Hoppa till sidans innehåll

Sunnespelen 2011


Resultat lista som wordfil

Resultatlista som excelfil

Bilder deltagare

Bilder funktionarer

Sammanfattning Martin Gustavsson P15 tog sig 4 placeringar upp till en 4:e plats pa årets Sverigelista med nytt pers i kula 14.55m. Flera goda insatser från IFK Sunnes deltagare som hade ett bra Sunnespel med 18 grensegrar.

Andra som gjorde bra insatser var många av Värmlands spjutkastare bl.a Julia Marklund SK Bore F15 (ny sverigeetta i år med 43.17m) , Sandra Vestlund Kil F12/13 och Rasmus Eriksson IF Göta P13. På 100m M sattes ett nytt banrekord av Mathias Dufournier IF Göta 11.05 lyder det nya rekordet. Sunnes Emilia Kjellberg fixade 3 nya banrekord för F15 100m, höjd och tresteg.

Banrekord även för Bamse Fredriksson P9 400m , Hedvig Pettersson F11 höjd,60m, Ida Stenbäck F12 kula, Caroline Kuuvas 100m F16, Rasmus Eriksson P13 spjut, Frida Ohlsson F17 spjut och Lisa Engman F17 Höjd.


Resultat Sunnespelen 16 juli 2011
 IFK Sunne Friidrott arrangerade på Fryxellska IP
 
    MÄN 100 M    Vind -0,1  

1   Mathias Dufournier -90 IF Göta 11,05      
2   Daniel Goldman -79 Turebergs FK 11,79      
3   Martin Holm -89 IF Göta 11,80      
4   Fredrik Finstad -94 Ekshärad FI 12,02      
               


    MÄN 200 M    Vind +1,2  

1   Fredrik Finstad -94 Ekshärad FI 23,67      
2   Anders Ahlstrand -71 KFUM Arvika 25,05      
               


    MÄN HÖJD      

-   Peter Höglund -59 IFK Kristinehamn 0,00      
               


    MÄN LÄNGD      

1   Robin Lundh -87 IF Göta 6,52   0,0  
2   Cesar Acuna -75 IFK Sunne 4,66   +1,0  
               


    P19 HÖJD      

1   Viktor Warg -93 KFUM Arvika 1,80      
               


    P19 LÄNGD      

1   Viktor Warg -93 KFUM Arvika 6,41   0,0  
               


    P17 100 M    Vind 0,0  

1   Ivan Toma -95 IFK Kristinehamn 12,06      
2   Nils Andersson -94 SK Bore 12,49      
3   Martin Jonsson -95 SK Bore 12,56      
               


    P17 200 M    Vind +1,2  

1   Ivan Toma -95 IFK Kristinehamn 24,23      
               


    P17 800 M      

1   Adrian Nilsson -95 SK Bore 2.19,93      
               


    P17 LÄNGD      

1   Joel Valdemarsson -94 IF Göta 5,92   +0,8  
2   Nils Andersson -94 SK Bore 5,75   0,0  
3   Ivan Toma -95 IFK Kristinehamn 5,62   0,0  
4   Martin Jonsson -95 SK Bore 5,03   0,0  
               


    P15 100 M    Vind 0,0  

1   Einar Lund -97 IL Bever'n, NOR 13,85      
2   Oliver Thim -97 KFUM Arvika 14,42      
               


    P15 200 M    Vind +1,2  

1   Tobias Johansson -97 IK Vikings FIK 25,65      
2   Einar Lund -97 IL Bever'n, NOR 28,19      
3   Oliver Thim -97 KFUM Arvika 29,96      
               


    P15 800 M      

1   Einar Lund -97 IL Bever'n, NOR 2.31,42      
               


    P15 HÖJD      

1   Andrée Nilsson -97 SK Bore 1,40      
               


    P15 LÄNGD      

1   Tobias Johansson -97 IK Vikings FIK 5,26   -0,6  
2   Oliver Thim -97 KFUM Arvika 4,44   0,0  
3   Einar Lund -97 IL Bever'n, NOR 4,27   +1,2  
               


    P15 TRESTEG      

1   Andrée Nilsson -97 SK Bore 9,57   +1,7  
2   Oliver Thim -97 KFUM Arvika 9,35   0,0  
               


    P15 KULA 4,0      

1   Martin Gustafsson -96 IFK Sunne 14,55      
2   Andrée Nilsson -97 SK Bore 10,43      
               


    P15 SPJUT 600      

1   Andrée Nilsson -97 SK Bore 44,23      
               


    P13 80 M    Vind 0,0  

1   Albin Carlsson -98 KFUM Arvika 12,61      
               


    P13 800 M      

1   Erik Olsson -98 Ransäters AIS 3.14,11      
               


    P13 HÖJD      

1   Markus Asplund -98 SK Bore 1,45      
2   Erik Olsson -98 Ransäters AIS 1,25      
               


    P13 LÄNGD ZON      

1   Albin Carlsson -98 KFUM Arvika 4,16      
2   Erik Olsson -98 Ransäters AIS 3,82      
               


    P13 KULA 3,0      

1   Markus Asplund -98 SK Bore 8,92      
               


    P13 SPJUT 400      

1   Rasmus Eriksson -98 IF Göta 50,58      
2   Erik Olsson -98 Ransäters AIS 19,28      
               


    P12 80 M  HEAT 1  Vind 0,0  

1   Marcus Nilsson -99 IK Vikings FIK 12,41   Final  
2   Johan Wahlgren -99 IFK Kristinehamn 12,79     12,788
3   Ola Hansen-Møllerud Hauen -99 Ren-Eng, NOR 13,22      
4   Jesper Eriksson -99 IFK Kristinehamn 13,88      
5   Joakim Wennerström -99 IK Vikings FIK 14,46      
               


    P12 80 M  HEAT 2  Vind -0,1  

1   Simen Nordli Ruud -99 Grue IL, NOR 11,20   Final  
2   Erik Vestlund -99 Kils AIK 11,84   Final  
3   Alfred Nilsson -99 IK Vikings FIK 12,66   Final  
4   David Nykvist -99 IFK Sunne 12,71   Final  
5   Håkon Lund -99 IL Bever'n, NOR 12,79   Final 12,785
               


