Hoppa till sidans innehåll

27-29 juni, Världsungdomsspelen, Göteborg


Resultat Världsungdomsspelen 2008
Datum:          27-29 juli 2008
Plats:          Ullevi, Göteborg
Arrangör:       Örgryte IS                    
Tävl.led:       Per Crona och Mats Svensson
Väder:         15-20 grader och endast några enstaka regndroppar
Uppdaterad:    31 juli 2008
M 100m
P19 100m
    Försök  heat: 1                -0,5                     28/6
   1 Mike Kalisz                 89 Sparta Atletik DE      11.02   q
   2 Thamer Al Tarshi            89 Aspire Qatar QAT       11.13   q
   3 David Östling               90 Rånäs 4 H              11.24   q
   4 Marcus Carlsson             89 KFUM Kristianstad      11.69
   5 Tobias Biberg               90 Turebergs FK           11.74
   6 Mikael Skalenius            90 Örgryte IS             12.10
   7 Jeppe Bligaard              90 Skive AM DEN           12.17
    Försök  heat: 2                1,1                      28/6
   1 Mathias Dufournier          90 IK Vikings Friidr      10.98   q
   2 Peter Osazuwa               89 BUL NOR                11.16   q
   3 Simon Mukiibi               90 Huddinge AIS           11.32   q
   4 Tomas Olsson                89 Kils AIK               11.79
   5 Marcus Hansson              90 Falu IK                11.98
   6 Tormod Frogner Borge        89 Tönsberg FIK NOR       12.00
   7 Essa Ahmed                  90 Aspire Qatar QAT       12.02
   8 Andreas Larsson             89 IFK Sunne FK           13.17
    Försök  heat: 3                0,2                      28/6
   1 Philip Björnå Berntsen      89 Tjalve NOR             10.87   q
   2 Robin Kruse                 89 Upsala IF              11.25   q
   3 Fredrik Höög                89 IF Udd                 11.30   q
   4 Torstein Nöstvold Harnes    89 IL Valder NOR          11.76
   5 Patrik Holmberg             90 Huddinge AIS           11.89
   6 Jesper Höva                 89 Nesbyen NOR            12.03
   7 Andreas Frafjord            90 Skjalg IL NOR          12.49
    Försök  heat: 4                -0,7                     28/6
   1 Daniel Norgren              90 IF Kville              11.29   q
   2 Nicholas Coleman            90 Västerås FK            11.34   q
   3 Simon Johansson             90 Ullevi FK              11.36   q
   4 Erik Nilsson                89 IF Rigor               11.67
   5 Bjarki Gislason             90 UFA ICE                11.78
   6 Patrik Ahonen               90 KFUM Örebro            11.87
   7 Jacob Gunnefur              90 Huddinge AIS           12.36
   8 Kennie Pettersson           89 Klippans FK            12.96
    Försök  heat: 5                -0,2                     28/6
   1 Carlos Fröjd                90 Strömstads IF          10.92   q
   2 Dennis Carlsson             90 Alvesta FI             11.22   q
   3 Nick Egelund Arenander      89 Ballerup DEN           11.50
   4 Felix Siljebäck-Larsen      89 Västerås FK            11.55
   5 Magnus Jutman               90 Huddinge AIS           11.89
   6 Mikael Boije af Gennäs      89 Mölndals AIK           11.90
   7 Christoffer Vannas          90 Ullevi FK              12.46
   8 Chris Leyden                90 Shettleston Harri      12.65
    Försök  heat: 6                -0,8                     28/6
   1 Dean Adams                  90 Nordirland NI          10.99   q
   2 Alexander Winger Dahlström  89 Iveland NOR            11.14   q
   3 Henrik Holmberg             89 Vik IL NOR             11.55
   4 Linus Vigert                90 Hammarby IF            11.62
   5 Filip Essbrant              90 Åhus FK                11.75
   6 Usman Ashraf                89 Glasgow SCO            12.04
   7 Mathijs Rots                90 Holland NED            12.20
   8 Christoffer Adielsson       89 Mölndals AIK           12.29
   - Christer Phan               90 Ullevi FK           Ej start
    Försök  heat: 7                1,0                      28/6
   1 Sindre Rörvik               89 Kaupanger IL NOR       11.21   q
   2 Rasmus Olsen                89 Köbenhavns IF DEN      11.29   q
   3 Lars Tangnes Frantzen       90 Mogutten IL NOR        11.40
   4 Erik Johansen               89 Norna Salhus NOR       11.51
   5 Ole K Försund               89 IL Gneist NOR          11.91
   6 Stian Aaltvedt              89 Uraedd FI NOR          12.10
   7 Joel Duong                  90 Ullevi FK              12.19
   8 Rain Kallaste               89 Hammarby IF            13.15
    Finalheat  heat: 1             -0,5                     28/6
   1 Philip Björnå Berntsen      89 Tjalve NOR             10.72
   2 Carlos Fröjd                90 Strömstads IF          10.83
   3 Mathias Dufournier          90 IK Vikings Friidr      10.94
   4 Dean Adams                  90 Nordirland NI          11.00
   5 Mike Kalisz                 89 Sparta Atletik DE      11.16
   6 Peter Osazuwa               89 BUL NOR                11.18
   7 Sindre Rörvik               89 Kaupanger IL NOR       11.36
   - Alexander Winger Dahlström  89 Iveland NOR           diskv.   õF.4.3.11
     Thamer Al Tarshi            89 Aspire Qatar QAT    Ej start
    Finalheat  heat: 2             1,1                      28/6
   1 David Östling               90 Rånäs 4 H              11.15
   2 Fredrik Höög                89 IF Udd                 11.23
   3 Rasmus Olsen                89 Köbenhavns IF DEN      11.23
   4 Simon Mukiibi               90 Huddinge AIS           11.26
   5 Simon Johansson             90 Ullevi FK              11.61
   - Nicholas Coleman            90 Västerås FK         Ej start
     Robin Kruse                 89 Upsala IF           Ej start
     Dennis Carlsson             90 Alvesta FI          Ej start
     Daniel Norgren              90 IF Kville           Ej start
P19 Längd                                                   28/6
   1 Björn Wilson                90 IK Orient               7,17   1,6
   2 Erik Persson                89 Malmö AI                7,12   1,3
   3 Jonas Mögenburg             90 Tyrving NOR             7,11   0,7
   4 David Kallebäck             89 Varbergs GIF            6,77   1,7
   5 Joli Koivu                  90 ÖID Friidrott FIN       6,76w  3,2
                                                            6,74   -0,4
   6 Lars Tangnes Frantzen       90 Mogutten IL NOR         6,75w  3,8
                                                            6,57   1,3
   7 Nuhi Amerllahi              90 Malmö AI                6,68   0,8
   8 Markus Kristiansson         90 IFK Lund                6,53   -0,8
   9 Martin Bergqvist            90 IK Westmannia FI        6,42w  2,7
                                                            3,33   0,9
  10 Erik Olsson                 89 Örgryte IS              6,38   -0,2
  11 Sindre Rörvik               89 Kaupanger IL NOR        6,16   0,0
  12 Marcus Hansson              90 Falu IK                 6,13   2,1
                                                            5,92   1,5
  13 Bjarki Gislason             90 UFA ICE                 6,12   1,1
  14 Mike Hansen                 89 Ballerup DEN            6,07   2,2
                                                            5,70   0,5
