Hoppa till sidans innehåll

6 sept., Götas Ungdomsspel, Karlstad


Resultat        Götas Ungdomsspel
Datum:          2008-09-06
Plats:          Tingvalla IP
Arrangör:       IF Göta Karlstad              Tfn:       054-212327
Tävl.led:       Martin Florqvist              E-post:    This is a mailto link
Väder:          Regn

M 100m
    Final                          -0.9                      6/9
   1 Mats Boman                  85 IF Åland               11.04
   2 Victor Lohr                 87 IK Orient              11.13
   3 David Tegel                 87 IF Göta Karlstad       11.59
   4 Martin Bergqvist            90 IK Westmannia          11.79
   5 Leif Johansson              50 Kils AIK               14.11

M 400m
    Final                                                    6/9
   1 Jens Bengtsson              90 IF Göta Karlstad       52.85

M Höjd                                                       6/9
   1 Oscar Adolfsson             88 IK Orient                201
   2 Robin Nordenberg            89 Kils AIK                 185

M Längd                                                      6/9
   1 Felix Siljebäck Larsson     89 Västerås FK             6.77   0.9
   2 Martin Bergqvist            90 IK Westmannia           6.45   0.7
   3 Robin Nordenberg            89 Kils AIK                6.43   2.1  (5.91   0.7)
   4 Richard Olsson              89 IF Göta Karlstad        6.04   0.6
   5 Rickard Olsson              90 Eds SK                  4.16   2.5 	

M Tresteg                                                    6/9
   1 Mattias Karlsson            92 Enköpings AIF          12.51   -0.7

M Diskus                           2.0 kg                    6/9
   1 Tommy Kristiansen           86 SK Bore                47.80

M Slägga                           7.26                      6/9
   1 Tommy Larsson               90 SK Bore                45.82
   2 Andreas Adolfsson           89 SK Bore                43.48
   3 Anders Johansson            89 Kils AIK               39.46

M Spjut                            800 g                     6/9

   1 Richard Olsson              89 IF Göta Karlstad       53.80

P17 Final                          -1.4                      6/9

   1 Anders Teigen               92 Kils AIK               11.37
   2 Morgan Ohlström             91 Rånäs 4 H              11.47
   3 Fredrik Karlsson            91 Kils AIK               11.52
   4 Klas Tauberman              92 IF Göta Karlstad       12.72
     Emil Enander Boqvist        91 SK Bore             ej start

P17 Final                                                    6/9

   1 Jesper Vestlund             91 Kils AIK               53.61
   2 Albin Axelsson              92 IF Göta Karlstad       53.76
   3 Anders Sandvik              92 Askim IF NOR           57.92

P17 800m
    Final                                                    6/9
   1 Andreas Karlsson            92 IF Göta Karlstad     2:11.09
   2 Anders Sandvik              92 Askim IF NOR         2:11.22
   3 Emil Enander Boqvist        91 SK Bore              2:30.61

P17 Häck 110m
    Final                          -2.0                      6/9
   1 Filip Lööv                  92 Kils AIK               14.54
   2 Fredrik Karlsson            91 Kils AIK               14.80
   3 Albin Axelsson              92 IF Göta Karlstad       15.64

P17 Höjd                                                     6/9
   1 Mattias Karlsson            92 Enköpings AIF            180
   2 Emil Enander Boqvist        91 SK Bore                  160

P17 Stav                                                     6/9
   1 Klas Tauberman              92 IF Göta Karlstad         343
   2 Axel Danielsson Meiling     92 KFUM Arvika              333

P17 Längd                                                    6/9
   1 Filip Lööv                  92 Kils AIK                6.26   2.0
   2 Albin Axelsson              92 IF Göta Karlstad        6.18   1.1
   3 Daniel Nordqvist            91 IF Göta Karlstad        6.15   3.1	(6.09   1.9)
   4 Niclas Ragneberg            91 Trollhättans SK         5.82   1.3
   5 Klas Tauberman              92 IF Göta Karlstad        5.34   2.7	(5.01   1.8)
   6 Emil Enander Boqvist        91 SK Bore                 5.14   1.1

P17 Kula                           5.0 kg                    6/9
   1 Michael Dahlström           92 IF Göta Karlstad       11.99
   2 Oskar Arlestrand            92 IFK Sunne FK           10.89

P17 Diskus                                                   6/9
   1 Oskar Arlestrand            92 IFK Sunne FK           30.74

P17 Slägga                                                   6/9
   1 Mikael Larsson              92 SK Bore                53.34
   2 Victor Nilsson              91 SK Bore                50.75

P17 Spjut                                                    6/9
   1 Linus Eriksson              91 Eds SK                 51.10
   2 Michael Dahlström           92 IF Göta Karlstad       46.05
   3 Anton Gerdin                91 KFUM Arvika            45.67
   4 Emil Enander Boqvist        91 SK Bore                37.45

P15 100m
    Försök  heat: 1                -0.8                      6/9
   1 Benjamin Ahlbäck            94 IF Göta Karlstad       13.04   q
   2 Erik Stenemo                94 Säffle FIK             13.18   q
   3 Daniel Kamlin               94 Karlskoga FIF          13.21   q

     Simon Karlén                94 KFUM Arvika         ej start

    Försök  heat: 2                -1.1                      6/9
   1 Alexander Larsson           94 Karlskoga FIF          12.15   q
   2 Sven Visser                 93 SK Bore                12.66   q
   3 Carl Sjöstedt               94 IF Göta Karlstad       12.88   q
   4 Sebastian Lorentzon         93 IF Göta Karlstad       13.12   q

    Final                          -1.6                      6/9
   1 Alexander Larsson           94 Karlskoga FIF          12.11
   2 Sven Visser                 93 SK Bore                12.74
   3 Benjamin Ahlbäck            94 IF Göta Karlstad       13.01
   4 Carl Sjöstedt               94 IF Göta Karlstad       13.23   13.225
   5 Daniel Kamlin               94 Karlskoga FIF          13.23   13.227
   6 Sebastian Lorentzon         93 IF Göta Karlstad       13.35
   7 Erik Stenemo                94 Säffle FIK             13.37

P15 800m
    Final                                                    6/9
   1 Benjamin Ahlbäck            94 IF Göta Karlstad     2:05.89
   2 Fredrik Eråker              93 IF Göta Karlstad     2:06.63
   3 Alexander Bennetoft         94 Säffle FIK           2:31.90

P15 Häck 100m
    Final                          -0.6                      6/9
   1 Sebastian Lorentzon         93 IF Göta Karlstad       15.64
   2 Carl Sjöstedt               94 IF Göta Karlstad       15.70
     Sven Visser                 93 SK Bore                 bröt

P15 Höjd                                                     6/9
   1 Erik Stenemo                94 Säffle FIK               155
   2 Albin Strid                 94 IF Göta Karlstad         150   0, 0 riv
   3 Sebastian Lorentzon         93 IF Göta Karlstad         150   0, 1 riv

P15 Stav                                                     6/9
     Axel Frisén                 93 Stocksäters IF             X

P15 Längd                                                    6/9
   1 Simon Karlén                94 KFUM Arvika             6.26   1.1
   2 Filip Löfvenholm            94 SK Bore                 5.45   2.1  (5.27   1.1)
   3 Sebastian Lorentzon         93 IF Göta Karlstad        5.27   0.8
   4 Sven Visser                 93 SK Bore                 5.21   1.9
   5 Erik Stenemo                94 Säffle FIK              5.17   2.4	(5.04   1.5)	
   6 Daniel Kamlin               94 Karlskoga FIF           4.90   2.2	(4.69   1.9)
   7 Joel Valdemarsson           94 IF Göta Karlstad        4.84   0.9

