Hoppa till sidans innehåll

Götas ungdomsspel 2009


Resultat        Götas Ungdomsspel Utomhus
Datum:          2009-09-05
Plats:          Tingvalla IP
Arrangör:       IF Göta Karlstad              Tfn:        054-212327  054-212327 
Tävl.led:       Johan Engberg                 E-post:    This is a mailto link
Väder:
Tävlingarna är avslutade


M 100m
    Försök  heat: 1                0,0                       5/9
   1 Morgan Ohlström             91 Rånäs 4 H              11.27   q
   2 Tomas Olsson                89 Kils AIK               11.55   q
   3 Jesper Vestlund             91 Kils AIK               11.78   q
   4 Martin Holm                 89 IF Göta Karlstad       11.87   q
   5 Daniel Nordqvist            91 IF Göta Karlstad       12.09   q

    Försök  heat: 2                0,0                       5/9
   1 Taulant Dautaj              90 IF Göta Karlstad       11.54   q
   2 Johan Olsson                91 Kils AIK               11.64   q
   3 Per Swartz                  86 IF Göta Karlstad       12.15
   4 Emil Enander Boqvist        91 SK Bore                12.74

    Final                          -1,3                      5/9
   1 Morgan Ohlström             91 Rånäs 4 H              11.35
   2 Johan Olsson                91 Kils AIK               11.68
   3 Jesper Vestlund             91 Kils AIK               11.83
   4 Martin Holm                 89 IF Göta Karlstad       12.08
     Tomas Olsson                89 Kils AIK                 dns
     Taulant Dautaj              90 IF Göta Karlstad         dns
     Daniel Nordqvist            91 IF Göta Karlstad         dns

M 400m
    Final                                                    5/9
   1 Robin Nordenberg            89 IF Göta Karlstad       50.87
   2 Jesper Vestlund             91 Kils AIK               51.64
   3 Josef Åberg                 91 Hälle IF               51.71
   4 Andreas Persson             91 SK Bore                57.18

M Höjd                                                       5/9
   1 Philip Frifelt-Lundqvist    89 IF Göta Karlstad         200   0, 1 rivn
   2 Oscar Adolfsson             88 IK Orient                200   x0, 2 rivn
   3 Emil Enander Boqvist        91 SK Bore                  165

M Stav                                                       5/9
   1 Gustaf Hultgren             83 Örgryte IS               511
   - Erik Jönhagen               91 Bromma IF                  X
     Johan Bremer                91 IK Ymer                    X

M Längd                                                      5/9
   1 David Frykholm              80 IF Göta Karlstad        7,17   1,8
   2 Alexander Wittlock          91 Hanvikens SK            6,86   0,0
   3 Douglas Stenberg            90 IF Göta Karlstad        6,71   1,5
   4 Daniel Nordqvist            91 IF Göta Karlstad        6,45   1,1
   5 Emil Enander Boqvist        91 SK Bore                 5,43   0,8

M Tresteg                                                    5/9
   1 Hans Lämås                  88 IF Göta Karlstad       14,21   1,0
   2 Taulant Dautaj              90 IF Göta Karlstad       13,36   1,1
   3 Tomas Olsson                89 Kils AIK               12,94   0,9
   4 Joel Valdemarsson           94 IF Göta Karlstad       12,44   0,5

M Kula                             7.26 kg                   5/9
   1 Markus Johansson            90 Säffle FIK             13,82

M Diskus                           2.0 kg                    5/9
   1 Stefan Sundler              91 SK Bore                39,78

M Slägga                           7.26 kg                   5/9
   1 Markus Johansson            90 Säffle FIK             67,10
   2 Tommy Larsson               90 SK Bore                52,74

M Spjut                            800 g                     5/9
   1 Linus Eriksson              91 Säffle FIK             51,27
   2 Anton Gerdin                91 KFUM Arvika            50,57
   3 Douglas Stenberg            90 IF Göta Karlstad       44,23

P17 100m
    Final                          -1,4                      5/9
   1 Joakim Djuvfeldt            93 IF Göta Karlstad       11.56
   2 Anders Teigen               92 Kils AIK               11.79
   3 Oskar Vestlund              93 Kils AIK               12.11
   4 Anton Schölin               92 Finspångs AIK          12.11
   5 Sven Visser                 93 SK Bore                12.39
   6 Fredrik Oskarsson           93 Finspångs AIK          12.81

P17 400m
    Final                                                    5/9
   1 Albin Axelsson                 IF Göta Karlstad       53.21
   2 Anton Schölin               92 Finspångs AIK          53.25
   3 Andreas Karlsson            92 IF Göta Karlstad       54.77

P17 800m
    Final                                                    5/9
   1 Ahlbäck Benjamin            94 IF Göta Karlstad     1:58.59
   2 Fredrik Eråker              93 IF Göta Karlstad     2:00.89
   3 Anders Sandvik                 Askim IF NOR         2:02.07
   4 Axel Danielsson Meiling     92 KFUM Arvika          2:10.37

P17 Höjd                                                     5/9
   1 Viktor Warg                 93 KFUM Arvika              170

P17 Stav                                                     5/9
   1 Axel Frisén                 93 Stocksäters IF           402
   2 Klas Tauberman              92 IF Göta Karlstad         351
   3 Johannes Persson            93 IF Göta Karlstad         311

P17 Längd                                                    5/9
   1 Filip Lööv                  92 Kils AIK                6,20   0,0
   2 Albin Axelsson                 IF Göta Karlstad        6,05   2,1
   3 Sven Visser                 93 SK Bore                 5,49   -0,1
   4 Lucas Kramer                93 IF Göta Karlstad        5,23   1,8

P17 Kula                           5.0 kg                    5/9
   1 Niklas Lindstedt            93 FI Hässelby SK         17,65
   2 Oskar Vestlund              93 Kils AIK               16,86
   3 Anders Pettersson           93 Säffle FIK             13,73

P17 Diskus                                                   5/9
   1 Niklas Lindstedt            93 FI Hässelby SK         47,23
   2 Anders Pettersson           93 Säffle FIK             45,00
   3 Johannes Henriksson         93 IF Göta Karlstad       40,59
   4 Oskar Vestlund              93 Kils AIK               40,54

P17 Slägga                                                   5/9
   1 Oskar Vestlund              93 Kils AIK               53,41
   2 Anders Pettersson           93 Säffle FIK             48,38
   3 Oscar Arlestrand            92 IFK Sunne FK           48,24
   4 Theodor Thor                93 KFUM Örebro            31,47

P17 Spjut                                                    5/9
   1 Theodor Thor                93 KFUM Örebro            60,45
   2 Johannes Henriksson         93 IF Göta Karlstad       58,14
   3 Viktor Warg                 93 KFUM Arvika            42,62
   4 Emil Jonsson                93 Kils AIK               36,01

P15 100m
    Försök  heat: 1                0,0                       5/9
   1 Simon Karlén                94 KFUM Arvika            11.78   q
   2 Carl Sjöstedt               94 IF Göta Karlstad       12.22   q
   3 Filip Schützer              95 IF Göta Karlstad       12.44   q
   4 Nils Andersson              94 SK Bore                12.84   q

    Försök  heat: 2                0,1                       5/9
   1 Gustav Schölin              94 Finspångs AIK          11.95   q
   2 Alexander Larsson           94 Karlskoga FIF          12.25   q
   3 Daniel Kamlin               94 Karlskoga FIF          12.36   q
   4 Gustav Nyhlen               95 IF Göta Karlstad       16.13

    Final                          -0,6                      5/9
   1 Simon Karlén                94 KFUM Arvika            11.71
   2 Gustav Schölin              94 Finspångs AIK          11.96
   3 Alexander Larsson           94 Karlskoga FIF          12.25
   4 Daniel Kamlin               94 Karlskoga FIF          12.42
   5 Filip Schützer              95 IF Göta Karlstad       12.59
   6 Nils Andersson              94 SK Bore                12.96
     Carl Sjöstedt               94 IF Göta Karlstad         dns

