Hoppa till sidans innehåll

28 aug, 2005 - Götas Ungdomsspel, Karlstad


Resultat Götas Ungdomsspel
Datum: 2005-08-27
Plats: Tingvalla IP
Arrangör: IF Göta Karlstad Tfn:
Tävl.led: Sune Karlsson E-post: This is a mailto link
Väder:

M 100m
Final 2,4 27/8
1 David Tegel 87 Trollhättans IF 11.27
2 Robin Lundh 87 Linköpings GIF 11.54
3 Patrik Olofsson 87 Eds SK 11.61
4 Niklas Bagge 87 Brattås CK 12.52
5 Markus Ekström 86 IF Göta 13.62
6 Leif Johansson 50 Kils AIK 13.84
7 Stefan Gustavsson 85 IF Göta 14.59

M Höjd 27/8
1 Richard Huldén 86 IF Göta 200
2 Joakim Strömvall 87 IF Göta 185
3 Kim Skoog 87 Ekshärad Friidrot 185
4 Markus Ekström 86 IF Göta 125

M Stav 27/8
1 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi FK 441
2 Gauti Asbjörnsson 85 Örgryte IS 421
3 Henrik Weisbach 79 Örgryte IS 401
- Kaj Eklund 82 KFUM Örebro X

M Längd 27/8
1 Robin Lundh 87 Linköpings GIF 6,82 1,8
2 Stefan Lindkvist 87 Wedevågs IF 5,74 2,6

M Tresteg
1 Mladjen Djakovic 87 Sundbybergs IK 12,88 1,8
2 Andreas Larsson 90 IFK Kristinehamn 12,76 2,7
3 Tomas Olsson 89 Kils AIK 12,67 1,8
4 Judel Kibondo 86 Sundbybergs IK 12,42 0,2
5 Stefan Lindkvist 87 Wedevågs IF 12,02 6,2
6 Robin Åhlgren 90 Wedevågs IF 11,94 -0,7
7 Richard Olsson 89 IF Göta 11,55 2,3

M Slägga 7.26 27/8
1 Anders Terning 87 Wedevågs IF 35,00

P19 Kula 6.0 kg 27/8
1 Niklas Bagge 87 Brattås CK 11,57
2 Anders Terning 87 Wedevågs IF 10,82

P17 100m
Försök heat: 1 1,8 27/8
1 Robin Nordenberg 89 Kils AIK 11.40 q
2 Hans Lämås 88 IF Göta 11.70 q
3 Erik Magnusson 89 Dals Södra FFI 11.72 q
4 Jesper Wingqvist 88 IF Göta 11.95 q
5 Daniel Polleryd 89 IF Göta 12.18 q

Försök heat: 2 1,4 27/8
1 Mattias Brunström 88 IF Göta 11.91 q
2 Tomas Olsson 89 Kils AIK 12.03 q
3 Martin Holm 89 IF Göta 12.60
4 Andreas Larsson 89 IFK Sunne FK 13.65

Final 2,2 27/8
1 Robin Nordenberg 89 Kils AIK 11.56
2 Erik Magnusson 89 Dals Södra FFI 11.70
3 Hans Lämås 88 IF Göta 11.76
4 Mattias Brunström 88 IF Göta 11.93
5 Tomas Olsson 89 Kils AIK 12.30
6 Daniel Polleryd 89 IF Göta 12.35
Jesper Wingqvist 88 IF Göta dns

P17 400m
Final 27/8
1 Robin Nordenberg 89 Kils AIK 53.88
2 Sebastian Johansson 89 Karlskoga FIF 57.80
3 Markus Ottersten 89 Kils AIK 61.21

P17 800m
Final 27/8
1 Andreas Karlsson 88 KFUM Örebro 2:04.36
2 Björn Erlandsson 89 KFUM Örebro 2:04.98
3 Tim Sundström 89 KFUM Örebro 2:05.38
4 Samuel Johansson 88 IF Göta 2:07.28
5 Ola Thorängen 89 IF Göta 2:10.26
6 Erik Broberg 88 Hälle IF 2:12.10
7 Markus Ottersten 89 Kils AIK 2:24.26
8 Simon Bergqvist 89 KFUM Örebro 2:32.95
Dan Bergström 89 Huddinge AIS dns

P17 Höjd 27/8
1 Robin Nordenberg 89 Kils AIK 185
2 Hans Lämås 88 IF Göta 185
3 Johan Andersson 89 Väsby IK 180
4 Sebastian Johansson 89 Karlskoga FIF 165
5 Richard Olsson 89 IF Göta 165
6 Daniel Polleryd 89 IF Göta 160

P17 Stav 27/8
1 Niklas Pettersson 88 KFUM Örebro 401
2 Richard Olsson 89 IF Göta 311
3 Daniel Polleryd 89 IF Göta 261
4 Andreas Larsson 89 IFK Sunne FK 241
- Niklas Bagge 87 Brattås CK 411 UT

P17 Längd 27/8
1 Hans Lämås 88 IF Göta 6,55 2,8
2 Mattias Brunström 88 IF Göta 6,23 2,4
3 Richard Olsson 89 IF Göta 5,47 1,4
4 Daniel Polleryd 89 IF Göta 5,42 1,8

P17 Slägga 27/8
1 Christoffer Pedersen 88 SK Bore 52,49
2 Anders Johansson 89 Kils AIK 46,64
3 Sebastian Matsson 89 Eslövs AI 46,40
4 Andreas Adolfsson 89 SK Bore 40,93
5 Daniel Pettersson 89 Kils AIK 40,73

P17 Spjut 27/8
1 Erik Markusson 89 SK Bore 42,53
2 Simon Pihl 88 IF Göta 40,20
3 Richard Olsson 89 IF Göta 37,18

P15 100m
Försök heat: 1 1,9 27/8
1 Douglas Stenberg 90 IF Göta 11.82 q
2 Kalle Wramstedt 91 IF Göta 12.32 q
3 Jesper Westlund 91 Kils AIK 13.19
4 Niklas Hedlund 91 IFK Kristinehamn 13.65
5 Johan Lindell 91 IFK Kristinehamn 14.24
6 Erik Smeds 91 IFK Mora 15.05

Försök heat: 2 2,4 27/8
1 Linus Gamnis 90 Säffle FIK 12.27 q
2 Emil Johansson 90 Kils AIK 12.41 q
3 Robin Nilsson 90 IFK Kristinehamn 12.51
4 Markus Lenell 90 IF Göta 12.55
5 Johan Miller 91 IF Göta 13.60

Försök heat: 3 1,3 27/8
1 Fredrik Karlsson 91 Kils AIK 12.00 q
2 Mathias Dufournier 90 IK Viking FK 12.17 q
3 Rickard Lindell 91 Säffle FIK 12.39 q
4 Johan Olsson 91 Kils AIK 12.95
5 Adam Högblom 91 IFK Kristinehamn 14.68
6 Mats Andersson 91 IF Göta 16.03

Final 2,9 27/8
1 Douglas Stenberg 90 IF Göta 11.68
2 Fredrik Karlsson 91 Kils AIK 11.95
3 Mathias Dufournier 90 IK Viking FK 12.13
4 Emil Johansson 90 Kils AIK 12.25
5 Rickard Lindell 91 Säffle FIK 12.35
6 Kalle Wramstedt 91 IF Göta 12.43
Linus Gamnis 90 Säffle FIK dns

P15 800m
Final 27/8
1 Johan Borg 90 IF Göta 2:06.67
2 Henrik Borg 90 IF Göta 2:08.74
3 Andreas Jarneman 90 IF Göta 2:17.86
4 Jesper Westlund 91 Kils AIK 2:21.37
5 Johan Miller 91 IF Göta 2:25.11
6 Kalle Wramstedt 91 IF Göta 2:30.41

P15 Häck 100m
Final 0,9 27/8
1 Björn Wilson 90 IK Orient 14.27
2 Andreas Larsson 90 IFK Kristinehamn 14.57
3 Markus Johansson 90 Säffle FIK 14.60
4 Fredrik Karlsson 91 Kils AIK 15.31
5 Anton Andersson 90 IK Orient 16.05
6 Robin Nilsson 90 IFK Kristinehamn 16.10

