Hoppa till sidans innehåll

Svealandsmästerskap 2015 ute Falun


Resultat Regionmästerskap Svealand 2015

Arrangör: Falu IK
Datum: 5-6 sep 2015
Plats: Lugnets IP
Ort: Falun
Tävlingsledare: Pär Lennart Ågren
Listan skapad: 2015-09-05 20:00:12
 

P 14 80 m Försök 5/9  12:50

Heat 1
Vind: -0.6
1 Moi Wirunpan 2001 GÄST / Gefle IF 10,26 q
2 Viktor Wisén 2001 UPP / Upsala IF 10,36 q
3 Oskar Nummelin 2001 STO / Huddinge AIS 10,39 q
4 Viktor Laurent 2001 VÄST / Västerås FK 10,90 q
5 Linus Strand 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,62
6 Erik Hanell 2001 NÄR / Stocksäters IF 11,87
7 Leo Johansson 2001 VÄR / IFK Kristinehamn 12,08

Heat 2
Vind: -1.0
1 Rasmus Hugosson 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,45 q
2 Karl Hällgren 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,56 q
3 Leon Johansson 2001 STO / Hammarby IF 10,62 q
4 Sebastian Thorildsson 2001 VÄST / Västerås FK 11,03 q
5 Leonard Palmér 2001 UPP / Rånäs 4H 11,05 q
6 Kasper Sundin 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 11,31
7 Alexander Runsten 2001 DAL / Kvarnsveden Friidrott 11,45

Heat 3
Vind: -1.6
1 Emmanuel Bula 2001 STO / Hammarby IF 10,03 q
2 Gabriell Gunnarsson 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 10,24 q
3 Axel Svärdhagen 2001 DAL / Falu IK 10,36 q
4 Felix Wallin 2001 UPP / IFK Märsta 11,09
5 Philip Wilhelmsson 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,30
6 Jonathan Holmefur 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,30

Heat 4
Vind: -0.3
1 Imran Lernebo 2001 STO / Mälarhöjdens IK 9,77 q
2 Kristian Gerdtsson 2001 VÄST / Bergslagens FK 9,78 q
3 Markus Lantto 2001 STO / Bromma IF 9,92 q
4 Marcus Fuhr 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,53 q
5 Amir Musa 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,20
6 Albin Enbacker 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 11,62

P 14 80 m Försök - Sammanställning
1 Imran Lernebo 2001 STO / Mälarhöjdens IK 9,77 q
2 Kristian Gerdtsson 2001 VÄST / Bergslagens FK 9,78 q
3 Markus Lantto 2001 STO / Bromma IF 9,92 q
4 Emmanuel Bula 2001 STO / Hammarby IF 10,03 q
5 Gabriell Gunnarsson 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 10,24 q
6 Moi Wirunpan 2001 GÄST / Gefle IF 10,26 q
7 Viktor Wisén 2001 UPP / Upsala IF 10,36 q
8 Axel Svärdhagen 2001 DAL / Falu IK 10,36 q
9 Oskar Nummelin 2001 STO / Huddinge AIS 10,39 q
10 Rasmus Hugosson 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,45 q
11 Marcus Fuhr 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,53 q
12 Karl Hällgren 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,56 q
13 Leon Johansson 2001 STO / Hammarby IF 10,62 q
14 Viktor Laurent 2001 VÄST / Västerås FK 10,90 q
15 Sebastian Thorildsson 2001 VÄST / Västerås FK 11,03 q
16 Leonard Palmér 2001 UPP / Rånäs 4H 11,05 q
17 Felix Wallin 2001 UPP / IFK Märsta 11,09
18 Amir Musa 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,20
19 Philip Wilhelmsson 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,30
20 Jonathan Holmefur 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,30
21 Kasper Sundin 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 11,31
22 Alexander Runsten 2001 DAL / Kvarnsveden Friidrott 11,45
23 Linus Strand 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,62
24 Albin Enbacker 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 11,62
25 Erik Hanell 2001 NÄR / Stocksäters IF 11,87
26 Leo Johansson 2001 VÄR / IFK Kristinehamn 12,08

P 14 80 m Semifinal 5/9  14:20

Heat 1
Vind: -1.0
1 Imran Lernebo 2001 STO / Mälarhöjdens IK 9,90 Q
2 Emmanuel Bula 2001 STO / Hammarby IF 10,18 Q
3 Gabriell Gunnarsson 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 10,38 Q
4 Axel Svärdhagen 2001 DAL / Falu IK 10,52 q
5 Oskar Nummelin 2001 STO / Huddinge AIS 10,52 q
6 Karl Hällgren 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,63
7 Leon Johansson 2001 STO / Hammarby IF 10,78
8 Leonard Palmér 2001 UPP / Rånäs 4H 11,10

Heat 2
Vind: -0.1
1 Kristian Gerdtsson 2001 VÄST / Bergslagens FK 9,88 Q
2 Markus Lantto 2001 STO / Bromma IF 9,98 Q
3 Viktor Wisén 2001 UPP / Upsala IF 10,47 Q
4 Rasmus Hugosson 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,58
5 Marcus Fuhr 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,76
6 Sebastian Thorildsson 2001 VÄST / Västerås FK 10,89
Moi Wirunpan 2001 GÄST / Gefle IF DNS
Viktor Laurent 2001 VÄST / Västerås FK DNS

P 14 80 m Semifinal - Sammanställning
1 Kristian Gerdtsson 2001 VÄST / Bergslagens FK 9,88 Q
2 Imran Lernebo 2001 STO / Mälarhöjdens IK 9,90 Q
3 Markus Lantto 2001 STO / Bromma IF 9,98 Q
4 Emmanuel Bula 2001 STO / Hammarby IF 10,18 Q
5 Gabriell Gunnarsson 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 10,38 Q
6 Viktor Wisén 2001 UPP / Upsala IF 10,47 Q
7 Axel Svärdhagen 2001 DAL / Falu IK 10,52 q
8 Oskar Nummelin 2001 STO / Huddinge AIS 10,52 q
9 Rasmus Hugosson 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,58
10 Karl Hällgren 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,63
11 Marcus Fuhr 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,76
12 Leon Johansson 2001 STO / Hammarby IF 10,78
13 Sebastian Thorildsson 2001 VÄST / Västerås FK 10,89
14 Leonard Palmér 2001 UPP / Rånäs 4H 11,10
Moi Wirunpan 2001 GÄST / Gefle IF DNS
Viktor Laurent 2001 VÄST / Västerås FK DNS

P 14 80 m Final 5/9  15:50
Vind: -0.6
1 Imran Lernebo 2001 STO / Mälarhöjdens IK 9,77
2 Kristian Gerdtsson 2001 VÄST / Bergslagens FK 9,80
3 Markus Lantto 2001 STO / Bromma IF 10,04
4 Emmanuel Bula 2001 STO / Hammarby IF 10,10
5 Gabriell Gunnarsson 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 10,33
6 Axel Svärdhagen 2001 DAL / Falu IK 10,36
7 Oskar Nummelin 2001 STO / Huddinge AIS 10,38
8 Viktor Wisén 2001 UPP / Upsala IF 10,44

P 14 800 m Final 5/9  18:10

Heat 1
1 Axel Svärdhagen 2001 DAL / Falu IK 2,20,57
2 Jakob Tapani 2001 DAL / Sågmyra SK 2,22,92
3 Aleksi Andreev 2001 STO / Spårvägens FK 2,28,16
4 Adam Thunell 2001 VÄST / Västerås FK 2,28,17
5 Joar Olsson 2001 GÄST / Gefle IF 3,07,43

Heat 2
1 Albert Nygren 2001 UPP / Upsala IF 2,07,36
2 Joel Käck 2001 STO / Hammarby IF 2,14,41
3 Anton Axelsson 2001 STO / Hässelby SK 2,14,42
4 Martin Nerell 2001 STO / Turebergs FK 2,14,97
5 Gustav Otterhed 2001 NÄR / KFUM Örebro 2,24,36
6 Filip Ahlberg 2001 STO / Bromma IF 2,24,80

P 14 800 m Final - Sammanställning
1 Albert Nygren 2001 UPP / Upsala IF 2,07,36
2 Joel Käck 2001 STO / Hammarby IF 2,14,41
3 Anton Axelsson 2001 STO / Hässelby SK 2,14,42
4 Martin Nerell 2001 STO / Turebergs FK 2,14,97
5 Axel Svärdhagen 2001 DAL / Falu IK 2,20,57
6 Jakob Tapani 2001 DAL / Sågmyra SK 2,22,92
7 Gustav Otterhed 2001 NÄR / KFUM Örebro 2,24,36
8 Filip Ahlberg 2001 STO / Bromma IF 2,24,80
9 Aleksi Andreev 2001 STO / Spårvägens FK 2,28,16
10 Adam Thunell 2001 VÄST / Västerås FK 2,28,17
11 Joar Olsson 2001 GÄST / Gefle IF 3,07,43

P 14 300 mh Final 5/9  17:00

Heat 1
1 Markus Lantto 2001 STO / Bromma IF 45,16
2 Theodor Duvert 2001 UPP / IFK Märsta 45,98
3 Jonathan Håkansson 2001 STO / Spårvägens FK 49,35
4 Linus Strand 2001 NÄR / KFUM Örebro 54,29