P15 Kula                           4.0 kg                    6/9
   1 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                16.65
   2 Oskar Vestlund              93 Kils AIK               15.85
   3 Simon Karlén                94 KFUM Arvika            13.55
   4 Jonatan Jardelid            94 SK Bore                12.25
   5 Mattias Pettersson          94 IF Göta Karlstad       10.44
   6 Johan Askmar                94 IF Göta Karlstad        8.93

P15 Diskus                                                   6/9
   1 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                50.83
   2 Anders Pettersson           93 Säffle FIK             34.57
   3 Johan Askmar                94 IF Göta Karlstad       29.64
   4 Mattias Pettersson          94 IF Göta Karlstad       27.35
   - Johannes Henriksson         93 IF Göta Karlstad           X

P15 Slägga
   1 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                58.18
   2 Oskar Vestlund              93 Kils AIK               55.40
   3 Jonatan Jardelid            94 SK Bore                45.22
   4 Mattias Pettersson          94 IF Göta Karlstad       27.12
   5 Johan Askmar                94 IF Göta Karlstad       25.01

P15 Spjut                                                    6/9
   1 Johannes Henriksson         93 IF Göta Karlstad       54.01
   2 Sebastian Thörngren         93 SK Bore                53.98
   3 Oskar Vestlund              93 Kils AIK               42.11
   4 Filip Löfvenholm            94 SK Bore                40.03
   5 Joel Valdemarsson           94 IF Göta Karlstad       28.65
   6 Fredrik Lindblom            93 IF Göta Karlstad       26.72
   7 Johan Askmar                94 IF Göta Karlstad       24.16
   8 Mattias Pettersson          94 IF Göta Karlstad       21.50

P13 80m
    Försök  heat: 1                                          6/9
   1 Filip Schützer              95 IF Göta Karlstad       10.74   q
   2 Oscar Jansson               97 IFK Kristinehamn       11.45   q
   3 Johannes Bjergestam         96 IF Göta Karlstad       11.81   q
   4 Gustav Nyhlén               95 IF Göta Karlstad       13.47

    Försök  heat: 2                                          6/9
   1 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK           11.54   q
   2 Casper Opperud              95 IF Göta Karlstad       11.97   q
   3 Martin Olsson               95 IF Göta Karlstad       12.21   q
   4 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn       12.82   q

    Final                                                    6/9
   1 Filip Schützer              95 IF Göta Karlstad       10.87
   2 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK           11.47
   3 Johannes Bjergestam         96 IF Göta Karlstad       12.07
   4 Casper Opperud              95 IF Göta Karlstad       12.08
   5 Martin Olsson               95 IF Göta Karlstad       12.64
     Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn    ej start
     Oscar Jansson               97 IFK Kristinehamn    ej start

P13 800m
    Final                                                    6/9
   1 André Bohlenius             95 IF Göta Karlstad     2:26.85
   2 André Berglund              96 IF Göta Karlstad     2:38.77
   3 Adrian Nilsson              95 SK Bore              2:39.82
   4 Johan Alin                  96 IF Göta Karlstad     2:49.21
   5 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK       2:50.90
   6 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn     2:59.88
     Gustav Nyhlén               95 IF Göta Karlstad    ej start

P13 Häck 60m                       76 cm
    Final                                                    6/9
     Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK        ej start

P13 Höjd                                                     6/9
   1 Alexander Persson           95 IF Göta Karlstad         151

   2 Adam Maschel                95 SK Bore                  144   0, 0 riv
   3 Emil Asker                  96 IF Göta Karlstad         144   0, 1 riv
   4 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK             138
   5 Adrian Nilsson              95 SK Bore                  130=  0, 0 riv
     Martin Olsson               95 IF Göta Karlstad         130=  0, 0 riv
   7 Vidar Visser                96 SK Bore                  130   0, 1 riv
   8 Johannes Bjergestam         96 IF Göta Karlstad         130   x0, 1 riv
   9 Johan Alin                  96 IF Göta Karlstad         125

P13 Längd                          zon                       6/9
   1 Joel Bergström              95 KFUM Arvika             5.23
   2 Filip Schützer              95 IF Göta Karlstad        4.77
   3 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK            4.74
   4 Emil Asker                  96 IF Göta Karlstad        4.53
   5 Johan Alin                  96 IF Göta Karlstad        4.13
   6 Adrian Nilsson              95 SK Bore                 4.04
   7 Johannes Bjergestam         96 IF Göta Karlstad        3.82
   8 Casper Opperud              95 IF Göta Karlstad        3.80
   9 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK          3.76
  10 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn        3.51
  11 Vidar Visser                96 SK Bore                 3.37

P13 Kula                           3.0 kg                    6/9
   1 Sicco Sirsuwan              95 IFK Sunne FK           11.95
   2 Adam Maschel                95 SK Bore                11.32
   3 Martin Gustafsson           96 IFK Sunne FK           10.73
   4 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK          6.75
   5 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn        6.65

P13 Diskus                                                   6/9
   1 Adam Maschel                95 SK Bore                32.62
   2 Martin Gustafsson           96 IFK Sunne FK           28.99
   3 Adrian Nilsson              95 SK Bore                21.55
   4 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn       16.68
   5 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK         15.02

P13 Spjut                                                    6/9
   1 Adam Maschel                95 SK Bore                35.00
   2 Martin Gustafsson           96 IFK Sunne FK           31.20
   3 Adrian Nilsson              95 SK Bore                26.22
   4 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK         22.48
   5 Gustav Nyhlén               95 IF Göta Karlstad       22.21
   6 Fredrik Näsman              96 IFK Kristinehamn       18.96
   7 Andreas Andersson              Mariestads AIF         18.65
   8 Vidar Visser                96 SK Bore                17.53

P11 60m
    Försök  heat: 1                                          6/9
   1 Oscar Jansson               97 IFK Kristinehamn        8.80   q
   2 Simon Kolberg               97 KFUM Arvika             9.34   q
   3 Bill Jonsson                97 Kils AIK                9.40   q    9.393
   4 Lucas Järpsjö               97 Mariestads AIF          9.40   	9.397
   5 Victor Pettersson           97 IF Göta Karlstad        9.49

    Försök  heat: 2                                          6/9
   1 Adrian Kamlin               97 Karlskoga FIF           9.17   q
   2 Daniel Thorén               97 Ransäters AIS           9.33   q
   3 Lucas Rådström              97 Kils AIK                9.47
   4 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad       10.09
   5 Lars Even Karlstad          97 Våler IF NOR           10.68

    Försök  heat: 3                                          6/9
   1 Tobias Johansson            97 IK Vikings FIK          9.13   q
   2 Jakob Mast-Larsson          97 IF Göta Karlstad        9.22   q
   3 Selmer Lande                97 Våler IF NOR            9.57
   4 Anton Öberg                 97 Ludvika FFI             9.79
   5 Alexander Karlsson          97 IF Göta Karlstad       10.31