P15 Höjd 27/8
1 Markus Johansson 90 Säffle FIK 183
2 Douglas Stenberg 90 IF Göta 180
3 Fredrik Karlsson 91 Kils AIK 169
4 Björn Wilson 90 IK Orient 169
5 Rickard Lindell 91 Säffle FIK 163
6 Mathias Brännström 90 IF Göta 160
7 Emil Johansson 90 Kils AIK 155
8 Johan Lindell 91 IFK Kristinehamn 135
- Adam Högblom 91 IFK Kristinehamn X
Christopher Gördén 91 IFK Kristinehamn X

P15 Stav 27/8
1 Douglas Stenberg 90 IF Göta 351
2 Andreas Larsson 90 IFK Kristinehamn 311 x0
3 Shad Askari 90 KFUM Örebro 311 xx0
4 Robin Olsson 91 KFUM Örebro 291
5 Per Drageryd 91 KFUM Örebro 271 0
6 Anton Andersson 90 IK Orient 271 x0
7 Filip Östman 93 IFK Kristinehamn 241 x0 1 rivn
8 Christopher Gördén 91 IFK Kristinehamn 241 x0 3 rivn
9 Filip Lööv 92 Kils AIK 221
10 Simon Ryen 92 IF Göta 181

P15 Längd 27/8
1 Björn Wilson 90 IK Orient 5,93 1,6
2 Mathias Dufournier 90 IK Viking FK 5,72 4,0
3 Rickard Lindell 91 Säffle FIK 5,64 2,2
4 Rikard Olsson 90 Eds SK 5,49 0,6
5 Markus Lenell 90 IF Göta 5,45 2,4
6 Anton Andersson 90 IK Orient 5,42 1,8
7 Mathias Brännström 90 IF Göta 5,12 2,0
8 Niklas Silfverhielm 91 Hälle IF 5,06 0,4
9 Emil Johansson 90 Kils AIK 5,02 1,6
10 Johan Olsson 91 Kils AIK 4,98 1,7
11 Fredrik Karlsson 91 Kils AIK 4,91 1,8
12 Erik Smeds 91 IFK Mora 4,90 1,9
13 Johan Lindell 91 IFK Kristinehamn 4,46 2,0
14 Johan Miller 91 IF Göta 4,38 2,1
15 Adam Högblom 91 IFK Kristinehamn 4,25 3,3
16 Mats Andersson 91 IF Göta 3,69 3,0

P15 Kula 4.0 kg 27/8
1 Markus Johansson 90 Säffle FIK 13,43
2 Robin Åhlgren 90 Wedevågs IF 11,30
3 Rickard Lindell 91 Säffle FIK 10,57
4 Martin Rohman 91 Säffle FIK 10,03
5 Anton Andersson 90 IK Orient 9,95
6 Christopher Gördén 91 IFK Kristinehamn 9,59
7 Pontus Strand 91 Filipstads FIK 9,41
8 Jonas Claesson 91 Filipstads FIK 8,90
9 Niklas Hedlund 91 IFK Kristinehamn 8,14
10 Markus Wennlund 91 Filipstads FIK 7,50
11 Johan Lindell 91 IFK Kristinehamn 7,43
12 Adam Högblom 91 IFK Kristinehamn 5,13

P15 Slägga 27/8
1 Markus Johansson 90 Säffle FIK 60,88
2 Tommy Larsson 90 SK Bore 46,47
3 Jonatan Laack 92 SK Bore 44,47
4 Daniel Jonsson 91 IFK Kristinehamn 37,85
5 Martin Rohman 91 Säffle FIK 32,69
6 Niklas Hedlund 91 IFK Kristinehamn 29,50
7 Pontus Strand 91 Filipstads FIK 27,25
8 Christopher Gördén 91 IFK Kristinehamn 20,90

P15 Spjut 27/8
1 Fredrik Olofsson 90 Eds SK 42,24
2 Markus Lenell 90 IF Göta 40,48
3 Rickard Lindell 91 Säffle FIK 37,50
4 Pontus Strand 91 Filipstads FIK 33,13
5 Christopher Gördén 91 IFK Kristinehamn 31,05
6 Markus Polleryd 91 IF Göta 28,97
7 Johan Lindell 91 IFK Kristinehamn 22,51
8 Markus Wennlund 91 Filipstads FIK 22,43
9 Adam Högblom 91 IFK Kristinehamn 15,54

P13 80m
Försök heat: 1 2,6 27/8
1 Michael Dahlström 92 IF Göta 10.86 q
2 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta 10.91 q
3 Pontus Fridberg 93 IFK Kristinehamn 10.92 q
4 Björn Svensson 93 Filipstads FIK 11.79 q
5 William Öberg 93 IF Göta 12.16
6 Fredrik Eråker 93 IF Göta 12.92

Försök heat: 2 1,4 27/8
1 Jim Andersson 92 Filipstads FIK 10.68 q
2 Anton Thimfors 92 IF Göta 11.41 q
3 Karl Persson 93 IF Göta 11.70 q
4 Tim Maalsnes 93 IF Göta 11.95
5 Remy Rohm 93 KFUM Arvika 12.34
6 Simon Sjögren 93 IF Göta 13.37

Försök heat: 3 1,8 27/8
1 Mattias Lundqvist 92 IF Göta 11.05 q
2 Albin Axelsson 92 IF Göta 11.12 q
3 Viktor Warg 93 KFUM Arvika 11.30 q
4 Niklas Strand 92 Filipstads FIK 11.34 q
5 Mickael Simonsen 92 IFK Kristinehamn 11.84
6 Mario Poggel 93 Kils AIK 12.13
7 Daniel Olsson 93 IF Göta 13.03

Försök heat: 4 1,4 27/8
1 Robin Rohm 92 KFUM Arvika 10.95 q
2 Jesper Alfraeus 93 IF Göta 11.31 q
3 Andreas Karlsson 92 IF Göta 11.75 q
4 Andreas Persson 92 Filipstads FIK 12.38
- Filip Östman 93 IFK Kristinehamn disq.
Albin Haglund 93 IF Göta dns
Filip Lööv 92 Kils AIK dns

Semifinal heat: 1 2,1 27/8
1 Jim Andersson 92 Filipstads FIK 10.59 Q
2 Robin Rohm 92 KFUM Arvika 10.91 Q
3 Pontus Fridberg 93 IFK Kristinehamn 11.00 q
4 Viktor Warg 93 KFUM Arvika 11.49
5 Karl Persson 93 IF Göta 11.54
6 Jesper Alfraeus 93 IF Göta 11.56
7 Andreas Karlsson 92 IF Göta 12.13

Semifinal heat: 2 2,0 27/8
1 Michael Dahlström 92 IF Göta 10.94 Q
2 Mattias Lundqvist 92 IF Göta 11.09 Q
3 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta 11.13 q
4 Anton Thimfors 92 IF Göta 11.21 q
5 Niklas Strand 92 Filipstads FIK 11.50
6 Albin Axelsson 92 IF Göta 11.59
7 Björn Svensson 93 Filipstads FIK 11.92

Final 1,9 27/8
1 Jim Andersson 92 Filipstads FIK 10.61
2 Robin Rohm 92 KFUM Arvika 10.90
3 Michael Dahlström 92 IF Göta 10.92
4 Pontus Fridberg 93 IFK Kristinehamn 10.96
5 Anton Thimfors 92 IF Göta 10.98
6 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta 11.19
7 Mattias Lundqvist 92 IF Göta 11.37

P13 800m
Final 27/8
1 Emil Jansson-Borssén 92 Hälle IF 2:27.59
2 Albin Axelsson 92 IF Göta 2:28.72
3 Jesper Alfraeus 93 IF Göta 2:29.46
4 Emil Pettersson 92 IFK Mora 2:38.38
5 Andreas Karlsson 92 IF Göta 2:45.57
6 Fredrik Eråker 93 IF Göta 2:45.99
7 Daniel Olsson 93 IF Göta 2:46.46
8 Simon Ryen 92 IF Göta 2:49.83
9 Mario Poggel 93 Kils AIK 3:08.20
Tim Maalsnes 93 IF Göta dns