Heat 2
1 Benjamin Tinglöf 2001 SÖD / Ärla IF 42,31
2 Albin Hedén 2001 VÄR / SK Bore 42,59
3 Carl Af Forselles 2001 STO / Hellas FK 43,48
4 Paul Förnestig 2001 STO / Hammarby IF 46,34
Oscar Glas 2001 STO / Bromma IF DNS

P 14 300 mh Final - Sammanställning
1 Benjamin Tinglöf 2001 SÖD / Ärla IF 42,31
2 Albin Hedén 2001 VÄR / SK Bore 42,59
3 Carl Af Forselles 2001 STO / Hellas FK 43,48
4 Markus Lantto 2001 STO / Bromma IF 45,16
5 Theodor Duvert 2001 UPP / IFK Märsta 45,98
6 Paul Förnestig 2001 STO / Hammarby IF 46,34
7 Jonathan Håkansson 2001 STO / Spårvägens FK 49,35
8 Linus Strand 2001 NÄR / KFUM Örebro 54,29
Oscar Glas 2001 STO / Bromma IF DNS

P 14 1 500 m hinder Final 5/9  15:00
1 Filip Lindeberg 2001 STO / IFK Lidingö 5,02,84
2 Melker Forsberg 2001 NÄR / Glanshammar IF 5,15,40
3 Gustav Otterhed 2001 NÄR / KFUM Örebro 5,19,59
4 Melker Karlsson 2001 NÄR / KFUM Örebro 5,31,81

P 14 Stav Final 5/9  15:10
1 Carl Af Forselles 2001 STO / Hellas FK 3,70
2 Theodor Duvert 2001 UPP / IFK Märsta 3,07
3 Ludvig Lindström 2001 UPP / Bålsta IK 2,97
4 Noah Ander 2001 STO / Bromma IF 2,97
5 Karl Johansson 2001 NÄR / Stocksäters IF 2,87
6 Oscar Glas 2001 STO / Bromma IF 2,77
7 Arvid Askensjö 2001 STO / IFK Lidingö 2,67
7 Marcus Hagerud 2001 STO / Mälarhöjdens IK 2,67
9 Martin Hansson 2001 GÄST / Högbo GIF 2,37
10 Joel Käck 2001 STO / Hammarby IF 2,27
Erik Hanell 2001 NÄR / Stocksäters IF x

P 14 Stav Final  1,87 2,07 2,17 2,27 2,37 2,47 2,57 2,67 2,77 2,87 2,97 3,07 3,17 3,37 3,47 3,61 3,70 3,80
Arvid Askensjö - - - - - - - o xxx
Carl Af Forselles - - - - - - - - - - - - o o o xo o xxx
Erik Hanell - - - - - - - xxx
Joel Käck xxo o - o xxx
Karl Johansson - - - - - - - - - o xxx
Ludvig Lindström - - - - - - - - xxo xo o xxx
Marcus Hagerud - - - - - - - o xxx
Martin Hansson - o xxo o o xxx
Noah Ander - - - - - - xxo xo xo xxo xo xxx
Oscar Glas - - - - - - - xo xo xxx
Theodor Duvert - - - - - - - o o o o o xxx

P 14 Längd Final 5/9  16:30
1 Elias Sahlin 2001 STO / IFK Lidingö 5,86 +0,0
2 Benjamin Tinglöf 2001 SÖD / Ärla IF 5,75 +0,0
3 Imran Lernebo 2001 STO / Mälarhöjdens IK 5,42 +0,0
4 Kristian Gerdtsson 2001 VÄST / Bergslagens FK 5,33 +0,0
5 Rasmus Hugosson 2001 NÄR / KFUM Örebro 4,97 +0,1
6 Leonard Palmér 2001 UPP / Rånäs 4H 4,95 +0,0
7 Markus Lantto 2001 STO / Bromma IF 4,86 +0,1
8 Gabriell Gunnarsson 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 4,84 +0,0
9 Axel Svärdhagen 2001 DAL / Falu IK 4,83 +0,0
10 Arvid Askensjö 2001 STO / IFK Lidingö 4,78 +0,0
11 Philip Wilhelmsson 2001 NÄR / KFUM Örebro 4,71 +0,1
12 Isak Cervin 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 4,57 +0,1
13 Felix Wallin 2001 UPP / IFK Märsta 4,54 +0,0 4,51
14 Amir Musa 2001 NÄR / KFUM Örebro 4,54 +0,0
15 Elton Lenström 2001 GÄST / Gefle IF 4,53 +0,1
16 Calle Henrysson 2001 UPP / IFK Märsta 4,46 +0,0
17 Kasper Sundin 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 4,42 +0,0
18 Linus Strand 2001 NÄR / KFUM Örebro 4,27 +0,1
18 Viktor Laurent 2001 VÄST / Västerås FK 4,27 +0,0
20 Lukas Olsson 2001 UPP / Upsala IF 4,25 +0,0
21 Martin Hansson 2001 GÄST / Högbo GIF 4,23 +0,0
22 Sebastian Thorildsson 2001 VÄST / Västerås FK 3,96 +0,0
23 Albin Enbacker 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 3,74 +0,0
Alex Emahazion 2001 STO / Huddinge AIS
Erik Hanell 2001 NÄR / Stocksäters IF
Joar Olsson 2001 GÄST / Gefle IF
Moi Wirunpan 2001 GÄST / Gefle IF
Simon Axelsson 2001 VÄR / Karlskoga FIF
Simon Jonängen 2001 VÄR / KFUM Arvika

P 14 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Albin Enbacker 3,65 +0,0 3,74 +0,0 x +0,0
Alex Emahazion
Amir Musa x +0,0 4,54 +0,0 x +0,0
Arvid Askensjö 4,78 +0,0 4,70 +0,1 4,52 +0,1
Axel Svärdhagen 4,83 +0,0 - -
Benjamin Tinglöf 5,43 +0,0 5,75 +0,0 5,72 +0,0 - - -
Calle Henrysson 4,31 +0,0 4,46 +0,0 3,96 +0,0
Elias Sahlin 5,61 +0,0 5,67 +0,0 5,86 +0,0 5,74 +0,0 - -
Elton Lenström 4,53 +0,1 4,10 +0,1 4,26 +0,0
Erik Hanell
Felix Wallin 3,94 +0,0 4,54 +0,0 4,51 +0,0
Gabriell Gunnarsson 4,84 +0,0 4,36 +0,0 4,39 +0,0
Imran Lernebo 5,42 +0,0 5,22 +0,0 x +0,0 4,27 +0,0 x +0,0 5,03 +0,1
Isak Cervin 4,35 +0,0 3,04 +0,1 4,57 +0,1
Joar Olsson
Kasper Sundin 4,34 +0,0 4,41 +0,0 4,42 +0,0
Kristian Gerdtsson x +0,0 5,21 +0,1 5,23 +0,0 4,87 +0,0 5,11 +0,0 5,33 +0,0
Leonard Palmér 4,89 +0,0 x +0,0 4,80 +0,0 4,82 +0,0 x +0,0 4,95 +0,0
Linus Strand 4,27 +0,1 - -
Lukas Olsson x +0,0 4,25 +0,0 x +0,0
Markus Lantto 4,86 +0,1 x +0,0 x +0,0 - - -
Martin Hansson 4,10 +0,0 4,12 +0,1 4,23 +0,0
Moi Wirunpan
Philip Wilhelmsson 4,58 +0,0 4,71 +0,1 x +0,0
Rasmus Hugosson x +0,0 4,97 +0,1 4,96 +0,0
Sebastian Thorildsson 3,96 +0,0 3,08 +0,0 3,54 +0,0
Simon Axelsson
Simon Jonängen
Viktor Laurent 4,27 +0,0 - -

P 14 Kula Final 5/9  12:00
1 Viktor Wisén 2001 UPP / Upsala IF 12,48
2 Benjamin Tinglöf 2001 SÖD / Ärla IF 11,57
3 Emil Holm 2001 SÖD / Gillberga-Lista IF 11,55
4 Emmanuel Bula 2001 STO / Hammarby IF 11,48
5 Albin Wägmark 2001 STO / Mälarhöjdens IK 10,47
6 Mikael Lindman 2001 STO / Bromma IF 10,12
7 Markus Lantto 2001 STO / Bromma IF 10,05
8 Rasmus Hugosson 2001 NÄR / KFUM Örebro 9,63
9 Johannes Lilius 2001 STO / Huddinge AIS 9,45
10 Marcus Hagerud 2001 STO / Mälarhöjdens IK 9,27
11 Eliot Andersson 2001 NÄR / KFUM Örebro 8,87
12 Leonard Palmér 2001 UPP / Rånäs 4H 8,72
13 Martin Hansson 2001 GÄST / Högbo GIF 8,64
14 Alexander Runsten 2001 DAL / Kvarnsveden Friidrott 8,49
15 Sebastian Thorildsson 2001 VÄST / Västerås FK 8,47
16 Joar Olsson 2001 GÄST / Gefle IF 8,30
17 Isak Cervin 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 8,12
18 Elton Lenström 2001 GÄST / Gefle IF 7,98
19 Hugo Revelius 2001 NÄR / KFUM Örebro 6,30
20 Leo Johansson 2001 VÄR / IFK Kristinehamn 5,67

