Sebastian Nordström   91 Mölndals AIK              144
 28 Adam Hällgren         91 Piteå IF                  137
  - Fritjof Kjell         91 Ängelholms IF               X
P14 Stav                                                     2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Petter Olsson         91 Malmö AI                  383
  2 Sebastian Axell       91 Lerum Friidrott           356
  3 Martin Kallur         91 Falu IK                   314
  4 Love Fältström        91 Hammarby IF               301
  5 Henrik Brus           91 Falu IK                   288
  6 Simon Assarsson       91 IK Sisu                   275
  7 Christian Adrar       91 Hammarby IF               243
  8 Per Drageryd          91 KFUM Örebro               226
  9 Halldor Örn           91 Tindastoll                226
 10 Adam Hällgren         91 Piteå IF                  226

P14 Längd kval    kvalgräns: 5.20m/16 st                      1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Linus Jaconelli       91 Alingsås IF              6,15  Q   +1,0
  2 Rickard Lindell       91 Säffle FIK               5,83  Q   +1,6
  3 Alexander Wittlock    91 Hanvikens SK             5,56  Q   +1,4
  4 Emil Bergqvist        91 IK Westmannia            5,45  Q   +1,7
  5 Sebastian Axell       91 Lerum Friidrott          5,44  Q   +0,6
  6 Philip Hall           91 Malmö AI                 5,39  Q   +0.8
    Svavar Ingarsson      91 HSP                      5,39  Q   +0,3
  8 Viktor Josefsson      91 IK Sisu                  5,39  Q   +1,4
  9 Love Fältström        91 Hammarby IF              5,39  Q   -0,2
 10 Joakim Sparrman       91 IK Ymer                  5,38  Q   +1,0
 11 Oliver Carlehed       91 Herrljunga SK            5,37  Q   +0,4
 12 Alexander Melchior    91 Själland                 5,36  Q   -0,2
 13 Petter Olsson         91 Malmö AI                 5,35  Q   +0,5
 14 Martin Johansson-V    91 Hammarby IF              5,26  Q   +0,1
 15 Benjamin Olsson       91 IFK Helsingborg          5,26  Q   +1,1
 16 Felix Nyström         91 IFK Halmstad             5,25  Q   +0,5
    Viktor Björklund      91 IFK Lund                 5,25  Q   +0,3
 18 Robin Slättengren     91 Högby IF                 5,24  Q   +0,4
 19 Fredrik Karlsson      91 Kils AIK                 5,23  Q   +0,9
 20 Michael Lindgren      91 Sundbybergs IK           5,21  Q   +0,7
 21 Mattias Bäckman       91 Bollnäs FIK              5,20  Q   +0,6
 22 Krisztián Hága        91 AC Szekszárd             5,20  Q   -0,6
 23 Patrik                91 Valbo AIF                5,18      +0,6
 24 Arni Runar Hrolfsson  91 Tindastoll               5,11      -0,1
 26 Simon Suontausta      91 KFUM Örebro              5,04      +0.3
 27 Eric Älvebrand        91 Hammarby IF              5,03      -0,2
 28 Ingvar Björn          91 Tindastoll               4,98      -0,1
 29 Joar Michanek         91 Frösö IF                 4,95      +0,4
 30 Fredrik               91 Malmö AI                 4,93      +0,2
 31 Zsolt Pilisi          91 AC Szekszárd             4,92      +0,3
 32 Max Monsén            91 Hammarby IF              4,89      +0,5
 33 Jakob Holm            91 Stocksäters IF           4,88      +0,6
 34 Daniel Sällberg       91 IF Rigor                 4,87      +1,1
 35 Gustav Innala         91 Boden FI                 4,82      +0,3
 36 Johan Bremer          91 IK Ymer                  4,75      +1,4
 37 Andreas Lindell       91 Villstads GoIF           4,71      +0,4
 38 Erik Odenman          91 Hammarby IF              4,67      +0,9
 39 Anton Forsberg        91 Turebergs FK             4,65      +1,1
 40 Johan Miller          91 IF Göta                  4,65      +1,4
 41 Isak Björn            91 Svenljunga IK            4,61      +1,0
 42 Kasper Olsen          91 Själland                 4,49      -0,3
 43 Richard Albers        91 Mölndals AIK             4,31      +0,0
 44 Björn Almström        91 IFK Lidingö              4,30      +0.4
 45 Rickard Orrebrant     91 Ullevi FK                4,17      +0,7
 46 Felix Awuletey        91 Ullevi FK                4,17      +0,3
 47 Carl Hultin           91 Boden FI                 3,99      +0,9
 48 Adam Hällgren         91 Piteå IF                 3,95      +0,3

P14 Längd Final                                                   1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Benjamin Olsson       91 IFK Helsingborg          6,03      -0.5
  2 Sebastian Axell       91 Lerum Friidrott          5,81      -1.2
  3 Rickard Lindell       91 Säffle FIK               5,79      -1.6
  4 Linus Jaconelli       91 Alingsås IF              5,74      -0.4
  5 Philip Hall           91 Malmö AI                 5,69      -1.3
  6 Alexander Melchior    91 Själland                 5,60      -1.1
  7 Alexander Wittlock    91 Hanvikens SK             5,58      -2.6
  8 Viktor Björklund      91 IFK Lund                 5,54      -1.2
  9 Love Fältström        91 Hammarby IF              5,51      +1.1
 10 Felix Nyström         91 IFK Halmstad             5,42      -1.7
 11 Fredrik Karlsson      91 Kils AIK                 5,38      -1.0
 12 Martin Johansson-V    91 Hammarby IF              5,38      -2.4
 13 Svavar Ingarsson      91 HSP                      5,38      -1.1
 14 Joakim Sparrman       91 IK Ymer                  5,34      +0.3
 15 Petter Olsson         91 Malmö AI                 5,30      -1.0
 16 Michael Lindgren      91 Sundbybergs IK           5,28      -0.3
 17 Robin Slättengren     91 Högby IF                 5,15      -1.6
 18 Krisztián Hága        91 AC Szekszárd             5,04      -2,2
 19 Mattias Bäckman       91 Bollnäs FIK              5,01      -0,4
 20 Viktor Josefsson      91 IK Sisu                  4,97      -0,5
 21 Emil Bergqvist        91 IK Westmannia            4,92      -1,0
 22 Oliver Carlehed       91 Herrljunga SK            4,69      -1,1

P14 Kula                     4.0 kg                          3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Alexander Messer      91 Alingsås IF             14,15
  2 Rasmus Leo            91 Alingsås IF             13,64
  3 Alexander Astermark   91 Eslövs AI               12,48
  4 Kalle Ström           91 Sävedalens AIK          12,02
  5 Simon Lindblom        91 Gillberga-Lista IF      11,73
  6 Oliver McDaniel       91 IK Pallas               11,70
  7 Erik Sundlöf          91 Glanshammars IF         11,68
  8 Marcus Nilsson        91 Högby IF                11,64
  9 Stefan Sundler        91 SK Bore                 11,31
 10 Rickard Lindell       91 Säffle FIK              11,11
 11 Svavar Ingarsson      91 HSP                     11,05
 12 Sebastian Waern       91 Stocksäters IF          10,51
 13 Robin Meijel          91 IFK Halmstad            10,33
 14 Jakob Holm            91 Stocksäters IF          10,07
 15 Anders Hingelbjerg    91 Själland                 9,95
 16 Erik Odenman          91 Hammarby IF              9,90
 17 Christian Adrar       91 Hammarby IF              9,63
 18 Björn Petersson       91 IK Pallas                9,51
 19 Carl Hultin           91 Boden FI                 9,49
 20 Viktor Josefsson      91 IK Sisu                  9,01
 21 Hannes Assarsson      91 IK Sisu                  9,01
 22 Simon Assarsson       91 IK Sisu                  8,99
 23 Pontus Strand         91 Filipstads IF            8,70
 24 Björn Almström        91 IFK Lidingö              8,51

P14 Spjut                    600 g                           2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Sebastian Axell       91 Lerum Friidrott         45,40
  2 Svavar Ingarsson      91 HSP                     44,81
  3 Stefan Sundler        91 SK Bore                 44,66
  4 Alexander Melchior    91 Själland                44,58
  5 Sebastian Arvidsson   91 Habo IF                 44,14
  6 Alexander Astermark   91 Eslövs AI               42,73
  7 Oliver Carlehed       91 Herrljunga SK           42,15
  8 Andreas Lindell-S     91 Villstads GoIF          38,01
  9 Simon Lindblom        91 Gillberga-Lista IF      37,01
 10 Jakob Holm            91 Stocksäters IF          36,71
 11 Niklas Johansson      91 Tingbergs AIS           36,39
 12 Joakim Sparrman       91 IK Ymer                 34,93
 13 Anders Hingelbjerg    91 Själland                32,90
 14 Erik Odenman          91 Hammarby IF             31,69
 15 Henrik Andersson      91 KFUM Kristianstad       31,26
 16 Arni Runar Hrolfsson  91 Tindastoll              31,19
 17 Christian Adrar       91 Hammarby IF             31,16
 18 Björn Petersson       91 IK Pallas               30,93
 19 Pontus Strand         91 Filipstads IF           30,30
 20 Simon Assarsson       91 IK Sisu                 29,42
 21 Joakim Rostö          91 Gefle IF                27,85
 22 Kenzo Franzén	  91 FRerikshofs FI	     27.85
 23 Richard Fröjendahl    91 Mölndals AIK            23,64
 24 Richard Albers        91 Mölndals AIK            23,12
 25 Magnus Balander       91 Mölndals AIK            22,76
  - Hampus Larsson        91 IFK Märsta                  X

P13 80m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -0,8                            2/7
  1 Anders Norgren        92 IF Kville               10.42  q
  2 Erik Gerdin           92 Valbo AIF               10.44  q
  3 Petter Bundesen       92 IFK Halmstad            11.35
  4 Gisli Runar Oskarsson 92 Tindastoll              11.38
  5 Magnus Malmberg       92 Ullevi FK               11.47
  6 Fabio Andreoli        92 Örgryte IS              11.93
  7 Anton Sölve           92 Södra Sandby IF         12.21
    Försök  heat: 2          0,6                             2/7
  1 Niklas Johansson      92 Stenungsunds FI         10.34  q
  2 Matthew Mereman       92 Hanvikens SK            10.63  q
  3 Filip Lööv            92 Kils AIK                10.87
  4 Johan Nilsson         92 Högby IF                11.27
  5 Carl Bûhlman          92 IFK Lidingö             11.60
  6 Oli Gretar Oskarsson  92 Tindastoll              11.86
  7 Max Börjesson         92 IFK Halmstad            12.23
    Försök  heat: 3          0,5                             2/7
  1 Tarek Laham           92 Kvarnsvedens GoIF       10.28  q
  2 Pontus Rolling        92 IFK Halmstad            10.72  q
  3 Markus Johansson      92 Högby IF                11.03
  4 Björn Åström          92 Boden FI                11.20
  5 Martin Mohebbi        92 Gefle IF                11.21
  6 Oliver Persson        92 Malmö AI                11.69
  7 Fredrik Lindgren      92 Stenungsunds FI         11.99
    Försök  heat: 4          2,4                             2/7
  1 Robin Åkesson         92 Malmö AI                 9.90  q
  2 Robbin Helsing        92 Hökensås U-Ring         10.15  q
  3 Erik Kvarnerup        92 Hanvikens SK            10.40  q
  4 Ted Ellbén            92 Stocksäters IF          10.93
  5 Johan Bank            92 KA 2 IF                 10.98
  6 Mattias Laurell       92 Lidköpings IS           11.07
  7 Fredrik Andersen      92 IFK Halmstad            11.49
  8 Gudjon Ingimundarson  92 Tindastoll              11.72
    Försök  heat: 5          -0,8                            2/7
  1 Mattias Olander       92 Högby IF                10.37  q
  2 Jim Andersson         92 Filipstads IF           10.95
  3 Robert Filipsson      92 Karlskoga FIF           11.03
  4 Johan Knape           92 Kongahälla AIK          11.20
  5 Viktor Broo           92 Sävedalens AIK          11.38
  6 Anton Lööf            92 Falu IK                 11.43
  7 Anton Troedsson       92 Örgryte IS              11.51
    Försök  heat: 6          0,7                             2/7
  1 Pontus Otterstedt     92 Ullevi FK               10.16  q
  2 Mikael Skjoldan       92 Själland                10.35  q
  3 Philip Sjöholm        92 IK Pallas               10.90
  4 Mattias Skoglund      92 Hanvikens SK            10.97
  5 Tim Rådberg           92 Sundbybergs IK          11.05
  6 Filip Lundgren        92 Örgryte IS              11.45
  7 Richard Berg          92 IFK Halmstad            12.06
  8 Andreas Persson       92 Filipstads IF           12.26
    Försök  heat: 7          0,7                             2/7
  1 Viktor Eriksson       92 Turebergs FK            10.09  q
  2 Harald Swerkström     92 IK Pallas               10.37  q
  3 Oskar Jansson         92 IFK Sunne FK            10.73  q
  4 Johan Carlqvist       92 Falu IK                 10.76  q
  5 Christopher Werngren  92 IFK Halmstad            10.78
  6 Olle Torstensson      92 KFUM Örebro             11.37
    Gustav Forsman        92 Täby IS                 ej start

    A-final                  0,1                             2/7
  1 Robin Åkesson         92 Malmö AI                 9.88
  2 Viktor Eriksson       92 Turebergs FK            10.10
  3 Tarek Laham           92 Kvarnsvedens GoIF       10.23
  4 Robbin Helsing        92 Hökensås U-Ring         10.27
  5 Niklas Johansson      92 Stenungsunds FI         10.31
  6 Harald Swerkström     92 IK Pallas               10.60
  7 Mikael Skjoldan       92 Själland                11.16
    Pontus Otterstedt     92 Ullevi FK               ej start
    B-final                  1,2                             2/7
  1 Mattias Olander       92 Högby IF                10.19
  2 Anders Norgren        92 IF Kville               10.26
  3 Erik Gerdin           92 Valbo AIF               10.38
  4 Erik Kvarnerup        92 Hanvikens SK            10.52
  5 Matthew Mereman       92 Hanvikens SK            10.54
  6 Oskar Jansson         92 IFK Sunne FK            10.71
  7 Pontus Rolling        92 IFK Halmstad            10.79
    Johan Carlqvist       92 Falu IK                 ej start
P13 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1       -0,9                            3/7
  1 Robin Åkesson         92 Malmö AI                24.60     1
  2 Viktor Eriksson       92 Turebergs FK            25.06     2
  3 Anders Norgren        92 IF Kville               25.36     3
  4 Tarek Laham           92 Kvarnsvedens GoIF       25.48     4
  5 Mattias Olander       92 Högby IF                25.77     5
  6 Harald Swerkström     92 IK Pallas               25.77     6
  7 Erik Gerdin           92 Valbo AIF               25.83     7
  8 Matthew Mereman       92 Hanvikens SK            26.23     9
  9 Jesper Lang           92 Malmö AI                26.33    10
    Finalheat  heat: 2       -0,5                            3/7
  1 Niklas Johansson      92 Stenungsunds FI         26.23     8
  2 Robbin Helsing        92 Hökensås U-Ring         26.72    12
  3 Erik Inge             92 Gillberga-Lista IF      26.94    13
  4 Robert Filipsson      92 Karlskoga FIF           27.17    15
  5 Philip Sjöholm        92 IK Pallas               27.19    16
  6 Erik Kvarnerup        92 Hanvikens SK            27.62    18
  7 Christopher Werngren  92 IFK Halmstad            27.62    19
  8 Olle Torstensson      92 KFUM Örebro             28.54    26
  9 Axel Odell            92 IFK Trelleborg          29.50    32
    Finalheat  heat: 3       -1,1                            3/7
  1 Filip Lööv            92 Kils AIK                26.70    11
  2 Markus Johansson      92 Högby IF                27.04    14
  3 Johan Knape           92 Kongahälla AIK          27.74    21
  4 Mattias Skoglund      92 Hanvikens SK            28.20    24
  5 Martin Mohebbi        92 Gefle IF                28.84    30
  6 Fabio Andreoli        92 Örgryte IS              29.96    33
    Mahyar Noghani        92 Ullevi FK               ej start      
    Tim Rådberg           92 Sundbybergs IK          ej start
    Johan Carlqvist       92 Falu IK                 ej start
    Finalheat  heat: 4       0,1                             3/7
  1 Rasmus Haahr          92 Stoholm IF              28.12    23
  2 Björn Åström          92 Boden FI                28.65    28
  3 Eli Falkvard          92 Färöarna                28.71    29
  4 Filip Haakestad       92 Larvik                  29.40    31
  5 Thijs Neijhuis        92 Stoholm IF              31.49    34
  6 Richard Berg          92 IFK Halmstad            31.85    35
  7 Andreas Persson       92 Filipstads IF           32.16    36
    Jonathan Ström        92 Malmö AI                ej start      
    Simon Lundgren        92 Örgryte IS              ej start
    Finalheat  heat: 5       -0,5                            3/7
  1 Timothy Lundkvist     92 IFK Lidingö             27.24    17
  2 Arwid Koskinen        92 Huddinge AIS            27.63    20
  3 David Cederbom        92 Vänersborgs AIK         27.91    22
  4 Daniel Jarl           92 Bålsta IK               28.48    25
  5 Henrik Lilliehöök     92 IFK Lidingö             28.63    27
    Filip Lundgren        92 Örgryte IS              ej start      
    Anton Troedsson       92 Örgryte IS              ej start
    Gudjon Ingimundarson  92 Tindastoll              ej start
P13 600m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Sebastian Karlsson    92 Glasrikets RC         1:34.54     1
  2 Jakob Lillberg        92 Västerås FK           1:34.79     2
  3 Arwid Erixon          92 Mölndals AIK          1:36.09     3
  4 Bernhard Brundin      92 Sävedalens AIK        1:36.71     4
  5 Erik Inge             92 Gillberga-Lista IF    1:39.15     7
  6 Linus Frisk           92 Kvarnsvedens GoIF     1:40.35     8
  7 Christopher Werngren  92 IFK Halmstad          1:40.68     9
  8 Rasmus Haahr          92 Stoholm IF            1:43.15    14
  9 Eivind Gottlieb       92 Björnstorps IF        1:44.15    16
 10 Alex Darborg          92 Sävedalens AIK        1:45.10    19
 11 Timothy Lundkvist     92 IFK Lidingö           1:46.99    23
 12 Henrik Lilliehöök     92 IFK Lidingö           1:47.06    24
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Markus Johansson      92 Högby IF              1:37.55     5
  2 Björn Hammar          92 Sävedalens AIK        1:41.82    10
  3 Emil Åberg            92 Björnstorps IF        1:42.26    12
  4 Erik Kvarnerup        92 Hanvikens SK          1:42.80    13
  5 Axel Odell            92 IFK Trelleborg        1:43.76    15
  6 Björn Åström          92 Boden FI              1:44.30    17
  7 Eli Falkvard          92 Färöarna              1:48.02    25
  8 Johan Nilsson         92 Högby IF              1:50.12    27
  9 Teo Nädele            92 Sävedalens AIK        1:50.54    28
 10 Carl Bûhlman          92 IFK Lidingö           1:53.05    30
 11 Jonas Klingstedt      92 Södra Vi IF           1:54.73    31
 12 Axel Danielsson       92 KFUM Arvika           1:56.58    34
    Finalheat  heat: 3                                       1/7
  1 Lasse Lindberg        92 Själland              1:38.64     6
  2 Erik Gerdin           92 Valbo AIF             1:42.17    11
  3 Thijs Neijhuis        92 Stoholm IF            1:44.75    18
  4 Olle Torstensson      92 KFUM Örebro           1:45.16    20
  5 Gisli Runar Oskarsson 92 Tindastoll            1:45.45    21
  6 Marcus Erkkilä        92 Gefle IF              1:46.65    22
  7 Didrik Hall           92 Gefle IF              1:48.33    26
  8 John Kindslätt        92 Hälle IF              1:53.02    29
  9 Fabio Andreoli        92 Örgryte IS            1:54.86    32
 10 Oli Gretar Oskarsson  92 Tindastoll            1:55.05    33
 11 Andreas Persson       92 Filipstads IF         2:05.25    35
P13 1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Lasse Lindberg        92 Själland              4:36.97     1
  2 Jakob Lillberg        92 Västerås FK           4:38.21     2
  3 Arwid Erixon          92 Mölndals AIK          4:39.05     3
  4 Markus Johansson      92 Högby IF              4:39.32     4
  5 Bernhard Brundin      92 Sävedalens AIK        4:42.23     5
  6 Björn Hammar          92 Sävedalens AIK        4:45.72     6
  7 Filip Johansson       92 Sävedalens AIK        4:50.65     7
  8 Albin Sjöblom         93 Hagunda IF            4:51.39     8
  9 Emil Åberg            92 Björnstorps IF        4:54.19    11
 10 Péter Berta           92 AC Szekszárd          4:56.15    12
 11 Julius Strömberg      92 Hälle IF              4:56.24    13
 12 Eivind Gottlieb       92 Björnstorps IF        4:58.25    16
 13 Oscar Andreasson      92 Sävedalens AIK        5:00.36    17
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Erik Inge             92 Gillberga-Lista IF    4:52.25     9
  2 Sebastian Karlsson    92 Glasrikets RC         4:53.66    10
  3 Eli Falkvard          92 Färöarna              4:56.86    14
  4 Rasmus Haahr          92 Stoholm IF            4:58.08    15
  5 Filip Ingebrigtsen    93 Sandnes IL            5:03.52    18
  6 Björn Åström          92 Boden FI              5:05.19    19
  7 Axel Danielsson       92 KFUM Arvika           5:05.96    20
  8 Jonas Klingstedt      92 Södra Vi IF           5:07.27    21
  9 Thijs Neijhuis        92 Stoholm IF            5:14.13    22
 10 Marcus Erkkilä        92 Gefle IF              5:15.90    23
 11 Didrik Hall           92 Gefle IF              5:21.67    24
P13 Häck 60m                 76 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -1,9                            1/7
  1 Mattias Olander       92 Högby IF                 9.79  q
  2 Filip Lööv            92 Kils AIK                 9.83  q
  3 Anders Leifsson       92 Kungshamns IF           10.29
  4 Martin Mohebbi        92 Gefle IF                10.38
  5 Petter Bundesen       92 IFK Halmstad            10.59
  6 Sadeeh Mbye           92 Örgryte IS              10.76
  7 Filip Haakestad       92 Larvik                  11.15
  8 Nils Öh               92 Ullevi FK               11.19
    Simon O´Conell        92 Gefle IF                 bröt
    Försök  heat: 2          -0,3                            1/7
  1 Viktor Eriksson       92 Turebergs FK             9.42  q
  2 Johan Carlqvist       92 Falu IK                  9.75  q
  3 Simon Lundgren        92 Örgryte IS               9.98  q
  4 Oscar Törnros         92 IFK Sala                10.09  q
  5 Matthew Mereman       92 Hanvikens SK            10.27
  6 Fredrik Lindgren      92 Stenungsunds FI         10.66
  7 Johan Bank            92 KA 2 IF                 10.84
  8 Axel Danielsson       92 KFUM Arvika             11.08
  9 Erik Hansson          92 Mölndals AIK            11.30
    Försök  heat: 3          -0,4                            1/7
  1 Tarek Laham           92 Kvarnsvedens GoIF        9.09  q
  2 Albert de Capretz     92 Malmö AI                 9.14  q
  3 Mahyar Noghani        92 Ullevi FK                9.74  q
  4 Filip Lundgren        92 Örgryte IS              10.22
  5 Erik Kvarnerup        92 Hanvikens SK            10.25
  6 Johan Nilsson         92 Högby IF                10.36
  7 Daniel Jarl           92 Bålsta IK               10.65
  8 Erik Wikström         92 IF Göta                 11.08
  9 Gudjon Ingimundarson  92 Tindastoll              11.35
    Final                    0,1                             1/7
  1 Viktor Eriksson       92 Turebergs FK             9.22
  2 Filip Lööv            92 Kils AIK                 9.51
  3 Johan Carlqvist       92 Falu IK                  9.63
  4 Mahyar Noghani        92 Ullevi FK                9.71
  5 Mattias Olander       92 Högby IF                 9.84
  6 Oscar Törnros         92 IFK Sala                10.23
  7 Simon Lundgren        92 Örgryte IS              10.34
    Tarek Laham           92 Kvarnsvedens GoIF        bröt
    Albert de Capretz     92 Malmö AI                 ej start
P13 Höjd                                                     1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Pontus Otterstedt     92 Ullevi FK                 175
  2 Jonathan Ström        92 Malmö AI                  163
  3 Tarek Laham           92 Kvarnsvedens GoIF         163
  4 Matthew Mereman       92 Hanvikens SK              160
  5 Jesper Lang           92 Malmö AI                  156
  6 Jesper Eriksson       92 Kalmar SK                 156
  7 Sebastian Karlsson    92 Glasrikets RC             156
  8 Fredrik Andersen      92 IFK Halmstad              156
    Viktor Husmark        92 Falu IK                   156
 10 Daniel Larsson        92 Lidköpings IS             152
 11 Fredrik Lindgren      92 Stenungsunds FI           152
 12 Erik Wikström         92 IF Göta                   148
 13 Axel Odell            92 IFK Trelleborg            148
 14 Zóltan Nemeth         92 AC Szekszárd              148
 15 Tim Rådberg           92 Sundbybergs IK            148
 16 Ted Ellbén            92 Stocksäters IF            144
 17 Linus Frisk           92 Kvarnsvedens GoIF         144
 18 Viktor Eriksson       92 Turebergs FK              144
    Markus Johansson      92 Högby IF                  144
    Olov Bylund           92 Falu IK                   144
 21 Oliver Persson        92 Malmö AI                  144
 22 Erik Sällberg         92 IF Rigor                  144
 23 Anders Leifsson       92 Kungshamns IF             144
    Daniel Jarl           92 Bålsta IK                 144
 25 Johan Bjärnstig       92 IFK Halmstad              140
    Niklas Strand         92 Filipstads IF             140
    Mahyar Noghani        92 Ullevi FK                 140
    Olle Torstensson      92 KFUM Örebro               140
 29 Patrick Bagge         92 Själland                  140
 30 Axel Danielsson       92 KFUM Arvika               140
 31 Johan Larsson         93 Ullevi FK                 135
 32 Viktor Broo           92 Sävedalens AIK            135
 33 Joel Hilmersson       92 Ullevi FK                 122
P13 Stav                                                     2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Jonathan Ström        92 Malmö AI                  392
  2 Simon Lundgren        92 Örgryte IS                275
  3 Johan Forsberg        92 IFK Lidingö               275
  4 Oskar Norström        93 Stocksäters IF            260
  5 Johan Bank            92 KA 2 IF                   260
  6 Filip Lundgren        92 Örgryte IS                260
  7 Sebastian Lundh       92 KA 2 IF                   243

P13 Längd                    zon                             3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Pontus Otterstedt     92 Ullevi FK                5,74    +0,5
  2 Mattias Olander       92 Högby IF                 5,69    +1,0
  3 Tarek Laham           92 Kvarnsvedens GoIF        5,57    +0,4
  4 Robin Espinosa        92 Mölndals AIK             5,55    +0,5
  5 Robin Åkesson         92 Malmö AI                 5,48    -0,3
  6 Robbin Helsing        92 Hökensås U-Ring          5,47    +1,4
  7 Sebastian Karlsson    92 Glasrikets RC            5,40    +1,2
  8 Filip Lööv            92 Kils AIK                 5,39    +0,6
  9 Arlind Shaluni        92 IK Tiwaz                 5,22    +0,7
 10 Oskar Jansson         92 IFK Sunne FK             5,20    +0,5
 11 Niklas Johansson      92 Stenungsunds FI          5,20    +1,2
 12 Patrick Bagge         92 Själland                 5,12    +0,3
 13 Erik Gerdin           92 Valbo AIF                5,12    +0,8
 14 Martin Mohebbi        92 Gefle IF                 5,09    +0,8
 15 Tim Rådberg           92 Sundbybergs IK           5,06    +0,2
 16 Jesper Eriksson       92 Kalmar SK                5,04    +0,5
 17 Filip Lundgren        92 Örgryte IS               4,98    +1,6
 18 Simon Lundgren        92 Örgryte IS               4,96    +0,5
 19 Johan Carlqvist       92 Falu IK                  4,94    +0,2
 20 Pontus Rolling        92 IFK Halmstad             4,93    +0,3
 21 Linus Frisk           92 Kvarnsvedens GoIF        4,92    +0.4
 22 Harald Swerkström     92 IK Pallas                4,91    +0.4
 23 Ted Ellbén            92 Stocksäters IF           4,85    +1.0
 24 Christopher Werngren  92 IFK Halmstad             4,84    +0.6
 25 Daniel Jarl           92 Bålsta IK                4,83    +1.2
 26 Mattias Laurell       92 Lidköpings IS            4,81    +0.2
 27 Matthew Mereman       92 Hanvikens SK             4,79    -0.3
 28 Johan Knape           92 Kongahälla AIK           4,78    +0.8
 29 Oscar Törnros         92 IFK Sala                 4,72    +0.5
 30 Teodor Litzén         92 Mölndals AIK             4,70    +0.8
 31 Mattias Skoglund      92 Hanvikens SK             4,70      (4,70 0,7; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
 32 Fredrik Andersen      92 IFK Halmstad             4,68      (4,68 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 33 Viktor Eriksson       92 Turebergs FK             4,66      (4,66 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 34 Sadeeh Mbye           92 Örgryte IS               4,63      (4,63 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 35 Gisli Runar Oskarsson 92 Tindastoll               4,59      (4,59 0,7; 4,51 ;  ;  ;  ;  )
 36 Olle Torstensson      92 KFUM Örebro              4,59      (4,59 1,2; 4,48 ;  ;  ;  ;  )
 37 Anton Sölve           92 Södra Sandby IF          4,52      (4,52 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 38 Oliver Persson        92 Malmö AI                 4,49      (4,49 0,2; 4,42 ;  ;  ;  ;  )
 39 Sebastian Lundh       92 KA 2 IF                  4,49      (4,49 0,3; 4,40 ;  ;  ;  ;  )
 40 Richard Berg          92 IFK Halmstad             4,49      (4,49 0,2; 3,98 ;  ;  ;  ;  )
 41 Axel Danielsson       92 KFUM Arvika              4,43      (4,43 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 42 Erik Sällberg         92 IF Rigor                 4,42      (4,42 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 43 Magnus Malmberg       92 Ullevi FK                4,41      (4,41 0,66;  ;  ;  ;  ;  )
 44 Filip Haakestad       92 Larvik                   4,36      (4,36 1,5;  ;  ;  ;  ;  )
 45 Fabio Andreoli        92 Örgryte IS               4,23      (4,23 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 46 Anton Troedsson       92 Örgryte IS               4,20      (4,20 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 47 Niklas Strand         92 Filipstads IF            4,18      (4,18 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 48 Robert Filipsson      92 Karlskoga FIF            4,03      (4,03 0,6;  ;  ;  ;  ;  )
 49 Andreas Persson       92 Filipstads IF            3,96      (3,96 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 50 Max Börjesson         92 IFK Halmstad             3,95      (3,95 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 51 Oli Gretar Oskarsson  92 Tindastoll               3,94      (3,94 0,6;  ;  ;  ;  ;  )
 52 Markus Johansson      92 Högby IF                 0,49      (0,49 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
P13 Tresteg                  zon                             2/7
Vinden svag o mestadels emot varför resultaten kan klassificeras som godkända
trots att endast vind mättes i några enstaka hopp.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 1 Mattias Olander 92 Högby IF 12,59 2 Tarek Laham 92 Kvarnsvedens GoIF 12,01 3 Robin Espinosa 92 Mölndals AIK 11,95 4 Patrick Bagge 92 Själland 11,70 5 Pontus Rolling 92 IFK Halmstad 10,97 6 Martin Mohebbi 92 Gefle IF 10,91 7 Tim Rådberg 92 Sundbybergs IK 10,91 8 Johan Carlqvist 92 Falu IK 10,82 9 Linus Frisk 92 Kvarnsvedens GoIF 10,68 10 Richard Berg 92 IFK Halmstad 10,59 11 Markus Johansson 92 Högby IF 10,40 13 Mattias Laurell 92 Lidköpings IS 10,31 14 Oscar Törnros 92 IFK Sala 10,22 15 Erik Wikström 92 IF Göta 10,05 16 Didrik Hall 92 Gefle IF 9,91 17 Olle Torstensson 92 KFUM Örebro 9,73 18 Johan Larsson 93 Ullevi FK 9,71 19 Anton Troedsson 92 Örgryte IS 9,67 20 Joel Hilmersson 92 Ullevi FK 9,66 21 Niklas Strand 92 Filipstads IF 9,64 22 Fabio Andreoli 92 Örgryte IS 9,45 23 Mattias Skoglund 92 Hanvikens SK 9,42 24 Fredrik Simensen 92 IL Sandvin 9,04 25 Johan Bjärnstig 92 IFK Halmstad 8,78 - Daniel Jarl 92 Bålsta IK X
P13 Kula                     3.0 kg                          3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Mattias Olander       92 Högby IF                12,38
  2 Johan Carlqvist       92 Falu IK                 11,91
  3 Fredrik Simensen      92 IL Sandvin              11,83
  4 Philip Sjöholm        92 IK Pallas               11,82
  5 Erik Gerdin           92 Valbo AIF               11,55
  6 Oscar Törnros         92 IFK Sala                11,53
  7 Markus Johansson      92 Högby IF                11,30
  8 Oskar Jansson         92 IFK Sunne FK            10,92
  9 Daniel Jarl           92 Bålsta IK               10,74
 10 Matthew Mereman       92 Hanvikens SK            10,69
 11 Henrik Hammeken       92 Själland                10,34
 12 Anders Norgren        92 IF Kville               10,10
 13 Jimmy Öberg           92 Sandhems IF             10,04
 14 Philip Gustafsson     92 Katrineholms SK          9,75
 15 Linus Sundin          92 Falu IK                  9,51
 16 John Kjell            92 Tingbergs AIS            9,32
 17 Axel Danielsson       92 KFUM Arvika              9,18
 18 Ted Ellbén            92 Stocksäters IF           8,56
 19 Max Börjesson         92 IFK Halmstad             8,28
 20 Christopher Werngren  92 IFK Halmstad             7,96
 21 Magnus Malmberg       92 Ullevi FK                7,68
 22 Oli Gretar Oskarsson  92 Tindastoll               7,63
 23 Mahyar Noghani        92 Ullevi FK                7,30
 24 Sigurdur Karl         92 Tindastoll               7,08
  - Arwid Koskinen        92 Huddinge AIS                X
P13 Spjut                    400 g                           1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Arwid Koskinen        92 Huddinge AIS            41,93
  2 Philip Sjöholm        92 IK Pallas               41,92
  3 Fredrik Simensen      92 IL Sandvin              40,40
  4 Oscar Törnros         92 IFK Sala                39,59
  5 Philip Gustafsson     92 Katrineholms SK         38,69
  6 Johan Carlqvist       92 Falu IK                 37,64
  7 Jonathan Ström        92 Malmö AI                36,79
  8 Daniel Jarl           92 Bålsta IK               36,50
  9 Jim Andersson         92 Filipstads IF           33,90
 10 Ted Ellbén            92 Stocksäters IF          33,89
 11 Erik Wikström         92 IF Göta                 33,24
 12 Linus Frisk           92 Kvarnsvedens GoIF       32,69
 13 Mikael Larsson        92 SK Bore                 32,27
 14 Markuz Agblad         92 Tingbergs AIS           31,87
 15 Robin Espinosa        92 Mölndals AIK            30,81
 16 Simon Lundgren        92 Örgryte IS              30,64
 17 Johan Bank            92 KA 2 IF                 30,35
 18 Andreas Grahn         92 Västerås FK             29,96
 19 Mattias Olander       92 Högby IF                29,89
 20 Henrik Hammeken       92 Själland                29,79
 21 Linus Sundin          92 Falu IK                 28,37
 22 Mattias Skoglund      92 Hanvikens SK            27,14
 23 August Horn           92 Fagernes IL             27,05
 24 Rasmus Haahr          92 Stoholm IF              25,36
 25 Niklas Bardin         92 Ullevi FK               25,26
 26 Anton Sölve           92 Södra Sandby IF         24,73
 27 Johan Bjärnstig       92 IFK Halmstad            24,12
 28 Sigurdur Karl Gislason92 Tindastoll              22,31
  - Filip Lundgren        92 Örgryte IS                  X
    Gisli Runar           92 Tindastoll                  X
P12 80m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          0,2                             2/7
  1 Arjan Abdullah Faraj  93 Malmö AI                10.60  q
  2 Martin Astner         93 Ullevi FK               11.71
  3 Robbin Johansson      93 IF Rigor                11.71
  4 Anton Brynk           93 Gefle IF                11.74
  5 Edvard Tveit Venås    93 Söndre Land FI          11.79
  6 Calle Lèmon           93 IFK Halmstad            11.90
  7 Adam Richter          93 Sundbybergs IK          12.49
    Försök  heat: 2          0,1                             2/7
  1 Billy Top Jarenphon   93 Själland                10.80  q
  2 Henrik Orrebrant      93 Ullevi FK               11.39  q
  3 Robin Nordkvist       93 Huddinge AIS            11.46  q
  4 Christoffer Ohlsson   93 Umedalens IF            11.58
  5 Axel Kjell            93 Turebergs FK            11.92
  6 Jonathan Ringqvist    93 Nyköpings BIS           11.92
  7 Marcus Persson        93 IFK Halmstad            12.88
    Försök  heat: 3          1,2                             2/7
  1 Jakob Leo             93 Mölndals AIK            10.81  q
  2 Felix Dubrefjord      93 Villstads GoIF          11.55  q
  3 Jonas Persson         93 Strömstads IF           11.70
  4 Jim Wannehag          93 KFUM Kristianstad       11.77
  5 Johan Lindahl         93 Örgryte IS              11.79
  6 Simen Tjelta Larsen   93 IL Skjalg               12.42
  7 Rasmus Rolling        93 IFK Halmstad            13.59
    Försök  heat: 4          0,9                             2/7
  1 Andreas Trajkovski    93 Själland                10.85  q
  2 Gustav Hagström       93 Sandhems IF             11.24  q
  3 Nils Måhlén           93 Sundbybergs IK          11.31  q
  4 Viktor Jacobsson      93 Ullevi FK               12.06
  5 Emil Ahlin            93 Sundbybergs IK          12.21
  6 Viktor Brus           93 IK Pallas               12.29
  7 Torsteinn Jonsson     93 Tindastoll              13.10
    Försök  heat: 5          1,0                             2/7
  1 Hannes Carlsson       93 Kalmar SK               11.34  q
  2 Marcus Johansson      93 Sundbybergs IK          11.35  q
  3 Kristian Ekelund-A    93 IFK Lund                11.50  q
  4 Filip Gärdefors       93 KFUM Örebro             11.65
  5 Todd Forsberg         93 Täby IS                 11.80
  6 André Hagslätt        93 IFK Halmstad            12.52
  7 Sven Lundqvist        93 Huddinge AIS            12.99
    Försök  heat: 6          -0,9                            2/7
  1 Pontus Friberg        93 IFK Kristinehamn        11.31  q
  2 Marcus Andersén       93 Heleneholms IF          11.83
  3 Martin Ullström       93 Upsala IF               11.89
  4 Tobias Åkerberg       93 Lidköpings IS           11.92
  5 Vilhelm Niklasson     93 Sävedalens AIK          11.92
  6 Simon Larsson-Roos    93 Råby-Rekarne FIF        12.37
  7 Anton Hallin          93 Örgryte IS              12.54
    Försök  heat: 7          0,8                             2/7
  1 Johannes Malmgren     93 IFK Halmstad            11.19  q
  2 Filip Hjorth          93 Säters IF               11.25  q
  3 Oscar Olausson        93 KFUM Kristianstad       11.33  q
  4 Mattias Jällrud       93 Hagunda IF              11.81
  5 Robin Karlsson        93 Råby-Rekarne FIF        12.03
  6 Fredrik Rodal Moe     93 Ski IL                  12.07
  7 Erik Lidén            93 IK Ymer                 12.44
    A-final                  0,7                             2/7
  1 Billy Top Jarenphon   93 Själland                10.65
  2 Jakob Leo             93 Mölndals AIK            10.74
  3 Andreas Trajkovski    93 Själland                10.83
  4 Johannes Malmgren     93 IFK Halmstad            10.97
  5 Filip Hjorth          93 Säters IF               11.30
  6 Pontus Friberg        93 IFK Kristinehamn        11.33
  7 Gustav Hagström       93 Sandhems IF             11.38
    Arjan Abdullah Faraj  93 Malmö AI                 bröt
    B-final                  -3,5                            2/7
  1 Henrik Orrebrant      93 Ullevi FK               11.63
  2 Oscar Olausson        93 KFUM Kristianstad       11.72
  3 Nils Måhlén           93 Sundbybergs IK          11.75
  4 Marcus Johansson      93 Sundbybergs IK          11.89
  5 Robin Nordkvist       93 Huddinge AIS            11.89
  6 Felix Dubrefjord      93 Villstads GoIF          12.02
  7 Kristian Ekelund-A    93 IFK Lund                12.05
  8 Hannes Carlsson       93 Kalmar SK               12.34
P12 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1       -1,7                            3/7
  1 Jakob Leo             93 Mölndals AIK            26.81     1
  2 Arjan Abdullah Faraj  93 Malmö AI                26.87     2
  3 Andreas Trajkovski    93 Själland                27.62     4
  4 Pontus Friberg        93 IFK Kristinehamn        28.11     5
  5 Nils Måhlén           93 Sundbybergs IK          28.42     6
  6 Henrik Orrebrant      93 Ullevi FK               28.74     8
  7 Marcus Johansson      93 Sundbybergs IK          28.76     9
  8 Tobias Åkerberg       93 Lidköpings IS           29.14    11
    Filip Gärdefors       93 KFUM Örebro               ej start      -
    Finalheat  heat: 2       -1,7                            3/7
  1 Johannes Malmgren     93 IFK Halmstad            28.55     7
  2 Viktor Moen           93 Ullevi FK               29.06    10
  3 Henning Elmberger     93 Solna FIK               29.17    13
  4 Jim Wannehag          93 KFUM Kristianstad       29.26    15
  5 Oskar Norström        93 Stocksäters IF          29.48    18
  6 David Göthlin         93 Stocksäters IF          29.59    19
  7 Robin Nordkvist       93 Huddinge AIS            29.62    20
  8 Jonathan Ringqvist    93 Nyköpings BIS           30.26    24
    Finalheat  heat: 3       -1,0                            3/7
  1 Tobias Block          93 IF Rigor                27.00     3
  2 Filip Hjorth          93 Säters IF               29.23    14
  3 Martin Ullström       93 Upsala IF               29.75    21
  4 Mattias Jällrud       93 Hagunda IF              30.13    22
  5 Wilhelm Sjöland       93 Sävedalens AIK          30.29    25
  6 Fredrik Rodal Moe     93 Ski IL                  30.56    27
  7 Marcus Andersén       93 Heleneholms IF          30.90    29
  8 André Hagslätt        93 IFK Halmstad            32.33    35
    Finalheat  heat: 4       -1,4                            3/7
  1 Christoffer Ohlsson   93 Umedalens IF            29.17    12
  2 Vilhelm Niklasson     93 Sävedalens AIK          30.13    23
  3 Robin Karlsson        93 Råby-Rekarne FIF        30.80    28
  4 Anton Hallin          93 Örgryte IS              31.44    30
  5 Viktor Brus           93 IK Pallas               31.84    32
  6 Simen Tjelta Larsen   93 IL Skjalg               32.77    37
  7 Adam Richter          93 Sundbybergs IK          32.78    38
    Anton Brynk           93 Gefle IF                  ej start      -
    Finalheat  heat: 5       0,2                             3/7
  1 Jonas Persson         93 Strömstads IF           29.36    16
  2 Hannes Carlsson       93 Kalmar SK               29.42    17
  3 Viktor Jacobsson      93 Ullevi FK               30.56    26
  4 Pierre Stadigh        93 Malmö AI                31.67    31
  5 Isak Johansson        93 Ullevi FK               31.88    33
  6 Marcus Persson        93 IFK Halmstad            32.13    34
  7 Johan Hjalmers        93 IFK Göteborg            32.35    36
  8 Felix Pyk             93 Ullevi FK               33.53    39