P13 Häck 60m 76 cm
Omgång 1 heat: 1 2,5 27/8
1 Albin Axelsson 92 IF Göta 9.92 q
2 Pontus Fridberg 93 IFK Kristinehamn 9.96 q
3 Anton Thimfors 92 IF Göta 10.21 q
4 Oscar Westlund 93 Kils AIK 10.30 q
5 Viktor Warg 93 KFUM Arvika 10.31 q
6 Mattias Gustavsson 93 IFK Kristinehamn 11.67
7 Tim Maalsnes 93 IF Göta 12.38

Omgång 1 heat: 2 2,8 27/8
1 Filip Lööv 92 Kils AIK 9.24 q
2 Filip Östman 93 IFK Kristinehamn 10.45 q
3 Axel Danielsson 92 KFUM Arvika 10.63
4 Jesper Alfraeus 93 IF Göta 11.44
5 Fredrik Eråker 93 IF Göta 12.76
6 Daniel Olsson 93 IF Göta 13.20
7 Simon Sjögren 93 IF Göta 13.49

Final 1,9 27/8
1 Filip Lööv 92 Kils AIK 9.47
2 Albin Axelsson 92 IF Göta 10.01
3 Pontus Fridberg 93 IFK Kristinehamn 10.03
4 Anton Thimfors 92 IF Göta 10.35
5 Oscar Westlund 93 Kils AIK 10.46
6 Viktor Warg 93 KFUM Arvika 10.61
Filip Östman 93 IFK Kristinehamn dns

P13 Höjd 27/8
1 Viktor Warg 93 KFUM Arvika 149
2 Filip Östman 93 IFK Kristinehamn 146
3 Emil Pettersson 92 IFK Mora 143 xo
4 Ted Ellbén 92 Stocksäters IF 143 xxo
5 Erik Wikström 92 IF Göta 140 o oriv
6 Niklas Strand 92 Filipstads FIK 140 o 1riv
7 Mickael Simonsen 92 IFK Kristinehamn 140 xxo
8 Oscar Westlund 93 Kils AIK 135 o
9 William Öberg 93 IF Göta 135 xxo
10 Filip Skogum 93 IF Göta 130 o
11 Christoffer Persson 93 IF Göta 130 xxo
12 Mattias Gustavsson 93 IFK Kristinehamn 125 o
13 Remy Rohm 93 KFUM Arvika 125 xo
14 Albin Haglund 93 IF Göta 120
15 Simon Sjögren 93 IF Göta 113
Robin Rohm 92 KFUM Arvika 113

P13 Längd zon 27/8
1 Oskar Jansson 92 IFK Sunne FK 5,22 5,8
2 Filip Lööv 92 Kils AIK 5,17 2,3
3 Viktor Warg 93 KFUM Arvika 5,09 2,0
4 Pontus Fridberg 93 IFK Kristinehamn 5,00 3,6
5 Jesper Alfraeus 93 IF Göta 4,95 3,3
6 Albin Axelsson 92 IF Göta 4,87 2,5
7 Niklas Strand 92 Filipstads FIK 4,80 2,0
8 Karl Persson 93 IF Göta 4,78 3,6
9 Ted Ellbén 92 Stocksäters IF 4,65 2,4
10 Axel Danielsson 92 KFUM Arvika 4,63 0,8
11 Mattias Lundqvist 92 IF Göta 4,57 3,7
12 Robin Rohm 92 KFUM Arvika 4,53 1,8
13 Filip Östman 93 IFK Kristinehamn 4,49 5,2
14 William Öberg 93 IF Göta 4,32= 1,1
Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta 4,32=w 3,0
16 Anton Thimfors 92 IF Göta 4,25 2,7
17 Christoffer Persson 93 IF Göta 4,15 1,1
18 Björn Svensson 93 Filipstads FIK 4,10 1,9
19 Fredrik Eråker 93 IF Göta 4,07 3,9
20 Mattias Gustavsson 93 IFK Kristinehamn 4,06 3,8
21 Remy Rohm 93 KFUM Arvika 3,83 3,0
22 Mario Poggel 93 Kils AIK 3,82 0,7
23 Filip Skogum 93 IF Göta 3,77 3,3
24 Andreas Persson 92 Filipstads FIK 3,75 3,9
25 Daniel Olsson 93 IF Göta 3,69 3,7
26 Albin Haglund 93 IF Göta 3,54 2,4
27 Simon Sjögren 93 IF Göta 3,53 2,7

P13 Kula 3.0 kg 27/8
1 Jonatan Laack 92 SK Bore 13,46
2 Michael Dahlström 92 IF Göta 12,03
3 Oskar Jansson 92 IFK Sunne FK 10,49
4 Victor Maschel 92 SK Bore 10,24
5 Mickael Simonsen 92 IFK Kristinehamn 10,02
6 Oscar Westlund 93 Kils AIK 9,72
7 Axel Danielsson 92 KFUM Arvika 9,59
8 Matti Engström 92 Filipstads FIK 8,38
9 Simon Sjögren 93 IF Göta 6,71
10 Christoffer Persson 93 IF Göta 6,70
11 Albin Haglund 93 IF Göta 6,42
12 Fredrik Eråker 93 IF Göta 5,17

P13 Spjut 27/8
1 Jonatan Laack 92 SK Bore 48,68
2 Pontus Fridberg 93 IFK Kristinehamn 41,57
3 Victor Maschel 92 SK Bore 40,53
4 Mickael Simonsen 92 IFK Kristinehamn 34,92
5 Mikael Larsson 92 SK Bore 34,17
6 Joel Gustavsson 92 KFUM Arvika 31,18
7 Albin Axelsson 92 IF Göta 29,53
8 Anton Thimfors 92 IF Göta 28,72
9 Michael Dahlström 92 IF Göta 28,58
10 Jim Andersson 92 Filipstads FIK 27,63
11 Filip Lööv 92 Kils AIK 26,26
12 Robin Rohm 92 KFUM Arvika 25,18
13 Oscar Westlund 93 Kils AIK 24,73
14 Ted Ellbén 92 Stocksäters IF 24,64
15 Emil Pettersson 92 IFK Mora 24,07
16 Fredrik Eråker 93 IF Göta 21,06
17 Andreas Persson 92 Filipstads FIK 20,34
18 Mario Poggel 93 Kils AIK 18,95
19 Filip Skogum 93 IF Göta 17,39
- Erik Wikström 92 IF Göta X

P11 60m
Försök heat: 1 1,5 27/8
1 Tim Åhlin 94 Kils AIK 9.06 q
2 Jonas Bergqvist 94 Filipstads FIK 9.71 q
3 Anton Nilsson 94 Kils AIK 9.90
4 Joel Valdemarsson 94 IF Göta 9.99
5 Johan Askmar 94 IF Göta 10.15
Simon Karlén 94 KFUM Arvika dns

Försök heat: 2 2,1 27/8
1 Filip Löfvenholm 94 SK Bore 9.36 q
2 Daniel Berdén 94 IF Göta 10.09
3 Hampus Andersson 94 IF Göta 10.20
4 Henrik Persson 94 Filipstads FIK 11.17
Olaf Gulbrandsson 94 Kils AIK dns

Försök heat: 3 1,1 27/8
1 Viktor Borg 94 IF Göta 9.13 q
2 Anton Westlund 94 Kils AIK 9.49 q
3 Jonathan Höglund 94 IF Göta 9.50 q
4 Nils Andersson 94 SK Bore 9.80 q
5 Jesper Söderström 94 Kils AIK 9.89

Final 3,2 27/8
1 Anton Westlund 94 Kils AIK 8.87
2 Tim Åhlin 94 Kils AIK 8.99
3 Viktor Borg 94 IF Göta 9.00
4 Filip Löfvenholm 94 SK Bore 9.41
5 Jonathan Höglund 94 IF Göta 9.48
6 Jonas Bergqvist 94 Filipstads FIK 9.66
7 Nils Andersson 94 SK Bore 9.85