P 14 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Albin Wägmark 9,55 9,11 10,47 9,58 10,03 10,37
Alexander Runsten 8,49 7,97 7,99
Benjamin Tinglöf 11,05 10,92 10,95 X 11,57 11,42
Eliot Andersson 8,36 8,87 8,06
Elton Lenström X 7,94 7,98
Emil Holm 10,57 10,52 11,55 10,87 11,08 10,46
Emmanuel Bula 11,48 9,53 9,81 11,12 11,22 10,65
Hugo Revelius X 6,25 6,30
Isak Cervin X X 8,12
Joar Olsson 8,30 8,29 7,71
Johannes Lilius 9,45 9,28 8,92
Leo Johansson 5,57 5,67 5,44
Leonard Palmér 8,72 X 8,21
Marcus Hagerud 9,07 9,13 9,27 8,95 8,65 8,84
Markus Lantto 10,02 10,05 9,66 9,92 9,96 9,98
Martin Hansson 8,64 8,23 8,34
Mikael Lindman 9,87 9,42 9,73 9,41 9,40 10,12
Rasmus Hugosson 7,89 9,63 -
Sebastian Thorildsson 8,02 8,47 8,47
Viktor Wisén 12,48 12,29 X 11,78 11,75 11,93

P 14 Diskus Final 5/9  14:00
1 Hugo Karlsson 2001 VÄST / Götlunda IF 44,76
2 Johannes Lilius 2001 STO / Huddinge AIS 31,85
3 Emil Holm 2001 SÖD / Gillberga-Lista IF 31,06
4 Viktor Wisén 2001 UPP / Upsala IF 30,78
5 Eliot Andersson 2001 NÄR / KFUM Örebro 25,24
6 Mikael Lindman 2001 STO / Bromma IF 24,54
7 Leonard Palmér 2001 UPP / Rånäs 4H 24,15
8 Ludwig Enqvist 2001 SÖD / Ärla IF 22,68
9 Isak Cervin 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 21,57
10 Hugo Revelius 2001 NÄR / KFUM Örebro 17,78
11 Leo Johansson 2001 VÄR / IFK Kristinehamn 16,21

P 14 Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Eliot Andersson X 24,84 23,80 25,24 X X
Emil Holm X 26,87 31,06 27,32 28,99 X
Hugo Karlsson 43,77 44,76 42,70 X X X
Hugo Revelius X X 17,78
Isak Cervin X 21,57 18,52
Johannes Lilius 30,04 31,76 30,58 30,83 31,85 30,05
Leo Johansson 15,02 13,90 16,21
Leonard Palmér 23,56 19,11 - 23,10 24,15 22,53
Ludwig Enqvist 22,68 22,61 - - - -
Mikael Lindman 24,54 X X X 21,01 21,41
Viktor Wisén 23,12 30,78 26,92 30,53 27,78 X

P 13 60 m Försök 5/9  12:00

Heat 1
Vind: +0.5
1 Oscar Taha 2002 STO / IFK Lidingö 8,00 q
2 William Andersson 2002 VÄST / Bergslagens FK 8,23 q
3 Joel Angerth 2002 GOT / Vif Gute FI 8,44 q
4 Elias Landberg 2002 VÄR / IFK Sunne FI 8,46 q
5 Jonathan Johansson 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,61 q
6 Olle Ek 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 8,81
7 Adam Greisz 2002 DAL / Falu IK 9,49

Heat 2
Vind: +0.3
1 Milo Wahlgren 2002 STO / Bromma IF 8,29 q
2 Natthaphon Muanngoen 2002 GÄST / Gefle IF 8,32 q
3 Oliver Papinski 2002 STO / Täby IS 8,41 q
4 Arman Zehtab Fard 2002 UPP / IFK Märsta 8,61
5 Viktor Hedlund 2002 DAL / Falu IK 8,85
6 August Kallin 2002 VÄST / Västerås FK 9,09
7 Andreas Karlsson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 9,20

Heat 3
Vind: +0.7
1 Hussein Al Khawaja 2002 STO / Huddinge AIS 8,01 q
2 Niklas Sjöblom 2002 UPP / Rånäs 4H 8,11 q
3 Mattias Waernulf 2002 VÄST / Västerås FK 8,36 q
4 Linus Callenvik 2001 VÄR / Karlskoga FIF 8,42 q
5 Sebastian Isaksson 2002 STO / Täby IS 8,54 q
6 Arvid Johansson 2002 DAL / Stora Tuna IK Friidrott 8,84
7 André Särnholm 2002 NÄR / KFUM Örebro 9,00

Heat 4
Vind: +0.7
1 Gabriel Vikic 2002 GOT / Vif Gute FI 7,80 q
2 Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF 8,10 q
3 Jonathan Westerberg 2002 STO / IFK Lidingö 8,20 q
4 Adam Karlsson 2002 VÄR / IFK Sunne FI 8,65
5 Jens Wiberg 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 8,74
6 Oliver Åström 2002 VÄST / Västerås FK 8,92
7 Elias Åström 2002 NÄR / KFUM Örebro 9,38

P 13 60 m Försök - Sammanställning
1 Gabriel Vikic 2002 GOT / Vif Gute FI 7,80 q
2 Oscar Taha 2002 STO / IFK Lidingö 8,00 q
3 Hussein Al Khawaja 2002 STO / Huddinge AIS 8,01 q
4 Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF 8,10 q
5 Niklas Sjöblom 2002 UPP / Rånäs 4H 8,11 q
6 Jonathan Westerberg 2002 STO / IFK Lidingö 8,20 q
7 William Andersson 2002 VÄST / Bergslagens FK 8,23 q
8 Milo Wahlgren 2002 STO / Bromma IF 8,29 q
9 Natthaphon Muanngoen 2002 GÄST / Gefle IF 8,32 q
10 Mattias Waernulf 2002 VÄST / Västerås FK 8,36 q
11 Oliver Papinski 2002 STO / Täby IS 8,41 q
12 Linus Callenvik 2001 VÄR / Karlskoga FIF 8,42 q
13 Joel Angerth 2002 GOT / Vif Gute FI 8,44 q
14 Elias Landberg 2002 VÄR / IFK Sunne FI 8,46 q
15 Sebastian Isaksson 2002 STO / Täby IS 8,54 q
16 Jonathan Johansson 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,61 q
17 Arman Zehtab Fard 2002 UPP / IFK Märsta 8,61
18 Adam Karlsson 2002 VÄR / IFK Sunne FI 8,65
19 Jens Wiberg 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 8,74
20 Olle Ek 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 8,81
21 Arvid Johansson 2002 DAL / Stora Tuna IK Friidrott 8,84
22 Viktor Hedlund 2002 DAL / Falu IK 8,85
23 Oliver Åström 2002 VÄST / Västerås FK 8,92
24 André Särnholm 2002 NÄR / KFUM Örebro 9,00
25 August Kallin 2002 VÄST / Västerås FK 9,09
26 Andreas Karlsson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 9,20
27 Elias Åström 2002 NÄR / KFUM Örebro 9,38
28 Adam Greisz 2002 DAL / Falu IK 9,49

P 13 60 m Semifinal 5/9  14:00

Heat 1
Vind: -0.8
1 Gabriel Vikic 2002 GOT / Vif Gute FI 7,95 Q
2 Niklas Sjöblom 2002 UPP / Rånäs 4H 8,17 Q
3 Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF 8,30 Q
4 Milo Wahlgren 2002 STO / Bromma IF 8,41 q
5 Natthaphon Muanngoen 2002 GÄST / Gefle IF 8,52
6 Joel Angerth 2002 GOT / Vif Gute FI 8,59
7 Jonathan Johansson 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,61
8 Linus Callenvik 2001 VÄR / Karlskoga FIF 8,63

Heat 2
Vind: -0.6
1 Hussein Al Khawaja 2002 STO / Huddinge AIS 7,77 Q
2 Oscar Taha 2002 STO / IFK Lidingö 8,10 Q
3 William Andersson 2002 VÄST / Bergslagens FK 8,21 Q
4 Jonathan Westerberg 2002 STO / IFK Lidingö 8,29 q
5 Oliver Papinski 2002 STO / Täby IS 8,51
6 Mattias Waernulf 2002 VÄST / Västerås FK 8,53
7 Elias Landberg 2002 VÄR / IFK Sunne FI 8,56
8 Sebastian Isaksson 2002 STO / Täby IS 8,73

P 13 60 m Semifinal - Sammanställning
1 Hussein Al Khawaja 2002 STO / Huddinge AIS 7,77 Q
2 Gabriel Vikic 2002 GOT / Vif Gute FI 7,95 Q
3 Oscar Taha 2002 STO / IFK Lidingö 8,10 Q
4 Niklas Sjöblom 2002 UPP / Rånäs 4H 8,17 Q
5 William Andersson 2002 VÄST / Bergslagens FK 8,21 Q
6 Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF 8,30 Q
7 Jonathan Westerberg 2002 STO / IFK Lidingö 8,29 q
8 Milo Wahlgren 2002 STO / Bromma IF 8,41 q
9 Oliver Papinski 2002 STO / Täby IS 8,51
10 Natthaphon Muanngoen 2002 GÄST / Gefle IF 8,52
11 Mattias Waernulf 2002 VÄST / Västerås FK 8,53
12 Elias Landberg 2002 VÄR / IFK Sunne FI 8,56
13 Joel Angerth 2002 GOT / Vif Gute FI 8,59
14 Jonathan Johansson 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,61
15 Linus Callenvik 2001 VÄR / Karlskoga FIF 8,63
16 Sebastian Isaksson 2002 STO / Täby IS 8,73

