Hoppa till sidans innehåll

6 sept., Distriktmästerskap, Karlstad


Resultat        Värmlands DM 2008
Datum:          2008-09-06
Plats:          Tingvalla IP
Arrangör:       IF Göta Karlstad              Tfn:       054-212327
Tävl.led:       Martin Florqvist              E-post:    This is a mailto link
Väder:          Regn

M 100m
    Final                          -0.9                      6/9
   1 David Tegel                 87 IF Göta Karlstad       11.59
   2 Leif Johansson              50 Kils AIK               14.11
   

M 400m
    Final                                                    6/9
   1 Jens Bengtsson              90 IF Göta Karlstad       52.85

M Höjd                                                       6/9
   1 Robin Nordenberg            89 Kils AIK                 185

M Längd                                                      6/9
   1 Robin Nordenberg            89 Kils AIK                6.43   2.1   (5.91   0.7)
   2 Richard Olsson              89 IF Göta Karlstad        6.04   0.6
    

M Diskus                           2.0 kg                    6/9
   1 Tommy Kristiansen           86 SK Bore                47.80

M Slägga                           7.26                      6/9
   1 Tommy Larsson               90 SK Bore                45.82
   2 Andreas Adolfsson           89 SK Bore                43.48
   3 Anders Johansson            89 Kils AIK               39.46

M Spjut                            800 g                     6/9

   1 Richard Olsson              89 IF Göta Karlstad       53.80

P17 100m Final                          -1.4                      6/9

   1 Anders Teigen               92 Kils AIK               11.37
   2 Fredrik Karlsson            91 Kils AIK               11.52
   3 Klas Tauberman              92 IF Göta Karlstad       12.72
     Emil Enander Boqvist        91 SK Bore             ej start

P17 400m Final                                                    6/9

   1 Jesper Vestlund             91 Kils AIK               53.61
   2 Albin Axelsson              92 IF Göta Karlstad       53.76
   

P17 800m
    Final                                                    6/9
   1 Andreas Karlsson            92 IF Göta Karlstad     2:11.09
   2 Emil Enander Boqvist        91 SK Bore              2:30.61

P17 Häck 110m
    Final                          -2.0                      6/9
   1 Filip Lööv                  92 Kils AIK               14.54
   2 Fredrik Karlsson            91 Kils AIK               14.80
   3 Albin Axelsson              92 IF Göta Karlstad       15.64

P17 Höjd                                                     6/9
   1 Emil Enander Boqvist        91 SK Bore                  160

P17 Stav                                                     6/9
   1 Klas Tauberman              92 IF Göta Karlstad         343
   2 Axel Danielsson Meiling     92 KFUM Arvika              333

P17 Längd                                                    6/9
   1 Filip Lööv                  92 Kils AIK                6.26   2.0
   2 Albin Axelsson              92 IF Göta Karlstad        6.18   1.1
   3 Daniel Nordqvist            91 IF Göta Karlstad        6.15   3.1  (6.09   1.9)
   4 Klas Tauberman              92 IF Göta Karlstad        5.34   2.7  (5.01   1.8)
   5 Emil Enander Boqvist        91 SK Bore                 5.14   1.1

P17 Kula                           5.0 kg                    6/9
   1 Michael Dahlström           92 IF Göta Karlstad       11.99
   2 Oskar Arlestrand            92 IFK Sunne FK           10.89

P17 Diskus                                                   6/9
   1 Oskar Arlestrand            92 IFK Sunne FK           30.74

P17 Slägga                                                   6/9
   1 Mikael Larsson              92 SK Bore                53.34
   2 Victor Nilsson              91 SK Bore                50.75

P17 Spjut                                                    6/9
   1 Michael Dahlström           92 IF Göta Karlstad       46.05
   2 Anton Gerdin                91 KFUM Arvika            45.67
   3 Emil Enander Boqvist        91 SK Bore                37.45

P15 100m
   1 Sven Visser                 93 SK Bore                12.74
   2 Sebastian Lorentzon         93 IF Göta Karlstad       13.35

P15 800m
   1 Fredrik Eråker              93 IF Göta Karlstad     2:06.63

P15 Häck 100m
    Final                          -0.6                      6/9
   1 Sebastian Lorentzon         93 IF Göta Karlstad       15.64
     Sven Visser                 93 SK Bore                 bröt