    P12 80 M  FINAL  Vind 0,0  

1   Simen Nordli Ruud -99 Grue IL, NOR 11,17      
2   Erik Vestlund -99 Kils AIK 11,87      
3   David Nykvist -99 IFK Sunne 12,36      
4   Marcus Nilsson -99 IK Vikings FIK 12,41      
-   Håkon Lund -99 IL Bever'n, NOR ej start      
-   Alfred Nilsson -99 IK Vikings FIK ej start      
               


    P12 200 M    Vind +1,6  

1   Simen Nordli Ruud -99 Grue IL, NOR 29,27      
2   Marcus Nilsson -99 IK Vikings FIK 31,47      
3   David Nykvist -99 IFK Sunne 31,52      
4   Johan Wahlgren -99 IFK Kristinehamn 31,67      
5   Håkon Lund -99 IL Bever'n, NOR 33,82      
6   Ola Hansen-Møllerud Hauen -99 Ren-Eng, NOR 34,82      
               


    P12 800 M      

1   David Nykvist -99 IFK Sunne 2.40,17      
2   Johan Wahlgren -99 IFK Kristinehamn 2.45,69      
3   Håkon Lund -99 IL Bever'n, NOR 2.51,63      
4   Marcus Nilsson -99 IK Vikings FIK 2.54,53      
               


    P12 HÖJD      

1   Joakim Wennerström -99 IK Vikings FIK 1,10      
               


    P12 LÄNGD ZON      

1   David Nykvist -99 IFK Sunne 4,10      
2   Marcus Nilsson -99 IK Vikings FIK 3,73      
3   Johan Wahlgren -99 IFK Kristinehamn 3,59      
4   Jesper Eriksson -99 IFK Kristinehamn 3,34      
5   Joakim Wennerström -99 IK Vikings FIK 3,17      
               


    P12 KULA 3,0      

1   Erik Vestlund -99 Kils AIK 11,49      
2   Alfred Nilsson -99 IK Vikings FIK 8,34      
3   Joakim Wennerström -99 IK Vikings FIK 6,68      
4   Jesper Eriksson -99 IFK Kristinehamn 5,90      
               


    P12 SPJUT 400      

1   Erik Vestlund -99 Kils AIK 28,85      
2   David Nykvist -99 IFK Sunne 24,54      
3   Alfred Nilsson -99 IK Vikings FIK 23,20      
4   Marcus Nilsson -99 IK Vikings FIK 18,41      
5   Linus Callenvik -02 Karlskoga FIF 15,60      
6   Lukas Sjöberg -00 Karlskoga FIF 15,12      
               


    P11 60 M      

1   Henrik Vanebo -00 Grue IL, NOR 8,89      
2   Adam Vestlund -00 Kils AIK 9,60      
3   Andreas Ullfeldt -00 IFK Sunne 9,61      
4   Hannes Hollstedt -00 IFK Kristinehamn 10,21      
5   Oskar Palmén -00 Karlskoga FIF 10,60      
6   Philip Karlsson -00 IFK Sunne 10,62      
               


    P11 200 M    Vind -0,6  

1   Henrik Vanebo -00 Grue IL, NOR 32,00      
2   Andreas Ullfeldt -00 IFK Sunne 33,98      
3   Lukas Sjöberg -00 Karlskoga FIF 34,89      
               


    P11 400 M      

1   Henrik Vanebo -00 Grue IL, NOR 1.13,22      
               


    P11 HÖJD      

1   Lukas Sjöberg -00 Karlskoga FIF 1,25      
2   Elias Dhaher -00 IFK Sunne 1,20      
3   Vilgot Larsson -00 IFK Sunne 1,10      
4   Hannes Hollstedt -00 IFK Kristinehamn 1,10      
               


    P11 LÄNGD ZON      

1   Adam Vestlund -00 Kils AIK 4,09      
2   Vilgot Larsson -00 IFK Sunne 3,53      
3   Lukas Sjöberg -00 Karlskoga FIF 3,40      
4   Hannes Hollstedt -00 IFK Kristinehamn 3,39      
5   Oskar Palmén -00 Karlskoga FIF 3,35      
6   Philip Karlsson -00 IFK Sunne 3,17      
               


    P11 KULA 2,0      

1   Adam Vestlund -00 Kils AIK 9,21      
2   Linus Sandin -00 IFK Sunne 8,48      
3   Vilgot Larsson -00 IFK Sunne 7,22      
4   Philip Karlsson -00 IFK Sunne 6,01      
               


    P10 60 M  HEAT 1  Vind 0,0  

1   Amir Musa -01 KFUM Örebro 9,73   Final  
2   Johan Forsberg -01 Kils AIK 9,74   Final  
3   Leo Johansson -01 IFK Kristinehamn 10,16   Final  
4   Edvard Nilsson -01 IK Vikings FIK 10,52      
5   Hampus Mellembråten -01 SK Bore 10,97      
               


    P10 60 M  HEAT 2  Vind -0,8  

1   Bon Eliasson -01 IF Göta 9,49   Final  
2   Simon Jonängen -01 KFUM Arvika 9,55   Final  
3   Albin Hedén -01 SK Bore 9,78   Final  
4   Lukas Jonsson -01 KFUM Arvika 10,97      
               


    P10 60 M  FINAL  Vind +0,1  

1   Bon Eliasson -01 IF Göta 9,39      
2   Amir Musa -01 KFUM Örebro 9,53      
3   Simon Jonängen -01 KFUM Arvika 9,59      
4   Albin Hedén -01 SK Bore 9,67      
5   Johan Forsberg -01 Kils AIK 9,69      
6   Leo Johansson -01 IFK Kristinehamn 10,28      
               


    P10 400 M      

1   Albin Hedén -01 SK Bore 1.15,02      
2   Johan Forsberg -01 Kils AIK 1.16,10      
3   Amir Musa -01 KFUM Örebro 1.20,88      
4   William Liljeberg -01 Kils AIK 1.32,50      
               


    P10 HÖJD      

1   Simon Jonängen -01 KFUM Arvika 1,20      
2   Albin Hedén -01 SK Bore 1,20      
3   Leo Johansson -01 IFK Kristinehamn 1,05      
4   Johan Forsberg -01 Kils AIK 1,00      
5   Adrian Björklund -01 Ransäters AIS 0,90      
6   Hampus Mellembråten -01 SK Bore 0,85      
7   William Liljeberg -01 Kils AIK 0,80      
               


