Hoppa till sidans innehåll

Bauhaus Youth Athletics 2015



Från Sunne Tilda Bergström F13 spjut


RESULTAT
BAUHAUS Youth Athletic 2015-08-01/02
Stockholms Stadion
Stadionklubbarna
Uppdaterad: 2015-08-02 16:32
Resultatlänk lördag  söndag     


 
P19 200m    
Final 0,6 1 aug    
Giovanni Inostroza 97 SWE Turebergs FK 22.28      
Erik Hermelin 96 SWE IFK Lidingö 22.68      
Victor Pettersson 97 SWE IF Göta Karlstad 22.91      
Andreas Movin 96 SWE IFK Lidingö 23.09      
Joakim Karlsson 97 SWE Finspångs AIK 23.25      
Erik Nyberg 96 SWE Hammarby IF 23.29      
Anton Johansson 96 SWE KFUM Örebro 24.09      


P19 Höjd
  1 aug    
Hamdi Alamine 97 QAT Qatar 212      
Fabian Delryd 96 SWE Täby IS 198      

  192 195 198 200 202 204 206 212 218                          
H.Alamine - o - o - - o xo xxx                          
F.Delryd xo - xo - xxx                                  


P19 Stav
  1 aug    
Hannes Gidlöf 96 SWE Gefle IF 420      
Anton Sjöström 97 SWE IFK Umeå 415      
Frank Ude 96 SWE Falu IK 387      
Albin Suljov 97 SWE FIK Färjestaden 363      
Oliver Thim 97 SWE KFUM Arvika 335      

  320 335 349 363 376 387 396 403 410 415 420 430                    
H.Gidlöf - - - - - - - xo - - o xxx                    
A.Suljov - - - o xxx                                  
O.Thim xxo xo xxx                                      
F.Ude - - o xo xxo o xxx                              
A.Sjöström - - - o - xo - xo o xxo xxx                      


P19 Kula 6.0 kg
  1 aug    
Jesper Arbinge 97 SWE Huddinge AIS 16,73      

  1   2   3   4   5   6  
J.Arbinge 15,54   16,73   16,50   X   X   15,87  


P17 200m
Finalheat 1 1,0 1 aug    
Lukas Nordén 98 SWE Västerås FK 22.48   1  
Alexander Bengtsson 98 SWE Åhus FIK 23.09   3  
Andreas Führ 98 SWE KFUM Örebro 23.31   5  
James Gaudiello 98 SWE Malmö AI 23.50   6  
Viktor Bondesson 98 SWE Malmö AI ej start   -  

Finalheat 2 0,2 1 aug    
Oskar Motta 98 SWE Upsala IF 23.07   2  
Markus Ögren 98 SWE Hammarby IF 23.20   4  
Daniel Persson 98 SWE Bromma IF 24.16   7  
Emil Thedeen 98 SWE Bromma IF 24.54   8  
Adel Araya 98 SWE Mälarhöjdens IK 24.90   9  


P17 1500m
Final   1 aug    
Joel Norling 98 SWE Tierps IF 4:08.37      
Sebastian Nilsson 98 SWE Mölndals AIK 4:09.92      
Adam Kagebäck 97 SWE Linköpings GIF 4:10.21     P19 1:a
Pontus Aldenstam 96 SWE Väsby IK 4:11.03     P19 2:a
Johan Lamm 98 SWE Mölndals AIK 4:16.24     P17 3:a
Axel Alness Borg 98 SWE IFK Lidingö 4:22.96     P17 4:a
Marcus  Häggh 98 SWE Huddinge AIS 4:23.29     P17 5:a
Rickard Karlsson 98 SWE Hässelby SK 4:23.33     P17 6:a
Samuel Kagebäck 97 SWE Linköpings GIF 4:28.08     P19 3:a


P17 Häck 110m 91 cm
Försök heat 1 -1,5 1 aug    
Johan Bengtsson 98 SWE Täby IS 15.33 q    
Fredrik Kihlblom 98 SWE Huddinge AIS 15.75 q    
Elias Engström 98 SWE FIK Färjestaden 15.82 q    
Axel Abrahamsson 98 SWE Bromma IF DQ     Tjuvstart

Försök heat 2 -0,7 1 aug    
Viktor Bondesson 98 SWE Malmö AI 14.76 q    
William Frobe 98 SWE Täby IS 15.08 q    
Mathieu Nilsson 96 SWE IF Göta Karlstad 15.32     P19 100cm
Gabriel Rosshagen 98 SWE Hässelby SK 15.53 q    
Viktor Kjellsson 98 SWE IFK Växjö 15.68 q    
Jonatan Hirsh 98 SWE Habo Friidrott 04 16.31      

Final -0,2 1 aug    
Viktor Bondesson 98 SWE Malmö AI 14.70      
William Frobe 98 SWE Täby IS 14.76      
Johan Bengtsson 98 SWE Täby IS 15.26      
Gabriel Rosshagen 98 SWE Hässelby SK 15.32      
Fredrik Kihlblom 98 SWE Huddinge AIS 15.60      
Elias Engström 98 SWE FIK Färjestaden 15.70      
Viktor Kjellsson 98 SWE IFK Växjö 15.74      


P17 Höjd
  1 aug    
Simon Larsson 98 SWE IK Ymer 202      
Filip Björklund 98 SWE Upsala IF 195      
Mattias Green 98 SWE Säffle FIK 189      
Mikael Jansson 98 SWE KFUM Örebro 189      
Mohamed Yagoub 98 QAT Qatar 185      
Axel Abrahamsson 98 SWE Bromma IF 172      
Kevin Duvert 98 SWE IFK Märsta X      

  153 160 166 172 177 181 185 189 192 195 198 200 202 204                
A.Abrahamsson - o o xxo xxx                                  
M.Jansson - - - - o xo o xxo xxx                          
M.Yagoub - - - - - - xo xxx                            
M.Green - - - - - o o o xxx                          
S.Larsson - - - - - - - - o o o - xxo xxx                
K.Duvert - - - - - - xx x                            
F.Björklund - - - - - - - xo xo o xxx                      


P17 Stav
  1 aug    
Sebastien Hargeström 98 SWE Hammarby IF 440      
Magnus Herstedt 98 SWE Malmö AI 435      
Jakob Samuelsson 98 SWE Hässelby SK 430      
Gabriel Rosshagen 98 SWE Hässelby SK 349      
Frank Förnestig 98 SWE Hammarby IF 349      
Henrik Nordlander 98 SWE IF Göta Karlstad 335      
Emil Östergren 98 SWE IFK Växjö X      

  335 349 363 387 410 415 420 425 430 435 440 445 460                  
M.Herstedt - - - - - - o - - o - xxx                    
H.Nordlander o xxx                                        
E.Östergren - - - xxx                                    
J.Samuelsson - - - - o - xxo - xo xxx                        
G.Rosshagen o o xxx                                      
F.Förnestig o o xxx                                      
S.Hargeström - - - - - o - xo xxo - xo - xxx                  


P17 Kula 5.0 kg
  1 aug    
Jakob Samuelsson 98 SWE Hässelby SK 15,12      
Gabriel Rosshagen 98 SWE Hässelby SK 13,33      
Axel Abrahamsson 98 SWE Bromma IF 9,57      

  1   2   3   4   5   6  
J.Samuelsson X   14,76   15,12   X   X   X  
A.Abrahamsson 8,94   9,46   8,80   8,80   9,57   9,25  
G.Rosshagen X   12,65   X   X   X   13,33  


P16 200m
Final 0,1 1 aug    
Johan Alsing 99 SWE Östersunds GIF Friidrott 23.78      
Nico Agard 99 FIN Vantaan Salamat 24.19      
Johan Stenlund 99 SWE Östersunds GIF Friidrott 24.36      
Jonathan Bergdahl 99 SWE Huddinge AIS 25.16      
John Liljegren 99 SWE IF Hagen FIK 25.33      
Victor Holmström 99 SWE IF Skade 26.59      


P16 1500m
  1 aug    
Iyuel Ayele 99 SWE Huddinge AIS 4:16.68      
Jonathan Edemalm 99 SWE Eskilstuna FI 4:17.03      
August Mollén 99 SWE GoIF Tjalve 4:17.50      
Olof Silvander 99 SWE IFK Lidingö 4:24.11      
Tobias Tranderyd 99 SWE KFUM Örebro 4:28.55      
Simon Wiklund 99 SWE IK Wilske 4:28.83      
Axel Djurberg 99 SWE Upsala IF 4:31.91      
Albin Idensjö 99 SWE FIK Färjestaden 5:06.97      