    Final                                                    6/9
   1 Oscar Jansson               97 IFK Kristinehamn        8.96
   2 Jakob Mast-Larsson          97 IF Göta Karlstad        9.17
   3 Adrian Kamlin               97 Karlskoga FIF           9.24
   4 Tobias Johansson            97 IK Vikings FIK          9.39
   5 Bill Jonsson                97 Kils AIK                9.49
   6 Simon Kolberg               97 KFUM Arvika             9.50
     Daniel Thorén               97 Ransäters AIS           9.50

P11 600m
    Final                                                    6/9
   1 Selmer Lande                97 Våler IF NOR         1:57.41
   2 Jakob Mast-Larsson          97 IF Göta Karlstad     1:57.68
   3 Anton Öberg                 97 Ludvika FFI          1:57.77
   4 Daniel Thorén               97 Ransäters AIS        2:00.21
   5 Lars Even Karlstad          97 Våler IF NOR         2:07.62
   6 Henrik Schützer             97 IF Göta Karlstad     2:20.64
     Lucas Rådström              97 Kils AIK            ej start
     Simon Kolberg               97 KFUM Arvika         ej start
     Alexander Karlsson          97 IF Göta Karlstad    ej start
     Andrée Nilsson              97 SK Bore             ej start

P11 Häck 60m                       76 cm
    Final                                                    6/9
   1 Lucas Rådström              97 Kils AIK               11.7m
   2 Tobias Johansson            97 IK Vikings FIK         11.9m
   3 Andrée Nilsson              97 SK Bore                12.3m
   4 Bill Jonsson                97 Kils AIK               13.0m

   5 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad       13.5m

P11 Höjd                                                     6/9
   1 Andrée Nilsson              97 SK Bore                  134
   2 Victor Pettersson           97 IF Göta Karlstad         131
   3 Lucas Rådström              97 Kils AIK                 128
   4 Oscar Jansson               97 IFK Kristinehamn         120
   5 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad         110
   6 Alexander Karlsson          97 IF Göta Karlstad         103

P11 Längd                          zon                       6/9
   1 Lucas Rådström              97 Kils AIK                4.48
   2 Jakob Mast-Larsson          97 IF Göta Karlstad        4.40
   3 Tobias Johansson            97 IK Vikings FIK          4.23
   4 Adrian Kamlin               97 Karlskoga FIF           4.22
   5 Oscar Jansson               97 IFK Kristinehamn        4.20
                                                            4.17
   6 Lucas Järpsjö               97 Mariestads AIF          4.20
                                                            4.06
   7 Selmer Lande                97 Våler IF NOR            4.13
   8 Victor Pettersson           97 IF Göta Karlstad        4.11
   9 Simon Kolberg               97 KFUM Arvika             3.93
  10 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad        3.80
  11 Daniel Thorén               97 Ransäters AIS           3.70
  12 Lars Even Karlstad          97 Våler IF NOR            3.55
  13 Bill Jonsson                97 Kils AIK                3.54

P11 Kula                           2.0 kg                    6/9
   1 Lucas Rådström              97 Kils AIK               10.12
   2 Andrée Nilsson              97 SK Bore                 9.87
   3 Adrian Kamlin               97 Karlskoga FIF           8.25
   4 Selmer Lande                97 Våler IF NOR            8.16
   5 Daniel Thorén               97 Ransäters AIS           7.64
   6 Simon Kolberg               97 KFUM Arvika             7.35
   7 Bill Jonsson                97 Kils AIK                6.93
   8 Tobias Johansson            97 IK Vikings FIK          6.84
   9 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad        6.63
  10 Lars Even Karlstad          97 Våler IF NOR            5.69

P11 Spjut                                                    6/9
   1 Rasmus Eriksson             98 Kils AIK               32.01
   2 Andrée Nilsson              97 SK Bore                29.08
   3 Lucas Rådström              97 Kils AIK               25.78
   4 Selmer Lande                97 Våler IF NOR           24.20
   5 Daniel Thorén               97 Ransäters AIS          22.73
   6 Filip Nilsson               98 IFK Likenäs            22.61
   7 Lars Even Karlstad          97 Våler IF NOR           21.00
   8 Tobias Johansson            97 IK Vikings FIK         20.26
   9 Bill Jonsson                97 Kils AIK               19.66
  10 Simon Kolberg               97 KFUM Arvika            18.98
  11 Henrik Schützer             97 IF Göta Karlstad       11.78

P10 60m
    Försök  heat: 1                                          6/9
   1 Elias Edvinsson             98 IK Vikings FIK          9.71   q
   2 Andreas Djuvfeldt           98 IF Göta Karlstad       10.26   q
   3 Henrik Nordlander           98 IF Göta Karlstad       10.44   q
   4 Fredrik Sandvik             98 Askim IF NOR           10.76
   5 Job Larsson                 98 IFK Kristinehamn       10.90
   6 Simon Lundberg              98 IK Vikings FIK         11.09

    Försök  heat: 2                                          6/9
   1 Jonas Olsson                98 Kils AIK               10.12   q
   2 Eric Forsberg               98 IF Göta Karlstad       10.43   q
   3 Tobias Djuvfeldt            98 IF Göta Karlstad       10.44   q
   4 George Svensson             98 Ransäters AIS          10.49   q
   5 Isak Norberg                98 IK Vikings FIK         10.64
   6 Adrian Lundberg             99 IK Vikings FIK         11.42

    Final                                                    6/9

   1 Elias Edvinsson             98 IK Vikings FIK          9.72
   2 Jonas Olsson                98 Kils AIK                9.89
   3 Eric Forsberg               98 IF Göta Karlstad       10.28
   4 Henrik Nordlander           98 IF Göta Karlstad       10.33
   5 George Svensson             98 Ransäters AIS          10.45
   6 Andreas Djuvfeldt           98 IF Göta Karlstad       10.52
   7 Tobias Djuvfeldt            98 IF Göta Karlstad       10.54

P10 600m
    Final                                                    6/9
   1 Erik Olsson                 98 Ransäters AIS        2:11.59
   2 Fredrik Sandvik             98 Askim IF NOR         2:14.49
   3 Elias Edvinsson             98 IK Vikings FIK       2:14.84
   4 Simon Lundberg              98 IK Vikings FIK       2:16.91
   5 Filip Nilsson               98 IFK Likenäs          2:18.43
   6 George Svensson             98 Ransäters AIS        2:26.36

P10 Höjd                                                     6/9
   1 Eric Forsberg               98 IF Göta Karlstad         126   0
   2 Jonas Olsson                98 Kils AIK                 126   x0
   3 Fredrik Sandvik             98 Askim IF NOR             120   0, 1 riv
   4 Filip Nilsson               98 IFK Likenäs              120   0, 3 riv
   5 Erik Olsson                 98 Ransäters AIS            120   x0
   6 Elias Edvinsson             98 IK Vikings FIK           115
   7 Simon Lundberg              98 IK Vikings FIK           110   x0
   8 Isak Norberg                98 IK Vikings FIK           105
   9 David Persson               98 IF Göta Karlstad         105
  10 Albin Jards                 99 IF Göta Karlstad         100