P15 800m
    Final                                                    5/9
   1 Alexander Bennetoft         94 Säffle FIK           2:23.20
   2 Johan Jönhagen              95 Bromma IF            2:28.15
   3 Niklas Arvidsson            95 IK Westmannia        2:31.45

    Final
     Niklas Arvidsson            95 IK Westmannia
     Alexander Bennetoft         94 Säffle FIK
     Johan Jönhagen              95 Bromma IF

P15 Häck 100m
    Final                          0,7                       5/9
   1 Carl Sjöstedt               94 IF Göta Karlstad       14.63
   2 Gustav Schölin              94 Finspångs AIK          14.77

P15 Höjd                                                     5/9
   1 Philip Andersson            95 SOK Träff                175
   2 Albin Strid                 94 IF Göta Karlstad         172
   3 Martin Sundgren             94 Finspångs AIK            163
   4 Filip Schützer              95 IF Göta Karlstad         160

P15 Stav                                                     5/9
   1 Jens Roslund                96 Stocksäters IF           291
   2 Johan Askmar                95 IF Göta Karlstad         236
   - Albin Strid                 94 IF Göta Karlstad           X

P15 Längd                                                    5/9
   1 Simon Karlén                94 KFUM Arvika             6,67   2,3
   2 Nils Andersson              94 SK Bore                 5,41   1,0
   3 Filip Schützer              95 IF Göta Karlstad        5,24   0,3
   4 Alexander Bennetoft         94 Säffle FIK              4,81   1,8

P15 Kula                           4.0 kg                    5/9
   1 Simon Karlén                94 KFUM Arvika            16,16
   2 Jonatan Jardelid            94 SK Bore                13,25
   3 Mattias Pettersson          94 IF Göta Karlstad       12,39

P15 Diskus                                                   5/9
   1 Johan Askmar                95 IF Göta Karlstad       35,85

P15 Slägga                                                   5/9
   1 Jonatan Jardelid            94 SK Bore                49,69
   2 Johan Askmar                95 IF Göta Karlstad       39,87

P15 Spjut                                                    5/9
   1 Johan Bjuremo               95 SK Bore                44,49
   2 Adam Mashchel               95 SK Bore                42,83
   3 Mattias Pettersson          94 IF Göta Karlstad       32,39
   4 Gustav Nyhlen               95 IF Göta Karlstad       20,69

P13 80m
    Final                          -1,6                      5/9
   1 Johannes Bjergestam         96 IF Göta Karlstad       11.03
   2 Adrian Kamlin               97 Karlskoga FIF          11.38
   3 Jakob Mast-Larsson          97 IF Göta Karlstad       11.44
   4 Lucas Järpsjö               97 Mariestads AIF         11.47
   5 Anton Weiberg               97 IF Göta Karlstad       11.78
   6 Mathieu Nilsson             96 IF Göta Karlstad       11.80
   7 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad       12.78

P13 800m
    Final                                                    5/9
   1 Andreas Kramer              97 Sävedalens AIK       2:22.31
   2 Johannes Bjergestam         96 IF Göta Karlstad     2:37.55
   3 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK       2:51.80
     Johan Alin                  96 IF Göta Karlstad         dns

P13 Häck 60m                       76 cm
    Final                          -2,7                      5/9
   1 Jakob Mast-Larsson          97 IF Göta Karlstad       11.18
   2 Anton Weiberg               97 IF Göta Karlstad       11.24

P13 Höjd                                                     5/9
   1 Mathieu Nilsson             96 IF Göta Karlstad         149
   2 Lucas Järpsjö               97 Mariestads AIF           146
   3 Andreas Kramer              97 Sävedalens AIK           143
   4 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK           130
   5 Simon Throgen               96 Karlskoga FIF            120
   6 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad         113

P13 Längd                          zon                       5/9
   1 Mathieu Nilsson             96 IF Göta Karlstad        4,63
   2 Lucas Järpsjö               97 Mariestads AIF          4,62
   3 Jakob Mast-Larsson          97 IF Göta Karlstad        4,61
   4 Andreas Kramer              97 Sävedalens AIK          4,59
   5 Adrian Kamlin               97 Karlskoga FIF           4,56
   6 Johannes Bjergestam         96 IF Göta Karlstad        4,42
   7 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad        4,38
   8 Johan Alin                  96 IF Göta Karlstad        4,22
   9 Anton Weiberg               97 IF Göta Karlstad        4,15
  10 Simon Throgen               96 Karlskoga FIF           3,69
  11 Henrik Schützer             97 IF Göta Karlstad        3,06

P13 Kula                           3.0 kg
   1 Martin Gustafsson           96 IFK Sunne FK           12,27
   2 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK          8,20
   3 Emil Jards                  97 IF Göta Karlstad        7,50

P13 Diskus                                                   5/9
   1 Martin Gustafsson           96 IFK Sunne FK           42,21
   2 Simon Litzell               97 Östersunds GIF         38,32
   3 Rasmus Eriksson             98 Kils AIK               18,96
   4 Vidar Visser                96 SK Bore                14,57

   5 Henrik Schützer             97 IF Göta Karlstad       11,26

P13 Spjut                                                    5/9
   1 Simon Litzell               97 Östersunds GIF         43,40
   2 Martin Gustavsson           96 IFK Sunne FK           37,45
   3 Felix Sandström             96 IK Vikings FIK         29,99
   4 Vidar Visser                96 SK Bore                20,45
   5 Simon Throgen               96 Karlskoga FIF          18,78

P11 60m
    Försök  heat: 1                0,0                       5/9
   1 Viktor Kårefjärd            98 Råby-Rekarne FIF        9.04   q
   2 Max Nero                    98 IF Göta Karlstad        9.56   q
   3 Tobias Söderberg            98 IF Göta Karlstad        9.67   q
   4 Linus Kristiansson          98 KFUM Arvika            10.02
   5 Jakob Eriksson              98 IF Göta Karlstad       10.12
   6 Adam Andersson              98 KFUM Arvika            10.36

    Försök  heat: 2                -1,0                      5/9
   1 Henrik Nordlander           98 IF Göta Karlstad        9.51   q
   2 Tobias Djuvfeldt            98 IF Göta Karlstad        9.88
   3 Albin Carlsson              98 KFUM Arvika            10.05
   4 Andreas Djuvfeldt           98 IF Göta Karlstad       10.07
   5 Elis Berg                   98 IFK Sunne FK           10.22
   6 David Persson               98 IF Göta Karlstad       10.35

    Försök  heat: 3                -0,4                      5/9
   1 Manuel Södergren            98 Falu IK                 9.41   q
   2 Gustav Svedberg             98 Karlskoga FIF           9.52   q
   3 Pontus Thorén               98 IF Göta Karlstad        9.66   q
   4 George Svensson             98 Ransäters AIS          10.55
     Elias Edvinsson             98 IK Vikings FIK           dns

    Final                          0,3                       5/9
   1 Viktor Kårefjärd            98 Råby-Rekarne FIF        9.09
   2 Pontus Thorén               98 IF Göta Karlstad        9.23
   3 Manuel Södergren            98 Falu IK                 9.42
   4 Gustav Svedberg             98 Karlskoga FIF           9.51
   5 Max Nero                    98 IF Göta Karlstad        9.54
   6 Tobias Söderberg            98 IF Göta Karlstad        9.62
   7 Henrik Nordlander           98 IF Göta Karlstad        9.66

P11 600m
    Final                                                    5/9
   1 Fredrik Sandvik             98 Askim IF NOR         1:56.82
   2 Erik Olsson                 98 Ransäters AIS        1:59.40
   3 Tobias Söderberg            98 IF Göta Karlstad     2:00.81
   4 Elis Berg                   98 IFK Sunne FK         2:03.58
   5 Gustav Svedberg             98 Karlskoga FIF        2:12.66