P12 600m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Robin Wahlberg        93 Östhammar FI          1:40.69     2
  2 Richard Karlsson      93 Mölndals AIK          1:46.21     7
  3 Tobias Åkerberg       93 Lidköpings IS         1:46.96     8
  4 Bilal Cadimi          93 Huddinge AIS          1:47.13    10
  5 Filip Hjorth          93 Säters IF             1:48.00    14
  6 Jim Wannehag          93 KFUM Kristianstad     1:51.98    19
  7 Fredrik Rodal Moe     93 Ski IL                1:53.29    21
  8 Sondre Övrebö         93 Stord IL              1:58.21    25
  9 Viktor Brus           93 IK Pallas             1:59.32    26
 11 Sven Lundqvist        93 Huddinge AIS          2:00.44    29
    Anton Brynk           93 Gefle IF                  ej start      -
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Jakob Leo             93 Mölndals AIK          1:38.44     1
  2 Albin Sjöblom         93 Hagunda IF            1:41.91     3
  3 Filip Ingebrigtsen    93 Sandnes IL            1:42.43     4
  4 Martin Heegaard       93 Själland              1:44.16     5
  5 Nils Måhlén           93 Sundbybergs IK        1:47.19    11
  6 Marius Bakken Stöle   93 Sandnes IL            1:47.22    12
  7 Kristian Ekelund-A    93 IFK Lund              1:48.09    15
  8 Adam Richter          93 Sundbybergs IK        1:50.44    17
  9 Oskar Engqvist        93 SK Granan             1:54.04    22
 10 Oskar Norström        93 Stocksäters IF        1:56.08    24
 11 Robin Karlsson        93 Råby-Rekarne FIF      2:01.67    30
 12 Simen Tjelta Larsen   93 IL Skjalg             2:01.92    31
    Finalheat  heat: 3                                       1/7
  1 Henning Elmberger     93 Solna FIK             1:45.38     6
  2 Mattias Jällrud       93 Hagunda IF            1:47.12     9
  3 David Göthlin         93 Stocksäters IF        1:47.49    13
  4 Filip Gärdefors       93 KFUM Örebro           1:49.67    16
  5 Hannes Carlsson       93 Kalmar SK             1:51.84    18
  6 Rasmus Welinder       93 Ullevi FK             1:52.13    20
  7 Marcus Johansson      93 Sundbybergs IK        1:55.19    23
  8 Marcus Persson        93 IFK Halmstad          2:00.15    27
  9 Pierre Stadigh        93 Malmö AI              2:02.36    32
 10 Isak Johansson        93 Ullevi FK             2:02.81    33
 11 Rasmus Rolling        93 IFK Halmstad          2:07.63    34
    Carl Stenson          93 Huddinge AIS              ej start      -
P12 Häck 60m                 76 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -1,1                            1/7
  1 Pontus Friberg        93 IFK Kristinehamn        10.27  q
  2 Martin Ullström       93 Upsala IF               10.58  q
  3 Johan Nylander        93 Saltsjöbadens IF        10.88  q
  4 Oskar Norström        93 Stocksäters IF          11.17  q
  5 Axel Kjell            93 Turebergs FK            11.42  q
  6 Fredrik Rodal Moe     93 Ski IL                  11.48  q
  7 Marius Bakken Stöle   93 Sandnes IL              11.76
  8 Erik Lidén            93 IK Ymer                 12.16
    Försök  heat: 2          -1,6                            1/7
  1 Filip Hjorth          93 Säters IF               10.45  q
  2 Jimmy Hellström       93 Stenungsunds FI         10.95  q
  3 Tobias Åkerberg       93 Lidköpings IS           11.02  q
  4 Robin Karlsson        93 Råby-Rekarne FIF        11.65
  5 Philip Bäck           93 Värmdö IF               11.69
  6 Adam Richter          93 Sundbybergs IK          11.82
  7 Calle Lèmon           93 IFK Halmstad            12.82
  8 André Hagslätt        93 IFK Halmstad            13.16

    Final                    0,3                             1/7
  1 Pontus Friberg        93 IFK Kristinehamn        10.27
  2 Filip Hjorth          93 Säters IF               10.33
  3 Martin Ullström       93 Upsala IF               10.40
  4 Johan Nylander        93 Saltsjöbadens IF        10.67
  5 Jimmy Hellström       93 Stenungsunds FI         10.85
  6 Axel Kjell            93 Turebergs FK            11.01
  7 Tobias Åkerberg       93 Lidköpings IS           11.18
  8 Fredrik Rodal Moe     93 Ski IL                  11.55
  9 Oskar Norström        93 Stocksäters IF          11.65

P12 Höjd                                                     2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Viktor Warg           93 KFUM Arvika               153
  2 Oskar Norström        93 Stocksäters IF            150
  3 Jimmy Hellström       93 Stenungsunds FI           147
  4 Martin Ullström       93 Upsala IF                 147
  5 Philip Bäck           93 Värmdö IF                 147
  6 Robin Nordkvist       93 Huddinge AIS              144
  7 Hannes Carlsson       93 Kalmar SK                 144
  8 Johannes Pettersson   93 KFUM Örebro               141
  9 Filip Hjorth          93 Säters IF                 141
 10 Marius Bakken Stöle   93 Sandnes IL                141
    Gustav Hagström       93 Sandhems IF               141
 12 Felix Dubrefjord      93 Villstads GoIF            137
    Filip Ingebrigtsen    93 Sandnes IL                137
 14 Emil Ahlin            93 Sundbybergs IK            132
 15 Robin Karlsson        93 Råby-Rekarne FIF          132
    Erik Liberg           93 Sävedalens AIK            132
    Oscar Waldner         93 Sävedalens AIK            132
 18 Calle Lèmon           93 IFK Halmstad              132
 19 Johan Lindahl         93 Örgryte IS                132
 20 Edvard Tveit Venås    93 Söndre Land FI            127
 21 Martin Astner         93 Ullevi FK                 127
    Kristian Ekelund-A    93 IFK Lund                  127
 23 Tobias Pettersson     93 Svenljunga IK             127
 24 Fredrik Rodal Moe     93 Ski IL                    127
 25 Pierre Stadigh        93 Malmö AI                  127
 26 Kaj Franzén           93 Fredrikshofs FI           127
 27 Mattias Jällrud       93 Hagunda IF                122
    Marcus Persson	  93 IFK Halmstad	       122
 29 Simon Larsson-Roos    93 Råby-Rekarne FIF          122
 30 Johan Silvermo        93 IFK Göteborg              122
 31 Erik Lidén            93 IK Ymer                   116
 32 Lucas Persson         93 Mölndals AIK              116

P12 Längd                    zon                             3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Andreas Trajkovski    93 Själland                 5,48      (5,48 1,6;  ;  ;  ;  ;  )
  2 Billy Top Jarenphon   93 Själland                 5,35      (5,35 1,1;  ;  ;  ;  ;  )
  3 Arjan Abdullah Faraj  93 Malmö AI                 5,22      (5,22 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
  4 Viktor Warg           93 KFUM Arvika              5,04      (5,04 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
  5 Hannes Carlsson       93 Kalmar SK                4,97      (4,97 2,7; 4,78 0,8;  ;  ;  ;  )
  6 Tobias Block          93 IF Rigor                 4,96      (4,96 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
  7 Martin Ullström       93 Upsala IF                4,86      (4,86 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
  8 David Göthlin         93 Stocksäters IF           4,85      (4,85 2,8; 4,84 1,5;  ;  ;  ;  )
  9 Johan Arwald          93 IK Pallas                4,70      (4,70 2,0;  ;  ;  ;  ;  )
 10 Nils Måhlén           93 Sundbybergs IK           4,68      (4,68 1,7;  ;  ;  ;  ;  )
 11 Felix Dubrefjord      93 Villstads GoIF           4,65      (4,65 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 12 Martin Heegaard       93 Själland                 4,64      (4,64 0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 13 Filip Hjorth          93 Säters IF                4,61      (4,61 1,7; 4,53 ;  ;  ;  ;  )
 14 Robin Karlsson        93 Råby-Rekarne FIF         4,61      (4,61 0,7; 4,49 ;  ;  ;  ;  )
 15 Pontus Friberg        93 IFK Kristinehamn         4,56      (4,56 1,5;  ;  ;  ;  ;  )
 16 Calle Lèmon           93 IFK Halmstad             4,49      (4,49 1,0; 4,47 ;  ;  ;  ;  )
 17 Viktor Blomqvist      93 Hökensås U-Ring          4,49      (4,49 1,2; 4,40 ;  ;  ;  ;  )
 18 Filip Gärdefors       93 KFUM Örebro              4,44      (4,44 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 19 Oscar Olausson        93 KFUM Kristianstad        4,42      (4,42 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 20 Mattias Jällrud       93 Hagunda IF               4,41      (4,41 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 21 Henrik Orrebrant      93 Ullevi FK                4,38      (4,38 1,6;  ;  ;  ;  ;  )
 22 Marcus Johansson      93 Sundbybergs IK           4,37      (4,37 1,2;  ;  ;  ;  ;  )
 23 Emil Ahlin            93 Sundbybergs IK           4,36      (4,36 0,4; 4,33 ;  ;  ;  ;  )
 24 Vilhelm Niklasson     93 Sävedalens AIK           4,36      (4,36 0,6; 4,32 ;  ;  ;  ;  )
 25 Viktor Brus           93 IK Pallas                4,35      (4,35 1,5;  ;  ;  ;  ;  )
 26 Rasmus Welinder       93 Ullevi FK                4,34      (4,34 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 27 Viktor Moen           93 Ullevi FK                4,27      (4,27 1,0; 4,18 ;  ;  ;  ;  )
 28 Johannes Malmgren     93 IFK Halmstad             4,27      (4,27 -0,5; 4,01 ;  ;  ;  ;  )
 29 Johan Lindahl         93 Örgryte IS               4,24      (4,24 3,1; 4,02 1,0;  ;  ;  ;  )
 30 Martin Astner         93 Ullevi FK                4,24      (4,24 1,1;  ;  ;  ;  ;  )
 31 Oscar Waldner         93 Sävedalens AIK           4,17      (4,17 2,2; 4,08 1,9;  ;  ;  ;  )
 32 Marcus Persson        93 IFK Halmstad             4,10      (4,10 1,2; 3,90 ;  ;  ;  ;  )
 33 Marcus Andersén       93 Heleneholms IF           4,10      (4,10 1,2; 3,88 ;  ;  ;  ;  )
 34 Fredrik Rodal Moe     93 Ski IL                   4,09      (4,09 2,2; 4,07 0,7;  ;  ;  ;  )
 35 Robin Nordkvist       93 Huddinge AIS             4,09      (4,09 2,3; 4,03 0,2;  ;  ;  ;  )
 36 Simen Tjelta Larsen   93 IL Skjalg                4,09      (4,09 2,4; 3,96 1,5;  ;  ;  ;  )
 37 Johan Hjalmers        93 IFK Göteborg             4,09      (4,09 1,3;  ;  ;  ;  ;  )
 38 Simon Larsson-Roos    93 Råby-Rekarne FIF         4,05      (4,05 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 39 Isak Johansson        93 Ullevi FK                4,03      (4,03 2,6; 3,94 1,2;  ;  ;  ;  )
 40 Adam Richter          93 Sundbybergs IK           4,02      (4,02 1,7;  ;  ;  ;  ;  )
 41 Pierre Stadigh        93 Malmö AI                 4,00      (4,00 2,3; 3,91 0,8;  ;  ;  ;  )
 42 Fredrik Kjernald      93 IK Ymer                  4,00      (4,00 0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 43 Christoffer Ohlsson   93 Umedalens IF             3,98      (3,98 1,4; 3,88 ;  ;  ;  ;  )
 44 Sven Lundqvist        93 Huddinge AIS             3,98      (3,98 2,0; 3,78 ;  ;  ;  ;  )
 45 Anton Hallin          93 Örgryte IS               3,96      (3,96 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 46 Felix Pyk             93 Ullevi FK                3,86      (3,86 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 47 Kaj Franzén           93 Fredrikshofs FI          3,84      (3,84 1,2;  ;  ;  ;  ;  )
  - Torsteinn Jonsson     93 Tindastoll                  X      (0,00 ;  ;  ;  ;  ;  )

P12 Kula                     3.0 kg                          1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Sebastian Thörngren   93 SK Bore                 10,42
  2 Emil Sjöström         93 Loos IF                 10,16
  3 Tobias Pettersson     93 Svenljunga IK            9,70
  4 Philip Bäck           93 Värmdö IF                9,52
  5 Andreas Ellegaard     93 Själland                 9,19
  6 Jonas Persson         93 Strömstads IF            8,65
  7 Filip Hjorth          93 Säters IF                8,65
  8 Mattias Jällrud       93 Hagunda IF               8,61
  9 Rikard Karlsson       93 Alingsås IF              8,01
 10 Emil Ahlin            93 Sundbybergs IK           7,88
 11 Mattias Grundström    93 Ängelholms IF            7,85
 12 Robin Nordkvist       93 Huddinge AIS             7,78
 13 Axel Kjell            93 Turebergs FK             7,29
 14 Oscar Olausson        93 KFUM Kristianstad        7,03
 15 Erik Lidén            93 IK Ymer                  6,97
 16 Jens Toft             93 Stoholm IF               6,97
 17 Johannes Malmgren     93 IFK Halmstad             6,69
 18 Arjan Abdullah Faraj  93 Malmö AI                 6,67
 19 Viktor Brus           93 IK Pallas                6,23
 20 Sven Lundqvist        93 Huddinge AIS             6,18
P12 Spjut                    400 g                           2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Sebastian Thörngren   93 SK Bore                 35,37
  2 Mattias Jällrud       93 Hagunda IF              31,82
  3 Viktor Warg           93 KFUM Arvika             30,19
  4 Felix Dubrefjord      93 Villstads GoIF          30,15
  5 Viktor Blomqvist      93 Hökensås U-Ring         29,75
  6 Filip Hjorth          93 Säters IF               29,61
  7 Jimmy Hellström       93 Stenungsunds FI         28,87
  8 Philip Bäck           93 Värmdö IF               27,81
  9 Rikard Karlsson       93 Alingsås IF             24,17
 10 Simon Larsson-Roos    93 Råby-Rekarne FIF        24,17
 11 Andreas Ellegaard     93 Själland                24,14
 12 Axel Kjell            93 Turebergs FK            23,85
 13 Niklas Wikström       93 Råby-Rekarne FIF        23,80
 14 Fredrik Rodal Moe     93 Ski IL                  23,56
 15 Martin Heegaard       93 Själland                23,00
 16 Todd Forsberg         93 Täby IS                 21,95
 17 Markus Isomäki        93 Ullevi FK               21,47
 18 André Hagslätt        93 IFK Halmstad            20,88
 19 Kaj Franzén           93 Fredrikshofs FI         18,31
 20 Erik Lidén            93 IK Ymer                 14,05
K 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          0,2                             2/7
  1 Mfon Etim             85 Ullevi FK               12.31  q
  2 Malin Henriksson      78 Västerås FK             12.32  q
  3 Emelie Ottosson       85 KA 2 IF                 12.39  q
  4 Jenny Nilsson         85 Oskarhamns SK           12.49  q
  5 Moa Larsson           85 IK Orient               12.56
  6 Heidi Pisani          80 IL Runar                12.81
  7 Marthe Gunneröd       85 BUL                     13.23
  8 Ida Guldbaek Louw     83 Odense Atletik          13.60
    Försök  heat: 2          -0,8                            2/7
  1 Anna Cathrine Bakken  83 Tjalve                  11.99  q
  2 Kirsten Belin         81 Kvarnsvedens GoIF       12.31  q
  3 Siri Eritsland        85 SK Vidar                12.40  q
  4 Helena Norberg        86 Huddinge AIS            12.46  q
  5 Emma Salomonsson      84 Mölndals AIK            12.89
  6 Jennie Nilsson        84 Brännans IF             12.90
  7 Lisa Wiik             83 Västerås FK             13.12
  8 Alexandra Rätteli-B   85 Hammarby IF             13.84
  9 Anne Marie Gausel     79 Odense Atletik          14.45
    Försök  heat: 3          0,8                             2/7
  1 Tina Stilson          81 Trondheim Friidrett     12.11  q
  2 Emma Magnusson        85 IFK Växjö               12.37  q
  3 Pernilla Tornemark    85 Malmö AI                12.52  q
  4 Sabrina Söndergaard   84 Århus 1900              12.54  q
  5 Erica Wall            80 Söderhamns IF           12.55  q
  6 Anna Linner           83 Kvarnsvedens GoIF       13.22
  7 Mimmi Rönn            89 Turebergs FK            13.43
  8 Stine Renate Simensen 84 IL Sandvin              13.44
    Försök  heat: 4          1,1                             2/7
  1 Emma Rienas           82 IF Göta                 11.77  q
  2 Anna Lilja            81 Nyköpings BIS           12.34  q
  3 Frida Claesson        84 Alingsås IF             12.35  q
  4 Lotte Thiesen         81 Viking Atletik          12.45  q
  5 Therese Edholm        76 Turebergs FK            12.47  q
  6 Silje Pettersen       84 Fenring                 12.98
  7 Anette Persson        85 IFK Helsingborg         13.65
  8 Elisabeth Hortobagyi  84 Hammarby IF             13.90
    Frida Mikaelsson      84 IFK Lidingö               ej start
    A-final                  -0,2                            2/7
  1 Emma Rienas           82 IF Göta                 11.72
  2 Anna Cathrine Bakken  83 Tjalve                  11.90
  3 Tina Stilson          81 Trondheim Friidrett     12.18
  4 Malin Henriksson      78 Västerås FK             12.28
  5 Mfon Etim             85 Ullevi FK               12.29
  6 Frida Claesson        84 Alingsås IF             12.34
  7 Emma Magnusson        85 IFK Växjö               12.36
  8 Anna Lilja            81 Nyköpings BIS           12.40
    Kirsten Belin         81 Kvarnsvedens GoIF         ej start
    B-final                  0,5                             2/7
  1 Siri Eritsland        85 SK Vidar                12.30
  2 Jenny Nilsson         85 Oskarhamns SK           12.39
  3 Lotte Thiesen         81 Viking Atletik          12.42
  4 Emelie Ottosson       85 KA 2 IF                 12.43
  5 Therese Edholm        76 Turebergs FK            12.47
  6 Erica Wall            80 Söderhamns IF           12.55
  7 Helena Norberg        86 Huddinge AIS            12.56
  8 Sabrina Söndergaard   84 Århus 1900              12.71
    Pernilla Tornemark    85 Malmö AI                  ej start
K 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -0,3                            3/7
  1 Frida Claesson        84 Alingsås IF             25.05  q
  2 Tina Stilson          81 Trondheim Friidrett     25.11  q
  3 Frida Näsman          78 Bollnäs FIK             25.12  q
  4 Nicole di Zazzo       84 Bollnäs FIK             26.14  q
  5 Sabrina Söndergaard   84 Århus 1900              26.27
  6 Jenny Olsson          85 KFUM Örebro             26.49
  7 Mia Stenvall          90 Piteå IF                28.20
  8 Alexandra Rätteli-B   85 Hammarby IF             28.93
    Försök  heat: 2          0,8                             3/7
  1 Stina Smibacker       83 IFK Växjö               24.15  q
  2 Sunna Gestsdottir     76 Sparta Atletik          24.94  q
  3 Pernilla Tornemark    85 Malmö AI                25.12  q
  4 Nathalie Hildingsson  85 IFK Helsingborg         25.28  q
  5 Therese Edholm        76 Turebergs FK            25.31  q
  6 Mette Brandstamoen       SK Vidar                26.66
  7 Marthe Gunneröd       85 BUL                     27.03
    Jenny Nilsson         85 Oskarhamns SK             ej start
    Försök  heat: 3          -1,5                            3/7
  1 Emma Agerbjer         85 Söderhamns IF           24.95  q
  2 Malin Henriksson      78 Västerås FK             25.19  q
  3 Anna Lilja            81 Nyköpings BIS           25.59  q
  4 Irene Helgesen        85 IL Fri                  25.84  q
  5 Erica Wall            80 Söderhamns IF           25.88  q
  6 Emma Salomonsson      84 Mölndals AIK            26.31
  7 Eva Olofsson          80 Eslövs AI               27.39
  8 Ida Guldbaek Louw     83 Odense Atletik          27.85
  9 Anne Marie Gausel     79 Odense Atletik          29.74
    Försök  heat: 4          -1,3                            3/7
  1 Emma Rienas           82 IF Göta                 24.43  q
  2 Annelie Melin         76 IFK Helsingborg         24.54  q
  3 Siri Eritsland        85 SK Vidar                25.26  q
  4 Emma Magnusson        85 IFK Växjö               25.68  q
  5 Jenny Nilsson         83 IFK Växjö               26.86
  6 Anna Linner           83 Kvarnsvedens GoIF       26.97
  7 Kristina Jonsson      81 Råby-Rekarne FIF        27.38
  8 Lisa Wiik             83 Västerås FK             27.54
    A-final                  0,6                             3/7
  1 Stina Smibacker       83 IFK Växjö               24.12
  2 Emma Rienas           82 IF Göta                 24.31
  3 Annelie Melin         76 IFK Helsingborg         24.59
  4 Emma Agerbjer         85 Söderhamns IF           24.78
  5 Frida Näsman          78 Bollnäs FIK             24.78
  6 Frida Claesson        84 Alingsås IF             24.90
  7 Sunna Gestsdottir     76 Sparta Atletik          25.18
  8 Pernilla Tornemark    85 Malmö AI                25.33
    Tina Stilson          81 Trondheim Friidrett       ej start
    B-final                  -0,3                            3/7
  1 Malin Henriksson      78 Västerås FK             25.19
  2 Therese Edholm        76 Turebergs FK            25.47
  3 Nathalie Hildingsson  85 IFK Helsingborg         25.51
  4 Siri Eritsland           SK Vidar                25.63
  5 Anna Lilja            81 Nyköpings BIS           25.67
  6 Erica Wall            80 Söderhamns IF           25.77
  7 Irene Helgesen        85 IL Fri                  25.84
  8 Nicole di Zazzo       84 Bollnäs FIK             26.00
    Emma Magnusson        85 IFK Växjö                 ej start
K 400m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Emma Agerbjer         85 Söderhamns IF           54.98     1
  2 Mari Bones            83 Trondheim Friidrett     55.92     2
  3 Frida Näsman          78 Bollnäs FIK             56.03     3
  4 Lise Margareth Jensen 79 Norna Salhus            56.43     4
  5 Johanna Hallberg      79 Hässelby SK             56.45     5
  6 Magit Katrine Strand  78 Tjalve                  57.21     6
  7 Louise Fredriksson    80 IF Göta                 57.67     8
    Pernilla Tornemark    85 Malmö AI                 bröt     -
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Sunna Gestsdottir     76 Sparta Atletik          57.44     7
  2 Malin Kemi            75 Spårvägens FK           57.95     9
  3 Jenny Olsson          85 KFUM Örebro             58.03    10
  4 Irene Helgesen        85 IL Fri                  58.07    11
  5 Nicole di Zazzo       84 Bollnäs FIK             58.80    12
  6 Kristina Jonsson      81 Råby-Rekarne FIF        63.37    17
    Finalheat  heat: 3                                       2/7
  1 Sara Voltaire         84 Täby IS                 60.05    13
  2 Jenny Nilsson         83 IFK Växjö               60.46    14
  3 Stefania Hakonardottir90 Team Fjölnir            60.54    15
  4 Eva Olofsson          80 Eslövs AI               61.51    16
    Amy Quinones          84 Ullevi FK                bröt     -
K 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       3/7
  1 Johanna Hallberg      79 Hässelby SK           2:06.94     1
  2 Elin Wiik             85 Hässelby SK           2:08.18     2
  3 Louise Fredriksson    80 IF Göta               2:08.27     3
  4 Ida Lindström         86 Täby IS               2:08.39     4
  5 Kajsa Haglund         81 Heleneholms IF        2:08.58     5
  6 Johanna Nilsson       83 Högby IF              2:08.61     6
  7 Jenny Holmroos        86 Västerås FK           2:09.01     7
  8 Malin Kemi            75 Spårvägens FK         2:09.27     8
  9 Annika Rikberg           Borgå Akilles         2:09.82     9
 10 Bodil Have            87 Danmark               2:10.04    10
 11 Jenny Sjöström        78 Falu IK               2:14.96    19
    Charlotte Schönbeck   84 IFK Lidingö              bröt     -
    Finalheat  heat: 2                                       3/7
  1 Line Tveter              Tyrving               2:10.59    11
  2 Magdalena Ottersten   85 Hässelby SK           2:10.91    12
  3 Sara Trané            85 Mölndals AIK          2:11.17    13
  4 Anna Holm Jörgensen   87 Danmark               2:12.20    14
  5 Lisa Haglund          81 Heleneholms IF        2:12.23    15
  6 Ann Johansson         85 Täby IS               2:12.51    16
  7 Petra Forsberg        80 Heby AIF              2:14.06    17
  8 Ann Carlsson          81 IK Ymer               2:14.42    18
  9 Moa Westman           86 Rånäs 4 H             2:15.58    20
 10 Petra Kindlund        85 Falu IK               2:15.87    21
    Caroline Hjelm        76 IK Ymer                  bröt     -
    Finalheat  heat: 3                                       3/7
  1 Anneli Fransson       78 Rånäs 4 H             2:17.74    22
  2 Sofie Eklund          94 IFK Tumba             2:18.18    23
  3 Hanna Ribers          85 Motala AIF            2:18.42    24
  4 Siri Grude               IL Skjalg             2:18.47    25
  5 Ann-Sofie Landström   85 Nynäshamns FK         2:20.01    26
  6 Maria Lindelöf        84 IF Göta               2:20.08    27
  7 Paulina Engfors       90 Hammarby IF           2:24.11    28
  8 Camilla Andersson     90 Kongahälla AIK        2:25.11    29
  9 Maria Ekman           81 Ås IL                 2:25.18    30
 10 Nina Söndenå          85 IL Skjalg             2:35.70    31
K 1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Ida Nilsson           81 Högby IF              4:20.96     1
  2 Johanna Nilsson       83 Högby IF              4:22.98     2
  3 Hanna Karlsson        79 Malmö AI              4:24.32     3
  4 Anna Holm Jörgensen   87 Danmark               4:27.85     4
  5 Anneli Fransson       78 Rånäs 4 H             4:32.48     5
  6 Ann Johansson         85 Täby IS               4:32.91     6
  7 Nina Andersson        85 IFK Helsingborg       4:36.33     7
  8 Lena Melbäck          81 Spårvägens FK         4:36.82     8
  9 Lisa Voltaire         87 Täby IS               4:37.99     9
 10 Kim Blomkvist            Ärla IF               4:42.22    10
 11 Petra Kindlund        85 Falu IK               4:43.37    11
 12 Hanna Holst           85 IFK Växjö             4:44.42    12
    Kajsa Haglund         81 Heleneholms IF           bröt     -
    Carola Ericsson       81 Rånäs 4 H                bröt
    Petra Forsberg        80 Heby AIF                 bröt
    Rebecca Ringström     77 Spårvägens FK            bröt
    Linda Damgren         79 Hakarpspojkarna          bröt
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Dorothea Carlsson     76 IF Kville             4:46.81    13
  2 Sofie Eklund          94 IFK Tumba             4:47.47    14
  3 Siri Grude               IL Skjalg             4:55.20    15
  4 Lethu Abraha          77 Sundbybergs IK        5:01.35    16
  5 Maria Lindelöf        84 IF Göta               5:01.98    17
  6 Cecilia Lindström     80 Solvikingarna         5:03.05    18
  7 Sofie Holm            90 Viking Atletik        5:03.09    19
  8 Heidis Rut Hreinsdotir90 Team Fjölnir          5:18.50    20
  9 Sara Holmgren         90 IF Göta               5:21.74    21
 10 Nina Söndenå          85 IL Skjalg             5:23.96    22
 11 Maria Ekman           81 Ås IL                 5:26.45    23
K 4 x 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                                                    1/7
  1 Landslag F19             Sverige                 46.61
  2 Klubblag                 IL Skjalg               46.87   Norskt juniorrekord klubblag
  3 Klubblag                 Bollnäs FIK             48.01
  4 Klubblag                 KFUM Örebro             48.95
  5 Klubblag                 IF Udd                  50.63
K Häck 100m                  84 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -1,8                            3/7
  1 Johanna Sjöström      86 Västerås FK             14.26  q
  2 Silje Pettersen       84 Fenring                 14.93  q
  3 Petra Thulin          79 Hammarby IF             15.60  q
    Camilla Kramar        86 Huddinge AIS             bröt
    Jennie Nilsson        84 Brännans IF              bröt
    Försök  heat: 2          -2,0                            3/7
  1 Daniela Lincoln-S     84 Malmö AI                14.17  q
  2 Lina Quick            80 Gefle IF                14.22  q
  3 Paula Preisner        83 Ullevi FK               14.43  q
  4 Moa Larsson           85 IK Orient               15.16  q
    Stine Renate Simensen 84 IL Sandvin              ej start
    Final                    0,1                             3/7
  1 Daniela Lincoln-S     84 Malmö AI                13.84
  2 Johanna Sjöström      86 Västerås FK             13.96
  3 Lina Quick            80 Gefle IF                14.04
  4 Paula Preisner        83 Ullevi FK               14.56
  5 Silje Pettersen       84 Fenring                 14.73
  6 Moa Larsson           85 IK Orient               15.16
  7 Petra Thulin          79 Hammarby IF             15.50

K Häck 400m                  76 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Mari Bones            83 Trondheim Friidrett     58.66     1
  2 Lise Margareth Jensen 79 Norna Salhus            58.96     2
  3 Sara S Petersen       87 Danmark                 59.36     3
  4 Nadja Petersen        78 Huddinge AIS            59.62     4
  5 Heidi Pisani          80 IL Runar                60.43     5
  6 Magit Katrine Strand  78 Tjalve                  60.51     6
  7 Louise Martin         87 Hässelby SK             61.50     8
  8 Nuulu Ndiwabene       84 Hofors AIF              61.58    10
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Christine Naesheim    86 IL Skjalg               60.98     7
  2 Marie Tvare           87 BUL                     61.58     9
  3 Sara Trané            85 Mölndals AIK            62.75    11
  4 Mette Brandstamoen       SK Vidar                64.41    12
  5 Ingrid Magnus         86 BUL                     64.94    13
  6 Charlotte Johansson   86 IFK Lidingö             66.10    14
  7 Sara Voltaire         84 Täby IS                 66.64    15
  8 Matilda Häggström     88 Ulricehamns FK          67.70    16
K Hinder 2000m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                                                    1/7
  1 Ebba Stenbäck         81 Söderköpings FIK      6:51.50
  2 Hanna Holst           85 IFK Växjö             7:01.01
  3 Sofia Bernestål       86 Sävedalens AIK        7:14.76
  4 Hanna Jansson         87 IF Hagen              7:29.65
  5 Linda Johansson       87 IFK Mora              8:01.65
  6 Diana Nordén          87 Nyköpings BIS         8:23.89
  7 Angelica Oscarson     86 IF Hagen              8:33.81
K Höjd                                                       1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Emma Green            84 Örgryte IS                192
  2 Anne Gerd Eieland     82 Iveland                   189
  3 Angelica Johansson    83 Hälle IF                  177
  4 Jenny Isgren          81 Spårvägens FK             177
  5 Helena Redborg        83 Turebergs FK              169
  6 Thale Glomsröd        84 Fredrikstad               169
  7 Rebecka Eliasson      85 Örgryte IS                165
    Erin Leggate          89 Skottland                 165
  9 Jessica Samuelsson    85 Hässelby SK               161

K Stav  Tävlingen avgjord i A och B-pool                     3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Kirsten Belin         81 Kvarnsvedens GoIF         436   A
  2 Linda Persson         81 IFK Växjö                 425   A
  3 Hanna-Mia Persson     78 Kalmarsunds FK            403   A
  4 Emelie Gustafsson     88 Malmö AI                  392   A
  5 Maria Rendin          82 Örgryte IS                379   A
  6 Alissa White          74 Hässelby SK               379   A
  7 Fanny Berglund        88 Göteborgs Kv IK           379   A
  8 Maria Mossberg        71 Malmö AI                  364   B
  9 Isabell Lilja         87 Malmö AI                  364   A
    Klara Persson         80 Spårvägens FK             364   A
 11 Cecilia Jansson       85 Göteborgs Kv IK           347   B
 12 Martina Wahnström     87 Ullevi FK                 347   B
 13 Sanne Bergh           84 Danmark                   347   B
 14 Jenny Truuberg        82 Spårvägens FK             347   B
 15 Caroline Ivarsson     85 Malmö AI                  328   B
    Linda Dexlin          79 Malmö AI                  328   B
    Erika Drageryd        89 KFUM Örebro               328   B
 18 Sara Klevell          88 Göteborgs Kv IK           328   B
 19 Lovisa Eliasson       85 Ullevi FK                 328   B
 20 Amanda Bjurling       88 Malmö AI                  307   B
    Yordabel Abraham      86 Ullevi FK                 307   B
    Eilidh Dorrian        85 Skottland                 307   B
 23 Lotta Andersson       80 Kvarnsvedens GoIF         307   B
 24 Cecilia Horak         90 Sävedalens AIK            286   B
 25 Marlene Stedt         84 Falu IK                   266   B
 26 Charlotte Logan       87 Skottland                 266   B
  - Anita Törring         79 Sparta Atletik              X   A
  - Lotta Hultin          85 Hässelby SK                 X   A
K Längd                                                      2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Daniela Lincoln-S     84 Malmö AI                6,17     +0,5
  2 Sofie Andersson       81 IF Kville               6,08w    +2,1   6,05  +2,0
  3 Lina Quick            80 Gefle IF                5,82     +1,8
  4 Thale Glomsröd        84 Fredrikstad             5,80     +0,7
  5 Margrethe Renström    85 Tjalve                  5,62     -0,4
  6 Catharina Östling     78 IF Göta                 5,59     +1,4
  7 Malin Marmbrandt      85 Enköpings AI            5,59     +1,5
  8 Hedvig Glomsröd       82 Fredrikstad             5,55     +1,7
  9 Erica Jarder          86 Spårvägens FK           5,40w    +2,3   5,29  +0,7
 10 Frida Karlsson        87 IFK Växjö               5,37w    +2,7   5,22  +0,8
 11 Martina Klüft         80 IFK Växjö               5,37w    +2,3   5,19  +0,5
 12 Stine Renate          84 IL Sandvin              5,31w    +2,2   4,89  -0,1
 13 Erica Wall            80 Söderhamns IF           5,29     +2,0
 14 Linda Svensson        83 IF Göta                 5,22     +0,5
 15 Johanna Kaiser        87 Hässelby SK             4,98     +0,1
 16 Maria Dahlgren        85 Bollnäs FIK             4,89     +1,6
 17 Elisabeth Hortobagyi  84 Hammarby IF             4,66     +0,7
 18 Malin Larsson         77 Falu IK                 3,57     +0,1
 19 Moa Bergsten          83 Hässelby SK             3,54     -0,1
  - Sofia Lund            86 Hässelby SK                X     
  - Julie Flensborg-Madsen87 Danmark                    X      
K Tresteg                                                    3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Anna Göransdotter     77 Umedalens IF            13,15   +1.6
  2 Sara Brankell         81 Mölndals AIK            12,68   +1.8
  3 Mfon Etim             85 Ullevi FK               12,60   -1.5
  4 Sara Sköldin          85 Råby-Rekarne FIF        12,20   +0.7
  5 Lotte Thiesen         81 Viking Atletik          12,12   +0.8
  6 Maria Augutis         90 Ullevi FK               12,09   +0.7
  7 Hedvig Glomsröd       82 Fredrikstad             12,05   +1.6
  8 Yamu Jagne            83 Ullevi FK               11,83   +0.7
  9 Astrid Wetterström    83 Nyköpings BIS           11,43   -1.0
 10 Izehi Ileso           89 Ullevi FK               11,39   -0.7
 11 Johanna Olander       79 Örgryte IS              11,29   -2.2
 12 Rebecka Eliasson      85 Örgryte IS              11,11   +0.2
  - Kajsa Levin           83 Mölndals AIK                X
    Malin Larsson         77 Falu IK                     X
    Moa Bergsten          83 Hässelby SK                 X
    Maria Dahlgren        85 Bollnäs FIK                 X
K Kula                       4.0 kg                          2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Helena Engman         76 Riviera FI              15,17
  2 Catarina Andersson    77 IFK Helsingborg         14,14
  3 Maren Romstad         83 Löten Friidrett         13,19
  4 Jessica Samuelsson    85 Hässelby SK             12,72
K Diskus                     1.0 kg                          3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Anna Söderberg        73 Ullevi FK               60,68
  2 Elin Isane            75 Gloppen FIL             54,36
  3 Grete Etholm Snyder   76 Tjalve                  53,35
  4 Anita Hietalahti      77 FINLAND                 51,67
  5 Maria Pettersson      77 IFK Helsingborg         51,17
  6 Anna-Karin Svensson   81 Ullevi FK               46,19
  7 Anne Marie Gausel     79 Odense Atletik          43,60
  8 Maren Romstad         83 Löten Friidrett         43,54
  9 Benedicte Övrebö      85 Stord IL                41,41
 10 Angela Åkesson        79 Kils AIK                41,29
 11 Caroline Höglund      85 IF Göta                 39,40
 12 Stina Jacobsson       76 Huddinge AIS            36,62