P10 Längd                          zon                       6/9
   1 Eric Forsberg               98 IF Göta Karlstad        3.60
   2 Jonas Olsson                98 Kils AIK                3.59
   3 Filip Nilsson               98 IFK Likenäs             3.56
   4 Elias Edvinsson             98 IK Vikings FIK          3.54
   5 Fredrik Sandvik             98 Askim IF NOR            3.52
   6 David Persson               98 IF Göta Karlstad        3.32
   7 Henrik Nordlander           98 IF Göta Karlstad        3.31   3,28
                                                            3.29
   8 Erik Olsson                 98 Ransäters AIS           3.31   3,26
                                                            3.29
   9 Albin Jards                 99 IF Göta Karlstad        2.98
  10 George Svensson             98 Ransäters AIS           2.97
  11 Tobias Djuvfeldt            98 IF Göta Karlstad        2.96
  12 Simon Lundberg              98 IK Vikings FIK          2.95
  13 Isak Norberg                98 IK Vikings FIK          2.89
                                                            2.88
  14 Andreas Djuvfeldt           98 IF Göta Karlstad        2.89
  15 Adrian Lundberg             99 IK Vikings FIK          2.57

P10 Kula                           2.0 kg
   1 Rasmus Eriksson             98 Kils AIK                8.89
   2 Jonas Olsson                98 Kils AIK                8.39
   3 Eric Forsberg               98 IF Göta Karlstad        7.93
   4 Filip Nilsson               98 IFK Likenäs             7.06
   5 Henrik Larsson              99 IF Göta Karlstad        6.52
   6 Simon Lundberg              98 IK Vikings FIK          6.45
   7 Erik Olsson                 98 Ransäters AIS           6.42
   8 Henrik Gåsste               99 Säffle FIK              6.34
   9 Albin Jards                 99 IF Göta Karlstad        6.32
  10 Adrian Lundberg             99 IK Vikings FIK          5.90
  11 Elias Edvinsson             98 IK Vikings FIK          5.84
  12 Isak Norberg                98 IK Vikings FIK          5.13
  13 George Svensson             98 Ransäters AIS           5.00

K 100m
    Final                          -0.6                      6/9
   1 Fanny Lüppert-Thomsson      90 Täby IS                12.46

K 800m
    Final                                                    6/9
   1 Jonna Hagelbrand            90 Säffle FIK           2:36.68

K Häck 100m
    Final                          -2.2                      6/9
   1 Andrea Nybäck               90 IK Westmannia          15.18
   2 Angelica Engberg            89 Hässelby SK            15.54
   3 Lovisa Lindhe               89 IFK Kristinehamn       15.75
   4 Caroline Tegel              90 Trollhättans SK        17.39

K Höjd                                                       6/9
   1 Sofie Skoog                 90 Ekshärad Friidrot        163
   2 Lovisa Lindhe               89 IFK Kristinehamn         160

K Stav
     Karin Sindsjö               87 IF Göta Karlstad

K Längd                                                      6/9
   1 Andrea Nybäck               90 IK Westmannia           5.59   1.8
   2 Fanny Lüppert-Thomsson      90 Täby IS                 5.44   2.1  (5.38   0.4)
   3 Angelica Engberg            89 Hässelby SK             5.29   2.5	(5.20   1.9)
   4 Lovisa Lindhe               89 IFK Kristinehamn        5.27   0.7
   5 Elisabeth Höglund           90 IF Göta Karlstad        4.78   0.7

K Tresteg                                                    6/9
   1 Agnes Valdemarsson          91 IF Göta Karlstad       10.67   0.4
   2 Alexandra By                92 Kils AIK               10.34   1.7

K Kula                             4.0 kg                    6/9
   1 Sandra Andersson            90 KFUM Arvika            12.55
   2 Amanda Öberg                90 IF Göta Karlstad       12.12

K Diskus                                                     6/9
   1 Sandra Andersson            90 KFUM Arvika            40.44

K Slägga                                                     6/9
   1 Marie Hilmersson            81 Falu IK                59.24
   2 Amanda Eriksson             90 SK Bore                48.83

K Spjut                                                      6/9
   1 Yuselin Greek               92 Filipstads FIK         29.33
   - Elisabeth Höglund           90 IF Göta Karlstad           X

F17 100m
    Final                          -0.6                      6/9
   1 Mia Axelsson                91 IFK Kristinehamn       12.59
   2 Elina Palmquist             91 Hagunda IF             12.65
   3 MaryAnn Andreasson          92 KFUM Arvika            12.76
   4 Kristin Andersson           92 IF Göta Karlstad       14.96

F17 800m
    Final                                                    6/9
   1 Caroline Andersson          92 IF Göta Karlstad     2:28.09
   2 Jennifer Wahlberg           92 Säffle FIK           2:33.92



F17 Häck 100m
    Final                          -2.2                      6/9
   1 Alexandra By                92 Kils AIK               16.88

F17 Höjd
     Emilia Segerdahl            91 IF Göta Karlstad

F17 Stav                                                     6/9
     Anna Ogenvall               92 IF Göta Karlstad           X   xxx

F17 Längd                                                    6/9
   1 Mergime Jashari             92 IK Westmannia           5.32   2.3	(5.22   0.3)
   2 Elina Palmquist             91 Hagunda IF              5.30   1.5
   3 Mia Axelsson                91 IFK Kristinehamn        5.29   1.6
   4 Elin Hultgren               92 Karlskoga FIF           4.84   3.2	(4.74   2.0)

F17 Kula                           3.0 kg                    6/9
   1 Johanna Larsson             92 Filipstads FIK         12.56
   2 Rebecka Johansson           92 Karlskoga FIF          10.84
   3 Amanda Björklund            92 IF Göta Karlstad       10.10
   4 Mathilda Ehne               92 IF Göta Karlstad        9.50

F17 Diskus                                                   6/9

   1 Julia Rabe                  91 Bålsta IK              31.21
   2 Rebecka Johansson           92 Karlskoga FIF          28.44
   3 Amanda Björklund            92 IF Göta Karlstad       26.99
   4 Mathilda Ehne               92 IF Göta Karlstad       23.57

F17 Slägga                                                   6/9
   1 Johanna Larsson             92 Filipstads FIK         41.42
   2 Rebecka Johansson           92 Karlskoga FIF          34.23
   3 Kristina Andersson          91 Råby-Rekarne FIF       31.06

F17 Spjut                                                    6/9
   1 Yuselin Greek               92 Filipstads FIK         29.12
   2 Anna Oskarson               92 IF Göta Karlstad       27.09
   3 Amanda Björklund            92 IF Göta Karlstad       24.10

F15 100m
    Försök  heat: 1                -0.9                      6/9
   1 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika            12.93   q
   2 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                13.50   q
   3 Elin Magnusson              93 IFK Växjö              13.70   q
   4 Sofia Granander             94 Kils AIK               13.76   q
   5 Elin Maxstadh               93 IF Göta Karlstad       14.01
   6 Elin Larsson                94 Säffle FIK             14.01

    Försök  heat: 2                -0.4                      6/9
   1 Anna Birgersson             94 Karlskoga FIF          13.3m   q
   2 Lisa Engman                 94 Kils AIK               13.4m   q
   3 Emma Olsson                 94 Kils AIK               13.5m   q
   4 Matilda Ribaeus             94 IF Göta Karlstad       13.8m
   6 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn       15.4m

    Final                          -0.5                      6/9
   1 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika            12.83
   2 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                13.38
   3 Anna Birgersson             94 Karlskoga FIF          13.52
   4 Lisa Engman                 94 Kils AIK               13.55
   5 Emma Olsson                 94 Kils AIK               13.80
     Elin Magnusson              93 IFK Växjö           ej start
     Sofia Granander             94 Kils AIK            ej start