P15 Höjd                                                     6/9
   1 Sebastian Lorentzon         93 IF Göta Karlstad         150   0, 1 riv


P15 Längd                                                    6/9
   1 Sebastian Lorentzon         93 IF Göta Karlstad        5.27   0.8
   2 Sven Visser                 93 SK Bore                 5.21   1.9

P15 Kula                           4.0 kg                    6/9
   1 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                16.65
   2 Oskar Vestlund              93 Kils AIK               15.85

P15 Diskus                                                   6/9
   1 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                50.83
   2 Anders Pettersson           93 Säffle FIK             34.57
   - Johannes Henriksson         93 IF Göta Karlstad           X

P15 Slägga
   1 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                58.18
   2 Oskar Vestlund              93 Kils AIK               55.40

P15 Spjut                                                    6/9
   1 Johannes Henriksson         93 IF Göta Karlstad       54.01
   2 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                53.98
   3 Oskar Vestlund              93 Kils AIK               42.11
   4 Fredrik Lindblom            93 IF Göta Karlstad       26.72

P14 100m
   1 Alexander Larsson           94 Karlskoga FIF          12.11
   2 Benjamin Ahlbäck            94 IF Göta Karlstad       13.01
   3 Carl Sjöstedt               94 IF Göta Karlstad       13.23   13.225
   4 Daniel Kamlin               94 Karlskoga FIF          13.23   13.227
   5 Erik Stenemo                94 Säffle FIK             13.37

P14 800m
    Final                                                    6/9
   1 Benjamin Ahlbäck            94 IF Göta Karlstad     2:05.89
   2 Alexander Bennetoft         94 Säffle FIK           2:31.90

P14 Häck 100m
    Final                          -0.6                      6/9
   1 Carl Sjöstedt               94 IF Göta Karlstad       15.70

P14 Höjd                                                     6/9
   1 Erik Stenemo                94 Säffle FIK               155
   2 Albin Strid                 94 IF Göta Karlstad         150   0, 0 riv

P14 Längd                                                    6/9
   1 Simon Karlén                94 KFUM Arvika             6.26   1.1
   2 Filip Löfvenholm            94 SK Bore                 5.45   2.1  (5.27   1.1)
   3 Erik Stenemo                94 Säffle FIK              5.17   2.4  (5.04   1.5)
   4 Daniel Kamlin               94 Karlskoga FIF           4.90   2.2  (4.69   1.9)
   5 Joel Valdemarsson           94 IF Göta Karlstad        4.84   0.9

P14 Kula                           4.0 kg                    6/9
   1 Simon Karlén                94 KFUM Arvika            13.55
   2 Jonatan Jardelid            94 SK Bore                12.25
   3 Mattias Pettersson          94 IF Göta Karlstad       10.44
   4 Johan Askmar                94 IF Göta Karlstad        8.93

P14 Diskus                                                   6/9
   1 Johan Askmar                94 IF Göta Karlstad       29.64
   2 Mattias Pettersson          94 IF Göta Karlstad       27.35
   - Johannes Henriksson         93 IF Göta Karlstad           X

P14 Slägga
   1 Jonatan Jardelid            94 SK Bore                45.22
   2 Mattias Pettersson          94 IF Göta Karlstad       27.12
   3 Johan Askmar                94 IF Göta Karlstad       25.01

P14 Spjut                                                    6/9
   1 Filip Löfvenholm            94 SK Bore                40.03
   2 Joel Valdemarsson           94 IF Göta Karlstad       28.65
   3 Johan Askmar                94 IF Göta Karlstad       24.16
   4 Mattias Pettersson          94 IF Göta Karlstad       21.50

P13 80m
   1 Filip Schützer              95 IF Göta Karlstad       10.87
   2 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK           11.47
   3 Casper Opperud              95 IF Göta Karlstad       12.08
   4 Martin Olsson               95 IF Göta Karlstad       12.64
   6 Gustav Nyhlén               95 IF Göta Karlstad       13.47

P13 800m
    Final                                                    6/9
   1 André Bohlenius             95 IF Göta Karlstad     2:26.85
   2 Adrian Nilsson              95 SK Bore              2:39.82
     Gustav Nyhlén               95 IF Göta Karlstad    ej start

P13 Häck 60m                       76 cm
    Final                                                    6/9
     Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK        ej start