K Slägga                     4.0 kg                          2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Karolina Pedersen     87 Ullevi FK               56,85
  2 Linda Eriksson        87 Nyköpings BIS           50,52
  3 Viktoria Oscarsson    87 Herrljunga SK           44,08
  4 Jenny Larsson         86 Filipstads IF           43,86
  5 Emma Ståhlberg        86 Kilafors IF             43,80
  6 Veronica Lundgren     86 Ånge BI-81              41,75
  7 Helena Bombas-Holmström83 Turebergs FK           41,54
  8 Anne Marie Gausel     79 Odense Atletik          40,29
  9 Adalheidur Vigfusdotir82 Örgryte IS              39,67
 10 Elin Töllborg         86 Ullevi FK               35,29

K Spjut                      600 g                           1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Grethe Kleggetveit    79 Iveland                 46,60
  2 Elinor Holgersson     84 IK Pallas               46,37
  3 Marie Lindeberg       84 Kristiansand            42,44
  4 Jane Lindved          85 Danmark                 41,21
  5 Anna Linner           83 Kvarnsvedens GoIF       38,06
  6 Rebecka Karlsson      79 Alvesta FI              36,24
  7 Jessica Samuelsson    85 Hässelby SK             32,87
  8 Caroline Hallén       89 Hässelby SK             14,98
K stav extratävling                                          1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Hanna-Mia Persson     78 Kalmarsunds FK            414
  2 Klara Persson         80 Spårvägens FK             403
  3 Maria Rendin          82 Örgryte IS                403
  4 Emelie Gustafsson     88 Malmö AI                  379
  5 Anita Törring         79 Sparta Atletik            379
  6 Linda Persson         81 IFK Växjö                 379
  7 Fanny Berglund        88 Göteborgs Kv IK           364
    Alissa White          74 Hässelby SK               364
  9 Cecilia Jansson       85 Göteborgs Kv IK           364
 10 Maria Mossberg        71 Malmö AI                  347
 11 Lotta Hultin          85 Hässelby SK               347
 12 Jenny Truuberg        82 Spårvägens FK             328
 13 Sanne Bergh           84 Danmark                   328
 14 Eilidh Dorrian        85 Skottland                 328
 15 Adalheidur            82 Örgryte IS                307
 16 Lovisa Eliasson       85 Ullevi FK                 307
 17 Lotta Andersson       80 Kvarnsvedens GoIF         307
 18 Courtney MacGuire     90 Skottland                 286
  - Sofie Norrbom         87 Duvbo IK                    X
F19 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          1,6                             2/7
  1 Evelina Lunner        86 Västerås FK             12.28  q
  2 Marie Hagle           87 Fredrikstad             12.42  q
  3 Sofie Persson         87 IFK Helsingborg         12.55  q
  4 Therese Bohlen-Kinn   87 Ullevi FK               12.71  q
  5 Elin Skoglund         87 IK Orient               13.10
  6 Maria Panzar          86 Katrineholms SK         13.48
  7 Björg Hakonardottir   87 Team Fjölnir            13.93
  8 Madeleine Nilsen      87 IL Runar                14.21
    Försök  heat: 2          1,2                             2/7
  1 Maria Teilman         86 Hammarby IF             12.24  q
  2 Siri Fagerlund        86 IFK Helsingborg         12.29  q
  3 Sofia Lund            86 Hässelby SK             12.57  q
  4 Lisa Reutercrona      87 Malmö AI                12.60  q
  5 Stine Holmstul Olsen  87 Tjalve                  12.65  q
  6 Ida Tengvall          87 Klippans FK             13.02
  7 Guro Fredheim Lian    86 BUL                     13.04
  8 Maja Paulsson         87 Östersunds GIF          13.11
  9 Isabella Hellman      87 IFK Lidingö             13.50
    Försök  heat: 3          1,3                             2/7
  1 Linda Berntsson       87 Varbergs GIF            12.30  q
  2 Camilla Kramar        86 Huddinge AIS            12.62  q
  3 Nina Runvik           87 IFK Lund                12.62  q
  4 Trine Sjaastad        87 Trondheim Friidrett     12.72  q
  5 Heidi Berg Sand       86 BUL                     12.76
  6 Linnea Larsson        86 Hakarpspojkarna         13.06
  7 Johanna Kaiser        87 Hässelby SK             13.33
  8 Camilla Carls         86 Hammarby IF             13.40
  9 Merete Lingelem       87 IL Runar                13.68
    Försök  heat: 4          0,1                             2/7
  1 Elisabeth Slettum     86 IL Skjalg               12.14  q
  2 Malin Ström           86 Bollnäs FIK             12.52  q
  3 Sofia Rahdevi         87 IK Finish               12.74  q
  4 Frida Olsson          87 Katrineholms SK         13.21
  5 Anna Domeij           87 IF Göta                 13.41
  6 Pernilla Olsson       87 IFK Göteborg            13.55
  7 Elisabeth Petersson   87 Mölndals AIK            13.66
  8 Elina Nylander        87 Hammarby IF             13.86
  9 Helena Weinz          87 Hammarby IF             13.93
    Försök  heat: 5          -0,2                            2/7
  1 Nina Törnquist        87 IK Finish               12.20  q
  2 Thea Oppegaard        87 BUL                     12.53  q
  3 Karoline Tjelta       86 IL Skjalg               12.76
  4 Johanna Sjöström      86 Västerås FK             12.77
  5 Emma Jungmark         87 IF Kville               13.50
  6 Lisa Trané            87 Ullevi FK               13.61
  7 Annie Persson         86 Klippans FK             14.26
  8 Halldora Markusdottir 87 Selfoss                 14.30
  9 Sandra Nicklasson     87 Hammarby IF             14.73
    A-final                  1,7                             2/7
  1 Elisabeth Slettum     86 IL Skjalg               11.89
  2 Evelina Lunner        86 Västerås FK             12.16
  3 Maria Teilman         86 Hammarby IF             12.18
  4 Nina Törnquist        87 IK Finish               12.20
  5 Marie Hagle           87 Fredrikstad             12.34
  6 Malin Ström           86 Bollnäs FIK             12.41
  7 Thea Oppegaard        87 BUL                     12.42
    Siri Fagerlund        86 IFK Helsingborg           ej start
    Linda Berntsson       87 Varbergs GIF              ej start
    B-final                  -0,6                            2/7
  1 Nina Runvik           87 IFK Lund                12.55
  2 Sofie Persson         87 IFK Helsingborg         12.56
  3 Trine Sjaastad        87 Trondheim Friidrett     12.62
  4 Sofia Lund            86 Hässelby SK             12.63
  5 Camilla Kramar        86 Huddinge AIS            12.63
  6 Lisa Reutercrona      87 Malmö AI                12.82
    Therese Bohlen-Kinn   87 Ullevi FK                 ej start
    Sofia Rahdevi         87 IK Finish                 ej start
    Stine Holmstul Olsen  87 Tjalve                    ej start
F19 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          0,0                             3/7
  1 Elisabeth Slettum     86 IL Skjalg               23.96  q
  2 Caroline Enberg       87 Täby IS                 25.85  q
  3 Lisa Reutercrona      87 Malmö AI                25.85  q
  4 Ingrid Magnus         86 BUL                     26.11  q
  5 Isabella Hellman      87 IFK Lidingö             27.76
  6 Merete Lingelem       87 IL Runar                28.26
    Nathalie Sandell      87 IK Finish                bröt
    Försök  heat: 2          1,3                             3/7
  1 Sofie Persson         87 IFK Helsingborg         24.65  q
  2 Nina Runvik           87 IFK Lund                24.90  q
  3 Heidi Berg Sand       86 BUL                     25.84  q
  4 Cecilie F Sörensen    86 Danmark                 26.04  q
  5 Mikaela Grahm         87 Täby IS                 26.37  q
  6 Maria Panzar          86 Katrineholms SK	     27.64
  7 Madeleine Nilsen      87 IL Runar                28.38
    Försök  heat: 3          1,0                             3/7
  1 Sara S Petersen       87 Danmark                 24.63  q
  2 Trine Sjaastad        87 Trondheim Friidrett     25.54  q
  3 Karoline Tjelta Larsen86 IL Skjalg               26.10  q
  4 Guro Fredheim Lian    86 BUL                     27.06
  5 Sandra Sääw           87 Stocksäters IF          27.06
  6 Camilla Carls         86 Hammarby IF             27.30
  7 Pernilla Olsson       87 IFK Göteborg            27.83
  8 Emellie Corneliusson  87 Mölndals AIK            29.37
    Försök  heat: 4          -0,6                            3/7
  1 Louise Martin         87 Hässelby SK             25.30  q
  2 Malin Ström           86 Bollnäs FIK             25.62  q
  3 Cecilia Edfors        87 Sollefteå GIF           26.37  q
  4 Marie Tvare           87 BUL                     26.44
  5 Anna Domeij           87 IF Göta                 27.20
  6 Sofia Grahm           87 Täby IS                 27.46
  7 Elina Nylander        87 Hammarby IF             28.04
  8 Helena Weinz          87 Hammarby IF             28.48
    Försök  heat: 5          -1,1                            3/7
  1 Stine Tomb            86 Trondheim Friidrett     25.12  q
  2 Katrine Alfsnes       86 IL Skjalg               25.44  q
  3 Elin Andersson        86 Hässelby SK             26.28  q
  4 Sara Johansson        86 Falköpings AIK          26.88
  5 Kristin Broberg       86 Falu IK                 28.11
  6 Caroline Lindblom     87 Katrineholms SK         28.92
  7 Josefin Hulthén       87 Lomma FIK               29.54
    Charlotte Johansson   86 IFK Lidingö               ej start

    A-final                  -0,4                            3/7
  1 Elisabeth Slettum     86 IL Skjalg               23.73
  2 Sara S Petersen       87 Danmark                 24.65
  3 Sofie Persson         87 IFK Helsingborg         24.93
  4 Louise Martin         87 Hässelby SK             24.98
  5 Katrine Alfsnes       86 IL Skjalg               25.27
  6 Nina Runvik           87 IFK Lund                25.34
  7 Malin Ström           86 Bollnäs FIK             25.52
    Stine Tomb            86 Trondheim Friidrett       ej start
    Trine Sjaastad        87 Trondheim Friidrett       ej start
    B-final                  0,0                             3/7
  1 Lisa Reutercrona      87 Malmö AI                25.73
  2 Karoline Tjelta Larsen86 IL Skjalg               25.89
  3 Heidi Berg Sand       86 BUL                     26.14
  4 Ingrid Magnus         86 BUL                     26.14
  5 Cecilie F Sörensen    86 Danmark                 26.22
    Cecilia Edfors        87 Sollefteå GIF             ej start
    Caroline Enberg       87 Täby IS                   ej start
    Mikaela Grahm         87 Täby IS                   ej start
    Elin Andersson        86 Hässelby SK               ej start
F19 400m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Stine Tomb            86 Trondheim Friidrett     56.09     1
  2 Karin Storbacka       87 Österbotten FIN         56.52     2
  3 Marie Tvare           87 BUL                     57.81     3
  4 Charlotte Johansson   86 IFK Lidingö             58.05     4
  5 Katrine Alfsnes       86 IL Skjalg               58.41     5
  6 Ingrid Magnus         86 BUL                     59.17     7
  7 Moa Westman           86 Rånäs 4 H               60.20     9
    Christine Naesheim    86 IL Skjalg                bröt     -
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Caroline Enberg       87 Täby IS                 59.08     6
  2 Mikaela Grahm         87 Täby IS                 59.61     8
  3 Caroline Backa        87 Österbotten FIN         61.23    10
  4 Karin Fast            86 Ullevi FK               61.65    11
  5 Emma Jungmark         87 IF Kville               61.73    12
  6 Maja Olofsson         87 IFK Växjö               62.21    13
  7 Kristin Broberg       86 Falu IK                 63.33    14
F19 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       3/7
  1 Henrietta Plymoth     87 Malmö AI              2:14.72     1
  2 Lisa Voltaire         87 Täby IS               2:16.81     2
  3 Pernilla Sävestrand   86 Sävedalens AIK        2:19.40     3
  4 Johanna Strömberg     87 Hälle IF              2:20.43     4
  5 Emma Åkesson          86 Åhus FK               2:20.58     5
  6 Karin Dahllöf         87 Mölndals AIK          2:22.17     6
  7 Erika Fyrvall         87 Turebergs FK          2:23.00     7
  8 Caroline Erlingson    86 Ängelholms IF         2:23.06     8
  9 Marie Persson         87 Wärnamo SK            2:23.12     9
 10 Veronica Sjöthun Pedersen 86 IL Skjalg         2:23.87    10
 11 Carina Persson        86 Sävedalens AIK        2:26.62    11
    Maja Olofsson         87 IFK Växjö                 ej start      -
    Finalheat  heat: 2                                       3/7
  1 Adrijana Saljunovic   86 IK Tiwaz              2:27.49    12
  2 Johanna Axelsson      86 Falu IK               2:29.98    13
  3 Katja Palm Lövslett   86 IL Skjalg             2:30.62    14
  4 Frida Johansson       86 Falu IK               2:33.70    15
  5 Emelie Yngwe          87 IF Rigor              2:33.88    16
  6 Angelica Oscarson     86 IF Hagen              2:39.39    17
  7 Sandra Nicklasson     87 Hammarby IF           2:54.52    18
F19 1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Final                                                    2/7
  1 Johanna Strömberg     87 Hälle IF              4:48.15
  2 Emma Åkesson          86 Åhus FK               4:49.81
  3 Sofia Bernestål       86 Sävedalens AIK        4:52.00
  4 Caroline Erlingson    86 Ängelholms IF         4:53.81
  5 Pernilla Sävestrand   86 Sävedalens AIK        4:54.43
  6 Hanna Jansson         87 IF Hagen              4:54.69
  7 Carina Persson        86 Sävedalens AIK        4:57.62
  8 Erika Fyrvall         87 Turebergs FK          4:58.24
  9 Katja Palm Lövslett   86 IL Skjalg             5:02.50
 10 Linda Johansson       87 IFK Mora              5:03.32
 11 Veronica Sjöthun Pedersen 86 IL Skjalg         5:03.52
 12 Frida Johansson       86 Falu IK               5:11.05
 13 Emelie Yngwe          87 IF Rigor              5:13.47
 14 Johanna Axelsson      86 Falu IK               5:15.68
 15 Julia Kimell          87 IF Åland              5:17.72
 16 Julia Atiyeh          86 IFK Halmstad          5:34.78
F19 Häck 100m                84 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          0,0                             3/7
  1 Frida Blomqvist       87 Hökensås U-Ring         14.85  q
  2 Cecilie F Sörensen    86 Danmark                 15.15  q
  3 Karoline Tjelta Larsen86 IL Skjalg               15.98  q
  4 Carolina Hultgren     87 Spårvägens FK           20.66  q
    Frida Karlsson        87 IFK Växjö                bröt
    Donya Mohammadian     87 Trollhättans SK         ej start
    Försök  heat: 2          -1,6                            3/7
  1 Marie Hagle           87 Fredrikstad             14.51  q
  2 Anne Möller           87 Danmark                 14.56  q
  3 Siri Fagerlund        86 IFK Helsingborg         14.74  q
  4 Louise Martin         87 Hässelby SK             15.21  q
  5 Halldora Markusdottir 87 Selfoss                 20.62  q
    Therese Wettler       87 KFUM Örebro              bröt
    Final                    0,0                             3/7
  1 Marie Hagle           87 Fredrikstad             14.12
  2 Siri Fagerlund        86 IFK Helsingborg         14.55
  3 Anne Möller           87 Danmark                 14.71
  4 Frida Blomqvist       87 Hökensås U-Ring         14.92
  5 Karoline Tjelta Larsen86 IL Skjalg               15.32
    Cecilie F Sörensen    86 Danmark                  bröt
    Halldora Markusdottir 87 Selfoss                  ej start
    Carolina Hultgren     87 Spårvägens FK            ej start
    Louise Martin         87 Hässelby SK              ej start
F19 Häck 300m                76 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Stine Tomb            86 Trondheim Friidrett     43.53     1
  2 Cecilie F Sörensen    86 Danmark                 44.63     2
  3 Caroline Backa        87 Österbotten FIN         45.37     3
  4 Caroline Enberg       87 Täby IS                 45.40     4
  5 Malin Ström           86 Bollnäs FIK             45.54     5
  6 Mikaela Grahm         87 Täby IS                 45.73     6
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Sofia Grahm           87 Täby IS                 47.41     7
  2 Åsa Johnsson          87 Kongahälla AIK          47.87     8
  3 Elina Nylander        87 Hammarby IF             48.58     9
  4 Caroline Lindblom     87 Katrineholms SK         50.81    10
  5 Johanna Englund       86 Åhus FK                 52.08    11

F19 Höjd                                                     1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Öyunn Grindem         87 IL Sandvin                180
  2 Ebba Jungmark         87 Mölndals AIK              177
  3 Rakel Aasprong        86 Tingvoll                  173
  4 Stine Kufaas          86 Trondheim Friidrett       173
  5 Anna Alexson          87 Kyrkhults SK              169
  6 Hilde Hovlandsdal     87 BFG Fana                  169
  7 Frida Blomqvist       87 Hökensås U-Ring           165
    Daniella Eriksson     87 Enköpings AI              165
  9 Karolina Lindén       87 Malmö AI                  155
    Stina Bolö            86 IFK Mora                  155
    Charlotte Abrahamsen  87 IL Sandvin                155
    Jenny Andersson       87 Ununge IF                 155
 13 Madeleine Nilsen      87 IL Runar                  155
    Jennie Karström       86 Åhus FK                   155
 15 Lina Byberg           87 Kongahälla AIK            155

F19 Stav                                                     1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Isabell Lilja         87 Malmö AI                  375
  2 Jessica Westö         86 Österbotten FIN           346
  3 Martina Wahnström     87 Ullevi FK                 334
  4 Nathalie Karlsson     86 Råby-Rekarne FIF          334
  5 Anne Kathrin Kahrs    87 TuS Alfstedt              320
  6 Louise Carlsson       87 FI Kalmarsund             304
  7 Karin Sindsjö         87 Säffle FIK                304
  8 Sofie Norrbom         87 Duvbo IK                  286
    Line G Hansen         87 Danmark                   286
 10 Lina Nygren           87 Söderhamns IF             286
 11 Elaine Taggart        89 Skottland                 266  Utom tävlan
 12 Annie Persson         86 Klippans FK               266
    Charlotte Logan       87 Skottland                 266
  - Cathrine Larsåsen     86 BUL                         X
    Kristin Holte         86 IL Sandvin                  X
    Catherine Lowne       87 Skottland                   X
F19 Längd                                                    2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Linda Berntsson       87 Varbergs GIF             6,09     +1,9
  2 Maryon Strugstad      86 IL Skjalg                5,72     -0,3
  3 Elin Andersson        86 Hässelby SK              5,71     +0,2
  4 Caroline S Löken      86 FIK Orion                5,69w    +2,8   5,51  -0,4
  5 Siri Fagerlund        86 IFK Helsingborg          5,46     +0,4
  6 Sofia Rahdevi         87 IK Finish                5,43     +0,3
  7 Elin Husén            87 SoIK Hellas              5,42     +1,0
  8 Charlotte Abrahamsen  87 IL Sandvin               5,39     +1,9
  9 Frida Karlsson        87 IFK Växjö                5,33     -0,3
 10 Anne Kathrin Kahrs    87 TuS Alfstedt             5,23     +0,6
 11 Camilla Olsson        86 Malmö AI                 5,20     +0,2
 12 Stine Holmstul Olsen  87 Tjalve                   5,16     +1,1
 13 Jennie Karström       86 Åhus FK                  5,11w    +2,8   4,96  +0,6
 14 Lisa Trané            87 Ullevi FK                5,11     +0,5
 15 Johanna Wikström      87 Huddinge AIS             5,06     +0,5
 16 Karolina Lindén       87 Malmö AI                 5,03w    +2,7   5,00  +1,6
 17 Malin Hamrén          86 Bollnäs FIK              5,01     -2,1
 18 Sara Persson          87 Wärnamo SK               5,01     +1,0
 19 Emmelie Ågren         87 Frösö IF                 5,00     +1,4
 20 Sandra Sääw           87 Stocksäters IF           4,95     +1,0
 21 Stina Bolö            86 IFK Mora                 4,92     +1,8
 22 Anna Domeij           87 IF Göta                  4,90w    +2,2   4,80  +1,1
 23 Maja Paulsson         87 Östersunds GIF           4,88     +1,1
 24 Pernilla Olsson       87 IFK Göteborg             4,57     +0,5
 25 Johanna Englund       86 Åhus FK                  4,54     -0,9 
 26 Martina Larsson       86 Lomma FIK                4,53     -1,8
 27 Halldora Markusdottir 87 Selfoss                  4,20     +0,3
 28 Sara Larsson          87 Ullevi FK                4,05     +1,3
  - Julie Flenbsorg-M     87 Danmark                     X      
F19 Tresteg                                                  3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Elin Husén            87 SoIK Hellas             12,27   +0.3
  2 Anna Alexson          87 Kyrkhults SK            12,24   +0.0
  3 Alice Slaatten        87 Norna Salhus            12,05   +2.0
  4 Frida Blomqvist       87 Hökensås U-Ring         12,00   +1.9
  5 Malin Hamrén          86 Bollnäs FIK             11,39   +0.6
  6 Linda Berntsson       87 Varbergs GIF            11,37   +1.4
  7 Frida Torstensson     87 Malmö AI                11,06   +0.1
  8 Sanna Hagelin         87 Ullevi FK               10,89   +1.4
  9 Åsa Johnsson          87 Kongahälla AIK          10,83   -2.8
 10 Annika Andersson      86 Hammarby IF             10,71   -0.8
 11 Anna Kihlgren         87 Kongahälla AIK          10,44   +0.5
 12 Halldora Markusdottir 87 Selfoss                  9,84   -0.7
 13 Ida Persson           87 Katrineholms SK          9,51   -2.5
  - Martina Wahnström     87 Ullevi FK                   X
    Ebba Jungmark         87 Mölndals AIK                X
    Anna Fernlund         86 KFUM Örebro                 X
F19 Kula                     4.0 kg                          2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Anna Wikström         87 IFK Tumba               12,55
  2 Charlotte Abrahamsen  87 IL Sandvin              12,13
  3 Veronica Lundgren     86 Ånge BI-81              11,21
  4 Karin Höglund         87 Mölndals AIK            10,78
  5 Angelica Henriksson   86 IF Hagen                10,48
  6 Frida Karlsson        87 IFK Växjö                9,90

F19 Diskus                   1.0 kg                          3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Anna Wikström         87 IFK Tumba               41,17
  2 Angelica Henriksson   86 IF Hagen                36,57
  3 Johanna Wikström      87 Huddinge AIS            33,66
  4 Frida Karlsson        87 IFK Växjö               33,37
  5 Elin Töllborg         86 Ullevi FK               27,58
F19 Spjut                    600 g                           1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Charlotte Abrahamsen  87 IL Sandvin              43,53
  2 Anna Boberg           87 Tibro AIK               43,28
  3 Line G Hansen         87 Danmark                 38,50
  4 Caroline Nilsson      87 IK Orient               37,68
  5 Mikaela Johansson     86 Råby-Rekarne FIF        37,46
  6 Victoria Österberg    86 IF Göta                 37,34
  7 Kristin Holte         86 IL Sandvin              37,00
  8 Veronica Lundgren     86 Ånge BI-81              36,91
  9 Jessica Pettersson    86 Klippans FK             34,46
 10 Frida Karlsson        87 IFK Växjö               32,77
 11 Elisabeth Henriksson  86 IF Hagen                29,94
 12 Ida Tengvall          87 Klippans FK             27,32
 13 Sara Larsson          87 Ullevi FK               25,34
 14 Elin Töllborg         86 Ullevi FK               22,54
F17 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          0,1                             2/7
  1 Elin Backman          88 IFK Helsingborg         12.40  q
  2 Angelica Roos         89 Mölndals AIK            12.78  q
  3 Emma Vessman          88 Mälarhöjdens IK         13.02
  4 Julia Lärkert         89 IFK Lidingö             13.18
  5 Elin Holm             89 Malmö AI                13.20
  6 Sofia Turesson        89 Hässelby SK             13.22
  7 Sandra Karlsson       88 IK Ymer                 13.48
  8 Hildur Boga Bjarnad.  89 Team Fjölnir            13.68
  9 Astrid Karsrud        88 Raufoss                 14.03
    Försök  heat: 2          1,1                             2/7
  1 Emilia Rundqvist      88 FI Kalmarsund           12.22  q
  2 Patricia Strenius     89 KA 2 IF                 13.03
  3 Madeleine Lenhagen    89 Mölndals AIK            13.08
  4 Karin Wennerbeck      88 Örgryte IS              13.25
  5 Julia Nilsson         89 IFK Göteborg            13.29
  6 Sunna Björk Atladottir89 Tindastoll              13.65
  7 Jennifer Westerfelt   88 Fredrikshofs FI         13.82
  8 Linda Rönn            89 IF Rigor                13.93
  9 Sanne Linnér          89 IFK Lund                14.51
    Försök  heat: 3          0,6                             2/7
  1 Julia Skugge          88 Glanshammars IF         12.43  q
  2 Katrine H Kristensen  89 Danmark                 13.04
  3 Louisa Brandt         88 Solna FIK               13.15
  4 Lotta Moell           88 BUL                     13.30
  5 Elin Madsen           89 Malmö AI                13.49
  6 Sara Hall             89 GoIF Tjalve             13.58
  7 Sara Carlsson Odell   89 Hammarby IF             13.95
  8 Helena Börjesson      89 Hammarby IF             14.08
  9 Ingrid Hansson        89 IFK Växjö               14.08
    Försök  heat: 4          -1,6                            2/7
  1 Anna Wemmert          88 IFK Helsingborg         12.55  q
  2 Gladys Bamane         89 Spårvägens FK           12.82  q
  3 Elin Jarenfors        89 Tanums IF               13.18
  4 Linda Luts            89 Ullevi FK               13.21
  5 Josefine Dahlqvist    88 IF Kville               13.63
  6 Malin Fransson        89 Kristiansand            13.68
  7 Michaela Holmér       89 Nyköpings BIS           13.91
  8 Jenny-Linn Paulsen    88 Raufoss                 13.92
    Försök  heat: 5          0,9                             2/7
  1 Isabelle Eurenius     89 Sollefteå GIF           12.59  q
  2 Linda Bergh           89 Hässelby SK             12.85  q
  3 Victoria Waldemarsson 88 Klippans FK             13.00
  4 Tale Örving           88 Minerva                 13.45
  5 Emma Lundin           88 IFK Lidingö             13.67
  6 Matilda Kjell         89 Ängelholms IF           13.77
  7 Jenny Pellnor         88 Örgryte IS              13.88
  8 Greta Sigrun Palsdotir89 Selfoss                 14.03
  9 Sara Dahlström        89 Turebergs FK            14.59
    Försök  heat: 6          0,3                             2/7
  1 Mariama Sambou        88 Huddinge AIS            12.19  q
  2 Erika Persson         88 IF Göta                 12.86
  3 Fredrica Andersson    88 Upsala IF               13.19
  4 Tone Granquist        89 KA 2 IF                 13.34
  5 Anna Ryhed            88 Filipstads IF           13.34
  6 Johanna Aalto         89 IFK Kristinehamn        13.69
  7 Emmy Westerdahl       88 Malmö AI                13.99
  8 Linda Bergh           89 Tingbergs AIS           13.99
  9 Anna Stålberg         88 Kvarnsvedens GoIF       14.23
    Försök  heat: 7          -0,2                            2/7
  1 Emelie Svensson       89 Tanums IF               12.66  q
  2 Sara Nolbrant         89 IK Ymer                 13.16
  3 Ronja Gartsjö         88 Malmö AI                13.25
  4 Sara Wallin           89 Hässelby SK             13.27
  5 Lisa Svensson         89 Mariestads AIF          13.29
  6 Matilda Norin         89 Strands IF              13.37
  7 Sanna Dünesius        89 Östersunds GIF          13.45
  8 Julia Sjöholm         89 IK Pallas               13.67
    Försök  heat: 8          0,8                             2/7
  1 Linnea Collin         89 IFK Helsingborg         12.27  q
  2 Sanna Jansson         89 KFUM Örebro             12.83  q
  3 Frida Svensson        88 IFK Växjö               13.09
  4 Emelie Madsen         89 Södra Vi IF             13.12
  5 Lina Nätterlund       88 Gefle IF                13.27
  6 Sanna Canderskog      88 Katrineholms SK         13.53
  7 Tine Iselin Fjerdingby88 BUL                     13.57
  8 Matilda Björnek       89 IFK Lund                13.64
  9 Lindsey Aasen         88 IF Hellas               14.18
    Försök  heat: 9          0,9                             2/7
  1 Maria Gustafsson      88 Gillberga-Lista IF      12.64  q
  2 Natalie Jägerdal      89 Malmö AI                12.70  q
  3 Fatima Makakala       89 Hammarby IF             12.76  q
  4 Hanna Nilsson         88 Ullevi FK               13.31
  5 Andrea Yr Gragadottir 89 Selfoss                 13.37
  6 Melinda Ymsén         88 KFUM Kristianstad       13.45
  7 Gabriella Eriksson    89 Södra Vi IF             13.79
  8 Anna Hultberg         89 Katrineholms SK         13.83
  9 Elsa Westerlund       89 Turebergs FK            14.14
    Försök  heat: 10         0,4                             2/7
  1 Julia Tollin          89 Åre Slalomklubb         12.30  q
  2 Malin Wiberg          89 FI Kalmarsund           12.84  q
  3 Emma Lagerqvist       89 Åhus FK                 13.01
  4 Karoline Pettersén    88 IFK Halmstad            13.23
  5 Lina Andersson        89 KA 2 IF                 13.28
  6 Patrice Jansson       88 Kvarnsvedens GoIF       13.63
  7 Pernilla Sörman       89 Glanshammars IF         13.75
  8 Angelica Engberg      89 Hässelby SK             13.87
  9 Charlotta Wester      89 Mölndals AIK            13.92
    Försök  heat: 11         -1,3                            2/7
  1 Carolina Eriksson     88 Hässelby SK             12.46  q
  2 Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF             13.01
  3 Frida Hjelm           88 Oskarhamns SK           13.34
  4 Malin Hansson         88 Mälarhöjdens IK         13.44
  5 Moa Hedström          89 Gefle IF                13.73
  6 Angelica Brus         89 KFUM Örebro             13.77
  7 Elin Nilsson          88 IFK Växjö               13.81
  8 Maren Högberget       89 Sörild IL               14.29
    Pernilla Ek           88 Österbotten FIN           ej start
    Finalheat  heat: 1       1,2                             2/7
  1 Mariama Sambou        88 Huddinge AIS            11.91
  2 Carolina Eriksson     88 Hässelby SK             12.09
  3 Emilia Rundqvist      88 FI Kalmarsund           12.10
  4 Elin Backman          88 IFK Helsingborg         12.23
  5 Linnea Collin         89 IFK Helsingborg         12.26
  6 Julia Tollin          89 Åre Slalomklubb         12.28
  7 Julia Skugge          88 Glanshammars IF         12.30
  8 Isabelle Eurenius     89 Sollefteå GIF           12.39
  9 Anna Wemmert          88 IFK Helsingborg         12.51

    Finalheat  heat: 2       0,1                             2/7
  1 Gladys Bamane         89 Spårvägens FK           12.62
  2 Natalie Jägerdal      89 Malmö AI                12.68
  3 Maria Gustafsson      88 Gillberga-Lista IF      12.69
  4 Emelie Svensson       89 Tanums IF               12.72
  5 Fatima Makakala       89 Hammarby IF             12.76
  6 Angelica Roos         89 Mölndals AIK            12.77
  7 Sanna Jansson         89 KFUM Örebro             12.85
  8 Linda Bergh           89 Hässelby SK             12.90
  9 Malin Wiberg          89 FI Kalmarsund           13.03

F17 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
   Försök  heat: 1          0,5                              3/7
  1 Mariama Sambou        88 Huddinge AIS            24.95  q
  2 Emelie Svensson       89 Tanums IF               25.50  q
  3 Sanna Jansson         89 KFUM Örebro             26.11  q
  4 Malin Wiberg          89 FI Kalmarsund           26.72
  5 Sara Bengtsson        89 Hässelby SK             26.83
  6 Elin Nilsson          88 IFK Växjö               27.58
  7 Julia Sjöholm         89 IK Pallas               27.73
  8 Jennifer Westerfelt   88 Fredrikshofs FI         28.36
  9 Elsa Westerlund       89 Turebergs FK            28.77
    Försök  heat: 2          -0,2                            3/7
  1 Carolina Eriksson     88 Hässelby SK             24.66  q
  2 Sofia Stensjö         88 Hässelby SK             26.00  q
  3 Maja Lidén            88 IFK Helsingborg         26.68
  4 Johanna Mann          89 Åre Slalomklubb         26.70
  5 Desirée Edén          88 Kvarnsvedens GoIF       26.76
  6 Tilde Johnsson        88 Järvsö IF               27.87
  7 Jenny Pellnor         88 Örgryte IS              28.21
  8 Helena Börjesson      89 Hammarby IF             28.39
  9 Michaela Holmér       89 Nyköpings BIS           28.43
    Försök  heat: 3          0,9                             3/7
  1 Maria Gustafsson      88 Gillberga-Lista IF      25.79  q
  2 Isabelle Eurenius     89 Sollefteå GIF           26.12
  3 Linda Bergh           89 Hässelby SK             26.22
  4 Camilla Eriksson      88 Västerås FK             26.26
  5 Hanna Nilsson         88 Ullevi FK               26.82
  6 Karin Johansson       88 KFUM Örebro             27.23
  7 Sofi Haugland         89 Strömstads IF           28.00
  8 Hildur Boga Bjarnad.  89 Team Fjölnir            28.37
  9 Linda Bergh           89 Tingbergs AIS           29.11
    Försök  heat: 4          -1,5                            3/7
  1 Beatrice Enckell      88 IF Udd                  25.60  q
  2 Linnea Halvarson      88 Turebergs FK            26.63
  3 Jessica Hermansson    88 Eslövs AI               27.05
  4 Julia Nilsson         89 IFK Göteborg            27.30
  5 Sanna Canderskog      88 Katrineholms SK         27.66
  6 Linda Rönn            89 IF Rigor                28.58
  7 Lindsey Aasen         88 IF Hellas               28.87
    Gladys Bamane         89 Spårvägens FK             ej start
    Försök  heat: 5          -0,1                            3/7
  1 Elin Backman          88 IFK Helsingborg         24.98  q
  2 Julia Tollin          89 Åre Slalomklubb         25.21  q
  3 Josefin Magnusson     89 Södra Sandby IF         25.99  q
  4 Malin Hansson         88 Mälarhöjdens IK         26.63
  5 Ellinor Thorsell      89 IF Udd                  27.32
  6 Tone Granquist        89 KA 2 IF                 27.51
  7 Greta Sigrun          89 Selfoss                 28.56
  8 Astrid Karsrud        88 Raufoss                 28.67
    Försök  heat: 6          -0,7                            3/7
  1 Linnea Collin         89 IFK Helsingborg         25.20  q
  2 Amalie Tjelta Larsen  88 IL Skjalg               26.08  q
  3 Victoria Bülow        88 Falu IK                 26.09  q
  4 Jonna Quistberg       89 Mälarhöjdens IK         26.41
  5 Anna Ryhed            88 Filipstads IF           27.02
  6 Diana Gren            88 Fredrikshofs FI         27.40
  7 Emma Lundin           88 IFK Lidingö             27.51
  8 Sofia Ericson         88 Katrineholms SK         27.87
  9 Angelica Engberg      89 Hässelby SK             28.75
    Försök  heat: 7          -1,4                            3/7
  1 Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF             26.11  q
  2 Julia Skugge          88 Glanshammars IF         26.26
  3 Emma Vessman          88 Mälarhöjdens IK         26.29
  4 Natalie Jägerdal      89 Malmö AI                26.62
  5 Linda Luts            89 Ullevi FK               27.20
  6 Andrea Yr Gragadottir 89 Selfoss                 27.36
  7 Anna Wettler          89 KFUM Örebro             28.20
  8 Jenny-Linn Paulsen    88 Raufoss                 28.47
    Försök  heat: 8          -0,5                            3/7
  1 Frida Persson         89 IFK Helsingborg         24.86  q
  2 Sofie Jansson         88 Valbo AIF               25.88  q
  3 Sofia Thorin          89 Kils AIK                26.02  q
  4 Frida Svensson        88 IFK Växjö               26.38
  5 Lina Nätterlund       88 Gefle IF                26.96
  6 Tale Örving           88 Minerva                 27.22
  7 Jenny Davidsson       88 Hammarby IF             27.73
  8 Lina Andersson        89 KA 2 IF                 28.03
  9 Sara Carlsson Odell   89 Hammarby IF             28.04
    Försök  heat: 9          -0,9                            3/7
  1 Anna Wemmert          88 IFK Helsingborg         25.89  q
  2 Julia Lärkert         89 IFK Lidingö             26.52
  3 Katrine H Kristensen  89 Danmark                 26.65
  4 Sanna Dünesius        89 Östersunds GIF          27.30
  5 Madelene Herborn      89 FI Kalmarsund           27.98
  6 Linn Johansson        88 Hammarby IF             28.94
  7 Jenny Dueck           89 Södra Sandby IF         29.20
    Anna Björneman        89 Södertälje IF             ej start
    Finalheat  heat: 1       0,8                             3/7
  1 Carolina Eriksson     88 Hässelby SK             24.62
  2 Mariama Sambou        88 Huddinge AIS            24.67
  3 Elin Backman          88 IFK Helsingborg         25.01
  4 Frida Persson         89 IFK Helsingborg         25.13
  5 Linnea Collin         89 IFK Helsingborg         25.17
  6 Julia Tollin          89 Åre Slalomklubb         25.40
  7 Emelie Svensson       89 Tanums IF               25.69
  8 Beatrice Enckell      88 IF Udd                  25.69
  9 Maria Gustafsson      88 Gillberga-Lista IF      26.24
    Finalheat  heat: 2       1,3                             3/7
  1 Anna Wemmert          88 IFK Helsingborg         25.47
  2 Sofia Stensjö         88 Hässelby SK             25.63
  3 Sofie Jansson         88 Valbo AIF               25.68
  4 Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby IF             25.83
  5 Amalie Tjelta Larsen  88 IL Skjalg               25.90
  6 Josefin Magnusson     89 Södra Sandby IF         26.19
  7 Sofia Thorin          89 Kils AIK                26.30
    Sanna Jansson         89 KFUM Örebro               ej start
    Victoria Bülow        88 Falu IK                   ej start
F17 400m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Josefin Magnusson     89 Södra Sandby IF         58.02     1
  2 Linnea Halvarson      88 Turebergs FK            58.15     2
  3 Amalie Tjelta Larsen  88 IL Skjalg               58.31     3
  4 Beatrice Enckell      88 IF Udd                  58.40     4
  5 Martina Eriksson      88 Slagnäs IF              58.43     5
  6 Sofia Stensjö         88 Hässelby SK             58.82     6
  7 Lisa Forsberg         89 Falu IK                 58.94     7
  8 Sara Wallin           89 Hässelby SK             61.57    19
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Sofia Thorin          89 Kils AIK                59.41     9
  2 Jonna Quistberg       89 Mälarhöjdens IK         59.97    10
  3 Matilda Häggström     88 Ulricehamns FK          60.28    12
  4 Linda Bergh           89 Hässelby SK             60.35    13
  5 Johanna Mann          89 Åre Slalomklubb         60.79    14
  6 Sofia Turesson        89 Hässelby SK             60.80    15
  7 Karin Johansson       88 KFUM Örebro             61.22    17
  8 Sara Bengtsson        89 Hässelby SK             61.93    21
    Finalheat  heat: 3                                       2/7
  1 Desirée Edén          88 Kvarnsvedens GoIF       60.13    11
  2 Jessica Hermansson    88 Eslövs AI               61.43    18
  3 Emilia Reiding        88 IFK Märsta              61.95    22
  4 Disa Wernerson        88 Söderköpings FIK        62.45    25
  5 Sofie Erenlöf         89 Gefle IF                63.06    27
  6 Kirsti Tomassen       89 FIK Orion               63.11    28
  7 Julie Haabeth         88 Fredrikstad             63.49    29
  8 Tonje Wisting Elvestad88 Sarpsborg IL            64.40    32