P11 600m
Final 27/8
1 Fredrik Finnstad 94 Ekshärad Friidrot 1:52.02
2 Billy Dahlgren 94 Filipstads FIK 1:54.56
3 Anton Nilsson 94 Kils AIK 2:01.25
4 Martin Jacobsson 94 SK Bore 2:07.97
5 Emil Appelgren 94 Kils AIK 2:11.92
6 Daniel Berdén 94 IF Göta 2:14.04
7 Marcus Björk 94 IF Göta 2:25.75

P11 Häck 60m 76 cm
Final
Johan Askmar 94 IF Göta
Hampus Andersson 94 IF Göta
Daniel Berdén 94 IF Göta
Anton Westlund 94 Kils AIK
Filip Löfvenholm 94 SK Bore
Viktor Borg 94 IF Göta
Anton Nilsson 94 Kils AIK

Final 2,4
1 Anton Westlund 94 Kils AIK 11.78
2 Anton Nilsson 94 Kils AIK 12.83
3 Filip Löfvenholm 94 SK Bore 13.49
4 Hampus Andersson 94 IF Göta 13.79
5 Johan Askmar 94 IF Göta 14.48
6 Daniel Berdén 94 IF Göta 14.77
Viktor Borg 94 IF Göta dns

P11 Höjd 27/8
1 Jonas Bergqvist 94 Filipstads FIK 128
2 Emil Appelgren 94 Kils AIK 125 x0 1 rivn
3 Jesper Söderström 94 Kils AIK 125 x0 3 rivn
4 Tim Åhlin 94 Kils AIK 120 0
5 Pierre Strand 94 Filipstads FIK 120 x0
6 Johan Askmar 94 IF Göta 110 0
7 Joel Valdemarsson 94 IF Göta 110 x0
8 Daniel Berdén 94 IF Göta 103
- Hampus Andersson 94 IF Göta X

P11 Längd zon 27/8
1 Simon Karlén 94 KFUM Arvika 4,81 1,4
2 Anton Westlund 94 Kils AIK 4,61 0,8
3 Tim Åhlin 94 Kils AIK 4,48 1,7
4 Viktor Borg 94 IF Göta 4,30 1,0
5 Olaf Gulbrandsson 94 Kils AIK 4,28 1,0
6 Joel Valdemarsson 94 IF Göta 4,11 3,1
7 Filip Löfvenholm 94 SK Bore 4,10 1,9
8 Nils Andersson 94 SK Bore 3,86 2,9
9 Johan Askmar 94 IF Göta 3,76 2,4
10 Jesper Söderström 94 Kils AIK 3,74 1,7
11 Pierre Strand 94 Filipstads FIK 3,73 1,8
12 Anton Nilsson 94 Kils AIK 3,67 3,1
13 Hampus Andersson 94 IF Göta 3,47 1,1
14 Daniel Berdén 94 IF Göta 3,45 2,7
15 Henrik Persson 94 Filipstads FIK 3,22 2,5

P11 Kula 2.0 kg 27/8
1 Simon Karlén 94 KFUM Arvika 11,07
2 Pierre Strand 94 Filipstads FIK 8,73
3 Johan Askmar 94 IF Göta 8,62
4 Jesper Söderström 94 Kils AIK 8,53
5 Anton Westlund 94 Kils AIK 8,18
6 Marcus Björk 94 IF Göta 8,15
7 Viktor Borg 94 IF Göta 7,19
8 Daniel Berdén 94 IF Göta 6,51

P11 Spjut 27/8
1 Simon Karlén 94 KFUM Arvika 29,87
2 Adam Maschel 95 SK Bore 25,34
3 Pierre Strand 94 Filipstads FIK 24,19
4 Filip Löfvenholm 94 SK Bore 23,14
5 Johan Askmar 94 IF Göta 16,68
6 Henrik Persson 94 Filipstads FIK 14,90
7 Anton Nilsson 94 Kils AIK 14,81
8 Daniel Berdén 94 IF Göta 13,21

P10 60m
Final 3,0 27/8
1 Alexander Persson 95 IF Göta 9.45
2 Adam Maschel 95 SK Bore 9.62
3 Sebastian Dahllöf 95 IF Göta 9.64
4 Markus Fridberg 95 IFK Kristinehamn 9.73
5 Martin Urech 95 IF Göta 10.06
6 Simon Evertsson 96 Trollhättans IF 10.07

P10 600m
Final 27/8
1 Adam Maschel 95 SK Bore 2:03.64
2 Sebastian Dahllöf 95 IF Göta 2:08.65
3 Alexander Persson 95 IF Göta 2:12.66

P10 Höjd 27/8
1 Alexander Persson 95 IF Göta 123
2 Adam Maschel 95 SK Bore 123
3 Sebastian Dahllöf 95 IF Göta 110
4 Oskar Perman 97 Kils AIK 105
5 Simon Evertsson 96 Trollhättans IF 100

P10 Längd zon 27/8
1 Adam Maschel 95 SK Bore 4,04
2 Alexander Persson 95 IF Göta 3,97
3 Sebastian Dahllöf 95 IF Göta 3,88
4 Markus Fridberg 95 IFK Kristinehamn 3,74
5 Martin Urech 95 IF Göta 3,47
6 Oskar Perman 97 Kils AIK 3,43
7 Olof Mlakar 96 Säffle FIK 2,83

P10 Kula 2.0 kg 27/8
1 Adam Maschel 95 SK Bore 9,72
2 Alexander Nilman 96 Säffle FIK 7,19
3 Markus Fridberg 95 IFK Kristinehamn 6,89
4 Simon Evertsson 96 Trollhättans IF 6,85
5 Alexander Persson 95 IF Göta 5,61
6 Olof Mlakar 96 Säffle FIK 4,31

K 100m
Final 2,1 27/8
1 Elin Lundqvist 86 IF Göta 12.66
2 Sofie Wadelius 82 Kils AIK 12.69
3 Elin Skoglund-Jansson 87 IK Orient 12.94

K Höjd 27/8
1 Rebecka Eliasson 85 Örgryte IS 166

K Stav 27/8
1 Karin Sindsjö 87 Säffle FIK 331

K Längd
Linnea Norrman 87 IF Göta
Anna Domeij 87 IF Göta

K Tresteg 27/8
1 Carolin Gull 88 IF Göta 11,26 3,0
2 Johanna Berg 88 IK Orient 11,11 5,0
3 Joanna Nydén 89 Wedevågs IF 10,25 1,5
4 Kristin Björkman 91 IF Göta 10,15 3,1
5 Linnea Martinsson 91 IF Göta 10,13 2,8

K Kula 4.0 kg 27/8
1 Lina Törnqvist 86 Motala AIF 10,60

K Slägga 27/8
1 Jenny Larsson 86 Filipstads FIK 40,42
2 Maria Pettersson 87 IFK Kristinehamn 39,26

F17 100m
Final 2,7 27/8
1 Josefin Johansson 88 Eds SK 13.25
2 Johanna Aalto 89 IFK Kristinehamn 13.50
3 Josefin Särén 89 Kils AIK 14.83

F17 400m
Final
Josefin Särén 89 Kils AIK

F17 800m
Final 27/8
1 Emma Mellgren 88 Wedevågs IF 2:29.40

F17 Häck 100m
Final 0,9 27/8
1 Lovisa Lindhe 89 IFK Kristinehamn 15.48

F17 Höjd 27/8
1 Johanna Berg 88 IK Orient 155 X0
2 Lovisa Lindhe 89 IFK Kristinehamn 155 XX0
3 Beatrice Andreasson 89 KFUM Arvika 140

F17 Stav 27/8
1 Anneli Eklund 89 KFUM Örebro 261 0
2 Emelie Palm 89 KFUM Örebro 261 XX0

F17 Längd
1 Lovisa Lindhe 89 IFK Kristinehamn 5,18 2,0
2 Johanna Aalto 89 IFK Kristinehamn 5,13 3,5
3 Cecilia Lyngstam 89 IK Orient 4,38 2,2
4 Beatrice Andreasson 89 KFUM Arvika 4,26 2,7