    P10 LÄNGD ZON      

1   Simon Jonängen -01 KFUM Arvika 4,09      
2   Johan Forsberg -01 Kils AIK 3,93      
3   Amir Musa -01 KFUM Örebro 3,89      
4   Bon Eliasson -01 IF Göta 3,83      
5   Edvard Nilsson -01 IK Vikings FIK 3,43      
6   Leo Johansson -01 IFK Kristinehamn 3,32      
7   Lukas Jonsson -01 KFUM Arvika 3,32      
8   Hampus Mellembråten -01 SK Bore 3,11      
9   William Liljeberg -01 Kils AIK 2,71      
10   Adrian Björklund -01 Ransäters AIS 2,58      
               


    P10 KULA 2,0      

1   Simon Jonängen -01 KFUM Arvika 7,88      
2   Edvard Nilsson -01 IK Vikings FIK 7,77      
3   Amir Musa -01 KFUM Örebro 6,50      
4   Johan Forsberg -01 Kils AIK 6,30      
5   Lukas Jonsson -01 KFUM Arvika 5,29      
6   William Liljeberg -01 Kils AIK 4,76      
               


    P9 60 M  HEAT 1  Vind 0,0  

1   Jonathan Johnsson -02 KFUM Örebro 9,4m   Final  
2   Linus Callenvik -02 Karlskoga FIF 9,9m   Final  
3   Ludvig Ehne -02 IK Vikings FIK 10,3m   Final  
4   Elias Dahlberg -02 Kils AIK 11,5m      
               


    P9 60 M  HEAT 2  Vind -1,4  

1   Elias Stadelmann -02 IK Norrköping FI 10,5m   Final  
2   Viktor Palmén -02 Karlskoga FIF 10,9m      
3   Gustav Sjöström -02 Ransäters AIS 11,2m      
4   William Guttman -02 KFUM Arvika 12,2m      
5   Henrik Olsson -02 Ransäters AIS 12,2m      
               


    P9 60 M  HEAT 3  Vind -1,6  

1   Bamse Fredriksson -02 Kils AIK 9,5m   Final  
2   Albin Nyberg -02 Kils AIK 10,8m   Final  
3   Olav Kristian Lund -02 IL Bever'n, NOR 10,9m      
               


    P9 60 M  FINAL  Vind +0,3  

1   Bamse Fredriksson -02 Kils AIK 9,38      
2   Jonathan Johnsson -02 KFUM Örebro 9,83      
3   Elias Stadelmann -02 IK Norrköping FI 10,03      
4   Linus Callenvik -02 Karlskoga FIF 10,33      
5   Ludvig Ehne -02 IK Vikings FIK 10,71      
6   Albin Nyberg -02 Kils AIK 10,94      
               


    P9 400 M      

1   Bamse Fredriksson -02 Kils AIK 1.18,71      
2   Jonathan Johnsson -02 KFUM Örebro 1.21,23      
3   Elias Stadelmann -02 IK Norrköping FI 1.23,84      
4   Olav Kristian Lund -02 IL Bever'n, NOR 1.26,66      
5   Gustav Sjöström -02 Ransäters AIS 1.26,97      
6   Elias Dahlberg -02 Kils AIK 1.32,29      
7   Albin Nyberg -02 Kils AIK 1.38,42      
8   William Guttman -02 KFUM Arvika 1.43,40      
9   Henrik Olsson -02 Ransäters AIS 1.52,67      
               


    P9 HÖJD      

1   Bamse Fredriksson -02 Kils AIK 1,14      
2   Linus Callenvik -02 Karlskoga FIF 1,08      
3   Albin Nyberg -02 Kils AIK 1,02      
4   Ludvig Ehne -02 IK Vikings FIK 0,99      
5   Jonathan Johnsson -02 KFUM Örebro 0,96      
6   Elias Dahlberg -02 Kils AIK 0,96      
7   Henrik Olsson -02 Ransäters AIS 0,93      
8   William Guttman -02 KFUM Arvika 0,80      
               


    P9 LÄNGD ZON      

1   Jonathan Johnsson -02 KFUM Örebro 3,69      
2   Elias Stadelmann -02 IK Norrköping FI 3,61      
3   Bamse Fredriksson -02 Kils AIK 3,60      
4   Ludvig Ehne -02 IK Vikings FIK 3,40      
5   Linus Callenvik -02 Karlskoga FIF 3,39      
6   Gustav Sjöström -02 Ransäters AIS 3,15      
7   Viktor Palmén -02 Karlskoga FIF 2,91      
8   Albin Nyberg -02 Kils AIK 2,90      
9   Elias Dahlberg -02 Kils AIK 2,80      
10   William Guttman -02 KFUM Arvika 2,75      
11   Henrik Olsson -02 Ransäters AIS 2,64      
               


    P9 KULA 2,0      

1   Bamse Fredriksson -02 Kils AIK 6,69      
2   Elias Stadelmann -02 IK Norrköping FI 6,44      
3   Albin Nyberg -02 Kils AIK 6,30      
4   Ludvig Ehne -02 IK Vikings FIK 5,91      
5   Linus Callenvik -02 Karlskoga FIF 5,90      
6   Elias Dahlberg -02 Kils AIK 5,15      
7   William Guttman -02 KFUM Arvika 4,92      
8   Gustav Sjöström -02 Ransäters AIS 4,75      
               


    P8 60 M  HEAT 1  Vind 0,0  

1   Mario Nilsson -03 Finnskoga IF 10,7m   Final  
2   Ludvig Enander Ahlstrand -03 KFUM Arvika 10,8m      
3   Esten Hansen-Møllerud -03 Ren-Eng, NOR 11,9m      
4   Albin Forsberg -04 Kils AIK 12,4m      
               


    P8 60 M  HEAT 2  Vind 0,0  

1   Erik Persson -04 KFUM Arvika 10,2m   Final  
2   Daniel Svensson -03 Ransäters AIS 10,6m   Final  
3   Arvid Lindal -03 IFK Sunne 10,7m   Final  
4   Elliot Dahlberg -03 Kils AIK 10,8m   Final  
4   Emil Hedén -04 SK Bore 10,8m   Final  
               