P16 Häck 110m 91 cm
Final -1,3 1 aug    
Joel Bengtsson 99 SWE IFK Helsingborg 15.12      
Anton Bertilsson 99 SWE Habo Friidrott 04 15.20      
Staffan Risberg 99 SWE Turebergs FK 15.99      
Nikolai Kronmann 99 SWE Söderhamns IF 16.59      
Tobias Hammarqvist 99 SWE Österhaninge IF 16.80      


P16 Höjd
  1 aug    
Simon Wiklund 99 SWE IK Wilske 195      
Tom Johansson 99 SWE KFUM Örebro 192      
Hampus Carléns 99 SWE IFK Lidingö 185      
Anton Ledell 99 SWE Huddinge AIS 181      
Emil Nilsson 99 SWE Habo Friidrott 04 166      
Anton  Olsson 99 SWE FIK Färjestaden 166      
Victor Holmström 99 SWE IF Skade 160      
Johan Nordström 99 SWE Falu IK 153      
Johan Alsing 99 SWE Östersunds GIF Friidrott X      

  146 153 160 166 172 177 181 185 189 192 195 199                    
T.Johansson - - - - o o o o o xxo xxx                      
J.Nordström o xo xxx                                      
A.Ledell - - - o o xxo xo xxx                            
S.Wiklund - - - - - - o o xo o xo xxx                    
J.Alsing - - xxx                                      
E.Nilsson - - o o xxx                                  
H.Carléns - - - - - o xo xxo xxx                          
V.Holmström - o xxo xxx                                    
A.Olsson - - o o xxx                                  


P16 Stav
  1 aug    
Anton  Olsson 99 SWE FIK Färjestaden 387      
Tom Johansson 99 SWE KFUM Örebro 349      
Gustaf Backman 99 SWE Spårvägens FK 349      
Emil Nilsson 99 SWE Habo Friidrott 04 335      
Johan Nordström 99 SWE Falu IK 335      

  214 233 252 271 288 305 320 335 349 363 376 387 396 403 410              
T.Johansson -   - -   - - o o xxx                        
A.Olsson - - - - - - - - o o o o xxx                  
J.Nordström - - -   -- - o xo xxx                          
E.Nilsson . - -   . - - xo xxx                          
G.Backman - - -   -- - - o o xxx                        


P15 300m
Finalheat 1   1 aug    
Vidar Stenqvist 00 SWE Täby IS 36.70   1  
Ahmed  Bahaa 00 SWE Huddinge AIS 36.99   2  
Eric Sjölund 00 ÅLA IF Åland 37.39   3  
Adam Elhendy Gunnarsson 00 SWE Karlskoga FIF 37.98   4  
Carl Enhörning 00 SWE Bromma IF 37.99   5  
Nils Persson 00 SWE Sundsvalls FI 38.31   6  
Isak Lefvert 00 SWE Mälarhöjdens IK 38.76   7  

Finalheat 2   1 aug    
Otto Sundell 00 SWE Söderhamns IF 38.87   8  
Gustav Zetterlund 00 SWE KFUM Örebro 39.25   9  
Simon Hultén 00 SWE Sävedalens AIK 39.39   10  
Timmy Karlsson 00 SWE Huddinge AIS 39.46   11  
Andreas Cigéhn 00 SWE Täby IS 39.94   12  
Daniel Tegbrant 00 SWE Huddinge AIS 40.97   13  


P15 1500m
Final   1 aug    
Ole-Martin  Sandness 00 NOR Sörum IL 4:23.74      
Faustin Mugabo 00 SWE Väsby IK 4:31.08      
Simon  Hjortmark 00 SWE GoIF Tjalve 4:35.26      
Nils Jonsson 00 SWE Danderyds SK 4:36.89      
Jonatan Skagerberg 00 SWE Lerum Friidrott 4:40.91      
Markus Asplund 00 SWE Huddinge AIS 4:46.21      


P15 Häck 80m 84 cm
Försök heat 1 -0,4 1 aug    
Nils Persson 00 SWE Sundsvalls FI 11.35 q    
Gustav Karlsson 00 SWE KFUM Örebro 11.44 q    
Linus Kapstad 00 SWE Umedalens IF 11.82 q    
Felix Prins 00 SWE Hammarby IF 12.01 q    
Leo Bergström 00 SWE Täby IS 12.47 q    

Försök heat 2 -1,1 1 aug    
Samuel Lestander 00 SWE IFK Göteborg 12.01 q    
Hugo Delvéus 00 SWE KA 2 IF 12.26 q    
Joakim Wadstein 00 SWE IK Norrköping FI 12.29 q    
Erik Thunqvist 00 SWE Bromma IF 12.54      

Final 1,9 1 aug    
Linus Kapstad 00 SWE Umedalens IF 11.33      
Gustav Karlsson 00 SWE KFUM Örebro 11.36      
Nils Persson 00 SWE Sundsvalls FI 11.62      
Joakim Wadstein 00 SWE IK Norrköping FI 11.98      
Felix Prins 00 SWE Hammarby IF 12.00      
Leo Bergström 00 SWE Täby IS 12.13      
Samuel Lestander 00 SWE IFK Göteborg 12.25      
Hugo Delvéus 00 SWE KA 2 IF ej start      


P15 Höjd
  1 aug    
Joakim Wadstein 00 SWE IK Norrköping FI 189      
Simon Thor 00 SWE IFK Märsta 185      
Leo Bergström 00 SWE Täby IS 185      
Timmy Karlsson 00 SWE Huddinge AIS 166      
Samuel Lestander 00 SWE IFK Göteborg 153      
Samuel Karlsson 00 SWE Eskilstuna FI 153      

  138 146 153 160 166 172 177 181 185 189 192 195 198 200 202              
J.Wadstein - - - - - o o o o o xxx                      
S.Thor - - - - - o - o o xxx                        
L.Bergström - - - - - - xo o xxo xxx                        
S.Lestander - - o xxx                                    
T.Karlsson - - - o xo xxx                                
S.Karlsson - o o xxx                                    


P15 Stav
  1 aug    
Simon Thor 00 SWE IFK Märsta 421      

  387 396 406 421 437                                  
S.Thor o xo o xo xxx                                  


P15 Kula 4.0 kg
  1 aug    
Lukas Björninger 00 SWE Turebergs FK 13,25      
Leo Bergström 00 SWE Täby IS 10,89      
Andreas Cigéhn 00 SWE Täby IS 10,05      

  1   2   3   4   5   6  
A.Cigéhn 10,05   8,05   9,15   9,05   9,18   9,60  
L.Björninger 12,46   X   X   13,25   12,69   X  
L.Bergström 10,12   10,30   X   10,21   10,27   10,89  


P14 300m
Finalheat 1   1 aug    
Oliwer Danielsson 01 SWE Östersunds GIF Friidrott 37.39   1  
Erik Johansson 01 SWE IFK Göteborg 37.99   2  
Imran Lernebo 01 SWE Mälarhöjdens IK 38.33   3  
Bimo Soenarso 01 SWE Ystads IF 38.95   4  
Pontus Hagman 01 SWE Linköpings GIF 39.11   5  
Paul Förnestig 01 SWE Hammarby IF 39.76   6  

Finalheat 2   1 aug    
Lucas Bolin 01 SWE IK Bergaström 40.15   7  
Markus Lantto 01 SWE Bromma IF 40.17   8  
Hampus Helamb 01 SWE IFK Göteborg 40.73   9  
Carl Hedin 01 SWE Eksjö Södra IK 41.20   10  
Gabriel Larsson Stewart 01 SWE Bromma IF 42.03   11  


P14 1500m
Final   1 aug    
Alexander Bucht 01 SWE Sävedalens AIK 4:23.67      
Emil Magnell-Millan 01 SWE GoIF Tjalve 4:26.07      
Martin Kirkeberg Mørk 01 NOR Sturla 4:26.44      
Gustav Gahne 01 SWE Täby IS 4:33.60      
David Canmo 01 SWE Trollhättan FIK 4:35.40      
Melker Forsberg 01 SWE Glanshammars IF 4:50.56      
Jakob Tapani 01 SWE Sågmyra SK 5:07.99      