P 13 60 m Final 5/9  15:30
Vind: +0.6
1 Hussein Al Khawaja 2002 STO / Huddinge AIS 7,60
2 Gabriel Vikic 2002 GOT / Vif Gute FI 7,84
3 Niklas Sjöblom 2002 UPP / Rånäs 4H 8,14
4 Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF 8,21
5 Jonathan Westerberg 2002 STO / IFK Lidingö 8,26
6 Milo Wahlgren 2002 STO / Bromma IF 8,36
Oscar Taha 2002 STO / IFK Lidingö DQF
William Andersson 2002 VÄST / Bergslagens FK DNS

P 13 600 m Final 5/9  17:30

Heat 1
1 August Kallin 2002 VÄST / Västerås FK 1,43,34
2 Julius Mördrup 2002 STO / IFK Lidingö 1,44,64
3 Adam Greisz 2002 DAL / Falu IK 1,49,80
4 Albin Eriksson 2002 UPP / Upsala IF 1,51,02
5 Noha Olsson 2002 NÄR / KFUM Örebro 1,56,53
Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF

Heat 2
1 Gustav Harning 2002 UPP / Ununge IF 1,34,48
2 Oscar Taha 2002 STO / IFK Lidingö 1,35,46
3 Wilhelm Bergentz 2002 NÄR / KFUM Örebro 1,39,12
4 Eric Björfors 2002 UPP / Rånäs 4H 1,41,84
5 Johan Hannegård 2002 STO / IFK Lidingö 1,42,46
6 Isak Lidström 2002 STO / Turebergs FK 1,43,29
Oscar Edlund 2002 STO / Täby IS DNS

P 13 600 m Final - Sammanställning
1 Gustav Harning 2002 UPP / Ununge IF 1,34,48
2 Oscar Taha 2002 STO / IFK Lidingö 1,35,46
3 Wilhelm Bergentz 2002 NÄR / KFUM Örebro 1,39,12
4 Eric Björfors 2002 UPP / Rånäs 4H 1,41,84
5 Johan Hannegård 2002 STO / IFK Lidingö 1,42,46
6 Isak Lidström 2002 STO / Turebergs FK 1,43,29
7 August Kallin 2002 VÄST / Västerås FK 1,43,34
8 Julius Mördrup 2002 STO / IFK Lidingö 1,44,64
9 Adam Greisz 2002 DAL / Falu IK 1,49,80
10 Albin Eriksson 2002 UPP / Upsala IF 1,51,02
11 Noha Olsson 2002 NÄR / KFUM Örebro 1,56,53
Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF
Oscar Edlund 2002 STO / Täby IS DNS

P 13 200 mh Final 5/9  16:25

Heat 1
1 Viktor Hedlund 2002 DAL / Falu IK 31,41
2 Noha Olsson 2002 NÄR / KFUM Örebro 32,69
3 Jens Wiberg 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 32,74
4 Gabriel Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 33,48
5 Oliver Smidskog 2002 VÄST / Västerås FK 34,44
6 David Rados 2002 VÄST / Västerås FK 34,77

Heat 2
1 Oscar Edlund 2002 STO / Täby IS 28,23
2 Ludvig All 2002 STO / Täby IS 30,20
3 Johan Hannegård 2002 STO / IFK Lidingö 30,36
4 Eric Björfors 2002 UPP / Rånäs 4H 31,49
5 Olle Ek 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 31,57
6 Sebastian Isaksson 2002 STO / Täby IS 32,66

P 13 200 mh Final - Sammanställning
1 Oscar Edlund 2002 STO / Täby IS 28,23
2 Ludvig All 2002 STO / Täby IS 30,20
3 Johan Hannegård 2002 STO / IFK Lidingö 30,36
4 Viktor Hedlund 2002 DAL / Falu IK 31,41
5 Eric Björfors 2002 UPP / Rånäs 4H 31,49
6 Olle Ek 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 31,57
7 Sebastian Isaksson 2002 STO / Täby IS 32,66
8 Noha Olsson 2002 NÄR / KFUM Örebro 32,69
9 Jens Wiberg 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 32,74
10 Gabriel Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 33,48
11 Oliver Smidskog 2002 VÄST / Västerås FK 34,44
12 David Rados 2002 VÄST / Västerås FK 34,77

P 13 Höjd Final 5/9  15:00
1 Johan Burvall 2002 GOT / Vif Gute FI 1,59
2 Natthaphon Muanngoen 2002 GÄST / Gefle IF 1,56
3 Linus Callenvik 2001 VÄR / Karlskoga FIF 1,56
3 Samuel Eriksson 2002 UPP / Rånäs 4H 1,56
5 Jonathan Westerberg 2002 STO / IFK Lidingö 1,53
6 Jesper Åström 2002 STO / Bromma IF 1,53
7 Oliver Papinski 2002 STO / Täby IS 1,47
8 Evald Håkansson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 1,41
9 Måns Boshius 2002 STO / IFK Lidingö 1,41
10 Arvid Johansson 2002 DAL / Stora Tuna IK Friidrott 1,36
11 Gabriel Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 1,36
12 Elias Åström 2002 NÄR / KFUM Örebro 1,36
13 Andreas Karlsson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 1,31
14 Ludwig Ehne 2002 VÄR / IK Vikings FK 1,21
15 Erik Lindkvist 2002 NÄR / Wedevågs IF 1,16

P 13 Höjd Final  1,16 1,21 1,26 1,31 1,36 1,41 1,44 1,47 1,50 1,53 1,56 1,59 1,61
Andreas Karlsson o xo o xxo xxx
Arvid Johansson o o o o o xxx
Elias Åström o o xo o xxo xxx
Evald Håkansson - xo o o o o xxx
Gabriel Axelsson - o o o xo xxx
Jesper Åström - - - - - - o xo o o xxx
Johan Burvall - - - - - o o o xo o o o xxx
Jonathan Westerberg - - - o o o o o o o xxx
Linus Callenvik - - - - - o o o o xo xxo xxx
Ludwig Ehne o o xxx
Måns Boshius - - o o o xo xxx
Natthaphon Muanngoen - - - o o o o xo xo o o xxx
Oliver Papinski - - - - - xo xxo xo xxx
Samuel Eriksson - - - - - - o o xo o xxo xxx
Erik Lindkvist xxo xxx

P 13 Längd Final 5/9  13:30
1 Johannes Jansson 2002 UPP / Östhammar FI 5,77 +0,0
2 Oscar Edlund 2002 STO / Täby IS 5,72 +0,0
3 Niklas Sjöblom 2002 UPP / Rånäs 4H 5,58 +0,0
4 Oliver Papinski 2002 STO / Täby IS 5,49 +0,0
5 William Andersson 2002 VÄST / Bergslagens FK 5,44 +0,0
6 Max Bergqvist 2002 STO / Mälarhöjdens IK 5,23 +1,1
7 Gabriel Vikic 2002 GOT / Vif Gute FI 5,09 -0,7
8 Natthaphon Muanngoen 2002 GÄST / Gefle IF 5,05 +0,0
9 Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF 4,87 +0,5
10 Jonathan Westerberg 2002 STO / IFK Lidingö 4,86 +0,0
11 Mattias Waernulf 2002 VÄST / Västerås FK 4,82 +0,0
12 Måns Boshius 2002 STO / IFK Lidingö 4,77 +0,5
13 Arman Zehtab Fard 2002 UPP / IFK Märsta 4,75 +0,0
14 Ludvig All 2002 STO / Täby IS 4,74 +0,0
15 Jonathan Johansson 2002 NÄR / KFUM Örebro 4,73 +0,0
16 Victor Sahlin 2002 SÖD / SLK Oxelösund 4,67 -1,4
17 Jesper Åström 2002 STO / Bromma IF 4,64 +0,0
18 Viktor Hedlund 2002 DAL / Falu IK 4,63 0,0 4,53
19 André Särnholm 2002 NÄR / KFUM Örebro 4,63 +0,0 4,45
20 Karl-William Einarsson 2002 NÄR / Wedevågs IF 4,61 +0,3
21 Adam Karlsson 2002 VÄR / IFK Sunne FI 4,55 +0,7
22 Elias Landberg 2002 VÄR / IFK Sunne FI 4,46 -0,8
23 Arvid Johansson 2002 DAL / Stora Tuna IK Friidrott 4,27 +1,2 4,24
24 Jens Wiberg 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 4,27 +0,0 4,15
25 Andreas Karlsson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 4,22 -0,3
26 Oliver Smidskog 2002 VÄST / Västerås FK 4,19 +0,0 4,19
27 Oliver Åström 2002 VÄST / Västerås FK 4,19 +0,0 4,09
28 Ludwig Ehne 2002 VÄR / IK Vikings FK 4,03 +0,1
29 Joel Andersson 2002 DAL / Leksands FIK 3,94 +0,0
30 Adam Greisz 2002 DAL / Falu IK 3,90 +0,0
31 Axel Lundberg-Hedman 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 3,82 -0,3
32 Elias Åström 2002 NÄR / KFUM Örebro 3,76 +0,0
Alfred Aakre 2002 VÄR / IF Göta Karlstad
Martin Navejord 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott
Nils Bergström 2002 DAL / Stora Tuna IK Friidrott