  15 Viktor Ohlsson              89 Råby-Rekarne FIF        6,04w  3,8
  16 Mårten Hansson              89 KA 2 IF                 6,02   0,7
  17 Andreas Olsson              89 Klippans FK             5,84   0,7
  18 Jacob Gunnefur              90 Huddinge AIS            5,78   0,4
  19 Tormod Frogner Borge        89 Tönsberg FIK NOR        5,75w  2,4
                                                            5,18   1,6
  20 Adas Liberta                90 Ullevi FK               5,66   -0,7
  21 Andreas Larsson             89 IFK Sunne FK            5,58   2,0
  22 Stian Aaltvedt              89 Uraedd FI NOR           5,45w  2,6
                                                            4,05   -0,1
  23 Mathijs Rots                90 Holland NED             5,33   0,8
  24 Henrik Nilsson              90 IFK Helsingborg         5,17   0,1
  25 Joel Duong                  90 Ullevi FK               5,06   -2,0
   - Christer Phan               90 Ullevi FK                  X
P17 Diskus                         1.5 kg                   29/6
   1 Erik Fluge                  91 Norge NOR              53,17
   2 Stefan Sundler              91 SK Bore                50,14
   3 Jonatan Laack               92 SK Bore                46,55
   4 Erik Sundlöf                91 Glanshammars IF        45,96
   5 Sebastian Axell             91 Lerum Friidrott        44,35
   6 Omar Essa Shameya           92 Aspire Qatar QAT       43,63
   7 Erik Schenström             91 Nyköpings BIS          43,57
   8 Marcus Nilsson              91 Högby IF               42,64
   9 Simon Lindblom              91 Råby-Rekarne FIF       42,10
  10 Daniel Ståhl                92 Spårvägens FK          41,37
  11 Fredrik Simensen            92 Norge NOR              40,93
  12 Adam Chiguer                91 Huddinge AIS           39,92
  13 Oday Amer Ahmed             91 Aspire Qatar QAT       38,57
  14 Andreas Grahn               92 Västerås FK            38,26
  15 Mattias Hansson-Bergén      92 Huddinge AIS           37,07
  16 Calum Nicholl               92 Shettleston Harri      36,46
  17 Mattias Andersson           91 IFK Lund               35,98
  18 Ahmed Amer Ahmed            92 Aspire Qatar QAT       35,63
  19 Niklas Bardin               92 Ullevi FK              35,02
  20 Christer B Stenersröd       91 Halden IL NOR          34,93
  21 Jonatan Lilja               92 Hovslätts IK           34,50
  22 Störk Avelsgaars Lien       92 Stjördal FIK NOR       34,08
  23 Jabor Jasim Al Mohanndi     91 Aspire Qatar QAT       33,13
  24 Nicolas Rytilahti           92 Haugesund IL NOR       32,68
  25 Erik Schuss                 92 Malmö AI               32,57
  26 Anton Hilmersson            92 Ullevi FK              29,65
  27 Oskar Arlestrand            92 IFK Sunne FK           27,50
   - Arwid Koskinen              92 Huddinge AIS               X
     Philip Gustafsson           92 Katrineholms SK            X
P17 Slägga                         5.0 kg                   28/6
   1 Oday Amer Ahmed             91 Aspire Qatar QAT       64,41
   2 Rikard Villanger            91 Norge NOR              60,65
   3 Ahmed Amer Ahmed            92 Aspire Qatar QAT       60,64
   4 Oliver Carlehed             91 IK Ymer                57,22
   5 Mattias Andersson           91 IFK Lund               53,71
   6 Rasmus Leo                  91 IK Ymer                53,65
   7 Niklas Bardin               92 Ullevi FK              52,68
   8 Adbulrahman Dafi Al Shahaw  92 Aspire Qatar QAT       50,23
   9 Omar Essa Shameya           92 Aspire Qatar QAT       46,48
  10 Christer B Stenersröd       91 Halden IL NOR          46,21
  11 Björn Almström              91 IFK Lidingö            44,95
  12 Emil Olars                  91 Södertälje IF          44,40
  13 Jacob Lindh                 92 Hovslätts IK           43,99
  14 Sebastian Kemdal            91 Västerås FK            43,55
  15 Rikard Lorén                92 Ullevi FK              34,15
  16 Oskar Arlestrand            92 IFK Sunne FK           33,46
   - Alexander Messer            91 Alingsås IF                X
     Anton Hilmersson            92 Ullevi FK                  X
F15 300m
    Finalheat  heat: 1                                      29/6
   1 Daniella Busk               93 Malmö AI               40.75   1
   2 Sara Rönnby                 93 Enhörna IF             40.98   2
   3 Stina Troest                94 Själland DEN           42.27   3 42.267
   4 Sara Jernfält               93 KFUM Örebro            42.86   8
   5 Emma Backström              93 Falu IK                42.91   9
   6 Annie Dahlgren              93 Lerum Friidrott        43.17   13
   7 Charlotte Skogström         93 Täby IS                43.40   19
   8 Marine Alfredsson           93 Rånäs 4 H              43.40   20
   - Johanna Gateman             93 Strömstads IF         diskv.   - õF4.2.9
    Finalheat  heat: 2                                      29/6
   1 Line Gjerde                 94 Uraedd FI NOR          42.27   4 42.268
   2 Alice Sjölén                94 Sundsvalls FI          42.40   5
   3 Jessica Bloodworth          93 Tranås AIF             43.11   10
   4 Lovisa Nyrenström Gidehag   94 Bromma IF              43.36   17
   5 Nicole Uddén                93 IK Sisu                43.38   18
   6 Olivia Danell               93 Hakarpspojkarna        43.44   21
   7 Malin Scheller              93 Varbergs GIF           43.81   23
   8 Hörn Valdimarsdottir        93 Fjölnir Island IC      45.36   37
   - Sofia Jäger-Stenberg        94 Sundbybergs IK      Ej start   -
    Finalheat  heat: 3                                      29/6
   1 Julia Hässel                94 Turebergs FK           42.52   7
   2 Steinunn Erla Davidsdottir  93 UMSE ISL               43.15   12
   3 Frida Åhsberg               93 Villstad GIF           43.22   15
   4 Sofia Granander             94 Kils AIK               44.48   28
   5 Melina Nordström            93 SoIK Hellas            44.92   31
   6 Ebba Knutsson               93 IK Sisu                45.01   33
   7 Ida Holm                    93 Lerum Friidrott        45.26   35
   8 Anna Matson                 93 Falu IK                45.58   38
   - Emma Björklund              94 Falu IK             Ej start   -
    Finalheat  heat: 4                                      29/6
   1 Trine Knorborg              93 Skive AM DEN           43.21   14
   2 Elin Axelsson               94 Trollhättans IF        44.98   32
   3 Emma Hansson                93 IK Sisu                45.14   34
   4 Clara von Corswant          93 Mölndals AIK           45.86   43
   - Maja Dahlqvist              94 Kvarnsvedens GoIF     diskv.   - õF4.2.9
     Rachael Whittle             94 Glasgow SCO         Ej start   -
     Vilde Svortevik             94 Laksevåg NOR        Ej start   -
     Johanna Winnansson          93 Turebergs FK        Ej start   -
    Finalheat  heat: 5                                      29/6
   1 Evelina Åhman               93 Sundsvalls FI          42.50   6
   2 Stine Bosheim               94 Larvik NOR             43.29   16
   3 Hanna Öhlund                93 Boden FI               43.51   22