P11 Häck 60m                       76 cm
    Final                          -2,0                      5/9
   1 Viktor Kårefjärd            98 Råby-Rekarne FIF       12.33
   2 Fredrik Sandvik             98 Askim IF NOR           12.47
   3 Tobias Söderberg            98 IF Göta Karlstad       12.59
   4 Henrik Nordlander           98 IF Göta Karlstad       13.47
   5 Albin Carlsson              98 KFUM Arvika            14.58
     Elias Edvinsson             98 IK Vikings FIK           dns
     Manuel Södergren            98 Falu IK                  dns

P11 Höjd                                                     5/9
   1 Pontus Thorén               98 IF Göta Karlstad         131
   2 Erik Olsson                 98 Ransäters AIS            128   xx0, 3 riv
   3 Eric Forsberg               98 IF Göta Karlstad         128   xx0, 5 riv
   4 Manuel Södergren            98 Falu IK                  125
   5 Fredrik Sandvik             98 Askim IF NOR             120
   6 David Persson               98 IF Göta Karlstad         115=  0, 0 rivn
     Elis Berg                   98 IFK Sunne FK             115=  0, 0 rivn
   8 Tobias Söderberg            98 IF Göta Karlstad         115   xx0, 2 riv
   9 Linus Kristiansson          98 KFUM Arvika              110

P11 Längd                          zon                       5/9
   1 Manuel Södergren            98 Falu IK                 4,24
   2 Viktor Kårefjärd            98 Råby-Rekarne FIF        4,11
   3 Ludvig Bodén                98 IF Göta Karlstad        3,97
   4 Max Nero                    98 IF Göta Karlstad        3,91
   5 Erik Olsson                 98 Ransäters AIS           3,87
   6 Henrik Nordlander           98 IF Göta Karlstad        3,72
   7 Albin Carlsson              98 KFUM Arvika             3,69
   8 Adam Andersson              98 KFUM Arvika             3,62
   9 Tobias Söderberg            98 IF Göta Karlstad        3,59
  10 Jakob Eriksson              98 IF Göta Karlstad        3,53
                                                            3,53
  11 Elis Berg                   98 IFK Sunne FK            3,53
                                                            3,50
  12 Linus Kristiansson          98 KFUM Arvika             3,42
  13 David Persson               98 IF Göta Karlstad        3,31
  14 Rasmus Sandström            98 IK Vikings FIK          3,17
  15 Gustav Svedberg             98 Karlskoga FIF           3,11
  16 George Svensson             98 Ransäters AIS           3,00

P11 Kula                           2.0 kg                    5/9
   1 Manuel Södergren            98 Falu IK                 9,93
   2 Rasmus Eriksson             98 Kils AIK                9,86
   3 Ludvig Bodén                98 IF Göta Karlstad        9,41
   4 Fredrik Sandvik             98 Askim IF NOR            9,34
   5 Pontus Thorén               98 IF Göta Karlstad        8,91
   6 Jakob Eriksson              98 IF Göta Karlstad        8,71
   7 Max Nero                    98 IF Göta Karlstad        8,01
   8 Rasmus Sandström            98 IK Vikings FIK          7,94
   9 Elis Berg                   98 IFK Sunne FK            7,51
  10 Tobias Söderberg            98 IF Göta Karlstad        6,99
  11 Adam Andersson              98 KFUM Arvika             6,22

P11 Spjut                                                    5/9
   1 Rasmus Eriksson             98 Kils AIK               35,28
   2 Ludvig Bodén                98 IF Göta Karlstad       31,66
   3 Fredrik Sandvik             98 Askim IF NOR           26,95
   4 Tobias Djuvfeldt            98 IF Göta Karlstad       22,44
   5 Manuel Södergren            98 Falu IK                21,72
   6 Tobias Söderberg            98 IF Göta Karlstad       20,76
   7 Rasmus Sandström            98 IK Vikings FIK         18,70
   8 Erik Olsson                 98 Ransäters AIS          17,53
   9 Jakob Eriksson              98 IF Göta Karlstad       15,50
   - Andreas Djuvfeldt           98 IF Göta Karlstad           X

P10 60m
    Försök  heat: 1                0,0                       5/9
   1 Johan Lindhe                99 IF Göta Karlstad        9.90   q
   2 Henrik Gåsste               99 Säffle FIK             10.10   q
   3 Albin Jards                 99 IF Göta Karlstad       10.33
   4 Johan Wahlgren              99 IFK Kristinehamn       10.65
   5 Erik Mellstig                0 IF Göta Karlstad       10.76
   6 Jesper Eriksson             99 IFK Kristinehamn       11.17

    Försök  heat: 2                -0,5                      5/9
   1 Henrik Larsson              99 IF Göta Karlstad        9.06   q
   2 Albin Nordström             99 Katrineholms SK         9.58   q
   3 Erik Vestlund               99 Kils AIK                9.81   q
   4 Linus Lundqvist             99 IF Göta Karlstad       10.27   q
   5 Mattias Heinemann           99 IF Göta Karlstad       10.28   q
   - Joakim Wennerström          99 IK Vikings FIK         disq.   §4.3.12

    Final                          -1,7                      5/9
   1 Henrik Larsson              99 IF Göta Karlstad        9.02
   2 Albin Nordström             99 Katrineholms SK         9.64
   3 Johan Lindhe                99 IF Göta Karlstad        9.84
   4 Erik Vestlund               99 Kils AIK                9.90
   5 Linus Lundqvist             99 IF Göta Karlstad       10.31
   6 Mattias Heinemann           99 IF Göta Karlstad       10.60
   7 Henrik Gåsste               99 Säffle FIK             11.27

P10 600m
    Final                                                    5/9
   1 Linus Lundqvist             99 IF Göta Karlstad     2:03.37
   2 Johan Wahlgren              99 IFK Kristinehamn     2:03.85
   3 Axel Stensson               99 IF Göta Karlstad     2:04.79
   4 Julius Berg                  0 IFK Sunne FK         2:19.99
   5 Jesper Eriksson             99 IFK Kristinehamn     2:20.01
     Henrik Larsson              99 IF Göta Karlstad         dns

P10 Höjd                                                     5/9
   1 Henrik Larsson              99 IF Göta Karlstad         123
   2 Johan Lindhe                99 IF Göta Karlstad         120
   3 Simon Björkengren            0 IF Göta Karlstad         110
   4 Mikael Lindhe               99 IF Göta Karlstad         105=  0
     Joakim Wennerström          99 IK Vikings FIK           105=  0
   6 Mattias Heinemann           99 IF Göta Karlstad         105
   7 Johan Wahlgren              99 IFK Kristinehamn         105=  x0
     Linus Lundqvist             99 IF Göta Karlstad         105=  x0
   9 Albin Jards                 99 IF Göta Karlstad         105
  10 Erik Mellstig                0 IF Göta Karlstad         100=  0
     Julius Berg                  0 IFK Sunne FK             100=  0
  12 Axel Stensson               99 IF Göta Karlstad          93

P10 Längd                          zon                       5/9
   1 Henrik Larsson              99 IF Göta Karlstad        4,06
   2 Erik Vestlund               99 Kils AIK                3,70
   3 Linus Lundqvist             99 IF Göta Karlstad        3,67
   4 Johan Lindhe                99 IF Göta Karlstad        3,48
   5 Henrik Gåsste               99 Säffle FIK              3,41
   6 Simon Björkengren            0 IF Göta Karlstad        3,28
   7 Johan Wahlgren              99 IFK Kristinehamn        3,27
   8 Mikael Lindhe               99 IF Göta Karlstad        3,20
   9 Albin Jards                 99 IF Göta Karlstad        3,15
  10 Axel Stensson               99 IF Göta Karlstad        3,11
  11 Joakim Wennerström          99 IK Vikings FIK          2,90
  12 Jesper Eriksson             99 IFK Kristinehamn        2,89
  13 Erik Mellstig                0 IF Göta Karlstad        2,82