P14 Häck 80m 84 cm
Försök heat 1 -2,0 1 aug    
Andreas Haara Bakketun 01 NOR IL Gneist 11.68 q    
Johan Claeson 01 SWE Tranås AIF 12.04 q    
Victor Gustafsson 01 SWE Linköpings GIF 12.34 q    
Oscar Glas 01 SWE Bromma IF 12.96 q    
Theodor Duvert 01 SWE IFK Märsta 12.97      
Arthur Abrahamsson 01 SWE Bromma IF 15.25      

Försök heat 2 0,6 1 aug    
Paul Förnestig 01 SWE Hammarby IF 12.48 q    
Carl Hedin 01 SWE Eksjö Södra IK 12.53 q    
Igor Andrejev 01 EST SK Audentes 12.67 q    
Albin Hedén 01 SWE SK Bore 12.77 q    
Markus Lantto 01 SWE Bromma IF 13.29      

Final -0,6 1 aug    
Andreas Haara Bakketun 01 NOR IL Gneist 11.74      
Johan Claeson 01 SWE Tranås AIF 11.84      
Carl Hedin 01 SWE Eksjö Södra IK 12.29      
Oscar Glas 01 SWE Bromma IF 12.65      
Albin Hedén 01 SWE SK Bore 12.68      
Paul Förnestig 01 SWE Hammarby IF 12.74      
Igor Andrejev 01 EST SK Audentes 12.86      
Victor Gustafsson 01 SWE Linköpings GIF bröt      


P14 Höjd
  1 aug    
Elias Sahlin 01 SWE IFK Lidingö 175      
Hampus Barth 01 SWE Laholms IF 155      
Theodor Duvert 01 SWE IFK Märsta 155      
Arthur Abrahamsson 01 SWE Bromma IF 155      

  130 137 144 150 155 160 164 168 175 180                        
T.Duvert - - o o xxo xxx                                
H.Barth - - o xo xo xxx                                
A.Abrahamsson - - o o xxo xxx                                
E.Sahlin - - - - - - - o xo xxx                        


P14 Stav
  1 aug    
Noah Ander 01 SWE Bromma IF 310      
Oscar Glas 01 SWE Bromma IF 288      
Theodor Duvert 01 SWE IFK Märsta 288      
Emil Stenlund 01 SWE KA 2 IF X      

  214 233 252 271 288 310 320 335 349 363 376 387 396 403 410              
O.Glas - - o o xo xxx                                
T.Duvert - - o o xxo xxx                                
E.Stenlund                                            
N.Ander - - - o xxo o xxx                              


P14 Kula 4.0 kg
  1 aug    
Igor Andrejev 01 EST SK Audentes 11,86      
Lucas Bolin 01 SWE IK Bergaström 10,06      
Markus Lantto 01 SWE Bromma IF 9,73      
Oliwer Raitis 01 SWE Huddinge AIS 8,93      
Arthur Abrahamsson 01 SWE Bromma IF 8,79      

  1   2   3   4   5   6  
A.Abrahamsson 8,79   8,21   8,54   X   7,48   7,63  
M.Lantto 8,87   8,88   9,47   9,26   9,73   8,60  
L.Bolin 10,06   9,15   9,96   9,39   9,98   9,88  
I.Andrejev 10,41   11,06   11,86   11,22   11,34   11,44  
O.Raitis 8,55   8,02   8,93   8,11   7,98   7,84  


P13 600m
Final   1 aug    
Isac Engman 02 SWE IFK Trelleborg 1:49.74      
Olof Hedin 02 SWE Eksjö Södra IK 1:51.30      
Malte Wilhelmsson 02 BEL Belgien 1:55.42      


P13 Höjd
  1 aug    
Vilmer Elovsson 02 SWE Mölndals AIK 168      
William Andersson 02 SWE Bergslagens FIK 162      
André Barroso Johansson 02 SWE Hammarby IF 162      
Oliver Papinski 02 SWE Täby IS 154      
Lukas Sällström 02 SWE IFK Umeå 154      
Lukas Edqvist 02 SWE Örgryte IS 150      
Daniel Kleist 02 SWE Eksjö Södra IK 146      
Ludvig All 02 SWE Täby IS 137      
Rasmus Barth 02 SWE Laholms IF 131      

  124 131 137 142 146 150 154 158 162 165 168 172 17                  
L.All o o o xxx                                    
R.Barth o xo xxx                                      
W.Andersson         o - xo o o xx- x                      
D.Kleist o o o o o xxx                                
V.Elovsson         o o xo o o o xxo xxx                    
L.Sällström o o o o o o xxo xxx                            
A.Barroso Johanss     xo o o o o xxo xxo xxx                        
O.Papinski   o o o o o o xxx                            
L.Edqvist     o xo o o xxx                              


P13 Kula 3.0 kg
  1 aug    
Andreas Henriksson 02 SWE IFK Lund 12,04      
Karl Ludvik 02 SWE Turebergs FK 10,38      
Oliver Papinski 02 SWE Täby IS 9,68      
Victor Sahlin 02 SWE SLK Oxelösund 9,67      
Lukas Sällström 02 SWE IFK Umeå 9,14      
Ludvig All 02 SWE Täby IS 8,27      
Jarod Moren 02 USA USA 8,17      
Rasmus Barth 02 SWE Laholms IF 6,60      

  1   2   3   4   5   6  
V.Sahlin 9,67   8,89   9,04   9,17   9,22   9,67  
R.Barth X   5,56   6,60   5,83   6,11   6,12  
J.Moren 7,76   7,81   7,94   X   8,17   8,05  
L.All 7,96   8,08   7,95   X   8,26   8,27  
A.Henriksson 11,69   11,44   10,82   11,44   X   12,04  
L.Sällström 8,97   9,05   8,91   9,06   8,44   9,14  
O.Papinski 7,95   9,41   9,68   9,16   9,20   9,68  
K.Ludvik 9,79   10,16   10,21   9,82   X   10,38  


P12 600m
Final   1 aug    
Kalle Georgsson 03 SWE Högbo GIF 1:43.14      
Jakob Nissen Nielsen 03 DEN Aarhus 1900 AM 1:45.37      
Markus Pihl 03 SWE Strands IF 1:46.02      
Oliver Ellström 03 SWE IF Göta Karlstad 1:48.52      
Arvid Wändesjö 03 SWE Österhaninge IF 1:53.59      
Nils Ekroth 03 SWE Upsala IF 1:53.67      
Evert Jonsson 03 SWE Bålsta IK 1:56.31      
Noah Bucht Wesslén 03 SWE IF Linnéa 1:59.70      
Elliot Widell 03 SWE Österhaninge IF 2:12.95      


P12 Höjd
  1 aug    
Elliot Duvert 03 SWE IFK Märsta 162      
Erik Palmaer 03 SWE Turebergs FK 145      
Arvid Wändesjö 03 SWE Österhaninge IF 145      
David Thid 03 SWE Huddinge AIS 142      
Eskil Jonsson 03 SWE Bålsta IK 134      
Elliot Widell 03 SWE Österhaninge IF 125      
Filip Aasa 03 SWE Habo Friidrott 04 125      
Maximilian Lennartsson 03 SWE FIF Gnistan 125      

  120 125 130 134 138 142 145 148 152 156 159 162 164                  
A.Wändesjö xo o o o xo xxo xo xx-                            
E.Duvert - - - - - - o o o xo o xxo xxx                  
D.Thid - - - - o o - xxx                            
E.Widell o o xxx                                      
E.Jonsson o o o o xxx                                  
M.Lennartsson xo xxo xxx                                      
E.Palmaer     xo o o o o xxx                            
F.Aasa o xo xxx                                      


P12 Kula 3.0 kg
  1 aug    
Jesper Ahlin 03 SWE Väsby IK 12,04      
Arvid Wändesjö 03 SWE Österhaninge IF 9,14      
Erik Palmaer 03 SWE Turebergs FK 8,36      
Maximilian Lennartsson 03 SWE FIF Gnistan 7,86      
Filip Aasa 03 SWE Habo Friidrott 04 7,29      
Hugo Åkers 03 SWE Falu IK 7,20      
Eskil Jonsson 03 SWE Bålsta IK 6,98      

  1   2   3   4   5   6  
H.Åkers 6,61   6,90   7,01   6,71   6,63   7,20  
J.Ahlin 11,81   11,57   11,88   10,88   9,63   12,04  
E.Palmaer 7,90   8,35   7,93   8,24   7,40   8,36  
E.Jonsson 6,44   6,58   6,78   6,77   X   6,98  
M.Lennartsson 7,48   7,64   7,53   7,67   7,86   6,65  
A.Wändesjö 8,53   8,04   8,13   8,09   8,63   9,14  
F.Aasa 6,03   7,06   6,51   6,08   7,29   7,23  