    P8 60 M  FINAL  Vind -0,3  

1   Erik Persson -04 KFUM Arvika 10,39      
2   Mario Nilsson -03 Finnskoga IF 10,64      
3   Elliot Dahlberg -03 Kils AIK 10,82      
4   Daniel Svensson -03 Ransäters AIS 10,84      
5   Emil Hedén -04 SK Bore 11,11      
6   Arvid Lindal -03 IFK Sunne 11,40      
               


    P8 400 M      

1   Elliot Dahlberg -03 Kils AIK 1.22,74      
2   Erik Persson -04 KFUM Arvika 1.24,95      
3   Esten Hansen-Møllerud -03 Ren-Eng, NOR 1.25,43      
4   Mario Nilsson -03 Finnskoga IF 1.26,97      
5   Ludvig Enander Ahlstrand -03 KFUM Arvika 1.29,51      
6   Daniel Svensson -03 Ransäters AIS 1.30,48      
7   Emil Hedén -04 SK Bore 1.41,52      
8   Daniel Nykvist -04 IFK Sunne 1.47,02      
               


    P8 HÖJD      

1   Mario Nilsson -03 Finnskoga IF 0,99      
2   Emil Hedén -04 SK Bore 0,93      
3   Elliot Dahlberg -03 Kils AIK 0,90      
4   Daniel Svensson -03 Ransäters AIS 0,80      
               


    P8 LÄNGD ZON      

1   Erik Persson -04 KFUM Arvika 3,16      
2   Ludvig Enander Ahlstrand -03 KFUM Arvika 3,12      
3   Elliot Dahlberg -03 Kils AIK 3,10      
4   Mario Nilsson -03 Finnskoga IF 3,07      
5   Daniel Svensson -03 Ransäters AIS 2,91      
6   Arvid Lindal -03 IFK Sunne 2,90      
7   Albin Forsberg -04 Kils AIK 2,23      
8   Daniel Nykvist -04 IFK Sunne 1,88      
               


    P8 KULA 2,0      

1   Mario Nilsson -03 Finnskoga IF 5,10      
2   Daniel Svensson -03 Ransäters AIS 4,74      
3   Elliot Dahlberg -03 Kils AIK 4,67      
4   Ludvig Enander Ahlstrand -03 KFUM Arvika 4,33      
5   Albin Forsberg -04 Kils AIK 3,46      
               


    KVINNOR 100 M    Vind -2,4  

1   Erika Bergkvist -87 Kils AIK 14,55      
               


    KVINNOR 200 M    Vind +1,8  

1   Alexandra Axell -89 Lerum FI 26,84      
2   Erika Bergkvist -87 Kils AIK 29,74      
               


    F19 100 M    Vind -2,4  

1   Ida Hansen -93 KFUM Arvika 12,76      
               


    F19 200 M    Vind +1,8  

1   Ida Hansen -93 KFUM Arvika 25,39      
               


    F19 HÖJD      

1   Kristin Dahlin-Hedqvist -93 IK Vikings FIK 1,45      
               


    F19 TRESTEG      

1   Kristin Dahlin-Hedqvist -93 IK Vikings FIK 10,14   +1,0  
               


    F19 SPJUT 600      

1   Emelie Bjuremo -93 SK Bore 36,34      
2   Yuselin Greek -92 Filipstads IF 34,70      
               


    F17 100 M    Vind -2,4  

1   Caroline Kuvaas -95 Ski IL, NOR 13,04   13,036  
2   Susanne Schussler -95 IF Göta 13,04   13,04  
3   Lisa Sandström -95 IFK Sunne 14,04      
               


    F17 200 M    Vind +0,9  

1   Caroline Kuvaas -95 Ski IL, NOR 26,45      
2   Susanne Schussler -95 IF Göta 27,24      
               


    F17 HÖJD      

1   Lisa Engman -94 Kils AIK 1,72      
2   Matilda Ribaeus -94 IF Göta 1,60      
3   Hanna Österberg -95 IF Göta 1,55      
4   Isabella Rosenquist -95 IF Göta 1,50      
5   Lisa Sandström -95 IFK Sunne 1,35      
               


    F17 LÄNGD      

1   Caroline Kuvaas -95 Ski IL, NOR 5,05   0,0  
2   Susanne Schussler -95 IF Göta 4,95   +1,9  
3   Lisa Sandström -95 IFK Sunne 4,88   +2,2 - -
4   Isabella Rosenquist -95 IF Göta 4,58   +1,1  
5   Erika Johansson -94 IFK Sunne 4,57   0,0  
               


    F17 TRESTEG      

1   Lisa Sandström -95 IFK Sunne 10,04   0,0  
2   Erika Johansson -94 IFK Sunne 9,67   +0,9  
               


    F17 KULA 3,0      

1   Frida Olsson -94 SK Bore 12,17      
2   Martina Borgler -94 SK Bore 11,99      
               


    F17 SPJUT 600      

1   Frida Olsson -94 SK Bore 39,25      
2   Martina Borgler -94 SK Bore 35,53      
               


    F15 100 M  HEAT 1  Vind -1,3  

1   Matilda Arlestrand -97 IFK Sunne 14,09   Final  
2   Moa Andersson -96 KFUM Arvika 14,15   Final  
3   Elin Edgren -97 SK Bore 14,95      
4   Minda Hansen-Møllerud -97 Grue IL, NOR 15,03      
               


    F15 100 M  HEAT 2  Vind -0,2  

1   Emilia Kjellberg -96 IFK Sunne 12,52   Final  
2   Maren Hansen-Møllerud -97 Ren-Eng, NOR 13,60   Final  
3   Anna Karlsson Tufuga -97 SK Bore 14,35   Final  
4   Vivian Toma -97 IFK Kristinehamn 14,93   Final  
               


    F15 100 M  FINAL  Vind -0,5  

1   Emilia Kjellberg -96 IFK Sunne 12,64      
2   Maren Hansen-Møllerud -97 Ren-Eng, NOR 13,45      
3   Matilda Arlestrand -97 IFK Sunne 14,05      
4   Moa Andersson -96 KFUM Arvika 14,07      
5   Anna Karlsson Tufuga -97 SK Bore 14,32      
6   Vivian Toma -97 IFK Kristinehamn 14,76      
               