   4 Elin Maxstadh               93 IF Göta                44.00   24
   5 Cajsa Kihlman               93 IFK Helsingborg        44.20   27
   6 Vera Sigurdardottir         94 IR ISL                 45.29   36
   7 Angeliqua Lafon             93 Söderhamns IF          45.68   40
   - Johanna Kristin Johannesdo  94 IR ISL              Ej start   -
    Finalheat  heat: 6                                      29/6
   1 Rebecca Nicholson           94 Shettleston Harri      44.88   30
   2 Heidur Torisdottir          93 IR ISL                 45.64   39
   3 Emelinda Engholm            94 Hässelby SK            46.16   45
   4 Helen Andreasson            93 IK Orient              46.54   46
   5 Synne Sörensen              93 Uraedd FI NOR          46.60   47
   6 Thea Stensaker              93 Sparta Atletik DE      47.59   53
   7 Hilda Margret Ragnarsdotti  93 IR ISL                 50.93   58
   - Elin Aslaug Helgadottir     93 IR ISL              Ej start   -
    Finalheat  heat: 7                                      29/6
   1 Kajsa Jönsson               94 Malmö AI               44.52   29
   2 Rachel Ellior               93 Shettleston Harri      47.36   50
   3 Amanda Lundberg             93 Boden FI               47.83   54
   4 Therese Nylander            93 Söderhamns IF          48.79   56
   5 Kirstin Wood                94 Shettleston Harri      50.35   57
   6 Jacqueline Karlsson         94 Katrineholms SK        52.00   60
   7 Klara Run Hilmarsdottir     94 IR ISL                 55.87   61
   - Maria Run Gunnlaugsdottir   93 Armann ISL          Ej start   -
    Finalheat  heat: 8                                      29/6
   1 Maureen Rots                93 Holland NED            43.13   11
   2 Sanna Olström               94 Rånäs 4 H              44.15   26
   3 Björg Gunnarsdottir         94 IR ISL                 45.64   39
   4 Julia Blomberg              94 Mosjö FK               45.69   41
   5 Sandra Bakken Stöle         93 Sandnes IL NOR         47.43   51
   6 Johanna Bergman             93 IFK Halmstad           47.98   55
   - Sara Berglöf                94 Sundbybergs IK        diskv.   - õF4.2.9
     Julia Rist                  94 Malmö AI            Ej start   -
    Finalheat  heat: 9                                      29/6
   1 Anna Bogunovic Jakobsen     93 Skjalg IL NOR          44.11   25
   2 Moa Larsson                 93 IFK Sunne FK           45.76   42
   3 Unnbjörj Joma Omarsdottir   94 Armann ISL             45.88   44
   4 Rebecca Hagström            94 IF Göta                47.25   48
   5 Louise Harker               94 Mosjö FK               47.35   49
   6 Angelica Öhrn               94 Mosjö FK               47.49   52
   7 Jasmine Z Cederblad         94 IK Finish              51.06   59
   - Ida Hansen                  93 KFUM Arvika         Ej start   -
 
F15 Tresteg                                                 28/6
   1 Christiane H Gjerde         93 Norna Salhus NOR       11,79   -0,1
   2 Julia Gustafsson            94 Frövi IK               11,35   0,6
   3 Louise Arvidsson            93 Vittsjö GIK            11,31   0,7
   4 Jennifer Czerapowicz        93 Ullevi FK              11,24   2,1
                                                           10,94   0,0
   5 Ida Marie Hjelmeland        94 Norna Salhus NOR       11,22   0,2
   6 Charlotte Skogström         93 Täby IS                11,14   0,8
   7 Emma Backström              93 Falu IK                11,13   0,6
   8 Melinda Holm                93 IK Finish              10,79   -0,8
   9 Elina Rapp                  93 IK Sisu                10,64   -0,8
  10 Marte Wilsson               94 Kristiansand NOR       10,53   0,6
  11 Lynn Johnson                94 Ullevi FK              10,50   -1,4
  12 Kamila Pietruszka           94 Göteborgs Kv IK        10,47   1,1
  13 Dominika Struska            93 Karlskoga FIF          10,46   -0,1
  14 Matilde Jensen              94 Aalborg Atletik D      10,41   0,6
  15 Elisabeth Bäckman           93 Bollnäs FIK            10,41   1,3
  16 Julia Eriksson              94 Ullevi FK              10,41   1,2
  17 Eline Breilid               93 Kristiansand NOR       10,40   -0,5
  18 Linda Nilsson               93 Södertälje IF          10,39   0,1
  19 Denise Sandell              94 Wedevågs IF            10,34   0,7
  20 Emma Ören                   93 Uraedd FI NOR          10,34   -0,1
  21 Emelie Nyberg               94 IK Finish              10,33   0,4
  22 Maria Run Gunnlaugsdottir   93 Armann ISL             10,31   -0,6
  23 Linnea Zackrisson           93 Kvarnsvedens GoIF      10,30   0,6
  24 Sofia Jäger-Stenberg        94 Sundbybergs IK         10,23   -0,7
  25 Vera Sigurdardottir         94 IR ISL                 10,02   0,6
  26 Agnes Eva Torarinsdottir    93 UFA ICE                 9,97   -0,2
  27 Linnea Ivarsson             94 Lerum Friidrott         9,96   0,5
  28 Stine Sörensen Landsnes     93 Kristiansand NOR        9,96   0,6
  29 Maria Lundgren              94 IK Finish               9,90   0,3
  30 Vilde Svortevik             94 Laksevåg NOR            9,90   0,5
  31 Kristin Dahlin-Hedqvist     93 IK Vikings Friidr       9,87   0,4
  32 Moa Larsson                 93 IFK Sunne FK            9,80   -0,5
  33 Hörn Valdimarsdottir        93 Fjölnir Island IC       9,72
  34 Tina Helen Bergem           94 Kristiansand NOR        9,67   0,8
  35 Tora Spangen Normann        94 BUL NOR                 9,63   -0,1
  36 Hilda Margret Ragnarsdotti  93 IR ISL                  9,56   0,5
  37 Frida Thorsås               94 Uraedd FI NOR           9,52   -0,1
  38 Emma Norss                  94 Södertälje IF           9,47   0,4
  39 Elin Jönsson                93 Varbergs GIF            9,38   0,4
  40 Karoline H Andersen         93 Halden IL NOR           9,24   -0,2
  41 Synne Sörensen              93 Uraedd FI NOR           9,23   0,2
  42 Elvira Borg                 93 Tranås AIF              9,18   -0,3
  43 Amelie Toft                 94 Malmö AI                8,97   0,7
  44 Guro Skaraas Johnsen        93 Uraedd FI NOR           8,85   -0,4
  45 Michaela Flyckt-Werlevik    94 Turebergs FK            8,20   0,1
  46 Klara Run Hilmarsdottir     94 IR ISL                  7,99   -0,1
   - Celina Solend               93 Bremnes IL NOR             X
F13 80m
    Försök  heat: 1                2,1                      28/6
   1 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK           10.35w  q
   2 Maila Conde-Alleyne         95 Malmö AI               10.62w  q
   3 Arna Stefania Gudmunsdotti  95 IR ISL                 11.00w  q
   4 Malin Skogström             95 Täby IS                11.43w
   5 Caroline Elkjaer            95 Aalborg Atletik D      11.47w
   6 Marinda Petersson           95 Hässleholms AIS        11.89w
   7 Linnea Nilsson              95 Strands IF             12.28w
    Försök  heat: 2                2,1                      28/6
   1 Elin Lindeblad              95 Högby IF               10.99w  q
   2 Matilda Matthys             95 GoIF Tjalve            11.20w
   3 Vera Rönngard               95 Malmö AI               11.31w