    Finalheat  heat: 4                                       2/7
  1 Tilde Johnsson        88 Järvsö IF               61.10    16
  2 Sofia Ericson         88 Katrineholms SK         62.41    24
  3 Lovisa Dahl           88 Järvsö IF               62.77    26
  4 Greta Sigrun Palsdottir 89 Selfoss               64.53    33
  5 Madelene Herborn      89 FI Kalmarsund           64.67    34
  6 Helena Börjesson      89 Hammarby IF             65.14    35
  7 Jennifer Westerfelt   88 Fredrikshofs FI         66.54    36
  8 Alexandra Jansson     89 FI Kalmarsund           67.03    37
    Finalheat  heat: 5                                       2/7
  1 Sara Nolbrant         89 IK Ymer                 59.26     8
  2 Emma Lundin           88 IFK Lidingö             61.84    20
  3 Emma-Maria Norén      88 IFK Halmstad            62.36    23
  4 Anna Wettler          89 KFUM Örebro             63.51    30
  5 Maja Armant           88 Tyresö FIK              63.62    31
  6 Sara Pettersson       89 IFK Halmstad            67.71    38
  7 Sara Klingstedt       89 Södra Vi IF             68.54    39
F17 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       3/7
  1 Martina Eriksson      88 Slagnäs IF            2:15.29     1
  2 Lisa Forsberg         89 Falu IK               2:15.66     2
  3 Sara Sjöqvist         89 Täby IS               2:15.84     3
  4 Patricia Wiedel       89 IFK Trelleborg        2:19.19     4
  5 Emelie Stenqvist      89 Hjortens SK           2:19.21     5
  6 Christina Lindblom    88 Hässelby SK           2:19.36     6
  7 Therese Sjöström      89 Falu IK               2:19.95     7
  8 Matilda Häggström     88 Ulricehamns FK        2:20.29     8
  9 Sandra Fransson       88 IFK Växjö             2:20.97     9
 10 Sofia Turesson        89 Hässelby SK           2:22.95    10
 11 Rebecka Jonsson       89 Wärnamo SK            2:26.46    16
    Finalheat  heat: 2                                       3/7
  1 Julie Haabeth         88 Fredrikstad           2:23.58    11
  2 Carolina Jansson      88 Göteborgs Kv IK       2:24.05    12
  3 Emma Mellgren         88 Wedevågs IF           2:24.54    13
  4 Elisabeth Axelsson    89 Falu IK               2:27.07    17
  5 Sofie Lilja           88 IF Kville             2:27.50    18
  6 Sandra Thudén         88 Motala AIF            2:28.18    19
  7 Emma Lundin           88 IFK Lidingö           2:28.73    21
  8 Linda Johansson       88 Ängelholms IF         2:29.34    24
  9 Sara Bergh            88 IF Rigor              2:31.95    29
 10 Matilda Hansson       89 IF Göta               2:32.92    32
    Finalheat  heat: 3                                       3/7
  1 Yasmin Olsson         89 Sävedalens AIK        2:25.97    15
  2 Remka Saljunovic      88 IK Tiwaz              2:28.41    20
  3 Anne Pernille Halle   89 IL Runar              2:29.12    23
  4 Linnea Lund Holth     89 Askim IF              2:29.74    25
  5 Therese Hurtigh       89 Malmö AI              2:30.28    27
  6 Nathalie Gyllenhammar 88 IF Kville             2:31.13    28
  7 Sofia Borg            89 Lidköpings IS         2:32.36    30
  8 Caroline Syversen     89 Fredrikstad           2:32.82    31
    Sara Pettersson       89 IFK Halmstad              ej start      -
    Vala Maria            89 Tindastoll                ej start
    Finalheat  heat: 4                                       3/7
  1 Isabell Bjelkenfors   88 Varbergs GIF          2:25.90    14
  2 Julia Kimell          87 IF Åland              2:28.86    22
  3 Sandra Hobro          88 Tyresö FIK            2:30.28    26
  4 Maja Armant           88 Tyresö FIK            2:34.05    33
  5 Lina Hahto            88 Boden FI              2:36.04    34
  6 Tove Bengtsson        88 Sävedalens AIK        2:38.73    35
  7 Hulda Maria Frostad.  89 Tindastoll            2:40.47    36
  8 Jennifer Westerfelt   88 Fredrikshofs FI       2:42.66    37
  9 Amanda Sölve          89 Södra Sandby IF       2:42.91    38
 10 Alexandra Jansson     89 FI Kalmarsund         2:46.44    39

F17 1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Iris Anna             89 Team Fjölnir          4:37.62     1
  2 Christina Lindblom    88 Hässelby SK           4:43.86     2
  3 Sara Sjöqvist         89 Täby IS               4:44.01     3
  4 Emelie Stenqvist      89 Hjortens SK           4:50.47     4
  5 Therese Sjöström      89 Falu IK               4:52.56     5
  6 Sandra Fransson       88 IFK Växjö             4:53.79     6
  7 Evelina Månsson       89 Södra Sandby IF       4:58.16     7
  8 Cecilia Norrbom       88 Turebergs FK          4:59.29     8
  9 Lena Örn              88 SoIK Hellas           5:00.70     9
 10 Remka Saljunovic      88 IK Tiwaz              5:05.97    10
 11 Sofie Lilja           88 IF Kville             5:07.11    11
 12 Ida Verwijst          89 Upsala IF             5:08.58    12
 13 Elisabeth Axelsson    89 Falu IK               5:17.23    15
 14 Sara Bergh            88 IF Rigor              5:23.29    20
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Maria Jangsten        89 Sävedalens AIK        5:10.18    13
  2 Linda Johansson       88 Ängelholms IF         5:12.18    14
  3 Yasmin Olsson         89 Sävedalens AIK        5:19.49    16
  4 Sandra Hobro          88 Tyresö FIK            5:20.27    17
  5 Lina Hahto            88 Boden FI              5:22.44    18
  6 Tove Bengtsson        88 Sävedalens AIK        5:22.58    19
  7 Josefin Owetz         89 Järvsö IF             5:30.66    21
  8 Linda Johannsen       88 Täby IS               5:33.69    22
  9 Hulda Maria Frostad.  89 Tindastoll            5:45.87    23
 10 Vala Maria            89 Tindastoll            6:14.67    24
    Sandra Thudén         88 Motala AIF               bröt     -

F17 Häck 100m                76 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -2,2                            3/7
  1 Kristin Hallberg      89 Åre Slalomklubb         16.08
  2 Rebecca Leissner      89 Ullevi FK               16.23
  3 Martina Vivlund       89 Heleneholms IF          16.50
  4 Fjola Signy Hannesd.  89 Selfoss                 17.39
  5 Julie Lundgren        89 Fredensborg AK          17.44
    Hanna Tjernell        89 SoIK Hellas              bröt
    Kristin Martinsson    88 IK Orient                 ej start
    Försök  heat: 2          -0,7                            3/7
  1 Emilia Rundqvist      88 FI Kalmarsund           14.24  q
  2 Josefin Svensson      89 Hjortens SK             15.30  q
  3 Lisa Svensson         89 Mariestads AIF          15.90  q
  4 Emelie Haaparanta     88 Täby IS                 15.96
  5 Victoria Westling     88 Motala AIF              16.08
  6 Dröfn Hilmarsdottir   89 Selfoss                 16.86
    Diana Gren            88 Fredrikshofs FI           ej start
    Försök  heat: 3          -0,8                            3/7
  1 Erika Persson         88 IF Göta                 14.35  q
  2 Anna-Karin Barchéus   89 Boden FI                15.79  q
  3 Johanna Bertilsson    89 Strands IF              15.87  q
  4 Jenny Davidsson       88 Hammarby IF             16.13
  5 Jessica Robson        89 Järvsö IF               16.38
    Rebecca Salmonsson    89 Strömstads IF            bröt
    Karin Wennerbeck      88 Örgryte IS               bröt
    Försök  heat: 4          -0,8                            3/7
  1 Fatima Makakala       89 Hammarby IF             14.76  q
  2 Johanna Mann          89 Åre Slalomklubb         15.02  q
  3 Tale Örving           88 Minerva                 15.03  q
  4 Helena Wallenberg     89 IK Finish               17.04
  5 Sandra Pettersson     88 Strands IF              17.06
  6 Angelica Engberg      89 Hässelby SK             17.99
    Lisa Nyström          89 FI Kalmarsund            bröt

    Final                    -1,1                            3/7
  1 Emilia Rundqvist      88 FI Kalmarsund           13.77
  2 Erika Persson         88 IF Göta                 14.17
  3 Fatima Makakala       89 Hammarby IF             14.77
  4 Johanna Mann          89 Åre Slalomklubb         14.89
  5 Tale Örving           88 Minerva                 15.23
  6 Josefin Svensson      89 Hjortens SK             15.23
  7 Anna-Karin Barchéus   89 Boden FI                15.74
  8 Johanna Bertilsson    89 Strands IF              15.90
  9 Lisa Svensson         89 Mariestads AIF          16.01
F17 Häck 300m                76 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Frida Persson         89 IFK Helsingborg         42.65     1
  2 Johanna Mann          89 Åre Slalomklubb         44.61     2
  3 Amalie Tjelta Larsen  88 IL Skjalg               45.39     3
  4 Sanna Dünesius        89 Östersunds GIF          46.71     5
  5 Jessica Hermansson    88 Eslövs AI               46.91     6
  6 Iris Anna Skuladottir 89 Team Fjölnir            48.03    10
  7 Anna Borg             89 Göteborgs Kv IK         48.75    14
    Elin Martinsson       88 Gefle IF                 bröt     -
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Sanna Jansson         89 KFUM Örebro             45.49     4
  2 Sara Wallin           89 Hässelby SK             46.98     7
  3 Kristin Hallberg      89 Åre Slalomklubb         47.83     8
  4 Fredrica Andersson    88 Upsala IF               47.95     9
  5 Emma-Maria Norén      88 IFK Halmstad            48.06    11
  6 Anna-Karin Barchéus   89 Boden FI                48.79    15
  7 Helena Wallenberg     89 IK Finish               50.05    18
    Finalheat  heat: 3                                       1/7
  1 Malin Fransson        89 Kristiansand            48.19    12
  2 Anna Wettler          89 KFUM Örebro             48.72    13
  3 Hanna Johansson       89 Trollhättans SK         49.18    16
  4 Emma Lagerqvist       89 Åhus FK                 49.71    17
  5 Maria Andersson       88 Vittsjö GIK             50.41    19
  6 Angelica Engberg      89 Hässelby SK             52.14    20
  7 Matilda Kjell         89 Ängelholms IF           52.53    21
F17 Hinder 1500m					     1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Nathalié Rohlén       90 IFK Lidingö           5:02.95
  2 Lena Örn              88 SoIK Hellas           5:05.76
  3 Matilda Häggström     88 Ulricehamns FK        5:11.53
  4 Ida Verwijst          89 Upsala IF             5:11.72
  5 Cecilia Norrbom       88 Turebergs FK          5:14.60
  6 Josefine Berggren     89 Östhammar FI          5:20.07
  7 Camilla Andersson     90 Kongahälla AIK        5:21.86
  8 Evelina Månsson       89 Södra Sandby IF       5:27.90
  9 Patricia Wiedel       89 IFK Trelleborg        5:33.62
 10 Hanna Reimertz        90 Kongahälla AIK        5:40.96
 11 Emma Mellgren         88 Wedevågs IF           5:42.60
 12 Emma Dahl             91 Ullevi FK             5:42.93
 13 Sofie Erenlöf         89 Gefle IF              5:44.56
 14 Maria Jangsten        89 Sävedalens AIK        5:45.63
 15 Isabell Bjelkenfors   88 Varbergs GIF          5:50.94
 16 Sara Holmgren         90 IF Göta               5:52.17
 17 Josefin Owetz         89 Järvsö IF             6:21.59
    Therese Hurtigh       89 Malmö AI                 bröt
F17 Höjd                                                     2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Erika Wiklund         88 Trångsvikens IF           176
  2 Erin Leggate          89 Skottland                 166
  3 Åse Lundin            88 Göteborgs Kv IK           166
  4 Lotta Moell           88 BUL                       163
  5 Karin Andersson       89 KFUM Örebro               163
  6 Edina Shehu           89 Hammarby IF               163
    Diana Gren            88 Fredrikshofs FI           163
  8 Anna Flodin           88 Ängebo IK                 160
  9 Åse Thorsen           89 Lerum Friidrott           160
 10 Sofia Kask            89 IFK Lund                  160
 11 Victoria Westling     88 Motala AIF                156
    Sanne Modin           88 Kalmarsunds FK            156
    Jessica Robson        89 Järvsö IF                 156
 14 Louisa Brandt         88 Solna FIK                 156
 15 Katarina Stensson     88 KFUM Örebro               156
    Josefin Svensson      88 Falkenbergs IK            156
 17 Sofia Dahlgren        89 Malmö AI                  151
    Stina Ekholm          89 Ullevi FK                 151
    Ann-Britt Andersson   89 Varbergs GIF              151
 20 Julie Lundgren        89 Fredensborg AK            151
    Fjola Signy Hannesd.  89 Selfoss                   151
    Josefin Svensson      89 Hjortens SK               151
    Emilia Bengtsson      89 IFK Helsingborg           151
 24 Josefine Sollén       89 Södertälje IF             151
    Lisa Nyström          89 FI Kalmarsund             151
    Hildur Boga Bjarnad.  89 Team Fjölnir              151
 27 Anna Hultberg         89 Katrineholms SK           151
 28 Carin Jacobsson       89 IFK Halmstad              145
    Dröfn Hilmarsdottir   89 Selfoss                   145
    Jenny Davidsson       88 Hammarby IF               145
 31 Sara Dahlström        89 Turebergs FK              145
    Malin Dahlin          89 IFK Lidingö               145
 33 Angelica Engberg      89 Hässelby SK               145
 34 Joanna Nydén          89 Wedevågs IF               138
  - Therese Holmqvist     89 Ullevi FK                   X
F17 Stav                                                     2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Emelie Gustafsson     88 Malmö AI                  377
  2 Sophie Lewin          89 Malmö AI                  329
  3 Erika Drageryd        89 KFUM Örebro               329
  4 Hanna Påhlsson        89 Malmö AI                  329
  5 Amanda Bjurling       88 Malmö AI                  316
  6 Sara Klevell          88 Göteborgs Kv IK           316
  7 Victoria Waldemarsson 88 Klippans FK               301
  8 Jessica Enlund        89 Gefle IF                  301
    Malin Dahlström       89 Göteborgs Kv IK           301
 10 Maria Ludvigsson      89 Västerås FK               301
 11 Natalie Kogut-Rosberg 89 Malmö AI                  301
 12 Kristin Hallberg      89 Åre Slalomklubb           284
 13 Anneli Eklund         89 KFUM Örebro               265
 14 Elaine Taggart        89 Skottland                 244
    Yordabel Abraham      86 Ullevi FK                 301  Utom tävlan
    Catherine Lowne       87 Skottland                   X

F17 Längd kvaltävling     Kvalgräns 5.20m/16 st                           1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Emelie Nilsson        88 Falkenbergs IK           5,63  Q   +0.5
  2 Erika Wiklund         88 Trångsvikens IF          5,50  Q   +1.2
  3 Erika Persson         88 IF Göta                  5,47  Q   +0.5
  4 Kerry Steel           89 Skottland                5,45  Q   +1.0
  5 Josefin Svensson      89 Hjortens SK              5,33  Q   +1.0
  6 Maria Axelsson        88 Hovslätts IK             5,33  Q   +0.3
    Sarah Nordbrant       88 Hovslätts IK             5,33  Q   -0.6
    Fatima Makakala       89 Hammarby IF              5,33  Q   +0.5
  9 Hanna Tjernell        89 SoIK Hellas              5,28  Q   +0.5
    Camilla Eriksson      88 Västerås FK              5,28  Q   +0.2
 11 Rebecca Strandh       89 Filipstads IF            5,27  Q   +1.1
 12 Emilie Andersson      89 Hässelby SK              5,26  Q   +1.7
 13 Julia Lärkert         89 IFK Lidingö              5,25  Q   +0.7
 14 Karoline Pettersén    88 IFK Halmstad             5,24  Q   -0.2
 15 Isabelle Eurenius     89 Sollefteå GIF            5,24  Q   -1.1
 16 Sofie Jansson         88 Valbo AIF                5,24  Q   -0.3
 17 Sara Hall             89 GoIF Tjalve              5,22  Q   +0.7
 18 Jessica Robson        89 Järvsö IF                5,16      +0.5
 19 Emelie Madsen         89 Södra Vi IF              5,12      +0.6
 20 Matilda Björnek       89 IFK Lund                 5,09      +0.7
 21 Edina Shehu           89 Hammarby IF              5,08      (5,08 -0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 22 Hanna Topcagic        89 Malmö AI                 5,07      (5,07 -1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 23 Anna-Karin Barchéus   89 Boden FI                 5,06      (5,06 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 24 Karin Andersson       89 KFUM Örebro              5,02      (5,02 0,6;  ;  ;  ;  ;  )
 25 Tine Iselin           88 BUL                      5,01      (5,01 -0,1; 4,99 ;  ;  ;  ;  )
 26 Angelica Brus         89 KFUM Örebro              5,01      (5,01 1,2; 4,94 ;  ;  ;  ;  )
 27 Melinda Ymsén         88 KFUM Kristianstad        4,99       1,0
 28 Kristin Hallberg      89 Åre Slalomklubb          4,99      (4,99 -0,5; 4,72 ;  ;  ;  ;  )
 29 Sandra Pettersson     88 Strands IF               4,99      (4,99 2,0;  ;  ;  ;  ;  )
 30 Emelie Haaparanta     88 Täby IS                  4,97      (4,97 -2,4; 4,95 ;  ;  ;  ;  )
    Johanna Bertilsson    89 Strands IF               4,97      (4,97 0,9; 4,95 ;  ;  ;  ;  )
 32 Frida Hjelm           88 Oskarhamns SK            4,96      (4,96 0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 33 Sofia Stensjö         88 Hässelby SK              4,95      (4,95 -1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 34 Matilda Norin         89 Strands IF               4,94      (4,94 -0,6;  ;  ;  ;  ;  )
 35 Anita Simonsen        88 Skive AM                 4,93      (4,93 -0,1; 4,87 ;  ;  ;  ;  )
 36 Maja Larsson          88 Hakarpspojkarna          4,93      (4,93 1,0; 4,78 ;  ;  ;  ;  )
 37 Lotta Moell           88 BUL                      4,92      (4,92 -1,9;  ;  ;  ;  ;  )
 38 Dröfn Hilmarsdottir   89 Selfoss                  4,91      (4,91 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 39 Josefin Jansson       89 Östhammar FI             4,89      (4,89 -1,7;  ;  ;  ;  ;  )
 40 Patricia Strenius     89 KA 2 IF                  4,88      (4,88 -1,5; 4,76 ;  ;  ;  ;  )
 41 Johanna Aalto         89 IFK Kristinehamn         4,88      (4,88 -0,3; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
 42 Malin Fransson        89 Kristiansand             4,86      (4,86 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 43 Elin Nilsson          88 IFK Växjö                4,84      (4,84 -0,2; 4,78 ;  ;  ;  ;  )
 44 Miryam Condé          88 IK Pallas                4,84      (4,84 -0,4; 4,68 ;  ;  ;  ;  )
 45 Emma Nilsson          88 Ängelholms IF            4,83      (4,83 ;  ;  ;  ;  ;  )
 46 Sara Nolbrant         89 IK Ymer                  4,82      (4,82 0,6; 4,79 ;  ;  ;  ;  )
 47 Josefine Sollén       89 Södertälje IF            4,82      (4,82 1,5; 4,77 ;  ;  ;  ;  )
 48 Angelica Engberg      89 Hässelby SK              4,80      (4,80 1,1;  ;  ;  ;  ;  )
 49 Emmy Westerdahl       88 Malmö AI                 4,77      (4,77 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 50 Katarina Stensson     88 KFUM Örebro              4,76      (4,76 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 51 Jenny Davidsson       88 Hammarby IF              4,75      (4,75 1,3; 4,65 ;  ;  ;  ;  )
 52 Sara Dahlström        89 Turebergs FK             4,75      (4,75 1,9; 4,57 ;  ;  ;  ;  )
 53 Gabriella Eriksson    89 Södra Vi IF              4,71      (4,71 1,7;  ;  ;  ;  ;  )
 54 Pernilla Sörman       89 Glanshammars IF          4,68      (4,68 1,1;  ;  ;  ;  ;  )
 55 Linn Johansson        88 Hammarby IF              4,67      (4,67 -1,5; 4,55 ;  ;  ;  ;  )
 56 Camilla Sandblom      88 Hovslätts IK             4,67      (4,67 1,2; 4,52 ;  ;  ;  ;  )
 57 Elin Madsen           89 Malmö AI                 4,67      (4,67 0,1; 4,50 ;  ;  ;  ;  )
 58 Fjola Signy           89 Selfoss                  4,66      (4,66 0,7; 4,46 ;  ;  ;  ;  )
 59 Lina Nätterlund       88 Gefle IF                 4,66      (4,66 -1,2; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
 60 Sara Carlsson Odell   89 Hammarby IF              4,65      (4,65 1,6;  ;  ;  ;  ;  )
 61 Lina Andersson        89 KA 2 IF                  4,63      (4,63 0,8; 4,58 ;  ;  ;  ;  )
 62 Simone Steenberg      89 Danmark                  4,63      (4,63 -1,0; 4,55 ;  ;  ;  ;  )
 63 Anna Björneman        89 Södertälje IF            4,61      (4,61 -0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 64 Sandra Karlsson       88 IK Ymer                  4,60      (4,60 2,8; 4,30 0,8;  ;  ;  ;  )
 65 Maren Högberget       89 Sörild IL                4,59      (4,59 1,2;  ;  ;  ;  ;  )
 66 Lisa Nyström          89 FI Kalmarsund            4,58      (4,58 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 67 Amelie Gustafsson     88 Katrineholms SK          4,55      (4,55 -0,2; 4,47 ;  ;  ;  ;  )
 68 Malin Dahlin          89 IFK Lidingö              4,55      (4,55 0,5; 4,45 ;  ;  ;  ;  )
 69 Sanne Linnér          89 IFK Lund                 4,55      (4,55 1,8; 4,43 ;  ;  ;  ;  )
 70 Josefin Samuelsson    89 KFUM Örebro              4,46      (4,46 0,9; 4,37 ;  ;  ;  ;  )
 71 Ingrid Hansson        89 IFK Växjö                4,46      (4,46 2,0; 4,05 ;  ;  ;  ;  )
 72 Jenny Dueck           89 Södra Sandby IF          4,45      (4,45 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 73 Linda Bergh           89 Tingbergs AIS            4,38      (4,38 0,6; 4,22 ;  ;  ;  ;  )
 74 Joanna Nydén          89 Wedevågs IF              4,38      (4,38 -0,2; 4,21 ;  ;  ;  ;  )
 75 Sunna Björk           89 Tindastoll               4,37      (4,37 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 76 Anett Cammermeyer     89 BUL                      4,36      (4,36 0,0;  ;  ;  ;  ;  )
 77 Josefine Englund      88 Åhus FK                  4,35      (4,35 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 78 Amanda Sölve          89 Södra Sandby IF          4,33      (4,33 2,6; 4,17 0,2;  ;  ;  ;  )
 79 Stella Adabugday      89 Ullevi FK                4,33      (4,33 -1,1;  ;  ;  ;  ;  )
 80 Caroline Hellgren     89 IF Kville                4,32      (4,32 -0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 81 Josefine Dahlqvist    88 IF Kville                4,27      (4,27 1,1;  ;  ;  ;  ;  )
 82 Maja Lidén            88 IFK Helsingborg          4,26      (4,26 0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 83 Kristin Augutis       88 Ullevi FK                4,07      (4,07 0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 84 Therese Holmqvist     89 Ullevi FK                4,00      (4,00 1,7;  ;  ;  ;  ;  )
 85 Jennifer Westerfelt   88 Fredrikshofs FI          3,77      (3,77 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 86 Anna Überbacher       88 Varbergs GIF             2,68      (2,68 -0,5;  ;  ;  ;  ;  )
  - Matilda Kjell         89 Ängelholms IF               X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
F17 Längd Final                                              2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Erika Wiklund         88 Trångsvikens IF          5,95      +0,3
  2 Erika Persson         88 IF Göta                  5,94      +0,8
  3 Emelie Nilsson        88 Falkenbergs IK           5,74      +0,4
  4 Hanna Tjernell        89 SoIK Hellas              5,55      +0,9
  5 Camilla Eriksson      88 Västerås FK              5,54      +1,3
  6 Isabelle Eurenius     89 Sollefteå GIF            5,42      +0,6
  7 Kerry Steel           89 Skottland                5,41      +0,6
  8 Maria Axelsson        88 Hovslätts IK             5,35      -0,1
  9 Fatima Makakala       89 Hammarby IF              5,31      +1,7
 10 Emilie Andersson      89 Hässelby SK              5,27      -0,4
 11 Julia Lärkert         89 IFK Lidingö              5,25      +1,5
 12 Rebecca Strandh       89 Filipstads IF            5,23      +0,8
 13 Sarah Nordbrant       88 Hovslätts IK             5,23      +1,7
 14 Sara Hall             89 GoIF Tjalve              5,21      +0,7
 15 Karoline Pettersén    88 IFK Halmstad             5,15      +0,1
 16 Sofie Jansson         88 Valbo AIF                5,12      +0,9
 17 Josefin Svensson      89 Hjortens SK              5,11      +0,8
F17 Tresteg                                                  3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Edina Shehu           89 Hammarby IF             11,75w  +2.2   11.46  +0.0
  2 Fredrica Andersson    88 Upsala IF               11,69w  +4.0   11.39  +1.3
  3 Rebecca Strandh       89 Filipstads IF           11,59   +2.0
  4 Johanna Bertilsson    89 Strands IF              11,41   +0.9
  5 Kerry Steel           89 Skottland               11,24w  +3.2   10.84  +1.7
  6 Annie Thorold         88 Mariestads AIF          11,09   +1.3
  7 Simone Steenberg      89 Danmark                 11,07w  +4.0   10.92  -0.8
  8 Malin Ebbinge         88 Ullevi FK               10,89w  +3.2   10.69  +1.9
  9 Joanna Nydén          89 Wedevågs IF             10,77   +1.9
 10 Moa Hedström          89 Gefle IF                10,70   +1.3
 11 Lovisa Gårlin         89 GoIF Tjalve             10,61w  +3.8   Inget OK
 12 Johanna Aalto         89 IFK Kristinehamn        10,55   +1.6
 13 Tove Selberg          89 IK Tiwaz                10,54w  +2.2   10.45  +1.0
 14 Ronja Gartsjö         88 Malmö AI                10,53   -0.4
 15 Jessica Robson        89 Järvsö IF               10,53   -2.1
 16 Maren Högberget       89 Sörild IL               10,52   +1.4
 17 Sandra Pettersson     88 Strands IF              10,51   +1.3
 18 Camilla Sandblom      88 Hovslätts IK            10,45   +1.2
 19 Dröfn Hilmarsdottir   89 Selfoss                 10,44w  +2.6   10.35  +1.2
 20 Matilda Norin         89 Strands IF              10,30   -0.5
 21 Fjola Signy Hannesd.  89 Selfoss                 10,27w  +3.0   Inget OK
 22 Caroline Hellgren     89 IF Kville               10,27w  +4.7   Inget OK
 23 Miryam Condé          88 IK Pallas               10,24w  +2.1    9.83  -4.5
 24 Anett Cammermeyer     89 BUL                     10,13   +1.5
 25 Angelica Brus         89 KFUM Örebro             10,07   +1.7
 26 Josefine Dahlqvist    88 IF Kville               10,05w  +3.0    9.76  -3.0
 27 Jessica Enlund        89 Gefle IF                10,02w  +3.4   10.02  +1.3
 28 Anita Simonsen        88 Skive AM                 9,93w  +2.6    9.92  +1.9
 29 Kristin Augutis       88 Ullevi FK                9,63w  +2.4    9.62 -0.8
 30 Stephanie O´Neill     89 Skottland                9,59   +1.8
  - Karin Nilsson         89 Sävedalens AIK              X
    Louise Christiansen   88 Spårvägens FK               X
    Josefine Englund      88 Åhus FK                     X
F17 Kula                     3.0 kg                          3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Maria Bengtsson       88 IFK Växjö               14,12
  2 Jenny Johansson       88 Västerås FK             13,47
  3 Jenny Davidsson       88 Hammarby IF             13,40
  4 Teres Christensson    89 Trollhättans SK         12,57
  5 Malin Wiberg          89 FI Kalmarsund           12,38
  6 Sofia Larsson         88 Säffle FIK              12,15
  7 Sanne Petersson       89 IK Pallas               12,06
  8 Pernilla Ek           88 Österbotten FIN         11,94
  9 Jonna Olsson          88 Vittsjö GIK             11,80
 10 Josefine Bark         88 Tyresö FIK              11,68
 11 Ellinor Forssander    88 Mariestads AIF          11,53
 12 Elisabeth Brånsgård   89 Fjugesta IF             11,53
 13 Erika Drageryd        89 KFUM Örebro             11,45
 14 Adelina Karlsson      88 Kongahälla AIK          11,11
 15 Micaela Francke       88 IFK Lidingö             11,03
 16 Karin Andersson       89 KFUM Örebro             10,92
 17 Anna Wessman          89 IFK Växjö               10,84
 18 Johanna Lundmark      89 Södra Vi IF             10,53
 19 Tove Beate Dahle      88 BUL                     10,40
 20 Sandra Olsson         88 IFK Växjö               10,09
 21 Oddny Ragna Palmadottir89 Tindastoll              9,95
 22 Anna Björk Omarsdottir88 Selfoss                  9,95
 23 Louise Josefsson      88 IK Sisu                  9,70
 24 Dröfn Hilmarsdottir   89 Selfoss                  9,68
 25 Emma Lagerqvist       89 Åhus FK                  9,02
 26 Caroline Hallén       89 Hässelby SK              9,00
 27 Fjola Signy Hannesdottir 89 Selfoss               8,83
 28 Erika Panzar	  89 Katrineholms SK          8.66
 29 Sara Bengtsson        89 Hässelby SK              7,58
 30 Amanda Sölve          89 Södra Sandby IF          7,18
 31 Anna Johansson        89 Ullevi FK                6,26

F17 Diskus                   1.0 kg                          3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Jasmine Henriksson    88 Eslövs AI               41,32
  2 Pernilla Ek           88 Österbotten FIN         39,06
  3 Ellinor Forssander    88 Mariestads AIF          38,51
  4 Sarah Lindberg        89 SK Bore                 36,97
  5 Elisabeth Brånsgård   89 Fjugesta IF             36,46
  6 Jenny Johansson       88 Västerås FK             34,20
  7 Elin Sundlöf          89 Glanshammars IF         33,31
  8 Alexandra Axell       89 Lerum Friidrott         32,96
  9 Johanna Rydberg       88 Västerås FK             30,47
 10 Tove Beate Dahle      88 BUL                     29,85
 11 Joanna Nydén          89 Wedevågs IF             29,76
 12 Anna Wessman          89 IFK Växjö               29,72
 13 Sanne Petersson       89 IK Pallas               29,05
 14 Therese Andersson     89 Lerum Friidrott         28,12
 15 Emelie Olofsson       89 IF Vingarna             26,82
 16 Emma Swärd            89 Södertälje IF           26,64
 17 Madelaine Westh       89 Lidköpings IS           25,51
 18 Louise Josefsson      88 IK Sisu                 22,87
 19 Erika Sundin          89 Ånge BI-81              22,80
 20 Lina Sjölin           88 IFK Trelleborg          22,32
 21 Josefine Englund      88 Åhus FK                 21,77
 22 Anna Björk            88 Selfoss                 20,77
 23 Erika Panzar          89 Katrineholms SK         20,42
 24 Lotta Forsvik         88 Ängebo IK               17,07
 25 Britta Persson        89 Ängebo IK               16,12
 26 Rebekka Kristinsdottir89 Selfoss                 14,27
  - Carolin Skoog         89 Ängebo IK                   X
    Johanna Lundmark      89 Södra Vi IF                 X
F17 Slägga                   4.0 kg                          2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Johanna Rydberg       88 Västerås FK             50,04
  2 Angelica Persson      88 Västerås FK             47,96
  3 Ellinor Forssander    88 Mariestads AIF          46,70
  4 Jasmine Henriksson    88 Eslövs AI               45,64
  5 Maria Bengtsson       88 IFK Växjö               39,29
  6 Tove Beate Dahle      88 BUL                     39,01
  7 Sarah Lindberg        89 SK Bore                 38,62
  8 Tine Iselin           88 BUL                     36,97
  9 Joanna Nydén          89 Wedevågs IF             36,96
 10 Emmie Borgqvist       88 IF Udd                  36,20
 11 Emma Lundkvist        89 Alvesta FI              34,30
 12 Louise Josefsson      88 IK Sisu                 28,62
 13 Marte Aaltvedt        88 Minerva                 28,33
 14 Johanna Lundmark      89 Södra Vi IF             25,06
 15 Anna Björk Omarsdottir88 Selfoss                 21,19
 16 Eleonore Lindén       89 Malmö AI                15,83

F17 Spjut                    600 g                           1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Anna Wessman          89 IFK Växjö               42,69
  2 Jasmine Henriksson    88 Eslövs AI               41,43
  3 Sarah Lindberg        89 SK Bore                 41,13
  4 Sofia Larsson         88 Säffle FIK              39,13
  5 Tove Beate Dahle      88 BUL                     38,33
  6 Jenny Johansson       88 Västerås FK             37,69
  7 Emelie Haaparanta     88 Täby IS                 37,31
  8 Elisabeth Brånsgård   89 Fjugesta IF             34,43
  9 Tina Olsson           89 IFK Växjö               33,75
 10 Carolin Gull          88 IF Göta                 33,41
 11 Sofia Eriksson        89 SoIK Hellas             33,14
 12 Angelica Roos         89 Mölndals AIK            33,12
 13 Julie Lundgren        89 Fredensborg AK          33,06
 14 Jannica Nilsson       89 Eslövs AI               31,74
 15 Jenny Davidsson       88 Hammarby IF             31,57
 16 Oddny Ragna Palmadottir89 Tindastoll             31,43
 17 Erika Sundin          89 Ånge BI-81              30,76
 18 Sabina Green          89 Lidköpings IS           29,54
 19 Anita Simonsen        88 Skive AM                28,43
 20 Emma Nilsson          88 Ängelholms IF           27,98
 21 Therese Holmqvist     89 Ullevi FK               27,86
 22 Anna Flodin           88 Ängebo IK               27,83
 23 Emma Andersson        89 Bollebygds IF           27,78
 25 Joanna Nydén          89 Wedevågs IF             25,64
 26 Ronja Östlin          89 Söderhamns IF           25,44
 27 Anna Björk Omarsdottir88 Selfoss                 24,28
 28 Sofie Lindskog        88 Valbo AIF               23,64
 29 Stella Adabugday      89 Ullevi FK               22,35
 30 Maria Mereman         88 Hanvikens SK            22,32
 31 Madelaine Westh       89 Lidköpings IS           21,90
 32 Kristin Augutis       88 Ullevi FK               20,42
 33 Amelie Gustafsson     88 Katrineholms SK         18,59
 34 Anna Hultberg         89 Katrineholms SK         17,43
 35 Linda Rönn            89 IF Rigor                16,70
  - Rebekka               89 Selfoss                     X