P 13 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Adam Greisz x +0,0 3,55 +0,0 3,90 +0,0
Adam Karlsson 4,55 +0,7 4,20 +0,0 4,01 +0,0
Alfred Aakre
André Särnholm 4,45 +0,6 4,41 +0,3 4,63 +0,0
Andreas Karlsson 4,03 +0,0 4,22 -0,3 4,17 +0,0
Arman Zehtab Fard 4,65 +0,0 4,64 +0,0 4,75 +0,0
Arvid Johansson 4,18 +0,5 4,24 +0,0 4,27 +1,2
Axel Lundberg-Hedman 3,82 -0,3 - -
Elias Landberg 4,46 -0,8 4,23 -0,9 4,23 +0,0
Elias Åström 3,70 +0,0 3,76 +0,0 3,61 +0,0
Gabriel Vikic 4,85 +0,0 5,09 -0,7 4,93 +0,0 4,66 +0,1 4,88 +0,0 -
Jens Wiberg 4,27 +0,0 3,53 +0,0 4,15 +0,0
Jesper Åström 4,64 +0,8 - 4,64 +0,0
Joel Andersson 3,94 +0,0 x +0,0 3,93 +0,0
Johannes Jansson 5,12 +0,0 5,21 +0,0 3,95 +0,0 5,50 -0,3 5,53 +0,0 5,77 +0,0
Jonathan Johansson 4,73 +0,0 4,54 +0,0 4,30 +0,0
Jonathan Westerberg 4,49 -1,1 4,85 +0,0 4,86 +0,0
Ludvig All 4,45 +0,0 4,73 +0,0 4,74 +0,0
Ludwig Ehne 3,99 +0,0 3,93 +0,0 4,03 +0,1
Martin Navejord
Mattias Waernulf 4,82 +0,0 4,65 +0,2 4,69 +0,0
Max Bergqvist 5,08 +0,0 4,92 +0,0 4,71 +0,0 5,05 +0,0 5,16 +0,0 5,23 +1,1
Måns Boshius 4,58 +0,0 3,92 +0,0 4,77 +0,5
Natthaphon Muanngoen 4,31 +0,0 4,91 +0,0 4,97 +0,0 5,05 +0,0 x +0,0 4,91 +0,0
Niklas Sjöblom 4,19 +0,0 5,07 +0,4 4,33 +0,0 3,69 -0,3 5,12 0,0 5,58 +0,0
Nils Bergström
Oliver Papinski 5,16 +0,5 5,24 +0,0 5,49 +0,0 5,29 +0,0 5,31 +0,0 x 0,0
Oliver Smidskog 4,19 +0,0 3,99 +0,0 4,19 +0,0
Oscar Edlund 5,11 +0,9 5,30 -0,4 5,28 +0,0 5,30 +0,0 5,42 -0,4 5,72 +0,0
Victor Sahlin 4,59 -0,7 4,47 +0,0 4,67 -1,4
Viktor Hedlund 4,63 0,0 4,53 +0,0 4,40 +0,0
Viktor Palmén 4,87 +0,5 4,61 +0,0 4,25 +0,0
William Andersson 5,37 +0,6 - 4,21 +0,0 5,44 +0,0 5,22 +0,0 x +0,0
Karl-William Einarsson 4,56 +0,0 4,44 +0,0 4,61 +0,3
Oliver Åström 3,91 +0,0 4,09 +0,0 4,19 +0,0

P 13 Diskus Final 5/9  16:00
1 Alfons Haals 2002 VÄST / Västerås FK 42,92
2 Karl Ludvik 2002 STO / Turebergs FK 38,77
3 Pontus Gustavsson 2002 VÄST / Västerås FK 36,14
4 Robin Isaksson 2002 STO / IFK Lidingö 34,23
5 Evald Håkansson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 31,00
6 Victor Sahlin 2002 SÖD / SLK Oxelösund 30,72
7 Ludvig All 2002 STO / Täby IS 29,98
8 Axel Lundberg-Hedman 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 29,49
9 Oscar Edlund 2002 STO / Täby IS 27,39
10 Gabriel Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 26,67
11 Erik Lindkvist 2002 NÄR / Wedevågs IF 25,82
12 Sebastian Isaksson 2002 STO / Täby IS 25,10
13 Max Bergqvist 2002 STO / Mälarhöjdens IK 24,44
14 Joel Angerth 2002 GOT / Vif Gute FI 23,50
15 Gabriel Vikic 2002 GOT / Vif Gute FI 23,32
16 Andreas Karlsson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 19,10
17 Gustav Andersson 2002 STO / IFK Lidingö 19,01
18 Karl-William Einarsson 2002 NÄR / Wedevågs IF 17,22
Niklas Sjöblom 2002 UPP / Rånäs 4H X

P 13 Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Alfons Haals 40,38 41,00 34,81 - 38,93 42,92
Andreas Karlsson 14,69 19,10 15,01
Axel Lundberg-Hedman X 29,42 29,49 X X 26,88
Evald Håkansson 31,00 28,91 X 30,40 30,29 X
Gabriel Axelsson 26,67 - -
Gabriel Vikic X 16,55 23,32
Gustav Andersson X 19,01 X
Joel Angerth X 23,50 21,88
Karl Ludvik X 31,91 37,93 38,77 X 37,58
Ludvig All X 23,61 28,14 X 29,98 X
Max Bergqvist X X 24,44
Niklas Sjöblom X X X
Oscar Edlund 26,61 27,39 -
Pontus Gustavsson X X 32,34 34,79 X 36,14
Robin Isaksson X 33,44 34,23 31,74 32,97 X
Sebastian Isaksson X X 25,10
Victor Sahlin 30,72 28,04 30,06 29,82 29,33 X
Erik Lindkvist 25,82 21,98 X
Karl-William Einarsson X 17,22 X

P 13 Spjut Final 5/9  12:30
1 Karl Ludvik 2002 STO / Turebergs FK 43,72
2 Johannes Jansson 2002 UPP / Östhammar FI 41,23
3 Robin Isaksson 2002 STO / IFK Lidingö 34,46
4 Pontus Gustavsson 2002 VÄST / Västerås FK 32,04
5 Axel Lundberg-Hedman 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 31,95
6 Evald Håkansson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 31,69
7 Oskar Hjelte 2002 NÄR / Stocksäters IF 28,87
8 Oliver Papinski 2002 STO / Täby IS 28,58
9 Gabriel Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 27,48
10 Hjalmar Isberg 2002 DAL / Stora Tuna IK Friidrott 26,70
11 Ludwig Ehne 2002 VÄR / IK Vikings FK 24,91
12 Oliver Smidskog 2002 VÄST / Västerås FK 23,71
13 Erik Lindkvist 2002 NÄR / Wedevågs IF 22,19
14 Olle Ek 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 19,51
15 Joel Andersson 2002 DAL / Leksands FIK 18,79

P 13 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Axel Lundberg-Hedman 31,70 31,95 29,68 31,16 26,10 27,42
Evald Håkansson 27,16 31,69 29,13 30,42 28,98 X
Gabriel Axelsson 27,48 X 26,18
Hjalmar Isberg X 21,69 26,70
Joel Andersson 18,79 18,43 17,29
Johannes Jansson 38,44 X 34,91 38,02 41,23 38,18
Karl Ludvik 42,72 43,72 43,24 41,76 X 36,73
Ludwig Ehne 23,69 24,91 22,08
Oliver Papinski X 23,75 28,58
Oliver Smidskog 23,01 23,71 21,51
Olle Ek X X 19,51
Oskar Hjelte 28,87 24,62 26,61 24,55 27,27 26,88
Pontus Gustavsson 29,29 29,58 30,91 X X 32,04
Robin Isaksson X 31,43 34,46 29,62 X X
Erik Lindkvist 17,32 21,85 22,19

F 14 80 m Försök 5/9  13:20

Heat 1
Vind: -1.6
1 Olivia Jernhäll 2001 STO / Täby IS 10,62 q
2 Sigrid Karlsson 2001 UPP / Upsala IF 11,42
3 Alice Frödin 2001 VÄST / Västerås FK 11,46
4 Jolin Kihlström 2001 GÄST / Gefle IF 12,31
5 Joanna Geonova 2001 GÄST / IF Skade 12,76
Elsa Hårrskog 2001 DAL / IFK Mora Friidrott DNS
Hanna Wallmark 2001 STO / Bromma IF DNS

Heat 2
Vind: +0.1
1 Stina Gustavsson 2001 STO / Hammarby IF 10,18 q
2 Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI 10,28 q
3 Fannie Pousette 2001 GÄST / IF Skade 10,88 q
4 Sara Bergenbrant 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,09 q
5 Moa Mussener Boström 2001 UPP / Upsala IF 11,27 q
6 Johanna Möller 2001 GÄST / Gefle IF 11,68
Nicolina Eriksson 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF DNS

Heat 3
Vind: +0.5
1 Sarah Karlsson 2001 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 10,70 q
2 Astrid Eggesjö 2001 VÄST / Västerås FK 10,79 q
3 Ella Raud 2001 STO / Hammarby IF 11,04 q
4 Klara Nolemo 2001 GÄST / Gefle IF 11,24 q
5 Kira Rotevatn 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 11,64
6 Rebella Axelsson-Berglund 2001 DAL / Leksands FIK 11,82
7 Amira Musa 2001 NÄR / KFUM Örebro 12,25

Heat 4
Vind: +0.3
1 Sira Gassama 2001 STO / Hammarby IF 10,47 q
2 Alice Heldt-Cassel 2001 DAL / Ludvika FFI 11,13 q
3 Elin Antonsson 2001 VÄST / Västerås FK 11,32
4 Maja Söderlund 2001 GÄST / Gefle IF 11,39
5 Lina Gillberg 2001 UPP / Rånäs 4H 11,71
6 Linnéa Holm 2001 NÄR / KFUM Örebro 12,14
7 Maja Karlsson 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 12,28