   4 Annet Tadema                95 Holland NED            11.36w
   5 Lisa Thomson                95 Shettleston Harri      11.61w
   6 Margret Lilja Arnardottir   95 IR ISL                 11.79w
   7 Ida Seger-Undén             95 KFUM Örebro            12.05w
   8 Ellen Kärrström             95 Sundbybergs IK         12.16w
    Försök  heat: 3                -2,5                     28/6
   1 Ellen Widengård             95 Tanums IF              11.00   q
   2 Elisa Margret Palmadottir   95 IR ISL                 11.22
   3 Lina Petersson              95 Malmö AI               11.29
   4 Katinka Pattyranie          95 Ullevi FK              11.48
   5 Paula Llano                 95 Laksevåg NOR           11.68
   6 Angelique Ullberg           95 IK Ymer                12.26
   7 Nicole Gonzalez             95 Sundbybergs IK         12.69
   8 Johanna Elisa Skuladottir   95 Fjölnir Island IC      14.27
    Försök  heat: 4                -0,1                     28/6
   1 Wilma Kroon                 95 Malmö AI               11.00   q
   2 Siri Lindén                 95 Falu IK                11.15
   3 Camilla L Rönning           95 Nittedal IL NOR        11.23
   4 Kristin Liv Svabo           95 IR ISL                 11.46
   5 Sofie Berglöf               95 Sundbybergs IK         11.57
   6 Matilda Åkerstedt           95 Tranås AIF             11.83
   7 Sarah Gerber                95 Södertälje IF          12.03
   8 Emma Leufstedt              95 Varbergs GIF           12.39
    Försök  heat: 5                2,0                      28/6
   1 Jenny Carlsson              95 Ullevi FK              10.76   q
   2 Sofia Mossberg              95 Falu IK                11.11   q
   3 Alice Lidén                 95 Tranås AIF             11.26
   4 Natalie Möllerberg          95 Malmö AI               11.42
   5 Johanna Larsson             95 Villstad GIF           11.46
   6 Elin Öberg                  95 Habo Friidrott 04      11.50
   7 Sveinborg Katla Danelsdott  95 UMSE ISL               12.45
    Försök  heat: 6                2,1                      28/6
   1 Emilia Eriksson             95 IFK Lund               10.45w  q
   2 Evelina Dahlberg            95 Högby IF               10.98w  q
   3 Erika Löke                  95 Falu IK                11.33w
   4 Tilda Alnervik              95 Habo Friidrott 04      11.75w
   5 Inez Mannerstedt            95 Sundbybergs IK         11.81w
   6 Rannveig Dora Baldursdotti  95 IR ISL                 11.98w
   7 Linn Samuelsson             95 Tranås AIF             11.99w
    Försök  heat: 7                0,9                      28/6
   1 Marie Caroline Andersen     95 Själland DEN           11.13
   2 Lisa Sandström              95 IFK Sunne FK           11.14
   3 Sanna Adolfsson             95 Svenljunga IK          11.16
   4 Brogan Watt                 95 Shettleston Harri      11.35
   5 Hekla Run Amundadottir      95 IR ISL                 11.57
   6 Malin Kvist                 95 Mölndals AIK           11.71
   7 Olivia Wiktorsson           95 Östersunds GIF         11.75
   8 Hanna Lyth                  95 IFK Göteborg           12.15
    Försök  heat: 8                1,0                      28/6
   1 Martha Traore               95 Själland DEN           10.84   q
   2 Malin Roth                  95 Kongahälla AIK         11.08   q
   3 Linn Carlsson               95 Sundsvalls FI          11.32
   4 Emelie Larsson              95 Mölndals AIK           11.34
   5 Fanny Roos                  95 Ljungby FIK            11.80
   6 Heidrun Torarinsdottir      95 Fjölnir Island IC      12.35
   7 Fanny Näslund               95 Östersunds GIF         12.35
   8 Sigrid Borge                95 Österöy IL NOR         12.58
    Försök  heat: 9                0,2                      28/6
   1 Hedvig Nykvist              95 Tranås AIF             10.63   q
   2 Emma Schagerström           95 KFUM Örebro            11.12   q
   3 Hanna Orre                  95 Säters IF              11.14
   4 Shade Oluware               95 IK Ymer                11.35
   5 Tova Jonsson                95 Strands IF             11.84
   6 Indiana  Svala Olafsdottir  95 Fjölnir Island IC      12.55
   7 Solveig Agnarsdottir        95 UFA ICE                12.79
    Försök  heat: 10               2,4                      28/6
   1 Emelie Orosz                95 Ljungby FIK            10.64w  q
   2 Frida Olofsson              95 IF Udd                 11.09w  q
   3 Karoline Maria Aas          95 Uraedd FI NOR          11.20w
   4 Lovisa Thörngren            95 Falu IK                11.29w
   5 Hanna Johansson             95 Säters IF              11.64w
   6 Ida Eriksson                95 IK Ymer                11.69w
   7 Sveinbjörg Sara Baldursdot  95 Fjölnir Island IC      12.24w
    Försök  heat: 11               1,2                      28/6
   1 Sanna Ericson               95 Falu IK                10.95   q
   2 Mathilde Heltbech           95 Själland DEN           11.00   q
   3 Caroline Martinussen        95 Aalborg Atletik D      11.14
   4 Elin Eriksson               95 Ängebo IK              11.71
   5 Ida Persson                 95 Malmö AI               12.06
   6 Natalie Wanhainen           95 IFK Göteborg           12.22
   7 Marte Brenna Steinbakken    95 Minerva NOR            12.39
   8 Moa Wikner                  95 Strands IF             12.90
    Finalheat  heat: 1             -0,1                     28/6
   1 Emilia Eriksson             95 IFK Lund               10.26
   2 Hedvig Nykvist              95 Tranås AIF             10.37
   3 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK           10.40
   4 Emelie Orosz                95 Ljungby FIK            10.62
   5 Maila Conde-Alleyne         95 Malmö AI               10.64
   6 Jenny Carlsson              95 Ullevi FK              10.64
   7 Martha Traore               95 Själland DEN           10.94
   8 Evelina Dahlberg            95 Högby IF               10.96
   9 Sanna Ericson               95 Falu IK                11.14
    Finalheat  heat: 2             2,6                      28/6
   1 Ellen Widengård             95 Tanums IF              10.54w
   2 Arna Stefania Gudmunsdotti  95 IR ISL                 10.74w
   3 Wilma Kroon                 95 Malmö AI               10.81w
   4 Elin Lindeblad              95 Högby IF               10.90w
   5 Mathilde Heltbech           95 Själland DEN           10.99w
   6 Frida Olofsson              95 IF Udd                 11.20w
   7 Sofia Mossberg              95 Falu IK                11.23w
   8 Malin Roth                  95 Kongahälla AIK         11.29w
   - Emma Schagerström           95 KFUM Örebro         Ej startw
F13 200m                           zon
    Finalheat  heat: 1             0,3                      29/6
   1 Hedvig Nykvist              95 Tranås AIF             26.22   1
   2 Emilia Eriksson             95 IFK Lund               27.05   3
   3 Evelina Dahlberg            95 Högby IF               27.08   4
   4 Ellen Widengård             95 Tanums IF              27.30   5
   5 Elise Malmberg              95 Hässleholms AIS        27.44   7