F15 800m
    Final                                                    6/9
   1 Fanny Dahlgren              93 IF Göta Karlstad     2:27.29
   2 Johanna Hultgren            93 Ludvika FFI          2:28.58
   3 Kristin Edquist Servold     93 IF Göta Karlstad     2:32.27
   4 Erika Anderskär             94 IF Göta Karlstad     2:32.37
   5 Rebecca Hagström            94 IF Göta Karlstad     2:46.96
   6 Elin Kyrkander              94 IF Göta Karlstad     3:12.07

F15 Häck 80m
    Finalheat  heat: 1             -1.6                      6/9
   1 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika            12.19   1
   2 Anna Birgersson             94 Karlskoga FIF          12.82   2
   3 Sofia Granander             94 Kils AIK               12.85   3
   4 Elin Magnusson              93 IFK Växjö              13.24   4

    Finalheat  heat: 2             -0.6                      6/9
   1 Elin Larsson                94 Säffle FIK             13.39   5
   2 Kristin Dahlin-Hedqvist     93 IK Vikings FIK         13.78   6
   3 Karin Gåsste                94 Säffle FIK             15.16   7
     Matilda Ribaeus             94 IF Göta Karlstad        bröt


F15 Höjd                                                     6/9
   1 Matilda Ribaeus             94 IF Göta Karlstad         151   0, 1 rivn
   2 Lisa Engman                 94 Kils AIK                 151   xx0, 2 riv
   3 Erika Anderskär             94 IF Göta Karlstad         135

F15 Stav                                                     6/9
   1 Sara Abrahamsson            93 IF Göta Karlstad         213
   2 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn         203
   3 Alicia Warg                 93 IF Göta Karlstad         193

F15 Längd                                                    6/9
   1 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika             5.09   3.4	(4.87   0.9)
   2 Emma Olsson                 94 Kils AIK                4.61   0.0
                                                            4.60
   3 Matilda Ribaeus             94 IF Göta Karlstad        4.61   1.2
                                                            4.38
   4 Elin Maxstadh               93 IF Göta Karlstad        4.59   0.7
   5 Kristin Dahlin-Hedqvist     93 IK Vikings FIK          4.49   2.9	(3.90   0.3)
   6 Hanna Widstrand             93 IF Göta Karlstad        4.38   1.7
   7 Elin Johansson              94 IF Göta Karlstad        4.13   0.8
   8 Karin Gåsste                94 Säffle FIK              3.87   1.8
   9 Linnea Gåsste               94 Säffle FIK              3.86   1.7

F15 Kula                           3.0 kg
   1 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                11.72
   2 Maria Wennlund              93 Filipstads FIK         11.45
   3 Frida Ohlsson               94 SK Bore                10.63

F15 Diskus
   1 Maria Wennlund              93 Filipstads FIK         42.99
   2 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                37.31
   3 Frida Ohlsson               94 SK Bore                36.13
   4 Jennifer Backman            93 IFK Kristinehamn       35.72
   5 Ida Thörngren               93 SK Bore                29.63
   6 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn       27.04
   7 Erika Anderskär             94 IF Göta Karlstad       15.12

F15 Slägga                                                   6/9

   1 Maria Wennlund              93 Filipstads FIK         41.55
   2 Karolina Wäli Arvidsson     93 Kongahälla AIK         37.69
   3 Frida Ohlsson               94 SK Bore                36.56
   4 Anna-Clara Rydberg          94 SK Bore                35.21
   5 Ida Thörngren               93 SK Bore                34.17
   - Johanna Thörngren           95 SK Bore                37.32   ut, 2 kg
     Amanda Hanstål              95 Säffle FIK                 X   ut, 2 kg

F15 Spjut                                                    6/9
   1 Frida Ohlsson               94 SK Bore                37.30
   2 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                37.26
   3 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn       31.19
   4 Ulrika Andersson            94 Råby-Rekarne FIF       22.86
   5 Karin Gåsste                94 Säffle FIK             22.78
   6 Linnea Gåsste               94 Säffle FIK             21.80
   7 Elin Kyrkander              94 IF Göta Karlstad       19.35

F13 80m
    Försök  heat: 1                                          6/9
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK           10.93   q
   2 Lisa Jerenvik                  Mariestads AIF         11.61
   3 Sabina Maglic               96 IF Göta Karlstad       12.14
   4 Hanna Swed                  96 IF Göta Karlstad       12.26
   5 Jenny Holm                  95 IF Göta Karlstad       12.32
   6 Elin Johannesson            96 IFK Sunne FK           12.93
     Amanda Lindh                96 IF Göta Karlstad    ej start

    Försök  heat: 2                                          6/9
   1 Hanna Hermansson            95 Kils AIK               10.5m   q
   2 Lisa Sandström              95 IFK Sunne FK           10.9m   q
   3 Isabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad       11.0m   q
   4 Johanna Norén               96 IF Göta Karlstad       11.0m   q
   5 Malin Svensson              96 KFUM Arvika            11.7m
   6 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad       12.2m
   7 Sofia Fjälltorp             96 Säffle FIK             12.3m

    Försök  heat: 3                                          6/9
   1 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK           10.69   q
   2 Andrea Holm                 95 IFK Sunne FK           11.60   q
   3 Tilda Axford                96 IF Göta Karlstad       11.99
   4 Martina Appel               96 IF Göta Karlstad       12.88
   5 Emelie Eriksson             95 IF Göta Karlstad       13.14
     Viola Johansson             96 KFUM Arvika         ej start

    Final                                                    6/9
   1 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK           10.57
   2 Hanna Hermansson            95 Kils AIK               10.68
   3 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK           10.96
   4 Lisa Sandström              95 IFK Sunne FK           11.36
   5 Isabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad       11.40
   6 Andrea Holm                 95 IFK Sunne FK           11.52
   7 Johanna Norén               96 IF Göta Karlstad       11.53

F13 800m
    Final                                                    6/9
   1 Sandra Olsson               95 SK Bore              2:24.4m
   2 Hanna Hermansson            95 Kils AIK             2:25.3m
   3 Jacqueline Larsson          96 IF Göta Karlstad     2:32.7m
   4 Jenny Holm                  95 IF Göta Karlstad     2:38.9m
   5 Amanda Hellbom              95 IF Göta Karlstad     2:41.7m
   6 Sabina Maglic               96 IF Göta Karlstad     2:47.3m
   7 Olivia Svensson             95 IF Göta Karlstad     2:50.7m
   8 Henrietta Wall              96 IF Göta Karlstad     3:08.1m

F13 Häck 60m                       76 cm
    Försök  heat: 1                                          6/9
   1 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn       10.66   q
   2 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad       11.24   q
   3 Sabina Maglic               96 IF Göta Karlstad       11.59   q
   4 Julia Marklund              96 SK Bore                12.01   q

    Försök  heat: 2                                          6/9
   1 Frida Johansson             95 IF Göta Karlstad       10.07   q
   2 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK           10.68   q
   3 Ellen Hansson               95 SK Bore                10.91   q
   4 Viola Johansson             96 KFUM Arvika            12.89

    Final                                                    6/9
   1 Frida Johansson             95 IF Göta Karlstad       10.14
   2 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK           10.52
   3 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn       10.82
   4 Ellen Hansson               95 SK Bore                11.04
   5 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad       11.41
   6 Sabina Maglic               96 IF Göta Karlstad       11.74
     Julia Marklund              96 SK Bore             ej start