F19 200m
Finalheat 1 -0,3 1 aug    
Johanna Gustafsson 97 SWE Motala AIF 25.88   1  
Linn Gustafsson 97 ÅLA IF Åland 26.36   2  
Ida Ekroth 96 SWE Upsala IF 27.26   3  
Klara Volmerdal 96 SWE Hovslätts IK 27.39   4  
Yasmin Jelassi 96 SWE Hammarby IF 28.01   8  

Finalheat 2 1,7 1 aug    
Johanna Elfving 96 SWE KFUM Örebro 27.49   5  
Felicia Lindberg 97 SWE Hammarby IF 27.60   6  
Louise Hellberg 96 SWE Huddinge AIS 27.83   7  
Emilia Stenström 97 SWE Huddinge AIS 28.40   9  


F19 1500m
Final   1 aug    
Sara Christiansson 97 SWE Trollhättan FIK 4:47.83      
Hanna Bergström 97 SWE Huddinge AIS 4:51.97      
Sofia Johansson 98 SWE Tranås AIF 4:52.05     F17 1:a
Klara Henriksson 97 SWE Hässelby SK 4:52.52     F19 3:a
Lisa  Svensson 97 SWE Linköpings GIF 4:53.87     F19 4:a
Alice Greberg 98 SWE Mölndals AIK 4:58.62     F17 2:a
Emma Gustafsson 97 SWE Hässelby SK 5:00.71     F19 5:a
Ida Tryggveson 97 SWE Bålsta IK 5:14.13     F19 6:a
Ewelina Fabiszewska 98 SWE Huddinge AIS 5:39.61     F17 3:a
Maja Sjöblom 97 SWE Hässelby SK ej start      


F19 Häck 100m 84 cm
Final -1,2 1 aug    
Lovisa Östervall 97 SWE IFK Tumba 14.88      
Beatrice Lantz IFK 97 SWE IFK Växjö 15.96      
Emilia Stenström 97 SWE Huddinge AIS 17.59      


F19 Stav
  1 aug    
Ellen Olsson 97 SWE Wärnamo SK 360      
Erica Edström 97 SWE IFK Kristinehamn 329      
Fanny Bergetoft 96 SWE KFUM Örebro 316      

  301 316 329 342 360 380                                
E.Edström o xo xo xxx                                    
F.Bergetoft xo o xxx                                      
E.Olsson - - xxo xxo xo xxx                                


F19 Längd
  1 aug    
Beatrice Lantz IFK 97 SWE IFK Växjö 5,45      
Alice Eriksson 96 SWE IFK Lidingö 5,13      
Felicia Lindberg 97 SWE Hammarby IF 5,08      
Emilia Stenström 97 SWE Huddinge AIS 4,86      
Emilia Kjellberg 96 SWE IFK Sunne FK 0,00      

  1   2   3   4   5   6  
F.Lindberg 4,76 1,3 5,01 0,9 X 2,1 4,79 0,5 5,08 1,6 4,91 0,1
E.Stenström 4,65 0,0 4,80 0,8 4,80 1,5 4,74 0,3 X 1,6 4,86 0,0
B.Lantz IFK X 1,5 5,45 -0,6 4,27 0,2 2,00 0,0 X 1,3 X 1,7
A.Eriksson 4,84 3,0 2,57 0,0 2,99 0,7 5,13 0,9 4,79 -0,1 4,65 0,6
E.Kjellberg -   -   -              


F19 Diskus 1.0 kg
  1 aug    
Linnea Larsson Huusko 97 SWE Turebergs FK 34,98      
Jasmina Bier 97 GER Tyskland 33,47      

  1   2   3   4   5   6  
L.Larsson Huusko 34,98   33,48   32,16   X   X   X  
J.Bier 30,45   33,47   X   X   X   X  


F17 200m
Finalheat 1 1,1 1 aug    
Emelie Rantzow 98 SWE IK Ymer 25.33   1  
Vanja Blomberg 98 SWE Klippans FK 25.53   2  
Rebecka Svedberg 98 SWE Linköpings GIF 26.17   3  
Hedda Ringman 98 SWE IK Norrköping FI 26.28   4  
Hanna Kapell 98 SWE Hammarby IF 26.50   5  
Victoria Sandsjoe 98 SWE IF Göta Karlstad 26.67   6  
Maja Swang 98 SWE Gefle IF 27.77   10  
Marion Sackey Mensah 98 SWE Huddinge AIS bröt   -  

Finalheat 2 0,1 1 aug    
Ida Fritzdorf-Kåberg 98 SWE Hammarby IF 26.68   7  
Sofie Borssén 98 SWE Kalmar SK 26.94   8  
Maria Södergren 98 SWE Täby IS 27.35   9  
Helena Kolte 98 SWE Täby IS 27.92   11  
Johanna Norberg 98 SWE Täby IS 27.96   12  
Hanne Retsloff 98 SWE Hammarby IF 28.10   13  
Alexandra Hellborg 98 SWE Österhaninge IF 28.32   14  
Kaitlyn Olivier 98 USA Carlsbad Track&Field Club 32.60   15  


F17 Häck 100m 76 cm
Final -0,6 1 aug    
Emelie Nyman Wänseth 98 SWE Östersunds GIF Friidrott 14.36      
Tove Olsson 98 SWE IFK Tumba 14.86      
Mathilda Eriksson 98 SWE IFK Tumba 15.22      
Maria Södergren 98 SWE Täby IS 15.38      
Helena Kolte 98 SWE Täby IS 15.59      
Felicia Lund Stenquist 98 SWE Falu IK bröt      


F17 Stav
  1 aug    
Alexia Lillhav 98 SWE IFK Växjö 329      
Elin Domberg 98 SWE KFUM Örebro 316      
Frida Jonsson 98 SWE Östersunds GIF Friidrott 301      
Elienor Werner 98 SWE Hässelby SK 0      
Minna Svärd 98 SWE IF Göta Karlstad 0      

  284 301 316 329 342 353 362 371 380                          
F.Jonsson o xxo xxx                                      
E.Werner - - - - -                                  
A.Lillhav o o o xo xxx                                  
M.Svärd - - - - -                                  
E.Domberg - xo xxo xxx                                    


F17 Längd
  1 aug    
Kaiza Karlén 98 SWE KFUM Arvika 5,93      
Emelie Nyman Wänseth 98 SWE Östersunds GIF Friidrott 5,87      
Emelie Rantzow 98 SWE IK Ymer 5,46      
Sara Sjögren 98 SWE Stenungsunds FI 5,44      
Linnéa Tillman 98 SWE Råby-Rekarne FIF 5,15      
Johanna Norberg 98 SWE Täby IS 4,81      
Alexandra Hellborg 98 SWE Österhaninge IF 4,65      
Josefine Larsson 98 SWE Glanshammars IF 4,56      
Pernilla Hansson 98 SWE Hammarby IF X      

  1   2   3   4   5   6  
A.Hellborg 4,33 -0,3 4,37 0,8 4,65 0,1 4,50 1,0 4,54 0,2 4,57 3,4
L.Tillman 5,15 0,5 4,94 0,5 4,38 0,2 4,49 1,7 4,91 0,5 5,12 -0,5
J.Larsson 4,56 0,7 4,35 -0,7 4,55 0,4 4,45 0,4 X -0,1 4,54 0,9
P.Hansson -   -   -              
S.Sjögren 5,32 1,4 5,44 1,3 5,42 0,7 5,35 0,4 5,32 2,0 5,14 1,1
J.Norberg 3,29 0,5 4,50 2,4 4,81 0,1 4,67 0,1 4,76 -1,0 4,79 0,5
E.Rantzow 4,95 0,5 5,46 0,6 5,36 2,0 5,24 0,2 3,00 0,4 -  
K.Karlén 5,76 0,9 3,76 2,4 5,93 3,4 5,69 0,6 5,51 0,2 5,80 0,2
E.Nyman Wänseth 5,28 0,4 5,60 -0,2 5,49 1,3 5,74 0,8 5,69 -0,8 5,87 0,4


F17 Diskus 1.0 kg
  1 aug    
Mathilda Eriksson 98 SWE IFK Tumba 43,26      
Jennifer Rudberg 98 SWE IK Ymer 32,67      