   6 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK           27.52   10
   7 Emelie Orosz                95 Ljungby FIK            27.65   12
   8 Paula Llano                 95 Laksevåg NOR           27.90   14
   9 Mathilde Heltbech           95 Själland DEN           28.11   16
    Finalheat  heat: 2             -0,1                     29/6
   1 Emma Schagerström           95 KFUM Örebro            27.31   6
   2 Arna Stefania Gudmunsdotti  95 IR ISL                 27.49   8
   3 Wilma Kroon                 95 Malmö AI               27.50   9
   4 Nathalie Fast Ekström       95 Mölndals AIK           27.90   13
   5 Frida Olofsson              95 IF Udd                 28.13   18
   6 Karoline Maria Aas          95 Uraedd FI NOR          28.19   19
   7 Siri Lindén                 95 Falu IK                28.30   20
   8 Camilla L Rönning           95 Nittedal IL NOR        28.54   26
   9 Malin Skogström             95 Täby IS                29.04   34
    Finalheat  heat: 3             0,0                      29/6
   1 Elisa Margret Palmadottir   95 IR ISL                 27.54   11
   2 Caroline Martinussen        95 Aalborg Atletik D      28.10   15
   3 Ida Lindgren                95 Malmö AI               28.35   21
   4 Stina Kilborn               95 Göteborgs Kv IK        28.43   22
   5 Kristin Liv Svabo           95 IR ISL                 28.47   23
   6 Sofia Mossberg              95 Falu IK                28.49   24
   7 Felicia Young               95 Solna FIK              28.67   27
   8 Erika Löke                  95 Falu IK                29.00   32
   9 Leah Röste                  95 Tyrving NOR            29.45   40
    Finalheat  heat: 4             0,3                      29/6
   1 Malin Wilén                 95 IFK Helsingfors F      28.12   17
   2 Ragnhild Kilborn            95 Göteborgs Kv IK        28.84   29
   3 Nina Lundin                 95 Göteborgs Kv IK        28.94   30
   4 Olivia Wiktorsson           95 Östersunds GIF         29.13   36
   5 Hekla Run Amundadottir      95 IR ISL                 29.20   38
   6 Katharina Most              95 Odense Atletik DE      29.40   39
   7 Elin Sjöberg                95 Mölndals AIK           30.03   46
   8 Linnéa Vikström             95 Boden FI               30.08   47
   9 Angelika Karlsson Theander  95 GoIF Tjalve            30.42   51
    Finalheat  heat: 5             0,4                      29/6
   1 Hanna Jansson               95 Falu IK                28.50   25
   2 Agnes Johansson             95 Trollhättans SK        29.16   37
   3 Anna Mathisen               95 Stenungsunds FI        29.56   42
   4 Johanna Brady               95 Shettleston Harri      29.80   43
   5 Birgit Kos                  95 Holland NED            29.86   44
   6 Sarah Gerber                95 Södertälje IF          29.89   45
   7 Stella Winters              95 Shettleston Harri      30.21   49
   8 Kerri Haran                 95 Shettleston Harri      30.44   52
   9 Marinda Petersson           95 Hässleholms AIS        30.70   55
    Finalheat  heat: 6             -1,1                     29/6
   1 Fanny Roos                  95 Ljungby FIK            29.46   41
   2 Moa Larsson                 95 IK Sisu                30.20   48
   3 Inez Mannerstedt            95 Sundbybergs IK         30.69   54
   4 Sofie Berglöf               95 Sundbybergs IK         30.91   57
   5 Hannah Heggarty             95 Shettleston Harri      31.23   60
   6 Rannveig Dora Baldursdotti  95 IR ISL                 31.77   61
   7 Frida Nilsson               95 Södertälje IF          33.56   67
   - Ida Seger-Undén             95 KFUM Örebro         Ej start   -
     Sveinbjörg Sara Baldursdot  95 Fjölnir Island IC   Ej start   -
    Finalheat  heat: 7             -0,2                     29/6
   1 Alice Petersson             95 Kalmar SK              26.60   2
   2 Malin Roth                  95 Kongahälla AIK         29.05   35
   3 Margret Lilja Arnardottir   95 IR ISL                 30.26   50
   4 Heidrun Torarinsdottir      95 Fjölnir Island IC      30.96   58
   5 Ellen Kärrström             95 Sundbybergs IK         31.11   59
   6 Nicole Gonzalez             95 Sundbybergs IK         32.08   62
   7 Sveinborg Katla Danelsdott  95 UMSE ISL               32.16   63
   8 Lise Karlsson               95 Sundbybergs IK         32.30   64
   9 Fanny Näslund               95 Östersunds GIF         32.55   66
    Finalheat  heat: 8             -0,7                     29/6
   1 Shade Oluware               95 IK Ymer                28.83   28
   2 Erika Lövqvist              95 Hagunda IF             28.95   31
   3 Annet Tadema                95 Holland NED            29.03   33
   4 Johanna Holmén Svensson     95 Alingsås IF            30.69   53
   5 Angelique Ullberg           95 IK Ymer                30.74   56
   6 Andrea Ågren                95 Lerum Friidrott        32.32   65
   7 Malin Sandberg              95 Alingsås IF            34.21   68
   8 Johanna Elisa Skuladottir   95 Fjölnir Island IC      35.46   69
   - Marte Brenna Steinbakken    95 Minerva NOR         Ej start   -
F13 Längd                          zon                      29/6
   1 Matilda Matthys             95 GoIF Tjalve             5,32   1,2
   2 Elise Malmberg              95 Hässleholms AIS         5,27   0,2
   3 Alice Petersson             95 Kalmar SK               5,25   0,3
   4 Emelie Orosz                95 Ljungby FIK             5,16   0,4
   5 Lisa Sandström              95 IFK Sunne FK            5,14   1,8
   6 Elin Lindeblad              95 Högby IF                5,12   0,0
   7 Sofia Mossberg              95 Falu IK                 4,96   1,3
   8 Siri Lindén                 95 Falu IK                 4,94   2,3
   9 Hanna Jansson               95 Falu IK                 4,85   1,6
  10 Shade Oluware               95 IK Ymer                 4,83   0,8
  11 Alexia Holse                95 GoIF Tjalve             4,81   2,3
  12 Sandra B Christensen        95 Själland DEN            4,80   1,2
  13 Hekla Run Amundadottir      95 IR ISL                  4,80   1,6
  14 Malin Skogström             95 Täby IS                 4,79   1,2
  15 Erika Löke                  95 Falu IK                 4,78   0,7
  16 Anette Höiland              95 Kristiansand NOR        4,75   0,4
  17 Annet Tadema                95 Holland NED             4,74   0,9
  18 Martha Traore               95 Själland DEN            4,73   -0,5
  19 Natalie Möllerberg          95 Malmö AI                4,73   1,4
  20 Marie Caroline Andersen     95 Själland DEN            4,71   0,1
  21 Josefin Enoksson            95 Klippans FK             4,70   0,1
  22 Linn Samuelsson             95 Tranås AIF              4,69   0,7
  23 Brogan Watt                 95 Shettleston Harri       4,66   2,2
  24 Stina Kilborn               95 Göteborgs Kv IK         4,65   2,0
  25 Lina Petersson              95 Malmö AI                4,64   0,4
  26 Anna Mathisen               95 Stenungsunds FI         4,63   0,3
  27 Elisa Margret Palmadottir   95 IR ISL                  4,62   -0,1
  28 Alice Lidén                 95 Tranås AIF              4,62   1,6