Heat 5
Vind: +0.2
1 Moa Eklund 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,43 q
2 Siri Lindvall 2001 STO / Hammarby IF 10,56 q
3 Olivia Österling 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 10,92 q
4 Alva Wolwan 2001 UPP / Upsala IF 11,12 q
5 Emelina Cindric 2001 GÄST / IF Skade 11,36
6 Moa Berglund 2001 DAL / Stora Tuna IK Friidrott 11,73
7 Johanna Skoglund 2001 VÄST / Västerås FK 11,91

F 14 80 m Försök - Sammanställning
1 Stina Gustavsson 2001 STO / Hammarby IF 10,18 q
2 Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI 10,28 q
3 Moa Eklund 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,43 q
4 Sira Gassama 2001 STO / Hammarby IF 10,47 q
5 Siri Lindvall 2001 STO / Hammarby IF 10,56 q
6 Olivia Jernhäll 2001 STO / Täby IS 10,62 q
7 Sarah Karlsson 2001 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 10,70 q
8 Astrid Eggesjö 2001 VÄST / Västerås FK 10,79 q
9 Fannie Pousette 2001 GÄST / IF Skade 10,88 q
10 Olivia Österling 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 10,92 q
11 Ella Raud 2001 STO / Hammarby IF 11,04 q
12 Sara Bergenbrant 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,09 q
13 Alva Wolwan 2001 UPP / Upsala IF 11,12 q
14 Alice Heldt-Cassel 2001 DAL / Ludvika FFI 11,13 q
15 Klara Nolemo 2001 GÄST / Gefle IF 11,24 q
16 Moa Mussener Boström 2001 UPP / Upsala IF 11,27 q
17 Elin Antonsson 2001 VÄST / Västerås FK 11,32
18 Emelina Cindric 2001 GÄST / IF Skade 11,36
19 Maja Söderlund 2001 GÄST / Gefle IF 11,39
20 Sigrid Karlsson 2001 UPP / Upsala IF 11,42
21 Alice Frödin 2001 VÄST / Västerås FK 11,46
22 Kira Rotevatn 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 11,64
23 Johanna Möller 2001 GÄST / Gefle IF 11,68
24 Lina Gillberg 2001 UPP / Rånäs 4H 11,71
25 Moa Berglund 2001 DAL / Stora Tuna IK Friidrott 11,73
26 Rebella Axelsson-Berglund 2001 DAL / Leksands FIK 11,82
27 Johanna Skoglund 2001 VÄST / Västerås FK 11,91
28 Linnéa Holm 2001 NÄR / KFUM Örebro 12,14
29 Amira Musa 2001 NÄR / KFUM Örebro 12,25
30 Maja Karlsson 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 12,28
31 Jolin Kihlström 2001 GÄST / Gefle IF 12,31
32 Joanna Geonova 2001 GÄST / IF Skade 12,76
Elsa Hårrskog 2001 DAL / IFK Mora Friidrott DNS
Hanna Wallmark 2001 STO / Bromma IF DNS
Nicolina Eriksson 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF DNS

F 14 80 m Semifinal 5/9  14:30

Heat 1
Vind: -0.8
1 Stina Gustavsson 2001 STO / Hammarby IF 10,21 Q
2 Sira Gassama 2001 STO / Hammarby IF 10,33 Q
3 Siri Lindvall 2001 STO / Hammarby IF 10,68 Q
4 Fannie Pousette 2001 GÄST / IF Skade 10,93 q
5 Astrid Eggesjö 2001 VÄST / Västerås FK 11,04
6 Sara Bergenbrant 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,16
7 Moa Mussener Boström 2001 UPP / Upsala IF 11,31
8 Alva Wolwan 2001 UPP / Upsala IF 11,37

Heat 2
Vind: +0.3
1 Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI 10,40 Q
2 Moa Eklund 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,57 Q
3 Olivia Jernhäll 2001 STO / Täby IS 10,68 Q
4 Sarah Karlsson 2001 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 10,78 q
5 Olivia Österling 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 11,02
6 Ella Raud 2001 STO / Hammarby IF 11,03
7 Alice Heldt-Cassel 2001 DAL / Ludvika FFI 11,08
8 Klara Nolemo 2001 GÄST / Gefle IF 11,27

F 14 80 m Semifinal - Sammanställning
1 Stina Gustavsson 2001 STO / Hammarby IF 10,21 Q
2 Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI 10,40 Q
3 Sira Gassama 2001 STO / Hammarby IF 10,33 Q
4 Moa Eklund 2001 NÄR / KFUM Örebro 10,57 Q
5 Siri Lindvall 2001 STO / Hammarby IF 10,68 Q
6 Olivia Jernhäll 2001 STO / Täby IS 10,68 Q
7 Sarah Karlsson 2001 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 10,78 q
8 Fannie Pousette 2001 GÄST / IF Skade 10,93 q
9 Olivia Österling 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 11,02
10 Ella Raud 2001 STO / Hammarby IF 11,03
11 Astrid Eggesjö 2001 VÄST / Västerås FK 11,04
12 Alice Heldt-Cassel 2001 DAL / Ludvika FFI 11,08
13 Sara Bergenbrant 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,16
14 Klara Nolemo 2001 GÄST / Gefle IF 11,27
15 Moa Mussener Boström 2001 UPP / Upsala IF 11,31
16 Alva Wolwan 2001 UPP / Upsala IF 11,37

F 14 80 m Final 5/9  16:00
Vind: -0.4
1 Stina Gustavsson 2001 STO / Hammarby IF 10,16
2 Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI 10,22
3 Siri Lindvall 2001 STO / Hammarby IF 10,54
4 Olivia Jernhäll 2001 STO / Täby IS 10,80
5 Sarah Karlsson 2001 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 10,82
6 Fannie Pousette 2001 GÄST / IF Skade 10,89
Moa Eklund 2001 NÄR / KFUM Örebro DNF
Sira Gassama 2001 STO / Hammarby IF DNS

F 14 800 m Final 5/9  17:45

Heat 1
1 Emma Danarp 2001 VÄST / Västerås FK 2,43,89
2 Ida Claesson 2001 VÄST / Västerås FK 2,45,04
3 Emma Claesson 2001 VÄST / Västerås FK 2,45,43
4 Agnes Nilsson 2001 UPP / Rånäs 4H 2,46,13
5 Lovisa Lillsjö 2001 SÖD / Ärla IF 2,52,34
6 Hedda Landström 2001 VÄST / Västerås FK 2,52,45
7 Johanna W 2001 VÄR / Karlskoga FIF 3,01,28
8 Whilma Fredenklo 2001 SÖD / Ärla IF 3,05,63

Heat 2
1 Ella Georgsson 2001 GÄST / Högbo GIF 2,32,47
2 Liva Gustavsson 2001 STO / Spårvägens FK 2,34,24
3 Minna Seger 2001 NÄR / Glanshammar IF 2,36,93
4 Kajsa Sten 2001 SÖD / SLK Oxelösund 2,38,50
5 Emilia Larson 2001 STO / Danderyds SK 2,42,34
6 Emma Eriksson 2001 UPP / Upsala IF 2,44,97
7 Nellie Messering 2001 GÄST / Högbo GIF 2,47,87
Vendela Ström 2001 GÄST / IF Skade DNS

Heat 3
1 Julia Arnhult 2001 STO / IFK Lidingö 2,22,45
2 Hilda Lindberg 2001 VÄST / Västerås FK 2,22,90
3 Freja Nygren 2001 GÄST / IF Skade 2,24,59
4 Linn Tapani 2001 DAL / Sågmyra SK 2,25,15
5 Elsa Wallenius 2001 VÄST / Västerås FK 2,26,30
6 Hanna Lindé 2001 STO / Hammarby IF 2,27,65
7 Wilma Björkman 2001 DAL / IFK Mora Friidrott 2,31,44
8 Cornelia Böhnke 2001 STO / Huddinge AIS 2,34,03
9 Alice Heldt-Cassel 2001 DAL / Ludvika FFI 2,34,85

F 14 800 m Final - Sammanställning
1 Julia Arnhult 2001 STO / IFK Lidingö 2,22,45
2 Hilda Lindberg 2001 VÄST / Västerås FK 2,22,90
3 Freja Nygren 2001 GÄST / IF Skade 2,24,59
4 Linn Tapani 2001 DAL / Sågmyra SK 2,25,15
5 Elsa Wallenius 2001 VÄST / Västerås FK 2,26,30
6 Hanna Lindé 2001 STO / Hammarby IF 2,27,65
7 Wilma Björkman 2001 DAL / IFK Mora Friidrott 2,31,44
8 Ella Georgsson 2001 GÄST / Högbo GIF 2,32,47
9 Cornelia Böhnke 2001 STO / Huddinge AIS 2,34,03
10 Liva Gustavsson 2001 STO / Spårvägens FK 2,34,24
11 Alice Heldt-Cassel 2001 DAL / Ludvika FFI 2,34,85
12 Minna Seger 2001 NÄR / Glanshammar IF 2,36,93
13 Kajsa Sten 2001 SÖD / SLK Oxelösund 2,38,50
14 Emilia Larson 2001 STO / Danderyds SK 2,42,34
15 Emma Danarp 2001 VÄST / Västerås FK 2,43,89
16 Emma Eriksson 2001 UPP / Upsala IF 2,44,97
17 Ida Claesson 2001 VÄST / Västerås FK 2,45,04
18 Emma Claesson 2001 VÄST / Västerås FK 2,45,43
19 Agnes Nilsson 2001 UPP / Rånäs 4H 2,46,13
20 Nellie Messering 2001 GÄST / Högbo GIF 2,47,87
21 Lovisa Lillsjö 2001 SÖD / Ärla IF 2,52,34
22 Hedda Landström 2001 VÄST / Västerås FK 2,52,45
23 Johanna W 2001 VÄR / Karlskoga FIF 3,01,28
24 Whilma Fredenklo 2001 SÖD / Ärla IF 3,05,63
Vendela Ström 2001 GÄST / IF Skade DNS

