Hoppa till sidans innehåll

18 aug., Götas Ungdomsspelen, Karlstad


Resultat        Götas Ungdomsspel
Datum:          2007-08-18
Plats:          Tingvalla IP
Arrangör:       IF Göta                       Tfn:       054-21 23 27
Tävl.led:       Martin Florqvist              E-post:    This is a mailto link
Väder:
Senast uppdaterad: 21:40
Alla grenar avslutade.

M 100m
    Försök  heat: 1                4,1                      18/8
   1 Fredrik Johansson           86 IF Göta                10.83   q
   2 David Tegel                 87 Trollhättans SK        11.38   q
   3 Robin Nordenberg            89 Kils AIK               11.61   q
   4 Erik Magnusson              89 Dals Södra FFI         11.72   q
   5 Rasmus Andersson            88 IF Göta                12.14   q

    Försök  heat: 2                2,0                      18/8
   1 Robin Lundh                 87 IF Göta                11.42   q
   2 Henric Gröndahl             79 IF Hagen               11.79   q
   3 Martin Holm                 89 IF Göta             12.24dns
   4 Daniel Polleryd             89 IF Göta             12.77dns

    Final                          0,9                      18/8
   1 Fredrik Johansson           86 IF Göta                10.93
   2 David Tegel                 87 Trollhättans SK        11.49
   3 Erik Magnusson              89 Dals Södra FFI         11.98
   4 Rasmus Andersson            88 IF Göta                12.44
     Henric Gröndahl             79 IF Hagen                 dns
     Robin Nordenberg            89 Kils AIK                 dns
     Robin Lundh                 87 IF Göta                  dns

M 400m
    Final                                                   18/8
   1 Robin Nordenberg            89 Kils AIK               51.20

M 800m
    Final                                                   18/8
   1 Erik Engqvist               89 SK Granan            2:03.51

M Höjd
   1 Felix Siljebäck-Larsen      89 Västerås FK              192
   2 Johan Andersson             89 Spårvägens FK            189
   3 Sebastian Johansson         89 Karlskoga FIF            170
   - Joakim Strömwall            87 IF Göta                    X

M Längd
   1 Robin Lundh                 87 IF Göta                 6,86   1,6
   2 Mattias Brunström           88 IF Göta                 6,56   0,4
   3 Joakim Strömwall            87 IF Göta                 6,16   3,4
   4 Daniel Polleryd             89 IF Göta                 5,38   2,8
   5 Richard Huldén              86 IF Göta                 4,13   1,4

M Tresteg
   1 Tomas Olsson                89 Kils AIK               13,62   2,5
   2 Richard Olsson              89 IF Göta                12,45   2,0
   3 Sebastian Johansson         89 Karlskoga FIF          12,40   2,4
   4 Daniel Nordqvist            91 IF Göta                11,64   0,7

M Diskus                           2.0 kg
   1 Tommy Kristiansen           86 SK Bore                45,26

M Slägga                           7.26                     18/8

   1 Mårten Ejdervall            74 IF Göta                61,62

M Spjut                            800 g
   1 Marcus Persson              87 KFUM Arvika            63,92
   2 Erik Markusson              89 SK Bore                53,77
   3 Richard Olsson              89 IF Göta                50,65
   4 Felix Siljebäck-Larsen      89 Västerås FK            49,79

M 200m
    Final                          3,3                      18/8
   1 Carlos Fröjd                90 Strömstads IF          22.50
   2 Tomas Olsson                89 Kils AIK               22.83
   3 Johan Olsson                91 Kils AIK               23.60
   4 Jesper Vestlund             91 Kils AIK               23.87
   5 Daniel Niklasson            87 Strömstads IF          24.14

P19 Diskus                                                  18/8
     Ulf Ankarlind               88 IF Göta                51,58   ut. Tävlan
   1 Erik Markusson              89 SK Bore                40,75
   2 Richard Olsson              89 IF Göta                38,98

P19 Slägga                                                  18/8
   1 Anders Johansson            89 Kils AIK               44,17
   2 Daniel Pettersson           89 Kils AIK               42,09

P17 100m
    Försök  heat: 1                4,5                      18/8
   5 Kalle Wramstedt             91 IF Göta                11.75   q
   1 Carlos Fröjd                90 Strömstads IF          11.10   q
   2 Fredrik Karlsson            91 Kils AIK               11.51   q
   3 Hugo Keyser                 90 IF Göta                11.64   q
   4 Jesper Vestlund             91 Kils AIK               11.73   q

    Försök  heat: 2                2,1                      18/8
   1 Mathias Dufournier          90 IK  Vikings FIK        11.10   q
   2 Johan Olsson                91 Kils AIK               11.75   q
   3 Markus Lenell               90 IF Göta                11.94
   4 Niclas Silfverhielm         91 Hälle IF               12.03

    Final                          0,7                      18/8
   1 Mathias Dufournier          90 IK  Vikings FIK        11.22
   2 Carlos Fröjd                90 Strömstads IF          11.24
   3 Johan Olsson                91 Kils AIK               11.66
   4 Fredrik Karlsson            91 Kils AIK               11.75
   5 Jesper Vestlund             91 Kils AIK               11.94
     Hugo Keyser                 90 IF Göta                  dns
     Kalle Wramstedt             91 IF Göta                  dns

P17 400m
    Final                                                   18/8
   1 Patrik Gustavsson           90 IF Göta                53.56
   2 Filip Lööv                  92 Kils AIK               53.75
   3 Daniel Hansson              90 Strömstads IF          55.93

P17 800m
    Final                                                   18/8
   1 Simon Sveder                91 Hällefors LK         2:03.76
   2 Adam Fransson               90 IF Göta              2:15.17
   3 Johan Miller                91 IF Göta              2:18.85

P17 Häck 110m
    Final                          2,6                      18/8
   1 Fredrik Karlsson            91 Kils AIK               15.05

P17 Höjd
   1 Niclas Silfverhielm         91 Hälle IF                 175

P17 Stav
   1 Douglas Stenberg            90 IF Göta                  392
   2 Andreas Larsson             90 IFK Kristinehamn         362

P17 Längd
   1 Douglas Stenberg            90 IF Göta                 6,59   1,7
   2 Niclas Silfverhielm         91 Hälle IF                6,33   2,1
   3 Daniel Nordqvist            91 IF Göta                 5,91   2,3

P17 Kula                           5.0 kg                   18/8

   1 Pontus Rabe                 90 Bålsta IK              17,27
   2 Markus Johansson            90 Säffle FIK             14,85
   3 Stefan Sundler              91 SK Bore                13,97
   4 Jonas Meyer                 90 Strömstads IF          13,38

P17 Diskus
   1 Pontus Rabe                 90 Bålsta IK              46,96
   2 Markus Johansson            90 Säffle FIK             45,23
   3 Stefan Sundler              91 SK Bore                38,56
   4 Andreas Larsson             90 IFK Kristinehamn       35,35
   5 Pontus Strand               91 Filipstads FIK         28,72

P17 Slägga                                                  18/8
   1 Markus Johansson            90 Säffle FIK             67,03
   2 Tommy Larsson               90 SK Bore                52,21
   3 Victor Nilsson              91 SK Bore                42,43

P17 Spjut
   1 Kim Amb                     90 Bålsta IK              58,99
   2 Pontus Rabe                 90 Bålsta IK              52,43
   3 Markus Lenell               90 IF Göta                44,05
   4 Douglas Stenberg            90 IF Göta                42,23
   - Pontus Strand               91 Filipstads FIK             X