P13 Höjd                                                     6/9
   1 Alexander Persson           95 IF Göta Karlstad         151
   2 Adam Maschel                95 SK Bore                  144   0, 0 riv
   3 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK             138
   4 Martin Olsson               95 IF Göta Karlstad         130=  0, 0 riv
     Adrian Nilsson              95 SK Bore                  130=  0, 0 riv

P13 Längd                          zon                       6/9
   1 Joel Bergström              95 KFUM Arvika             5.23
   2 Filip Schützer              95 IF Göta Karlstad        4.77
   3 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK            4.74
   4 Adrian Nilsson              95 SK Bore                 4.04
   5 Casper Opperud              95 IF Göta Karlstad        3.80

P13 Kula                           3.0 kg                    6/9
   1 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK           11.95
   2 Adam Maschel                95 SK Bore                11.32

P13 Diskus                                                   6/9
   1 Adam Maschel                95 SK Bore                32.62
   2 Adrian Nilsson              95 SK Bore                21.55

P13 Spjut                                                    6/9
   1 Adam Maschel                95 SK Bore                35.00
   2 Adrian Nilsson              95 SK Bore                26.22
   3 Gustav Nyhlén               95 IF Göta Karlstad       22.21

P12 80m
   1 Johannes Bjergestam         96 IF Göta Karlstad       12.07
   2 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn       12.82

P12 800m
   1 André Berglund              96 IF Göta Karlstad     2:38.77
   2 Johan Alin                  96 IF Göta Karlstad     2:49.21
   3 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK       2:50.90
   4 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn     2:59.88

P12 Höjd                                                     6/9
   1 Emil Asker                  96 IF Göta Karlstad         144   0, 1 riv
   2 Vidar Visser                96 SK Bore                  130   0, 1 riv
   3 Johannes Bjergestam         96 IF Göta Karlstad         130   x0, 1 riv
   4 Johan Alin                  96 IF Göta Karlstad         125

P12 Längd                          zon                       6/9
   1 Emil Asker                  96 IF Göta Karlstad        4.53
   2 Johan Alin                  96 IF Göta Karlstad        4.13
   3 Johannes Bjergestam         96 IF Göta Karlstad        3.82
   4 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK          3.76
   5 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn        3.51
   6 Vidar Visser                96 SK Bore                 3.37

P12 Kula                           3.0 kg                    6/9
   1 Martin Gustafsson           96 IFK Sunne FK           10.73
   2 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK          6.75
   3 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn        6.65

P12 Diskus                                                   6/9
   1 Martin Gustafsson           96 IFK Sunne FK           28.99
   2 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn       16.68
   3 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK         15.02

P12 Spjut                                                    6/9
   1 Martin Gustafsson           96 IFK Sunne FK           31.20
   2 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK         22.48
   3 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn       18.96
   4 Vidar Visser                96 SK Bore                17.53

P11 60m
   1 Oscar Jansson               97 IFK Kristinehamn        8.96
   2 Jakob Mast-Larsson          97 IF Göta Karlstad        9.17
   3 Adrian Kamlin               97 Karlskoga FIF           9.24
   4 Tobias Johansson            97 IK Vikings FIK          9.39
   5 Bill Jonsson                97 Kils AIK                9.49
   6 Simon Kolberg               97 KFUM Arvika             9.50
     Daniel Thorén               97 Ransäters AIS           9.50

P11 600m
   1 Jakob Mast-Larsson          97 IF Göta Karlstad     1:57.68
   2 Daniel Thorén               97 Ransäters AIS        2:00.21
   3 Henrik Schützer             97 IF Göta Karlstad     2:20.64

P11 Häck 60m                       76 cm
   1 Lucas Rådström              97 Kils AIK               11.7m
   2 Tobias Johansson            97 IK Vikings FIK         11.9m
   3 Andrée Nilsson              97 SK Bore                12.3m
   4 Bill Jonsson                97 Kils AIK               13.0m
   5 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad       13.5m

P11 Höjd                                                     6/9
   1 Andrée Nilsson              97 SK Bore                  134
   2 Victor Pettersson           97 IF Göta Karlstad         131
   3 Lucas Rådström              97 Kils AIK                 128
   4 Oscar Jansson               97 IFK Kristinehamn         120
   5 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad         110
   6 Alexander Karlsson          97 IF Göta Karlstad         103