  29 Nina Lundin                 95 Göteborgs Kv IK         4,62   1,5
  30 Ragnhild Kilborn            95 Göteborgs Kv IK         4,61   1,1
  31 Ellen Widengård             95 Tanums IF               4,60   -0,1
  32 Paula Llano                 95 Laksevåg NOR            4,58   0,4
  33 Hanna Orre                  95 Säters IF               4,58   0,6
  34 Felicia Young               95 Solna FIK               4,57   0,0
  35 Vera Rönngard               95 Malmö AI                4,57   -0,2
  36 Solveig B Thoresen          95 Halden IL NOR           4,57   1,3
  37 Lisa Thomson                95 Shettleston Harri       4,57   1,6
  38 Kristin Liv Svabo           95 IR ISL                  4,53   1,2
  39 Emelie Larsson              95 Mölndals AIK            4,49   0,3
  40 Linn Carlsson               95 Sundsvalls FI           4,49   1,0
  41 Emilia Eriksson             95 IFK Lund                4,45   0,4
  42 Tova Jonsson                95 Strands IF              4,45   1,2
  43 Agnes Johansson             95 Trollhättans SK         4,44   0,1
  44 Sigrid Ottstad Hansen       95 Halden IL NOR           4,44   0,4
  45 Paulina Hermansson          95 Ullevi FK               4,40   1,4
  46 Angelika Karlsson Theander  95 GoIF Tjalve             4,39   0,9
  47 Josefine Hjortskog          95 Kongahälla AIK          4,39   0,9
  48 Arna Stefania Gudmunsdotti  95 IR ISL                  4,38   1,0
  49 Nathalie Fast Ekström       95 Mölndals AIK            4,37   0,0
  50 Sofie Berglöf               95 Sundbybergs IK          4,37   0,7
  51 Malin Wilén                 95 IFK Helsingfors F       4,31   -0,8
  52 Inez Mannerstedt            95 Sundbybergs IK          4,31   0,6
  53 Evelina Linjamaa            95 Frösö IF                4,30   1,3
  54 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK            4,28   0,8
  55 Johanna Edlund              95 Mölndals AIK            4,27   1,9
  56 Ida Persson                 95 Malmö AI                4,26   0,9
  57 Rannveig Dora Baldursdotti  95 IR ISL                  4,25   1,2    
  58 Sanna Ericson               95 Falu IK                 4,25   0,7     
  59 Sabine Hofmann              95 Lerum Friidrott         4,24   0,4
  60 Tea Skjelland               95 Skive AM DEN            4,23   0,9
  61 Nike Alfredsson             95 Rånäs 4 H               4,18   0,0
  62 Hanna Johansson             95 Säters IF               4,12   0,3
  63 Ida Seger-Undén             95 KFUM Örebro             4,11   0,8
  64 Margret Lilja Arnardottir   95 IR ISL                  4,09   2,0
  65 Johanna Holmén Svensson     95 Alingsås IF             4,08   2,0
  66 Heidrun Torarinsdottir      95 Fjölnir Island IC       4,06   1,4
  67 Lise Karlsson               95 Sundbybergs IK          4,03   1,8
  68 Sveinborg Katla Danelsdott  95 UMSE ISL                4,03   0,3
  69 Emma Dahlberg Hermansson    95 Habo Friidrott 04       3,92   0,2
  70 Fanny Näslund               95 Östersunds GIF          3,88   0,9
  71 Indiana  Svala Olafsdottir  95 Fjölnir Island IC       3,88   0,2
  72 Andrea Ågren                95 Lerum Friidrott         3,84   0,9
  73 Ellen Kärrström             95 Sundbybergs IK          3,80   0,8
  74 Nicole Gonzalez             95 Sundbybergs IK          3,77   1,3
  75 Amanda Rosendahl            95 Habo Friidrott 04       3,76   1,0
  76 Marte Brenna Steinbakken    95 Minerva NOR             3,72   -0,1
  77 Frida Nilsson               95 Södertälje IF           3,63   0,0
  78 Sveinbjörg Sara Baldursdot  95 Fjölnir Island IC       3,59   0,3
  79 Emma Leufstedt              95 Varbergs GIF            3,57   1,0
  80 Malin Sandberg              95 Alingsås IF             3,53   1,6
  81 Rebecca Lychou              95 Habo Friidrott 04       3,43   2,2
  82 Moa Wikner                  95 Strands IF              3,30   -0,2
  83 Johanna Elisa Skuladottir   95 Fjölnir Island IC       3,21   0,3
  84 Solveig Agnarsdottir        95 UFA ICE                 3,19   0,6
F13 Tresteg                        zon                      28/6
   1 Jenny Carlsson              95 Ullevi FK              11,14   -0,4
   2 Elin Lindeblad              95 Högby IF               11,02   0,6
   3 Alexia Holse                95 GoIF Tjalve            10,85   1,8
   4 Frances E Varela Byrkjnes   94 Norna Salhus NOR       10,84   1,4
   5 Hekla Run Amundadottir      95 IR ISL                 10,74   -0,3
   6 Lisa Sandström              95 IFK Sunne FK           10,46   0,1
   7 Ronja Olsson                95 Ullevi FK              10,45   0,8
   8 Malin Skogström             95 Täby IS                10,41   1,9
   9 Emelie Orosz                95 Ljungby FIK            10,15   -0,1
  10 Erika Löke                  95 Falu IK                10,06   0,5
  11 Siri Lindén                 95 Falu IK                 9,93   1,3
  12 Linn Samuelsson             95 Tranås AIF              9,93   -0,1
  13 Sofia Mossberg              95 Falu IK                 9,92   0,1
  14 Elin Öberg                  95 Habo Friidrott 04       9,92   2,2
                                                            9,65   -0,2
  15 Emelie Larsson              95 Mölndals AIK            9,92   0,2
  16 Elin Magnusson              95 Sävedalens AIK          9,81   -0,8
  17 Kristin Liv Svabo           95 IR ISL                  9,77   2,5
                                                            9,76   -0,9
  18 Frida Furebring Sund        95 IFK Lund                9,73   -0,9
  19 Elisa Margret Palmadottir   95 IR ISL                  9,64   -0,6
  20 Frida Olofsson              95 IF Udd                  9,63   0,4
  21 Linn Carlsson               95 Sundsvalls FI           9,50   0,7
  22 Olivia Wiktorsson           95 Östersunds GIF          9,47   0,5
  23 Karoline Maria Aas          95 Uraedd FI NOR           9,41   1,2
  24 Johanna Larsson             95 Villstad GIF            9,40   0,0
  26 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK            9,28   0,0
  27 Rannveig Dora Baldursdotti  95 IR ISL                  9,27   0,0
  28 Caroline Elkjaer            95 Aalborg Atletik D       9,20   -0,4
  29 Inez Mannerstedt            95 Sundbybergs IK          9,20   1,1
  30 Malin Kvist                 95 Mölndals AIK            9,15   -0,5
  31 Fanny Öhrn-Selahn           95 Sundbybergs IK          9,11   0,0
  32 Tova Jonsson                95 Strands IF              9,04   2,6
                                                            8,85   -0,2
  33 Isabell Norstedt            95 IFK Helsingborg         8,87   0,2
  34 Heidrun Torarinsdottir      95 Fjölnir Island IC       8,69   -0,4
  35 Elin Eriksson               95 Ängebo IK               8,42   0,0
  36 Sveinborg Katla Danelsdott  95 UMSE ISL                8,18   -0,8
  37 Nicole Gonzalez             95 Sundbybergs IK          8,06   1,7
  38 Moa Wikner                  95 Strands IF              7,90   1,3
  39 Rebecka Greberg             95 Mölndals AIK            7,75   -0,4
  40 Johanna Elisa Skuladottir   95 Fjölnir Island IC       7,50   2,6
                                                            7,24   -0,2
F12 80m
    Försök  heat: 1                -0,4                     28/6