P15 100m
    Försök  heat: 1                2,5                      18/8
   1 Filip Lööv                  92 Kils AIK               11.61   q
   2 Marcus Backman              93 Råby-Rekarne FIF       12.36   q
   3 Jesper Pallin               92 IF Göta                12.53   q
   4 Fabrel Kibondzi             93 Filipstads FIK         12.54   q
   5 Anders Pettersson           93 Säffle FIK             12.65   q
   6 Klas Tauberman              92 IF Göta                12.99
     Mattias Lundqvist           92 IF Göta                  dnf

    Försök  heat: 2                2,0                      18/8
   1 Anders Teigen               92 Kils AIK               11.68   q
   2 Joakim Djuvfeldt            93 IF Göta                12.38   q
   3 Pontus Fridberg             93 IFK Kristinehamn       12.76
   4 Henrik Alburg               92 IF Göta                12.97
   5 Oscar Arlestrand            92 IFK Sunne FK           12.97
     Christian Nilsson           93 IF Göta                  dns

    Final                          2,1                      18/8
   1 Filip Lööv                  92 Kils AIK               11.55
   2 Anders Teigen               92 Kils AIK               11.81
   3 Marcus Backman              93 Råby-Rekarne FIF       12.14
   4 Joakim Djuvfeldt            93 IF Göta                12.33
   5 Jesper Pallin               92 IF Göta                12.45
   6 Fabrel Kibondzi             93 Filipstads FIK         12.92
     Anders Pettersson           93 Säffle FIK               dns

P15 800m
    Final                                                   18/8
   1 Jesper Pallin               92 IF Göta              2:16.49
   2 Fredrik Eråker              93 IF Göta              2:17.21
   3 Emil Pettersson             92 IFK Mora             2:17.85
   4 Andreas Karlsson            92 IF Göta              2:17.93

P15 Häck 100m
    Final                          1,6                      18/8
   1 Filip Lööv                  92 Kils AIK               13.33
   2 Albin Axelsson              92 IF Göta                14.49
   3 Pontus Fridberg             93 IFK Kristinehamn       15.44
   4 Joakim Djuvfeldt            93 IF Göta                15.59

P15 Höjd
   1 Albin Axelsson              92 IF Göta                  172
   2 Filip Östman                93 IFK Kristinehamn         169   x0
   3 Joakim Djuvfeldt            93 IF Göta                  169   xx0
   4 Lucas Kramer                93 IF Göta                  160   0
   5 Fabrel Kibondzi             93 Filipstads FIK           160   0, 1 riv
   6 Viktor Warg                 93 KFUM Arvika              160   x0
   7 Johannes Persson            93 IF Göta                  135

P15 Stav                                                    18/8
   1 Axel Frisén                 93 Stocksäters IF           352
   2 Albin Axelsson              92 IF Göta                  342
   3 Klas Tauberman              92 IF Göta                  322
   4 Filip Östman                93 IFK Kristinehamn         272
   5 Viktor Warg                 93 KFUM Arvika              262
   6 Johannes Persson            93 IF Göta                  242

P15 Längd                                                   18/8

   1 Albin Axelsson              92 IF Göta                 5,80   4,0
   2 Klas Tauberman              92 IF Göta                 5,60   2,6
   3 Henrik Alburg               92 IF Göta                 5,28   3,2
   4 Pontus Fridberg             93 IFK Kristinehamn        5,26   1,7
   5 Filip Östman                93 IFK Kristinehamn        5,22   3,7
   6 Marcus Backman              93 Råby-Rekarne FIF        5,14   0,9
   7 Andreas Persson             92 Filipstads FIK          3,92   3,4

P15 Kula                           4.0 kg                   18/8
   1 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                14,25
   2 Jonatan Laack               92 SK Bore                13,40
   3 Anders Pettersson           93 Säffle FIK             13,25
   4 Michael Dahlström           92 IF Göta                13,03
   5 Oscar Vestlund              93 Kils AIK               12,12
   6 Oscar Arlestrand            92 IFK Sunne FK           11,91
   7 Matti Engström-Svensson     92 Filipstads FIK         10,57
   8 Henrik Bergqvist            93 Ekshärad Friidrot       9,81
   9 Viktor Warg                 93 KFUM Arvika             8,15
  10 Martin Bergqvist            93 Ekshärad Friidrot       7,48

P15 Diskus
   1 Jonatan Laack               92 SK Bore                47,81
   2 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                47,27
   3 Anders Pettersson           93 Säffle FIK             41,26
   4 Oscar Arlestrand            92 IFK Sunne FK           32,44
   5 Axel Frisén                 93 Stocksäters IF         28,60

P15 Slägga
   1 Jonatan Laack               92 SK Bore                53,16
   2 Mikael Larsson              92 SK Bore                49,35
   3 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                49,08
   4 Anders Pettersson           93 Säffle FIK             40,09
   5 Oscar Arlestrand            92 IFK Sunne FK           34,16
   6 Matti Engström-Svensson     92 Filipstads FIK         28,86

P15 Spjut
   1 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                54,70   rekord
   2 Jonatan Laack               92 SK Bore                48,54
   3 Michael Dahlström           92 IF Göta                46,23
   4 Filip Östman                93 IFK Kristinehamn       41,40
   5 Oscar Vestlund              93 Kils AIK               39,44
   6 Viktor Warg                 93 KFUM Arvika            37,19
   7 Henrik Bergqvist            93 Ekshärad Friidrot      30,02

P13 80m
    Försök  heat: 1                1,2                      18/8
   1 Mattias Backman             94 Råby-Rekarne FIF       10.11   q
   2 Albin Jönsson               94 IK  Vikings FIK        11.66   q
   3 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK           11.82   q
   4 Alexander Persson           95 IF Göta                11.90   q
     Joel Valdemarsson           94 IF Göta                  dns

    Försök  heat: 2                1,7                      18/8
   1 Benjamin Ahlbäck            94 IF Göta                11.09   q
   2 Howard Dladla               95 IF Göta                11.46   q
   3 Nils Andersson              94 SK Bore                12.01   q
   4 Johan Askmar                94 IF Göta                12.33
   5 Bletar Miftari              95 IK  Vikings FIK        12.45

    Final                          2,7                      18/8
   1 Mattias Backman             94 Råby-Rekarne FIF        9.92
   2 Benjamin Ahlbäck            94 IF Göta                11.23
   3 Howard Dladla               95 IF Göta                11.37
   4 Albin Jönsson               94 IK  Vikings FIK        11.69
   5 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK           11.84
   6 Nils Andersson              94 SK Bore                12.00
   7 Alexander Persson           95 IF Göta                12.24

P13 800m
    Final                                                   18/8
   1 Benjamin Ahlbäck            94 IF Göta              2:22.51
   2 Fredrik Finstad             94 Ekshärad Friidrot    2:22.77
   3 Howard Dladla               95 IF Göta              2:41.59
   4 Adrian Nilsson              95 SK Bore              2:47.95

P13 Häck 60m                       76 cm
    Final                          1,2                      18/8
   1 Tim Åhlin                   94 Kils AIK               10.78
   2 Pierre Strand               94 Filipstads FIK         11.32
   3 Nils Andersson              94 SK Bore                11.73
   4 Johan Askmar                94 IF Göta                12.67

P13 Höjd
   1 Benjamin Ahlbäck            94 IF Göta                  157
   2 Tim Åhlin                   94 Kils AIK                 152
   3 Alexander Persson           95 IF Göta                  152
   4 Albin Strid                 94 IF Göta                  140
   5 Adam Maschel                95 SK Bore                  135   x0
   6 Albin Jönsson               94 IK  Vikings FIK          135   xx0
   7 Bletar Miftari              95 IK  Vikings FIK          130=  0
     Nils Andersson              94 SK Bore                  130=  0
   9 Johan Askmar                94 IF Göta                  125