P11 Längd                          zon                       6/9
   1 Lucas Rådström              97 Kils AIK                4.48
   2 Jakob Mast-Larsson          97 IF Göta Karlstad        4.40
   3 Tobias Johansson            97 IK Vikings FIK          4.23
   4 Adrian Kamlin               97 Karlskoga FIF           4.22
   5 Oscar Jansson               97 IFK Kristinehamn        4.20
                                                            4.17
   6 Victor Pettersson           97 IF Göta Karlstad        4.11
   7 Simon Kolberg               97 KFUM Arvika             3.93
   8 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad        3.80
   9 Daniel Thorén               97 Ransäters AIS           3.70
  10 Bill Jonsson                97 Kils AIK                3.54

P11 Kula                           2.0 kg                    6/9
   1 Lucas Rådström              97 Kils AIK               10.12
   2 Andrée Nilsson              97 SK Bore                 9.87
   3 Adrian Kamlin               97 Karlskoga FIF           8.25
   4 Daniel Thorén               97 Ransäters AIS           7.64
   5 Simon Kolberg               97 KFUM Arvika             7.35
   6 Bill Jonsson                97 Kils AIK                6.93
   7 Tobias Johansson            97 IK Vikings FIK          6.84
   8 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad        6.63

P11 Spjut                                                    6/9
   1 Rasmus Eriksson             98 Kils AIK               32.01
   2 Andrée Nilsson              97 SK Bore                29.08
   3 Lucas Rådström              97 Kils AIK               25.78
   4 Daniel Thorén               97 Ransäters AIS          22.73
   5 Filip Nilsson               98 IFK Likenäs            22.61
   6 Tobias Johansson            97 IK Vikings FIK         20.26
   7 Bill Jonsson                97 Kils AIK               19.66
   8 Simon Kolberg               97 KFUM Arvika            18.98
   9 Henrik Schützer             97 IF Göta Karlstad       11.78

K 800m
    Final                                                    6/9
   1 Jonna Hagelbrand            90 Säffle FIK           2:36.68

K Häck 100m
    Final                          -2.2                      6/9
   1 Lovisa Lindhe               89 IFK Kristinehamn       15.75

K Höjd                                                       6/9
   1 Sofie Skoog                 90 Ekshärad Friidrot        163
   2 Lovisa Lindhe               89 IFK Kristinehamn         160

K Längd                                                      6/9
   1 Lovisa Lindhe               89 IFK Kristinehamn        5,27   0,7
   2 Elisabeth Höglund           90 IF Göta Karlstad        4,78   0,7

K Tresteg                                                    6/9
   1 Agnes Valdemarsson          91 IF Göta Karlstad       10.67   0.4
   2 Alexandra By                92 Kils AIK               10.34   1.7

K Kula                             4.0 kg                    6/9
   1 Sandra Andersson            90 KFUM Arvika            12.55
   2 Amanda Öberg                90 IF Göta Karlstad       12.12

K Diskus                                                     6/9
   1 Sandra Andersson            90 KFUM Arvika            40.44

K Slägga                                                     6/9
   1 Amanda Eriksson             90 SK Bore                48.83

K Spjut                                                      6/9
   1 Yuselin Greek               92 Filipstads FIK         29.33
   - Elisabeth Höglund           90 IF Göta Karlstad           X

F17 100m
    Final                          -0.6                      6/9
   1 Mia Axelsson                91 IFK Kristinehamn       12.59
   2 MaryAnn Andreasson          92 KFUM Arvika            12.76
   3 Kristin Andersson           92 IF Göta Karlstad       14.96

F17 800m
    Final                                                    6/9
   1 Caroline Andersson          92 IF Göta Karlstad     2:28.09
   2 Jennifer Wahlberg           92 Säffle FIK           2:33.92

F17 Häck 100m
    Final                          -2.2                      6/9
   1 Alexandra By                92 Kils AIK               16.88

F17 Stav                                                     6/9
     Anna Ogenvall               92 IF Göta Karlstad           X   xxx

F17 Längd                                                    6/9
   1 Mia Axelsson                91 IFK Kristinehamn        5,29   1,6
   2 Elin Hultgren               92 Karlskoga FIF           4,84   3,2  (4.74   2.0)

F17 Kula                           3.0 kg                    6/9
   1 Johanna Larsson             92 Filipstads FIK         12.56
   2 Rebecka Johansson           92 Karlskoga FIF          10.84
   3 Amanda Björklund            92 IF Göta Karlstad       10.10
   4 Mathilda Ehne               92 IF Göta Karlstad        9.50