F15 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          1,0                             2/7
  1 Kim Petersson         90 IFK Lund                12.70  q
  2 Ellen Sääw            90 Stocksäters IF          12.88  q
  3 Sara Lidén            90 IK Ymer                 13.37
  4 Malin Johansson       90 IK Sisu                 13.46
  5 Åsa Jönsson           90 Trollhättans SK         13.66
  6 Jessica Andersson     90 Mölndals AIK            13.81
  7 Lina Larsson          90 Nyköpings BIS           13.93
  8 Gabriella Görhed      90 Hammarby IF             14.00
    Försök  heat: 2          0,3                             2/7
  1 Anna Stångberg        90 Upsala IF               12.64  q
  2 Paulina Engfors       90 Hammarby IF             13.09  q
  3 Heidi Svensson        90 KFUM Kristianstad       13.37
  4 Maja Dahl             90 Stenungsunds FI         13.40
  5 Mia Stenvall          90 Piteå IF                13.59
  6 Mimi Maupoix          90 Ullevi FK               13.67
  7 Benedicte Holum       90 Ski IL                  13.80
  8 Sofie Wahlstedt       90 KFUM Örebro             13.86
    Försök  heat: 3          0,6                             2/7
  1 Oda Utsi Onstad       90 Fagernes IL             12.37  q
  2 Julie Sörensen        90 Själland                13.05  q
  3 Linnea Rodås          90 Ullevi FK               13.14  q
  4 Stefania Hakonardottir90 Team Fjölnir            13.48
  5 Cornelia Wisung       90 Ljungsbro FIK           13.64
  6 Agnes Isaksson        90 Solna FIK               13.70
  7 Caroline Brännström   90 Frösö IF                13.75
  8 Matilda Ekelund-A     90 IFK Lund                14.53
    Försök  heat: 4          0,3                             2/7
  1 Emma Palmér           90 Malmö AI                12.62  q
  2 Johanna Nilsson       90 KFUM Kristianstad       12.71  q
  3 Johanne Lindbach      90 BUL                     13.39
  4 Isabelle Bensryd      90 Lerum Friidrott         13.60
  5 Lotta Lindsén         90 Turebergs FK            13.92
  6 Camilla Göth          90 Hammarby IF             14.15
  7 Molly Östlin          90 Söderhamns IF           14.16
  8 Anneli Ljungqvist     90 Hammarby IF             14.36
    Försök  heat: 5          -0,5                            2/7
  1 Erica Pettersson      90 Kils AIK                12.53  q
  2 Karin Swedenborg      90 Varbergs GIF            13.41
  3 Malin Lundberg        90 Ängelholms IF           13.67
  4 Linn Göth             90 Hammarby IF             13.69
  5 Emma Ulfberg          90 Hakarpspojkarna         13.86
  6 Johanna Andersson     90 Gillberga-Lista IF      13.92
  7 Edda Torvaldsdottir   90 Selfoss                 13.93
  8 Caroline Bjurman      90 Kvarnsvedens GoIF       14.02
    Försök  heat: 6          1,6                             2/7
  1 Malin Olsson          90 Malmö AI                12.48  q
  2 Sofie Olesen          90 Själland                12.93  q
  3 Emma Stridsberg       90 IF Göta                 13.33
  4 Mikaela Lundén        90 Turebergs FK            13.48
  5 Mariam Jeng           90 Turebergs FK            13.63
  6 Elin Kindberg         90 KFUM Örebro             13.82
  7 Inga Maria Baldursdottir 90 Tindastoll           14.10
  8 Lina-Marie Sundgren   90 Hammarby IF             14.12
    Försök  heat: 7          1,8                             2/7
  1 Petra Larsson         90 Gefle IF                12.48  q
  2 Natalie Lundborg      90 IK Sisu                 12.80  q
  3 Sofia Carls           90 Hammarby IF             13.24
  4 Moa Fritzon           90 IFK Halmstad            13.56
  5 Alexandra Widell      90 IF Rigor                13.70
  6 Sara Ullström         90 Upsala IF               13.78
  7 Solveig Sara Samuelsd.90 Selfoss                 14.17
  8 Hanna Rösth           99 Söderhamns IF           15.33
    Försök  heat: 8          1,5                             2/7
  1 Hanna Andersson       90 Garphyttans IF          12.99  q
  2 Elin Spetz            90 Södertälje IF           13.01  q
  3 Mariann Harsányi      90 AC Szekszárd            13.06  q
  4 Isabell Petersson     90 Malmö AI                13.22  q
  5 Stina Larsson         90 Katrineholms SK         13.31
  6 Nathalie Sterckx      90 IFK Trelleborg          13.47
  7 Ina Rudman            90 FI Kalmarsund           13.92
  8 Madeleine Holmlin     90 Turebergs FK            14.00
  9 Annelobke van Dijk    90 Ekshärad Friidrott      14.14

    Finalheat  heat: 1       0,4                             2/7
  1 Oda Utsi Onstad       90 Fagernes IL             12.22
  2 Malin Olsson          90 Malmö AI                12.46
  3 Petra Larsson         90 Gefle IF                12.48
  4 Anna Stångberg        90 Upsala IF               12.50
  5 Emma Palmér           90 Malmö AI                12.51
  6 Erica Pettersson      90 Kils AIK	             12.51
  7 Kim Petersson         90 IFK Lund                12.64
  8 Johanna Nilsson       90 KFUM Kristianstad       12.65
  9 Natalie Lundborg      90 IK Sisu                 12.85
    Finalheat  heat: 2       -0,1                            2/7
  1 Ellen Sääw            90 Stocksäters IF          12.93
  2 Hanna Andersson       90 Garphyttans IF          13.07
  3 Julie Sörensen        90 Själland                13.12
  4 Sofie Olesen          90 Själland                13.17
  5 Paulina Engfors       90 Hammarby IF             13.20
  6 Linnea Rodås          90 Ullevi FK               13.27
  7 Elin Spetz            90 Södertälje IF           13.36
  8 Mariann Harsányi      90 AC Szekszárd            13.40
    Isabell Petersson     90 Malmö AI                  ej start
F15 300m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       3/7
  1 Oda Utsi Onstad       90 Fagernes IL             39.66     1
  2 Kim Petersson         90 IFK Lund                40.68     2
  3 Matilda Farkas        91 Heleneholms IF          40.91     4
  4 Johanna Edman         90 Staffanstorps AI        41.59     6
  5 Elin Spetz            90 Södertälje IF           42.29     9
  6 Ida Voss Jensen       91 Själland                42.35    11
  7 Hanna Andersson       90 Garphyttans IF          42.71    13
  8 Ann Hyvärinen         90 KFUM Örebro             43.47    24
  9 Viktória Ranga        90 AC Szekszárd            43.73    27
    Finalheat  heat: 2                                       3/7
  1 Erica Pettersson      90 Kils AIK                40.87     3
  2 Frida Simfors         91 Hakarpspojkarna         41.39     5
  3 Sofia Öberg           90 IFK Lidingö             42.32    10
  4 Fanny Baeckström      91 Mälarhöjdens IK         42.77    14
  5 Stephanie Olsson      91 IF Udd                  43.08    17
  6 Stefania Hakonardotir 90 Team Fjölnir            43.42    23
  7 Moa Brandt            91 Hammarby IF             43.84    29
  8 Maria Basböll         90 Själland                43.87    30
  9 Rebecca Wallentin     90 IFK Halmstad            46.24    51
    Finalheat  heat: 3                                       3/7
  1 Anna Stångberg        90 Upsala IF               41.90     7
  2 Emma Ulfberg          90 Hakarpspojkarna         42.35    12
  3 Julie Sörensen        90 Själland                42.79    15
  4 Maj Johansson         91 Östersunds GIF          43.20    18
  5 Agnes Isaksson        90 Solna FIK               43.80    28
  6 Lotta Lindsén         90 Turebergs FK            44.19    33
  7 Alinne Andersson      91 Mölndals AIK            44.25    34
  8 Mariam Jeng           90 Turebergs FK            45.41    43
    Courtney MacGuire     90 Skottland                 ej start      -
    Finalheat  heat: 4                                       3/7
  1 Stina Larsson         90 Katrineholms SK         43.22    19
  2 Elin Pöllä            91 Gefle IF                43.39    21
  3 Heidis Rut Hreinsdottir90 Team Fjölnir           43.67    26
  4 Johanna Sedin         91 Söderhamns IF           43.96    32
  5 Nathalie Nilsson      91 IFK Södertälje          44.63    36
  6 Freja A Berg          90 Själland                44.75    37
  7 Julia Knutsson        90 IK Sisu                 45.35    42
  8 Jessica Andersson     91 Falu IK                 45.51    45
  9 Linnea Allgurén       91 IF Udd                  47.91    56
    Finalheat  heat: 5                                       3/7
  1 Julia Engström        90 Gefle IF                44.92    39
  2 Sofie Wahlstedt       90 KFUM Örebro             45.01    40
  3 Sara Ullström         90 Upsala IF               45.51    44
  4 Ina Rudman            90 FI Kalmarsund           47.09    53
  5 Malin Eriksson        90 Söderhamns IF           47.53    55
  6 Nicole Andersson      91 Hässelby SK             51.23    58
    Malin Lundberg        90 Ängelholms IF             ej start      -
    Elin Kindberg         90 KFUM Örebro               ej start
    Finalheat  heat: 6                                       3/7
  1 Elva Fridjonsdottir   90 Tindastoll              43.36    20
  2 Hanna Jakobsen        90 KFUM Örebro             43.61    25
  3 Nathalie Busk         91 Malmö AI                44.39    35
  4 Katherine Karlström   91 Högby IF                44.87    38
  5 Sofia Olsson          91 Frösö IF                45.24    41
  6 Linnea Hagström       91 Råby-Rekarne FIF        45.52    46
  7 Inga Maria Baldursd.  90 Tindastoll              45.96    49
  8 Matilda Rist          91 Malmö AI                46.24    50
  9 Solveig Sara Samuelsd.90 Selfoss                 47.27    54
    Finalheat  heat: 7                                       3/7
  1 Emilia Segerdahl      91 IF Göta                 42.14     8
  2 Josephine Ekholm      91 Hammarby IF             42.85    16
  3 Marielle Olsson       90 Strömstads IF           43.41    22
  4 Rebecca Moyo          91 Hakarpspojkarna         43.93    31
  5 Nathalie Sterckx      90 IFK Trelleborg          45.81    47
  6 Sofie Nielsen         91 Wärnamo SK              45.86    48
  7 Kristina Andersson    91 Råby-Rekarne FIF        46.55    52
  8 Madeleine Holmlin     90 Turebergs FK            49.59    57
F15 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Sofia Öberg           90 IFK Lidingö           2:13.23     1
  2 Mary Alenbratt        90 Kongahälla AIK        2:18.98     2
  3 Emmy Ströberg         90 Heros                 2:21.63     3
  4 Maria Basböll         90 Själland              2:21.72     4
  5 Cecilia Horak         90 Sävedalens AIK        2:23.93     5
  6 Elva Fridjonsdottir   90 Tindastoll            2:23.96     6
  7 Ingeborg Lind         90 Askim IF              2:24.79     7
  8 Sofia Dolfe           90 KA 2 IF               2:25.24     8
  9 Ann Hyvärinen         90 KFUM Örebro           2:27.49    11
 10 Kristin Öster         90 Hammarby IF           2:36.80    17

    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Heidis Rut Hreinsdottir90 Team Fjölnir         2:26.20     9
  2 Hanna Jakobsen        90 KFUM Örebro           2:26.93    10
  3 Kajsa Gustafssson     90 Sävedalens AIK        2:33.61    12
  4 Malin Eriksson        90 Söderhamns IF         2:34.53    13
  5 Elin Kindberg         90 KFUM Örebro           2:35.40    14
  6 Maria Sandström       90 Malmö AI              2:35.72    15
  7 Isabelle Johansson    90 Strömstads IF         2:36.14    16
  8 Ida Alainentalo       90 Boden FI              3:02.49    18
    Edda Sigurjonsdottir  90 Selfoss                  bröt     -

F15 2000m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       3/7
  1 Emelie Olsson         90 Tanums IF             6:11.38     1
  2 Mary Alenbratt        90 Kongahälla AIK        6:44.14     2
  3 Linn Nilsson          90 Hälle IF              6:46.90     3
  4 Sofie Holm            90 Viking Atletik        6:48.25     4
  5 Andrea Lundberg       90 Lerum Friidrott       6:49.77     5
  6 Emmy Ströberg         90 Heros                 6:56.52     6
  7 Lovisa Lindh          91 Kongahälla AIK        6:57.87     7
  8 Amanda Brundin        90 Sävedalens AIK        7:04.13     9
  9 Johanna Lord          91 Hammarby IF           7:22.16    12
 10 Kajsa Gustafssson     90 Sävedalens AIK        7:26.17    14
    Nathalié Rohlén       90 IFK Lidingö              bröt     -
    Cecilia Horak         90 Sävedalens AIK        ej start
    Finalheat  heat: 2                                       3/7
  1 Sofia Dolfe           90 KA 2 IF               7:00.14     8
  2 Emma Dahl             91 Ullevi FK             7:12.57    10
  3 Maria Sandström       90 Malmö AI              7:14.05    11
  4 Björk H Olsen         91 Färöarna              7:25.81    13
  5 Johanna Stark         91 Åhus FK               7:30.53    15
  6 Amanda Sundström      91 KFUM Örebro           7:38.99    16
  7 Elin Söderqvist       90 Heleneholms IF        7:49.48    17
  8 Elly Nesse            91 Tyrving               8:04.80    18
  9 Ida Alainentalo       90 Boden FI              9:01.59    19
 10 Edda Sigurjonsdottir  90 Selfoss               9:03.37    20
F15 Häck 80m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -1,2                            3/7
  1 Elin Westerlund       90 KA 2 IF                 12.18  q
  2 Ellen Björklund       90 IFK Lund                12.93
  3 Sofia Carls           90 Hammarby IF             13.01
  4 Caroline Karlsson     90 IK Orient               13.51
  5 Solveig Sara Samuelsd.90 Selfoss                 14.86
  6 Jennifer Lundgren     90 IF Rigor                14.87
  7 Sofia Larsson         90 Falköpings AIK          15.13
    Försök  heat: 2          -0,8                            3/7
  1 Ellen Sääw            90 Stocksäters IF          12.33  q
  2 Emma Palmér           90 Malmö AI                12.55  q
  3 Jenny Nilsson         90 IK Orient               12.78  q
  4 Elsa Salomonsson      90 FI Kalmarsund           13.37
  5 Elva Fridjonsdottir   90 Tindastoll              13.37
  6 Lina Larsson          90 Nyköpings BIS           13.65
  7 Gabriella Görhed      90 Hammarby IF             14.60
    Försök  heat: 3          -1,7                            3/7
  1 Linnea Rodås          90 Ullevi FK               12.44  q
  2 Heidi Svensson        90 KFUM Kristianstad       12.49  q
  3 Emma Stridsberg       90 IF Göta                 12.57  q
  4 Malin Frisk           90 Kvarnsvedens GoIF       13.05
  5 Mikaela Lundén        90 Turebergs FK            13.92
  6 Linn Göth             90 Hammarby IF             14.39
  7 Virág Füzi            90 AC Szekszárd            15.82
  8 Kristin Öster         90 Hammarby IF             16.26
    Försök  heat: 4          -0,3                            3/7
  1 Johanna Nilsson       90 KFUM Kristianstad       12.36  q
  2 Emilia Granqvist      90 Östersunds GIF          12.37  q
  3 Martina Swanström     90 Falköpings AIK          13.00
  4 Sandra Höckerstrand   90 Hammarby IF             13.09
  5 Ida Lindskog          90 Lerum Friidrott         13.31
  6 Elin Nygren           90 Söderhamns IF           13.55
  7 Johanna Andersson     90 Gillberga-Lista IF      14.02
    Isabell Petersson     90 Malmö AI                  ej start

    Final                    -1,2                            3/7
  1 Elin Westerlund       90 KA 2 IF                 11.97
  2 Johanna Nilsson       90 KFUM Kristianstad       12.31
  3 Emma Palmér           90 Malmö AI                12.43
  4 Emma Stridsberg       90 IF Göta                 12.45
  5 Linnea Rodås          90 Ullevi FK               12.49
  6 Emilia Granqvist      90 Östersunds GIF          12.49
  7 Heidi Svensson        90 KFUM Kristianstad       12.54
  8 Jenny Nilsson         90 IK Orient               12.76
    Ellen Sääw            90 Stocksäters IF           bröt

F15 Häck 300m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1                                          1/7
  1 Emilia Granqvist      90 Östersunds GIF          44.56     1
  2 Paulina Engfors       90 Hammarby IF             45.63     2
  3 Elisabeth Höglund     90 IF Göta                 48.97     5
  4 Josefin Loggert       91 Boden FI                49.42     7
  5 Julia Knutsson        90 IK Sisu                 49.80    10
  6 Elin Söderqvist       90 Heleneholms IF          50.70    12
  7 Stefania Hakonardotir 90 Team Fjölnir            51.40    14
  8 Jennifer Höglund      90 Gefle IF                54.17    20
    Försök  heat: 2                                          1/7
  1 Malin Frisk           90 Kvarnsvedens GoIF       47.22     4
  2 Viktória Ranga        90 AC Szekszárd            49.48     8
  3 Stephanie Olsson      91 IF Udd                  49.67     9
  4 Johanna Andersson     90 Gillberga-Lista IF      52.65    16
  5 Virág Füzi            90 AC Szekszárd            52.84    17
  6 Gabriella Görhed      90 Hammarby IF             53.00    18
  7 Emma Wallin           91 Hässelby SK             54.62    21
  8 Kajsa Wallin          91 Hässelby SK             54.62    22
    Försök  heat: 3                                          1/7
  1 Marielle Olsson       90 Strömstads IF           46.53     3
  2 Hanna Brändmark       91 IK Ymer                 49.10     6
  3 Andrea Smedberg       90 KFUM Örebro             50.25    11
  4 Tove Karlsson         91 Kalmar SK               50.87    13
  5 Solveig Sara Samuelsd.90 Selfoss                 52.22    15
  6 Frida Falk            90 Varbergs GIF            53.32    19
    Matilda Rist          91 Malmö AI                  ej start      -
F15 Höjd                                                     3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 My Nordström          90 IK Tiwaz                  172
  2 Sara Arwald           90 IK Pallas                 172
  3 Ellen Björklund       90 IFK Lund                  170
  4 Mari Klaup            90 Göteborgs Kv IK           164
  5 Moa Thorstensson      90 Spårvägens FK             161
  6 Sofie Skoog           90 Ekshärad Friidrott        161
  7 Malin Dijnér          90 Mölndals AIK              161
  8 Mia Haave             90 Tyrving                   161
  9 Rebecca Wallentin     90 IFK Halmstad              158
 10 Adina Engström        90 Mölndals AIK              158
 11 Malin Andersson       90 Habo IF                   158
 12 Camilla Löf           90 IK Orient                 158
 13 Amanda Öberg          90 IF Göta                   155
 14 Elin Alm              90 Heleneholms IF            155
    Josefine Westelindh   90 Ängelholms IF             155
    Kajsa Jennby          90 IK Finish                 155
 17 Ebba Didner           90 Heleneholms IF            155
    Sofie Johansson       90 IK Tiwaz                  155
 19 Jennifer Lundgren     90 IF Rigor                  155
 20 Frida Engström        90 Mölndals AIK              151
    Erika Andersson       90 FI Kalmarsund             151
    Lucinda Hogan         90 Skottland                 151
    Sandra Höckerstrand   90 Hammarby IF               151
 24 Elisabeth Höglund     90 IF Göta                   151
    Malin Månsson         90 Oskarhamns SK             151
 26 Elva Fridjonsdottir   90 Tindastoll                151
 27 Mia Stenvall          90 Piteå IF                  146
 28 Cornelia Wisung       90 Ljungsbro FIK             140
    Annika Hultquist      90 Mölndals AIK              140
    Jennie Glarbjerg      90 Ullevi FK                 140
    Anneli Ljungqvist     90 Hammarby IF               140
    Lina-Marie Sundgren   90 Hammarby IF               140
 33 Steinunn Birna Gudjonsd.90 Selfoss                 140
    Anna Palsdottir       90 Selfoss                   140
 35 Ida Claesson          90 Åhus FK                   132

F15 Stav                                                     3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Moa Thorstensson      90 Spårvägens FK             330
  2 Linda Carlsson        90 IK Ymer                   330
  3 Anna Nilson           91 Malmö AI                  330
  4 Courtney MacGuire     90 Skottland                 321
  5 Antonia Fagerberg     91 Västerås FK               312
  6 Madelene Nilsson      90 Kvarnsvedens GoIF         301
  7 Cecilia Horak         90 Sävedalens AIK            290
  8 Mette Ericsson        90 Malmö AI                  290
  9 Andrea Smedberg       90 KFUM Örebro               277
 10 Louise Staffas        90 Ullevi FK                 264
 11 Sara Liljenström      90 IK Sisu                   251
 12 Inga Maria Baldursd.  90 Tindastoll                219

F15 Längd kvaltävling      Kvalgräns 5.00m/16 st             1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Oda Utsi Onstad       90 Fagernes IL              5,50  Q   (5,50 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
  2 Malin Olsson          90 Malmö AI                 5,48  Q   (5,48 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
  3 Johanna Nilsson       90 KFUM Kristianstad        5,43  Q   (5,43 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
  4 Sara Arwald           90 IK Pallas                5,27  Q   (5,27 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
  5 Elin Westerlund       90 KA 2 IF                  5,26  Q   (5,26 -0,5;  ;  ;  ;  ;  )
  6 Kim Petersson         90 IFK Lund                 5,25  Q   (5,25 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
  7 Ellen Björklund       90 IFK Lund                 5,19  Q   (5,19 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
  8 Sofia Carls           90 Hammarby IF              5,16  Q   (5,16 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
  9 Johanna Froode        90 IF Udd                   5,15  Q   (5,15 0,0;  ;  ;  ;  ;  )
 10 Sophia Saukko         90 Tingbergs AIS            5,14  Q   (5,14 -0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 11 Maria Augutis         90 Ullevi FK                5,12  Q   (5,12 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 12 Ellen Sääw            90 Stocksäters IF           5,06  Q   (5,06 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 13 Maria L Jensen        90 Själland                 5,05  Q   (5,05 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 14 Moa Fritzon           90 IFK Halmstad             5,04  Q   (5,04 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 15 Stina Larsson         90 Katrineholms SK          5,03  Q   (5,03 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 16 Hanna Andersson       90 Garphyttans IF           5,00  Q   (5,00 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 17 Martina Damgren       90 Hakarpspojkarna          4,98      (4,98 0,0;  ;  ;  ;  ;  )
 18 Heidi Svensson        90 KFUM Kristianstad        4,94      (4,94 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 19 Sofie Olesen          90 Själland                 4,93      (4,93 -0,1; 4,90 ;  ;  ;  ;  )
 20 Rebecca Wallentin     90 IFK Halmstad             4,93      (4,93 0,1; 4,80 ;  ;  ;  ;  )
 21 Sandra Höckerstrand   90 Hammarby IF              4,90      (4,90 -0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 22 Mariann Harsányi      90 AC Szekszárd             4,89      (4,89 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 23 Anna Larsson          90 Ullevi FK                4,88      (4,88 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 24 Caroline Karlsson     90 IK Orient                4,87      (4,87 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 25 Karin Larsson         90 Ullevi FK                4,86      (4,86 -0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 26 Paulina Engfors       90 Hammarby IF              4,84      (4,84 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 27 Freja Berg            90 Själland                 4,81      (4,81 -0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 28 Lucinda Hogan         90 Skottland                4,80      (4,80 0,0;  ;  ;  ;  ;  )
 29 Johanne Lindbach      90 BUL                      4,77      (4,77 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 30 Elva Fridjonsdottir   90 Tindastoll               4,73      (4,73 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 31 Julia Engström        90 Gefle IF                 4,70      (4,70 0,5; 4,55 ;  ;  ;  ;  )
 32 Isabelle Bensryd      90 Lerum Friidrott          4,70      (4,70 0,1; 4,43 ;  ;  ;  ;  )
 33 Camilla Göth          90 Hammarby IF              4,68      (4,68 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 34 Sara Lidén            90 IK Ymer                  4,66      (4,66 0,0; 4,65 ;  ;  ;  ;  )
 35 Erika Andersson       90 FI Kalmarsund            4,66      (4,66 0,0; 4,65 ;  ;  ;  ;  )
 36 Molly Östlin          90 Söderhamns IF            4,62      (4,62 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 37 Caroline Brännström   90 Frösö IF                 4,60      (4,60 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 38 Mimi Maupoix          90 Ullevi FK                4,56       +0.1
 39 Johanna Andersson     90 Gillberga-Lista IF       4,52      (4,52 -0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 40 Madeleine Olsson      90 Ullevi FK                4,51      (4,51 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 41 Linda Beckius         90 IK Sisu                  4,50      (4,50 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 42 Linn Göth             90 Hammarby IF              4,47      (4,47 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 43 Madeleine Holmlin     90 Turebergs FK             4,46      (4,46 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 44 Solveig Sara Samuelsd.90 Selfoss                  4,32      (4,32 -0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 45 Caroline Bjurman      90 Kvarnsvedens GoIF        4,31      (4,31 -0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 46 Edda Torvaldsdottir   90 Selfoss                  4,30      (4,30 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 47 Alexandra Widell      90 IF Rigor                 4,28      (4,28 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 48 Inga Maria Baldursd.  90 Tindastoll               4,22      (4,22 0,2; 4,16 ;  ;  ;  ;  )
 49 Cornelia Wisung       90 Ljungsbro FIK            4,22      (4,22 0,1; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
 50 Sofie Leima           90 Gefle IF                 4,18      (4,18 -0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 51 Annelobke van Dijk    90 Ekshärad Friidrott       4,09      (4,09 -0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 52 Anneli Ljungqvist     90 Hammarby IF              4,03      (4,03 -0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 53 Benedicte Holum       90 Ski IL                   4,01      (4,01 0,0;  ;  ;  ;  ;  )
 54 Eyrun Halla Harldsd.  90 Selfoss                  3,80      (3,80 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 55 Steinunn Birna Gudjonsd90 Selfoss                 3,68      (3,68 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 56 Emma Wallin           90 Kungsängens SK           2,83      (2,83 -0,1;  ;  ;  ;  ;  )
  - My Hansen             90 Heleneholms IF              X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Julie Johannesen      90 Själland                    X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Mikaela Lundén        90 Turebergs FK                X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Elsa Salomonsson      90 FI Kalmarsund               X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Mia Stenvall          90 Piteå IF                    X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
 F17 Längd Final                                                    1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Oda Utsi Onstad       90 Fagernes IL              6,07      (6,07 -0,1;  ;  ;  ;  ;  )
  2 Malin Olsson          90 Malmö AI                 5,92      (5,92 0,6;  ;  ;  ;  ;  )
  3 Johanna Nilsson       90 KFUM Kristianstad        5,69      (5,69 -0,8;  ;  ;  ;  ;  )
  4 Johanna Froode        90 IF Udd                   5,48      (5,48 -0,6;  ;  ;  ;  ;  )
  5 Sara Arwald           90 IK Pallas                5,47      (5,47 -0,1;  ;  ;  ;  ;  )
  6 Sofia Carls           90 Hammarby IF              5,25      (5,25 -0,6;  ;  ;  ;  ;  )
  7 Elin Westerlund       90 KA 2 IF                  5,23      (5,23 -0,4;  ;  ;  ;  ;  )
  8 Maria Augutis         90 Ullevi FK                5,21      (5,21 -0,4;  ;  ;  ;  ;  )
  9 Ellen Björklund       90 IFK Lund                 5,20      (5,20 -1,4;  ;  ;  ;  ;  )
 10 Ellen Sääw            90 Stocksäters IF           5,13      (5,13 -0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 11 Moa Fritzon           90 IFK Halmstad             5,08      (5,08 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 12 Sophia Saukko         90 Tingbergs AIS            5,02      (5,02 -1,5;  ;  ;  ;  ;  )
 13 Stina Larsson         90 Katrineholms SK          4,97      (4,97 -0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 14 Kim Petersson         90 IFK Lund                 4,95      (4,95 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 15 Maria L Jensen        90 Själland                 4,93      (4,93 -0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 16 Hanna Andersson       90 Garphyttans IF           4,82      (4,82 -0,7;  ;  ;  ;  ;  )
F15 Tresteg kvaltävling       Kvalgräns 10.60m/16 st                2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Oda Utsi Onstad       90 Fagernes IL NOR         11,69   +0,4   Q
  2 Mia Haave             90 Tyrving NOR             11,43   +0,2   Q
  3 Malin Olsson          90 Malmö AI                11,05   -0,1   Q
  4 Johanna Froode        90 IF Udd                  10,93   +0,2   Q
  5 Caroline Lundahl      91 KA 2 IF                 10,90   +0,9   Q
  6 Karin Larsson         90 Ullevi FK               10,67   -0,5   Q
  7 Jenny Nilsson         90 IK Orient               10,65   +1,0   Q
  8 Linda Beckius         90 IK Sisu                 10,60   +0,8   Q
  9 Sophia Saukko         90 Tingbergs AIS           10,53   +0,6   q
 10 Ingvild Tvare         91 IL Försök NOR           10,40   +1,1   q
 11 Stephanie Franksson   91 IK Ymer                 10,30   +0,5   q
 12 Malin Frisk           90 Kvarnsvedens GoIF       10,30   +0,6   q
 13 Tove Beskow           91 Frösö IF                10,30   -0,3   q
 14 Caroline Stjernqvist  91 KFUM Örebro             10,10   +0,5   q
 15 Anna Larsson          90 Ullevi FK               10,04   +0,2   q
 16 Martina Damgren       90 Hakarpspojkarna         10,02w  +2,2   q
                                                      9,83   +0,4
 17 Madeleine Andersson   90 Nyköpings BIS           10,01   +0,2
 18 Isabelle Mrak         91 Råby-Rekarne FIF         9,98   +0,4
 19 Moa Fritzon           90 IFK Halmstad             9,94   +0,7
 20 Erika Andersson       90 FI Kalmarsund            9,88   +0,7
 21 Kajsa Jennby          90 IK Finish                9,82   +1,3
 22 Steinunn Birna Gudjonsd90 Selfoss ISL             9,77   +0,2
 23 Nora Christoffersen   91 Själland DEN             9,73   +0,4
 24 Alexandra Svensson    91 Åhus FK                  9,72   -0,1
 25 Andrea Smedberg       90 KFUM Örebro              9,70   -0,4
 26 Sofie Skoog           90 Ekshärad Friidrot        9,65   +1,3
 27 Edda Torvaldsdottir   90 Selfoss ISL              9,60   +1,0
 28 Caroline Brännström   90 Frösö IF                 9,44   -0,4
 29 Isabelle Ahlander     91 Söderhamns IF            9,37   +1,5
 30 Sara Ullström         90 Upsala IF                9,26w  +2,4
                                                      9,70   +1,2
 31 Kristina Andersson    91 Råby-Rekarne FIF         9,17   +0,8
 32 Linnea Hagström       91 Råby-Rekarne FIF         9,05   -0,3
 33 Isabelle Bensryd      90 Lerum Friidrott          9,05   +0,7
 34 Linn Bobacken         91 Hakarpspojkarna         8,97   +0,5
 35 Madeleine Olsson      90 Ullevi FK                8,58   +0,6
  - Sofie Leima           90 Gefle IF                   X
    Elsa Salomonsson      90 FI Kalmarsund              X

F15 Tresteg Final                                           3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Malin Olsson          90 Malmö AI                12,28   -0,8
  2 Mia Haave             90 Tyrving NOR             12,14   +0,4
  3 Oda Utsi Onstad       90 Fagernes IL NOR         11,79   +0,5
  4 Caroline Lundahl      91 KA 2 IF                 11,44   +1,5
  5 Karin Larsson         90 Ullevi FK               11,10   +1,1
  6 Johanna Froode        90 IF Udd                  11,07   +0,5
  7 Jenny Nilsson         90 IK Orient               10,93w  +2,4    10,80  +0,3
  8 Linda Beckius         90 IK Sisu                 10,66   +1,2
  9 Malin Frisk           90 Kvarnsvedens GoIF       10,61   +1,2
 10 Tove Beskow           91 Frösö IF                10,58   +0,4
 11 Stephanie Franksson   91 IK Ymer                 10,44   -0,1
 12 Anna Larsson          90 Ullevi FK               10,42   -0,1
Martina Damgren 90 Hakarpspojkarna ej start
Sophia Saukko 90 Tingbergs AIS ej start Ingvild Tvare 91 IL Försök ej start
F15 Kula                     3.0 kg                          1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Emma Wallin           90 Kungsängens SK          11,83
  2 Sandra Höckerstrand   90 Hammarby IF             11,75
  3 Matilda Gunnarsson    90 Västerås FK             11,67
  4 Amanda Öberg          90 IF Göta                 11,56
  5 Elisabeth Höglund     90 IF Göta                 11,44
  6 Christine Leine       90 IL Sandvin              10,91
  7 Matilda Ekelund-A     90 IFK Lund                10,30
  8 Malin Johansson       90 IK Sisu                 10,10
  9 Hanna Reiding         90 IFK Märsta               9,90
 10 Louise Johansson      90 Södertälje IF            9,88
 11 Ida Claesson          90 Åhus FK                  9,84
 12 Ida Nyassi            90 Göteborgs Kv IK          9,73
 13 Anna Palsdottir       90 Selfoss                  9,43
 14 Therese Norén         90 Ullevi FK                9,29
 15 Emma J-sson           90 Hammarby IF              9,19
 16 Eyrun Halla           90 Selfoss                  8,88
 17 Gabriella Görhed      90 Hammarby IF              8,63
 18 Johanna Andersson     90 Villstads GoIF           8,52
 19 Maria Hansen          90 Själland                 8,37
 20 Lina-Marie Sundgren   90 Hammarby IF              8,31
 21 Linnea Höjman         90 IF Göta                  8,27
 22 Inga Maria Baldursd.  90 Tindastoll               8,07
F15 Diskus                                                   3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Maria L Jensen        90 Själland                37,53
  2 Matilda Gunnarsson    90 Västerås FK             36,32
  3 Hanna Reiding         90 IFK Märsta              34,35
  4 Jessica Haaranen      91 Högbo GoIF              32,86
  5 Sara Eriksson         90 Svenljunga IK           31,83
  6 Malin Johansson       90 IK Sisu                 31,66
  7 Therese Norén         90 Ullevi FK               30,76
  8 Martina Carlsson      91 Habo IF                 29,18
  9 Anna Palsdottir       90 Selfoss                 29,05
 10 Caroline Hermansson   91 Karlskoga FIF           28,24
 11 Amanda Rohlin         90 Åhus FK                 27,20
 12 Sandra Höckerstrand   90 Hammarby IF             27,05
 13 Emma J-sson Malmström 90 Hammarby IF             27,05
 14 Maria Hansen          90 Själland                25,73
 15 Ida Lindskog          90 Lerum Friidrott         25,35
 16 Gabriella Görhed      90 Hammarby IF             19,72
 17 Camilla Göth          90 Hammarby IF             18,80
 18 Louise Johansson      90 Södertälje IF           18,39
 19 Madeleine Olsson      90 Ullevi FK               17,90
 20 Patricia Håkansson    90 Åhus FK                 17,73
 21 Eyrun Halla Harldsd.  90 Selfoss                 16,92
 22 Emelie Andreasson     90 Frösö IF                16,86
  - Josefin Dahlberg      90 Göteborgs Kv IK             X
    Emma Wallin           90 Kungsängens SK              X
    Ida Claesson          90 Åhus FK                     X

F15 Slägga                                                   2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Linda Drougge         90 Rånäs 4 H               43,02
  2 Amanda Eriksson       90 Kils AIK                41,18
  3 Maria Augutis         90 Ullevi FK               39,13
  4 Jennifer Höglund      90 Gefle IF                37,12
  5 Louise Johansson      90 Södertälje IF           32,27
  6 Johanna Larsson       92 Filipstads IF           31,92
  7 Josefine Ståhlkrantz  91 Hakarpspojkarna         29,08
  8 Veronica Forssander   91 Mariestads AIF          28,56
  9 Sandra Hallberger     91 Svenljunga IK           27,20
 10 Erica Lundbladh       91 Kongahälla AIK          27,02
 11 Ida Nyassi            90 Göteborgs Kv IK         24,94
 12 Emma J-sson           90 Hammarby IF             21,35
 13 Anna Palsdottir       90 Selfoss                 20,04
 14 Amanda Rohlin         90 Åhus FK                 19,10
 15 Patricia Håkansson    90 Åhus FK                 16,48
 16 Ida Claesson          90 Åhus FK                 15,14
  - Madeleine Olsson      90 Ullevi FK                   X
    Madeleine Andersson   90 Nyköpings BIS               X
    Patricia Bengtsson    91 IFK Växjö                   X
    Linn Leo              91 Alingsås IF                 X
F15 Spjut                                                    2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Ellinor Widh          90 IK Pallas               51,97
  2 Josefine Westelindh   90 Ängelholms IF           46,34
  3 Elisabeth Höglund     90 IF Göta                 40,09
  4 Maria L Jensen        90 Själland                39,71
  5 Matilda Gunnarsson    90 Västerås FK             39,61
  6 Madeleine Polfors     90 IFK Märsta              39,21
  7 Mari Klaup            90 Göteborgs Kv IK         37,56
  8 Emma Wallin           90 Kungsängens SK          35,93
  9 Ida Lindskog          90 Lerum Friidrott         32,20
 10 Viktoria Bengtsson    90 IFK Växjö               31,99
 11 Sandra Höckerstrand   90 Hammarby IF             31,81
 12 Martina Damgren       90 Hakarpspojkarna         31,18
 13 Julie Johannesen      90 Själland                30,97
 14 Elsa Salomonsson      90 FI Kalmarsund           30,83
 15 Anna Palsdottir       90 Selfoss                 29,72
 16 Amanda Öberg          90 IF Göta                 29,31
 17 Johanna Andersson     90 Villstads GoIF          27,99
 18 Elin Alm              90 Heleneholms IF          27,30
 19 Paulina Engfors       90 Hammarby IF             26,66
 20 Amanda Rohlin         90 Åhus FK                 26,40
 21 Emma Stridsberg       90 IF Göta                 26,15
 22 Eyrun Halla Haraldsd. 90 Selfoss                 25,52
 23 Gabriella Görhed      90 Hammarby IF             24,64
 24 Ida Claesson          90 Åhus FK                 23,85
 25 Emma J-sson           90 Hammarby IF             23,73
 26 Kajsa Gustafssson     90 Sävedalens AIK          23,27
 27 Julia Knutsson        90 IK Sisu                 20,36
 28 Lina-Marie Sundgren   90 Hammarby IF             20,15
 29 Kristin Öster         90 Hammarby IF             19,42
 30 Anneli Ljungqvist     90 Hammarby IF             18,57
  - Malin Lundberg        90 Ängelholms IF               X
F14 100m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          1,9                             2/7
  1 Emma Tuvesson         91 IFK Helsingborg         12.92  q
  2 Camilla Boström       91 Mölndals AIK            13.29  q
  3 Josephine Rohr        91 Bålsta IK               13.35
  4 Li Quistbergh         91 Mälarhöjdens IK         13.54
  5 Caroline Stjernqvist  91 KFUM Örebro             13.80
  6 Linnea Neldemo        91 Kvarnsvedens GoIF       14.33
  7 Sofie Taylor          91 Hammarby IF             14.40
  8 Rosanna Engberg       91 Hässelby SK             15.31
    Försök  heat: 2          0,3                             2/7
  1 Rebecca Eriksson      91 Södra Vi IF             13.09  q
  2 Isabelle Lendt        91 IFK Trelleborg          13.11  q
  3 Victoria Dronsfield   91 IF Göta                 13.43
  4 Jessica Andersson     91 IF Kville               13.73
  5 Linnea Wittenstam     91 Ullevi FK               13.84
  6 Malin Edholm          91 Frösö IF                14.42
  7 Anna Karlsson         91 Stocksäters IF          14.87
  8 Julia Andersson       91 Hammarby IF             15.23
    Försök  heat: 3          2,5                             2/7
  1 Frida Simfors         91 Hakarpspojkarna         12.90  q
  2 Janet Blom            91 Högbo GoIF              13.54
  3 Ida Nilsson           91 IK Finish               13.58
  4 Johanna Andersson     91 Stocksäters IF          13.71
  5 Anna Lyrberg          91 Falu IK                 13.93
  6 Andrea Lagerström     91 Turebergs FK            14.11
  7 Heidi Toft Hansen     91 Stoholm IF              14.33
  8 Sofia Eriksson        91 Hammarby IF             14.82
    Försök  heat: 4          1,0                             2/7
  1 Elin Pöllä            91 Gefle IF                13.38
  2 Erika Karlsson        91 Råby-Rekarne FIF        13.39
  3 Sara Ljunggren        91 KFUM Örebro             13.56
  4 Hanna Kvarnström      91 KA 2 IF                 13.63
  5 Sara Ulin             91 Falu IK                 13.72
  6 Elin Jönsson          91 Östersunds GIF          13.82
  7 Anna Söderström       91 Hammarby IF             13.87
    Laura Ellemark        91 Själland                  ej start
    Försök  heat: 5          1,3                             2/7
  1 Elin Östlund          91 KFUM Örebro             12.96  q
  2 Kine Aaltvedt         91 Minerva                 13.34
  3 Sandra Aalto          91 IFK Kristinehamn        13.69
  4 Daniella Berg         91 Västerås FK             13.80
  5 Filippa Gille         91 Hammarby IF             14.07
  6 Sandra Edström        91 Gefle IF                14.25
  7 Charlotte Lanfelt     91 Huddinge AIS            14.51
  8 Ida Nyqvist           91 Ullevi FK               14.89
    Försök  heat: 6          2,0                             2/7
  1 Caroline Lundahl      91 KA 2 IF                 12.85  q
  2 Tove Beskow           91 Frösö IF                13.63
  3 Ulrika Jakobsson      91 Hammarby IF             13.71
  4 Jessica Andersson     91 Falu IK                 13.88
  5 Linn Bobacken         91 Hakarpspojkarna         13.92
  6 Olivia Öberg          91 Turebergs FK            14.52
  7 Isabelle Ahlander     91 Söderhamns IF           14.63
    Försök  heat: 7          0,1                             2/7
  1 Marine Jonsson        91 IF Göta                 13.25  q
  2 Frida Hellström       91 Stenungsunds FI         13.91
  3 Linda Pernevall       91 IFK Lund                14.01
  4 Kristina Andersson    91 Råby-Rekarne FIF        14.52
  5 Kajsa Wallin          91 Hässelby SK             14.80
  6 Theresia Ragnar       91 Kalmar SK               14.86
  7 Pauline Löfqvist      91 IK Ymer                 14.94
  8 Anna Bristrand        91 Hammarby IF             15.09
    Försök  heat: 8          1,8                             2/7
  1 Linnea Söderström     91 Ullevi FK               12.83  q
  2 Tove Karlsson         91 Kalmar SK               13.33
  3 Johanna Sedin         91 Söderhamns IF           13.54
  4 Evelina Nicolsson     91 Huddinge AIS            13.70
  5 Sofie Nielsen         91 Wärnamo SK              14.04
  6 Kim Lidman            91 Turebergs FK            14.06
  7 Karin Dahlgren        91 Gefle IF                14.41
  8 Sara Nilsson          91 Kvarnsvedens GoIF       14.48
    Försök  heat: 9          2,9                             2/7
  1 Matilda Farkas        91 Heleneholms IF          12.72  q
  2 Sandra Eliasson       91 IFK Helsingborg         13.47
  3 Malin Brattström      91 IF Göta                 13.90
  4 Linnea Hagström       91 Råby-Rekarne FIF        13.96
  5 Linnea Allgurén       91 IF Udd                  14.12
  6 Björk H Olsen         91 Färöarna                15.07
  7 Nicole Andersson      91 Hässelby SK             15.12
    Försök  heat: 10         1,1                             2/7
  1 Moa Brandt            91 Hammarby IF             13.37
  2 Emma Waldo            91 Villstads GoIF          13.59
  3 Maja Rogemyr          91 IF Göta                 13.62
  4 Rebecca Moyo          91 Hakarpspojkarna         13.73
  5 Malin Winqvist        91 Mälarhöjdens IK         13.81
  6 Sofi Karlsson         91 Kalmar SK               14.03
  7 Emma Wallin           91 Hässelby SK             14.57
  8 Lisa Salomonsson      91 Örgryte IS              14.95
    Försök  heat: 11         1,6                             2/7
  1 Emilia Segerdahl      91 IF Göta                 12.90  q
  2 Maj Johansson         91 Östersunds GIF          13.31
  3 Angelica Abelsson     91 Lidköpings IS           13.46
  4 Matilda Rist          91 Malmö AI                13.72
  5 Alinne Andersson      91 Mölndals AIK            13.74
  6 Erika Karlsson        91 Falu IK                 13.80
  7 Amelie Astander       91 Kalmar SK               14.13
    Jessica Hjelmhagen    91 KFUM Örebro               ej start
    Försök  heat: 12         0,8                             2/7
  1 Melissa  Stenzon      91 Stenungsunds FI         13.03  q
  2 Sandra Lundqvist      91 KA 2 IF                 13.68
  3 Olivia Arle           91 KFUM Örebro             13.72
  4 Jenny Hylte           91 Hässelby SK             13.81
  5 Katrin Mohebbi        91 Gefle IF                14.08
  6 Isabelle Mrak         91 Råby-Rekarne FIF        14.18
  7 Sofia Petersson       91 Kalmar SK               14.50
    Försök  heat: 13         0,5                             2/7
  1 Emilia Niklasson      91 Sävedalens AIK          13.13  q
  2 Stephanie Franksson   91 IK Ymer                 13.23  q
  3 Stephanie Olsson      91 IF Udd                  13.76
  4 Vanessa Westerfelt    91 Fredrikshofs FI         13.94
  5 Ellen Landgren        91 Göteborgs Kv IK         14.12
  6 Malin Månsson         91 Malmö AI                14.15
  7 Sigrun Andrea Gunnarsd91 Tindastoll              14.36
    Josefine Ståhlkrantz  91 Hakarpspojkarna           ej start
    Försök  heat: 14         1,1                             2/7
  1 Michelle Nilsson      91 Heleneholms IF          13.23  q
  2 Sabina Winqvist       91 Göteborgs Kv IK         13.33
  3 Fanny Baeckström      91 Mälarhöjdens IK         13.79
  4 Josefin Loggert       91 Boden FI                13.86
  5 Malin Andersson       91 Hakarpspojkarna         14.46
  6 Evelin Hindrikes      91 Kvarnsvedens GoIF       14.60
    Lisa Albinsson        91 Åhus FK                   ej start
    Försök  heat: 15         0,1                             2/7
  1 Josephine Ekholm      91 Hammarby IF             13.08  q
  2 Malin Eriksson        91 KFUM Örebro             13.50
  3 Annelise Alsvik Skogsb91 Söndre Land FI          13.80
  4 Marica Merkel         91 KA 2 IF                 13.87
  5 Ingvild Tvare         91 IL Försök               14.38
  6 Ida Medin             91 Östersunds GIF          14.39
  7 Nathalie Blomqvist    91 Sundbybergs IK          15.02
  8 Katrine Toft Vaesel   91 Stoholm IF              15.59