P13 Längd                          zon                      18/8
   1 Simon Karlén                94 KFUM Arvika             5,49   3,4

   2 Benjamin Ahlbäck            94 IF Göta                 4,84   3,9
   3 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK            4,46   1,4
   4 Albin Jönsson               94 IK  Vikings FIK         4,43   1,0
   5 Joel Valdemarsson           94 IF Göta                 4,34   0,8
   6 Pierre Strand               94 Filipstads FIK          4,19   1,3
   7 Johan Askmar                94 IF Göta                 4,19   1,6
                                                            4,15   0,0
   8 Bletar Miftari              95 IK  Vikings FIK         4,19   2,7
                                                            4,08   3,3
   9 Wictor Kramer               95 IF Göta                 4,13   1,4
  10 Albin Strid                 94 IF Göta                 4,07   2,3
  11 Alexander Persson           95 IF Göta                 4,05   2,5
  12 Nils Andersson              94 SK Bore                 3,95   1,4
  13 Henrik Persson              94 Filipstads FIK          3,09   1,4

P13 Kula                           3.0 kg                   18/8
   1 Mattias Backman             94 Råby-Rekarne FIF       14,40
   2 Jonatan Jardelid            94 SK Bore                12,72
   3 Simon Karlén                94 KFUM Arvika            12,13
   4 Adam Maschel                95 SK Bore                 9,75
   5 Johan Askmar                94 IF Göta                 9,63
   6 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK            8,94
   7 Albin Jönsson               94 IK  Vikings FIK         7,64

P13 Diskus
   1 Filip Löfvenholm            94 SK Bore                32,64
   2 Adam Maschel                95 SK Bore                32,31

   3 Jonatan Jardelid            94 SK Bore                31,15
   4 Johan Bjuremo               95 SK Bore                30,62
   5 Pierre Strand               94 Filipstads FIK         29,68
   6 Martin Jakobsson            94 SK Bore                27,82
   7 Johan Askmar                94 IF Göta                23,91
   8 Henrik Persson              94 Filipstads FIK         22,87
   9 Adrian Nilsson              95 SK Bore                20,54

P13 Spjut
   1 Filip Löfvenholm            94 SK Bore                43,53
   2 Johan Bjuremo               95 SK Bore                38,96
   3 Adam Maschel                95 SK Bore                37,13
   4 Bletar Miftari              95 IK  Vikings FIK        31,29
   5 Jonatan Jardelid            94 SK Bore                31,20
   6 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK           30,99
   7 Joel Valdemarsson           94 IF Göta                30,83
   8 Henrik Persson              94 Filipstads FIK         19,31

P11 60m
    Final                          1,9
   1 Eric Johansson              96 IFK Kristinehamn        8.93
   2 Simon Lorenz                96 IF Göta                 9.29
   3 Björn Lundgren              96 Kils AIK                9.99
   4 Kai Larsson                 96 IFK Sunne FK           10.43

P11 600m
    Final                                                   18/8
   1 Eric Johansson              96 IFK Kristinehamn     1:59.37
   2 Simon Lorenz                96 IF Göta              2:02.97
   3 Johan Alin                  96 IF Göta              2:04.83
   4 Felix Sandström             96 IK  Vikings FIK      2:05.89
   5 Kai Larsson                 96 IFK Sunne FK         2:17.69

P11 Häck 60m                       76 cm
    Final                          1,2                      18/8
   1 Kai Larsson                 96 IFK Sunne FK           15.70

P11 Höjd
   1 Oskar Warg                  96 KFUM Arvika              140
   2 Simon Evertsson             96 Trollhättans IF          137
   3 Eric Johansson              96 IFK Kristinehamn         125
   4 Johan Alin                  96 IF Göta                  115

P11 Längd                          zon                      18/8
   1 Oskar Warg                  96 KFUM Arvika             4,32   1,4
   2 Simon Evertsson             96 Trollhättans IF         4,11   0,3
   3 Eric Johansson              96 IFK Kristinehamn        4,07   1,6
   4 Johan Alin                  96 IF Göta                 3,89   3,1
   5 Simon Lorenz                96 IF Göta                 3,85   0,2
   6 Andreas Andersson           96 Mariestads AIF          3,31   1,8

P11 Kula                           2.0 kg                   18/8

   1 Oskar Warg                  96 KFUM Arvika            10,29
   2 Simon Evertsson             96 Trollhättans IF         9,84
   3 Kai Larsson                 96 IFK Sunne FK            7,59
   4 Björn Lundgren              96 Kils AIK                6,97
   5 Andreas Andersson           96 Mariestads AIF          6,52
   6 Johan Alin                  96 IF Göta                 5,75

P11 Spjut
   1 Oskar Warg                  96 KFUM Arvika            29,64
   2 Rasmus Eriksson             98 Kils AIK               28,86
   3 Andrée Nilsson              97 SK Bore                27,66
   4 Simon Evertsson             96 Trollhättans IF        26,73
   5 Lucas Rådström              97 Kils AIK               21,58
   6 Kai Larsson                 96 IFK Sunne FK           18,31
   7 Andreas Andersson           96 Mariestads AIF         17,09
   8 Björn Lundgren              96 Kils AIK               15,39

P10 60m
    Final                          3,0                      18/8
   1 Lucas Rådström              97 Kils AIK                9.27
   2 Henrik Larsson              99 IF Göta                 9.49
   3 Arber Miftari               98 IK  Vikings FIK         9.64
   4 Daniel Bodqvist             97 Säffle FIK              9.86
   5 Malcolm Eriksson            97 IF Göta                 9.93
   6 Simon Marklund              97 SK Bore                10.76

    Final                          1,7                      18/8
   1 Andreas Djuvfeldt           98 IF Göta                10.63
   2 Tobias Djuvfeldt            98 IF Göta                10.75

P10 600m
    Final                                                   18/8
   1 Daniel Bodqvist             97 Säffle FIK           2:00.32
   2 Malcolm Eriksson            97 IF Göta              2:03.50
   3 Lucas Rådström              97 Kils AIK             2:06.07
   4 Andrée Nilsson              97 SK Bore              2:06.30
   5 Rasmus Sandström            98 IK Viking FK         2:37.52

P10 Höjd
   1 Andrée Nilsson              97 SK Bore                  129   0
   2 Lucas Rådström              97 Kils AIK                 129   xx0
   3 Rasmus Eriksson             98 Kils AIK                 115
   4 Simon Marklund              97 SK Bore                  115
   5 Henrik Larsson              99 IF Göta                   93

P10 Längd                          zon                      18/8
   1 Lucas Rådström              97 Kils AIK                4,13   2,2
   2 Andrée Nilsson              97 SK Bore                 3,59   3,1
   3 Henrik Larsson              99 IF Göta                 3,53   2,8
   4 Eric Forsberg               98 IF Göta                 3,51   1,9
   5 Malcolm Eriksson            97 IF Göta                 3,43   0,6
   6 Daniel Bodqvist             97 Säffle FIK              3,30   2,1
   7 Andreas Djuvfeldt           98 IF Göta                 3,18   2,1
   8 Tobias Djuvfeldt            98 IF Göta                 3,02   -
   9 Arber Miftari               98 IK  Vikings FIK         2,99   -