P10 Kula                           2.0 kg                    5/9
   1 Erik Vestlund               99 Kils AIK                9,64
   2 Anton Larsson               99 SK Bore                 8,04
   3 Henrik Gåsste               99 Säffle FIK              7,68
   4 Henrik Larsson              99 IF Göta Karlstad        7,54
   5 Albin Jards                 99 IF Göta Karlstad        7,31
   6 Julius Berg                  0 IFK Sunne FK            6,38
   7 Joakim Wennerström          99 IK Vikings FIK          6,29
   8 Johan Lindhe                99 IF Göta Karlstad        5,72
   9 Jesper Eriksson             99 IFK Kristinehamn        4,85
  10 Simon Björkengren            0 IF Göta Karlstad        4,61
  11 Johan Wahlgren              99 IFK Kristinehamn        4,52

K 100m
    Final                          -0,5                      5/9
   1 Erica Pettersson            90 Kils AIK               12.59
   2 Therése Lindhe              91 IFK Kristinehamn       13.03
   3 Johanna Aalto               89 IF Kville              13.42
   4 Nathalie Forsman            90 KFUM Arvika            17.28

K 400m
    Final                                                    5/9
   1 Caroline Andersson          92 IF Göta Karlstad       57.87
   2 Elin Axelsson               94 Trollhättans FiK       58.81

K 800m
    Final                                                    5/9
   1 Ellinor Klockare            86 IF Göta Karlstad     2:32.14
   2 Helén Andréasson            93 IK Orient            2:33.83

K Höjd                                                       5/9
   1 Anna Alexson                87 Spårvägens FK            170
   2 Sofie Skoog                 90 Ekshärad Friidrot        167

K Stav                                                       5/9
   1 Linda carlsson              90 IK Ymer                  331

K Längd                                                      5/9
   1 Elina Palmquist             91 IF Göta Karlstad        5,70   2,0
   2 Johanna Aalto               89 IF Kville               5,27   2,0
   3 Malin Brattström            91 IF Göta Karlstad        4,93   1,1
   4 Lovisa Lindhe               89 IFK Kristinehamn        4,80   1,3
   5 Agnes Valdemarsson          91 IF Göta Karlstad        4,75   1,4

K Tresteg                                                    5/9
   1 Evelina Levin               95 KFUM Arvika            10,59   1,1
   2 Frida Rydberg               93 KFUM Arvika            10,36   0,0
   3 Kristin Dahlin Hedkvist     93 IK Vikings FIK         10,08   1,2

K Diskus                                                     5/9
   1 Elisabeth Brånsgård            Fjugesta IF            40,19
   2 Julia Rabe                  91 Bålsta IK              37,40

F19 Slägga                                                   5/9
   1 Amanda Eriksson             90 SK Bore                48,22

F17 100m
    Final                          -1,9                      5/9
   1 Mary Anne Andreasson        92 KFUM Arvika            12.54
   2 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika            12.78
   3 Elin Hultgren               92 Karlskoga FIF          13.85

F17 400m
    Final                                                    5/9
   1 Sofia Granander             94 Kils AIK               59.92
   2 Malin Lignell               92 Stocksäters IF         65.91

F17 Häck 100m
    Final                          0,7                       5/9
   1 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika            35.37

F17 Höjd                                                     5/9
   1 Kristin Dahlin Hedkvist     93 IK Vikings FIK           150

F17 Stav                                                     5/9
   1 Erika Nyström               93 Motala AIF               281

F17 Längd                                                    5/9
   1 Ulrika Nyhlén               93 Mölndals AIK            5,19   -0,8
   2 Ida Hansen                  93 KFUM Arvika             5,18   0,0

   3 Elin Magnusson              93 IFK Växjö               4,91   0,7
   4 Frida Rydberg               93 KFUM Arvika             4,80   -0,7
   5 Erika Nyström               93 Motala AIF              4,68   -0,1
   6 Elin Hultgren               92 Karlskoga FIF           4,64   -0,9
   7 Kristin Dahlin Hedkvist     93 IK Vikings FIK          4,45   -0,3
   8 Elin Maxstadh               93 IF Göta Karlstad        4,17   0,6
   9 Malin Sundin                93 Säffle FIK              3,87   -1,2

F17 Kula                           3.0 kg                    5/9
   1 Mariell Bengtsson           93 Trollhättans FiK       12,78
   2 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                12,61
   3 Frida Tunemar               93 Skeninge IK            11,98
   4 Amanda Björklund            92 IF Göta Karlstad        9,67
   5 Mathilda Ehne               92 IF Göta Karlstad        9,56

F17 Diskus                                                   5/9
   1 Rebecka Johansson           92 Karlskoga FIF          34,94
   2 Mariell Bengtsson           93 Trollhättans FiK       31,24
   3 Amanda Björklund            92 IF Göta Karlstad       30,90
   4 Malin Lignell               92 Stocksäters IF         27,36
   5 Mathilda Ehne               92 IF Göta Karlstad       25,99

F17 Slägga                                                   5/9
   1 Johanna Larsson             92 Filipstads FIK         49,36
   2 Karolina Wäli Arvidsson        Ullevi FK              37,96
   3 Rebecka Johansson           92 Karlskoga FIF          37,24
   4 Ida Thörngren               93 SK Bore                32,09

F17 Spjut                                                    5/9
   1 Frida Ohlsson               94 SK Bore                39,07
   2 Emelie Bjuremo              93 SK Bore                35,96
   3 Yuselin Greek               92 Filipstads FIK         34,68
   4 Frida Tunemar               93 Skeninge IK            29,74

F15 100m
    Försök  heat: 1                0,0                       5/9
   1 Susanne Schüssler           95 IFK Sunne FK           12.52   q
   2 Hanna Hermansson            95 Kils AIK               13.23   q
   3 Elin Axelsson               94 Trollhättans FiK       13.27   q
   4 Sofia Granander             94 Kils AIK               13.38   q
   5 Anna Birgiersson            94 Karlskoga FIF          13.39   q

    Försök  heat: 2                0,9                       5/9
   1 Louise Harker               94 Mosjö FK               13.50   q
   2 Lisa Sandström              95 IFK Sunne FK           13.76   q
   3 Alexandra Pfeiffer          95 IK Vikings FIK         13.78
   4 Madelene Tönnberg           95 IK Vikings FIK         14.32
   5 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad       14.56

    Final                          0,0                       5/9
   1 Susanne Schüssler           95 IFK Sunne FK           12.46
   2 Elin Axelsson               94 Trollhättans FiK       13.20
   3 Hanna Hermansson            95 Kils AIK               13.32
   4 Anna Birgiersson            94 Karlskoga FIF          13.52
   5 Louise Harker               94 Mosjö FK               13.65
     Lisa Sandström              95 IFK Sunne FK             dns
     Sofia Granander             94 Kils AIK                 dns

F15 800m
    Final                                                    5/9
   1 Sandra Olsson               95 SK Bore              2:19.07
   2 Agnes Sjöström              94 IK Westmannia        2:19.82
   3 Erika Anderskär             94 IF Göta Karlstad     2:35.51
   4 Hanne Gustafsson            95 IF Göta Karlstad     2:39.37
   5 Julia Schytzer              95 IF Göta Karlstad     2:40.19
   6 Olivia Svensson             95 IF Göta Karlstad     2:41.36

F15 Häck 80m
    Final
     Sofia Granander             94 Kils AIK
     Hanna Hermansson            95 Kils AIK
     Linnea Gåsste               94 Säffle FIK
     Karin Gåsste                94 Säffle FIK
     Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad
     Frida Johansson             95 IF Göta Karlstad
     Anna Birgiersson            94 Karlskoga FIF

    Final                          -2,2                      5/9
   1 Anna Birgiersson            94 Karlskoga FIF          12.55
   2 Sofia Granander             94 Kils AIK               12.63
   3 Frida Johansson             95 IF Göta Karlstad       12.73
   4 Hanna Hermansson            95 Kils AIK               12.79
   5 Karin Gåsste                94 Säffle FIK             14.78
   6 Linnea Gåsste               94 Säffle FIK             15.08
   7 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad       15.34


F15 Höjd                                                     5/9
   1 Martina Borgler             94 SK Bore                  157
   2 Madelene Tönnberg           95 IK Vikings FIK           150
   3 Isabella Rosenqvist         95 IF Göta Karlstad         145   x0
   4 Sofia Eskilstorp            94 Mölndals AIK             145   xx0
   5 Frida Johansson             95 IF Göta Karlstad         140
   6 Sara Larsson                95 IF Göta Karlstad         135