F17 Kula 3.0 kg 27/8
1 Beatrice Andreasson 89 KFUM Arvika 7,57

F17 Slägga 27/8
1 Joanna Nydén 89 Wedevågs IF 42,11
2 Kristin Hermansson 88 IFK Kristinehamn 38,56

F17 Spjut 27/8
1 Sarah Lindberg 89 SK Bore 38,24
2 Carolin Gull 88 IF Göta 37,45
3 Malin Andersson 89 IK Orient 33,59
4 Joanna Nydén 89 Wedevågs IF 24,49
5 Anna-Karin Myhre 89 IF Göta 21,40

F15 100m
Försök heat: 1 2,2 27/8
1 Emilia Segerdahl 91 IF Göta 12.75 q
2 Sandra Aalto 90 IFK Kristinehamn 13.44 q
3 Lisen Alfredsson 91 IF Göta 13.61
4 Jennifer Ekström 91 Kils AIK 13.88
5 Johanna Östman 91 IFK Kristinehamn 14.10

Försök heat: 2 2,7 27/8
1 Therése Carlson 90 IF Göta 13.57
2 Erika Andersson 91 IFK Kristinehamn 13.61
3 Malin Brattström 91 IF Göta 13.99
4 Karin Bergqvist 91 Filipstads FIK 14.25
5 Chatrine Gustavsson 91 IFK Kristinehamn 14.39

Försök heat: 3 3,2 27/8
1 Erica Pettersson 90 Kils AIK 12.56 q
2 Mia Axelsson 91 IFK Kristinehamn 13.09 q
Julia Mlakar 90 IF Göta 13.09 q
4 Victoria Dronsfield 91 IF Göta 13.28 q
5 Emma Stridsberg 90 IF Göta 13.30 q
6 Linnea Wittenstam 91 Ullevi FK 13.97

Final 2,7 27/8
1 Erica Pettersson 90 Kils AIK 12.57
2 Emilia Segerdahl 91 IF Göta 12.74
3 Mia Axelsson 91 IFK Kristinehamn 13.10
4 Victoria Dronsfield 91 IF Göta 13.13
5 Sandra Aalto 90 IFK Kristinehamn 13.33
6 Emma Stridsberg 90 IF Göta 13.49
Julia Mlakar 90 IF Göta dns

F15 800m
Final 27/8
1 Linnea Martinsson 91 IF Göta 2:24.25
2 Charlotte Knape 91 IF Göta 2:26.03
3 Sara Holmgren 90 IF Göta 2:33.84
4 Amanda Sundström 91 KFUM Örebro 2:40.46
5 Sofia Enander 91 IK Orient 2:44.38
6 Charlotte Johansson 91 IK Orient 3:10.20
Therese Lindhe 91 IFK Kristinehamn dns
Sara Holmgren 90 IF Göta dns

F15 Häck 80m
Försök heat: 1 1,3 27/8
1 Sandra Aalto 90 IFK Kristinehamn 12.93 q
2 Caroline Karlsson 90 IK Orient 13.13 q
3 Linnea Wittenstam 91 Ullevi FK 13.19 q
4 Viktoria Carlsson 91 IF Göta 13.55 q

Försök heat: 2 1,3 27/8
1 Emma Stridsberg 90 IF Göta 12.36 q
2 Therese Lindhe 91 IFK Kristinehamn 12.68 q
3 Elisabeth Höglund 90 IF Göta 12.87 q
4 Frida Kristiansson 91 IK Orient 15.17

Final 1,4 27/8
1 Sandra Aalto 90 IFK Kristinehamn 12.61
2 Elisabeth Höglund 90 IF Göta 12.73
3 Therese Lindhe 91 IFK Kristinehamn 12.76
4 Caroline Karlsson 90 IK Orient 13.45
5 Viktoria Carlsson 91 IF Göta 15.28
Emma Stridsberg 90 IF Göta dnf
Linnea Wittenstam 91 Ullevi FK dnf

F15 Höjd 27/8
1 Victoria Dronsfield 91 IF Göta 165
2 Camilla Löf 90 IK Orient 156
3 Charlotte Knape 91 IF Göta 156
4 Sofie Skoog 90 Ekshärad Friidrot 153
5 Sandra Andersson 90 KFUM Arvika 153
6 Elisabeth Höglund 90 IF Göta 150
7 Viktoria Carlsson 91 IF Göta 145
8 Malin Brattström 91 IF Göta 145
9 Lina Nordström 90 IFK Mora 145
10 Mia Axelsson 91 IFK Kristinehamn 140= 0
Therese Lindhe 91 IFK Kristinehamn 140= 0
12 Maria Lindh 91 IFK Mora 140= xx0
Kristin Björkman 91 IF Göta 140= xx0
14 Agnes Valdemarsson 91 IF Göta 135

F15 Stav 27/8
1 Mia Axelsson 91 IFK Kristinehamn 231
2 Anna Ogenvall 92 IF Göta 191
3 Agnes Valdemarsson 91 IF Göta 151

F15 Längd 27/8
1 Mia Axelsson 91 IFK Kristinehamn 5,15 1,9
2 Caroline Karlsson 90 IK Orient 5,02 0,3
3 Charlotte Knape 91 IF Göta 4,95 2,7
4 Victoria Dronsfield 91 IF Göta 4,89 2,2
5 Therese Lindhe 91 IFK Kristinehamn 4,78 2,5
6 Lisen Alfredsson 91 IF Göta 4,67 0,6
7 Camilla Löf 90 IK Orient 4,66 3,1
8 Sandra Aalto 90 IFK Kristinehamn 4,61 1,8
9 Jennifer Ekström 91 Kils AIK 4,50 0,9
4,44 3,2
10 Agnes Valdemarsson 91 IF Göta 4,50 1,1
4,34 3,0
11 Sofia Enander 91 IK Orient 4,42 2,4
12 Malin Brattström 91 IF Göta 4,31 2,2
4,30 1,7
13 Kristin Björkman 91 IF Göta 4,31 2,0
4,23 3,1
14 Linnea Wittenstam 91 Ullevi FK 4,24 2,7
15 Frida Kristiansson 91 IK Orient 4,10 1,3
16 Lina Nordström 90 IFK Mora 3,91 0,7
17 Charlotte Johansson 91 IK Orient 3,85 2,7

F15 Kula 3.0 kg 27/8
1 Sandra Andersson 90 KFUM Arvika 12,97
2 Amanda Öberg 90 IF Göta 11,61
3 Sofie Skoog 90 Ekshärad Friidrot 11,34
4 Kristin Holmberg 90 IF Göta 10,48
5 Sofie Lindkvist 91 Wedevågs IF 9,70
6 Elisabeth Höglund 90 IF Göta 9,58
7 Caroline Hermansson 91 Karlskoga FIF 9,55
8 Gabriella Backman 91 IFK Kristinehamn 9,29
9 Karin Bergqvist 91 Filipstads FIK 8,07

F15 Slägga 27/8
1 Katja Vangsnes 91 Oppegård Friidret 42,69
2 Sandra Andersson 90 KFUM Arvika 42,50
3 Julia Mlakar 90 IF Göta 41,33
4 Amanda Eriksson 90 Kils AIK 39,41
5 Johanna Larsson 92 Filipstads FIK 34,80
6 Gabriella Backman 91 IFK Kristinehamn 34,64
7 Caroline Hermansson 91 Karlskoga FIF 30,53
8 Sofie Lindkvist 91 Wedevågs IF 30,32
9 Maria Wennlund 93 Filipstads FIK 29,01
10 Chatrine Gustavsson 91 IFK Kristinehamn 27,73
11 Johanna Östman 91 IFK Kristinehamn 27,17

F15 Spjut 27/8
1 Mia Axelsson 91 IFK Kristinehamn 33,85
2 Gabriella Backman 91 IFK Kristinehamn 31,00
3 Amanda Öberg 90 IF Göta 30,85
4 Linnea Martinsson 91 IF Göta 30,07
5 Caroline Hermansson 91 Karlskoga FIF 28,97
6 Malin Brattström 91 IF Göta 26,53
7 Kristin Björkman 91 IF Göta 22,64