F 14 300 mh Final 5/9  16:50

Heat 1
1 Wilma Björkman 2001 DAL / IFK Mora Friidrott 49,20
2 Emily Capobianco 2001 NÄR / KFUM Örebro 49,74
3 Maja Söderlund 2001 GÄST / Gefle IF 53,16
4 Sigrid Karlsson 2001 UPP / Upsala IF 55,54

Heat 2
1 Hanna Wallmark 2001 STO / Bromma IF 47,95
2 Angelina Rydensjö 2001 SÖD / Ärla IF 48,02
3 Melina Gustavsson 2001 STO / Spårvägens FK 51,25
4 Alva Wolwan 2001 UPP / Upsala IF 51,72
5 Tilda Kapell 2001 STO / Hammarby IF 52,23

F 14 300 mh Final - Sammanställning
1 Hanna Wallmark 2001 STO / Bromma IF 47,95
2 Angelina Rydensjö 2001 SÖD / Ärla IF 48,02
3 Wilma Björkman 2001 DAL / IFK Mora Friidrott 49,20
4 Emily Capobianco 2001 NÄR / KFUM Örebro 49,74
5 Melina Gustavsson 2001 STO / Spårvägens FK 51,25
6 Alva Wolwan 2001 UPP / Upsala IF 51,72
7 Tilda Kapell 2001 STO / Hammarby IF 52,23
8 Maja Söderlund 2001 GÄST / Gefle IF 53,16
9 Sigrid Karlsson 2001 UPP / Upsala IF 55,54

F 14 1 500 m hinder Final 5/9  15:10
1 Lovisa Bivstedt 2001 STO / Hässelby SK 5,17,93
2 Angelina Rydensjö 2001 SÖD / Ärla IF 5,37,73
3 Malin Lundmark 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 6,19,86
4 Alma Posth Skoog 2001 VÄR / Karlskoga FIF 6,19,87

F 14 Höjd Final 5/9  12:00
1 Klara Rådbo 2001 STO / Hammarby IF 1,66
2 Amanda Nilsson 2001 VÄR / KFUM Arvika 1,58
3 Astrid Eggesjö 2001 VÄST / Västerås FK 1,52
4 Hanna Wallmark 2001 STO / Bromma IF 1,52
5 Jeanne Lindestam 2001 STO / Täby IS 1,52
6 Wilma Björkman 2001 DAL / IFK Mora Friidrott 1,52
7 Moa Mussener Boström 2001 UPP / Upsala IF 1,49
8 Jennifer Andersson 2001 VÄST / Västerås FK 1,49
9 Freja Nygren 2001 GÄST / IF Skade 1,49
9 Klara Nolemo 2001 GÄST / Gefle IF 1,49
11 Alva Sundin 2001 STO / Täby IS 1,46
12 Elin Nermark 2001 VÄR / IFK Sunne FI 1,46
13 Isa Hausman 2001 STO / Hammarby IF 1,41
13 Moa Berglund 2001 DAL / Stora Tuna IK Friidrott 1,41
15 Elsa Hårrskog 2001 DAL / IFK Mora Friidrott 1,41
16 Emma Claesson 2001 VÄST / Västerås FK 1,41
17 Ida Claesson 2001 VÄST / Västerås FK 1,41
18 Hedda Landström 2001 VÄST / Västerås FK 1,36
19 Elsa Sild Löhman 2001 UPP / Upsala IF 1,36
20 Filippa Karaga 2001 NÄR / KFUM Örebro 1,31

F 14 Höjd Final  1,21 1,26 1,31 1,36 1,41 1,46 1,49 1,52 1,55 1,58 1,61 1,66 1,70
Amanda Nilsson - - - o o o o xxo o xo xxx
Astrid Eggesjö - - - - o o o o xxx
Elin Nermark - - - xo xxo xo xxx
Elsa Hårrskog - - - o xo xxx
Elsa Sild Löhman - - o xxo xxx
Emma Claesson o o o o xxo xxx
Filippa Karaga o o o xxx
Freja Nygren - - - o o xo xxo xxx
Hanna Wallmark - - - xo - xo xo o xxx
Hedda Landström o o xo xo xxx
Ida Claesson o o o xxo xxo xxx
Isa Hausman - - - o o xxx
Jennifer Andersson - - - o o o xxo xxx
Klara Nolemo - - - - o xo xxo xxx
Klara Rådbo - - - - - - - xo o o xo o xxx
Moa Berglund - - o o o xxx
Moa Mussener Boström - - - - o o o xxx
Wilma Björkman - - - - o o xxo xo xxx
Alva Sundin - - - o o xo xxx
Jeanne Lindestam - - - - o o o xo xxx

F 14 Tresteg Final 5/9  16:15
1 Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI 11,35 +1,1
2 Stina Gustavsson 2001 STO / Hammarby IF 11,00 +0,0
3 Hannah Stenbeck 2001 STO / Täby IS 10,38 +0,6
4 Cornelia Böhnke 2001 STO / Huddinge AIS 9,97 +0,0
5 Alva Wolwan 2001 UPP / Upsala IF 9,87 +0,0
6 Vendela Ström 2001 GÄST / IF Skade 9,59 +0,0
7 Amanda Nilsson 2001 VÄR / KFUM Arvika 9,01 +0,0
8 Rebella Axelsson-Berglund 2001 DAL / Leksands FIK 8,94 -0,2
9 Agnes Nilsson 2001 UPP / Rånäs 4H 8,79 -0,0
10 Johanna Möller 2001 GÄST / Gefle IF 8,68 +0,0
11 Nellie Messering 2001 GÄST / Högbo GIF 8,63 0,0
12 Siri Grann 2001 UPP / Rånäs 4H 8,57 +0,0
13 Caroline Vännström 2001 SÖD / Råby-Rekarne FIF 8,41 -0,4
14 Elin Nermark 2001 VÄR / IFK Sunne FI 8,33 +0,0
Emily Capobianco 2001 NÄR / KFUM Örebro x -0,0
Agnes Ekman 2001 STO / Mälarhöjdens IK
Elsa Hårrskog 2001 DAL / IFK Mora Friidrott
Moa Eklund 2001 NÄR / KFUM Örebro
Sira Gassama 2001 STO / Hammarby IF

F 14 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Agnes Ekman
Agnes Nilsson 8,25 -1,1 8,79 -0,0 8,46 +0,0
Alva Wolwan 9,82 -0,4 9,68 +0,0 9,71 +0,0 - x +0,3 9,87 +0,0
Amanda Nilsson 9,01 +0,0 x -0,6 8,67 +0,0 8,68 +0,0 8,57 +0,0 8,79 +0,0
Caroline Vännström 8,41 -0,4 x +0,0 8,30 -0,5
Cornelia Böhnke 9,95 +0,0 x +0,0 x -0,0 9,83 +0,0 9,97 +0,0 9,83 +0,0
Elin Nermark 7,82 +0,0 7,84 -0,3 8,33 +0,0
Elsa Hårrskog
Emily Capobianco x +0,0 x -0,0 -
Fanny Jansson x -0,5 9,76 -0,0 10,61 +0,0 10,71 +0,0 11,35 +1,1 -
Hannah Stenbeck x -0,9 x +0,0 10,14 +0,0 10,09 +0,0 10,38 +0,6 10,21 +0,0
Johanna Möller x +0,0 8,68 +0,0 8,64 -0,6
Moa Eklund
Nellie Messering 8,42 0,0 8,63 0,0 8,59 0,0
Rebella Axelsson-Berglund x +0,0 8,94 -0,2 x +0,0 x -0,0 x +0,0 0,1 +0,1
Sira Gassama
Siri Grann 8,30 -0,8 8,48 -0,0 8,57 +0,0
Stina Gustavsson 11,00 +0,0 - - 10,92 +0,0 10,84 +0,5 -
Vendela Ström 9,23 -0,1 8,52 +0,0 x +0,0 x +0,0 9,44 +0,0 9,59 +0,0