    F15 200 M  HEAT 1  Vind 0,0  

1   Anna Karlsson Tufuga -97 SK Bore 28,95      
2   Vivian Toma -97 IFK Kristinehamn 31,02      
3   Moa Hollstedt -97 IFK Kristinehamn 32,76      
               


    F15 200 M  HEAT 2  Vind -0,1  

1   Emilia Kjellberg -96 IFK Sunne 26,25      
2   Maren Hansen-Møllerud -97 Ren-Eng, NOR 27,79      
3   Hanne Karlsson -97 IFK Kristinehamn 28,23      
4   Moa Andersson -96 KFUM Arvika 29,51      
               


    F15 200 M  SAMLAD LISTA    

1   Emilia Kjellberg -96 IFK Sunne 26,25      
2   Maren Hansen-Møllerud -97 Ren-Eng, NOR 27,79      
3   Hanne Karlsson -97 IFK Kristinehamn 28,23      
4   Anna Karlsson Tufuga -97 SK Bore 28,95      
5   Moa Andersson -96 KFUM Arvika 29,51      
6   Vivian Toma -97 IFK Kristinehamn 31,02      
7   Moa Hollstedt -97 IFK Kristinehamn 32,76      
               


    F15 800 M      

1   Maren Hansen-Møllerud -97 Ren-Eng, NOR 2.49,76      
               


    F15 HÖJD      

1   Elin Johansson -98 IFK Kristinehamn 1,55      
2   Emilia Kjellberg -96 IFK Sunne 1,55      
3   Anna Karlsson Tufuga -97 SK Bore 1,55      
4   Hanne Karlsson -97 IFK Kristinehamn 1,50      
5   Maren Hansen-Møllerud -97 Ren-Eng, NOR 1,35      
6   Elin Edgren -97 SK Bore 1,35      
               


    F15 LÄNGD      

1   Emilia Kjellberg -96 IFK Sunne 5,42   +2,2 5,34 +0,7
2   Matilda Arlestrand -97 IFK Sunne 4,74   +0,9  
3   Kjellina Pettersson -97 IK Vikings FIK 4,28   +1,1  
4   Moa Hollstedt -97 IFK Kristinehamn 3,91   +1,7  
5   Vivian Toma -97 IFK Kristinehamn 3,87   -0,2  
               


    F15 TRESTEG      

1   Emilia Kjellberg -96 IFK Sunne 11,28   +0,3  
2   Hanne Karlsson -97 IFK Kristinehamn 10,10   +0,1  
3   Matilda Arlestrand -97 IFK Sunne 9,38   +0,9  
               


    F15 KULA 3,0      

1   Linnéa Hård -96 Karlskoga FIF 11,38      
2   Anna Karlsson Tufuga -97 SK Bore 10,00      
               


    F15 SPJUT 400      

1   Julia Marklund -96 SK Bore 43,17      
2   Anna Karlsson Tufuga -97 SK Bore 38,60      
3   Kine Midtsundstad -98 Vaaler IF, NOR 35,73      
4   Felicia Johansson -97 SK Bore 35,59      
5   Kjellina Pettersson -97 IK Vikings FIK 26,87      
6   Emilia Kjellberg -96 IFK Sunne 22,48      
               


    F13 80 M    Vind 0,0  

1   Elin Johansson -98 IFK Kristinehamn 11,49      
2   Victoria Sandsjoe -98 IF Göta 11,88      
3   Hilda Jansson -98 IFK Kristinehamn 11,93      
4   Kajsa Schöien Fritiofsson -98 IF Göta 12,12      
               


    F13 200 M    Vind +1,5  

1   Maja Hård -98 Karlskoga FIF 28,92      
2   Hilda Jansson -98 IFK Kristinehamn 30,93      
               


    F13 800 M      

1   Sina Lindberg -98 Vaaler IF, NOR 2.54,49      
               


    F13 HÖJD      

1   Emma Landsem -98 Namsen FIF, NOR 1,20      
               


    F13 LÄNGD ZON      

1   Elin Johansson -98 IFK Kristinehamn 4,72      
2   Emma Landsem -98 Namsen FIF, NOR 4,55      
3   Hilda Jansson -98 IFK Kristinehamn 4,28      
4   Sina Lindberg -98 Vaaler IF, NOR 4,07      
5   Kajsa Schöien Fritiofsson -98 IF Göta 3,89      
               


    F13 KULA 2,0      

1   Louise Vestlund -98 Kils AIK 9,28      
2   Johanna Edgren -98 SK Bore 9,15   9,1  
3   Victoria Sandsjoe -98 IF Göta 9,15   8,81  
               


    F13 SPJUT 400      

1   Kine Midtsundstad -98 Vaaler IF, NOR 35,99      
2   Sandra Vestlund -99 Kils AIK 33,05      
3   Sina Lindberg -98 Vaaler IF, NOR 27,98      
4   Victoria Sandsjoe -98 IF Göta 27,05      
5   Johanna Edgren -98 SK Bore 25,94      
               


    F12 80 M  HEAT 1  Vind 0,0  

1   Ingrid Vanebo -99 Grue IL, NOR 11,78   Final  
2   Julia Arlestrand -99 IFK Sunne 11,79   Final  
3   Ida Callenvik -99 Karlskoga FIF 11,80   Final  
4   Julia Thorstensson -99 IFK Kristinehamn ej tid      
               


    F12 80 M  HEAT 2  Vind +0,7  

1   Sandra Vestlund -99 Kils AIK 11,74   Final  
2   Beatrice Johanson -99 KFUM Arvika 11,91   Final  
3   Sandra Vesterling -99 IF Göta 12,82   Final  
4   Frida Karlsson -99 IFK Kristinehamn 13,68      
               


    F12 80 M  FINAL  Vind 0,0  

1   Ingrid Vanebo -99 Grue IL, NOR 11,74      
2   Sandra Vestlund -99 Kils AIK 11,90      
3   Ida Callenvik -99 Karlskoga FIF 11,92      
4   Beatrice Johanson -99 KFUM Arvika 12,01      
5   Julia Arlestrand -99 IFK Sunne 12,06      
6   Sandra Vesterling -99 IF Göta 13,04      
               


    F12 200 M    Vind +1,5  

1   Ida Callenvik -99 Karlskoga FIF 30,59      
2   Beatrice Johansson -99 KFUM Arvika 31,22      
3   Ingrid Vanebo -99 Grue IL, NOR 31,28      
4   Julia Arlestrand -99 IFK Sunne 32,03      
5   Sandra Vesterling -99 IF Göta 35,86      
               