F13 80m
Försök heat: 1 2,5 27/8
1 Karin Norberg 92 IF Göta 11.25 q
2 Sofia Jacobsson 92 SK Bore 11.35 q
3 Line Wiman 93 KFUM Arvika 11.69 q
4 Lovisa Sonesson 92 IF Göta 11.69 q
5 Stephanie Poggel 93 Kils AIK 11.90
6 Madelene Eriksson 93 IF Göta 12.19

Försök heat: 2 1,2 27/8
1 Kristin Wahman 92 IK Orient 10.63 q
2 Amanda Björkund 92 IF Göta 11.36 q
3 Anna Oskarsson 92 IK Viking FK 11.80 q
4 Jessica Gottmarsson 92 IF Göta 11.95
5 Kristin Andersson 92 IF Göta 12.36
6 Sara Söderstedt 93 Filipstads FIK 12.53

Försök heat: 3 1,7 27/8
1 Elin Hultgren 92 Karlskoga FIF 10.68 q
2 Carolin Sandsjöe 92 IF Göta 10.76 q
3 Alexandra By 92 KFUM Arvika 11.64 q
4 Sandra Säthherberg 92 IF Göta 11.89
5 Matilda Sahlström 93 IF Göta 12.38
6 Kristin Dahlin 93 IK Viking FK 13.24

Försök heat: 4 3,0 27/8
1 Sara Ekelund 92 Filipstads FIK 11.12 q
2 MaryAnn Andreasson 92 KFUM Arvika 11.12 q
3 Therese Karlsson 92 Karlskoga FIF 11.82 q
4 Elin Maxstadh 93 IF Göta 12.10
5 Johanna Dahllöf 92 IF Göta 12.18
6 Elin Nilsson 93 IK Viking FK 12.78

Försök heat: 5 3,9 27/8
1 Frida Nordenberg 92 IFK Mora 11.41 q
2 Mathilda Ehne 92 IF Göta 11.82
3 Kristine Magnusson 92 KFUM Arvika 11.90
Ida Jansson 93 IF Göta dns
Linn Nilsson 93 IFK Sunne FK dns

Semifinal heat: 1 5,4 27/8
1 Elin Hultgren 92 Karlskoga FIF 10.50 Q
2 Carolin Sandsjöe 92 IF Göta 10.95 Q
3 Karin Norberg 92 IF Göta 11.12 q
4 Sofia Jacobsson 92 SK Bore 11.27 q
5 Alexandra By 92 KFUM Arvika 11.53
6 Therese Karlsson 92 Karlskoga FIF 11.68
7 Line Wiman 93 KFUM Arvika 11.72

Semifinal heat: 2 1,2 27/8
1 Kristin Wahman 92 IK Orient 10.71 Q
2 Sara Ekelund 92 Filipstads FIK 11.20 Q
3 MaryAnn Andreasson 92 KFUM Arvika 11.28 q
4 Frida Nordenberg 92 IFK Mora 11.36
5 Amanda Björkund 92 IF Göta 11.58
6 Lovisa Sonesson 92 IF Göta 11.76
7 Anna Oskarsson 92 IK Viking FK 12.00

Final 1,0 27/8
1 Kristin Wahman 92 IK Orient 10.52
2 Elin Hultgren 92 Karlskoga FIF 10.67
3 Sara Ekelund 92 Filipstads FIK 11.18
4 MaryAnn Andreasson 92 KFUM Arvika 11.23
5 Sofia Jacobsson 92 SK Bore 11.28
6 Karin Norberg 92 IF Göta 11.49
Carolin Sandsjöe 92 IF Göta dns

F13 800m
Final 27/8
1 Louise Danielsson 92 KFUM Arvika 2:34.06
2 Hanna Borg 92 IF Göta 2:38.82
3 Fanny Dahlgren 93 Filipstads FIK 2:41.86
4 Caroline Andersson 92 IF Göta 2:43.04
5 My Martinsson 92 IF Göta 2:45.23
6 Sandra Säthherberg 92 IF Göta 2:47.04
7 Julia Karlenäs 93 SK Bore 2:47.25
8 Sofia Jacobsson 92 SK Bore 2:48.36
9 Kristin Andersson 92 IF Göta 2:52.17
10 Stephanie Poggel 93 Kils AIK 3:10.67



F13 Häck 60m 76 cm
Försök heat: 1 2,5 27/8
1 Carolin Sandsjöe 92 IF Göta 9.89 q
2 Lovisa Sonesson 92 IF Göta 10.28 q
3 Alexandra By 92 KFUM Arvika 11.13 q
4 Anna Oskarsson 92 IK Viking FK 11.57 q
Anna Ogenvall 92 IF Göta dns

Försök heat: 2 2,7 27/8
1 MaryAnn Andreasson 92 KFUM Arvika 10.39 q
2 Therese Karlsson 92 Karlskoga FIF 12.31 q
3 Johanna Dahllöf 92 IF Göta 12.42
4 Kristin Dahlin 93 IK Viking FK 13.83
Karin Norberg 92 IF Göta dnf

Försök heat: 3 1,0 27/8
1 Hanna Landegren 92 IF Göta 10.38 q
2 Louise Danielsson 92 KFUM Arvika 12.48
3 Frida Nordin 92 IF Göta 13.36
4 Elin Nilsson 93 IK Viking FK 13.52
- Linn Nilsson 93 IFK Sunne FK dns

Final 1,8 27/8
1 Hanna Landegren 92 IF Göta 10.30
2 Lovisa Sonesson 92 IF Göta 10.35
3 Carolin Sandsjöe 92 IF Göta 10.39
4 MaryAnn Andreasson 92 KFUM Arvika 10.66
5 Anna Oskarsson 92 IK Viking FK 11.60
6 Alexandra By 92 KFUM Arvika 11.66
7 Therese Karlsson 92 Karlskoga FIF 12.12

F13 Höjd 27/8
1 Lovisa Sonesson 92 IF Göta 156
2 Mathilda Ehne 92 IF Göta 143
3 Alexandra Davidsson 92 Filipstads FIK 140
4 Zana Celhasic 92 IK Viking FK 135
5 Louise Danielsson 92 KFUM Arvika 135=
Julia Karlenäs 93 SK Bore 135=
7 Anna Oskarsson 92 IK Viking FK 130
8 Dominika Struska 93 Karlskoga FIF 130=
Ida Jansson 93 IF Göta 130=
10 Frida Nordin 92 IF Göta 130
11 Lisa Eriksson 93 IF Göta 125=
Elin Maxstadh 93 IF Göta 125=
Emma Dahl 93 KFUM Arvika 125=
14 Linn Nilsson 93 IFK Sunne FK 125
15 Sofie Rynefors 93 IF Göta 120=
Kristin Dahlin 93 IK Viking FK 120=
17 Katrin Sjöberg 92 Filipstads FIK 120
18 Elin Nilsson 93 IK Viking FK 113=
Hanna Widstrand 93 IF Göta 113=
Matilda Sahlström 93 IF Göta 113=