F15 Stav                                                     5/9
   1 Malin Gillman               94 Stocksäters IF           306
   2 Emma Bengtsson              94 KFUM Örebro              261
   3 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn         236
   4 Sara Larsson                95 IF Göta Karlstad         176

F15 Längd                                                    5/9
   1 Hanna Hermansson            95 Kils AIK                5,06   0,0
   2 Lisa Sandström              95 IFK Sunne FK            4,94   0,5
   3 Susanne Schüssler           95 IFK Sunne FK            4,86   0,0
   4 Frida Johansson             95 IF Göta Karlstad        4,73   0,0
   5 Emma Olsson                 94 Kils AIK                4,63   0,0
   6 Evelina Levin               95 KFUM Arvika             4,52   -0,1
                                                            4,41
   7 Madelene Tönnberg           95 IK Vikings FIK          4,52   -0,2
                                                            4,40
   8 Emma Bengtsson              94 KFUM Örebro             4,34   -0,5
   9 Alexandra Pfeiffer          95 IK Vikings FIK          4,26   0,0
  10 Louise Harker               94 Mosjö FK                4,22   0,0
  11 Rebecca Hagström            94 IF Göta Karlstad        4,13   0,0
  12 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad        4,12   0,0
  13 Sofia Eskilstorp            94 Mölndals AIK            4,08   -0,3
  14 Karin Gåsste                94 Säffle FIK              3,88   -0,1
  15 Linnea Gåsste               94 Säffle FIK              3,77   0,0
  16 Julia Schytzer              95 IF Göta Karlstad        3,52   -1,6
   - Elin kyrkander              94 IF Göta Karlstad           X

F15 Kula                           3.0 kg                    5/9
   1 Ida Sundkvist               94 IK Westmannia          10,71
   2 Julia Karlsson              95 IF Göta Karlstad       10,05
   3 Sara Larsson                95 IF Göta Karlstad        8,26

F15 Diskus                                                   5/9
   1 Frida Ohlsson               94 SK Bore                42,63
   2 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn       33,33
   3 Julia Karlsson              95 IF Göta Karlstad       31,29
   4 Malin Gillman               94 Stocksäters IF         27,19
   5 Ida Sundkvist               94 IK Westmannia          26,72

F15 Slägga                                                   5/9
   1 Julia Karlsson              95 IF Göta Karlstad       41,53
   2 Anna-Clara Rydberg          94 SK Bore                40,07
   3 Frida Ohlsson               94 SK Bore                38,20
   4 Angelica Wäli Arvidsson        Ullevi FK              37,24
   5 Julia Marklund              96 SK Bore                37,06
   6 Malin Linder                94 IFK Kristinehamn       27,93
   7 Erica Lignell               94 Stocksäters IF         26,91
   8 Alexandra Johansson         94 KFUM Örebro            26,28
   9 Julia Ortheden              95 KFUM Örebro            24,75
  10 Sarah Larsson               95 IF Göta Karlstad       22,74

F15 Spjut                                                    5/9
   1 Frida Ohlsson               94 SK Bore                48,66
   2 Clara Hellan                94 Tyrving IL NOR         41,01
   3 Alexandra Johansson         94 KFUM Örebro            40,39
   4 Julia Ortheden              95 KFUM Örebro            31,46
   5 Frida Johansson             95 IF Göta Karlstad       25,08
   6 Sara Larsson                95 IF Göta Karlstad       24,74
   7 Linnea Gåsste               94 Säffle FIK             21,83
   8 Elin kyrkander              94 IF Göta Karlstad       21,53
   9 Karin Gåsste                94 Säffle FIK             17,84

F13 80m
    Försök  heat: 1                0,2                       5/9
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK           10.49   q
   2 Izabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad       10.85   q
   3 Irene Ekelund               97 Kils AIK               10.91   q
   4 Johanna Norén               96 IF Göta Karlstad       11.00   q
   5 Anna Olsson                 97 Kils AIK               11.61   q
   6 Tilda Axford                96 IF Göta Karlstad       11.89
   7 Elinor Funk                 97 IF Göta Karlstad       12.11

    Försök  heat: 2                0,0                       5/9
     Linn Ardström               97 IFK Kristinehamn
   1 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn       11.13   q
   2 Moa Andersson               96 KFUM Arvika            11.68   q
   3 Helena Åhlén                97 SK Bore                11.71   q
   4 Emely Zakariasén            96 IFK Kristinehamn       11.84
   5 Elin Edgren                 97 SK Bore                12.20
   6 Pat Berg                    96 IF Göta Karlstad       12.24

    Försök  heat: 3                0,2                       5/9
   1 Marie Hedell                96 IK Vikings FIK         11.53   q
   2 Agnes Larsson               97 IF Göta Karlstad       11.64   q
   3 Johanna Billberg            96 IF Göta Karlstad       11.82   q
   4 Hanna Johansson             97 IF Göta Karlstad       11.87
   5 Elin Johannesson            96 IFK Sunne FK           12.06
   6 Moa Nordstrand              97 Ransäters AIS          12.24

    Försök  heat: 4                0,1                       5/9
   1 Matilda Heintz              96 IF Göta Karlstad       11.23   q
   2 Anna Karlsson Tufuga        97 SK Bore                11.31   q
   3 Hanna Heinemann             97 IF Göta Karlstad       11.57   q
   4 Martina Appel               96 IF Göta Karlstad       12.02
   5 Johanna Eskilstorp          96 Mölndals AIK           12.13
   6 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad       12.28

    Finalheat  heat: 1             -1,4                      5/9
   1 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK           10.78
   2 Izabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad       10.98
   3 Irene Ekelund               97 Kils AIK               11.11
   4 Johanna Norén               96 IF Göta Karlstad       11.27
   5 Matilda Heintz              96 IF Göta Karlstad       11.43
   6 Anna Karlsson Tufuga        97 SK Bore                11.63
     Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn         dns

    Finalheat  heat: 2             -2,1                      5/9
   1 Hanna Heinemann             97 IF Göta Karlstad       11.43
   2 Moa Andersson               96 KFUM Arvika            11.65
   3 Marie Hedell                96 IK Vikings FIK         11.85
   4 Helena Åhlén                97 SK Bore                11.88
   5 Agnes Larsson               97 IF Göta Karlstad       12.06
   6 Johanna Billberg            96 IF Göta Karlstad       12.08
     Anna Olsson                 97 Kils AIK                 dns

F13 800m
    Final                                                    5/9
   1 Klara Mellqvist             97 Sävedalens AIK       2:25.55
   2 Jacqueline Larsson          96 IF Göta Karlstad     2:28.36
   3 Ella Sjödin                 97 IF Göta Karlstad     2:30.64
   4 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad     2:41.53
   5 Lisa Piscator               97 IFK Kristinehamn     2:42.98
   6 Moa Andersson               96 KFUM Arvika          2:44.47
   7 Hanna Heinemann             97 IF Göta Karlstad     2:49.78
   8 Malin Svensson              96 KFUM Arvika          2:50.62
   9 Emelina Schützer            97 IF Göta Karlstad     2:59.06
     Moa Carlsson                97 IFK Kristinehamn         dns

F13 Häck 60m                       76 cm
    Omgång 1  heat: 1              0,0                       5/9
   1 Irene Ekelund               97 Kils AIK                9.99   q
   2 Anna Karlsson Tufuga        97 SK Bore                11.26   q
   3 Lisa Piscator               97 IFK Kristinehamn       11.84   q
   4 Elin Edgren                 97 SK Bore                12.07   q
   5 Sabine Steen                97 IFK Kristinehamn       13.21   q

    Omgång 1  heat: 2              -0,7                      5/9
   1 Moa Carlsson                97 IFK Kristinehamn       12.79   q
   2 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad       13.76   q
   3 Moa Nordstrand              97 Ransäters AIS          14.02
     Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn         dnf