    Finalheat  heat: 1       1,1                             2/7
  1 Caroline Lundahl      91 KA 2 IF                 12.48
  2 Matilda Farkas        91 Heleneholms IF          12.59
  3 Elin Östlund          91 KFUM Örebro             12.65
  4 Frida Simfors         91 Hakarpspojkarna         12.67
  5 Emma Tuvesson         91 IFK Helsingborg         12.73
  6 Melissa  Stenzon      91 Stenungsunds FI         12.78
  7 Linnea Söderström     91 Ullevi FK               12.85
  8 Emilia Segerdahl      91 IF Göta                 12.87
    Finalheat  heat: 2       0,9                             2/7
  1 Marine Jonsson        91 IF Göta                 12.84
  2 Rebecca Eriksson      91 Södra Vi IF             12.95
  3 Emilia Niklasson      91 Sävedalens AIK          13.04
  4 Stephanie Franksson   91 IK Ymer                 13.23
  5 Camilla Boström       91 Mölndals AIK            13.38
    Michelle Nilsson      91 Heleneholms IF            ej start
    Isabelle Lendt        91 IFK Trelleborg            ej start
    Josephine Ekholm      91 Hammarby IF               ej start
F14 800m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Lovisa Lindh          91 Kongahälla AIK        2:19.74     1
  2 Martine Kongsten Tömt 91 Ski IL                2:20.36     2
  3 Amalie Lund Holth     91 Askim IF              2:21.25     3
  4 Nicole Kongsten Tömt  91 Ski IL                2:22.04     4
  5 Olivia Lindh          91 Gefle IF              2:22.70     5
  6 Linda Pernevall       91 IFK Lund              2:23.11     6
  7 Hanna Erlandsson      91 Sävedalens AIK        2:23.53     7
  8 Katrine Toft Vaesel   91 Stoholm IF            2:23.73     8
  9 Fanny Baeckström      91 Mälarhöjdens IK       2:25.84    12
 10 Alexandra Forss       91 Sköldinge IF          2:26.94    13
 11 Anna Nilson           91 Malmö AI              2:33.08    20
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Annelise Alsvik       91 Söndre Land FI        2:25.18     9
  2 Vanessa Westerfelt    91 Fredrikshofs FI       2:25.19    10
  3 Charlotte Knape       91 IF Göta               2:25.61    11
  4 Elin Borglund         91 Ullevi FK             2:28.65    14
  5 Kinga Ohn             91 AC Szekszárd          2:29.78    15
  6 Linnea Hagström       91 Råby-Rekarne FIF      2:30.96    16
  7 Ida Voss Jensen       91 Själland              2:31.42    17
  8 Charlotta Eriksson    91 Mölndals AIK          2:32.05    18
  9 Daniella Kleva        91 IF Rigor              2:40.79    32
    Carolina Grahn        91 IK Ymer                  bröt     -
    Amanda Wegerman       91 Västerås FK               ej start
    Finalheat  heat: 3                                       1/7
  1 Björk H Olsen         91 Färöarna              2:33.00    19
  2 Charlotte Lanfelt     91 Huddinge AIS          2:34.12    21
  3 Karin Carlsson        91 Kvarnsvedens GoIF     2:34.61    22
  4 Elin Börjedahl        91 IFK Helsingborg       2:36.06    24
  5 Johanna Lord          91 Hammarby IF           2:38.33    26
  6 Johanna Stark         91 Åhus FK               2:39.12    28
  7 Jessica Andersson     91 Falu IK               2:39.91    30
  8 Maria Borglund        91 Ullevi FK             2:41.14    33
  9 Elly Nesse            91 Tyrving               2:41.98    35
    Stephanie Olsson      91 IF Udd                    ej start      -
    Finalheat  heat: 4                                       1/7
  1 Nathalie Nilsson      91 IFK Södertälje        2:35.44    23
  2 Amanda Sundström      91 KFUM Örebro           2:36.65    25
  3 Evelina Nicolsson     91 Huddinge AIS          2:38.74    27
  4 Stina Norrman         91 Kongahälla AIK        2:39.43    29
  5 Elin Jönsson          91 Östersunds GIF        2:40.09    31
  6 Sofia Petersson       91 Kalmar SK             2:41.74    34
  7 Jessica Hjelmhagen    91 KFUM Örebro           2:42.34    36
  8 Sofia Wånge           91 Hakarpspojkarna       2:47.86    37
  9 Anna-Lisa Lundqvist   91 Huddinge AIS          2:49.04    38
 10 Julia Andersson       91 Hammarby IF           2:50.89    39

F14 Häck 80m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -1,5                            3/7
  1 Frida Simfors         91 Hakarpspojkarna         12.55  q
  2 Elin Östlund          91 KFUM Örebro             12.76  q
  3 Ulrika Jakobsson      91 Hammarby IF             13.22
  4 Matilda Hultman       91 Lerum Friidrott         13.42
  5 Tove Karlsson         91 Kalmar SK               13.73
  6 Nathalie Blomqvist    91 Sundbybergs IK          14.74
  7 Isabelle Mrak         91 Råby-Rekarne FIF        15.01
  8 Rakel Ros Snaesbjörnsd91 HSP                     15.38
    Charlotte Lanfelt     91 Huddinge AIS             bröt
    Försök  heat: 2          -1,0                            3/7
  1 Sabina Winqvist       91 Göteborgs Kv IK         12.30  q
  2 Estelle Montler       91 Lerum Friidrott         12.83  q
  3 Josefin Loggert       91 Boden FI                13.46
  4 Anna Söderström       91 Hammarby IF             13.97
  5 Tove Beskow           91 Frösö IF                14.22
  6 Evelina Nicolsson     91 Huddinge AIS            14.60
  7 Evelin Hindrikes      91 Kvarnsvedens GoIF       14.94
  8 Lisa Ackermann        91 IK Pallas               15.38
  9 Rosanna Engberg       91 Hässelby SK             15.40
    Försök  heat: 3          -0,6                            3/7
  1 Caroline Lundahl      91 KA 2 IF                 12.61  q
  2 Jennifer Alabi        91 Gefle IF                12.69  q
  3 Kajsa Olsson          91 Strömstads IF           13.49
  4 Ida Lindgren          91 Gillberga-Lista IF      13.66
  5 Marica Merkel Johansson91 KA 2 IF                14.14
  6 Charlotta Eriksson    91 Mölndals AIK            14.22
  7 Sandra Aalto          91 IFK Kristinehamn        14.28
  8 Malin Andersson       91 Hakarpspojkarna         14.66
  9 Emma Wallin           91 Hässelby SK             15.35
    Försök  heat: 4          -1,6                            3/7
  1 Linnea Söderström     91 Ullevi FK               12.92
  2 Vanessa Westerfelt    91 Fredrikshofs FI         13.56
  3 Maria Svenningsen     91 Själland                13.95
  4 Emma Tuvesson         91 IFK Helsingborg         14.08
  5 Sara Lindblom         91 Falu IK                 14.65
  6 Hedvig Samuelsson     91 FIK Färjestaden         14.82
  7 Kinga Ohn             91 AC Szekszárd            15.41
  8 Kajsa Wallin          91 Hässelby SK             15.76
    Försök  heat: 5          -1,6                            3/7
  1 Josephine Rohr        91 Bålsta IK               12.66  q
  2 Nathalie Busk         91 Malmö AI                13.07
  3 Linnea Wittenstam     91 Ullevi FK               13.31
  4 Petra Garpefors       91 Huddinge AIS            14.09
  5 Li Quistbergh         91 Mälarhöjdens IK         14.36
  6 Linnea Neldemo        91 Kvarnsvedens GoIF       14.95
  7 Kim Lidman            91 Turebergs FK            16.31
    Maria Kastberg        91 Järvsö IF                bröt
    Karin Dahlgren        91 Gefle IF                 bröt
    Försök  heat: 6          -1,1                            3/7
  1 Malin Eriksson        91 KFUM Örebro             12.74  q
  2 Kine Aaltvedt         91 Minerva                 12.78  q
  3 Stina Blomqvist       91 Hökensås U-Ring         13.09
  4 Johanna Andersson     91 Stocksäters IF          13.37
  5 Mia Svensson          91 Mariestads AIF          14.00
  6 Isabelle Ahlander     91 Söderhamns IF           14.12
  7 Malin Winqvist        91 Mälarhöjdens IK         14.13
  8 Annie Brickman        91 Kongahälla AIK          14.59
  9 Julia Andersson       91 Hammarby IF             15.88

    Final                    0,4                             3/7
  1 Caroline Lundahl      91 KA 2 IF                 12.03
  2 Sabina Winqvist       91 Göteborgs Kv IK         12.04
  3 Josephine Rohr        91 Bålsta IK               12.29
  4 Elin Östlund          91 KFUM Örebro             12.36
  5 Kine Aaltvedt         91 Minerva                 12.46
  6 Malin Eriksson        91 KFUM Örebro             12.59
  7 Jennifer Alabi        91 Gefle IF                12.70
  8 Estelle Montler       91 Lerum Friidrott         13.02
  9 Frida Simfors         91 Hakarpspojkarna         13.16
F14 Höjd                                                     3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Victoria Dronsfield   91 IF Göta                   168
  2 Amanda Wegerman       91 Västerås FK               166
  3 Stina Blomqvist       91 Hökensås U-Ring           163
  4 Maja Rogemyr          91 IF Göta                   163
  5 Rebecca Eriksson      91 Södra Vi IF               157
  6 Linnea Warvne         91 Ullevi FK                 157
    Rakel Ros Snaesbjörnsd91 HSP                       157
  8 Charlotte Knape       91 IF Göta                   157
  9 Tina Stenberg         91 Högbo GoIF                157
 10 Amelie Astander       91 Kalmar SK                 157
 11 Jennifer Alabi        91 Gefle IF                  153
 12 Estelle Montler       91 Lerum Friidrott           153
 13 Sara Ljunggren        91 KFUM Örebro               148
 14 Ida Carlsson          91 Oskarhamns SK             148
 15 Anna Lyrberg          91 Falu IK                   148
 16 Andrea Lagerström     91 Turebergs FK              148
 17 Malin Eriksson        91 KFUM Örebro               148
 18 Matilda Hultman       91 Lerum Friidrott           143
    Victoria Carlsson     91 IF Göta                   143
    Frida Niva            91 Katrineholms SK           143
 21 Zoe Primus            91 SoIK Hellas               143
 22 Maria Svenningsen     91 Själland                  143
 23 Kristin Björkman      91 IF Göta                   143
    Malin Winqvist        91 Mälarhöjdens IK           143
    Frida Engström        91 IFK Växjö                 143
 26 Malin Brattström      91 IF Göta                   137
    Li Quistbergh         91 Mälarhöjdens IK           137
    Luca Prischetzky      91 AC Szekszárd              137
    Ida Medin             91 Östersunds GIF            137
    Diana Bang Pedersen   91 Stoholm IF                137
    Tove Beskow           91 Frösö IF                  137
    Olivia Arle           91 KFUM Örebro               137
    Filippa Gille         91 Hammarby IF               137
    Hedvig Samuelsson     91 FIK Färjestaden           137
    Katrin Mohebbi        91 Gefle IF                  137
    Anna Söderström       91 Hammarby IF               137
 37 Lisa Stenström        91 Mölndals AIK              137
 38 Ingvild Tvare         91 IL Försök                 137
    Linnea Pira           91 IF Skade                  137
    Emma Wallin           91 Hässelby SK               137
 41 Emma Göthlin          91 Stocksäters IF            137
    Ellen Nordgren        91 Hammarby IF               137
 43 Johanna Wetteus       91 Mölndals AIK              137
 44 Anna Edgarsson        91 Hammarby IF               137
 45 Ida Lindgren          91 Gillberga-Lista IF        130
    Rosanna Engberg       91 Hässelby SK               130
    Jenny Hylte           91 Hässelby SK               130
 48 Linnea Neldemo        91 Kvarnsvedens GoIF         130
F14 Stav                                                     2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Anna Nilson           91 Malmö AI                  328
  2 Nathalie Busk         91 Malmö AI                  321
  3 Antonia Fagerberg     91 Västerås FK               294
  4 Sara Eriksson         91 KA 2 IF                   294
  5 Hedvig Samuelsson     91 FIK Färjestaden           285
  6 Mathilda Persson      91 IFK Trelleborg            274
  7 Linnea Neldemo        91 Kvarnsvedens GoIF         274
  8 Linnea Warvne         91 Ullevi FK                 261
  9 Sara Lindblom         91 Falu IK                   261
 10 Linnea Pira           91 IF Skade                  235
 11 Frida Axelsson        91 Ullevi FK                 235
 12 Sofia Wånge           91 Hakarpspojkarna           203
  - Ida Nyqvist           91 Ullevi FK                   X
    Rachel McMillan       91 Skottland                   X
    Karin Dahlgren        91 Gefle IF                    X

F14 Längd kvaltävling       Kvalgräns 4.90m/16 st            1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Malin Eriksson        91 KFUM Örebro              5,15  Q   (5,15 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
  2 Vanessa Westerfelt    91 Fredrikshofs FI          5,12  Q   (5,12 ;  ;  ;  ;  ;  )
  3 Emilia Niklasson      91 Sävedalens AIK           5,11  Q   (5,11 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
    Melissa  Stenzon      91 Stenungsunds FI          5,11  Q   (5,11 ;  ;  ;  ;  ;  )
  5 Josephine Rohr        91 Bålsta IK                5,10  Q   (5,10 1,3;  ;  ;  ;  ;  )
  6 Daniella Berg         91 Västerås FK              5,09  Q   (5,09 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
  7 Isabelle Lendt        91 IFK Trelleborg           5,05  Q   (5,05 ;  ;  ;  ;  ;  )
  8 Emilia Segerdahl      91 IF Göta                  5,01  Q   (5,01 -0,7;  ;  ;  ;  ;  )
    Linnea Warvne         91 Ullevi FK                5,01  Q   (5,01 ;  ;  ;  ;  ;  )
 10 Josephine Ekholm      91 Hammarby IF              4,99  Q   (4,99 2,0;  ;  ;  ;  ;  )
 11 Maja Rogemyr          91 IF Göta                  4,98  Q   (4,98 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 12 Elin Östlund          91 KFUM Örebro              4,96      (4,96 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 13 Amanda Wegerman       91 Västerås FK              4,95  Q   (4,95 ;  ;  ;  ;  ;  )
 14 Jennifer Alabi        91 Gefle IF                 4,94  Q   (4,94 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
    Malin Winqvist        91 Mälarhöjdens IK          4,94  Q   (4,94 0,6;  ;  ;  ;  ;  )
 16 Sabina Winqvist       91 Göteborgs Kv IK          4,92  Q   (4,92 ;  ;  ;  ;  ;  )
 17 Charlotte Knape       91 IF Göta                  4,91  Q   (4,91 -0,1;  ;  ;  ;  ;  )
    Annie Brickman        91 Kongahälla AIK           4,91  Q   (4,91 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 19 Ingvild Tvare         91 IL Försök                4,90  Q   (4,90 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 20 Karin Carlsson        91 Kvarnsvedens GoIF        4,89      (4,89 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
    Frida Simfors         91 Hakarpspojkarna          4,89      (4,89 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 22 Kajsa Olsson          91 Strömstads IF            4,87      (4,87 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 23 Victoria Dronsfield   91 IF Göta                  4,86      (4,86 ;  ;  ;  ;  ;  )
 24 Hanna Brändmark       91 IK Ymer                  4,85      (4,85 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 25 Rakel Ros Snaesbjörnsd91 HSP                      4,79      (4,79 1,4;  ;  ;  ;  ;  )
 26 Alexandra Svensson    91 Åhus FK                  4,78      (4,78 2,5;  ;  ;  ;  ;  )
    Stephanie Franksson   91 IK Ymer                  4,78      (4,78 -1,2;  ;  ;  ;  ;  )
 28 Johanna Andersson     91 Stocksäters IF           4,77      (4,77 ;  ;  ;  ;  ;  )
    Erika Karlsson        91 Råby-Rekarne FIF         4,77      (4,77 0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 30 Andrea Lagerström     91 Turebergs FK             4,76      (4,76 ;  ;  ;  ;  ;  )
 31 Ida Carlsson          91 Oskarhamns SK            4,73      (4,73 0,0;  ;  ;  ;  ;  )
 32 Evelina Nicolsson     91 Huddinge AIS             4,71      (4,71 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
    Janet Blom            91 Högbo GoIF               4,71      (4,71 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 34 Jenny Hylte           91 Hässelby SK              4,66      (4,66 1,7;  ;  ;  ;  ;  )
    Sara Lindblom         91 Falu IK                  4,66      (4,66 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 36 Malin Brattström      91 IF Göta                  4,65      (4,65 1,5;  ;  ;  ;  ;  )
    Tove Beskow           91 Frösö IF                 4,65      (4,65 ;  ;  ;  ;  ;  )
 38 Sandra Lundqvist      91 KA 2 IF                  4,59      (4,59 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 39 Kim Lidman            91 Turebergs FK             4,58      (4,58 ;  ;  ;  ;  ;  )
 40 Alinne Andersson      91 Mölndals AIK             4,56      (4,56 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
    Sofie Taylor          91 Hammarby IF              4,56      (4,56 -0,6;  ;  ;  ;  ;  )
 42 Matilda Hultman       91 Lerum Friidrott          4,55      (4,55 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
    Emma Göthlin          91 Stocksäters IF           4,55      (4,55 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
    Lisa Albinsson        91 Åhus FK                  4,55      (4,55 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
    Olivia Arle           91 KFUM Örebro              4,55      (4,55 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 46 Charlotte Lanfelt     91 Huddinge AIS             4,54      (4,54 ;  ;  ;  ;  ;  )
 47 Elin Jönsson          91 Östersunds GIF           4,53      (4,53 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 48 Sara Ulin             91 Falu IK                  4,51      (4,51 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 49 Sandra Aalto          91 IFK Kristinehamn         4,49      (4,49 2,6; 4,36 0,7;  ;  ;  ;  )
 50 Isabelle Mrak         91 Råby-Rekarne FIF         4,49      (4,49 -0,6;  ;  ;  ;  ;  )
 51 Marine Jonsson        91 IF Göta                  4,48      (4,48 0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 52 Diana Nilsson Årenberg91 Varbergs GIF             4,45      (4,45 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 53 Sandra Eliasson       91 IFK Helsingborg          4,44      (4,44 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
    Rebecca Moyo          91 Hakarpspojkarna          4,44      (4,44 ;  ;  ;  ;  ;  )
 55 Sofie Nielsen         91 Wärnamo SK               4,43      (4,43 ;  ;  ;  ;  ;  )
    Luca Prischetzky      91 AC Szekszárd             4,43      (4,43 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
    Evelin Hindrikes      91 Kvarnsvedens GoIF        4,43      (4,43 ;  ;  ;  ;  ;  )
 58 Heidi Toft Hansen     91 Stoholm IF               4,40      (4,40 0,0;  ;  ;  ;  ;  )
 59 Hedvig Samuelsson     91 FIK Färjestaden          4,39      (4,39 -1,3;  ;  ;  ;  ;  )
 60 Sara Ljunggren        91 KFUM Örebro              4,38      (4,38 -0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 61 Kristin Björkman      91 IF Göta                  4,37      (4,37 -0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 62 Kajsa Wallin          91 Hässelby SK              4,36      (4,36 1,4;  ;  ;  ;  ;  )
 63 Gabriella Tomasson    91 Varbergs GIF             4,33      (4,33 -0,4;  ;  ;  ;  ;  )
    Linnea Hagström       91 Råby-Rekarne FIF         4,33      (4,33 1,4;  ;  ;  ;  ;  )
 65 Filippa Gille         91 Hammarby IF              4,32      (4,32 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
    Anna Söderström       91 Hammarby IF              4,32      (4,32 ;  ;  ;  ;  ;  )
 67 Ida Medin             91 Östersunds GIF           4,31      (4,31 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 68 Ida Lindgren          91 Gillberga-Lista IF       4,30      (4,30 ;  ;  ;  ;  ;  )
    Nathalie Blomqvist    91 Sundbybergs IK           4,30      (4,30 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 70 Julia Andersson       91 Hammarby IF              4,29      (4,29 0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 71 Malin Månsson         91 Malmö AI                 4,28      (4,28 0,0;  ;  ;  ;  ;  )
    Stina Nolbrant        91 IK Ymer                  4,28      (4,28 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 73 Linnea Wittenstam     91 Ullevi FK                4,27      (4,27 0,6;  ;  ;  ;  ;  )
 74 Sigrun Andrea Gunnarsd91 Tindastoll               4,23      (4,23 ;  ;  ;  ;  ;  )
    Sara Nilsson          91 Kvarnsvedens GoIF        4,23      (4,23 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 76 Katrin Mohebbi        91 Gefle IF                 4,22      (4,22 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 77 Sara Martinsson       91 Hammarby IF              4,15      (4,15 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 78 Kristina Andersson    91 Råby-Rekarne FIF         4,14      (4,14 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 79 Linn Bobacken         91 Hakarpspojkarna          4,12      (4,12 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 80 Emma Wallin           91 Hässelby SK              4,11      (4,11 1,3;  ;  ;  ;  ;  )
 81 Pauline Löfqvist      91 IK Ymer                  4,09      (4,09 02;  ;  ;  ;  ;  )
 82 Anna Bristrand        91 Hammarby IF              4,08      (4,08 ;  ;  ;  ;  ;  )
 83 Rosanna Engberg       91 Hässelby SK              4,07      (4,07 1,6;  ;  ;  ;  ;  )
 84 Nicole Andersson      91 Hässelby SK              4,02      (4,02 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 85 Anna-Lisa Lundqvist   91 Huddinge AIS             4,01      (4,01 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
    Elin Wettefalk        91 Kalmar SK                4,01      (4,01 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 87 Ida Nilsson           91 IK Finish                3,95      (3,95 0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 88 Ellen Landgren        91 Göteborgs Kv IK          3,94      (3,94 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 89 Anna Edgarsson        91 Hammarby IF              3,92      (3,92 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 90 Josefine Ståhlkrantz  91 Hakarpspojkarna          3,91      (3,91 ;  ;  ;  ;  ;  )
 91 Sofia Eriksson        91 Hammarby IF              3,90      (3,90 -0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 92 Sofi Karlsson         91 Kalmar SK                3,81      (3,81 0,6;  ;  ;  ;  ;  )
    Alycia Sundqvist      91 Hammarby IF              3,81      (3,81 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 94 Johanna Eliasson      91 Katrineholms SK          3,79      (3,79 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 95 Katarina Fransson     91 Kristiansand             3,78      (3,78 0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 96 Lisa Salomonsson      91 Örgryte IS               3,75      (3,75 1,2;  ;  ;  ;  ;  )
 97 Theresia Ragnar       91 Kalmar SK                3,74      (3,74 0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 98 Katrine Toft Vaesel   91 Stoholm IF               3,65      (3,65 0,6;  ;  ;  ;  ;  )
  - Anna Kvistgård        91 Stoholm IF               3,47      (3,47 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
100 Frida Axelsson        91 Ullevi FK                3,41      (3,41 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
101 Maj Johansson         91 Östersunds GIF           3,31      (3,31 ;  ;  ;  ;  ;  )
    Erika Karlsson        91 Falu IK                     X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Ellen Nordgren        91 Hammarby IF                 X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Caroline Stjernqvist  91 KFUM Örebro                 X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Anna Lyrberg          91 Falu IK                     X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )

 F14 Längd Final                                                    1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 1 Melissa Stenzon 91 Stenungsunds FI 5,48 -1,6 2 Emilia Niklasson 91 Sävedalens AIK 5,36 -0,2 3 Isabelle Lendt 91 IFK Trelleborg 5,30 -0,1 4 Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK 5,29 -0.8 5 Malin Eriksson 91 KFUM Örebro 5,24 +0,5 6 Elin Östlund 91 KFUM Örebro 5,20w +2,2 7 Josephine Rohr 91 Bålsta IK 5,11 +0,0 8 Amanda Wegerman 91 Västerås FK 5,09 +1,8 9 Malin Winqvist 91 Mälarhöjdens IK 5,04 -1,4 10 Josephine Ekholm 91 Hammarby IF 4,97 +0,8 11 Ingvild Tvare 91 IL Försök 4,97 -0,3 12 Daniella Berg 91 Västerås FK 4,93 -1,0 13 Emilia Segerdahl 91 IF Göta 4,90 -0,2 14 Jennifer Alabi 91 Gefle IF 4,88 -0,9 15 Vanessa Westerfelt 91 Fredrikshofs FI 4,88 -1,3 16 Maja Rogemyr 91 IF Göta 4,87 -1,6 17 Charlotte Knape 91 IF Göta 4,67 -1,0 18 Linnea Warvne 91 Ullevi FK 4,63 -0,8 19 Annie Brickman 91 Kongahälla AIK 4,61 +0,2
F14 Kula                     3.0 kg                          3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Isabelle Lendt        91 IFK Trelleborg          11,48
  2 Michelle Nilsson      91 Heleneholms IF          11,47
  3 Erica Lundbladh       91 Kongahälla AIK          11,35
  4 Heidi Toft Hansen     91 Stoholm IF              10,57
  5 Anna Jonasson         91 IK  Vikings FIK         10,55
  6 Tina Stenberg         91 Högbo GoIF              10,08
  7 Frida Engström        91 IFK Växjö                9,82
  8 Jessica Haaranen      91 Högbo GoIF               9,66
  9 Malin Winqvist        91 Mälarhöjdens IK          9,35
 10 Lisa Ackermann        91 IK Pallas                9,35
 11 Caroline Hermansson   91 Karlskoga FIF            9,25
 12 Rebecca Moyo          91 Hakarpspojkarna          9,04
 13 Veronica Forssander   91 Mariestads AIF           8,63
 14 Malin Areeheim        91 Malmö AI                 8,61
 15 Magdalena Persson     91 Högby IF                 8,59
 16 Anna Fredriksson      91 Habo IF                  8,55
 17 Zsófia Szücs          91 AC Szekszárd             8,47
 18 Martina Carlsson      91 Habo IF                  8,37
 19 Kristina Andersson    91 Råby-Rekarne FIF         8,31
 20 Olivia Arle           91 KFUM Örebro              8,20
 21 Ulrika Jakobsson      91 Hammarby IF              8,15
 22 Karin Dahlgren        91 Gefle IF                 8,15
 23 Martina Barrdahl      91 KFUM Kristianstad        8,11
 24 Sofia Olsson          91 Frösö IF                 8,06
 25 Frida Niva            91 Katrineholms SK          8,05
 26 Elin Wettefalk        91 Kalmar SK                8,04
 27 Anna Söderström       91 Hammarby IF              8,03
 28 Sigridur Ingibjörg    91 Tindastoll               8,00
 29 Sandra Johansson      91 Ullevi FK                7,94
 30 Caroline Ehrnström    91 Malmö AI                 7,93
 31 Linnea Pira           91 IF Skade                 7,87
 32 Frida Hellström       91 Stenungsunds FI          7,79
 33 Diana Bang Pedersen   91 Stoholm IF               7,79
 34 Anna Kvistgård        91 Stoholm IF               7,77
 35 Sara Nilsson          91 Kvarnsvedens GoIF        7,75
 36 Anna-Lisa Lundqvist   91 Huddinge AIS             7,64
 37 Maria Kastberg        91 Järvsö IF                7,62
 38 Sara Martinsson       91 Hammarby IF              7,42
 39 Filippa Gille         91 Hammarby IF              7,40
 40 Vanessa Westerfelt    91 Fredrikshofs FI          7,33
 41 Katarina Fransson     91 Kristiansand             7,28
 42 Margret Arsaelsdottir 91 Tindastoll               7,09
 43 Alycia Sundqvist      91 Hammarby IF              7,03
 44 Ellen Nordgren        91 Hammarby IF              6,98
 45 Sandra Edström        91 Gefle IF                 6,83
 46 Rebecka Markus        91 Falu IK                  6,72
 47 Hanna Magnusdotter    91 Åhus FK                  6,50

F14 Spjut                                                    2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Jonna Löfwing         91 Sandhems IF             39,81
  2 Frida Engström        91 IFK Växjö               39,28
  3 Michelle Nilsson      91 Heleneholms IF          39,15
  4 Martina Carlsson      91 Habo IF                 36,76
  5 Kine Aaltvedt         91 Minerva                 36,33
  6 Lisa Ackermann        91 IK Pallas               35,70
  7 Anna Jonasson         91 IK  Vikings FIK         35,04
  8 Anna Fredriksson      91 Habo IF                 33,27
  9 Isabelle Lendt        91 IFK Trelleborg          33,26
 10 Katarina Fransson     91 Kristiansand            31,88
 11 Kajsa Århäll          91 Mariestads AIF          31,26
 12 Caroline Hermansson   91 Karlskoga FIF           30,82
 13 Sofie Johansson       91 Tanums IF               30,09
 14 Zsófia Szücs          91 AC Szekszárd            29,90
 15 Jessica Haaranen      91 Högbo GoIF              29,71
 16 Maria Kastberg        91 Järvsö IF               29,44
 17 Ellen Nordgren        91 Hammarby IF             29,33
 18 Diana Bang Pedersen   91 Stoholm IF              29,29
 19 Heidi Toft Hansen     91 Stoholm IF              28,65
 20 Olivia Arle           91 KFUM Örebro             28,59
 21 Emelie Larsson        91 Ullevi FK               28,46
 22 Anna Kvistgård        91 Stoholm IF              28,03
 23 Sigridur Ingibjörg    91 Tindastoll              27,66
 24 Linnea Pira           91 IF Skade                26,54
 25 Frida Niva            91 Katrineholms SK         26,11
 26 Martina Barrdahl      91 KFUM Kristianstad       26,07
 27 Emilia Niklasson      91 Sävedalens AIK          25,80
 28 Katrin Mohebbi        91 Gefle IF                25,48
 29 Katherine Karlström   91 Högby IF                24,76
 30 Hedvig Samuelsson     91 FIK Färjestaden         24,73
 31 Julia Rabe            91 Bålsta IK               24,71
 32 Magdalena Persson     91 Högby IF                24,32
 33 Alycia Sundqvist      91 Hammarby IF             23,77
 34 Sara Nilsson          91 Kvarnsvedens GoIF       23,54
 35 Anna-Lisa Lundqvist   91 Huddinge AIS            23,34
 36 Elin Wettefalk        91 Kalmar SK               23,33
 37 Sofia Olsson          91 Frösö IF                23,31
 38 Stina Nolbrant        91 IK Ymer                 22,20
 39 Hanna Magnusdotter    91 Åhus FK                 21,51
 40 Fanny Baeckström      91 Mälarhöjdens IK         21,43
 41 Ulrika Jakobsson      91 Hammarby IF             21,22
 42 Kristin Björkman      91 IF Göta                 19,99
 43 Frida Hellström       91 Stenungsunds FI         19,73
 44 Emma Dahl             91 Ullevi FK               17,78
 45 Filippa Gille         91 Hammarby IF             16,93
 46 Vanessa Westerfelt    91 Fredrikshofs FI         15,85
 47 Anna Söderström       91 Hammarby IF             15,73
 48 Theresia Ragnar       91 Kalmar SK               14,32