  1   2   3   4   5   6  
J.Rudberg 28,98   31,83   32,67   X   X   X  
M.Eriksson 39,73   X   X   39,01   41,53   43,26  


F16 200m
Finalheat 1 1,7 1 aug    
Linn Bäcklin 99 SWE IF Göta Karlstad 25.44   1  
Sara Hermansson 99 SWE Huddinge AIS 25.75   2  
Saga Berneryd 99 SWE Danderyds SK 25.96   3  
Carolina Söderbom 99 SWE Ärla IF 25.98   4  
Celina Reichardt 99 SWE Spårvägens FK 26.55   5  
Julia Olander 99 SWE KA 2 IF 26.63   6  
Mina Karlsson 99 SWE Upsala IF 26.83   7  
Lizzie Hager 99 SWE Lerum Friidrott 27.57   11  

Finalheat 2 2,4 1 aug    
Ebba Gällhagen 99 SWE Turebergs FK 27.33   8  
Linnéa Volmerdal 99 SWE Hovslätts IK 27.48   9  
Elin Bärjegård 99 SWE Leksands FIK 27.51   10  
Rosanna Cianelli 99 SWE Hammarby IF 28.20   12  
Frida Jangdin 99 SWE Österhaninge IF 28.22   13  
Matilda Nilsson-Edin 99 SWE Mölndals AIK 28.34   14  
Michelle Remmer 99 ÅLA IF Åland 29.11   15  


F16 1500m
Final   1 aug    
Frida Karlsson 99 SWE Sollefteå GIF 4:38.66      
Emma Magnusson 99 SWE Mölndals AIK 4:45.23      
Sara Gunnarsson 99 SWE Mölndals AIK 4:48.13      
Julia Samuelsson 99 SWE Högby IF 4:48.90      
Linnea  Dennerporth 99 SWE Turebergs FK 5:05.63      
Sara Dädeby 99 SWE Hovslätts IK 5:07.72      
Wilma Marcusson 99 SWE Trångsvikens IF 5:07.99      
Elin Marcusson 99 SWE Trångsvikens IF 5:08.05      
Stina Johansson 99 SWE Tranås AIF 5:14.88      
10  Cornelia Storm-Karlén 99 SWE IF Hagen FIK 5:38.39      
11  Linnea Åberg 99 SWE Lerum Friidrott 6:03.42      
Lisa Brorson 99 SWE KFUM Örebro bröt      

Final   1 aug    

Final   1 aug    


F16 Häck 100m 76 cm
Final 2,4 1 aug    
Moa Kjellander 99 SWE Åhus FIK 14.71      
Elin Bärjegård 99 SWE Leksands FIK 15.03      
Madeleine Söderlund 99 SWE Lerum Friidrott 15.04      
Alma Kilpeläinen 99 SWE Ljungby FIK 15.08      
Filippa Gunnarsson 99 SWE Laholms IF 15.31      
Jennifer Karlsson 99 SWE Hammarby IF bröt      


F16 Stav
  1 aug    
Frida Bergvall 99 SWE IFK Växjö 362      
Hanna Viklund 99 SWE Umedalens IF 342      
Maja Lundmark 99 SWE Hammarby IF 301      
Sophie Ohlsson 99 SWE Luleå Friidrott 0      

  284 301 316 329 342 353 362 371 380                          
M.Lundmark   o xxx                                      
H.Viklund o o xo o xxo xxx                                
S.Ohlsson - - - - - - - -                            
F.Bergvall     o o xxo o xxo xxx                            


F16 Längd
  1 aug    
Klara Ekelund 99 SWE KA 2 IF 5,53      
Alma Kilpeläinen 99 SWE Ljungby FIK 5,50      
Julia Olander 99 SWE KA 2 IF 5,29      
Lizzie Hager 99 SWE Lerum Friidrott 5,18      
Lisa Stenlund 99 SWE KA 2 IF 5,01      
Lotta Laurin 99 SWE Hammarby IF 4,99      
Rosanna Cianelli 99 SWE Hammarby IF 4,94      
Jennifer Karlsson 99 SWE Hammarby IF 4,67      
Alana Snow 99 USA Carlsbad Track&Field Club 4,62      
10  Isabella Engström 99 SWE Hammarby IF 4,58      
11  Alma Folke 99 SWE Tranås AIF 3,82      
Filippa Gunnarsson 99 SWE Laholms IF X      

  1   2   3   4   5   6  
L.Hager 5,07 0,7 4,84 0,7 5,00 0,7 5,13 0,9 X 1,8 5,18 0,2
A.Snow 4,33 1,0 4,34 -1,1 4,62 0,4            
F.Gunnarsson -   -   -              
K.Ekelund 5,43 1,8 5,53 2,5 5,34 0,5 5,37 2,7 X 1,3 2,73 0,9
A.Folke X 0,1 X 0,7 3,82 1,3            
I.Engström 4,58 0,4 4,47 1,1 4,22 -0,5            
J.Karlsson 4,67 0,6 4,54 0,2 4,50 1,6 4,54 -1,2 1,97 0,9 X 0,0
A.Kilpeläinen 5,37 2,1 5,50 0,1 5,27 -0,2 X 3,4 X 1,2 5,35 1,6
R.Cianelli 4,82 -0,8 4,81 1,6 4,94 1,4 4,70 2,8 -   -  
L.Stenlund 4,88 4,4 X 1,5 4,75 2,0 4,77 1,3 5,01 0,4 4,89 -1,9
J.Olander X 1,4 5,29 0,7 5,27 1,1 5,13 1,6 X 0,7 5,22 1,2
L.Laurin 4,62 0,8 4,67 -1,5 4,99 1,5 4,96 1,1 4,80 0,3 4,96 1,1


F16 Diskus 1.0 kg
  1 aug    
Ida Olsson 99 SWE IF Hagen FIK 39,16      
Ida Stenbäck 99 SWE SK Bore 36,54      
Evelina Eklund 99 SWE IK Hinden 33,36      
Cerah Moren 99 USA USA 33,01      
Hanna Grönwall 99 SWE Öresund FK 32,27      
Julia Johansson-Elvin 99 SWE Motala AIF 31,51      
Eleonora Olsmats 99 SWE Turebergs FK 29,92      
Amanda Aasa 99 SWE Habo Friidrott 04 28,45      
Tilde All 99 SWE Täby IS 25,39      
10  Amanda Lejros 99 SWE Djurmo Sifferbo IF 22,46      

  1   2   3   4   5   6  
T.All X   25,39   25,01              
J.Johansson-Elvin 30,17   X   31,51   28,82   X   X  
E.Olsmats 29,07   27,09   29,92   X   X   29,49  
H.Grönwall 28,38   30,41   30,49   32,27   30,33   30,97  
C.Moren 25,04   29,26   30,37   X   30,89   33,01  
A.Lejros X   X   22,46              
A.Aasa 25,39   X   25,51   27,59   X   28,45  
E.Eklund X   30,50   31,40   X   33,36   X  
I.Stenbäck 36,06   31,41   32,38   X   32,41   36,54  
I.Olsson 36,29   39,16   X   36,60   X   37,07  


F15 300m
Finalheat 1   1 aug    
Jonna Claesson 00 SWE Stora Skedvi IK 40.57   1  
Linda Eriksson 00 SWE Huddinge AIS 42.00   2  
Linnea Wijk 00 SWE Lerum Friidrott 42.85   3  
Kajsa Eriksson 00 SWE Huddinge AIS 43.36   5  
Hilma Hofström 00 SWE KA 2 IF 43.51   6  

Finalheat 2   1 aug    
Ylwa Haglund 00 SWE Falu IK 43.36   4  
Lovisa Ellström 00 SWE IF Göta Karlstad 43.66   7  
Ebba Koskinen 00 ÅLA IF Åland 43.82   8  
Felicia Kölvall 00 SWE Flens FS 43.84   9  
Sara Dahlén 00 SWE Lerum Friidrott 45.10   10  


F15 1500m
Final   1 aug    
Cornelia Alm 00 SWE Täby IS 4:57.68      
Hanna Näslund 00 SWE Trångsvikens IF 4:59.27      
Chanell Cranning-Hillgren 00 SWE Hulåns IF 5:16.19      
Emelie Eriksson 00 SWE Säters IF 5:21.97      
Laura Putkiranta 00 FIN Espoon Tapiot 5:36.75      