    F12 800 M      

1   Clara Bergström -99 IFK Sunne 3.25,76      
2   Hanna Olsson -99 Kils AIK 3.39,42      
               


    F12 HÖJD      

1   Clara Bergström -99 IFK Sunne 1,39      
2   Ida Callenvik -99 Karlskoga FIF 1,39      
3   Julia Arlestrand -99 IFK Sunne 1,33      
4   Sandra Vesterling -99 IF Göta 1,30      
5   Erika Blomkvist -99 IFK Sunne 1,30      
6   Hanna Olsson -99 Kils AIK 1,25      
7   Frida Karlsson -99 IFK Kristinehamn 1,20      
8   Julia Thorstensson -99 IFK Kristinehamn 1,15      
               


    F12 LÄNGD ZON      

1   Clara Bergström -99 IFK Sunne 4,30      
2   Julia Arlestrand -99 IFK Sunne 4,29      
3   Erika Blomkvist -99 IFK Sunne 4,19      
4   Ida Callenvik -99 Karlskoga FIF 4,09      
5   Sandra Vesterling -99 IF Göta 3,89      
6   Beatrice Johanson -99 KFUM Arvika 3,82      
7   Maja Andersson -99 KFUM Arvika 3,74      
8   Julia Thorstensson -99 IFK Kristinehamn 3,63      
9   Hanna Olsson -99 Kils AIK 3,60      
               


    F12 KULA 2,0      

1   Ida Stenbäck -99 SK Bore 11,48      
2   Ingrid Vanebo -99 Grue IL, NOR 10,39      
3   Maja Andersson -99 KFUM Arvika 10,34      
4   Sandra Vestlund -99 Kils AIK 9,71      
5   Clara Bergström -99 IFK Sunne 8,99      
6   Beatrice Johanson -99 KFUM Arvika 8,01      
7   Hanna Olsson -99 Kils AIK 7,74      
8   Sandra Vesterling -99 IF Göta 7,54      
               


    F12 SPJUT 400      

1   Sandra Vestlund -99 Kils AIK 31,93      
2   Julia Arlestrand -99 IFK Sunne 25,87      
3   Clara Bergström -99 IFK Sunne 24,63      
4   Hanna Olsson -99 Kils AIK 22,03      
5   Miranda Nilsson -00 SK Bore 20,78      
6   Ida Stenbäck -99 SK Bore 19,26      
7   Tilda Bergström -02 IFK Sunne 18,23      
8   Frida Karlsson -99 IFK Kristinehamn 16,48      
9   Maja Andersson -99 KFUM Arvika 14,40      
10   Victoria Magnusson -00 IFK Sunne 11,49      
-   Sandra Vesterling -99 IF Göta 0,00      
               


    F11 60 M  HEAT 1  Vind 0,0  

1   Ella Asplund -00 SK Bore 9,41   Final  
2   My Lindström -00 Kils AIK 9,69   Final  
3   Kristin Larsson -00 Ransäters AIS 9,95      
4   Agnes Rundqvist -00 IFK Sunne 10,17      
               


    F11 60 M  HEAT 2  Vind 0,0  

1   Hedvig Pettersson -00 IF Göta 9,04   Final  
2   Sofia Persson -00 KFUM Arvika 9,40   Final  
3   Mathilda Lawner -00 IFK Sunne 9,84      
4   Nadja Eliasson -00 Ransäters AIS 9,88      
               


    F11 60 M  HEAT 3  Vind 0,0  

1   Emma Almqvist -00 Karlskoga FIF 9,57   Final  
2   Ida Andersson -00 IFK Sunne 9,71   Final  
3   Miranda Nilsson -00 SK Bore 9,82      
4   Elin Blomkvist -00 IF Göta 10,09      
               


    F11 60 M  FINAL  Vind -0,9  

1   Hedvig Pettersson -00 IF Göta 9,14      
2   Sofia Persson -00 KFUM Arvika 9,48      
3   Ella Asplund -00 SK Bore 9,57      
4   Ida Andersson -00 IFK Sunne 9,61      
5   Emma Almqvist -00 Karlskoga FIF 9,63      
6   My Lindström -00 Kils AIK 9,85      
               


    F11 200 M  HEAT 1  Vind -0,6  

1   Lovisa Stadelmann -00 IK Norrköping FI 32,75      
2   Victoria Magnusson -00 IFK Sunne 33,89      
3   Nadja Eliasson -00 Ransäters AIS 35,18      
               


    F11 200 M  HEAT 2  Vind -0,8  

1   Hedvig Pettersson -00 IF Göta 30,35      
2   Sofia Persson -00 KFUM Arvika 32,30      
3   Miranda Nilsson -00 SK Bore 33,78      
4   My Lindström -00 Kils AIK 33,86      
               


    F11 200 M  SAMLAD LISTA    

1   Hedvig Pettersson -00 IF Göta 30,35      
2   Sofia Persson -00 KFUM Arvika 32,30      
3   Lovisa Stadelmann -00 IK Norrköping FI 32,75      
4   Miranda Nilsson -00 SK Bore 33,78      
5   My Lindström -00 Kils AIK 33,86      
6   Victoria Magnusson -00 IFK Sunne 33,89      
7   Nadja Eliasson -00 Ransäters AIS 35,18      
               


    F11 400 M      

1   Lovisa Stadelmann -00 IK Norrköping FI 1.19,71      
2   Miranda Nilsson -00 SK Bore 1.19,79      
3   Victoria Magnusson -00 IFK Sunne 1.19,84      
4   Gina Wickberg -00 IFK Sunne 1.22,66      
5   Nadja Eliasson -00 Ransäters AIS 1.24,77      
               


    F11 HÖJD      

1   Hedvig Pettersson -00 IF Göta 1,35      
2   Miranda Nilsson -00 SK Bore 1,26      
3   Kristin Larsson -00 Ransäters AIS 1,20      
4   Emma Almqvist -00 Karlskoga FIF 1,10      
5   Gina Wickberg -00 IFK Sunne 1,10      
6   Ella Asplund -00 SK Bore 1,10      
7   Agnes Rundqvist -00 IFK Sunne 1,10      
8   Victoria Magnusson -00 IFK Sunne 1,05      
9   Sara Ansmark -00 IFK Sunne 0,90      
               