F13 Höjd                                                     6/9
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK             150
   2 Malin Svensson              96 KFUM Arvika              135=  0, 0 riv
     Johanna Norén               96 IF Göta Karlstad         135=  0, 0 riv
   4 Isabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad         135   x0, 3 riv
   5 Julia Marklund              96 SK Bore                  125
   6 Martina Appel               96 IF Göta Karlstad         120   x0, 1 riv
   7 Cornelia Biller             96 IF Göta Karlstad         120=  xx0, 2 riv
     Emelie Eriksson             95 IF Göta Karlstad         120=  xx0, 2 riv

F13 Längd                          zon                       6/9

   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK            5.35
   2 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn        5.25
   3 Lisa Sandström              95 IFK Sunne FK            5.15
   4 Hanna Hermansson            95 Kils AIK                5.13
   5 Isabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad        4.83
   6 Frida Johansson             95 IF Göta Karlstad        4.83
                                                            4.69
   7 Andrea Holm                 95 IFK Sunne FK            4.59
   8 Susanne Schussler           95 IFK Sunne FK            4.48
   9 Hanna Swed                  96 IF Göta Karlstad        4.22
  10 Louise Mårdholm             96 IF Göta Karlstad        4.21
  11 Malin Svensson              96 KFUM Arvika             4.15
                                                            4.14
  12 Lisa Jerenvik                  Mariestads AIF          4.15
                                                            4.04
  13 Johanna Norén               96 IF Göta Karlstad        4.12
                                                            4.08
  14 Julia Marklund              96 SK Bore                 4.12
                                                            4.07
  15 Tilda Axford                96 IF Göta Karlstad        4.12
                                                            4.00
  16 Sabina Maglic               96 IF Göta Karlstad        4.10
                                                            4.09
  17 Moa Nordstrand              96 Ransäters AIS           4.10
                                                            3.79
  18 Elin Johannesson            96 IFK Sunne FK            4.00
  19 Linnea Enström              95 IF Göta Karlstad        3.90
  20 Martina Appel               96 IF Göta Karlstad        3.88
  21 Julia Schützer              95 IF Göta Karlstad        3.78
  22 Felicia Augustsson          95 IF Göta Karlstad        3.61
  23 Emelie Eriksson             95 IF Göta Karlstad        3.58
  24 Henrietta Wall              96 IF Göta Karlstad        3.55
  25 Viola Johansson             96 KFUM Arvika             3.16

F13 Kula                           2.0 kg                    6/9
   1 Amanda Hanstål              95 Säffle FIK             12.67
   2 Julia Marklund              96 SK Bore                11.86
   3 Moa Nordstrand              96 Ransäters AIS           8.77
   4 Isabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad        8.76
   5 Sabina Maglic               96 IF Göta Karlstad        8.46
   6 Tilda Axford                96 IF Göta Karlstad        7.78
   7 Martina Appel               96 IF Göta Karlstad        6.78
   8 Cornelia Biller             96 IF Göta Karlstad        6.72

F13 Diskus                                                   6/9
   1 Amanda Hanstål              95 Säffle FIK             30.96
   2 Johanna Thörngren           95 SK Bore                28.51
   3 Julia Karlsson              95 IF Göta Karlstad       23.09
   4 Julia Marklund              96 SK Bore                20.73
   5 Moa Nordstrand              96 Ransäters AIS          20.65
   6 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad       15.01

F13 Spjut                                                    6/9
   1 Julia Marklund              96 SK Bore                31.55
   2 Hanna Hermansson            95 Kils AIK               29.94
   3 Amanda Hanstål              95 Säffle FIK             29.40
   4 Johanna Thörngren           95 SK Bore                28.84
   5 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn       23.94
   6 Moa Nordstrand              96 Ransäters AIS          15.51
   7 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad       13.99
   8 Cornelia Biller             96 IF Göta Karlstad        9.73

F11 60m
    Försök  heat: 1                                          6/9
   1 Hanna Johansson             97 IF Göta Karlstad        9.27   q
   2 Maja Sörebro                97 IFK Kristinehamn        9.43   q
   3 Caroline Gylling            97 Stocksäters IF          9.93
   4 Klara Enström               97 IF Göta Karlstad       10.00
   5 Elin Eriksson               97 Mariestads AIF         10.32
   6 Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn       10.61

    Försök  heat: 2                                          6/9
   1 Matilda Arlestrand          97 IFK Sunne FK            9.18   q
   2 Therese Karlsson            97 Ransäters AIS           9.56   q
   3 Agnes Larsson               97 IF Göta Karlstad        9.65   q
   4 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad        9.75   q
   5 Emma Sahlström              97 IF Göta Karlstad        9.86
   6 Moa Hollstedt               97 IFK Kristinehamn       10.85

    Försök  heat: 3                                          6/9

   1 Irene Ekelund               97 Kils AIK                8.93   q
   2 Anna Karlsson               97 SK Bore                 9.22   q
   3 Isabelle Johansson          97 IF Göta Karlstad        9.42   q
   4 Sara Christiansson          97 Trollhättans IF         9.65   q
   5 Lovisa Pettersson           97 IF Göta Karlstad        9.72   q
   6 Sabine Steen                97 IFK Kristinehamn       10.31

    Försök  heat: 4                                          6/9
   1 Anna Olsson                 97 Kils AIK                9.23   q
   2 Elinor Funk                 97 IF Göta Karlstad        9.43   q
   3 Lisa Piscator               97 Karlskoga FIF           9.56   q
   4 Elin Edgren                 97 SK Bore                 9.85
   5 Kjellina Pettersson         97 IK Vikings FIK          9.92
   6 Erika Edström               97 IFK Kristinehamn       10.32

    Finalheat  heat: 1                                       6/9
   1 Irene Ekelund               97 Kils AIK                8.96
   2 Matilda Arlestrand          97 IFK Sunne FK            9.19
   3 Anna Karlsson               97 SK Bore                 9.46
   4 Anna Olsson                 97 Kils AIK                9.59
   5 Isabelle Johansson          97 IF Göta Karlstad        9.63
   6 Hanna Johansson             97 IF Göta Karlstad        9.65
   7 Elinor Funk                 97 IF Göta Karlstad        9.71

    Finalheat  heat: 2                                       6/9
   1 Therese Karlsson            97 Ransäters AIS           9.61
   2 Sara Christiansson          97 Trollhättans IF         9.62
   3 Agnes Larsson               97 IF Göta Karlstad        9.63
   4 Maja Sörebro                97 IFK Kristinehamn        9.72
   5 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad        9.73
   6 Lisa Piscator               97 Karlskoga FIF           9.99
   7 Lovisa Pettersson           97 IF Göta Karlstad       10.20

F11 600m
    Final                                                    6/9
   1 Sara Christiansson          97 Trollhättans IF      1:51.93
   2 Ella Sjödin                 97 SK Bore              1:53.96
   3 Sofia Hultgren              97 Ludvika FFI          1:55.00
   4 Lisa Piscator               97 Karlskoga FIF        1:59.76
   5 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad     2:03.03
   6 Hanne Karlsson              97 IFK Kristinehamn     2:03.93
   7 Lovisa Pettersson           97 IF Göta Karlstad     2:08.90
   8 Anna Karlsson               97 SK Bore              2:09.14
   9 Elin Edgren                 97 SK Bore              2:26.32
     Moa Hollstedt               97 IFK Kristinehamn    ej start
     Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn    ej start
     Maja Sörebro                97 IFK Kristinehamn    ej start
     Anna Olsson                 97 Kils AIK            ej start