F15 Häck 80m 76 cm
Försök heat 1 0,5 1 aug    
Greta Deltin 00 SWE Hammarby IF 12.54 q    
Linnea  Ånger 00 SWE Söderhamns IF 13.01 q    
Izabella Ripsweden 00 SWE IFK Tumba 13.19      
Lovisa Stadelman 00 SWE IK Norrköping FI 13.42      
Sara Grahn 00 SWE KA 2 IF 13.69      
Tilda Tryggvesson 00 SWE Bålsta IK 15.16      

Försök heat 2 0,2 1 aug    
Mathilda Ekholm 00 SWE Råby-Rekarne FIF 12.04 q    
Emmy Smedberg 00 SWE KA 2 IF 12.25 q    
Alva Von Gerber 00 SWE Huddinge AIS 12.52 q    
Charlotte Andersson 00 SWE Huddinge AIS 12.78 q    
Lea Andersen 00 SWE Täby IS 12.87 q    
Anna Ardbo 00 SWE Täby IS 13.18 q    

Final 0,3 1 aug    
Mathilda Ekholm 00 SWE Råby-Rekarne FIF 12.04      
Emmy Smedberg 00 SWE KA 2 IF 12.22      
Greta Deltin 00 SWE Hammarby IF 12.36      
Alva Von Gerber 00 SWE Huddinge AIS 12.56      
Linnea  Ånger 00 SWE Söderhamns IF 12.72      
Lea Andersen 00 SWE Täby IS 12.88      
Charlotte Andersson 00 SWE Huddinge AIS 12.91      
Anna Ardbo 00 SWE Täby IS ej start      


F15 Stav
  1 aug    
Megan Berg Nobeus 00 SWE Malmö AI 362      
Maja Torstensson 00 SWE Malmö AI 301      
Alva Von Gerber 00 SWE Huddinge AIS 244      
Elin Haglund 00 SWE Falu IK 244      
Maja Rudin 00 SWE Huddinge AIS 202      

  181 202 223 244 265 284 301 316 329 342 353 362 371 380                
E.Haglund - xo o o xxx                                  
M.Torstensson - - - - - o xo xxx                            
A.Von Gerber - - o o xxx                                  
M.Berg Nobeus - - - - - - - o o o xxo xo xxx                  
M.Rudin xo o xxx                                      


F15 Längd
Kval grupp 1   1 aug    
Kajsa Lindqvist 00 SWE Väsby IK 5,36 Q    
Lisa Weyhenmeyer 00 SWE Upsala IF 5,23 Q    
Emelie  Eklund 00 SWE Täby IS 5,10 q    
Greta Deltin 00 SWE Hammarby IF 5,03 q    
Laura Putkiranta 00 FIN Espoon Tapiot 5,00 q    
Alva Von Gerber 00 SWE Huddinge AIS 4,98 q    
Hilma Hofström 00 SWE KA 2 IF 4,83      
Emmy Smedberg 00 SWE KA 2 IF 4,81      
Sara Grahn 00 SWE KA 2 IF 4,78      
10  Izabella Ripsweden 00 SWE IFK Tumba 4,74      
11  Tora Rickelvik 00 SWE Huddinge AIS 4,70      
12  Tilda Tryggvesson 00 SWE Bålsta IK 4,68      
13  Lea Andersen 00 SWE Täby IS 4,61      
Maja Rudin 00 SWE Huddinge AIS X      

  1   2   3              
A.Von Gerber 4,98 1,0 4,94 1,6 4,75 -0,1            
G.Deltin 4,68 -1,6 4,84 -1,0 5,03 0,9            
T.Rickelvik 4,56 0,1 4,66 -0,1 4,70 -0,1            
M.Rudin -   -   -              
L.Putkiranta 4,59 0,3 4,77 -0,2 5,00 0,2            
L.Weyhenmeyer 5,11 -0,5 X 0 5,23 -0,2            
E.Smedberg 4,81 0,5 4,54 0,4 4,75 -0,2            
E.Eklund 5,07 -0,7 4,89 1,1 5,10 1,7            
K.Lindqvist 5,36 -0,4                    
S.Grahn 4,66 0,9 4,72 -0,4 4,78 1,8            
I.Ripsweden 4,51 -0,4 X 0,9 4,74 -1,3            
T.Tryggvesson X -0,2 4,68 -0,2 4,45 0,3            
H.Hofström 4,79 0,7 4,70 -2,1 4,83 -0,2            
L.Andersen 4,61 1,3 X -0,7 4,36 -0,7            

Kval grupp 2   1 aug    
Lovisa Karlsson 00 SWE Högby IF 5,68 Q    
Hannah Hellbom 00 SWE Falu IK 5,25 Q    
Therese Knutsson 00 SWE Glanshammars IF 5,20 Q    
Ebba Molinder 00 SWE Mölndals AIK 5,04 q   B
Ebba Gustavsson 00 SWE IF Göta Karlstad 4,94 q    
Alexandra Schill 00 SWE Mölndals AIK 4,90 q    
Linnea  Ånger 00 SWE Söderhamns IF 4,80      
Lovisa Stadelman 00 SWE IK Norrköping FI 4,75      
Amanda Gustafsson 00 ÅLA IF Åland 4,63      

  1   2   3              
E.Molinder 5,04 x 4,85 -0,2 4,59 0,2            
A.Schill X 2,2 4,90 1,1 4,83 1,0            
H.Hellbom X 1,8 5,10 -0,5 5,25 -0,7            
A.Gustafsson X 1,6 X 1,7 4,63 0,4            
T.Knutsson X 0,7 5,20 1,8                
L.Stadelman X 0,4 4,75 0,4 X 0,9            
L.Karlsson X 0,5 3,42 -0,1 5,68 0,1            
L.Ånger 4,80 -0,1 4,69 -0,7 4,76 -0,3            
E.Gustavsson 4,94 -0,2 X 0,7 X 0,0            


F15 Spjut 500 g
  1 aug    
Rebecca Nishiura 00 SWE Wärnamo SK 36,85      
Lovisa Stadelman 00 SWE IK Norrköping FI 29,51      
Alba Lindfors 00 SWE Mälarhöjdens IK 28,65      
Izabella Ripsweden 00 SWE IFK Tumba 22,13      

  1   2   3   4   5   6  
I.Ripsweden 22,13   X   X   21,56   X   X  
A.Lindfors X   X   X   X   X   28,65  
R.Nishiura 31,99   33,06   33,85   30,76   34,73   36,85  
L.Stadelman 28,59   X   X   26,10   26,36   29,51  


F14 300m
Final   1 aug    
Hanna Wallmark 01 SWE Bromma IF 43.11      
Sira Gassama 01 SWE Hammarby IF 43.58      
Freja Andersdotter 01 SWE KA 2 IF 43.89      
Sarah Karlsson 01 SWE Nyköpings BIS 44.25      
Ebba Magnusson 01 SWE IFK Göteborg 44.63      
Ellinor Aurell 01 SWE Ängelholms IF 44.89      
Walda Jonsson 01 SWE Bålsta IK 48.18      
Anna Mosby Nielsen 01 DEN Aarhus 1900 AM 49.67      


F14 1500m
Final   1 aug    
Lovisa Bivstedt 01 SWE Hässelby SK 4:49.10      
Silja Rönkä 01 FIN Lahden Ahkera 4:53.63      
Almida Thörjesson 01 SWE Kyrkhults SK 4:54.45      
Smilla Szalkai 01 SWE Spårvägens FK 5:00.33      
Wilma Nielsen 01 SWE Sävedalens AIK 5:03.68      
Linn Tapani 01 SWE Sågmyra SK 5:10.62      
Kajsa Sten 01 SWE SLK Oxelösund 5:18.81      
Anna Mosby Nielsen 01 DEN Aarhus 1900 AM 5:20.65      
Amanda Ivehammar 01 SWE Linköpings GIF 5:24.75      
10  Ella Georgsson 01 SWE Högbo GIF 5:28.06      
11  Emilia Larson 01 SWE Danderyds SK 5:53.68      
12  Jenny Österback 01 SWE IFK Lidingö 6:07.15      
Julia Nielsen 01 SWE Sävedalens AIK ej start      


F14 Häck 80m 76 cm
Final -0,3 1 aug    
Stina Gustavsson 01 SWE Hammarby IF 11.78      
Hanna Wallmark 01 SWE Bromma IF 12.12      
Klara Rådbo 01 SWE Hammarby IF 12.50      
Emily Capobianco 01 SWE KFUM Örebro 12.52      
Freja Andersdotter 01 SWE KA 2 IF 12.76      
My Lindberg 01 SWE Hammarby IF 12.85      
Anja Olsson 01 SWE Malmö AI 12.92      
Lovisa Lindholm 01 SWE Linköpings GIF 13.17      