P10 Kula                           2.0 kg                   18/8
   1 Andrée Nilsson              97 SK Bore                 8,76
   2 Rasmus Eriksson             98 Kils AIK                8,36
   3 Simon Marklund              97 SK Bore                 8,29
   4 Lucas Rådström              97 Kils AIK                7,95
   5 Arber Miftari               98 IK  Vikings FIK         6,63
   6 Eric Forsberg               98 IF Göta                 6,59

K 100m
    Final                          1,1                      18/8
   1 Lisa Wiik                   83 Västerås FK            13.04
   2 Sofie Wadelius              82 IF Göta                13.29
   3 Josefin Johansson           88 Eds SK                 13.41

K Häck 100m
    Final                          1,1                      18/8
   1 Lovisa Lindhe               89 IFK Kristinehamn       15.58

K Höjd

   1 Lovisa Lindhe               89 IFK Kristinehamn         145

K Stav
   1 Karin Sindsjö               87 IF Göta                  332

K Längd
     Mattias Brunström           88 IF Göta                 6,57   1,6     ut tävlan
   1 Rebecca Strand              89 Filipstads FIK          5,50   2,0
   2 Lovisa Lindhe               89 IFK Kristinehamn        5,17   1,4
   3 Lisa Wiik                   83 Västerås FK             5,02   1,5

K Tresteg
   1 Rebecca Strand              89 Filipstads FIK         12,05   1,7
   2 Kristin Franke Björkman     91 IF Göta                11,82   2,0
   3 Camilla Eriksson            88 Västerås FK            11,24   1,5
   4 Amanda Wegerman             91 Västerås FK            10,98   2,2
   5 Agnes Valdemarsson          91 IF Göta                10,61   1,9
   6 Alexandra By                92 KFUM Arvika            10,49   1,8

K Kula                             4.0 kg
   1 Elinor Forssander           88 Hässelby SK            11,50
   2 Josefin Berg                85 Östhammar FI           10,61

K Diskus
   1 Elinor Forssander           88 Hässelby SK            44,42

K Slägga                                                    18/8
   1 Marie Hilmersson            81 Falu IK                58,52
   2 Elinor Forssander           88 Hässelby SK            51,71

K Spjut
     Yuselin Greek               92 Filipstads FIK

F17 100m
    Försök  heat: 1                1,6                      18/8
   1 Julia Mlakar                90 IF Göta                12.34   q
   2 Erica Pettersson            90 Kils AIK               12.38   q
   3 Caroline Tegel              90 Trollhättans SK        13.15   q
   4 Nathalie Forsman            90 KFUM Arvika            15.93   q

    Försök  heat: 2                1,8                      18/8
   1 Elina Palmquist             91 Hagunda IF             12.33   q
   2 Mia Axelsson                91 IFK Kristinehamn       12.55   q
   3 Emilia Segerdahl            91 IF Göta                12.61   q
     Marine Jonsson              91 IF Göta                  dns

    Final                          1,5                      18/8
   1 Julia Mlakar                90 IF Göta                12.39
   2 Elina Palmquist             91 Hagunda IF             12.40
   3 Erica Pettersson            90 Kils AIK               12.43
   4 Mia Axelsson                91 IFK Kristinehamn       12.58
   5 Caroline Tegel              90 Trollhättans SK        13.41
     Nathalie Forsman            90 KFUM Arvika              dns
     Emilia Segerdahl            91 IF Göta                  dns

F17 400m
    Final
     Amira Masalin               90 Trollhättans IF

F17 800m
    Final                                                   18/8
   1 Sara Holmgren               90 IF Göta              2:49.10

F17 Häck 100m
    Final                          1,1                      18/8
   1 Andrea Nybäck               90 IK Westmannia          14.40
   2 Caroline Tegel              90 Trollhättans SK        15.45
   3 Terése Lindhe               91 IFK Kristinehamn       15.62

F17 Höjd
   1 Victoria Dronsfield         91 IF Göta                  178
   2 Amanda Wegerman             91 Västerås FK              165
   3 Sofie Skoog                 90 Ekshärad Friidrot        162
   4 Anna Stahle                 90 Trollhättans IF          153
   5 Terése Lindhe               91 IFK Kristinehamn         145

F17 Längd
   1 Andrea Nybäck               90 IK Westmannia           5,72   1,7
   2 Maja Rogemyr                91 IF Göta                 5,55   0,0
   3 Emilia Segerdahl            91 IF Göta                 5,49   2,0
   4 Terése Lindhe               91 IFK Kristinehamn        5,15   1,2
   5 Agnes Valdemarsson          91 IF Göta                 5,06   1,9
   6 Anna Svensson               90 Stocksäters IF          4,95   1,4
   7 Anna Stahle                 90 Trollhättans IF         4,59   1,5
   8 Amira Masalin               90 Trollhättans IF         4,49   1,8

F17 Kula                           3.0 kg
   1 Amanda Öberg                90 IF Göta                14,37
   2 Matilda Gunnarsson          90 Västerås FK            13,92
   3 Caroline Hermansson         91 Karlskoga FIF          12,59
   4 Mia Axelsson                91 IFK Kristinehamn       12,48
   5 Julia Rabe                  91 Bålsta IK              10,86
   6 Marine Jonsson              91 IF Göta                 9,77
   7 Terése Lindhe               91 IFK Kristinehamn        8,59
   8 Agnes Valdemarsson          91 IF Göta                 7,26

   9 Victoria Dronsfield         91 IF Göta                 7,10

F17 Diskus
   1 Anna Jonasson               91 SK Bore                41,04
   2 Amanda Öberg                90 IF Göta                35,15
   3 Mia Axelsson                91 IFK Kristinehamn       32,51
   4 Katja Vangsnes              91 Oppegård Friidret      32,11
   5 Caroline Hermansson         91 Karlskoga FIF          29,01

F17 Slägga                                                  18/8
   1 Katja Vangsnes              91 Oppegård Friidret      48,37
   2 Amanda Eriksson             90 Kils AIK               43,53
   3 Caroline Hermansson         91 Karlskoga FIF          40,12
   4 Anna Jonasson               91 SK Bore                39,96
   5 Gabriella Backman           91 IFK Kristinehamn       38,46

F17 Spjut
   1 Matilda Gunnarsson          90 Västerås FK            39,94
   2 Mia Axelsson                91 IFK Kristinehamn       37,56
   3 Julia Rabe                  91 Bålsta IK              32,48

F15 100m
    Försök  heat: 1                1,3                      18/8
   1 Maryann Andréasson          92 Kils AIK               12.79   q     A
   2 Lisa Eriksson               93 IF Göta                13.63   q     A
   3 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika            13.74   q     A
   4 Mathilda Sahlström          93 IF Göta                13.83   q     B
   5 Josefin Ekberg              93 IFK Kristinehamn       14.02   q     B
   6 Elin Nilsson                93 IK  Vikings FIK        14.30   q     B

    Försök  heat: 2                1,9                      18/8
   1 Caroline Taxén              94 Enköpings AI           13.07   q     A
   2 Elin Maxstadh               93 IF Göta                13.92   q     B
   3 Jenny Johansson             92 Ludvika FFI            13.94   q     B
     Jessica Gottmarsson         92 IF Göta                  dns
   4 Hyla Miftari                93 IK  Vikings FIK     14.65dns   14.643

    Försök  heat: 3                1,4                      18/8
   1 Caroline Sandsjoe           92 IF Göta                12.79   q     A
   2 Jennifer Wahlberg           92 Säffle FIK             13.33   q     A
   3 Elin Hultgren               92 Karlskoga FIF          13.41   q     A
   4 Elin Magnusson              93 IFK Växjö              13.81   q     B
   5 Hanna Widstrand             93 IF Göta                14.65   q     B 14.642