F11 Häck 60m                       76 cm
    Försök  heat: 1                                          6/9
   1 Minna Svärd                 98 Kils AIK               12.82   q
   2 Caroline Gylling            97 Stocksäters IF         12.93   q
   3 Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn       13.18
   4 Therese Karlsson            97 Ransäters AIS          13.31
   5 Erika Edström               97 IFK Kristinehamn       14.02
     Anna Larsson                97 IF Göta Karlstad    ej start

    Försök  heat: 2                                          6/9
   1 Irene Ekelund               97 Kils AIK               11.83   q
   2 Ella Sjödin                 97 SK Bore                12.89   q
   3 Agnes Larsson               97 IF Göta Karlstad       13.25
   4 Elinor Funk                 97 IF Göta Karlstad       13.60
   5 Sabine Steen                97 IFK Kristinehamn       13.88
   6 Moa Hollstedt               97 IFK Kristinehamn       14.48

    Försök  heat: 3                                          6/9
   1 Hanne Karlsson              97 IFK Kristinehamn       12.81   q
   2 Julia Kjellberg             97 SK Bore                12.84   q
   3 Olivia Weslien              97 IF Göta Karlstad       12.98   q
   4 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad       13.66
   5 Louise Sjöström             97 Ransäters AIS          13.72

    Final                                                    6/9
   1 Irene Ekelund               97 Kils AIK               11.65
   2 Olivia Weslien              97 IF Göta Karlstad       12.61
   3 Hanne Karlsson              97 IFK Kristinehamn       12.67
   4 Ella Sjödin                 97 SK Bore                12.96
   5 Julia Kjellberg             97 SK Bore                13.07
   6 Minna Svärd                 98 Kils AIK               13.11
     Caroline Gylling            97 Stocksäters IF      ej start

F11 Höjd                                                     6/9
   1 Lisa Piscator               97 Karlskoga FIF            134   0
   2 Caroline Gylling            97 Stocksäters IF           134   0, 1 riv
   3 Anna Karlsson               97 SK Bore                  128   0, 0 riv
   4 Ella Sjödin                 97 SK Bore                  128   xx0, 2 riv
   5 Elinor Funk                 97 IF Göta Karlstad         125   x0, 1 riv
   6 Maja Sörebro                97 IFK Kristinehamn         125   x0, 4 riv
   7 Sofia Welenstrand           97 SK Bore                  125   xx0, 2 riv
   8 Julia Kjellberg             97 SK Bore                  120   0, 0 riv
   9 Olivia Weslien              97 IF Göta Karlstad         120   0, 2 riv
  10 Felicia Johansson           97 SK Bore                  120   0, 4 riv
  11 Elin Edgren                 97 SK Bore                  120   x0, 1 riv
  12 Hanna Johansson             97 IF Göta Karlstad         120   xx0, 3 riv

  13 Erika Edström               97 IFK Kristinehamn         120   xx0, 4 riv
  14 Isabelle Johansson          97 IF Göta Karlstad         115=  0, 0 riv
     Anna Hallgren               97 IF Göta Karlstad         115=  0, 0 riv
  16 Linn Karlsson               97 Kils AIK                 115   x0, 2 riv
  17 Moa Hollstedt               97 IFK Kristinehamn         115   x0, 4 riv
  18 Anna Olsson                 97 Kils AIK                 115   xx0, 2 riv
  19 Sabine Steen                97 IFK Kristinehamn         110   0, 0 riv
  20 Lovisa Pettersson           97 IF Göta Karlstad         110   x0, 1 riv
  21 Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn          95

F11 Längd                          zon                       6/9
   1 Matilda Arlestrand          97 IFK Sunne FK            4.25
   2 Hanna Johansson             97 IF Göta Karlstad        3.88
   3 Elinor Funk                 97 IF Göta Karlstad        3.78
   4 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad        3.77
   5 Therese Karlsson            97 Ransäters AIS           3.73
   6 Anna Karlsson               97 SK Bore                 3.70
   7 Isabelle Johansson          97 IF Göta Karlstad        3.68
   8 Anna Olsson                 97 Kils AIK                3.62
   9 Lisa Piscator               97 Karlskoga FIF           3.61
  10 Erika Edström               97 IFK Kristinehamn        3.52
  11 Kjellina Pettersson         97 IK Vikings FIK          3.46
  12 Julia Kjellberg             97 SK Bore                 3.45
  13 Elin Eriksson               97 Mariestads AIF          3.42
  14 Matilda Eriksson            97 IF Göta Karlstad        3.41
  15 Hanne Karlsson              97 IFK Kristinehamn        3.39
  16 Maja Sörebro                97 IFK Kristinehamn        3.35
  17 Anna Hallgren               97 IF Göta Karlstad        3.31
  18 Felicia Johansson           97 SK Bore                 3.28
  19 Klara Enström               97 IF Göta Karlstad        3.25
  20 Linn Karlsson               97 Kils AIK                3.24
  21 Moa Hollstedt               97 IFK Kristinehamn        3.15
  22 Emma Sahlström              97 IF Göta Karlstad        3.04
  23 Elin Edgren                 97 SK Bore                 2.71

F11 Kula                           2.0 kg                    6/9
   1 Helena Åhlén                97 SK Bore                 9.44
   2 Agnes Larsson               97 IF Göta Karlstad        8.98
   3 Anna Karlsson               97 SK Bore                 8.29
   4 Sofia Welenstrand           97 SK Bore                 7.88
   5 Louise Sjöström             97 Ransäters AIS           7.83
   6 Caroline Gylling            97 Stocksäters IF          7.77
   7 Julia Kjellberg             97 SK Bore                 7.31
   8 Felicia Johansson           97 SK Bore                 6.90
   9 Stina Olsson                97 SK Bore                 6.52
  10 Anna Hallgren               97 IF Göta Karlstad        5.98
  11 Emma Sahlström              97 IF Göta Karlstad        5.96
  12 Ella Sjödin                 97 SK Bore                 5.82
  13 Maja Sörebro                97 IFK Kristinehamn        5.73
  14 Linn Karlsson               97 Kils AIK                5.63
  15 Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn        5.59
  16 Isabelle Johansson          97 IF Göta Karlstad        5.39
  17 Elin Edgren                 97 SK Bore                 5.08
  18 Moa Hollstedt               97 IFK Kristinehamn        4.88

F11 Spjut                                                    6/9
   1 Sofia Welenstrand           97 SK Bore                21.46
   2 Felicia Johansson           97 SK Bore                21.33
   3 Kjellina Pettersson         97 IK Vikings FIK         20.85
   4 Julia Kjellberg             97 SK Bore                20.49
   5 Hanne Karlsson              97 IFK Kristinehamn       18.56
   6 Sandra Vestlund             99 Kils AIK               18.04
   7 Maria Sandvik               98 Askim IF NOR           15.16
   8 Stina Olsson                97 SK Bore                13.60
   9 Helena Åhlén                97 SK Bore                13.10
  10 Kine Midtsundstad           98 Våler IF NOR           12.53
  11 Moa Hollstedt               97 IFK Kristinehamn       11.05
  12 Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn       10.23
  13 Sabine Steen                97 IFK Kristinehamn        9.58