F13 80m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          0,8                             2/7
  1 Erika Brandt          92 Mölndals AIK            10.72  q
  2 Elin Dulke            92 IFK Lund                10.87  q
  3 Sara Olofsson         92 Malmö AI                10.89  q
  4 Michelle Frey Weston  92 Hanvikens SK            11.21
  5 Sandra Barkestam      92 KFUM Örebro             11.25
  6 Sandra Perkhed        92 Ullevi FK               11.57
  7 Sara Einarsson        92 Eds SK                  11.77
  8 Sigrid Bersmann       92 Göteborgs Kv IK         11.93
    Försök  heat: 2          0,9                             2/7
  1 Sofie Eriksson        92 Malmö AI                10.56  q
  2 Sandra Knezevic       92 Huddinge AIS            10.79  q
  3 Petra Engvall         92 Hanvikens SK            11.18
  4 Louise Bertilsson     92 Mölndals AIK            11.42
  5 Johanna Pettersson    92 Gefle IF                11.52
  6 Tora Rut Jonsdottir   92 Tindastoll              11.63
  7 Carolina Larsson      92 Solna FIK               11.92
  8 Hanna Grape           92 Fredrikshofs FI         12.82
    Försök  heat: 3          -1,3                            2/7
  1 Frida Gill            92 Råby-Rekarne FIF        10.82  q
  2 Nathalie Nagy         92 Mölndals AIK            11.20
  3 Melinda Brodelis      92 Södra Sandby IF         11.39
  4 Rebecca Keresztes     92 Filipstads IF           11.56
  5 Maja Dolk             92 Örgryte IS              11.66
  6 Matilda Ehne          92 IF Göta                 12.08
  7 Maria Lundholm        92 Gefle IF                12.83
  8 Jennifer Nilsson      92 Hakarpspojkarna         12.96
    Försök  heat: 4          0,2                             2/7
  1 Ida Lundgren          92 Göteborgs Kv IK         11.02
  2 Sara Eklund           92 Filipstads IF           11.28
  3 Fanny Robler          92 Sundbybergs IK          11.46
  4 Amanda Primnell       92 IFK Halmstad            11.93
  5 Annabella Bogdán      92 AC Szekszárd            12.03
  6 Anna-Karin Alin       92 IF Linden               12.09
  7 Caroline Andersson    92 IF Göta                 12.39
  8 Lina Åhlander         92 Gefle IF                12.69
    Försök  heat: 5          0,9                             2/7
  1 Elin Hultgren         92 Karlskoga FIF           10.71  q
  2 Cecilia Hall          92 Linköpings GIF          11.14
  3 Frida Peterrsson      92 IFK Lund                11.25
  4 Josefin Holmberg      92 Göteborgs Kv IK         11.37
  5 Stina Jansson         92 Gefle IF                11.40
  6 Therese Nilsson       92 Gefle IF                11.41
  7 Sandra Wagner         92 KFUM Örebro             11.75
  8 Susannah Rohr         92 Bålsta IK               12.01
    Försök  heat: 6          -1,3                            2/7
  1 Therése Molin         92 IFK Halmstad            11.06
  2 Joefine Johansson     92 Wärnamo SK              11.11
  3 Maria Åkerblom        92 Malmö AI                11.25
  4 Linn Gustavsson       92 IK Ymer                 11.44
  5 Emma Lindqvist        92 Råby-Rekarne FIF        11.53
  6 Anni Eliasson         92 Gefle IF                11.98
  7 Rebecka Johansson     92 Karlskoga FIF           12.53
  8 Olöf Lovisa           92 Tindastoll              12.82
    Försök  heat: 7          0,6                             2/7
  1 Vivien Schmelcz       92 AC Szekszárd            10.76  q
  2 Karin Norberg         92 IF Göta                 11.11
  3 Linnea Kullberg       92 Ullevi FK               11.12
  4 Elina Brynk           92 Gefle IF                11.17
  5 Josefin Olsson        92 Malmö AI                11.34
  6 Sofia Petersson       92 Katrineholms SK         11.69
  7 Therese Lundin        92 IFK Lidingö             12.12
    Försök  heat: 8          -0,6                            2/7
  1 Josefine Löf          92 KFUM Örebro             10.63  q
  2 Alison Anderberg      92 Malmö AI                10.82  q
  3 Miriam Hammarström    92 IFK Växjö               10.87  q
  4 Jennifer Goodwin      92 Alingsås IF             11.58
  5 Clara Innala          92 Boden FI                11.67
  6 Signy Sigurdardottir  92 Team Fjölnir            11.99
  7 Frida Lüppert-Thomsson92 Täby IS                 12.20
    Försök  heat: 9          1,5                             2/7
  1 Freja Jernstig        92 Tanums IF               10.58  q
  2 Evelina Nymnas-Wänseth92 Östersunds GIF          11.17
  3 Jennie Strömberg      92 IFK Växjö               11.30
  4 Daniella Tsoumani     92 Järva FIK               11.62
  5 Therese Karlsson      92 Karlskoga FIF           11.76
  6 Julia Ros             92 Team Fjölnir            12.37
  7 Frida Wiggen          92 Råby-Rekarne FIF        13.93
    Försök  heat: 10         0,6                             2/7
  1 Angelica Adolfsson    92 Kongahälla AIK          10.86  q
  2 Linda Björk Valbjörnsd92 Tindastoll              11.06
  3 Carolina Sjöberg      92 Mariestads AIF          11.15
  4 Kajsa Barr            92 Sundbybergs IK          11.70
  5 Sofia Karlsson        92 Råby-Rekarne FIF        11.72
  6 Patricia Himaj        92 Göteborgs Kv IK         11.78
  7 Isabelle Easterling   92 Ullevi FK               11.97
    Försök  heat: 11         -2,1                            2/7
  1 Pernilla Nilsson      92 IFK Trelleborg          10.92  q
  2 Josefin Alvtegen      92 IFK Halmstad            11.30
  3 Matilde Ringheim      92 Oppegård Friidrett      11.56
  4 Clara Morberg         92 Ullevi FK               11.61
  5 Åsa Marta Sveinsd     92 Team Fjölnir            11.97
  6 Louise Lundh          92 Linköpings GIF          12.04
  7 Alva Holmer           92 Råby-Rekarne FIF        12.05
    Försök  heat: 12         -1,4                            2/7
  1 Hedda Utsi Onstad     92 Fagernes IL             10.81  q
  2 Amanda Gustavsson     92 Göteborgs Kv IK         11.00  q
  3 Amelie Teiko          92 IF Linden               11.07
  4 Caroline Sandsjoe     92 IF Göta                 11.19
  5 Emma Öhman            92 Gefle IF                11.49
  6 Karin Lindberg        92 Boden FI                12.17
  7 Elin Larsson          92 Filipstads IF           12.91
  8 Kristin Andersson     92 IF Göta                 13.24
    Försök  heat: 13         -1,7                            2/7
  1 Kristin Wahman        92 IK Orient               11.06
  2 Nicole Möllerberg     92 Malmö AI                11.24
  3 Elisabeth Danielsson  92 Sundbybergs IK          11.74
  4 Josefin Thompson      92 Göteborgs Kv IK         11.78
  5 Ida Thorin            92 Kils AIK                11.79
  6 Angelika Gustavsson   92 FIK Färjestaden         11.84
  7 Viktoria Bengtsson    92 IFK Helsingborg         12.08
  8 Ingvild Hjortnaes     92 Nordre Land IL          12.38
    Finalheat  heat: 1       -0,1                            2/7
  1 Josefine Löf          92 KFUM Örebro             10.54
  2 Sofie Eriksson        92 Malmö AI                10.61
  3 Freja Jernstig        92 Tanums IF               10.62
  4 Erika Brandt          92 Mölndals AIK            10.76
  5 Hedda Utsi Onstad     92 Fagernes IL             10.82
  6 Sandra Knezevic       92 Huddinge AIS            10.82
  7 Elin Hultgren         92 Karlskoga FIF           10.97
  8 Vivien Schmelcz       92 AC Szekszárd            11.00
    Finalheat  heat: 2       0,4                             2/7
  1 Pernilla Nilsson      92 IFK Trelleborg          10.57
  2 Angelica Adolfsson    92 Kongahälla AIK          10.73
  3 Frida Gill            92 Råby-Rekarne FIF        10.78
  4 Alison Anderberg      92 Malmö AI                10.81
  5 Elin Dulke            92 IFK Lund                11.03
  6 Miriam Hammarström    92 IFK Växjö               11.06
  7 Amanda Gustavsson     92 Göteborgs Kv IK         11.10
  8 Sara Olofsson         92 Malmö AI                11.22
F13 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1       0,9                             3/7
  1 Freja Jernstig        92 Tanums IF               26.23     1
  2 Pernilla Nilsson      92 IFK Trelleborg          26.26     2
  3 Josefine Löf          92 KFUM Örebro             26.32     3
  4 Angelica Adolfsson    92 Kongahälla AIK          26.37     4
  5 Ingeborg Lövnes       92 Minerva                 26.77     5
  6 Kristin Wahman        92 IK Orient               27.36     7
  7 Frida Gill            92 Råby-Rekarne FIF        27.51     8
  8 Josefin Alvtegen      92 IFK Halmstad            27.99    15
  9 Frida Peterrsson      92 IFK Lund                28.45    22
    Finalheat  heat: 2       -1,4                            3/7

  1 Sandra Knezeviuc      92 Huddinge AIS            27.04     6
  2 Linda Björk Valbjörnsd92 Tindastoll              27.62     9
  3 Miriam Hammarström    92 IFK Växjö               27.74    11
  4 Joefine Johansson     92 Wärnamo SK              27.78    12
  5 Sara Olofsson         92 Malmö AI                27.82    13
  6 Amelie Teiko          92 IF Linden               28.01    16
  7 Elin Hultgren         92 Karlskoga FIF           28.01    18
  8 Jennie Strömberg      92 IFK Växjö               28.35    21
  9 Elisabeth Danielsson  92 Sundbybergs IK          29.44    46
    Finalheat  heat: 3       -0,6                            3/7
  1 Sandra Barkestam      92 KFUM Örebro             27.74    10
  2 Linnea Kullberg       92 Ullevi FK               27.91    14
  3 Nicole Möllerberg     92 Malmö AI                28.18    20
  4 Elin Dulke            92 IFK Lund                28.47    23
  5 Maria Olsson          92 Mölndals AIK            28.59    28
  6 Lina Alainentalo      92 Boden FI                28.59
  7 Matilde Ringheim      92 Oppegård Friidrett      28.84    33
  8 Sandra Wagner         92 KFUM Örebro             29.09    37
    Sofie Eriksson        92 Malmö AI                  ej start      -
    Finalheat  heat: 4       -1,2                            3/7
  1 Evelina Nyman-Wänseth 92 Östersunds GIF          28.49    24
  2 Ida Lundgren          92 Göteborgs Kv IK         28.72    30
  3 Therése Molin         92 IFK Halmstad            28.73    31
  4 Clara Morberg         92 Ullevi FK               28.79    32
  5 Therese Nilsson       92 Gefle IF                28.94    34
  6 Kajsa Barr            92 Sundbybergs IK          29.20    40
  7 Marlene Rauff Hansen  92 Stoholm IF              29.32    43
  8 Tora Rut Jonsdottir   92 Tindastoll              30.53    58
    Caroline Sandsjoe     92 IF Göta                   ej start      -
    Finalheat  heat: 5       1,6                             3/7
  1 Karina Klok           92 Själland                28.50    25
  2 Sofie Jörgensen       92 Själland                28.53    26
  3 Maria Åkerblom        92 Malmö AI                28.64    29
  4 Fanny Halvarsson      92 Falu IK                 29.00    35
  5 Fanny Robler          92 Sundbybergs IK          29.14    39
  6 Josefin Olsson        92 Malmö AI                29.30    41
  7 Linnéa Harrysson      92 IF Rigor                29.30    42
  8 Caroline Korsberg     92 Ullevi FK               29.59    48
  9 Sandra Perkhed        92 Ullevi FK               30.17    54
    Finalheat  heat: 6       0,5                             3/7
  1 Carolina Sjöberg      92 Mariestads AIF          28.02    19
  2 Josefin Sahlström     92 Malmö AI                28.56    27
  3 Ida Thorin            92 Kils AIK                29.13    38
  4 Johanna Pettersson    92 Gefle IF                29.39    45
  5 Clara Innala          92 Boden FI                29.48    47
  6 Hanna Dickér          92 IK Ymer                 29.98    51
  7 Sofia Petersson       92 Katrineholms SK         30.03    52
  8 Caroline Andersson    92 IF Göta                 31.23    63
  9 Ingvild Hjortnaes     92 Nordre Land IL          31.87    66
    Finalheat  heat: 7       -0,9                            3/7
  1 Åsa Marta             92 Team Fjölnir            29.67    49
  2 Sara Eklund           92 Filipstads IF           29.72    50
  3 Josefin Thompson      92 Göteborgs Kv IK         30.15    53
  4 Signy Sigurdardottir  92 Team Fjölnir            30.37    56
  5 Therese Karlsson      92 Karlskoga FIF           30.39    57
  6 Emma Norström         92 Stocksäters IF          30.70    60
  7 Karin Strömblad       92 Göteborgs Kv IK         31.72    65
  8 Malin Pettersen       92 Tyrving                 32.13    68
  9 Kristin Andersson     92 IF Göta                 32.75    69
    Finalheat  heat: 8       -0,9                            3/7
  1 Emma Öhman            92 Gefle IF                28.01    17
  2 Angelika Gustavsson   92 FIK Färjestaden         29.02    36
  3 Emma Lindqvist        92 Råby-Rekarne FIF        29.36    44
  4 Matilda Palmberg      92 Göteborgs Kv IK         30.32    55
  5 Sandra Lund           92 Trollhättans IF         30.58    59
  6 Sara Einarsson        92 Eds SK                  30.71    61
  7 Carolina Larsson      92 Solna FIK               31.16    62
  8 Amanda Hellgren       92 IF Kville               31.66    64
  9 Karin Lindberg        92 Boden FI                32.01    67
F13 600m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Ingeborg Lövnes       92 Minerva               1:40.16     1
  2 Lina Alainentalo      92 Boden FI              1:41.76     2
  3 Mimi Christiansen     92 Hässleholms AIS       1:42.40     3
  4 Katrine Kofoed        92 Själland              1:43.14     4
  5 Karina Klok           92 Själland              1:43.73     5
  6 Malvina Erlandsson    92 Ullevi FK             1:45.91     7
  7 Louise Danielsson     92 KFUM Arvika           1:47.08    10
  8 Marlene Rauff Hansen  92 Stoholm IF            1:47.40    12
  9 Sandra Wagner         92 KFUM Örebro           1:48.67    15
 10 Stina Jansson         92 Gefle IF              1:49.14    16
 11 Sofie Jörgensen       92 Själland              1:49.57    17
 12 Sara Svendsen         92 Själland              1:51.83    25
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Sandra Carlsson       92 IK Ymer               1:45.42     6
  2 Emma Torberntsson     92 Kongahälla AIK        1:45.98     8
  3 Melinda Brodelis      92 Södra Sandby IF       1:47.31    11
  4 Frida Lilja           92 Sävedalens AIK        1:48.55    13
  5 Kajsa Barr            92 Sundbybergs IK        1:48.57    14
  6 Emma Öhman            92 Gefle IF              1:49.68    18
  7 Linda Björk Valbjörnsd92 Tindastoll            1:50.10    20
  8 Therese Nilsson       92 Gefle IF              1:51.21    23
  9 Mia Lindgren          92 Malmö AI              1:53.44    28
 10 Malin Andersson       92 Lidköpings IS         1:55.42    32
 11 Ida Thorin            92 Kils AIK              1:56.85    34
    Finalheat  heat: 3                                       1/7
  1 Caroline Andersson    92 IF Göta               1:50.33    21
  2 Tilda Helgesson       92 Åhus FK               1:51.29    24
  3 Beatrice Staxäng      92 Kongahälla AIK        1:52.05    26
  4 Emma Andersson        92 Garphyttans IF        1:53.82    29
  5 Åsa Marta Sveinsdottir92 Team Fjölnir          1:55.15    31
  6 Malin Pettersen       92 Tyrving               1:56.31    33
  7 Hanna Lindén          92 KFUM Örebro           1:57.73    36
  8 Barbelyne van Dijk    92 Ekshärad Friidrott    1:59.11    38
  9 Rannvá Djurholm       92 Färöarna              1:59.41    39
 10 Saga Rehula           92 Gefle IF              2:04.78    41
    Emmelie Nordmark      92 Göteborgs Kv IK          bröt     -
    Finalheat  heat: 4                                       1/7
  1 Tilda Wendefors       92 Alingsås IF           1:47.08     9
  2 Johanna Pettersson    92 Gefle IF              1:49.91    19
  3 Alexandra Engström    92 Katrineholms SK       1:50.82    22
  4 Emma Lindqvist        92 Råby-Rekarne FIF      1:52.24    27
  5 Sofia Drackner        92 Lidköpings IS         1:53.84    30
  6 Therese Karlsson      92 Karlskoga FIF         1:56.97    35
  7 Sandra Lund           92 Trollhättans IF       1:58.19    37
  9 Julia Ros Haftorsd.   92 Team Fjölnir          2:06.52    42
 10 Kristin Andersson     92 IF Göta               2:07.66    43
    Frida Almén           92 KA 2 IF                   ej start      -

F13 1500m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       2/7
  1 Lina Alainentalo      92 Boden FI              5:04.87     1
  2 Emma Torberntsson     92 Kongahälla AIK        5:05.30     2
  3 Karina Klok           92 Själland              5:05.58     3
  4 Katrine Kofoed        92 Själland              5:06.34     4
  5 Frida Lilja           92 Sävedalens AIK        5:10.88     5
  6 Sara Svendsen         92 Själland              5:12.68     6
  7 Sandra Carlsson       92 IK Ymer               5:13.49     7
  8 Mimi Christiansson    92 Hässleholms AIS       5:17.44     8
  9 Rebecka Öberg         92 IFK Lidingö           5:18.65     9
 10 Sofia Drackner        92 Lidköpings IS         5:22.38    11
 11 Tilda Helgesson       92 Åhus FK               5:23.83    12
 12 Kajsa Holmér          93 Sundbybergs IK        5:37.00    13
 13 Tina Fredman          92 IFK Halmstad          5:46.14    16
    Malvina Erlandsson    92 Ullevi FK                bröt     -
    Finalheat  heat: 2                                       2/7
  1 Louise Danielsson     92 KFUM Arvika           5:19.34    10
  2 Fanny Dahlgren        93 Filipstads IF         5:37.46    14
  3 Stina Jansson         92 Gefle IF              5:41.44    15
  4 Caroline Andersson    92 IF Göta               5:46.73    17
  5 Alexandra Engström    92 Katrineholms SK       5:53.64    18
  6 Ann-Sofie Tögersen    93 Själland              5:56.52    19
  7 Emilia Olofsson       93 Lidköpings IS         5:59.00    20
  8 Stina Gustafsson      92 Sävedalens AIK        5:59.77    21
  9 Rannvá Djurholm       92 Färöarna              6:00.29    22
F13 Häck 60m                 76 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          0,7                             1/7
  1 Josefine Löf          92 KFUM Örebro              9.75  q
  2 Nicole Möllerberg     92 Malmö AI                10.08  q
  3 Marlene Rauff Hansen  92 Stoholm IF              10.40
  4 Josefin Alvtegen      92 IFK Halmstad            10.47
  5 Carolina Sjöberg      92 Mariestads AIF          10.54
  6 Caroline Sandsjoe     92 IF Göta                 10.54
  7 Saga Rehula           92 Gefle IF                11.77
    Försök  heat: 2          0,0                             1/7
  1 Frej starta Jernstig        92 Tanums IF                9.98  q
  2 Kristin Wahman        92 IK Orient               10.08  q
  3 Minna Kesti           92 Ullevi FK               10.27
  4 Michelle Frey Weston  92 Hanvikens SK            10.60
  5 Michaela Enocsson     92 Wärnamo SK              10.89
  6 Karin Bengtsson       92 Mölndals AIK            11.21
  7 Anna Johansson        92 Valbo AIF               11.64
  8 Hedda Utsi Onstad     92 Fagernes IL             12.04
    Försök  heat: 3          1,3                             1/7
  1 Sandra Knezevic       92 Huddinge AIS             9.61  q
  2 Erika Brandt          92 Mölndals AIK             9.99  q
  3 Maria Åkerblom        92 Malmö AI                10.30
  4 Sandra Barkestam      92 KFUM Örebro             10.37
  5 Malin Pettersen       92 Tyrving                 10.98
    Martina Salander      92 Fredrikshofs FI          bröt
    Fanny Robler          92 Sundbybergs IK           ej start
    Försök  heat: 4          -2,4                            1/7
  1 Miriam Hammarström    92 IFK Växjö                9.87  q
  2 Anna Juggas-Öberg     92 Gefle IF                10.00  q
  3 Patricia Himaj        92 Göteborgs Kv IK         10.21
  4 Emilia Amb            92 Bålsta IK               10.90
  5 Johanna Pettersson    92 Gefle IF                11.15
  6 Isabelle Easterling   92 Ullevi FK               11.17
  7 Karin Norberg         92 IF Göta                 11.24
  8 Louise Danielsson     92 KFUM Arvika             12.46
    Försök  heat: 5          -0,4                            1/7
  1 Sofie Hallström       92 KFUM Örebro              9.73  q
  2 Elin Dulke            92 IFK Lund                10.09
  3 Sara Olofsson         92 Malmö AI                10.16
  4 Amelie Teiko          92 IF Linden               10.39
  5 Jennie Strömberg      92 IFK Växjö               10.48
  6 Maiken Sichlau        92 Själland                10.91
  7 Frida Lüppert-Thomsson92 Täby IS                 12.05
  8 Sandra Lund           92 Trollhättans IF         12.79
    Final                    1,4                             1/7
  1 Miriam Hammarström    92 IFK Växjö                9.48
  2 Sofie Hallström       92 KFUM Örebro              9.61
  3 Sandra Knezevic       92 Huddinge AIS             9.68
  4 Josefine Löf          92 KFUM Örebro              9.69
  5 Freja Jernstig        92 Tanums IF                9.73
  6 Anna Juggas-Öberg     92 Gefle IF                 9.77
  7 Kristin Wahman        92 IK Orient               10.07
  8 Nicole Möllerberg     92 Malmö AI                10.09
    Erika Brandt          92 Mölndals AIK             bröt
F13 Höjd                                                     1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Linn Gustavsson       92 IK Ymer                   164
  2 Cecilia Hall          92 Linköpings GIF            160
  3 Sophie Jensen         92 Malmö AI                  158
  4 Carolin Lindgren      92 Brattås CK                156
  5 Sofie Hallström       92 KFUM Örebro               156
  6 Anna Juggas-Öberg     92 Gefle IF                  147
  7 Emma Norström         92 Stocksäters IF            147
  8 Lina Alainentalo      92 Boden FI                  143
  9 Matilda Ehne          92 IF Göta                   143
    Emelie Larsson        92 Huddinge AIS              143
    Amelie Teiko          92 IF Linden                 143
 12 Nanna Poulsen         92 Själland                  143
 13 Jennie Strömberg      92 IFK Växjö                 143
    Frida Lüppert-Thomsson92 Täby IS                   143
    Sara Gunnarsson       92 IK Ymer                   143
 16 Marie Claesson        92 KA 2 IF                   138
    Matilda Palmberg      92 Göteborgs Kv IK           138
    Patricia Himaj        92 Göteborgs Kv IK           138
    Vivien Schmelcz       92 AC Szekszárd              138
    Viktoria Bengtsson    92 IFK Helsingborg           138
    Anna Johansson        92 Valbo AIF                 138
 22 Nathalie Nagy         92 Mölndals AIK              138
 23 Tina Fredman          92 IFK Halmstad              138
    Karin Bengtsson       92 Mölndals AIK              138
 25 Alexandra Davidsson   92 Filipstads IF             138
 26 Amanda Gårdlund       92 Huddinge AIS              138
    Alma Bjellerup        92 Turebergs FK              138
 28 Maria Olsson          92 Mölndals AIK              138
 29 Michelle Frey Weston  92 Hanvikens SK              132
    Louise Danielsson     92 KFUM Arvika               132
    Sofie Eklund          92 Göteborgs Kv IK           132
    Linda Björk Valbjörnsd92 Tindastoll                132
    Alexandra Engström    92 Katrineholms SK           132
    Johanna Pettersson    92 Gefle IF                  132
 35 Malin Ottosson        92 Göteborgs Kv IK           132
    Miriam Hammarström    92 IFK Växjö                 132
    Sofia Karlsson        92 Råby-Rekarne FIF          132
 38 Amanda Primnell       92 IFK Halmstad              132
    Signy Sigurdardottir  92 Team Fjölnir              132
 40 Malin Mulder          92 Hanvikens SK              125
    Sigrid Bersmann       92 Göteborgs Kv IK           125
    Susannah Rohr         92 Bålsta IK                 125
 43 Karin Strömblad       92 Göteborgs Kv IK           125
 44 Ida Nesse             92 Tyrving                   125

F13 Stav                                                     2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Sophie Jensen         92 Malmö AI                  294
  2 Sara Olofsson         92 Malmö AI                  285
  3 Sofie Hallström       92 KFUM Örebro               274
  4 Aisha Mossberg        92 Malmö AI                  274
  5 Emelie Larsson        92 Huddinge AIS              261
    Emma Norström         92 Stocksäters IF            261
    Angelika Gustavsson   92 FIK Färjestaden           261
  8 Angelica Bengtsson    93 IFK Växjö                 261
  9 Malin Dahlberg        92 Kvarnsvedens GoIF         248
 10 Anna Juggas-Öberg     92 Gefle IF                  220
 11 Malin Mulder          92 Hanvikens SK              220
 12 Sigrid Bersmann       92 Göteborgs Kv IK           203
 13 Suzanna Strandh       92 Falköpings AIK            203
 14 Mikaela Andersén      93 Mölndals AIK              203
 15 Madeleine Rodås       92 Ullevi FK                 184
  - Emma Eneros           93 Kalmar SK                   X

F13 Längd                    zon                             3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Sofie Eriksson        92 Malmö AI                 5,36      (5,36 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
  2 Erika Brandt          92 Mölndals AIK             5,28      (5,28 -1,0;  ;  ;  ;  ;  )
  3 Sofie Hallström       92 KFUM Örebro              5,25      (5,25 -0,8;  ;  ;  ;  ;  )
  4 Cecilia Hall          92 Linköpings GIF           5,24      (5,24 0,7;  ;  ;  ;  ;  )
  5 Hedda Utsi Onstad     92 Fagernes IL              5,21      (5,21 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
  6 Nicole Möllerberg     92 Malmö AI                 5,18      (5,18 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
  7 Sophie Jensen         92 Malmö AI                 5,14      (5,14 -0,1;  ;  ;  ;  ;  )
  8 Maria Åkerblom        92 Malmö AI                 5,09      (5,09 2,0;  ;  ;  ;  ;  )
  9 Frida Gill            92 Råby-Rekarne FIF         5,07      (5,07 1,1;  ;  ;  ;  ;  )
 10 Ingeborg Lövnes       92 Minerva                  5,05      (5,05 2,0;  ;  ;  ;  ;  )
 11 Miriam Hammarström    92 IFK Växjö                5,02      (5,02 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 12 Anna Juggas-Öberg     92 Gefle IF                 5,01      (5,01 -0,6;  ;  ;  ;  ;  )
 13 Kristin Wahman        92 IK Orient                4,99      (4,99 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 14 Amelie Teiko          92 IF Linden                4,94      (4,94 1,3;  ;  ;  ;  ;  )
 15 Therese Nilsson       92 Gefle IF                 4,92      (4,92 0,5; 4,81 ;  ;  ;  ;  )
 16 Josefin Holmberg      92 Göteborgs Kv IK          4,91      (4,91 0,3; 4,88 ;  ;  ;  ;  )
 17 Vivien Schmelcz       92 AC Szekszárd             4,91      (4,91 1,0; 4,80 ;  ;  ;  ;  )
 18 Elin Hultgren         92 Karlskoga FIF            4,90      (4,90 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 19 Therése Molin         92 IFK Halmstad             4,87      (4,87 -1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 20 Elin Dulke            92 IFK Lund                 4,85      (4,85 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 21 Sara Gunnarsson       92 IK Ymer                  4,84      (4,84 2,1; 4,78 0,2;  ;  ;  ;  )
 22 Mia Lindgren          92 Malmö AI                 4,83      (4,83 -1,4;  ;  ;  ;  ;  )
 23 Josefin Olsson        92 Malmö AI                 4,82      (4,82 -0,3; 4,79 ;  ;  ;  ;  )
 24 Josefin Alvtegen      92 IFK Halmstad             4,82      (4,82 1,7; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
 25 Fanny Robler          92 Sundbybergs IK           4,77      (4,77 2,2; 4,75 0,7;  ;  ;  ;  )
 26 Stina Hellberg        92 Ullevi FK                4,75      (4,75 1,2;  ;  ;  ;  ;  )
 27 Frida Peterrsson      92 IFK Lund                 4,73      (4,73 -0,4; 4,68 ;  ;  ;  ;  )
 28 Josefin Thompson      92 Göteborgs Kv IK          4,73      (4,73 1,7; 4,68 ;  ;  ;  ;  )
 29 Michelle Frey Weston  92 Hanvikens SK             4,73      (4,73 0,4; 4,53 ;  ;  ;  ;  )
 30 Jennifer Goodwin      92 Alingsås IF              4,71       +1.4
 31 Sandra Wagner         92 KFUM Örebro              4,68      (4,68 1,3;  ;  ;  ;  ;  )
 32 Josefin Sahlström     92 Malmö AI                 4,67      (4,67 1,5;  ;  ;  ;  ;  )
 33 Evelina Nyman-Wänseth 92 Östersunds GIF           4,66      (4,66 -0,2; 4,64 ;  ;  ;  ;  )
 34 Linn Gustavsson       92 IK Ymer                  4,66      (4,66 -1,4; 4,62 ;  ;  ;  ;  )
 35 Jennie Strömberg      92 IFK Växjö                4,66      (4,66 0,2; 4,60 ;  ;  ;  ;  )
 36 Johanna Pettersson    92 Gefle IF                 4,66      (4,66 -0,9; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
 37 Sara Olofsson         92 Malmö AI                 4,61      (4,61 -1,4;  ;  ;  ;  ;  )
 38 Louise Lundh          92 Linköpings GIF           4,58      (4,58 0,7; 4,57 ;  ;  ;  ;  )
 39 Emma Öhman            92 Gefle IF                 4,58      (4,58 1,1; 4,40 ;  ;  ;  ;  )
 40 Rebecka Allström      92 Sollefteå GIF            4,56      (4,56 0,4; 4,52 ;  ;  ;  ;  )
 41 Linda Björk Valbjörnsd92 Tindastoll               4,56      (4,56 0,8; 4,44 ;  ;  ;  ;  )
 42 Louise Danielsson     92 KFUM Arvika              4,55      (4,55 1,5; 4,50 ;  ;  ;  ;  )
 43 Frida Lüppert-Thomsson92 Täby IS                  4,55      (4,55 1,9; 4,38 ;  ;  ;  ;  )
 44 Patricia Himaj        92 Göteborgs Kv IK          4,52      (4,52 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 45 Melinda Brodelis      92 Södra Sandby IF          4,51      (4,51 1,2; 4,45 ;  ;  ;  ;  )
 46 Stina Jansson         92 Gefle IF                 4,51      (4,51 ; 4,42 ;  ;  ;  ;  )
 47 Sofia Karlsson        92 Råby-Rekarne FIF         4,49      (4,49 -0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 48 Caroline Sandsjoe     92 IF Göta                  4,48      (4,48 0,4;  ;  ;  ;  ;  )
 49 Alison Anderberg      92 Malmö AI                 4,47      (4,47 -0,2; 4,18 ;  ;  ;  ;  )
 50 Elina Brynk           92 Gefle IF                 4,47      (4,47 0,4; 4,12 ;  ;  ;  ;  )
 51 Sofie Eklund          92 Göteborgs Kv IK          4,46      (4,46 0,7; 4,42 ;  ;  ;  ;  )
 52 Alma Bjellerup        92 Turebergs FK             4,46      (4,46 0,3; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
 53 Malin Mulder          92 Hanvikens SK             4,45      (4,45 1,2; 4,31 ;  ;  ;  ;  )
 54 Sofia Petersson       92 Katrineholms SK          4,45      (4,45 -1,0; 4,24 ;  ;  ;  ;  )
 55 Beatrice Larsson      92 Gefle IF                 4,44      (4,44 1,8;  ;  ;  ;  ;  )
 56 Åsa Marta             92 Team Fjölnir             4,43      (4,43 -0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 57 Petra Engvall         92 Hanvikens SK             4,42      (4,42 1,3;  ;  ;  ;  ;  )
 58 Karin Norberg         92 IF Göta                  4,41      (4,41 1,0; 4,37 ;  ;  ;  ;  )
 59 Signy Sigurdardottir  92 Team Fjölnir             4,41      (4,41 0,2; 4,31 ;  ;  ;  ;  )
 60 Elisabeth Danielsson  92 Sundbybergs IK           4,40      (4,40 -1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 61 Alva Holmer           92 Råby-Rekarne FIF         4,38      (4,38 2,8; 4,37 -0,2;  ;  ;  ;  )
 62 Matilda Ehne          92 IF Göta                  4,36      (4,36 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 63 Matilda Palmberg      92 Göteborgs Kv IK          4,34      (4,34 -0,3; 4,26 ;  ;  ;  ;  )
 64 Caroline Korsberg     92 Ullevi FK                4,34      (4,34 0,5; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
 65 Clara Morberg         92 Ullevi FK                4,33      (4,33 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 66 Daniella Tsoumani     92 Järva FIK                4,32      (4,32 0,7;  ;  ;  ;  ;  )
 67 Alexandra Davidsson   92 Filipstads IF            4,30      (4,30 1,6;  ;  ;  ;  ;  )
 68 Sandra Perkhed        92 Ullevi FK                4,27      (4,27 -0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 69 Rebecca Keresztes     92 Filipstads IF            4,25      (4,25 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 70 Sara Einarsson        92 Eds SK                   4,24      (4,24 0,5;  ;  ;  ;  ;  )
 71 Michaela Enocsson     92 Wärnamo SK               4,23      (4,23 -0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 72 Rebecka Johansson     92 Karlskoga FIF            4,22      (4,22 -0,2;  ;  ;  ;  ;  )
 73 Frida Carlsson        92 IK Ymer                  4,20      (4,20 1,4;  ;  ;  ;  ;  )
 74 Therese Lundin        92 IFK Lidingö              4,17      (4,17 -0,9; 4,14 ;  ;  ;  ;  )
 75 Linnéa Harrysson      92 IF Rigor                 4,16      (4,16 -0,1;  ;  ;  ;  ;  )
 76 Maja Dolk             92 Örgryte IS               4,15      (4,15 -0,6;  ;  ;  ;  ;  )
 77 Hilda Friberg-Jonsson 92 Mölndals AIK             4,11      (4,11 0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 78 Isabelle Easterling   92 Ullevi FK                4,10      (4,10 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 79 Olöf Lovisa           92 Tindastoll               4,08      (4,08 -0,3;  ;  ;  ;  ;  )
 80 Emilia Fischer        92 Mölndals AIK             4,05      (4,05 -0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 81 Therese Karlsson      92 Karlskoga FIF            4,04      (4,04 1,7;  ;  ;  ;  ;  )
 82 Julia Ros Haftorsd.   92 Team Fjölnir             4,02      (4,02 2,5; 3,91 0,5;  ;  ;  ;  )
 83 Emma Andersson        92 Garphyttans IF           3,94      (3,94 -0,6;  ;  ;  ;  ;  )
 84 Elin Larsson          92 Filipstads IF            3,88    -0.6
 85 Stina Gustafsson      92 Sävedalens AIK           3,87    -0.3
 86 Frida Kosterhed       92 Varbergs GIF             3,86    +0.3
 87 Frida Almén           92 KA 2 IF                  3,82    +1.0
 88 Emmelie Nordmark      92 Göteborgs Kv IK          3,80    +0.4
 89 Sandra Lund           92 Trollhättans IF          3,80    +0.7
 90 Ida Nesse             92 Tyrving                  3,77    +0.5
 91 Angelica Olsson       92 Filipstads IF            3,77    +1.8
 92 Adis Guttormsdottir   92 Team Fjölnir             3,74    -0.4
 93 Jennifer Nilsson      92 Hakarpspojkarna          3,69    +0.8
 94 Lina Åhlander         92 Gefle IF                 3,68    +0.7
 95 Maria Lundholm        92 Gefle IF                 3,60    +0.5
 96 Tora Rut Jonsdottir   92 Tindastoll               3,58    +0.9
 97 Natalie Fernando      92 Filipstads IF            3,47    +0.3
  - Amanda Primnell       92 IFK Halmstad                X      
    Saga Rehula           92 Gefle IF                    X      
F13 Tresteg                  zon                             2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Sofie Hallström       92 KFUM Örebro            10,93   +0,7
  2 Amelie Teiko          92 IF Linden              10,85   +1,3
  3 Lisa Baker            92 IFK Lund               10,74   +0,9
  4 Hedda Utsi Onstad     92 Fagernes IL NOR        10,62   +1,0
  5 Sophie Jensen         92 Malmö AI               10,61   +1,1
  6 Minna Kesti           92 Ullevi FK              10,35   +0,3
  7 Miriam Hammarström    92 IFK Växjö              10,29   +1,7
  8 Linn Gustavsson       92 IK Ymer                10,24   +0,4
  9 Amanda Gustavsson     92 Göteborgs Kv IK        10,12w  +2,4   9,79  -0,3
 10 Johanna Pettersson    92 Gefle IF               10,11   +0,8
 11 Josefin Holmberg      92 Göteborgs Kv IK        10,09   +2,0
 12 Elin Hultgren         92 Karlskoga FIF           9,96   +1,3
 13 Jennie Strömberg      92 IFK Växjö               9,94   +2,0
 14 Sara Gunnarsson       92 IK Ymer                 9,90   +0,2
 15 Jennifer Himaj        93 Göteborgs Kv IK         9,86   +1,6
 16 Stina Hellberg        92 Ullevi FK               9,86   +0,3
 17 Maiken Sichlau        92 Själland DEN            9,85   +0,7
 18 Kristin Wahman        92 IK Orient               9,83   +1,3
 19 Rebecka Allström      92 Sollefteå GIF           9,80   +1,9
 20 Therése Molin         92 IFK Halmstad            9,73   -0,2
 21 Ulrika Nyhlén         93 Mölndals AIK            9,68   +0,6
 22 Sofie Eklund          92 Göteborgs Kv IK         9,66   +0,5
 23 Amanda Gårdlund       92 Huddinge AIS            9,65   +1,0
 24 Josefin Olsson        92 Malmö AI                9,58   +0,7
 25 Therese Nilsson       92 Gefle IF                9,37   +1,1
 26 Michaela Enocsson     92 Wärnamo SK              9,35   -1,0
 27 Rebecka Johansson     92 Karlskoga FIF           9,33   +0,2
 28 Isabelle Easterling   92 Ullevi FK               9,23   -0,5
 29 Malin Mulder          92 Hanvikens SK            9,19   +1,9
 30 Caroline Korsberg     92 Ullevi FK               9,17   +1,3
 31 Signy Sigurdardottir  92 Team Fjölnir ISL        9,05   +1,4
 32 Josefin Thompson      92 Göteborgs Kv IK         9,02   +1,3
 33 Frida Lüppert-Thomsson92 Täby IS                 9,01   -1,4
 34 Fanny Halvarsson      92 Falu IK                 9,00   +1,1
 35 Linn Martin           92 Mölndals AIK            9,00   +1,0
 36 Elina Brynk           92 Gefle IF                9,00   +0,2
 37 Åsa Marta Sveinsdottir92 Team Fjölnir ISL        8,98   1,9
 38 Louise Lundh          92 Linköpings GIF          8,83   +0,3
 39 Maja Dolk             92 Örgryte IS              8,79   +0,0
 40 Snaebjört Pálsdóttir  93 Tindastoll ISL          8,76   +0,0
 41 Josefine Eliasson     93 Katrineholms SK         8,69   +2,0
 42 Frida Carlsson        92 IK Ymer                 8,65   +1,6
 43 Hilda Friberg-Jonsson 92 Mölndals AIK            8,63   +0,0
 44 Saga Rehula           92 Gefle IF                8,40   +1,8
 45 Amanda Hellgren       92 IF Kville               8,29   +0,6
 46 Olöf Lovisa Johannsd. 92 Tindastoll ISL          8,25   +0,2
  - Eleonor Nakunzi       92 Sundbybergs IK             X
F13 Kula                     2.0 kg                          3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Olga Mörk             92 Lidköpings IS           14,48
  2 Johanna Larsson       92 Filipstads IF           13,91
  3 Hanna Bjärkvik        92 Hovslätts IK            13,30
  4 Linn Gustavsson       92 IK Ymer                 12,75
  5 Emmy Fahlström        92 Fjugesta IF             12,31
  6 Nanna Poulsen         92 Själland                11,72
  7 Lisa Haag             92 Ullevi FK               11,52
  8 Anna Juggas-Öberg     92 Gefle IF                11,09
  9 Emilia Amb            92 Bålsta IK               10,97
 10 Sofia Lundgren        92 IF Rigor                10,72
 11 Josefin Walther       92 Ängelholms IF           10,66
 12 Fanny Halvarsson      92 Falu IK                 10,43
 13 Tina Fredman          92 IFK Halmstad            10,24
 14 Mia Lindgren          92 Malmö AI                10,07
 15 Matilda Ehne          92 IF Göta                 10,05
 16 Malin Mulder          92 Hanvikens SK             9,99
 17 Anni Eliasson         92 Gefle IF                 9,97
 18 Sara Einarsson        92 Eds SK                   9,96
 19 Frida Gill            92 Råby-Rekarne FIF         9,74
 20 Emelie Larsson        92 Huddinge AIS             9,69
 21 Amelie Teiko          92 IF Linden                9,68
 22 Rebecka Johansson     92 Karlskoga FIF            9,37
 23 Alexandra Engström    92 Katrineholms SK          9,18
 24 Johanna Pettersson    92 Geflee IF                9,10
 25 Louise Lundh          92 Linköpings GIF           9,00
 26 Anna Johansson        92 Valbo AIF                8,82
 27 Hanna Dickér          92 IK Ymer                  8,68
 28 Ida Nesse             92 Tyrving                  8,53
 29 Malin Pettersen       92 Tyrving                  8,51
 30 Karin Lindberg        92 Boden FI                 8,39
 31 Louise Danielsson     92 KFUM Arvika              8,36
 32 Susannah Rohr         92 Bålsta IK                8,30
 33 Caroline Sandsjoe     92 IF Göta                  8,26
 34 Hanna Lindén          92 KFUM Örebro              8,26
 35 Michelle Frey Weston  92 Hanvikens SK             8,21
 36 Maiken Sichlau        92 Själland                 8,19
 37 Frida Kosterhed       92 Varbergs GIF             8,15
 38 Frida Carlsson        92 IK Ymer                  8,14
 39 Clara Innala          92 Boden FI                 7,85
 40 Adis Guttormsdottir   92 Team Fjölnir             7,83
 41 Olöf Lovisa Johannsd. 92 Tindastoll               7,77
 42 Amanda Gårdlund       92 Huddinge AIS             7,73
 43 Andrina Allansson     92 IK Orient                7,60
 44 Malin Dahlberg        92 Kvarnsvedens GoIF        6,63