    Final                          0,9                      18/8
   1 Jenny Johansson             92 Ludvika FFI            13.95
   2 Mathilda Sahlström          93 IF Göta                13.97
   3 Elin Maxstadh               93 IF Göta                14.10
   4 Josefin Ekberg              93 IFK Kristinehamn       14.17
   5 Elin Nilsson                93 IK  Vikings FIK        14.64
   6 Hanna Widstrand             93 IF Göta                14.90
     Elin Magnusson              93 IFK Växjö                dns

    Final                          1,2                      18/8
   1 Maryann Andréasson          92 Kils AIK               13.01
   2 Caroline Taxén              94 Enköpings AI           13.12
   3 Jennifer Wahlberg           92 Säffle FIK             13.41
   4 Elin Hultgren               92 Karlskoga FIF          13.54
   5 Lisa Eriksson               93 IF Göta                13.81
   6 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika            14.11
     Caroline Sandsjoe           92 IF Göta                  dns

F15 800m
    Final                                                   18/8
   1 Hanna Borg                  92 IF Göta              2:28.31
   2 Caroline Andersson          92 IF Göta              2:33.74
   3 Felicia Zachrisson          93 Sävedalens AIK       2:44.36
   4 Elin Maxstadh               93 IF Göta              2:47.09
   5 Tamara Dragic               92 IF Göta              3:05.32

F15 Häck 80m
    Final                          1,8                      18/8
   1 Maryann Andréasson          92 Kils AIK               12.33
   2 Alexandra By                92 KFUM Arvika            12.70
   3 Elin Magnusson              93 IFK Växjö              13.11
   4 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika            13.25
   5 Felicia Zachrisson          93 Sävedalens AIK         15.66

F15 Höjd
   1 Lovisa Sonesson             92 IF Göta                  162
   2 Sofia Karlsson              92 Råby-Rekarne FIF         156
   3 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika              150
   4 Lisa Eriksson               93 IF Göta                  140   0
   5 Elin Maxstadh               93 IF Göta                  140   x0
   6 Mathilda Sahlström          93 IF Göta                  140   xx0

F15 Stav

   1 Anna Ogenvall               92 IF Göta                  252
   2 Sara Abrahamsson            93 IF Göta                  202
   3 Alicia Wargh                93 IF Göta                  182
   4 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn         162

F15 Längd
   1 Erica Fredriksson           93 IFK Sunne FK            4,96   0,9
   2 Elin Hultgren               92 Karlskoga FIF           4,90   1,7
   3 Josefin Ekberg              93 IFK Kristinehamn        4,78   2,9
   4 Louise Lundh                92 Linköpings GIF          4,75   1,3
   5 Amanda Björklund            92 IF Göta                 4,71   3,2
   6 Lisa Eriksson               93 IF Göta                 4,65   1,4
   7 Elin Nilsson                93 IK  Vikings FIK         4,58   1,9
   8 Jenny Johansson             92 Ludvika FFI             4,48   2,7
   9 Elin Magnusson              93 IFK Växjö               4,47   1,7
  10 Matilda Olsson              93 Karlskoga FIF           4,44   1,1
  11 Jennifer Wahlberg           92 Säffle FIK              4,43   2,0
  12 Elin Maxstadh               93 IF Göta                 4,38   1,6
  13 Alexandra By                92 KFUM Arvika             4,36   3,4
  14 Hanna Widstrand             93 IF Göta                 4,35   2,4
  15 Malin Nilsson               93 KFUM Arvika             4,27   1,3
  16 Mathilda Sahlström          93 IF Göta                 4,21   2,3

F15 Kula                           3.0 kg
   1 Johanna Larsson             92 Filipstads FIK         12,38
   2 Emilia Amb                  92 Bålsta IK              11,94
   3 Maria Wennlund              93 Filipstads FIK         10,26
   4 Rebecka Johansson           92 Karlskoga FIF          10,00
   5 Amanda Björklund            92 IF Göta                 9,93
   6 Mathilda Ehne               92 IF Göta                 9,55
   7 Linda Evers                 92 IF Göta                 8,50

F15 Diskus
   1 Maria Wennlund              93 Filipstads FIK         39,74
   2 Rebecka Johansson           92 Karlskoga FIF          38,45
   3 Johanna Larsson             92 Filipstads FIK         36,48
   4 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                34,63
   5 Jennifer Backman            93 IFK Kristinehamn       34,27
   6 Mathilda Ehne               92 IF Göta                31,66
   7 Linda Evers                 92 IF Göta                27,77
   8 Ida Thörngren               93 SK Bore                26,53
   - Amanda Björklund            92 IF Göta                    X

F15 Slägga                                                  18/8
   1 Johanna Larsson             92 Filipstads FIK         45,13
   2 Maria Wennlund              93 Filipstads FIK         40,72
   3 Rebecka Johansson           92 Karlskoga FIF          37,18
   4 Sofia Jakobsson             92 SK Bore                34,81
   5 Ida Thörngren               93 SK Bore                28,73
   6 Linda Evers                 92 IF Göta                28,51
   7 Elin Larsson                94 Säffle FIK             28,34

F15 Spjut
   1 Emilia Amb                  92 Bålsta IK              38,07
   2 Linn Nyström                92 Säffle FIK             35,64
   3 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                32,99
   4 Jennifer Wahlberg           92 Säffle FIK             29,90
   5 Sofia Jakobsson             92 SK Bore                28,49
   6 Malin Nilsson               93 KFUM Arvika            28,11
   7 Hanna Borg                  92 IF Göta                26,99
   8 Amanda Björklund            92 IF Göta                25,52
   9 Mathilda Ehne               92 IF Göta                24,08
  10 Ida Thörngren               93 SK Bore                24,00

F13 80m
    Försök  heat: 1                2,0                      18/8
   1 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK           11.10   q     A
   2 Klara Nordmark              94 IF Göta                11.33   q     A
   3 Jolin Östlund               94 Ekshärad Friidrot      11.42   q     A
   4 Elin Axelsson               94 Trollhättans IF        11.51   q     B
   5 Jorunn Lindström            95 Mariestads AIF         12.03   q     B
   6 Madeleine Matsson           94 IF Göta                13.12
   7 Emelie Eriksson             95 IF Göta                13.17

    Försök  heat: 2                1,5                      18/8
   1 Caroline Taxén              94 Enköpings AI           10.70   q     A
   2 Sofia Granander             94 Kils AIK               11.54   q     B
   3 Siri Andrén                 94 Sävedalens AIK         11.98   q     B
   4 Martina Persson             94 IK  Vikings FIK        12.41   q     B
   5 Sarah Larsson               95 IF Göta                12.49
   6 Julia Tienvieri             95 Trollhättans IF        12.54
   - Felicia Hosseini            94 IF Göta             dnsdisq.   §F4.3.11

    Försök  heat: 3                1,5                      18/8

   1 Sofia Sandgren              94 KFUM Örebro            11.20   q     A
   2 Malin Karlsson              94 Trollhättans IF        11.27   q     A
   3 Emma Olsson                 94 Kils AIK               11.36   q     A
   4 Anna Birgersson             94 Karlskoga FIF          11.43   q     B
   5 Madelene Tönnberg           95 IK  Vikings FIK        11.90   q     B
   6 Rebecca Samuelsson          94 IF Göta                12.54
     Sara Larsson                95 IF Göta                  dns