F13 Längd zon 27/8
1 Elin Hultgren 92 Karlskoga FIF 4,95
2 Carolin Sandsjöe 92 IF Göta 4,86
3 Alexandra By 92 KFUM Arvika 4,74
4 Amanda Björkund 92 IF Göta 4,69
5 Lisa Eriksson 93 IF Göta 4,66
6 Hanna Landegren 92 IF Göta 4,64
7 Karin Norberg 92 IF Göta 4,62
8 Alexandra Davidsson 92 Filipstads FIK 4,41
9 Rebecka Johansson 92 Karlskoga FIF 4,31
10 Hanna Borg 92 IF Göta 4,30
11 Louise Danielsson 92 KFUM Arvika 4,25
12 Anna Oskarsson 92 IK Viking FK 4,23
13 Katrin Sjöberg 92 Filipstads FIK 4,17
4,15
14 Stephanie Poggel 93 Kils AIK 4,17
4,02
15 Elin Maxstadh 93 IF Göta 4,14
16 Line Wiman 93 KFUM Arvika 4,13
4,09
17 Johanna Dahllöf 92 IF Göta 4,13
4,02
18 MaryAnn Andreasson 92 KFUM Arvika 4,13
19 Matilda Sahlström 93 IF Göta 4,12
20 Emma Dahl 93 KFUM Arvika 4,08
4,07
21 Frida Nordin 92 IF Göta 4,08 3,93
22 Frida Nordenberg 92 IFK Mora 4,08 3,85
4,03
23 Mathilda Ehne 92 IF Göta 4,06
24 Elin Larsson 92 Filipstads FIK 3,98
25 Madelene Eriksson 93 IF Göta 3,72
26 Kristine Magnusson 92 KFUM Arvika 3,71
27 Sofie Rynefors 93 IF Göta 3,70
28 Elin Nilsson 93 IK Viking FK 3,69
29 Hanna Widstrand 93 IF Göta 3,65
30 Kristin Dahlin 93 IK Viking FK 3,58
31 Angelica Vold 92 Filipstads FIK 3,38
32 Nejra Gazic 92 IF Göta 2,95
- Jessica Gottmarsson 92 IF Göta X
Lovisa Sonesson 92 IF Göta X

F13 Kula 2.0 kg 27/8
1 Johanna Larsson 92 Filipstads FIK 13,97
2 Kristin Wahman 92 IK Orient 10,62
3 Rebecka Johansson 92 Karlskoga FIF 10,52
4 Julia Karlenäs 93 SK Bore 10,25
5 Mathilda Ehne 92 IF Göta 9,97
6 Louise Danielsson 92 KFUM Arvika 9,58
7 Karin Norberg 92 IF Göta 9,56
8 Emma Hultgren 93 Karlskoga FIF 9,41
9 Amanda Björkund 92 IF Göta 9,06
10 Maria Wennlund 93 Filipstads FIK 8,82
11 Sara Pettersson 92 Filipstads FIK 8,58
12 Lisa Eriksson 93 IF Göta 8,15
13 Erika Fredriksson 93 IFK Sunne FK 8,11
14 Frida Nordin 92 IF Göta 8,00
15 Johanna Hermansson 93 Karlskoga FIF 7,64
16 Elin Maxstadh 93 IF Göta 6,85
17 Madelene Eriksson 93 IF Göta 6,82

F13 Spjut 27/8
1 Julia Karlenäs 93 SK Bore 30,63
2 Anna Oskarsson 92 IK Viking FK 30,38
3 Kristin Wahman 92 IK Orient 27,95
4 Johanna Larsson 92 Filipstads FIK 26,83
5 Carolin Andersson 93 IFK Kristinehamn 25,87
6 Emmy Falström 92 Fjugesta IF 25,68
7 Yuselin Greek 92 Filipstads FIK 25,53
8 Sara Pettersson 92 Filipstads FIK 25,31
9 Zana Celhasic 92 IK Viking FK 24,18
10 Rebecka Johansson 92 Karlskoga FIF 23,59
11 Maria Wennlund 93 Filipstads FIK 23,03
12 Erika Fredriksson 93 IFK Sunne FK 22,46
13 Frida Nordin 92 IF Göta 20,47
14 Amanda Björkund 92 IF Göta 17,98
15 Carolin Sandsjöe 92 IF Göta 17,83
16 My Martinsson 92 IF Göta 17,17
17 Hanna Borg 92 IF Göta 17,08
18 Jessica Gottmarsson 92 IF Göta 16,70
19 Sofie Rynefors 93 IF Göta 15,96
20 Linn Karlsson 92 IF Göta 13,38
21 Stephanie Poggel 93 Kils AIK 12,37
22 Hanna Widstrand 93 IF Göta 10,90
23 Nejra Gazic 92 IF Göta 10,87
- Mathilda Ehne 92 IF Göta 22,17

F11 60m
Omgång 1 heat: 1 0,8 27/8
1 Anna Birgersson 94 Karlskoga FIF 9.03 q
2 Lina Elgersson 94 IFK Sunne FK 9.37 q
3 Mia Karlsson 94 IF Göta 9.63 q
4 Therese Dahlström 94 IF Göta 9.77 q
5 Freja Liljedahl 94 Gefle IF 10.01
6 Linn Hedström 94 IF Göta 10.06

Omgång 1 heat: 2 1,3 27/8
1 Lydia Martinsson 94 IF Göta 9.19 q
2 Emma Kaiding 94 IF Göta 9.49 q
3 Elin Larsson 94 Säffle FIK 9.60 q
4 Hanna Engberg 94 Sävedalens AIK 9.62 q
5 Erika Andeskär 94 IF Göta 10.20

Omgång 1 heat: 3 1,5 27/8
1 Klara Nordmark 94 IF Göta 9.22 q
2 Elin Axelsson 94 Trollhättans IF 9.35 q
3 Sara Thörn 94 IF Göta 9.58 q
4 Emma Olsson 94 Kils AIK 10.16
5 Rebecka Samuelsson 94 IF Göta 10.55

Omgång 1 heat: 4 1,9 27/8
1 Elin Svensson 94 IF Göta 9.35 q
2 Lisa Engman 94 Kils AIK 9.40 q
3 Johana Bergh 94 IFK Sunne FK 9.56 q
4 Jolin Östlund 94 Ekshärad Friidrot 9.80
5 Antonia Eberfors 94 IF Göta 9.86
6 Linnea Gåsste 94 Säffle FIK 10.08

Semifinal heat: 1 2,1 27/8
1 Anna Birgersson 94 Karlskoga FIF 9.16 Q
2 Elin Svensson 94 IF Göta 9.25 Q
3 Elin Axelsson 94 Trollhättans IF 9.31 q
4 Emma Kaiding 94 IF Göta 9.51
5 Hanna Engberg 94 Sävedalens AIK 9.61
6 Mia Karlsson 94 IF Göta 9.68
7 Johana Bergh 94 IFK Sunne FK 9.86

Semifinal heat: 2 1,9 27/8
1 Klara Nordmark 94 IF Göta 8.96 Q
2 Lydia Martinsson 94 IF Göta 9.07 Q
3 Elin Larsson 94 Säffle FIK 9.34 q
4 Lina Elgersson 94 IFK Sunne FK 9.36 q
5 Lisa Engman 94 Kils AIK 9.53
6 Therese Dahlström 94 IF Göta 9.70
7 Sara Thörn 94 IF Göta 9.79

Final 1,9 27/8
1 Anna Birgersson 94 Karlskoga FIF 8.98
2 Klara Nordmark 94 IF Göta 9.02
3 Lydia Martinsson 94 IF Göta 9.16
4 Lina Elgersson 94 IFK Sunne FK 9.37
5 Elin Svensson 94 IF Göta 9.51
6 Elin Axelsson 94 Trollhättans IF 9.52
7 Elin Larsson 94 Säffle FIK 9.53

F11 600m
Final 27/8
1 Lydia Martinsson 94 IF Göta 1:59.70
2 Elin Axelsson 94 Trollhättans IF 2:04.43
3 Jolin Östlund 94 Ekshärad Friidrot 2:06.88
4 Erika Andeskär 94 IF Göta 2:08.10
5 Linnea Gåsste 94 Säffle FIK 2:13.70
6 Marja Svensson 94 IF Göta 2:22.33
7 Elin Nordenberg 94 IF Göta 2:23.15
Lisa Nilsson-Hissa 94 Kils AIK dns
Emma Olsson 94 Kils AIK dns

F11 Häck 60m 76 cm
Försök heat: 1 2,9 27/8
1 Elin Larsson 94 Säffle FIK 12.53 q
2 Hanna Engberg 94 Sävedalens AIK 12.61 q
3 Anna Birgersson 94 Karlskoga FIF 12.73 q
4 Freja Liljedahl 94 Gefle IF 13.24

Försök heat: 2 3,0 27/8
1 Hanna Hermansson 95 Kils AIK 12.08 q
2 Johana Bergh 94 IFK Sunne FK 13.04 q
3 Antonia Eberfors 94 IF Göta 13.22 q
4 Lina Elgersson 94 IFK Sunne FK 13.24 q
5 Erika Andeskär 94 IF Göta 15.41