F17 Diskus                                                   6/9
   1 Rebecka Johansson           92 Karlskoga FIF          28.44
   2 Amanda Björklund            92 IF Göta Karlstad       26.99
   3 Mathilda Ehne               92 IF Göta Karlstad       23.57

F17 Slägga                                                   6/9
   1 Johanna Larsson             92 Filipstads FIK         41.42
   2 Rebecka Johansson           92 Karlskoga FIF          34.23

F17 Spjut                                                    6/9
   1 Yuselin Greek               92 Filipstads FIK         29.12
   2 Anna Oskarson               92 IF Göta Karlstad       27.09
   3 Amanda Björklund            92 IF Göta Karlstad       24.10

F15 100m
   1 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika            12.83
   2 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                13.38
   2 Elin Maxstadh               93 IF Göta Karlstad       14.01

F15 800m
    Final                                                    6/9
   1 Fanny Dahlgren              93 IF Göta Karlstad     2:27.29
   2 Kristin Edquist Servold     93 IF Göta Karlstad     2:32.27

F15 Häck 80m
   1 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika            12.19
   2 Kristin Dahlin-Hedqvist     93 IK Vikings FIK         13.78

F15 Stav                                                     6/9
   1 Sara Abrahamsson            93 IF Göta Karlstad         213
   2 Alicia Warg                 93 IF Göta Karlstad         193

F15 Längd                                                    6/9
   1 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika             5,09   3,4  (4.87   0.9)
   2 Elin Maxstadh               93 IF Göta Karlstad        4,59   0,7
   3 Kristin Dahlin-Hedqvist     93 IK Vikings FIK          4,49   2,9  (3.90   0.3)
   4 Hanna Widstrand             93 IF Göta Karlstad        4,38   1,7

F15 Kula                           3.0 kg
   1 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                11.72
   2 Maria Wennlund              93 Filipstads FIK         11.45

F15 Diskus
   1 Maria Wennlund              93 Filipstads FIK         42.99
   2 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                37.31
   3 Jennifer Backman            93 IFK Kristinehamn       35.72
   4 Ida Thörngren               93 SK Bore                29.63

F15 Slägga                                                   6/9
   1 Maria Wennlund              93 Filipstads FIK         41.55
   2 Ida Thörngren               93 SK Bore                34.17

F15 Spjut                                                    6/9
   1 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                37.26

F14 100m
    Final                          -0.5                      6/9
   1 Anna Birgersson             94 Karlskoga FIF          13.52
   2 Lisa Engman                 94 Kils AIK               13.55
   3 Emma Olsson                 94 Kils AIK               13.80

F14 800m
    Final                                                    6/9
   1 Erika Anderskär             94 IF Göta Karlstad     2:32.37
   2 Rebecca Hagström            94 IF Göta Karlstad     2:46.96
   3 Elin Kyrkander              94 IF Göta Karlstad     3:12.07

F14 Häck 80m
   1 Anna Birgersson             94 Karlskoga FIF          12.82
   2 Sofia Granander             94 Kils AIK               12.85
   3 Elin Larsson                94 Säffle FIK             13.39
   4 Karin Gåsste                94 Säffle FIK             15.16
     Matilda Ribaeus             94 IF Göta Karlstad        bröt


F14 Höjd                                                     6/9
   1 Matilda Ribaeus             94 IF Göta Karlstad         151   0, 1 rivn
   2 Lisa Engman                 94 Kils AIK                 151   xx0, 2 riv
   3 Erika Anderskär             94 IF Göta Karlstad         135


F14 Stav                                                     6/9
   1 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn         203

F14 Längd                                                    6/9
   1 Emma Olsson                 94 Kils AIK                4,61   0,0
                                                            4,60
   2 Matilda Ribaeus             94 IF Göta Karlstad        4,61   1,2
                                                            4,38
   3 Elin Johansson              94 IF Göta Karlstad        4,13   0,8
   4 Karin Gåsste                94 Säffle FIK              3,87   1,8
   5 Linnea Gåsste               94 Säffle FIK              3,86   1,7


F14 Kula                           3.0 kg
   1 Frida Ohlsson               94 SK Bore                10.63