    Final                          2,2                      18/8
   1 Anna Birgersson             94 Karlskoga FIF          11.33
   2 Elin Axelsson               94 Trollhättans IF        11.51
   3 Sofia Granander             94 Kils AIK               11.53
   4 Jorunn Lindström            95 Mariestads AIF         11.83
   5 Madelene Tönnberg           95 IK  Vikings FIK        11.97
   6 Siri Andrén                 94 Sävedalens AIK         12.19
   7 Martina Persson             94 IK  Vikings FIK        12.51

    Final                          1,4                      18/8
   1 Caroline Taxén              94 Enköpings AI           10.63
   2 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK           11.11
   3 Sofia Sandgren              94 KFUM Örebro            11.17
   4 Malin Karlsson              94 Trollhättans IF        11.34
   5 Emma Olsson                 94 Kils AIK               11.44
   6 Klara Nordmark              94 IF Göta                11.55
   7 Jolin Östlund               94 Ekshärad Friidrot      11.60

F13 800m
    Final                                                   18/8
   1 Lisa Engman                 94 Kils AIK             2:28.52
   2 Sandra Olsson               95 SK Bore              2:30.58
   3 Elin Axelsson               94 Trollhättans IF      2:31.14
   4 Emma Olsson                 94 Kils AIK             2:33.04
   5 Jolin Östlund               94 Ekshärad Friidrot    2:44.31
   6 Lydia Martinsson            94 IF Göta              2:44.43
   7 Erika Anderskär             94 IF Göta              2:52.15
   8 Jorunn Lindström            95 Mariestads AIF       2:54.95
   9 Hanna Österberg             95 IF Göta              2:55.92
  10 Linnea Enström              95 IF Göta              2:58.36
  11 Isabelle Engström           95 IF Göta              3:18.34
     Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK             dns

F13 Häck 60m                       76 cm
    Försök  heat: 1                2,6                      18/8
   1 Anna Birgersson             94 Karlskoga FIF          10.37   q
   2 Elin Larsson                94 Säffle FIK             10.41   q
   3 Sofia Granander             94 Kils AIK               10.46   q
   4 Frida Johansson             95 IF Göta                10.47   q
   5 Hanna Engberg               94 Sävedalens AIK         10.83   q
   6 Hanna Österberg             95 IF Göta                11.91

    Försök  heat: 2                2,9                      18/8
   1 Martina Borgler             94 SK Bore                10.64   q
   2 Lisa Westlund               94 IF Göta                11.71   q
   3 Sofia Sandgren              94 KFUM Örebro            12.11
   4 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK           12.13
   5 Lovisa Svensson             95 Säffle FIK             12.28
     Sarah Larsson               95 IF Göta                  dnf

    Final                          2,8                      18/8
   1 Anna Birgersson             94 Karlskoga FIF          10.15
   2 Frida Johansson             95 IF Göta                10.34
   3 Sofia Granander             94 Kils AIK               10.39
   4 Elin Larsson                94 Säffle FIK             10.42
   5 Martina Borgler             94 SK Bore                10.49
   6 Hanna Engberg               94 Sävedalens AIK         10.86
   7 Lisa Westlund               94 IF Göta                11.22

F13 Höjd                                                    18/8
   1 Hanna Engberg               94 Sävedalens AIK           146   x0
   2 Martina Borgler             94 SK Bore                  146   xx0
   3 Lisa Westlund               94 IF Göta                  143
   4 Frida Johansson             95 IF Göta                  135
   5 Madelene Tönnberg           95 IK  Vikings FIK          130   0, x0
   6 Elin Larsson                94 Säffle FIK               130   x0, x0
   7 Hanna Österberg             95 IF Göta                  125   0
   8 Lovisa Svensson             95 Säffle FIK               125=  x0
     Malin Svensson              94 Filipstads FIK           125=  x0
  10 Fanny Petersson             95 Mariestads AIF           125   xx0
  11 Martina Persson             94 IK  Vikings FIK          113=  0
     Emelie Eriksson             95 IF Göta                  113=  0

F13 Längd                          zon
   1 Caroline Taxén              94 Enköpings AI            5,49   1,0

   2 Lydia Martinsson            94 IF Göta                 4,84   1,2
   3 Sara Thörn                  94 IF Göta                 4,63   1,4
   4 Martina Borgler             94 SK Bore                 4,59   1,9
   5 Emma Olsson                 94 Kils AIK                4,53   2,5
   6 Lisa Westlund               94 IF Göta                 4,48   2,5
   7 Sofia Granander             94 Kils AIK                4,47   3,6
   8 Hanna Engberg               94 Sävedalens AIK          4,40   2,4
   9 Frida Johansson             95 IF Göta                 4,39   2,0
  10 Jolin Östlund               94 Ekshärad Friidrot       4,30   2,3
  11 Lisa Engman                 94 Kils AIK                4,27   2,3
  12 Klara Nordmark              94 IF Göta                 4,25   1,4
  13 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK            4,18   1,6
  14 Siri Andrén                 94 Sävedalens AIK          4,16   2,1
  15 Madelene Tönnberg           95 IK  Vikings FIK         4,15   1,5
  16 Hanna Österberg             95 IF Göta                 3,94   2,7
  17 Sigrid Kjellgren            95 Kils AIK                3,89   1,2
  18 Rebecca Samuelsson          94 IF Göta                 3,82   0,0
  19 Isabelle Engström           95 IF Göta                 3,75   3,6
  20 Linnea Enström              95 IF Göta                 3,65   2,3
  21 Felicia Hosseini            94 IF Göta                 3,63   3,0
                                                            3,43   2,7
  22 Madeleine Matsson           94 IF Göta                 3,63   1,2
  23 Erika Anderskär             94 IF Göta                 3,58   1,6
  24 Emelie Eriksson             95 IF Göta                 3,42   2,0
  25 Martina Persson             94 IK  Vikings FIK         3,27   1,8

F13 Kula                           2.0 kg

   1 Martina Borgler             94 SK Bore                12,85
   2 Frida Ohlsson               94 SK Bore                12,80
   3 Erica Glimsholt             94 IFK Arbogas FK         11,58
   4 Sara Thörn                  94 IF Göta                11,48
   5 Elin Larsson                94 Säffle FIK             10,69
   6 Johanna Thörngren           95 SK Bore                10,33
   7 Frida Johansson             95 IF Göta                 9,43
   8 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn        9,39
   9 Michaela Lindgren           94 Mariestads AIF          8,43
  10 Sara Johansson              95 IFK Arbogas FK          8,17
  11 Siri Andrén                 94 Sävedalens AIK          7,83
  12 Malin Svensson              94 Filipstads FIK          7,79
  13 Martina Persson             94 IK  Vikings FIK         7,19
  14 Lovisa Svensson             95 Säffle FIK              7,10
  15 Julia Tienvieri             95 Trollhättans IF         6,65
  16 Emelie Eriksson             95 IF Göta                 6,60

F13 Diskus
   1 Martina Borgler             94 SK Bore                34,53
   2 Frida Ohlsson               94 SK Bore                34,31
   3 Johanna Thörngren           95 SK Bore                30,23
   4 Erica Glimsholt             94 IFK Arbogas FK         29,08
   5 Julia Karlsson              95 IF Göta                27,03
   6 Sandra Olsson               95 SK Bore                24,24
   7 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn       22,61
   8 Martina Persson             94 IK  Vikings FIK        20,67
   9 Sara Johansson              95 IFK Arbogas FK         19,69
  10 Malin Svensson              94 Filipstads FIK         18,28
  11 Sigrid Kjellgren            95 Kils AIK               17,50