    Final                          -1,4                      5/9
   1 Irene Ekelund               97 Kils AIK               10.19
   2 Lisa Piscator               97 IFK Kristinehamn       11.92
   3 Anna Karlsson Tufuga        97 SK Bore                11.97
   4 Elin Edgren                 97 SK Bore                12.66
   5 Moa Carlsson                97 IFK Kristinehamn       12.91
   6 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad       13.46
   7 Sabine Steen                97 IFK Kristinehamn       13.78

F13 Höjd                                                     5/9
   1 Izabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad         152
   2 Emilia Kjellberg            96 IFK Sunne FK             149
   3 Johanna Norén               96 IF Göta Karlstad         140   0, 0 rivn
   4 Malin Svensson              96 KFUM Arvika              140   x0, 1 rivn
   5 Anna Karlsson Tufuga        97 SK Bore                  135   x0, 3 rivn
   6 Linn Ardström               97 IFK Kristinehamn         135   xx0, 2 riv
   7 Linnea Eskilstorp           96 Mölndals AIK             130   0, 0 rivn
   8 Moa Nordstrand              97 Ransäters AIS            130=  x0, 1 rivn
     Julia Marklund              96 SK Bore                  130=  x0, 1 rivn
     Martina Appel               96 IF Göta Karlstad         130=  x0, 1 rivn
  11 Lisa Piscator               97 IFK Kristinehamn         130=  xx0, 2 riv
     Ella Sjödin                 97 IF Göta Karlstad         130=  xx0. 2 riv
  13 Elin Edgren                 97 SK Bore                  125   0, 1 rivn
  14 Moa Carlsson                97 IFK Kristinehamn         125   xx0, 2 riv
  15 Elinor Funk                 97 IF Göta Karlstad         120

F13 Längd                          zon                       5/9
   1 Izabelle Kjellberg          96 IF Göta Karlstad        4,84
   2 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn        4,72
   3 Matilda Heintz              96 IF Göta Karlstad        4,46
   4 Anna Karlsson Tufuga        97 SK Bore                 4,43
   5 Johanna Billberg            96 IF Göta Karlstad        4,38
   6 Hanna Johansson             97 IF Göta Karlstad        4,22
   7 Tilda Axford                96 IF Göta Karlstad        4,21
   8 Martina Appel               96 IF Göta Karlstad        4,20
   9 Moa Andersson               96 KFUM Arvika             4,16
                                                            4,10
  10 Malin Svensson              96 KFUM Arvika             4,16
                                                            4,02
  11 Moa Nordstrand              97 Ransäters AIS           4,05
  12 Johanna Eskilstorp          96 Mölndals AIK            3,96
  13 Klara Mellqvist             97 Sävedalens AIK          3,95
  14 Marie Hedell                96 IK Vikings FIK          3,92
  15 Elin Johannesson            96 IFK Sunne FK            3,90
  16 Pat Berg                    96 IF Göta Karlstad        3,88
  17 Linnea Quist                97 IF Göta Karlstad        3,87
  18 Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn        3,86
  19 Elinor Funk                 97 IF Göta Karlstad        3,85
  20 Linn Ardström               97 IFK Kristinehamn        3,75
  21 Elin Edgren                 97 SK Bore                 3,70
  22 Linnea Eskilstorp           96 Mölndals AIK            3,65
  23 Moa Carlsson                97 IFK Kristinehamn        3,52
  24 Lovisa Sjöstrand            97 Östersunds GIF          2,87

F13 Kula                           2.0 kg                    5/9
   1 Lovisa Sjöstrand            97 Östersunds GIF         12,74
   2 Helena Åhlén                97 SK Bore                11,72
   3 Ida Skoglund                97 Frövi IK               10,79
   4 Agnes Larsson               97 IF Göta Karlstad       10,57
   5 Anna Olsson                 97 Kils AIK               10,25
   6 Anna Karlsson Tufuga        97 SK Bore                 9,66
   7 Moa Nordstrand              97 Ransäters AIS           9,27
   8 Elin Edgren                 97 SK Bore                 8,92
   9 Hanna Johansson             97 IF Göta Karlstad        8,45
  10 Linn Ardström               97 IFK Kristinehamn        7,34
  11 Erica Edström               97 IFK Kristinehamn        7,01
  12 Sabine Steen                97 IFK Kristinehamn        6,06
  13 Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn        5,60

F13 Diskus                         2.0 kg                    5/9
   1 Julia Marklund              96 SK Bore                37,13   täv rekord
   2 Helena Åhlén                97 SK Bore                32,35
   3 Lovisa Sjöstrand            97 Östersunds GIF         31,24
   4 Emely Zakariasén            96 IFK Kristinehamn       24,03
   5 Erica Edström               97 IFK Kristinehamn       21,53
   6 Ida Skoglund                97 Frövi IK               20,24
   7 Moa Nordstrand              97 Ransäters AIS          19,95
   8 Sabine Steen                97 IFK Kristinehamn       19,75
   9 Fanny Carlsson              97 IFK Kristinehamn       17,36
   - Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn           X

F13 Spjut                                                    5/9
   1 Lovisa Sjöstrand            97 Östersunds GIF         39,00
   2 Julia Marklund              96 SK Bore                38,72
   3 Elvira Richardsson          96 IFK Kristinehamn       27,67
   4 Anna Karlsson Tufuga        97 SK Bore                27,22
   5 Sandra Vestlund             99 Kils AIK               26,73
   6 Ida Skoglund                97 Frövi IK               25,52
   7 Emely Zakariasén            96 IFK Kristinehamn       22,81
   8 Helena Åhlén                97 SK Bore                21,76
   9 Marie Hedell                96 IK Vikings FIK         20,86
  10 Moa Nordstrand              97 Ransäters AIS          19,72
  11 Elin Edgren                 97 SK Bore                17,77
  12 Sabine Steen                97 IFK Kristinehamn       16,48
  13 Erica Edström               97 IFK Kristinehamn       13,47

F11 60m
    Försök  heat: 1                -0,1                      5/9
   1 Lovisa Martinsson           98 IF Göta Karlstad        9.36   q
   2 Hanna Seljegard Gåsemyr     98 Ski IL NOR              9.39   q
   3 Elin Johansson              98 IFK Kristinehamn        9.49   q
   4 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn        9.54   q
   5 Evelina Ljunggren Malm      98 IF Göta Karlstad       10.03
   6 Frida Mattsson              98 IF Göta Karlstad       10.06

    Försök  heat: 2                0,1                       5/9
   1 Julia Björkengren           98 IF Göta Karlstad        8.87   q
   2 Minna Svärd                 98 Kils AIK                9.50   q
   3 Elina Olsson                98 Kils AIK                9.62   q
   4 Ida Hedin                   98 Kils AIK                9.74   q
   5 Linn Gustafsson             98 IF Göta Karlstad        9.92
     Paulina Billberg            98 IF Göta Karlstad         dns

    Försök  heat: 3                -0,5                      5/9
   1 Vilma Andersson di Maio     98 Karlskoga FIF           9.70   q
   2 Maja Karlsson               98 IFK Kristinehamn        9.91   q
   3 Alva Mossberg               98 KFUM Arvika            10.04
   4 Kine Midtsundstad           98 Vaaler IF              10.62
   5 Johanna Edgren              98 SK Bore                10.78

    Försök  heat: 4                0,7                       5/9
   1 Amanda Berggren             98 Ransäters AIS           9.33   q
   2 Sarah Bennetoft             98 Säffle FIK              9.59   q
   3 Kimmy Nordström             99 Ransäters AIS           9.88   q
   4 Amanda Hedelin              98 Kils AIK                9.92   q
   5 Maja Nordstrand             98 Ransäters AIS          10.98

    Finalheat  heat: 1             -2,4                      5/9
   1 Julia Björkengren           98 IF Göta Karlstad        8.95
   2 Lovisa Martinsson           98 IF Göta Karlstad        9.26
   3 Amanda Berggren             98 Ransäters AIS           9.37
   4 Minna Svärd                 98 Kils AIK                9.39
   5 Hanna Seljegard Gåsemyr     98 Ski IL NOR              9.57
   6 Elin Johansson              98 IFK Kristinehamn        9.76
   7 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn        9.94