F13 Spjut                                                    1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Patricia Himaj        92 Göteborgs Kv IK         34,99
  2 Malin Dahlberg        92 Kvarnsvedens GoIF       32,72
  3 Fanny Halvarsson      92 Falu IK                 32,31
  4 Hanna Bjärkvik        92 Hovslätts IK            29,41
  5 Lina Alainentalo      92 Boden FI                29,08
  6 Carolina Sjöberg      92 Mariestads AIF          27,95
  7 Emmy Fahlström        92 Fjugesta IF             26,99
  8 Annabella Bogdán      92 AC Szekszárd            26,90
  9 Eleonor Nakunzi       92 Sundbybergs IK          26,50
 10 Tove Gunnarsson       92 Västerås FK             26,47
 11 Anna Johansson        92 Valbo AIF               25,64
 12 Sophie Jensen         92 Malmö AI                24,90
 13 Alison Anderberg      92 Malmö AI                24,84
 14 Malin Mulder          92 Hanvikens SK            24,24
 15 Ida Nesse             92 Tyrving                 24,24
 16 Lisa Haag             92 Ullevi FK               23,94
 17 Rebecka Johansson     92 Karlskoga FIF           23,77
 18 Emilia Amb            92 Bålsta IK               23,47
 19 Tina Fredman          92 IFK Halmstad            21,79
 20 Matilda Ehne          92 IF Göta                 21,23
 21 Petra Engvall         92 Hanvikens SK            19,61
 22 Clara Innala          92 Boden FI                19,30
 23 Anni Eliasson         92 Gefle IF                18,99
 24 Beatrice Larsson      92 Gefle IF                18,83
 25 Karin Lindberg        92 Boden FI                18,04
 26 Kajsa Barr            92 Sundbybergs IK          16,51
 27 Adis Guttormsdottir   92 Team Fjölnir            16,14
 28 Johanna Blomberg      92 Mariestads AIF          16,12
 29 Caroline Sandsjoe     92 IF Göta                 15,66
 30 Sofie Eklund          92 Göteborgs Kv IK         15,04
 31 Ida Lundgren          92 Göteborgs Kv IK         13,50
 32 Hanna Lindén          92 KFUM Örebro             12,71
 33 Malin Ottosson        92 Göteborgs Kv IK         10,88
  - Emmelie Nordmark      92 Göteborgs Kv IK             X
    Olöf Lovisa Johannsd. 92 Tindastoll                  X
    Stina Gustafsson      92 Sävedalens AIK              X
    Johanna Pettersson    92 Gefle IF                    X
F12 80m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          1,2                             2/7
  1 Jennifer Himaj        93 Göteborgs Kv IK         11.26  q
  2 Ida Jansson           93 IF Göta                 11.46
  3 Anna Leek             93 Linköpings GIF          11.54
  4 Emilotte Persson      93 SoIK Hellas             11.59
  5 Johanna Högenberg     93 IF Rigor                11.77
  6 Julia Kahlow          93 IFK Halmstad            11.81
  7 Emelie Wetterholm     93 Hanvikens SK            12.02
  8 Juliana Kristin Jonasd93 Team Fjölnir            13.07
    Försök  heat: 2          1,3                             2/7
  1 Jessika Floback       93 Ullevi FK               11.32  q
  2 Rebecca Nilsson       93 Ullevi FK               11.34  q
  3 Emma Hansson          93 IK Sisu                 11.91
  4 Paulina Lindgren      93 Västerås FK             11.91
  5 Lina Marcussen        93 Lerum Friidrott         11.97
  6 Clara von Corswant    93 Mölndals AIK            12.12
  7 Martina Höier         93 IFK Halmstad            12.91
  8 Therese Pettersson    93 IFK Halmstad            13.97
    Försök  heat: 3          0,3                             2/7
  1 Marte Jörgensen       93 Strömmen IF             10.58  q
  2 Erika Eskilsson       93 Eslövs AI               11.62
  3 Ida Hansen            93 KFUM Arvika             11.83
  4 Olivia Comstad        93 IFK Halmstad            12.17
  5 My Larsson            93 IK Sisu                 12.31
  6 Elin Nilsson          93 IK  Vikings FIK         12.56
  7 Elin Lilja Gunnarsd.  93 Tindastoll              13.44
    Försök  heat: 4          -0,3                            2/7
  1 Ulrika Nyhlén         93 Mölndals AIK            11.14  q
  2 Nicole Uddén          93 IK Sisu                 11.59
  3 Matilda Olausson      93 IK Ymer                 11.66
  4 Malin Jonasson        93 Sundbybergs IK          12.36
  5 Rebekka Fuglö         93 Färöarna                12.38
  6 Anna Melin            93 Ullevi FK               12.56
  7 Olöf Elisabet         93 Tindastoll              13.05
  8 Rebecca Berg          93 IFK Halmstad            14.01
    Försök  heat: 5          0,7                             2/7
  1 Hanna Wackå           93 Malmö AI                11.42  q
  2 Malin Dahl            93 Tibro AIK               11.50
  3 Johanna Wigfeldt      93 SoIK Hellas             11.67
  4 Sanna Skoglund        93 Hanvikens SK            11.90
  5 Kimberlie Salomon     93 IF Linden               11.98
  6 Snaebjört Pálsdóttir  93 Tindastoll              11.99
  7 Lovisa Bagler         93 IFK Halmstad            12.43
  8 Josefin Jonsson       93 Sundbybergs IK          12.94
    Försök  heat: 6          1,1                             2/7
  1 Matilda Holm          93 Ullevi FK               11.26  q
  2 Louise Arvidsson      93 Vittsjö GIK             11.32  q
  3 Hanna Jängnemyr       93 Göteborgs Kv IK         11.45
  4 Elina Rapp            93 IK Sisu                 11.84
  5 Maria Larsson         93 Mölndals AIK            12.14
  6 Natalie Westman       93 Varbergs GIF            12.26
  7 Sandra Lindh          93 IK Sisu                 12.50
  8 Rebecca Nordlund      93 Malmö AI                12.83
    Försök  heat: 7          1,3                             2/7
  1 Frida Sjöberg         93 Östersunds GIF          10.89  q
  2 Sandra Bärkroth       93 Mölndals AIK            11.57
  3 Caroline Håkansson    93 Åhus FK                 11.85
  4 Maria Halvarsson      93 Turebergs FK            12.12
  5 Linnea Almond         93 Malmö AI                12.15
  6 Martina Nyström       93 IFK Halmstad            12.25
  7 Maja Nolbrant         93 IK Ymer                 12.42
  8 Kristin Dahlin-Hedqvist93 IK  Vikings FIK        12.77
    Försök  heat: 8          0,3                             2/7
  1 Eleonor Broström      93 Linköpings GIF          11.19  q
  2 Annie Dahlgren        93 Lerum Friidrott         11.73
  3 Emma Backström        93 Falu IK                 12.01
  4 Elisabeth Bäckman     93 Bollnäs FIK             12.10
  5 Johanna Bergman       93 IFK Halmstad            12.37
  6 Enyo Teiko            93 IF Linden               12.45
  7 Louise Nilsson        93 KFUM Kristianstad       12.48
    Försök  heat: 9          1,3                             2/7
  1 Daniella Busk         93 Malmö AI                11.18  q
  2 Rebecca Ekman         93 Falköpings AIK          11.29  q
  3 Emma Wegerman         93 Västerås FK             11.50
  4 Nana Toft             93 Stoholm IF              11.79
  5 Ebba Knutsson         93 IK Sisu                 12.13
  6 Mathilda Fyrö         93 Solna FIK               12.16
  7 Evelin Hedlund        93 Filipstads IF           12.29
  8 Silja Niclasen        93 Färöarna                13.49
    Försök  heat: 10         1,1                             2/7
  1 Caroline Gyllenbern   93 Turebergs FK            11.09  q
  2 Anna Hildingsson      93 Lerum Friidrott         11.11  q
  3 Emelie Bjuremo        93 SK Bore                 11.54
  4 Erica Fredriksson     93 IFK Sunne FK            12.05
  5 Linn Nilsson          93 IFK Sunne FK            12.07
  6 Amanda Rydberg        93 Västerås FK             12.21
  7 Stina Karlsson        93 Sundbybergs IK          12.39
    Försök  heat: 11         0,2                             2/7
  1 Ida Sörén             93 IFK Arbogas FK          11.30  q
  2 Hanne Nordqvist       93 Malmö AI                11.34  q
  3 Annie Bergstedt       93 IFK Lund                11.63
  4 Lowisa Hanning        93 Sundsvalls FI           12.14
  5 Anna Matsson          93 Falu IK                 12.25
  6 Matilda Kjellin       93 Mölndals AIK            12.58
  7 Astrid Danielsson     93 Sundbybergs IK          12.87
  8 Linnea Bergman        93 IFK Halmstad            13.10

    Finalheat  heat: 1       -1,7                            2/7
  1 Marte Jörgensen       93 Strömmen IF             10.66
  2 Frida Sjöberg         93 Östersunds GIF          11.07
  3 Eleonor Broström      93 Linköpings GIF          11.26
  4 Anna Hildingsson      93 Lerum Friidrott         11.27
  5 Ulrika Nyhlén         93 Mölndals AIK            11.34
  6 Daniella Busk         93 Malmö AI                11.42
  7 Jennifer Himaj        93 Göteborgs Kv IK         11.46
  8 Caroline Gyllenbern   93 Turebergs FK            11.64
    Finalheat  heat: 2       2,1                             2/7
  1 Jessika Floback       93 Ullevi FK               11.16w
  2 Rebecca Ekman         93 Falköpings AIK          11.19w  
  3 Louise Arvidsson      93 Vittsjö GIK             11.30w
  4 Hanne Nordqvist       93 Malmö AI                11.41w
  5 Hanna Wackå           93 Malmö AI                11.43w
  6 Matilda Holm          93 Ullevi FK               11.49w
  7 Ida Sörén             93 IFK Arbogas FK          11.49w
    Rebecca Nilsson       93 Ullevi FK                 ej start
F12 200m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1       0,0                             3/7
  1 Marte Jörgensen       93 Strömmen IF             26.79     1
  2 Anna Hildingsson      93 Lerum Friidrott         28.26     3
  3 Frida Sjöberg         93 Östersunds GIF          28.45     5
  4 Jennifer Himaj        93 Göteborgs Kv IK         28.45     6
  5 Daniella Busk         93 Malmö AI                28.58     8
  6 Louise Arvidsson      93 Vittsjö GIK             28.87    11
  7 Jessika Floback       93 Ullevi FK               28.89    12
  8 Hanna Jängnemyr       93 Göteborgs Kv IK         28.93    13
  9 Malin Dahl            93 Tibro AIK               29.86    22
    Finalheat  heat: 2       0,0                             3/7
  1 Rebecca Ekman         93 Falköpings AIK          28.19     2
  2 Ulrika Nyhlén         93 Mölndals AIK            28.28     4
  3 Sandra Bärkroth       93 Mölndals AIK            28.57     7
  4 Jasmine Burestam      93 Huddinge AIS            28.87    10
  5 Hanne Nordqvist       93 Malmö AI                29.22    14
  6 Hanna Wackå           93 Malmö AI                29.51    17
  7 Rebecca Nilsson       93 Ullevi FK               29.81    19
  8 Lowisa Hanning        93 Sundsvalls FI           30.31    25
  9 Martina Nyström       93 IFK Halmstad            31.26    34
    Finalheat  heat: 3       1,8                             3/7
  1 Josefine Ekberg       93 IFK Kristinehamn        29.26    15
  2 Erika Eskilsson       93 Eslövs AI               29.71    18
  3 Emma Backström        93 Falu IK                 29.86    21
  4 Matilda Holm          93 Ullevi FK               29.89    23
  5 Emilotte Persson      93 SoIK Hellas             30.05    24
  6 Emelie Wetterholm     93 Hanvikens SK            30.38    26
  7 Anna Melin            93 Ullevi FK               30.86    30
  8 Sanna Skoglund        93 Hanvikens SK            31.05    31
  9 Linnea Almond         93 Malmö AI                31.51    38
    Finalheat  heat: 4       -0,9                            3/7
  1 Elina Rapp            93 IK Sisu                 29.49    16
  2 Nicole Uddén          93 IK Sisu                 29.84    20
  3 Clara von Corswant    93 Mölndals AIK            30.53    27
  4 Malin Jonasson        93 Sundbybergs IK          31.65    39
  5 Stina Karlsson        93 Sundbybergs IK          31.81    42
  6 Kimberlie Salomon     93 IF Linden               32.17    46
  7 Matilda Kjellin       93 Mölndals AIK            32.40    49
  8 Johanna Bergman       93 IFK Halmstad            33.01    53
    Finalheat  heat: 5       -0,6                            3/7
  1 Rebekka Fuglö         93 Färöarna                30.56    28
  2 Maja Vastersson       93 Varbergs GIF            31.16    32
  3 Ebba Knutsson         93 IK Sisu                 31.24    33
  4 Josefin Jonsson       93 Sundbybergs IK          31.74    40
  5 Frida Andersson       93 Åhus FK                 31.81    43
  6 Kajsa Holmér          93 Sundbybergs IK          31.85    44
  7 Emelie Sahlberg       93 Åhus FK                 32.87    52
  8 Astrid Danielsson     93 Sundbybergs IK          33.06    54
    Finalheat  heat: 6       1,3                             3/7
  1 Emma Hansson          93 IK Sisu                 30.57    29
  2 Linn Nilsson          93 IFK Sunne FK            31.33    35
  3 My Larsson            93 IK Sisu                 31.44    37
  4 Erica Fredriksson     93 IFK Sunne FK            31.78    41
  5 Sandra Lindh          93 IK Sisu                 32.04    45
  6 Ann-Sofie Tögersen    93 Själland                32.37    48
  7 Emma Haaraneen        93 Högbo GoIF              32.44    50
  8 Juliana Kristin Jonasd93 Team Fjölnir            35.53    59
    Finalheat  heat: 7       0,4                             3/7
  1 Ida Jansson           93 IF Göta                 28.72     9
  2 Olivia Comstad        93 IFK Halmstad            31.43    36
  3 Enyo Teiko            93 IF Linden               32.30    47
  4 Ellen Darell          93 IF Rigor                32.68    51
  5 Martina Höier         93 IFK Halmstad            33.11    55
  6 Rebecca Nordlund      93 Malmö AI                33.20    56
  7 Silja Niclasen        93 Färöarna                34.12    57
  8 Anna Björkman         93 Varbergs GIF            34.19    58
F12 600m
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Finalheat  heat: 1                                       1/7
  1 Hanna Jängnemyr       93 Göteborgs Kv IK       1:47.20     1
  2 Malin Dahl            93 Tibro AIK             1:47.62     2
  3 Anna Johansson        93 Malmö AI              1:50.14     3
  4 Josefine Nilsson      93 SK Granan             1:50.25     5
  5 Hanna Wackå           93 Malmö AI              1:51.62     7
  6 Emma Backström        93 Falu IK               1:51.73     8
  7 Jennifer Himaj        93 Göteborgs Kv IK       1:52.13     9
  8 Rebecca Ekman         93 Falköpings AIK        1:52.56    10
  9 Beatrice Reimertz     93 Stenungsunds FI       1:53.42    12
 10 Anna Leek             93 Linköpings GIF        1:53.60    13
 11 Emilia Guldbrand      93 Sköldinge IF          1:54.72    14
 12 Elina Rapp            93 IK Sisu               1:55.77    16
    Finalheat  heat: 2                                       1/7
  1 Ingeborg Röe          93 Tyrving               1:51.10     6
  2 Eleonor Broström      93 Linköpings GIF        1:52.81    11
  3 Lowisa Hanning        93 Sundsvalls FI         1:55.14    15
  4 Maria Larsson         93 Mölndals AIK          1:56.83    17
  5 Olivia Comstad        93 IFK Halmstad          1:57.49    19
  6 Ann-Sofie Tögersen    93 Själland              1:58.35    21
  7 Frida Andersson       93 Åhus FK               2:00.23    23
  8 Anna Matsson          93 Falu IK               2:01.40    28
  9 Emelie Sahlberg       93 Åhus FK               2:07.17    32
 10 Ellen Darell          93 IF Rigor              2:08.77    33
 11 Juliana Kristin       93 Team Fjölnir          2:24.69    34
    Emelie Aspdahl        93 IK Tiwaz                 bröt     -
    Finalheat  heat: 3                                       1/7
  1 Rebekka Fuglö         93 Färöarna              1:50.15     4
  2 Sandra Bärkroth       93 Mölndals AIK          1:57.12    18
  3 Stina Svensson        93 Lerum Friidrott       1:57.56    20
  4 Sandra Lindh          93 IK Sisu               1:59.55    22
  5 Julia Karlenäs        93 SK Bore               2:00.36    24
  6 Josefin Jonsson       93 Sundbybergs IK        2:00.37    25
  7 Kajsa Holmér          93 Sundbybergs IK        2:00.83    26
  8 Astrid Danielsson     93 Sundbybergs IK        2:01.13    27
  9 Emilia Olofsson       93 Lidköpings IS         2:01.76    29
 10 Silja Niclasen        93 Färöarna              2:03.99    30
 11 My Larsson            93 IK Sisu               2:05.13    31
    Julia Fabricius       93 Ullevi FK                 ej start      -
F12 Häck 60m                 76 cm
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Försök  heat: 1          -1,8                            1/7
  1 Frida Sjöberg         93 Östersunds GIF          10.43  q
  2 Anna Leek             93 Linköpings GIF          10.82  q
  3 Ulrika Nyhlén         93 Mölndals AIK            10.92  q
  4 Lowisa Hanning        93 Sundsvalls FI           11.16
  5 Ida Sörén             93 IFK Arbogas FK          11.27
  6 Daniella Busk         93 Malmö AI                11.38
  7 Ida Hansen            93 KFUM Arvika             12.13
  8 Julia Karlenäs        93 SK Bore                 12.15
  9 Frida Johansson       93 Tanums IF               13.05
    Försök  heat: 2          1,8                             1/7
  1 Caroline Gyllenbern   93 Turebergs FK             9.97  q
  2 Hanna Jängnemyr       93 Göteborgs Kv IK         10.27  q
  3 Lina Marcussen        93 Lerum Friidrott         11.23
  4 Annie Bergstedt       93 IFK Lund                11.68
  5 Josefine Eliasson     93 Katrineholms SK         11.76
  6 Stina Karlsson        93 Sundbybergs IK          11.87
  7 Emelie Wetterholm     93 Hanvikens SK            11.91
  8 Clara von Corswant    93 Mölndals AIK            12.70
  9 Juliana Kristin Jonasd93 Team Fjölnir            14.26
    Försök  heat: 3          -0,6                            1/7
  1 Paulina Lindgren      93 Västerås FK             10.66  q
  2 Erika Eskilsson       93 Eslövs AI               10.76  q
  3 Luisa Falk            93 Själland                11.32
  4 Emma Backström        93 Falu IK                 11.75
  5 Josefine Larsson      93 Huddinge AIS            11.96
  6 Sandra Lindh          93 IK Sisu                 12.46
  7 Elina Rapp            93 IK Sisu                 12.76
  8 Enyo Teiko            93 IF Linden               12.81
  9 Linn Nilsson          93 IFK Sunne FK            12.81
    Försök  heat: 4          -1,5                            1/7
  1 Jasmin Burestam       93 Huddinge AIS            10.26  q
  2 Emelie Aspdahl        93 IK Tiwaz                10.76  q
  3 Sandra Bärkroth       93 Mölndals AIK            10.99
  4 Mikaela Andersén      93 Mölndals AIK            11.18
  5 Kimberlie Salomon     93 IF Linden               11.54
  6 Malin Jonasson        93 Sundbybergs IK          11.61
  7 My Larsson            93 IK Sisu                 13.33
  8 Josefin Jonsson       93 Sundbybergs IK          13.60
    Final                    -0,7                            1/7
  1 Caroline Gyllenbern   93 Turebergs FK             9.99
  2 Jasmine Burestam      93 Huddinge AIS            10.27
  3 Frida Sjöberg         93 Östersunds GIF          10.33
  4 Hanna Jängnemyr       93 Göteborgs Kv IK         10.40
  5 Ulrika Nyhlén         93 Mölndals AIK            10.59
  6 Erika Eskilsson       93 Eslövs AI               10.71
  7 Paulina Lindgren      93 Västerås FK             10.74
  8 Emelie Aspdahl        93 IK Tiwaz                10.92
  9 Anna Leek             93 Linköpings GIF          11.05
F12 Höjd                                                     2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Jasmine Burestam      93 Huddinge AIS              149
  2 Beatrice Reimertz     93 Stenungsunds FI           149
  3 Hanna Jängnemyr       93 Göteborgs Kv IK           146
  4 Elisabeth Bäckman     93 Bollnäs FIK               142
  5 Caroline Gyllenbern   93 Turebergs FK              142
    Angelica Karlsson     93 Tanums IF                 142
  7 Erika Eskilsson       93 Eslövs AI                 142
  8 Emelie Aspdahl        93 IK Tiwaz                  142
    Lowisa Hanning        93 Sundsvalls FI             142
 10 Ida Jansson           93 IF Göta                   138
 11 Lina Marcussen        93 Lerum Friidrott           138
    Paulina Lindgren      93 Västerås FK               138
 13 Johanna Högenberg     93 IF Rigor                  134
    Kimberlie Salomon     93 IF Linden                 134
 15 Julia Karlenäs        93 SK Bore                   134
 16 Anna Hildingsson      93 Lerum Friidrott           134
    Elina Rapp            93 IK Sisu                   134
 18 Emma Hansson          93 IK Sisu                   134
 19 Sandra Lindh          93 IK Sisu                   134
 20 Frida Löfvenborg      93 Mölndals AIK              134
 21 Johanna Wigfeldt      93 SoIK Hellas               134
 22 Natalie Westman       93 Varbergs GIF              129
    Nana Toft             93 Stoholm IF                129
 24 Julia Kahlow          93 IFK Halmstad              129
    Ida Hansen            93 KFUM Arvika               129
    Kristin Dahlin-Hedqvist93 IK  Vikings FIK          129
    Amanda Rydberg        93 Västerås FK               129
    Hedda Fehrm           93 Sundbybergs IK            129
    Stina Karlsson        93 Sundbybergs IK            129
 30 Lovisa Bagler         93 IFK Halmstad              129
 31 Maja Vastersson       93 Varbergs GIF              129
 32 Enyo Teiko            93 IF Linden                 129
 33 Anna Johansson        93 Malmö AI                  129
 34 Malin Andersson       93 Heleneholms IF            124
    Malin Jonasson        93 Sundbybergs IK            124
 36 Linn Nilsson          93 IFK Sunne FK              124
 37 Martina Nyström       93 IFK Halmstad              118
 38 Elin Jönsson          93 Varbergs GIF              118
 39 Elin Nilsson          93 IK  Vikings FIK           110
    Emelie Sahlberg       93 Åhus FK                   110
    Erica Fredriksson     93 IFK Sunne FK              110
 42 Clara von Corswant    93 Mölndals AIK              110
F12 Längd                    zon                             3/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Eleonor Broström      93 Linköpings GIF           5,11w   +2.1    4.96  +1.4   
  2 Hanna Jängnemyr       93 Göteborgs Kv IK          4,98w   +2.3    4.60  +1.7
  3 Ida Sörén             93 IFK Arbogas FK           4,88w   +2.8    4.74  +1.3
  4 Hanne Nordqvist       93 Malmö AI                 4,83    +1.5
  5 Frida Sjöberg         93 Östersunds GIF           4,80    +0.0
  6 Anna Leek             93 Linköpings GIF           4,76w   +3.0    4.72  +1.0
  7 Mikaela Andersén      93 Mölndals AIK             4,69      (4,69 2,1; 4,68 ;  ;  ;  ;  )
  8 Emma Wegerman         93 Västerås FK              4,68      (4,68 1,2;  ;  ;  ;  ;  )
  9 Emilotte Persson      93 SoIK Hellas              4,64      (4,64 ;  ;  ;  ;  ;  )
 10 Kimberlie Salomon     93 IF Linden                4,60      (4,60 ;  ;  ;  ;  ;  )
 11 Jasmine Burestam      93 Huddinge AIS             4,58      (4,58 0,9;  ;  ;  ;  ;  )
 12 Sandra Bärkroth       93 Mölndals AIK             4,57      (4,57 ;  ;  ;  ;  ;  )
 13 Jennifer Himaj        93 Göteborgs Kv IK          4,56      (4,56 1,3;  ;  ;  ;  ;  )
 14 Julia Kahlow          93 IFK Halmstad             4,54      (4,54 1,2;  ;  ;  ;  ;  )
 15 Linn Nilsson          93 IFK Sunne FK             4,53      (4,53 ;  ;  ;  ;  ;  )
 16 Louise Arvidsson      93 Vittsjö GIK              4,52      (4,52 1,8;  ;  ;  ;  ;  )
 17 Erika Eskilsson       93 Eslövs AI                4,51      (4,51 ;  ;  ;  ;  ;  )
 18 Emelie Wetterholm     93 Hanvikens SK             4,50      (4,50 ;  ;  ;  ;  ;  )
 19 Rebecca Nilsson       93 Ullevi FK                4,48      (4,48 ;  ;  ;  ;  ;  )
 20 Josefine Ekberg       93 IFK Kristinehamn         4,47      (4,47 2,5; 4,42 1,0;  ;  ;  ;  )
 21 Hanna Wackå           93 Malmö AI                 4,46      (4,46 1,8; 4,41 ;  ;  ;  ;  )
 22 Emma Backström        93 Falu IK                  4,46      (4,46 ; 4,39 ;  ;  ;  ;  )
 23 Elisabeth Bäckman     93 Bollnäs FIK              4,44      (4,44 1,0;  ;  ;  ;  ;  )
 24 Malin Dahl            93 Tibro AIK                4,40      (4,40 1,6;  ;  ;  ;  ;  )
 25 Erica Fredriksson     93 IFK Sunne FK             4,37      (4,37 2,0;  ;  ;  ;  ;  )
 26 Ida Hansen            93 KFUM Arvika              4,35      (4,35 2,3; 4,23 1,6;  ;  ;  ;  )
 27 Emma Hansson          93 IK Sisu                  4,35      (4,35 1,9;  ;  ;  ;  ;  )
 28 Sanna Skoglund        93 Hanvikens SK             4,33      (4,33 1,3; 4,15 ;  ;  ;  ;  )
 29 Luisa Falk            93 Själland                 4,33      (4,33 ;  ;  ;  ;  ;  )
 30 Maria Halvarsson      93 Turebergs FK             4,32      (4,32 ; 4,27 ;  ;  ;  ;  )
 31 Elina Rapp            93 IK Sisu                  4,32      (4,32 0,6; 4,23 ;  ;  ;  ;  )
 32 Malin Jonasson        93 Sundbybergs IK           4,30      (4,30 2,0;  ;  ;  ;  ;  )
 33 Matilda Holm          93 Ullevi FK                4,28      (4,28 1,3; 4,19 ;  ;  ;  ;  )
 34 Annie Bergstedt       93 IFK Lund                 4,28      (4,28 1,2; 4,18 ;  ;  ;  ;  )
 35 Johanna Wigfeldt      93 SoIK Hellas              4,24      (4,24 1,2; 4,19 ;  ;  ;  ;  )
 36 Nicole Uddén          93 IK Sisu                  4,24      (4,24 0,5; 3,96 ;  ;  ;  ;  )
 37 Johanna Högenberg     93 IF Rigor                 4,24      (4,24 0,5; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
 38 Martina Nyström       93 IFK Halmstad             4,23      (4,23 ;  ;  ;  ;  ;  )
 39 Stina Karlsson        93 Sundbybergs IK           4,20      (4,20 ;  ;  ;  ;  ;  )
 40 Snaebjört Pálsdóttir  93 Tindastoll               4,18      (4,18 3,7; 4,11 1,2;  ;  ;  ;  )
 41 Anna Johansson        93 Malmö AI                 4,17      (4,17 1,7;  ;  ;  ;  ;  )
 42 Maja Vastersson       93 Varbergs GIF             4,16      (4,16 2,2; 4,14 1,3;  ;  ;  ;  )
 43 Lovisa Bagler         93 IFK Halmstad             4,16      (4,16 ;  ;  ;  ;  ;  )
 44 Enyo Teiko            93 IF Linden                4,13      (4,13 ;  ;  ;  ;  ;  )
 45 Anna Melin            93 Ullevi FK                4,12      (4,12 1,7; 3,92 ;  ;  ;  ;  )
 46 Emelie Sahlberg       93 Åhus FK                  4,12      (4,12 1,9; 3,76 ;  ;  ;  ;  )
 47 My Larsson            93 IK Sisu                  4,08      (4,08 ;  ;  ;  ;  ;  )
 48 Stina Svensson        93 Lerum Friidrott          4,07      (4,07 ; 4,07 ;  ;  ;  ;  )
 49 Josefine Eliasson     93 Katrineholms SK          4,07      (4,07 ; 4,01 ;  ;  ;  ;  )
 50 Isabell Isberg        93 Hanvikens SK             4,07      (4,07 ; 4,00 ;  ;  ;  ;  )
 51 Frida Andersson       93 Åhus FK                  4,06      (4,06 ;  ;  ;  ;  ;  )
 52 Emma Eneros           93 Kalmar SK                4,05      (4,05 ; 3,99 ;  ;  ;  ;  )
 53 Clara von Corswant    93 Mölndals AIK             4,05      (4,05 ; 3,87 ;  ;  ;  ;  )
 54 Maria Larsson         93 Mölndals AIK             4,05      (4,05 ; 3,79 ;  ;  ;  ;  )
 55 Rebecca Nordlund      93 Malmö AI                 4,05      (4,05 ; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
    Anna Matsson          93 Falu IK                  4,05      (4,05 0,8; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
 57 Louise Nilsson        93 KFUM Kristianstad        4,04      (4,04 1,4;  ;  ;  ;  ;  )
 58 Ebba Knutsson         93 IK Sisu                  4,03      (4,03 1,2; 3,97 ;  ;  ;  ;  )
    Elin Nilsson          93 IK  Vikings FIK          4,03      (4,03 ; 3,97 ;  ;  ;  ;  )
 60 Linnea Almond         93 Malmö AI                 3,97      (3,97 1,9;  ;  ;  ;  ;  )
 61 Matilda Kjellin       93 Mölndals AIK             3,92      (3,92 ; 3,92 ;  ;  ;  ;  )
 62 Nana Toft             93 Stoholm IF               3,92      (3,92 ; 3,84 ;  ;  ;  ;  )
 63 Martina Höier         93 IFK Halmstad             3,92      (3,92 ; 3,78 ;  ;  ;  ;  )
 64 Olivia Comstad        93 IFK Halmstad             3,90      (3,90 ;  ;  ;  ;  ;  )
 65 Caroline Håkansson    93 Åhus FK                  3,88      (3,88 ;  ;  ;  ;  ;  )
 66 Kristin Dahlin-Hedqvist93 IK  Vikings FIK         3,82      (3,82 1,6;  ;  ;  ;  ;  )
 67 Josefin Jonsson       93 Sundbybergs IK           3,79      (3,79 ;  ;  ;  ;  ;  )
 68 Ellen Darell          93 IF Rigor                 3,75      (3,75 2,0;  ;  ;  ;  ;  )
 69 Olöf Elisabet Olofsd.93 Tindastoll               3,73      (3,73 1,4;  ;  ;  ;  ;  )
 70 Elin Jönsson          93 Varbergs GIF             3,65      (3,65 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 71 Amanda Rydberg        93 Västerås FK              3,61      (3,61 1,1;  ;  ;  ;  ;  )
 72 Johanna Bergman       93 IFK Halmstad             3,55      (3,55 ;  ;  ;  ;  ;  )
 73 Terese Morsing        93 Mölndals AIK             3,52      (3,52 ;  ;  ;  ;  ;  )
 74 Evelin Hedlund        93 Filipstads IF            3,49      (3,49 1,0; 3,46 ;  ;  ;  ;  )
 75 Astrid Danielsson     93 Sundbybergs IK           3,49      (3,49 1,6; 0,00 ;  ;  ;  ;  )
 76 Juliana Kristin       93 Team Fjölnir             3,47      (3,47 0,8;  ;  ;  ;  ;  )
 77 Therese Pettersson    93 IFK Halmstad             3,35      (3,35 ;  ;  ;  ;  ;  )
 78 Rebecca Berg          93 IFK Halmstad             3,34      (3,34 ;  ;  ;  ;  ;  )
 79 Charlotte Petersson   93 IFK Halmstad             3,03      (3,03 ;  ;  ;  ;  ;  )
  - Linnea Bergman        93 IFK Halmstad                X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Daniella Busk         93 Malmö AI                    X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Ida Jansson           93 IF Göta                     X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Maria Söderqvist      93 Heleneholms IF              X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Julia Fabricius       93 Ullevi FK                   X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Jessika Floback       93 Ullevi FK                   X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Elin Lilja            93 Tindastoll                  X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
    Hedda Fehrm           93 Sundbybergs IK              X      ( ;  ;  ;  ;  ;  )
F12 Kula                     2.0 kg                          1/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Ida Sörén             93 IFK Arbogas FK          10,78
  2 Emma Haaraneen        93 Högbo GoIF              10,77
  3 Malin Andersson       93 Heleneholms IF          10,72
  4 Julia Walentin        93 Mölndals AIK            10,44
  5 Angelica Karlsson     93 Tanums IF               10,15
  6 Julia Karlenäs        93 SK Bore                 10,10
  7 Kristina Kristianslund93 Baekelaget               9,93
  8 Sanna Skoglund        93 Hanvikens SK             9,75
  9 Emma Hultgren         93 Karlskoga FIF            9,53
 10 Hanne Nordqvist       93 Malmö AI                 9,53
 11 Rebecca Nilsson       93 Ullevi FK                9,39
 12 Emelie Bjuremo        93 SK Bore                  9,29
 13 Ida Thörngren         93 SK Bore                  9,15
 14 Elina Rapp            93 IK Sisu                  9,09
 15 Maria Söderqvist      93 Heleneholms IF           8,99
 16 Anna Leek             93 Linköpings GIF           8,94
 17 Beatrice Reimertz     93 Stenungsunds FI          8,70
 18 My Larsson            93 IK Sisu                  8,55
 19 Emma Persson          93 Högby IF                 8,43
 20 Josefine Larsson      93 Huddinge AIS             8,40
 21 Maja Vastersson       93 Varbergs GIF             8,28
 22 Maria Larsson         93 Mölndals AIK             8,24
 23 Nana Toft             93 Stoholm IF               8,16
 24 Paulina Lindgren      93 Västerås FK              8,09
 25 Frida Andersson       93 Åhus FK                  7,99
 26 Nicole Uddén          93 IK Sisu                  7,97
 27 Johanna Hermansson    93 Karlskoga FIF            7,82
 28 Katrin Löfqvist       93 IK Ymer                  7,76
 29 Elin Jönsson          93 Varbergs GIF             7,74
 30 Hedda Fehrm           93 Sundbybergs IK           7,70
 31 Snaebjört Pálsdóttir  93 Tindastoll               7,67
 32 Kimberlie Salomon     93 IF Linden                7,59
 33 Frida Norin-Algerstam 93 Valbo AIF                7,50
 34 Alexandra Mrak        93 Råby-Rekarne FIF         7,36
 35 Enyo Teiko            93 IF Linden                7,23
 36 Johanna Carlsson      93 Habo IF                  7,16
 37 Isabell Isberg        93 Hanvikens SK             7,12
 38 Emelie Wetterholm     93 Hanvikens SK             6,92
 39 Therese Pettersson    93 IFK Halmstad             6,88
 40 Martina Nyström       93 IFK Halmstad             6,83
 41 Astrid Danielsson     93 Sundbybergs IK           6,49
 42 Caroline Håkansson    93 Åhus FK                  6,43
 43 Sophia Adabugday      93 Ullevi FK                5,95
 44 Rebecca Nordlund      93 Malmö AI                 5,70
 45 Rebecca Berg          93 IFK Halmstad             5,07
 46 Charlotte Petersson   93 IFK Halmstad             5,01
F12 Spjut                                                    2/7
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  1 Julia Karlenäs        93 SK Bore                 35,47
  2 Emma Haaraneen        93 Högbo GoIF              32,60
  3 Malin Andersson       93 Heleneholms IF          31,56
  4 Ida Thörngren         93 SK Bore                 28,67
  5 Emelie Aspdahl        93 IK Tiwaz                27,86
  6 Ulrika Nyhlén         93 Mölndals AIK            27,65
  7 Nana Toft             93 Stoholm IF              26,23
  8 Angelica Bengtsson    93 IFK Växjö               26,12
  9 Maria Larsson         93 Mölndals AIK            24,61
 10 Emelie Bjuremo        93 SK Bore                 24,08
 11 Erica Fredriksson     93 IFK Sunne FK            23,81
 12 Julia Walentin        93 Mölndals AIK            22,43
 13 Amanda Rydberg        93 Västerås FK             22,26
 14 Alexandra Mrak        93 Råby-Rekarne FIF        20,84
 15 Emma Hansson          93 IK Sisu                 20,83
 16 Emma Persson          93 Högby IF                20,26
 18 Emma Eneros           93 Kalmar SK               19,36
 19 Josefine Larsson      93 Huddinge AIS            19,33
 20 Maria Söderqvist      93 Heleneholms IF          19,26
 21 Katrin Löfqvist       93 IK Ymer                 19,18
 22 Johanna Hermansson    93 Karlskoga FIF           17,46
 23 Johanna Carlsson      93 Habo IF                 17,31
 24 Angelica Karlsson     93 Tanums IF               16,79
 25 Emelie Wetterholm     93 Hanvikens SK            16,11
 26 Elin Jönsson          93 Varbergs GIF            15,98
 27 Maja Nolbrant         93 IK Ymer                 15,57
 28 Frida Johansson       93 Tanums IF               15,54
 29 Isabell Isberg        93 Hanvikens SK            15,12
 30 Sanna Skoglund        93 Hanvikens SK            14,18
    Linn Nilsson          93 IFK Sunne FK            14,18
 32 Snaebjört Pálsdóttir  93 Tindastoll              14,12


RESULTAT LAGTÄVLINGEN
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
1 Malmö AI 78 poäng 2 IF Göta 32
3 Huddinge AIS 30
4 Västerås FK 28
5 IFK Växjö 26
6 Ullevi FK 25
7 Mölndals AIK 23
8 Örgryte IS 20
9 Hammarby IF 19 10 Gefle IF 17
IFK Helsingborg 17
Högby IF 17
13 Hässelby SK 16 Turebergs FK 16 Själland, Danmark 16 16 Danmark, DAF juniorgrupp 15
SK Bore 15 18 Spårvägen 14 19 Sävedalens AIK 13 KA2 IF 13
Österbotten, Finland 13
FI Kalmarsund 13
KFUM Örebro 13

Uppdaterad: 03 APR 2010 11:46
Skribent: Mats Svärdsen

Postadress:
IFK Sunne FIK - Friidrott
Box 292
68626 Sunne

Kontakt:
Tel: 0705839689
E-post: This is a mailto link

Se all info