F13 Spjut
   1 Frida Ohlsson               94 SK Bore                39,36
   2 Martina Borgler             94 SK Bore                34,36
   3 Erica Glimsholt             94 IFK Arbogas FK         29,74
   4 Johanna Thörngren           95 SK Bore                29,31
   5 Josephine Sahlström         94 SK Bore                24,34
   6 Malin Svensson              94 Filipstads FIK         22,07
   7 Madelene Tönnberg           95 IK  Vikings FIK        21,51
   8 Sara Johansson              95 IFK Arbogas FK         20,72
   9 Martina Persson             94 IK  Vikings FIK        17,66
  10 Sarah Larsson               95 IF Göta                 9,20
   - Frida Johansson             95 IF Göta                    X

F11 60m
    Final                          1,6                      18/8
   3 Anna Jansson                96 Kils AIK                9.61   q     B
     Julia Jansson               96 Kils AIK                9.50   q     B
   4 Sabina Maglic               96 IF Göta                 9.82   q     B
     Cornelia Biller             96 IF Göta                 9.91   q     B
     Sofia Dahlin                96 Säffle FIK              9.56   q     B
   5 Agnes Loneberg              96 Mariestads AIF          9.96   q     B
     Kristin Sjöö                96 IK  Vikings FIK         9.98   q     B
   6 Alva Englund                96 Säffle FIK             10.00

    Final                          2,3                      18/8
   1 Linnéa Hård                 96 Karlskoga FIF           8.77   q     A
     Izabell Kjellberg           96 IF Göta                 8.97   q     A
     Felicia Edgren              96 IFK Sunne FK            9.12   q     A
   2 Emely Zakariasén            96 IFK Kristinehamn        9.46   q     A
     Johanna Elfving             96 Stocksäters IF          9.19   q     A

     Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK            8.80   q     A
   3 Tilda Axford                96 IF Göta                 9.48   q     A

    Final                          2,8                      18/8
   5 Amanda Norberg              96 IK  Vikings FIK        10.11

    Final                          1,1                      18/8
   1 Sofia Dahlin                96 Säffle FIK              9.81
   2 Sabina Maglic               96 IF Göta                 9.85
   3 Cornelia Biller             96 IF Göta                10.01
   4 Kristin Sjöö                96 IK  Vikings FIK        10.02
   5 Agnes Loneberg              96 Mariestads AIF         10.19
     Julia Jansson               96 Kils AIK                 dns
     Anna Jansson                96 Kils AIK                 dns

    Final                          1,7                      18/8
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK            8.70
   2 Linnéa Hård                 96 Karlskoga FIF           8.80
   3 Izabell Kjellberg           96 IF Göta                 8.97
   4 Felicia Edgren              96 IFK Sunne FK            9.11
   5 Johanna Elfving             96 Stocksäters IF          9.48
   6 Emely Zakariasén            96 IFK Kristinehamn        9.71
   7 Tilda Axford                96 IF Göta                 9.79

F11 600m
    Final                                                   18/8
   1 Sabina Maglic               96 IF Göta              1:56.20
   2 Linn Söderholm              96 IF Rigor             1:57.02
   3 Jacqueline Larsson          96 IF Göta              2:02.88
   4 Julia Marklund              96 SK Bore              2:05.52
   5 Felicia Edgren              96 IFK Sunne FK         2:07.26
   6 Cornelia Biller             96 IF Göta              2:07.79
   7 Tilda Axford                96 IF Göta              2:13.75
   8 Emilia Vestlund             96 Kils AIK             2:14.74
   9 Linnéa Ohlsson              96 Mariestads AIF       2:32.19



F11 Häck 60m                       76 cm
    Försök  heat: 1                2,0                      18/8
   1 Linnéa Hård                 96 Karlskoga FIF          10.87   q
   2 Irene Ekelund               97 Kils AIK               12.24   q
   3 Julia Marklund              96 SK Bore                12.65   q
   4 Jacqueline Larsson          96 IF Göta                12.89   q
   5 Tilda Axford                96 IF Göta                13.39   q
   6 Julia Jansson               96 Kils AIK               13.47
   7 Linnéa Ohlsson              96 Mariestads AIF         16.14

    Försök  heat: 2                1,6                      18/8
   1 Emely Zakariasén            96 IFK Kristinehamn       13.12   q
   2 Sabina Maglic               96 IF Göta                13.22   q
   3 Julia Kjellberg             97 SK Bore                13.55
   4 Ella Sjödin                 97 SK Bore                13.71
   5 Anna Jansson                96 Kils AIK               13.86
   6 Cornelia Biller             96 IF Göta                14.23
     Martina Appel               96 IF Göta                  dnf

    Final                          1,6                      18/8
   1 Linnéa Hård                 96 Karlskoga FIF          10.77
   2 Sabina Maglic               96 IF Göta                12.47
   3 Jacqueline Larsson          96 IF Göta                12.82
   4 Julia Marklund              96 SK Bore                12.93
   5 Emely Zakariasén            96 IFK Kristinehamn       13.01
   6 Tilda Axford                96 IF Göta                13.33
     Irene Ekelund               97 Kils AIK                 dns

F11 Höjd                                                    18/8
   1 Johanna Elfving             96 Stocksäters IF           137   omhopp 140
   2 Izabell Kjellberg           96 IF Göta                  137   omhopp 137
   3 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK             134
   4 Linnéa Hård                 96 Karlskoga FIF            128
   5 Julia Marklund              96 SK Bore                  125
   6 Linn Söderholm              96 IF Rigor                 125
   7 Cornelia Biller             96 IF Göta                  120
   8 Anna Jansson                96 Kils AIK                 115
   9 Julia Jansson               96 Kils AIK                 115
  10 Kristin Sjöö                96 IK  Vikings FIK          110
  11 Agnes Loneberg              96 Mariestads AIF           110
  12 Emely Zakariasén            96 IFK Kristinehamn         110=
     Sofia Dahlin                96 Säffle FIK               110=
  14 Emilia Vestlund             96 Kils AIK                 103=
     Martina Maxstadh            96 IF Göta                  103=
  16 Amanda Norberg              96 IK  Vikings FIK          103

F11 Längd                          zon

   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK            4,43   3,6
   2 Izabell Kjellberg           96 IF Göta                 4,38   2,6
   3 Felicia Edgren              96 IFK Sunne FK            4,18   2,4
   4 Julia Marklund              96 SK Bore                 4,09   4,4
   5 Johanna Elfving             96 Stocksäters IF          4,08   1,9
   6 Anna Jansson                96 Kils AIK                4,07   3,3
   7 Jacqueline Larsson          96 IF Göta                 4,00   1,9
   8 Julia Jansson               96 Kils AIK                3,95   3,7
   9 Emely Zakariasén            96 IFK Kristinehamn        3,78   2,0
  10 Sabina Maglic               96 IF Göta                 3,71   1,5
  11 Linn Söderholm              96 IF Rigor                3,67   2,4
  12 Martina Appel               96 IF Göta                 3,65   0,5
  13 Tilda Axford                96 IF Göta                 3,50   -1,3
                                                            3,50
  14 Agnes Loneberg              96 Mariestads AIF          3,50   2,3
  15 Alva Englund                96 Säffle FIK              3,31   2,7
  16 Martina Maxstadh            96 IF Göta                 3,17   3,0
  17 Kristin Sjöö                96 IK  Vikings FIK         3,07   1,0