    F11 LÄNGD ZON      

1   Hedvig Pettersson -00 IF Göta 4,35      
2   Sofia Persson -00 KFUM Arvika 4,08      
3   Lovisa Stadelmann -00 IK Norrköping FI 3,91      
4   Mathilda Lawner -00 IFK Sunne 3,90      
5   Miranda Nilsson -00 SK Bore 3,76      
6   Ella Asplund -00 SK Bore 3,65      
7   Emma Almqvist -00 Karlskoga FIF 3,63      
8   Gina Wickberg -00 IFK Sunne 3,56      
9   Victoria Magnusson -00 IFK Sunne 3,55      
10   Sara Ansmark -00 IFK Sunne 3,47      
11   Nadja Eliasson -00 Ransäters AIS 3,43      
12   My Lindström -00 Kils AIK 3,39      
13   Kristin Larsson -00 Ransäters AIS 3,33      
14   Agnes Rundqvist -00 IFK Sunne 3,33      
15   Elin Blomkvist -00 IF Göta 3,20      
               


    F11 KULA 2,0      

1   Hedvig Pettersson -00 IF Göta 8,70      
2   Emma Almqvist -00 Karlskoga FIF 8,16      
3   Kristin Larsson -00 Ransäters AIS 7,72      
4   Miranda Nilsson -00 SK Bore 7,13      
5   Ella Asplund -00 SK Bore 6,53      
6   Lovisa Stadelmann -00 IK Norrköping FI 5,76      
7   Nadja Eliasson -00 Ransäters AIS 4,20      
               


    F10 60 M  HEAT 1  Vind -1,1  

1   Clara Hedling -01 KFUM Arvika 9,57   Final  
2   Alma Lindal -01 IFK Sunne 10,35   Final  
3   Ella Johansson -01 Kils AIK 10,39   Final  
4   Åsa Olsson -01 Kils AIK 10,51   Final  
5   Wilma Kyrk -01 IFK Sunne 11,21      
               


    F10 60 M  HEAT 2  Vind -1,6  

1   Fanny Jansson -01 IFK Sunne 9,54   Final  
2   Elina Larsson -01 Kils AIK 10,34   Final  
3   Nellie Bergkvist -01 Filipstads IF 10,70      
4   Amira Musa -01 KFUM Örebro 10,88      
5   Hanne Kampenhøy -01 Løten IL, NOR 11,00      
               


    F10 60 M  FINAL  Vind -1,4  

1   Fanny Jansson -01 IFK Sunne 9,53      
2   Clara Hedling -01 KFUM Arvika 9,64      
3   Alma Lindal -01 IFK Sunne 10,11      
4   Elina Larsson -01 Kils AIK 10,55      
5   Åsa Olsson -01 Kils AIK 10,58      
6   Ella Johansson -01 Kils AIK 10,58      
               


    F10 400 M      

1   Fanny Jansson -01 IFK Sunne 1.22,11      
2   Alma Lindahl -01 IFK Sunne 1.22,68      
3   Åsa Olsson -01 Kils AIK 1.22,75      
4   Hanne Kampenhøy -01 Løten IL, NOR 1.23,83      
5   Ella Johansson -01 Kils AIK 1.23,84      
6   Amira Musa -01 KFUM Örebro 1.27,93      
7   Elina Larsson -01 Kils AIK 1.33,07      
               


    F10 HÖJD      

1   Fanny Jansson -01 IFK Sunne 1,23      
2   Ella Johansson -01 Kils AIK 1,05      
3   Elina Larsson -01 Kils AIK 1,00      
4   Åsa Olsson -01 Kils AIK 1,00      
               


    F10 LÄNGD ZON      

1   Clara Hedling -01 KFUM Arvika 3,87      
2   Fanny Jansson -01 IFK Sunne 3,74      
3   Elina Larsson -01 Kils AIK 3,56      
4   Alma Lindal -01 IFK Sunne 3,48      
5   Ella Johansson -01 Kils AIK 3,39      
6   Amira Musa -01 KFUM Örebro 3,19      
7   Nellie Bergkvist -01 Filipstads IF 3,17      
8   Wilma Kyrk -01 IFK Sunne 3,17      
9   Åsa Olsson -01 Kils AIK 3,05      
10   Hanne Kampenhøy -01 Løten IL, NOR 2,99      
               


    F10 KULA 2,0      

1   Ella Johansson -01 Kils AIK 6,34      
2   Fanny Jansson -01 IFK Sunne 5,85      
3   Elina Larsson -01 Kils AIK 5,21      
4   Åsa Olsson -01 Kils AIK 5,13      
5   Hanne Kampenhøy -01 Løten IL, NOR 4,93      
6   Amira Musa -01 KFUM Örebro 4,92      
7   Clara Hedling -01 KFUM Arvika 4,44      
               


    F9 60 M  HEAT 1  Vind -0,4  

1   Filippa Dedorsson -02 IFK Kristinehamn 10,20   Final  
2   Emma Hedin -02 Kils AIK 10,42   Final  
3   Tilda Bergström -02 IFK Sunne 10,87      
4   Ida Lindahl -02 KFUM Arvika 11,18      
               


    F9 60 M  HEAT 2  Vind -1,6  

1   Alva Pettersson -02 IF Göta 10,09   Final  
2   Tilde Inelind -02 Kils AIK 10,61   Final  
3   Petra Bäckström -02 Säffle FIK 10,94      
4   Moa Karlsson-Wallin -02 IFK Kristinehamn 11,75      
5   Ida Bengtsson -02 IFK Sunne 12,04      
               


    F9 60 M  HEAT 3  Vind 0,0  

1   Emmy Lindström -02 Kils AIK 10,07   Final  
2   Emilia Alfredsson -02 KFUM Arvika 10,25   Final  
3   Elin Wahlgren -02 IFK Kristinehamn 12,15      
               


    F9 60 M  FINAL  Vind -0,1  

1   Alva Pettersson -02 IF Göta 9,84      
2   Emmy Lindström -02 Kils AIK 10,09      
3   Emilia Alfredsson -02 KFUM Arvika 10,13      
4   Filippa Dedorsson -02 IFK Kristinehamn 1,22      
5   Tilde Inelind -02 Kils AIK 10,44      
6   Emma Hedin -02 Kils AIK 10,50      
               