Final 2,7 27/8
1 Hanna Hermansson 95 Kils AIK 11.99
2 Anna Birgersson 94 Karlskoga FIF 12.37
3 Elin Larsson 94 Säffle FIK 12.40
4 Johana Bergh 94 IFK Sunne FK 12.52
5 Lina Elgersson 94 IFK Sunne FK 12.69
6 Hanna Engberg 94 Sävedalens AIK 12.81
7 Antonia Eberfors 94 IF Göta 13.16

F11 Höjd 27/8
1 Hanna Engberg 94 Sävedalens AIK 125 xo 1riv
2 Lisa Nilsson-Hissa 94 Kils AIK 125 xo 2riv
3 Sara Thörn 94 IF Göta 125 xxo 0riv
4 Freja Liljedahl 94 Gefle IF 125 xxo 2riv
5 Elin Larsson 94 Säffle FIK 120 o
6 Johana Bergh 94 IFK Sunne FK 120 xo
7 Lina Elgersson 94 IFK Sunne FK 115 o
8 Lydia Martinsson 94 IF Göta 115 xo
9 Erika Andeskär 94 IF Göta 110
10 Klara Nordmark 94 IF Göta 103 o
11 Karin Gåsste 94 Säffle FIK 103 xo

F11 Längd zon 27/8
1 Lydia Martinsson 94 IF Göta 4,40 2,4
2 Lina Elgersson 94 IFK Sunne FK 4,12 4,1
3 Klara Nordmark 94 IF Göta 4,10 2,9
4 Elin Larsson 94 Säffle FIK 3,96 1,1
5 Hanna Engberg 94 Sävedalens AIK 3,95 2,4
3,92
6 Elin Svensson 94 IF Göta 3,95 1,2
3,90
7 Jessica Tamm 94 IK Orient 3,87 1,7
8 Mia Karlsson 94 IF Göta 3,81 1,6
9 Hanna Johansson 94 IFK Sunne FK 3,72 1,7
10 Freja Liljedahl 94 Gefle IF 3,71 2,2
11 Lisa Engman 94 Kils AIK 3,69 1,5
12 Sara Thörn 94 IF Göta 3,68 1,1
13 Johana Bergh 94 IFK Sunne FK 3,57 1,4
3,52
14 Emma Kaiding 94 IF Göta 3,57 1,6
15 Anna Birgersson 94 Karlskoga FIF 3,53 0,5
16 Linnea Gåsste 94 Säffle FIK 3,52 2,4
17 Therese Dahlström 94 IF Göta 3,47 2,1
18 Antonia Eberfors 94 IF Göta 3,37 1,2
19 Karin Gåsste 94 Säffle FIK 3,36 1,9
20 Erika Andeskär 94 IF Göta 3,35 2,2
3,33
21 Frida Ohlsson 94 SK Bore 3,35 0,8
3,31
22 Rebecka Samuelsson 94 IF Göta 3,18 1,4
23 Elin Nordenberg 94 IF Göta 3,07 0,8

F11 Kula 2.0 kg 27/8
1 Johana Bergh 94 IFK Sunne FK 8,96
2 Frida Ohlsson 94 SK Bore 8,81
3 Sara Thörn 94 IF Göta 7,95
4 Freja Liljedahl 94 Gefle IF 7,90
5 Lina Elgersson 94 IFK Sunne FK 6,85
6 Hanna Johansson 94 IFK Sunne FK 6,80
7 Antonia Eberfors 94 IF Göta 5,41

F11 Spjut 27/8
1 Frida Ohlsson 94 SK Bore 27,84
2 Josephine Sahlström 94 SK Bore 21,51
3 Sara Thörn 94 IF Göta 18,48
4 Johana Bergh 94 IFK Sunne FK 17,95
5 Freja Liljedahl 94 Gefle IF 17,45
6 Lina Elgersson 94 IFK Sunne FK 14,96
7 Lydia Martinsson 94 IF Göta 14,88
8 Karin Gåsste 94 Säffle FIK 14,53
9 Emma Olsson 94 Kils AIK 11,79
10 Erika Andeskär 94 IF Göta 9,63
11 Linnea Gåsste 94 Säffle FIK 8,67
- Tilda Ryberg 94 SK Bore X

F10 60m
Försök heat: 1 0,2 27/8
1 Hanna Hermansson 95 Kils AIK 9.17 q
2 Julia Karlsson 95 IF Göta 9.56 q
3 Sandra Olsson 95 SK Bore 9.63 q
4 Amanda Hanstål 95 Säffle FIK 9.87
5 Annie Pettersson 95 IFK Mora 10.00
6 Olivia Weslien 98 IF Göta 10.60

Försök heat: 2 1,5 27/8
1 Frida Johansson 95 IF Göta 9.35 q
2 Irene Ekelund 97 Kils AIK 9.57 q
3 Andrea Holm 95 IFK Sunne FK 9.69 q
4 Isabelle Kjellberg 96 IF Göta 9.74 q
5 Alexandra Pfeiffer 95 IK Viking FK 9.92
6 Evelina Simonsen 95 IFK Kristinehamn 10.05

Final 2,3 27/8
1 Hanna Hermansson 95 Kils AIK 9.07
2 Frida Johansson 95 IF Göta 9.13
3 Julia Karlsson 95 IF Göta 9.49
4 Irene Ekelund 97 Kils AIK 9.55
5 Sandra Olsson 95 SK Bore 9.67
6 Isabelle Kjellberg 96 IF Göta 9.72
7 Andrea Holm 95 IFK Sunne FK 9.81

F10 600m
Final 27/8
1 Hanna Hermansson 95 Kils AIK 2:06.95
2 Sandra Olsson 95 SK Bore 2:10.04
3 Andrea Holm 95 IFK Sunne FK 2:14.93
4 Isabelle Kjellberg 96 IF Göta 2:15.06
5 Emilia Westlund 96 Kils AIK 2:18.84
6 Annie Pettersson 95 IFK Mora 2:26.57
7 Evelina Simonsen 95 IFK Kristinehamn 2:28.78
8 Olivia Weslien 98 IF Göta 2:30.07

F10 Höjd 27/8
1 Hanna Hermansson 95 Kils AIK 137
2 Julia Karlsson 95 IF Göta 110
3 Sandra Olsson 95 SK Bore 105
4 Evelina Simonsen 95 IFK Kristinehamn 105
5 Alexandra Pfeiffer 95 IK Viking FK 93

F10 Längd zon 27/8
1 Hanna Hermansson 95 Kils AIK 4,51 2,7
2 Frida Johansson 95 IF Göta 4,26 1,8
3 Julia Karlsson 95 IF Göta 3,78 1,9
4 Sandra Olsson 95 SK Bore 3,66 1,3
5 Alexandra Pfeiffer 95 IK Viking FK 3,58 2,1
6 Isabelle Kjellberg 96 IF Göta 3,56 3,7
7 Evelina Simonsen 95 IFK Kristinehamn 3,53 4,0
8 Andrea Holm 95 IFK Sunne FK 3,49 1,0
9 Irene Ekelund 97 Kils AIK 3,47 2,2
10 Annie Pettersson 95 IFK Mora 3,37 2,0
11 Emilia Westlund 96 Kils AIK 3,20 2,7
12 Olivia Weslien 98 IF Göta 2,82 2,0

F10 Kula 2.0 kg 27/8
1 Julia Karlsson 95 IF Göta 7,82
2 Sandra Olsson 95 SK Bore 7,56
3 Amanda Hanstål 95 Säffle FIK 6,95
4 Hanna Hermansson 95 Kils AIK 6,85
5 Alexandra Pfeiffer 95 IK Viking FK 6,38
6 Evelina Simonsen 95 IFK Kristinehamn 5,81

 

 

Uppdaterad: 03 APR 2010 11:37 Skribent: Mats Svärdsen

Postadress:
IFK Sunne FIK - Friidrott
Box 292
68626 Sunne

Kontakt:
Tel: 0705839689
E-post: This is a mailto link

Se all info