F11 Kula                           2.0 kg

   1 Julia Marklund              96 SK Bore                 9,91
   2 Johanna Elfving             96 Stocksäters IF          8,35
   3 Sofia Dahlin                96 Säffle FIK              7,09
   4 Emely Zakariasén            96 IFK Kristinehamn        7,01
   5 Alva Englund                96 Säffle FIK              6,54
   6 Izabell Kjellberg           96 IF Göta                 6,54
                                                            6,53
   7 Cornelia Biller             96 IF Göta                 6,37
   8 Jacqueline Larsson          96 IF Göta                 6,16
   9 Linnéa Ohlsson              96 Mariestads AIF          5,50
  10 Martina Maxstadh            96 IF Göta                 5,27
  11 Kristin Sjöö                96 IK  Vikings FIK         4,70
  12 Amanda Norberg              96 IK  Vikings FIK         4,38

F11 Spjut                                                   18/8
   1 Julia Marklund              96 SK Bore                25,11
   2 Julia Kjellberg             97 SK Bore                20,41

   3 Kristin Sjöö                96 IK  Vikings FIK        16,57
   4 Emely Zakariasén            96 IFK Kristinehamn       13,33
   5 Cornelia Biller             96 IF Göta                10,18
   6 Amanda Norberg              96 IK  Vikings FIK         9,20
   7 Linnéa Ohlsson              96 Mariestads AIF          8,55

F10 60m
    Försök  heat: 1                2,0                      18/8
   1 Irene Ekelund               97 Kils AIK                9.33   q     A
   2 Agnes Larsson               97 IF Göta                 9.37   q     A
   3 Moa Carlsson                97 IFK Kristinehamn       10.00   q     B
   4 Beatrice Larsson            98 IF Göta                10.28
   5 Sofia Welenstrand           97 SK Bore                10.30
   6 Linnéa Andersson            98 Mariestads AIF         10.39
   7 Elsa Frisén                 97 Stocksäters IF         10.70

    Försök  heat: 2                2,9                      18/8
   1 Matilda Arlestrand          97 IFK Sunne FK            9.52   q     A
   2 Emma Sahlström              97 IF Göta                 9.83   q     A
   3 Julia Kjellberg             97 SK Bore                 9.87   q     B
   4 Emma Berggren               98 Säffle FIK             10.03   q     B
   5 Minna Svärd                 98 Kils AIK               10.09   q     B
   6 Lovisa Martinsson           98 IF Göta                10.15   q     B
   7 Hanne Carlsson              97 IFK Kristinehamn       10.38

    Försök  heat: 3                1,7                      18/8
   1 Hanna Johansson             97 IF Göta                 9.65   q     A
   2 Maja Thörn                  97 IF Göta                 9.76   q     A
   3 Kjellina Pettersson         97 IK  Vikings FIK         9.84   q     A
   4 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                9.94   q     B
   5 Matilda Holmberg            98 Malung FI               9.97   q     B
   6 Victoria Sandsjoe           98 IF Göta                10.70

    Final                          1,3                      18/8
   1 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                9.75
   2 Julia Kjellberg             97 SK Bore                 9.84
   3 Matilda Holmberg            98 Malung FI              10.10
   4 Emma Berggren               98 Säffle FIK             10.25
   5 Moa Carlsson                97 IFK Kristinehamn       10.28
   6 Minna Svärd                 98 Kils AIK               10.28
   7 Lovisa Martinsson           98 IF Göta                10.37

    Final                          3,4                      18/8
   1 Agnes Larsson               97 IF Göta                 9.37
   2 Matilda Arlestrand          97 IFK Sunne FK            9.59
   3 Hanna Johansson             97 IF Göta                 9.69
   4 Maja Thörn                  97 IF Göta                 9.73
   5 Kjellina Pettersson         97 IK  Vikings FIK         9.84
   6 Emma Sahlström              97 IF Göta                 9.93
     Irene Ekelund               97 Kils AIK                 dns

F10 600m
    Final                                                   18/8
   1 Ella Sjödin                 97 SK Bore              1:58.06
   2 Matilda Arlestrand          97 IFK Sunne FK         2:06.25
   3 Moa Carlsson                97 IFK Kristinehamn     2:08.58
   4 Minna Svärd                 98 Kils AIK             2:11.54
   5 Lovisa Martinsson           98 IF Göta              2:14.66
     Matilda Holmberg            98 Malung FI                dns

F10 Höjd                                                    18/8

   1 Hanna Johansson             97 IF Göta                  120
   2 Matilda Holmberg            98 Malung FI                115=  0
     Irene Ekelund               97 Kils AIK                 115=  0
     Julia Kjellberg             97 SK Bore                  115=  0
   5 Ella Sjödin                 97 SK Bore                  115=  x0
     Sofia Welenstrand           97 SK Bore                  115=  x0
   7 Moa Carlsson                97 IFK Kristinehamn         110
   8 Linn Karlsson               97 Kils AIK                 110
   9 Hanne Carlsson              97 IFK Kristinehamn         105
  10 Emma Sahlström              97 IF Göta                   93=  0
     Sandra Vestlund             99 Kils AIK                  93=  0

F10 Längd                          zon
   1 Matilda Arlestrand          97 IFK Sunne FK            3,88   0,3
   2 Irene Ekelund               97 Kils AIK                3,85   1,8
   3 Julia Kjellberg             97 SK Bore                 3,64   3,3
   4 Kjellina Pettersson         97 IK  Vikings FIK         3,61   3,6
   5 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                3,59   2,5
   6 Agnes Larsson               97 IF Göta                 3,55   2,3
   7 Maja Thörn                  97 IF Göta                 3,51   3,4
   8 Emma Sahlström              97 IF Göta                 3,40   3,0
   9 Moa Carlsson                97 IFK Kristinehamn        3,36   4,9
  10 Lovisa Martinsson           98 IF Göta                 3,35   1,6
  11 Ella Sjödin                 97 SK Bore                 3,34   2,3
                                                            3,25
  12 Beatrice Larsson            98 IF Göta                 3,34   2,0
                                                            3,23
  13 Hanna Johansson             97 IF Göta                 3,27   2,2
  14 Hanne Carlsson              97 IFK Kristinehamn        3,26   1,2
  15 Linnéa Andersson            98 Mariestads AIF          3,25   2,2
  16 Minna Svärd                 98 Kils AIK                3,23   2,3
  17 Sofia Welenstrand           97 SK Bore                 3,22   1,5
  18 Matilda Holmberg            98 Malung FI               3,20   2,5
  19 Elsa Frisén                 97 Stocksäters IF          2,94   2,4
  20 Victoria Sandsjoe           98 IF Göta                 2,89   1,8

F10 Kula                           2.0 kg
   1 Madeleine Josefsson         97 Filipstads FIK          8,43
   2 Sofia Welenstrand           97 SK Bore                 7,35
   3 Hanna Johansson             97 IF Göta                 6,14
   4 Stina Olsson                97 SK Bore                 6,11
   5 Maja Thörn                  97 IF Göta                 6,05
   6 Linn Karlsson               97 Kils AIK                6,04
   7 Julia Kjellberg             97 SK Bore                 5,68
   8 Ella Sjödin                 97 SK Bore                 5,53
   9 Moa Carlsson                97 IFK Kristinehamn        5,17
  10 Linnéa Andersson            98 Mariestads AIF          5,04
  11 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                4,84
  12 Victoria Sandsjoe           98 IF Göta                 4,82
  13 Matilda Holmberg            98 Malung FI               4,69
  14 Emma Sahlström              97 IF Göta                 4,39

Uppdaterad: 30 MAR 2010 22:29 Skribent: Mats Svärdsen

Postadress:
IFK Sunne FIK - Friidrott
Box 292
68626 Sunne

Kontakt:
Tel: 0705839689
E-post: mats.svardsen@sunne....

Se all info