    F9 400 M      

1   Emmy Lindström -02 Kils AIK 1.20,38      
2   Emma Hedin -02 Kils AIK 1.20,62      
3   Alva Pettersson -02 IF Göta 1.24,13      
4   Petra Bäckström -02 Säffle FIK 1.24,41      
5   Filippa Dedorsson -02 IFK Kristinehamn 1.27,91      
6   Tilde Inelind -02 Kils AIK 1.29,35      
7   Elin Wahlgren -02 IFK Kristinehamn 1.30,99      
8   Ida Bengtsson -02 IFK Sunne 1.33,90      
               


    F9 HÖJD      

1   Filippa Dedorsson -02 IFK Kristinehamn 1,15      
2   Tilda Bergström -02 IFK Sunne 1,10      
3   Alva Pettersson -02 IF Göta 1,05      
4   Emilia Alfredsson -02 KFUM Arvika 1,05      
5   Emma Hedin -02 Kils AIK 1,05      
6   Petra Bäckström -02 Säffle FIK 1,00      
7   Tilde Inelind -02 Kils AIK 0,95      
8   Moa Karlsson-Wallin -02 IFK Kristinehamn 0,95      
9   Ida Lindahl -02 KFUM Arvika 0,85      
               


    F9 LÄNGD ZON      

1   Alva Pettersson -02 IF Göta 3,55      
2   Emmy Lindström -02 Kils AIK 3,46      
3   Filippa Dedorsson -02 IFK Kristinehamn 3,45      
4   Emma Hedin -02 Kils AIK 3,43      
5   Tilde Inelind -02 Kils AIK 3,37      
6   Tilda Bergström -02 IFK Sunne 3,28      
7   Emilia Alfredsson -02 KFUM Arvika 3,23      
8   Ida Lindahl -02 KFUM Arvika 3,13      
9   Moa Karlsson-Wallin -02 IFK Kristinehamn 3,04      
10   Petra Bäckström -02 Säffle FIK 2,90      
11   Ida Bengtsson -02 IFK Sunne 2,89      
12   Elin Wahlgren -02 IFK Kristinehamn 2,82      
               


    F9 KULA 2,0      

1   Filippa Dedorsson -02 IFK Kristinehamn 6,66      
2   Tilda Bergström -02 IFK Sunne 5,77      
3   Ida Lindahl -02 KFUM Arvika 5,43      
4   Emmy Lindström -02 Kils AIK 5,33      
5   Emma Hedin -02 Kils AIK 5,03      
6   Moa Karlsson-Wallin -02 IFK Kristinehamn 4,44      
7   Emilia Alfredsson -02 KFUM Arvika 4,40      
8   Tilde Inelind -02 Kils AIK 4,35      
9   Petra Bäckström -02 Säffle FIK 4,15      
10   Elin Wahlgren -02 IFK Kristinehamn 4,00      
               


    F8 60 M  HEAT 1  Vind +1,2  

1   Tuva Wikman -03 KFUM Arvika 11,2m   Final  
2   Maja Huss -03 KFUM Arvika 11,3m   Final  
3   Emma Skogman -03 KFUM Arvika 12,2m      
4   Siri Johansson -04 IFK Kristinehamn 12,9m      
5   Elwira Liljeberg -04 Kils AIK 12,9m      
6   Anna Hansen-Møllerud Hauen -04 Ren-Eng, NOR 13,0m      
               


    F8 60 M  HEAT 2  Vind +0,1  

1   Moa Nordling -03 KFUM Arvika 11,1m   Final  
2   Stina Johansson -03 Kils AIK 11,4m   Final  
3   Nellie Björklund -03 Ransäters AIS 11,5m   Final  
4   Tilda Carlsson -03 KFUM Arvika 12,0m   Final  
5   Alva Hedling -04 KFUM Arvika 12,1m      
6   Emma Eklund -04 IFK Sunne 13,2m      
               


    F8 60 M  FINAL  Vind -0,7  

1   Moa Nordling -03 KFUM Arvika 11,51      
2   Nellie Björklund -03 Ransäters AIS 11,56      
3   Tuva Wikman -03 KFUM Arvika 11,61      
4   Stina Johansson -03 Kils AIK 11,69      
5   Maja Huss -03 KFUM Arvika 11,93      
6   Tilda Carlsson -03 KFUM Arvika 12,35      
               


    F8 400 M      

1   Tuva Wikman -03 KFUM Arvika 1.32,15      
2   Stina Johansson -03 Kils AIK 1.41,54      
3   Nellie Björklund -03 Ransäters AIS 2.55,94      
               


    F8 HÖJD      

1   Emma Skogman -03 KFUM Arvika 0,83      
2   Nellie Björklund -03 Ransäters AIS 0,80      
-   Siri Johansson -04 IFK Kristinehamn 0,00      
               


    F8 LÄNGD ZON      

1   Tuva Wikman -03 KFUM Arvika 2,78      
2   Moa Nordling -03 KFUM Arvika 2,64      
3   Maja Larsson -?? Kils AIK 2,47   2,43  
4   Tilda Carlsson -03 KFUM Arvika 2,47   2,33  
5   Maja Huss -03 KFUM Arvika 2,46      
6   Alva Hedling -04 KFUM Arvika 2,41      
7   Nellie Björklund -03 Ransäters AIS 2,30      
8   Siri Johansson -04 IFK Kristinehamn 2,19      
9   Elwira Liljeberg -04 Kils AIK 2,00   1,98  
10   Emma Skogman -03 KFUM Arvika 2,00   1,87  
11   Emma Eklund -04 IFK Sunne 1,88      
               


    F8 KULA 2,0      

1   Nellie Björklund -03 Ransäters AIS 4,24      
2   Stina Johansson -03 Kils AIK 3,78      
3   Moa Nordling -03 KFUM Arvika 3,45      
4   Tilda Carlsson -03 KFUM Arvika 3,27      
               

 

  Resultatlistan skapad av WindAthletics friidrottsprogram
Uppdaterad: 2016-06-08 02:42
Skribent: Martin Bergström

Postadress:
IFK Sunne FIK - Friidrott
Box 292
68626 Sunne

Kontakt:
Tel: 0705839689
E-post: This is a mailto link

Se all info