    Finalheat  heat: 2             -1,0                      5/9
   1 Sarah Bennetoft             98 Säffle FIK              9.59
   2 Ida Hedin                   98 Kils AIK                9.76
   3 Elina Olsson                98 Kils AIK                9.77
   4 Vilma Andersson di Maio     98 Karlskoga FIF           9.91
   5 Amanda Hedelin              98 Kils AIK                9.97
   6 Maja Karlsson               98 IFK Kristinehamn       10.01
   7 Kimmy Nordström             99 Ransäters AIS          10.21

F11 600m
    Final                                                    5/9
   1 Minna Svärd                 98 Kils AIK             1:56.55
   2 Lovisa Martinsson           98 IF Göta Karlstad     1:58.30
   3 Sarah Bennetoft             98 Säffle FIK           2:03.10
   4 Linn Gustafsson             98 IF Göta Karlstad     2:07.79
   5 Alva Mossberg               98 KFUM Arvika          2:09.70
   6 Ida Hedin                   98 Kils AIK             2:13.55
   7 Maria Sandvik               98 Askim IF NOR         2:14.55
   8 Maja Karlsson               98 IFK Kristinehamn     2:23.58
   9 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn     2:25.11

F11 Häck 60m                       76 cm
    Final                          -3,1                      5/9
   1 Minna Svärd                 98 Kils AIK               11.88
   2 Ida Hedin                   98 Kils AIK               12.85
   3 Amanda Hedelin              98 Kils AIK               12.97
   4 Amanda Berggren             98 Ransäters AIS          13.26
   5 Evelina Ljunggren Malm      98 IF Göta Karlstad       13.81
     Kine Midtsundstad           98 Vaaler IF                dns

F11 Höjd                                                     5/9
   1 Elin Johansson              98 IFK Kristinehamn         131
   2 Hanna Seljegard Gåsemyr     98 Ski IL NOR               128
   3 Linn Gustafsson             98 IF Göta Karlstad         125
   4 Beatrice Larsson            98 IF Göta Karlstad         120=  0, 0 rivn
     Felicia Öhrn                98 Karlskoga FIF            120=  0, 0 rivn
   6 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn         115=  0, o rivn
     Vilma Andersson di Maio     98 Karlskoga FIF            115=  0, 0 rivn
   8 Julia Björkengren           98 IF Göta Karlstad         115   x0, 1 rivn
   9 Kine Midtsundstad           98 Vaaler IF                110   0, 0 rivn
  10 Amanda Hedelin              98 Kils AIK                 110   x0, 1 rivn
  11 Amanda Berggren             98 Ransäters AIS            103

F11 Längd                          zon                       5/9
   1 Lovisa Martinsson           98 IF Göta Karlstad        4,09
   2 Hanna Seljegard Gåsemyr     98 Ski IL NOR              4,01
   3 Minna Svärd                 98 Kils AIK                3,98
   4 Ida Hedin                   98 Kils AIK                3,86
   5 Elin Johansson              98 IFK Kristinehamn        3,85
   6 Sarah Bennetoft             98 Säffle FIK              3,74
                                                            3,72
   7 Maja Karlsson               98 IFK Kristinehamn        3,74
                                                            3,65
   8 Elina Olsson                98 Kils AIK                3,70
   9 Amanda Berggren             98 Ransäters AIS           3,68
  10 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn        3,66
  11 Amanda Hedelin              98 Kils AIK                3,40
  12 Linn Gustafsson             98 IF Göta Karlstad        3,39
  13 Alva Mossberg               98 KFUM Arvika             3,36
  14 Vilma Andersson di Maio     98 Karlskoga FIF           3,34
  15 Evelina Ljunggren Malm      98 IF Göta Karlstad        3,28
  16 Paulina Billberg            98 IF Göta Karlstad        3,25
  17 Kine Midtsundstad           98 Vaaler IF               3,21
  18 Frida Mattsson              98 IF Göta Karlstad        3,18
  19 Johanna Edgren              98 SK Bore                 3,16
  20 Lovisa Berglund             98 Karlskoga FIF           3,07

F11 Kula                           2.0 kg                    5/9
   1 Carolin Näslund             98 SK Bore                 9,58
   2 Maria Sandvik               98 Askim IF NOR            8,94
   3 Maja Nordstrand             98 Ransäters AIS           7,88
   4 Elin Johansson              98 IFK Kristinehamn        7,79
   5 Elina Olsson                98 Kils AIK                7,43
   6 Victoria Sandsjoe           98 IF Göta Karlstad        7,39
   7 Beatrice Larsson            98 IF Göta Karlstad        7,06
   8 Amanda Berggren             98 Ransäters AIS           6,99
   9 Sarah Bennetoft             98 Säffle FIK              6,88
  10 Julia Björkengren           98 IF Göta Karlstad        6,59
  11 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn        6,20
  12 Maja Karlsson               98 IFK Kristinehamn        6,08
                                                            5,76
  13 Lovisa Berglund             98 Karlskoga FIF           6,08
                                                            5,54
  14 Felicia Öhrn                98 Karlskoga FIF           6,02
  15 Ida Hedin                   98 Kils AIK                5,83
  16 Johanna Edgren              98 SK Bore                 5,09

F11 Spjut                                                    5/9
   1 Maria Sandvik               98 Askim IF NOR           27,63
   2 Carolin Näslund             98 SK Bore                26,74
   3 Hanna Seljegard Gåsemyr     98 Ski IL NOR             26,23
   4 Sandra Vestlund             99 Kils AIK               24,90
   5 Kine Midtsundstad           98 Vaaler IF              24,88
   6 Hedvig Pettersson            0 Kils AIK               23,00
   7 Minna Svärd                 98 Kils AIK               22,51
   8 Ida Hedin                   98 Kils AIK               20,56
   9 Lovisa Martinsson           98 IF Göta Karlstad       17,43
  10 Victoria Sandsjoe           98 IF Göta Karlstad       16,52
  11 Elin Johansson              98 IFK Kristinehamn       15,61
  12 Maja Nordstrand             98 Ransäters AIS          14,23
  13 Clara Bergström             99 IFK Sunne FK           12,64
  14 Julia Björkengren           98 IF Göta Karlstad       12,37
  15 Elina Olsson                98 Kils AIK               11,95
  16 Amanda Berggren             98 Ransäters AIS          11,58
  17 Johanna Edgren              98 SK Bore                11,04
  18 Lovisa Berglund             98 Karlskoga FIF          10,92
  19 Hilda Jansson               98 IFK Kristinehamn        9,71

F10 60m
    Försök  heat: 1                0,0                       5/9
   1 Matilda Holterberg          99 Trollhättans FiK        9.10   q
   2 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                9.11   q
   3 Alexandra Lill              99 IFK Kristinehamn        9.51   q
   4 Julia Arlestrand            99 IFK Sunne FK            9.58   q
   5 Agnes Moberg                99 IFK Kristinehamn        9.98   q
   6 Erika Blomkvist             99 IFK Sunne FK           10.12   q
   7 Julia Thorstensson          99 IFK Kristinehamn       10.58

    Försök  heat: 2                -0,1                      5/9
   1 Beatrice Johansson          99 KFUM Arvika             9.75   q
   2 Lovisa Ribaeus              99 IF Göta Karlstad        9.86   q
   3 Mathilda Stålklint          99 Mariestads AIF          9.98   q
   4 Wilma Throgen                0 Karlskoga FIF          10.02   q
   5 Sofia Persson                0 KFUM Arvika            10.15   q
   6 Julia Fritiofsson            0 IF Göta Karlstad       10.61
     Maja Andersson              99 KFUM Arvika              dns