F14 Stav
  1 aug    
Alva Sundin 01 SWE Täby IS 314      
Sandra Alvero 01 SWE Habo Friidrott 04 314      
Alma Eriksson 01 SWE IK Ymer 314      
Maria Lindholm 01 SWE Linköpings GIF 314      
Anja Olsson 01 SWE Malmö AI 294      
Ebba Hager 01 SWE Lerum Friidrott 272      
Tilda Kapell 01 SWE Hammarby IF 259      
Isa Hausmann 01 SWE Hammarby IF 246      
Freja Andersdotter 01 SWE KA 2 IF 218      

  218 233 246 259 272 283 294 305 314 323 330 337 344 351                
I.Hausmann o o o xxx                                    
A.Sundin - - - - - xo o o o xxx                        
A.Olsson - - o o o o o xxx                            
F.Andersdotter o xxx                                        
A.Eriksson - - o o o o o xo xxo xxx                        
E.Hager - o o o o xxx                                
T.Kapell - o o o xxx                                  
M.Lindholm - - - - o xo xo xo xxo xxx                        
S.Alvero - - - - o o o o xxo xxx                        


F14 Längd
Kval grupp 1   1 aug    
Klara Rådbo 01 SWE Hammarby IF 5,16 Q    
Sira Gassama 01 SWE Hammarby IF 5,04 Q    
Hannah Stenbeck 01 SWE Täby IS 4,94 q    
Agnes Ekman 01 SWE Mälarhöjdens IK 4,90 q    
Siri Lindvall 01 SWE Hammarby IF 4,89 q    
My Lindberg 01 SWE Hammarby IF 4,78 q    
Elin Träff 01 SWE Åkersberga SK 4,76 q    
Mikaela Ekman 01 SWE Täby IS 4,56      
Mariam Barrow 01 SWE Huddinge AIS 4,05      
10  Liva Gustafsson 01 SWE Spårvägens FK 3,99      

  1   2   3              
M.Barrow X -0,3 X 0,4 4,05 -0,6            
S.Gassama 4,32 -0,5 X -0,8 5,04 -0,2            
L.Gustafsson 3,99 -1,6 3,74 -1,1 3,78 0,2            
S.Lindvall 4,89 0,9 4,79 0,3 4,79 0,1            
M.Lindberg 4,78 0,4 4,74 -0,8 4,67 -0,6            
A.Ekman 4,41 1,0 4,59 -2,0 4,90 1,4            
M.Ekman 4,54 1,7 4,21 0,0 4,56 1,6            
K.Rådbo X 2,4 5,16 -0,4 -              
E.Träff 4,67 0,3 4,76 1,0 X 1,7            
H.Stenbeck 3,31 0,4 4,94 1,7 4,60 0,8            

Kval grupp 2   1 aug    
Emily Capobianco 01 SWE KFUM Örebro 4,88 q    
Ebba Hager 01 SWE Lerum Friidrott 4,83 q    
Anja Olsson 01 SWE Malmö AI 4,81 q    
Hanna Johansson 01 SWE KA 2 IF 4,76 q    
Lovisa Lindholm 01 SWE Linköpings GIF 4,75 q    
Ebba Magnusson 01 SWE IFK Göteborg 4,61      
Maria Lindholm 01 SWE Linköpings GIF 4,58      
Hedda Lundin 01 SWE KA 2 IF 4,52      
Freja Andersdotter 01 SWE KA 2 IF 4,52      
10  Emmie Persson/Schöneberger 01 SWE IFK Göteborg 4,43      
11  Walda Jonsson 01 SWE Bålsta IK 4,31      
12  Minna Seger 01 SWE Glanshammars IF 4,15      
13  Linnea Westerberg 01 SWE Bålsta IK 4,09      
14  Alma Åberg 01 SWE Lerum Friidrott 4,07      

  1   2   3              
A.Åberg 3,88 -2,5 4,07 -2,0 3,96 -0,5            
L.Westerberg 3,89 0,8 3,76 -0,9 4,09 -1,6            
L.Lindholm 4,75 -0,9 4,69 0,1 4,52 -1,4            
M.Seger 3,96 0,0 4,11 1,6 4,15 0,2            
E.Hager 4,26 0,2 4,83 1,7 4,58 0,0            
E.Capobianco 4,88 -2,8 X 2,1 X -1,2            
M.Lindholm 4,58 -1,1 X 1,4 4,42 1,4            
A.Olsson 4,70 -1,4 4,81 0,6 4,74 -0,1            
E.Magnusson 4,49 0,6 4,61 1,2 4,58 -1,8            
W.Jonsson 4,14 0,0 4,21 -0,5 4,31 -1,9            
F.Andersdotter 3,87 0,4 4,10 -0,2 4,52 -0,6            
E.Persson/Schöneb 4,43 0,7 4,41 1,1 4,33 0,5            
H.Johansson 4,63 1,2 4,75 1,4 4,76 0,2            
H.Lundin 4,52 -0,6 4,33 -0,2 4,36 -1,8            


F14 Spjut 500 g
  1 aug    
Elina Karvonen 01 SWE IF Vingarna 37,38      
Klara Rådbo 01 SWE Hammarby IF 33,01      
Mikaela Ekman 01 SWE Täby IS 32,49      
Fanny Östman 01 SWE Säters IF 32,10      
Elina Kilpeläinen 01 SWE Ljungby FIK 29,96      
Alicia Almberg 01 SWE Habo Friidrott 04 29,65      
Emma Olsson 01 SWE Tyresö FK 27,52      
Linnea Westerberg 01 SWE Bålsta IK 24,57      
Jenny Österback 01 SWE IFK Lidingö 20,20      
Amanda Finney Nilsson 01 SWE Täby IS X      

  1   2   3   4   5   6  
J.Österback 20,20   X   X              
E.Olsson X   27,52   26,44   X   27,28   X  
F.Östman 30,98   28,00   29,20   X   28,72   32,10  
A.Almberg 29,65   27,01   26,58   X   X   X  
M.Ekman X   30,66   26,61   31,29   32,49   23,00  
E.Karvonen 31,03   30,67   X   34,38   34,46   37,38  
E.Kilpeläinen 27,24   26,48   X   29,96   26,30   27,49  
L.Westerberg 23,56   23,99   21,82   24,57   X   23,88  
A.Finney Nilsson -   -   -              
K.Rådbo 28,83   26,73   30,12   32,04   33,01   30,87  


F13 2000m
Final   1 aug    
Alice Berg 02 SWE Turebergs FK 6:46.98      
Emma Kirkeberg Mørk 02 NOR Sturla 6:47.84      
Saga Fältenhag 02 SWE Högbo GIF 6:56.74      
Carolina Larson 02 SWE Danderyds SK 7:26.76      
Lisa Fröberg 02 SWE IFK Lidingö 7:31.02      
Sydney Dresser 02 USA Carlsbad Track&Field Club 7:37.59      
Alma Holmberg 02 SWE IFK Lidingö 7:39.16      


F13 Längd zon
Kval grupp 1   1 aug    
Ella Hagman 02 SWE Huddinge AIS 4,93 Q    
Adama Diop 02 SWE IF Linnéa 4,89 q    
Elisabeth Hvalgren 02 SWE IFK Lidingö 4,78 q    
Lisa Fröberg 02 SWE IFK Lidingö 4,75      
Sara Svalberg 02 SWE IFK Lidingö 4,61      
Sofia Boman 02 SWE Hässelby SK 4,58      
Caroline Cedergren 02 SWE Spårvägens FK 4,48      
Elwira Ripsweden 02 SWE IFK Tumba 4,37      
Victoria Davidsson 02 SWE Boo IF 4,16      
10  Sydney Dresser 02 USA Carlsbad Track&Field Club 3,87      
11  Malva Sondér 02 SWE Bålsta IK 3,22      