F10 60m
    Försök  heat: 1                                          6/9
   1 Lovisa Martinsson           98 IF Göta Karlstad        9.67   q
   2 Elina Olsson                98 Kils AIK                9.72   q
   3 Amanda Hedelin              98 Kils AIK               10.09   q
   4 Victoria Sandsjoe           98 IF Göta Karlstad       10.34   q
   5 Maria Sandvik               98 Askim IF NOR           10.69
   6 Smilla Larsson              99 IFK Kristinehamn       11.05
   7 Maja Nordstrand             98 Ransäters AIS          11.15

    Försök  heat: 2                                          6/9

   1 Julia Björkengren           98 IF Göta Karlstad        9.57   q
   2 Hedvig Pettersson            0 Kils AIK                9.67   q
   3 Ida Hedin                      Kils AIK               10.15   q
   4 Linnéa Andersson            98 Mariestads AIF         10.17   q
   5 Minna Svärd                 98 Kils AIK               10.19   q
   6 Julia Arlestrand            99 IFK Sunne FK           10.38
   7 Elin Johansson              98 IFK Kristinehamn       10.57

    Försök  heat: 3                                          6/9
   1 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                9.75   q
   2 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn        9.85   q
   3 Athena Eckervall            98 Ransäters AIS          10.01   q
   4 Beatrice Larsson            98 IF Göta Karlstad       10.63
   5 Camilla Appel               99 IF Göta Karlstad       10.86
   6 Kine Midtsundstad           98 Våler IF NOR           11.04

    Försök  heat: 4                                          6/9
   1 Amanda Berggren             98 Ransäters AIS           9.60   q
   2 Ellen Abrahamsson           98 Kils AIK               10.31   q
   3 Emma Sjöstedt               98 IF Göta Karlstad       10.51
   4 Louise Vestlund             98 Kils AIK               10.82
   5 Lovisa Ribaeus              99 IF Göta Karlstad       10.97
   6 Frida Karlsson              99 IFK Kristinehamn       11.88

    Finalheat  heat: 1                                       6/9
   1 Julia Björkengren           98 IF Göta Karlstad        9.33
   2 Amanda Berggren             98 Ransäters AIS           9.39
   3 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                9.58
   4 Hedvig Pettersson            0 Kils AIK                9.61
   5 Lovisa Martinsson           98 IF Göta Karlstad        9.66
   6 Elina Olsson                98 Kils AIK                9.71
   7 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn        9.82

    Finalheat  heat: 2                                       6/9
   1 Athena Eckervall            98 Ransäters AIS          10.10
   2 Linnéa Andersson            98 Mariestads AIF         10.27
   3 Ida Hedin                      Kils AIK               10.28
   4 Victoria Sandsjoe           98 IF Göta Karlstad       10.58
   5 Amanda Hedelin              98 Kils AIK               10.60
     Minna Svärd                 98 Kils AIK            ej start
     Ellen Abrahamsson           98 Kils AIK            ej start

F10 600m
    Final                                                    6/9
   1 Amanda Hedelin              98 Kils AIK             2:07.82   2:07.812
   2 Minna Svärd                 98 Kils AIK             2:07.82   2:08.819
   3 Elina Olsson                98 Kils AIK             2:11.03
   4 Beatrice Larsson            98 IF Göta Karlstad     2:15.31
   5 Lovisa Martinsson           98 IF Göta Karlstad     2:15.50
   6 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn     2:18.06
   7 Kine Midtsundstad           98 Våler IF NOR         2:26.00
   8 Maria Sandvik               98 Askim IF NOR         2:26.18
     Julia Björkengren           98 IF Göta Karlstad    ej start
     Elin Johansson              98 IFK Kristinehamn    ej start

F10 Höjd                                                     6/9
   1 Ellen Abrahamsson           98 Kils AIK                 118
   2 Beatrice Larsson            98 IF Göta Karlstad         110=  0, 0 riv
     Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn         110=  0, 0 riv
   4 Hedvig Pettersson            0 Kils AIK                 110   0, 1 riv
   5 Elin Johansson              98 IFK Kristinehamn         110   0, 2 riv
   6 Minna Svärd                 98 Kils AIK                 110   xx0, 2 riv
   7 Louise Vestlund             98 Kils AIK                 105   x0, 1 riv
   8 Kine Midtsundstad           98 Våler IF NOR             105=  x0, 2 riv
     Athena Eckervall            98 Ransäters AIS            105=  x0, 2 riv
  10 Amanda Hedelin              98 Kils AIK                 100=  0, 0 riv
     Camilla Appel               99 IF Göta Karlstad         100=  0, 0 riv

F10 Längd                          zon                       6/9
   1 Kajsa Karlén                98 KFUM Arvika             4.29
   2 Lovisa Martinsson           98 IF Göta Karlstad        3.83
   3 Hedvig Pettersson            0 Kils AIK                3.73
   4 Linnéa Andersson            98 Mariestads AIF          3.72
   5 Julia Arlestrand            99 IFK Sunne FK            3.59
   6 Minna Svärd                 98 Kils AIK                3.56
   7 Amanda Berggren             98 Ransäters AIS           3.48
   8 Ida Hedin                      Kils AIK                3.46
   9 Elina Olsson                98 Kils AIK                3.37
  10 Amanda Hedelin              98 Kils AIK                3.32
  11 Ellen Abrahamsson           98 Kils AIK                3.26
  12 Beatrice Larsson            98 IF Göta Karlstad        3.24
  13 Athena Eckervall            98 Ransäters AIS           3.23
  14 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn        3.21
  15 Camilla Appel               99 IF Göta Karlstad        3.13
  16 Victoria Sandsjoe           98 IF Göta Karlstad        3.06

  17 Alva Öberg                  98 IF Göta Karlstad        3.01
  18 Kine Midtsundstad           98 Våler IF NOR            3.00
  19 Louise Vestlund             98 Kils AIK                2.96
  20 Emma Sjöstedt               98 IF Göta Karlstad        2.79
  21 Julia Thorstensson          99 IFK Kristinehamn        2.76
  22 Maja Nordstrand             98 Ransäters AIS           2.73
  23 Lovisa Ribaeus              99 IF Göta Karlstad        2.65
  24 Frida Karlsson              99 IFK Kristinehamn        2.46

F10 Kula                           2.0 kg                    6/9
   1 Louise Vestlund             98 Kils AIK                7.09
   2 Beatrice Larsson            98 IF Göta Karlstad        6.76
   3 Maria Sandvik               98 Askim IF NOR            6.40
   4 Victoria Sandsjoe           98 IF Göta Karlstad        6.28
   5 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                6.27
   6 Elina Olsson                98 Kils AIK                6.16
   7 Linnéa Andersson            98 Mariestads AIF          6.13
   8 Julia Björkengren           98 IF Göta Karlstad        5.86
   9 Elin Johansson              98 IFK Kristinehamn        5.77
  10 Maja Nordstrand             98 Ransäters AIS           5.58
  11 Minna Svärd                 98 Kils AIK                5.50
  12 Amanda Berggren             98 Ransäters AIS           5.22
  13 Ida Hedin                      Kils AIK                5.05
  14 Hedvig Pettersson            0 Kils AIK                4.85
  15 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn        4.79
  16 Amanda Hedelin              98 Kils AIK                4.60
Uppdaterad: 29 MAR 2010 22:39 Skribent: Mats Svärdsen

Postadress:
IFK Sunne FIK - Friidrott
Box 292
68626 Sunne

Kontakt:
Tel: 0705839689
E-post: mats.svardsen@sunne....

Se all info