F14 Diskus
   1 Frida Ohlsson               94 SK Bore                36.13
   2 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn       27.04
   3 Erika Anderskär             94 IF Göta Karlstad       15.12

F14 Slägga                                                   6/9
   1 Frida Ohlsson               94 SK Bore                36.56
   2 Anna-Clara Rydberg          94 SK Bore                35.21

F14 Spjut                                                    6/9
   1 Frida Ohlsson               94 SK Bore                37.30
   2 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn       31.19
   3 Karin Gåsste                94 Säffle FIK             22.78
   4 Linnea Gåsste               94 Säffle FIK             21.80
   5 Elin Kyrkander              94 IF Göta Karlstad       19.35

F13 80m
   1 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK           10.57
   2 Hanna Hermansson            95 Kils AIK               10.68
   3 Lisa Sandström              95 IFK Sunne FK           11.36
   4 Andrea Holm                 95 IFK Sunne FK           11.52

F13 800m
    Final                                                    6/9
   1 Sandra Olsson               95 SK Bore              2:24.4m
   2 Hanna Hermansson            95 Kils AIK             2:25.3m
   3 Jenny Holm                  95 IF Göta Karlstad     2:38.9m
   4 Amanda Hellbom              95 IF Göta Karlstad     2:41.7m
   5 Olivia Svensson             95 IF Göta Karlstad     2:50.7m

F13 Häck 60m                       76 cm
   1 Frida Johansson             95 IF Göta Karlstad       10.14
   4 Ellen Hansson               95 SK Bore                11.04
   5 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad       11.41

F13 Höjd                                                     6/9
   1 Emelie Eriksson             95 IF Göta Karlstad         120=  xx0, 2 riv

F13 Längd                          zon                       6/9
   1 Lisa Sandström              95 IFK Sunne FK            5.15
   2 Hanna Hermansson            95 Kils AIK                5.13
   3 Frida Johansson             95 IF Göta Karlstad        4.83
                                                            4.69
   4 Andrea Holm                 95 IFK Sunne FK            4.59
   5 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK            4.48
   6 Linnea Enström              95 IF Göta Karlstad        3.90
   7 Julia Schützer              95 IF Göta Karlstad        3.78
   8 Felicia Augustsson          95 IF Göta Karlstad        3.61
   9 Emelie Eriksson             95 IF Göta Karlstad        3.58

F13 Kula                           2.0 kg                    6/9
   1 Amanda Hanstål              95 Säffle FIK             12.67

F13 Diskus                                                   6/9
   1 Amanda Hanstål              95 Säffle FIK             30.96
   2 Johanna Thörngren           95 SK Bore                28.51
   3 Julia Karlsson              95 IF Göta Karlstad       23.09
   4 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad       15.01

F13 Spjut                                                    6/9
   1 Hanna Hermansson            95 Kils AIK               29.94
   2 Amanda Hanstål              95 Säffle FIK             29.40
   3 Johanna Thörngren           95 SK Bore                28.84
   4 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad       13.99

F12 80m
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK           10.96
   2 Isabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad       11.40
   3 Johanna Norén               96 IF Göta Karlstad       11.53

F12 800m
    Final                                                    6/9
   1 Jacqueline Larsson          96 IF Göta Karlstad     2:32.7m
   2 Sabina Maglic               96 IF Göta Karlstad     2:47.3m
   3 Henrietta Wall              96 IF Göta Karlstad     3:08.1m

F12 Häck 60m                       76 cm
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK           10.52
   2 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn       10.82
   3 Sabina Maglic               96 IF Göta Karlstad       11.74
   4 Julia Marklund              96 SK Bore                12.01   q
   5 Viola Johansson             96 KFUM Arvika            12.89

F12 Höjd                                                     6/9
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK             150
   2 Johanna Norén               96 IF Göta Karlstad         135=  0, 0 riv
     Malin Svensson              96 KFUM Arvika              135=  0, 0 riv
   4 Isabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad         135   x0, 3 riv
   5 Julia Marklund              96 SK Bore                  125
   6 Martina Appel               96 IF Göta Karlstad         120   x0, 1 riv
   7 Cornelia Biller             96 IF Göta Karlstad         120=  xx0, 2 riv