  1   2   3              
V.Davidsson 3,95 -0,1 3,85 0 4,16 -0,8            
C.Cedergren 4,46 -0,3 4,48 0,4 4,37 0,6            
E.Hvalgren 4,45 -1,1 4,78 -0,4 4,72 -1,5            
E.Ripsweden 4,34 -0,2 4,37 -0,4 4,36 -0,7            
S.Boman 4,58 0,6 X -0,9 4,39 -0,5            
L.Fröberg 4,75 0,4 4,65 1,0 4,61 -2,5            
E.Hagman 4,93 0,2                    
M.Sondér 3,06 -0,5 3,21 -1,7 3,22 -0,7            
S.Svalberg 3,95 0,2 4,61 -0,5 4,29 -2,6            
S.Dresser 3,87 0,2 3,77 -0,8 3,85 -1,3            
A.Diop 4,89 -0,8 4,85 -0,8 4,76 -0,3            

Kval grupp 2   1 aug    
Lovisa Nilsson-Edin 02 SWE Mölndals AIK 5,18 Q    
Anna Back Nilsson 02 SWE Leksands FIK 5,05 Q    
Ida Persson 02 SWE IK Ymer 5,03 Q    
Ella Enander 02 SWE Täby IS 4,94 Q    
Tilde Gudmundsson 02 SWE IFK Växjö 4,91 Q    
Lina Arousell 02 SWE Iggesunds SK 4,91 Q    
Venla Väliharju 02 FIN Tampereen Pyrintö 4,88 q    
Lova Stenberg 02 SWE IFK Umeå 4,77 q    
Anni Nylund 02 ÅLA IF Åland 4,76 q    
10  Maja Pettersson 02 SWE FIF Gnistan 4,68      
11  Junianna Larsen Brolin 02 SWE Täby IS 4,67      
12  Eleonora von Wetter-Rosenthal 02 ÅLA IF Åland 4,47      
13  Stella Vetro 02 SWE Katrineholms SK 4,41      
Julia Iverman 02 SWE Täby IS X      

  1   2   3              
V.Väliharju 4,88 -1,2 4,70 0,6 4,67 -0,7            
S.Vetro 4,41 0,2 4,15 0,1 4,21 0,4            
J.Larsen Brolin 4,55 -1,2 4,67 -0,8 4,61 1,0            
J.Iverman -   -   -              
L.Stenberg 4,77 -1,1 4,56 -0,6 4,49 1,0            
E.Enander 4,79 -0,8 4,94 -0,8                
L.Nilsson-Edin 5,18 -1,3                    
T.Gudmundsson 4,87 -0,9 4,91 -1,6                
A.Nylund 4,65 0,2 4,58 0,1 4,76 2,1            
E.von Wetter-Rose 4,47 -0,9 4,42 0 4,30 0            
A.Back Nilsson 5,05 0,4                    
L.Arousell 4,91 -0,6                    
I.Persson 4,64 0 4,88 -0,3 5,03 0,9            
M.Pettersson 4,68 -0,4 4,60 0,3 4,63 1,4            


F13 Spjut 400 g
  1 aug    
Tilda Bergström 02 SWE IFK Sunne FK 37,83      
Amanda Rask 02 SWE IF Vingarna 31,50      
Anna Back Nilsson 02 SWE Leksands FIK 29,90      
Tilde Gudmundsson 02 SWE IFK Växjö 26,48      
Ella Enander 02 SWE Täby IS 25,94      
Venla Väliharju 02 FIN Tampereen Pyrintö 25,10      
Junianna Larsen Brolin 02 SWE Täby IS 24,73      
Frida Johansson 02 SWE Tranås AIF 24,23      
Lina Arousell 02 SWE Iggesunds SK 23,76      
10  Sarah Olsson 02 SWE Turebergs FK 21,47      
11  Evelina Sjöström 02 SWE IFK Tumba 19,53      
12  Stella Vetro 02 SWE Katrineholms SK 18,93      
13  Elwira Ripsweden 02 SWE IFK Tumba 16,21      
14  Sofia Boman 02 SWE Hässelby SK 11,32      

  1   2   3   4   5   6  
A.Back Nilsson 27,46   27,49   X   X   29,90   29,77  
L.Arousell 22,41   X   23,76              
T.Bergström X   37,14   37,83   34,13   X   31,62  
F.Johansson 19,22   20,93   24,23   22,77   20,28   20,09  
S.Boman 11,32   9,75   9,80              
E.Sjöström 18,85   19,53   14,71              
E.Enander 25,72   17,65   25,94   22,31   22,63   X  
V.Väliharju 25,10   21,56   23,09   X   X   21,98  
S.Olsson 21,26   21,47   19,31              
S.Vetro 18,93   17,65   X              
J.Larsen Brolin 24,22   23,13   23,55   24,73   22,27   23,19  
T.Gudmundsson 25,58   25,37   X   X   25,89   26,48  
E.Ripsweden 8,99   11,20   16,21              
A.Rask 31,50   27,17   27,01   29,07   27,47   X  


F12 600m
Final   1 aug    
Majken Lützen 03 DEN Ballerup AK 1:45.78      
Saga Bolmgren 03 SWE Danderyds SK 1:46.16      
Victoria Psilander 03 SWE IFK Lidingö 1:51.12      
Lotta Putkiranta 03 FIN Espoon Tapiot 1:52.17      
Malin Lundgren 03 SWE Eksjö Södra IK 1:52.39      
Kathleen Larsson 03 SWE Hammarby IF 1:53.14      
Wilma Nordgren 03 SWE Österhaninge IF 1:59.98      
Felicia Storm-Karlén 03 SWE Lidköpings IS 2:00.54      


F12 Längd zon
  1 aug    
Frida Hjorth 03 SWE Säters IF 5,24      
Moa Sellman 03 SWE Mölndals AIK 4,95      
Lotta Putkiranta 03 FIN Espoon Tapiot 4,75      
Felicia Karlsson 03 SWE Eskilstuna FI 4,60      
Moa Örevik 03 SWE Visby IF Gute FIK 4,55      
Emilia Neuhaus 03 SWE Eksjö Södra IK 4,43      
Anna-Lisa Deltin 03 SWE Hammarby IF 4,42      
Linnea Samuelsson 03 SWE Solna FK 4,38      
Kathleen Larsson 03 SWE Hammarby IF 4,33      
10  Beata Edelholm 03 SWE Hammarby IF 4,28      
11  Milla Svanberg 03 SWE Malmö AI 4,07      
12  Wilma Nordgren 03 SWE Österhaninge IF 3,87      
13  Valentina Lindfors 03 SWE Mälarhöjdens IK 3,83      
14  Felicia Lidsell 03 SWE Österhaninge IF 3,34      
15  Claudia Von Wetter- Rosenthal 03 ÅLA IF Åland 3,21      

  1   2   3   4   5   6  
M.Svanberg 4,00 1,3 4,07 0,2 X 0,5            
V.Lindfors 3,74 0,1 3,83 0,0 2,58 0,3            
L.Samuelsson 4,30 0,0 4,36 2,9 4,38 0,2 4,29 0,1 4,38 -0,9 4,20 -0,2
B.Edelholm 4,28 0,1 4,24 -0,1 4,07 0,2            
A.Deltin 4,42 0,5 4,42 -0,2 4,42 -0,2 4,41 -0,6 4,39 0,5 4,33 0,1
M.Örevik 4,48 0,8 4,55 0,8 4,10 -0,9 4,29 0,8 4,33 2,0 4,08 -0,3
F.Lidsell 3,34 2,2 3,05 -1,1 3,21 0,4            
E.Neuhaus 4,43 1,1 X 1,3 4,29 0,6 4,37 0,9 4,32 0,1 X -1,8
K.Larsson X 1,0 4,33 0,6 X 1,0            
F.Hjorth 5,18 0,1 5,05 -0,1 5,19 0,5 5,18 0,5 5,12 1,9 5,24 1,4
W.Nordgren 3,54 -0,9 3,84 0,0 3,87 1,7            
L.Putkiranta 4,75 0,5 3,56 0,1 4,68 1,0 3,97 -0,9 4,67 -0,1 3,67 0,8
M.Sellman 4,78 1,8 4,72 1,2 4,95 1,4 4,60 0,2 4,78 0,0 3,00 0,4
F.Karlsson 4,37 1,1 4,53 1,0 4,57 0,5 4,60 0,0 4,52 -0,6 4,59 -1,3
C.Von Wetter- Ros 3,19 1,5 3,21 -0,2 3,21 0,7            



© Track & Field, Christer Falk

Uppdaterad: 06 SEP 2015 23:06 Skribent: Martin

Postadress:
IFK Sunne FIK - Friidrott
Box 292
68626 Sunne

Kontakt:
Tel: 0705839689
E-post: mats.svardsen@sunne....

Se all info