   1 Sanna Andersson             96 IF Hagen               11.28   q
   2 Adriana Janic               96 Luleå Friidrott        11.42   q
   3 Elin Jakobsson              96 Gefle IF               11.86
   4 Liza Larsson                96 Hagunda IF             11.97
   5 Bogey Ragnheidur Leosdotti  96 IR ISL                 12.16
   6 Fanny Thorsberg             96 Säters IF              12.17
   7 Edona Mehmeti               96 Högby IF               12.62
   8 Julia Ögren                 96 Varbergs GIF           12.94
    Försök  heat: 2                -0,8                     28/6
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK           10.70   q
   2 Julia Axelsson Svärd        96 Ängelholms IF          11.37   q
   3 Josefin Laestadius          96 Boden FI               11.65   q
   4 Moa Ullgren                 96 GoIF Tjalve            11.91
   5 Catarina Larsson            96 Ängebo IK              12.03
   6 Irma Ekmecic                96 Högby IF               12.35
   7 Michelle Strandberg         96 Råby-Rekarne FIF       12.54
   8 Sigrun Helgadottir          96 IR ISL                 13.65
    Försök  heat: 3                1,5                      28/6
   1 Linnéa Hård                 96 Karlskoga FIF          10.78   q
   2 Madeleine Björlin-Delmar    96 IFK Göteborg           11.35   q
   3 Maja Johansson              96 Ängebo IK              11.77   q
   4 Ylva Engdahl                96 Danderyds SK           11.95
   5 Sigrudur Karlsdottir        96 IR ISL                 11.99
   6 Ida Wiik                    96 Säters IF              12.49
   7 Sara Alexandersson          96 Strands IF             16.74
    Försök  heat: 4                2,1                      28/6
   1 Mari Forbord Anderssen      96 Kristiansand NOR       10.74w  q
   2 Mikaela Johannesson         96 IK Heros               10.95w  q
   3 Stina Gustafsson            96 Ärla IF                11.37w  q
   4 Emilia Hammarström          96 Wärnamo SK             11.50w  q
   5 Felicia Börjesson           96 Lerum Friidrott        11.56w  q
   6 Emma Nilsson                96 Habo Friidrott 04      11.82w
   7 Anita Hinriksdottir         96 IR ISL                 11.97w
   8 Ida Karlsson                96 IK Hinden              12.06w
    Försök  heat: 5                -0,2                     28/6
   1 Gabrielle Wehlander         96 Göteborgs Kv IK        11.61   q
   2 Tove Ågren                  96 Falu IK                11.61   q
   3 Hanna Gustavsson            96 Motala AIF             11.96
   4 Kristin Margret Kristjansd  96 IR ISL                 12.15
   5 Ellinor Englundh            96 Säters IF              12.31
   6 Maja Sigurdsson             96 Malmö AI               12.47
   7 AsgerdurJana Agustdottir       UFA ICE                12.61
   - Jessica Strömbeck           96 Motala AIF            diskv.   õF4.3.11
    Försök  heat: 6                -2,5                     28/6
   1 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn       11.36   q
   2 Michaela Nitz               96 IFK Märsta             11.57   q
   3 Nicole McCann               96 Shettleston Harri      11.75   q
   4 Anna Hildingsson            96 Mosjö FK               11.86
   5 Hanna Johnsson              96 Sundbybergs IK         12.06
   6 Kajsa Eriksson              96 Sävedalens AIK         12.32
   7 Linn Riddarström            96 Motala AIF             12.94
   8 Petra Waage                 96 IR ISL                 13.33
    Finalheat  heat: 1             1,6                      28/6
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK           10.67
   2 Mari Forbord Anderssen      96 Kristiansand NOR       10.75
   3 Mikaela Johannesson         96 IK Heros               10.86
   4 Linnéa Hård                 96 Karlskoga FIF          11.07
   5 Sanna Andersson             96 IF Hagen               11.16
   6 Julia Axelsson Svärd        96 Ängelholms IF          11.27
   7 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn       11.27
   8 Madeleine Björlin-Delmar    96 IFK Göteborg           11.38
   9 Stina Gustafsson            96 Ärla IF                11.57
    Finalheat  heat: 2             0,6                      28/6
   1 Josefin Laestadius          96 Boden FI               11.41
   2 Tove Ågren                  96 Falu IK                11.41
   3 Nicole McCann               96 Shettleston Harri      11.48
   4 Emilia Hammarström          96 Wärnamo SK             11.53
   5 Felicia Börjesson           96 Lerum Friidrott        11.81
   6 Maja Johansson              96 Ängebo IK              12.10
   - Michaela Nitz               96 IFK Märsta          Ej start
     Gabrielle Wehlander         96 Göteborgs Kv IK     Ej start
     Adriana Janic               96 Luleå Friidrott     Ej start
F12 200m
    Finalheat  heat: 1             -0,3                     29/6
   1 Mikaela Johannesson         96 IK Heros               27.11   1
   2 Linnéa Hård                 96 Karlskoga FIF          27.20   2
   3 Mari Forbord Anderssen      96 Kristiansand NOR       27.66   3
   4 Alexandra Everett           96 Malmö AI               27.98   4
   5 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK           28.18   5
   6 Nicole McCann               96 Shettleston Harri      28.26   8
   7 Michaela Nitz               96 IFK Märsta             28.40   9
   8 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn       28.91   11
   9 Lilly Andersson             96 Eslövs AI              28.97   12
    Finalheat  heat: 2             -0,4                     29/6
   1 Stina Gustafsson            96 Ärla IF                28.20   6
   2 Madeleine Björlin-Delmar    96 IFK Göteborg           28.23   7
   3 Ditte Trost                 96 Själland DEN           29.26   13
   4 Tove Ågren                  96 Falu IK                29.27   14
   5 Liza Larsson                96 Hagunda IF             29.52   16
   6 Anna Hildingsson            96 Mosjö FK               29.59   17
   7 Hanna Johnsson              96 Sundbybergs IK         29.77   18
   8 Annette Nielsen             96 Själland DEN           30.20   23
   9 Lisa Lingvall               96 Gefle IF               33.16   41
    Finalheat  heat: 3             0,4                      29/6
   1 Myrtle Breckenridge         96 Shettleston Harri      29.98   19
   2 Anita Hinriksdottir         96 IR ISL                 29.99   20
   3 Emilia Hammarström          96 Wärnamo SK             30.59   28
   4 Hanna Gustavsson            96 Motala AIF             31.22   29
   5 Elvira Erixon               96 Mölndals AIK           31.22   30
   6 Ingvild Eide Tokheim        96 Korlevoll IL NOR       31.24   31
   7 Jemma McQuillan             96 Shettleston Harri      31.40   33
   8 Ellinor Englundh            96 Säters IF              31.74   35
   9 Sigrudur Karlsdottir        96 IR ISL                 32.60   38
    Finalheat  heat: 4             -0,1                     29/6
   1 Julia Axelsson Svärd        96 Ängelholms IF          28.42   10
   2 Moa Ullgren                 96 GoIF Tjalve            30.01   21
   3 Kristin Margret Kristjansd  96 IR ISL                 30.35   24