    Försök  heat: 3                -1,0                      5/9
   1 Hedvig Pettersson            0 Kils AIK                9.03   q
   2 Ida Callenvik               99 Karlskoga FIF           9.61   q
   3 Alice Kjällström            99 IF Göta Karlstad       10.06   q
   4 Camilla Appel               99 IF Göta Karlstad       10.61
   5 Ida Holmberg                99 IF Göta Karlstad       10.66
   6 Ella Moberg                 99 IF Göta Karlstad       10.94
   7 Klara Högberg               99 IF Göta Karlstad       11.67

    Final                          -1,9                      5/9
   1 Hedvig Pettersson            0 Kils AIK                9.20
   2 Matilda Holterberg          99 Trollhättans FiK        9.21
   3 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                9.27
   4 Ida Callenvik               99 Karlskoga FIF           9.63
   5 Alexandra Lill              99 IFK Kristinehamn        9.64
   6 Julia Arlestrand            99 IFK Sunne FK            9.78
   7 Beatrice Johansson          99 KFUM Arvika            10.14

    Final                          -2,3                      5/9
   1 Lovisa Ribaeus              99 IF Göta Karlstad       10.08
   2 Sofia Persson                0 KFUM Arvika            10.17
   3 Agnes Moberg                99 IFK Kristinehamn       10.20
   4 Alice Kjällström            99 IF Göta Karlstad       10.26
   5 Mathilda Stålklint          99 Mariestads AIF         10.29
   6 Erika Blomkvist             99 IFK Sunne FK           10.32
   7 Wilma Throgen                0 Karlskoga FIF          10.53

F10 600m
    Final                                                    5/9
   1 Ida Callenvik               99 Karlskoga FIF        2:07.07
   2 Alexandra Lill              99 IFK Kristinehamn     2:08.68
   3 Julia Thorstensson          99 IFK Kristinehamn     2:12.80
   4 Mathilda Stålklint          99 Mariestads AIF       2:17.51
   5 Hanna Olsson                99 Kils AIK             2:18.02
   6 Beatrice Johansson          99 KFUM Arvika          2:21.44
   7 Klara Högberg               99 IF Göta Karlstad     2:24.82
     Maria Kramer                99 Sävedalens AIK           dns
     Julia Fritiofsson            0 IF Göta Karlstad         dns

F10 Höjd                                                     5/9
   1 Hedvig Pettersson            0 Kils AIK                 132
   2 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                 129
   3 Julia Arlestrand            99 IFK Sunne FK             120
   4 Hanna Olsson                99 Kils AIK                 115
   5 Clara Bergström             99 IFK Sunne FK             110=  0, 0 rivn
     Erika Blomkvist             99 IFK Sunne FK             110=  0, 0 rivn
   7 Ida Holmberg                99 IF Göta Karlstad         110   0, 1 rivn
   8 Alexandra Lill              99 IFK Kristinehamn         110   x0, 2 rivn
   9 Camilla Appel               99 IF Göta Karlstad         105=  0, 0 rivn
     Agnes Moberg                99 IFK Kristinehamn         105=  0, 0 rivn
  11 Maria Kramer                99 Sävedalens AIK           105   x0, 1 rivn
  12 Kimmy Nordström             99 Ransäters AIS            100=  0, 0 rivn
     Ida Callenvik               99 Karlskoga FIF            100=  0, 0 rivn
  14 Julia Thorstensson          99 IFK Kristinehamn          93

F10 Längd                          zon                       5/9
   1 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                4,14
   2 Julia Arlestrand            99 IFK Sunne FK            3,90
   3 Hedvig Pettersson            0 Kils AIK                3,66
   4 Ida Callenvik               99 Karlskoga FIF           3,59
                                                            3,59
   5 Agnes Moberg                99 IFK Kristinehamn        3,59
                                                            3,58
   6 Beatrice Johansson          99 KFUM Arvika             3,57
   7 Alice Kjällström            99 IF Göta Karlstad        3,54
                                                            3,53
   8 Sofia Persson                0 KFUM Arvika             3,54
                                                            3,51
   9 Clara Bergström             99 IFK Sunne FK            3,51
  10 Alexandra Lill              99 IFK Kristinehamn        3,49
                                                            3,44
  11 Camilla Appel               99 IF Göta Karlstad        3,49
                                                            3,36
  12 Hanna Olsson                99 Kils AIK                3,42
  13 Erika Blomkvist             99 IFK Sunne FK            3,38
  14 Ida Holmberg                99 IF Göta Karlstad        3,38
                                                            3,33
  15 Wilma Throgen                0 Karlskoga FIF           3,31
  16 Kimmy Nordström             99 Ransäters AIS           3,28
  17 Mathilda Stålklint          99 Mariestads AIF          3,27
  18 Maja Andersson              99 KFUM Arvika             3,20
  19 Lovisa Ribaeus              99 IF Göta Karlstad        3,06
                                                            3,03
  20 Ella Moberg                 99 IF Göta Karlstad        3,06
                                                            2,84
  21 Julia Thorstensson          99 IFK Kristinehamn        3,04
  22 Julia Fritiofsson            0 IF Göta Karlstad        2,98

F10 Kula                           2.0 kg                    5/9
   1 Sandra Vestlund             99 Kils AIK                7,66
   2 Hedvig Pettersson            0 Kils AIK                7,11
   3 Maja Andersson              99 KFUM Arvika             6,57
   4 Hanna Olsson                99 Kils AIK                5,83
   5 Wilma Throgen                0 Karlskoga FIF           5,63
   6 Beatrice Johansson          99 KFUM Arvika             5,37
   7 Kimmy Nordström             99 Ransäters AIS           5,22
   8 Alexandra Lill              99 IFK Kristinehamn        4,82
   9 Julia Thorstensson          99 IFK Kristinehamn        4,57
  10 Agnes Moberg                99 IFK Kristinehamn        4,22


M 4x100m
    Final
   1 FIG/Göta/Friidrottsuniversitet                        43.11
       1 Morgan Ohlström
       2 Filip Lööv
       3 Joakim Djuvfeldt
       4 Anders Teigen

K 4x100m
    Final
   1 FIG                                                   47.30
       1 Mary Ann Andreasson
       2 Ida Hansen
       3 Ulrika Nylén
       4 Freja Jernstig

   2 FIG/Göta                                              50.62
       1 Malin Brattström
       2 Elina Palmquist
       3 Therese Lindhe
       4 Lovisa Lindhe

Föreningspoäng totalt   
IF Göta Karlstad utom tävlan


       IF Göta Karlstad                         139,0  utom tävlan

     1. Kils AIK                                 72,0
     2. SK Bore                                  61,0

     3. KFUM Arvika                              31,0
     4. IFK Sunne FK                             23,0

     5. Säffle FIK                               19,0
     6. IFK Kristinehamn                         18,0

     7. Karlskoga FIF                            14,0

     8. Östersunds GIF                           12,0
        Askim IF

    10. Stocksäters IF                           11,0
    11. Trollhättans FiK                         10,5

    12. IK Vikings FIK                           10,0
    13. Råby-Rekarne FIF                          8,0

    14. Falu IK                                   7,0

        Finspångs AIK
        Sävedalens AIK

    17. FI Hässelby SK                            6,0
        IK Westmannia

        KFUM Örebro
        Ransäters AIS

    21. Ski IL                                    5,0
    22. Filipstads FIK                            4,0

        Mariestads AIF
        IK Orient

    25. Fjugesta IF                               3,0
        IF Kville

        Motala AIF
        Mölndals AIK

        Rånäs 4 H
        Spårvägens FK

        IK Ymer
        Örgryte IS

        SOK Träff
    34. Bromma IF                                 2,0

        Bålsta IK
        Ekshärad Friidrott

        Hanvikens SK
        Katrineholms SK

        Tyrving IL
        Ullevi FK

    41. Frövi IK                                  1,0
        Hälle IF

        IFK Växjö
        Skeninge IK


                                               547,5

Uppdaterad: 03 APR 2010 15:58 Skribent: Mats Svärdsen

Postadress:
IFK Sunne FIK - Friidrott
Box 292
68626 Sunne

Kontakt:
Tel: 0705839689
E-post: mats.svardsen@sunne....

Se all info