F12 Längd                          zon                       6/9
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK            5.35
   2 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn        5.25
   3 Isabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad        4.83
   4 Hanna Swed                  96 IF Göta Karlstad        4.22
   5 Louise Mårdholm             96 IF Göta Karlstad        4.21
   6 Malin Svensson              96 KFUM Arvika             4.15
   7 Johanna Norén               96 IF Göta Karlstad        4.12
                                                            4.08
   8 Julia Marklund              96 SK Bore                 4.12
                                                            4.07
   9 Tilda Axford                96 IF Göta Karlstad        4.12
                                                            4.00
  10 Sabina Maglic               96 IF Göta Karlstad        4.10
                                                            4.09
  11 Moa Nordstrand              96 Ransäters AIS           4.10
                                                            3.79
  12 Elin Johannesson            96 IFK Sunne FK            4.00
  13 Martina Appel               96 IF Göta Karlstad        3.88
  14 Henrietta Wall              96 IF Göta Karlstad        3.55
  15 Viola Johansson             96 KFUM Arvika             3.16

F12 Kula                           2.0 kg                    6/9
   1 Julia Marklund              96 SK Bore                11.86
   2 Moa Nordstrand              96 Ransäters AIS           8.77
   3 Isabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad        8.76
   4 Sabina Maglic               96 IF Göta Karlstad        8.46
   5 Tilda Axford                96 IF Göta Karlstad        7.78
   6 Martina Appel               96 IF Göta Karlstad        6.78
   7 Cornelia Biller             96 IF Göta Karlstad        6.72

F12 Diskus                                                   6/9
   1 Julia Marklund              96 SK Bore                20.73
   2 Moa Nordstrand              96 Ransäters AIS          20.65

F12 Spjut                                                    6/9
   1 Julia Marklund              96 SK Bore                31.55
   2 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn       23.94
   3 Moa Nordstrand              96 Ransäters AIS          15.51
   4 Cornelia Biller             96 IF Göta Karlstad        9.73

F11 60m
    Finalheat  heat: 1                                       6/9
   1 Irene Ekelund               97 Kils AIK                8.96
   2 Matilda Arlestrand          97 IFK Sunne FK            9.19
   3 Anna Karlsson               97 SK Bore                 9.46
   4 Anna Olsson                 97 Kils AIK                9.59
   5 Isabelle Johansson          97 IF Göta Karlstad        9.63
   6 Hanna Johansson             97 IF Göta Karlstad        9.65
   7 Elinor Funk                 97 IF Göta Karlstad        9.71

F11 600m
    Final                                                    6/9
   1 Ella Sjödin                 97 SK Bore              1:53.96
   2 Lisa Piscator               97 Karlskoga FIF        1:59.76
   3 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad     2:03.03
   4 Hanne Karlsson              97 IFK Kristinehamn     2:03.93
   5 Lovisa Pettersson           97 IF Göta Karlstad     2:08.90
   6 Anna Karlsson               97 SK Bore              2:09.14
   7 Elin Edgren                 97 SK Bore              2:26.32

F11 Häck 60m                       76 cm
    Final                                                    6/9
   1 Irene Ekelund               97 Kils AIK               11.65
   2 Olivia Weslien              97 IF Göta Karlstad       12.61
   3 Hanne Karlsson              97 IFK Kristinehamn       12.67
   4 Ella Sjödin                 97 SK Bore                12.96
   5 Julia Kjellberg             97 SK Bore                13.07
   6 Minna Svärd                 98 Kils AIK               13.11

F11 Höjd                                                     6/9
   1 Lisa Piscator               97 Karlskoga FIF            134   0
   2 Anna Karlsson               97 SK Bore                  128   0, 0 riv
   3 Ella Sjödin                 97 SK Bore                  128   xx0, 2 riv
   4 Elinor Funk                 97 IF Göta Karlstad         125   x0, 1 riv
   5 Maja Sörebro                97 IFK Kristinehamn         125   x0, 4 riv
   6 Sofia Welenstrand           97 SK Bore                  125   xx0, 2 riv
   7 Julia Kjellberg             97 SK Bore                  120   0, 0 riv
   8 Olivia Weslien              97 IF Göta Karlstad         120   0, 2 riv
   9 Felicia Johansson           97 SK Bore                  120   0, 4 riv
  10 Elin Edgren                 97 SK Bore                  120   x0, 1 riv
  11 Hanna Johansson             97 IF Göta Karlstad         120   xx0, 3 riv
  12 Erika Edström               97 IFK Kristinehamn         120   xx0, 4 riv
  13 Isabelle Johansson          97 IF Göta Karlstad         115=  0, 0 riv
     Anna Hallgren               97 IF Göta Karlstad         115=  0, 0 riv
  15 Linn Karlsson               97 Kils AIK                 115   x0, 2 riv
  16 Moa Hollstedt               97 IFK Kristinehamn         115   x0, 4 riv
  17 Anna Olsson                 97 Kils AIK                 115   xx0, 2 riv
  18 Sabine Steen                97 IFK Kristinehamn         110   0, 0 riv
  19 Lovisa Pettersson           97 IF Göta Karlstad         110   x0, 1 riv
  20 Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn          95