   4 Bogey Ragnheidur Leosdotti  96 IR ISL                 30.41   25
   5 AsgerdurJana Agustdottir       UFA ICE                31.35   32
   6 Lina Hilding                96 Motala AIF             31.88   36
   7 Johanna Högardh             96 IFK Halmstad           32.53   37
   8 Petra Waage                 96 IR ISL                 32.75   39
   9 Sigrun Helgadottir          96 IR ISL                 35.26   43
    Finalheat  heat: 5             0,5                      29/6
   1 Josefin Laestadius          96 Boden FI               29.52   15
   2 Olivia Sjöland              96 Sävedalens AIK         30.20   22
   3 Kajsa Eriksson              96 Sävedalens AIK         30.45   26
   4 Emma Nilsson                96 Habo Friidrott 04      30.46   27
   5 Maja Sigurdsson             96 Malmö AI               31.43   34
   6 Ida Wiik                    96 Säters IF              33.09   40
   7 Johanna Andersson           96 Mölndals AIK           33.50   42
   8 Hanna Lundberg              96 Boden FI               35.74   44
F12 Höjd                                                    28/6
   1 Amanda Gabrielsson          96 Wärnamo SK               154
   2 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK             147
   3 AsgerdurJana Agustdottir       UFA ICE                  147
   4 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn         147
   5 Adriana Janic               96 Luleå Friidrott          147
   6 Jill Höstman                96 Lerum Friidrott          144
   7 Jennifer Karlsson           96 Tanums IF                144=
     Ylva Engdahl                96 Danderyds SK             144=
   9 Julia Eriksson              96 Ljungby FIK              144
  10 Emma Stenlöf                96 Västerås FK              141
  11 Linnéa Hård                 96 Karlskoga FIF            141
  12 Alexandra Everett           96 Malmö AI                 141
  13 Michaela Nitz               96 IFK Märsta               141
  14 Lenny Saarloos              96 Vittsjö GIK              138
  15 Karolina Martinsson         96 IK Sisu                  138
  16 Emma Wernung                96 Sävedalens AIK           138
  17 Lisa Lingvall               96 Gefle IF                 138
  18 Annette Nielsen             96 Själland DEN             135
  19 Hanna Johnsson              96 Sundbybergs IK           135
  20 Maja Johansson              96 Ängebo IK                135
  21 Julia Marklund              96 SK Bore                  135
  22 Linnea Ahlstedt             96 Lerum Friidrott          135
  23 Moa Ullgren                 96 GoIF Tjalve              131
  24 Emma Nilsson                96 Habo Friidrott 04        131
  25 Bogey Ragnheidur Leosdotti  96 IR ISL                   131
  26 Caroline Rittfeldt          96 Göteborgs Kv IK          126=
     Lina Hilding                96 Motala AIF               126=
  28 Madeleine Björlin-Delmar    96 IFK Göteborg             126
  29 Linn Söderholm              96 IF Rigor                 126
  30 Lotta Stenmark              96 Sundsvalls FI            120
  31 Edona Mehmeti               96 Högby IF                 120=
     Maja Westberg               96 Falu IK                  120=
  33 Stina Norss                 96 Södertälje IF            120
  34 Liza Larsson                96 Hagunda IF               112
  35 Petra Waage                 96 IR ISL                   112
F12 Längd                          zon                      29/6
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK            5,20   0,0
   2 Mikaela Johannesson         96 IK Heros                4,90   0,1
   3 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn        4,87   0,1
   4 Jennifer Karlsson           96 Tanums IF               4,83   0,1
   5 Michaela Nitz               96 IFK Märsta              4,71   -0,1
   6 Madeleine Björlin-Delmar    96 IFK Göteborg            4,64   0,7
   7 Lilly Andersson             96 Eslövs AI               4,57   -0,7
   8 Adriana Janic               96 Luleå Friidrott         4,57   -0,6
   9 Linnéa Hård                 96 Karlskoga FIF           4,57   -0,1
  10 Mari Forbord Anderssen      96 Kristiansand NOR        4,52   0,5
  11 Annette Nielsen             96 Själland DEN            4,52   0,1
  12 Lisa Lingvall               96 Gefle IF                4,52   -0,3
  13 Emilia Hammarström          96 Wärnamo SK              4,51   -0,3
  14 Hanna Gustavsson            96 Motala AIF              4,37   -0,1
  15 Emma Stenlöf                96 Västerås FK             4,31   -0,1
  16 Josefin Laestadius          96 Boden FI                4,28   0,3
  17 AsgerdurJana Agustdottir       UFA ICE                 4,26   0,1
  18 Maja Johansson              96 Ängebo IK               4,24   0,5
  19 Elin Jakobsson              96 Gefle IF                4,24   0,5
  20 Moa Ullgren                 96 GoIF Tjalve             4,22   0,3
  21 Tove Ågren                  96 Falu IK                 4,22   0,0
  22 Bogey Ragnheidur Leosdotti  96 IR ISL                  4,19   0,4
  23 Ellinor Englundh            96 Säters IF               4,15   1,0
  24 Olivia Sjöland              96 Sävedalens AIK          4,14   0,4
  25 Izabella Salkola            96 IF Rigor                4,10   0,1
  26 Kajsa Eriksson              96 Sävedalens AIK          4,07   0,5
  27 Hanna Johnsson              96 Sundbybergs IK          4,06   -0,6
  28 Erika Bengtsson             96 Ängelholms IF           4,04   0,6
  29 Kristin Margret Kristjansd  96 IR ISL                  3,97   0,0
  30 Sandra Bergenulf            96 Falu IK                 3,95   -0,3
  31 Anita Hinriksdottir         96 IR ISL                  3,95   0,1
  32 Irma Ekmecic                96 Högby IF                3,94   0,6
  33 Catarina Larsson            96 Ängebo IK               3,93   -0,6
  34 Linnea Ahlstedt             96 Lerum Friidrott         3,91   -0,2
  35 Linn Riddarström            96 Motala AIF              3,85   0,6
  36 Edona Mehmeti               96 Högby IF                3,78   0,2
  37 Lina Hilding                96 Motala AIF              3,78   0,2
  38 Maja Westberg               96 Falu IK                 3,66   0,4
  39 Johanna Andersson           96 Mölndals AIK            3,63   0,9
  40 Julia Ögren                 96 Varbergs GIF            3,56   -0,3
  41 Petra Waage                 96 IR ISL                  3,53   -0,2
  42 Sigrudur Karlsdottir        96 IR ISL                  3,49   0,0
  43 Stina Norss                 96 Södertälje IF           3,46   0,1
  44 Elsa Vastersson             96 Varbergs GIF            3,45   0,0
  45 Ida Wiik                    96 Säters IF               3,41   0,5
  46 Sigrun Helgadottir          96 IR ISL                  3,29   0,6
  47 Gerdur Kolbra Unnarsdottir  96 UFA ICE                 3,26   -0,3
  48 Hanna Lundberg              96 Boden FI                3,14   0,3
  49 Sara Alexandersson          96 Strands IF              2,36   0,0

 

Uppdaterad: 29 MAR 2010 22:27 Skribent: Mats Svärdsen

Postadress:
IFK Sunne FIK - Friidrott
Box 292
68626 Sunne

Kontakt:
Tel: 0705839689
E-post: mats.svardsen@sunne....

Se all info