F11 Längd                          zon                       6/9
   1 Matilda Arlestrand          97 IFK Sunne FK            4.25
   2 Hanna Johansson             97 IF Göta Karlstad        3.88
   3 Elinor Funk                 97 IF Göta Karlstad        3.78
   4 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad        3.77
   5 Therese Karlsson            97 Ransäters AIS           3.73
   6 Anna Karlsson               97 SK Bore                 3.70
   7 Isabelle Johansson          97 IF Göta Karlstad        3.68
   8 Anna Olsson                 97 Kils AIK                3.62
   9 Lisa Piscator               97 Karlskoga FIF           3.61
  10 Erika Edström               97 IFK Kristinehamn        3.52
  11 Kjellina Pettersson         97 IK Vikings FIK          3.46
  12 Julia Kjellberg             97 SK Bore                 3.45
  13 Matilda Eriksson            97 IF Göta Karlstad        3.41
  14 Hanne Karlsson              97 IFK Kristinehamn        3.39
  15 Maja Sörebro                97 IFK Kristinehamn        3.35
  16 Anna Hallgren               97 IF Göta Karlstad        3.31
  17 Felicia Johansson           97 SK Bore                 3.28
  18 Klara Enström               97 IF Göta Karlstad        3.25
  19 Linn Karlsson               97 Kils AIK                3.24
  20 Moa Hollstedt               97 IFK Kristinehamn        3.15
  21 Emma Sahlström              97 IF Göta Karlstad        3.04
  22 Elin Edgren                 97 SK Bore                 2.71

F11 Kula                           2.0 kg                    6/9
   1 Helena Åhlén                97 SK Bore                 9.44
   2 Agnes Larsson               97 IF Göta Karlstad        8.98
   3 Anna Karlsson               97 SK Bore                 8.29
   4 Sofia Welenstrand           97 SK Bore                 7.88
   5 Louise Sjöström             97 Ransäters AIS           7.83
   6 Julia Kjellberg             97 SK Bore                 7.31
   7 Felicia Johansson           97 SK Bore                 6.90
   8 Stina Olsson                97 SK Bore                 6.52
   9 Anna Hallgren               97 IF Göta Karlstad        5.98
  10 Emma Sahlström              97 IF Göta Karlstad        5.96
  11 Ella Sjödin                 97 SK Bore                 5.82
  12 Maja Sörebro                97 IFK Kristinehamn        5.73
  13 Linn Karlsson               97 Kils AIK                5.63
  14 Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn        5.59
  15 Isabelle Johansson          97 IF Göta Karlstad        5.39
  16 Elin Edgren                 97 SK Bore                 5.08
  17 Moa Hollstedt               97 IFK Kristinehamn        4.88

F11 Spjut                                                    6/9
   1 Sofia Welenstrand           97 SK Bore                21,46
   2 Felicia Johansson           97 SK Bore                21,33
   3 Kjellina Pettersson         97 IK Vikings FIK         20,85
   4 Julia Kjellberg             97 SK Bore                20,49
   5 Hanne Karlsson              97 IFK Kristinehamn       18,56
   6 Sandra Vestlund             99 Kils AIK               18,04
   7 Stina Olsson                97 SK Bore                13,60
   8 Helena Åhlén                97 SK Bore                13,10
   9 Moa Hollstedt               97 IFK Kristinehamn       11,05
  10 Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn       10,23
  11 Sabine Steen                97 IFK Kristinehamn        9,58
Uppdaterad: 29 MAR 2010 22:40 Skribent: Mats Svärdsen

Postadress:
IFK Sunne FIK - Friidrott
Box 292
68626 Sunne

Kontakt:
Tel: 0705839689
E-post: This is a mailto link

Se all info