F 14 Kula Final 5/9  14:45
1 Anna Götberg 2001 VÄST / Västerås FK 10,43
2 Stina Gustavsson 2001 STO / Hammarby IF 10,05
3 Felicia Lejros 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 9,96
4 Mikaela Ekman 2001 STO / Täby IS 9,83
5 Jennifer Andersson 2001 VÄST / Västerås FK 9,59
6 Nicolina Eriksson 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 9,57
7 Klara Rådbo 2001 STO / Hammarby IF 9,24
8 Emma Olsson 2001 STO / Tyresö FK 9,01
9 Fanny Östman 2001 DAL / Säters IF FIK 8,91
10 Moa Mussener Boström 2001 UPP / Upsala IF 8,39
11 Amanda Nilsson Finney 2001 STO / Täby IS 8,27
12 Moa Jansson 2001 NÄR / KFUM Örebro 8,10
13 Sira Gassama 2001 STO / Hammarby IF 7,90
14 Walda Jonsson 2001 UPP / Bålsta IK 7,88 7,82
15 Malin Lundmark 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 7,88 7,68
16 Alice Frödin 2001 VÄST / Västerås FK 7,77
17 Siri Lindvall 2001 STO / Hammarby IF 7,67
18 Klara Nolemo 2001 GÄST / Gefle IF 7,66
19 Vendela Ström 2001 GÄST / IF Skade 7,43
20 Elin Karlsson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 7,39
21 Siri Grann 2001 UPP / Rånäs 4H 7,21
22 Linnéa Holm 2001 NÄR / KFUM Örebro 7,19
23 Clara Larsson 2001 NÄR / KFUM Örebro 7,18
24 Elina Erlandssor 2001 GÄST / Hedesunda IF 7,03
25 Sara Bergenbrant 2001 NÄR / KFUM Örebro 6,95
26 Elin Bäckström 2001 GÄST / IF Skade 6,91
27 Emmy Ennefors 2001 NÄR / KFUM Örebro 6,59
28 Filippa Karaga 2001 NÄR / KFUM Örebro 6,43
29 Johanna Möller 2001 GÄST / Gefle IF 6,31
30 Joanna Geonova 2001 GÄST / IF Skade 5,99
31 Maja Karlsson 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 5,71
32 Klara Andersson 2001 VÄST / Västerås FK 5,17
Alma Gustavsson 2001 VÄR / IF Göta Karlstad
Ebba Henriksson 2001 VÄR / Karlskoga FIF
Hanna Ollinen 2001 DAL / Ludvika FFI
Hanna Wallin 2001 GÄST / IF Skade
Johanna Achtman 2001 SÖD / Ärla IF
Lina Hagberg 2001 STO / Turebergs FK
Michelle Eriksson 2001 DAL / Säters IF FIK
Moa Eklund 2001 NÄR / KFUM Örebro

F 14 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Alice Frödin 7,29 7,72 7,77
Alma Gustavsson
Anna Götberg 9,77 10,43 10,06 x x 9,80
Clara Larsson 7,18 6,86 6,22
Ebba Henriksson
Elin Bäckström 5,91 6,91 6,74
Elin Karlsson 7,39 7,13 7,15
Elina Erlandssor 7,03 6,77 6,30
Emma Olsson 8,80 8,24 9,01
Emmy Ennefors 6,59 5,93 6,43
Fanny Östman 8,91 8,69 8,84
Felicia Lejros 9,96 9,71 9,85 7,62 9,89 x
Filippa Karaga 6,27 6,07 6,43
Hanna Ollinen
Hanna Wallin
Jennifer Andersson 8,75 9,26 9,25 9,52 9,59 9,57
Joanna Geonova 5,99 5,58 5,95
Johanna Achtman
Johanna Möller 5,86 5,98 6,31
Klara Andersson 5,17 5,08 5,06
Klara Nolemo x 7,66 7,14
Klara Rådbo 9,14 8,39 8,97 9,24 8,79 8,81
Lina Hagberg
Linnéa Holm 7,19 7,16 6,81
Maja Karlsson 5,18 4,76 5,71
Malin Lundmark 7,88 7,52 7,68
Michelle Eriksson
Mikaela Ekman 8,99 9,41 8,71 8,98 9,83 9,11
Moa Eklund
Moa Jansson 7,26 8,10 7,13
Moa Mussener Boström 7,49 8,39 8,03
Nicolina Eriksson 7,58 8,75 9,39 x 9,18 9,57
Sara Bergenbrant 6,95 x -
Sira Gassama 7,90 - 7,40
Siri Grann 7,20 7,21 x
Siri Lindvall 7,29 7,67 7,29
Stina Gustavsson x 9,31 x x 8,97 10,05
Vendela Ström 7,43 7,41 6,89
Walda Jonsson 7,18 7,82 7,88
Amanda Nilsson Finney x 8,27 x

F 14 Diskus Final 5/9  17:30
1 Anna Götberg 2001 VÄST / Västerås FK 34,10
2 Felicia Lejros 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 27,42
3 Maja Persson 2001 VÄR / SK Bore 26,39
4 Emma Olsson 2001 STO / Tyresö FK 25,14
5 Linnea Westerberg 2001 UPP / Bålsta IK 23,69
6 Moa Laurila 2001 VÄR / KFUM Arvika 23,16
7 Fanny Östman 2001 DAL / Säters IF FIK 21,54
8 Isa Hausman 2001 STO / Hammarby IF 21,17
9 Walda Jonsson 2001 UPP / Bålsta IK 20,17
10 Jennifer Andersson 2001 VÄST / Västerås FK 19,97
11 Moa Jansson 2001 NÄR / KFUM Örebro 19,43
12 Amanda Nilsson Finney 2001 STO / Täby IS 19,34
13 Sarah Karlsson 2001 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 18,67
14 Jolin Kihlström 2001 GÄST / Gefle IF 17,46
15 Elin Bäckström 2001 GÄST / IF Skade 16,83
16 Alice Frödin 2001 VÄST / Västerås FK 16,44
17 My Lindberg 2001 STO / Hammarby IF 15,16
18 Klara Andersson 2001 VÄST / Västerås FK 14,50
19 Linnéa Holm 2001 NÄR / KFUM Örebro 14,19
20 Elin Karlsson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 13,85
21 Whilma Fredenklo 2001 SÖD / Ärla IF 13,80
22 Emmy Ennefors 2001 NÄR / KFUM Örebro 13,30
23 Elina Erlandssor 2001 GÄST / Hedesunda IF 13,16
Nicolina Eriksson 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF x
Lina Hagberg 2001 STO / Turebergs FK

F 14 Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Alice Frödin 16,44 14,27 x
Anna Götberg 33,03 x 34,10 31,19 30,77 33,72
Elin Bäckström 16,83 x 16,28
Elin Karlsson x x 13,85
Elina Erlandssor 13,16 11,24 x
Emma Olsson 22,81 x x 25,14 21,19 x
Emmy Ennefors 13,30 12,85 10,62
Fanny Östman 21,54 x 18,78 x 17,90 -
Felicia Lejros 21,99 20,55 23,94 27,42 x x
Isa Hausman 21,17 19,31 x 21,10 x x
Jennifer Andersson 19,97 18,20 x
Jolin Kihlström 17,40 17,46 14,93
Klara Andersson 14,50 x x
Lina Hagberg
Linnéa Holm x 14,19 x
Linnea Westerberg 19,44 x 23,69 19,70 x 19,10
Maja Persson 26,39 26,07 26,37 24,56 x 25,89
Moa Jansson x 19,23 19,43
Moa Laurila x 23,16 x x 21,39 20,90
My Lindberg 12,25 15,16 x
Nicolina Eriksson x x x
Sarah Karlsson 18,67 16,85 -
Walda Jonsson x 19,04 20,17
Whilma Fredenklo 13,14 13,80 -
Amanda Nilsson Finney 19,34 x -

F 13 60 m Försök 5/9  12:20

Heat 1
Vind: +0.7
1 Cornelia Fernsten 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,46 q
2 Saga Bond 2002 DAL / Leksands FIK 8,47 q
3 Filippa Dedorsson 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 8,69 q
4 Elisabeth Hvalgren 2002 STO / IFK Lidingö 8,71 q
5 Ebba Lindblom 2002 UPP / Alunda SK 8,79 q
6 Kristin Kalleberg 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 8,91 q
7 Ebba Melin 2002 SÖD / Katrineholms SK 9,30

Heat 2
Vind: -0.3
1 Ella Sjöblom 2002 STO / Tyresö FK 8,27 q
2 Lova Sund 2002 SÖD / Katrineholms SK 8,56 q
3 Ida Pettersson 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,57 q
4 Tyra Johansson 2002 UPP / Bålsta IK 8,77 q
5 Gabriella Lindström 2002 DAL / Falu IK 8,98
6 Lovisa Jakobsson 2002 DAL / Ludvika FFI 9,16
7 Moa Karlsson-Wallin 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 10,13

Heat 3
Vind: +0.6
1 Emmy Lindström 2002 VÄR / Kils AIK 8,35 q
2 Irma Karamehmedovic 2002 GÄST / Gefle IF 8,67 q
3 Minna Lock-Andersson 2002 DAL / Falu IK 8,81 q
4 Liv Andersson 2002 UPP / Rånäs 4H 8,81 q
5 Evelina Ottosson 2002 STO / Täby IS 8,91 q
6 Elin Ekengren 2002 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 8,98
7 Maja Bjurman 2002 NÄR / KFUM Örebro 10,07

Heat 4
Vind: +0.0
1 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 8,52 q
2 Minna Qvarnström 2002 VÄR / Kils AIK 8,61 q
3 Andrea Jansson 2002 DAL / IFK Mora Friidrott 9,04
4 Ebba Brunvall 2002 UPP / Upsala IF 9,11
5 Emilia Merkell 2002 GÄST / Högbo GIF 9,36
6 Sofie Fransson 2002 NÄR / KFUM Örebro 9,83
7 Sajra Zolota 2002 SÖD / Södertälje IF 9,85

Heat 5
Vind: +1.3
1 Frih Klara 2002 NÄR / Åsbro GoIF 8,30 q
2 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 8,51 q
3 Petra Bäckström 2002 VÄR / Säffle FIK 8,74 q
4 Ellen Nordback 2002 UPP / Upsala IF 8,84 q
5 Frida Essborg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 8,89 q
6 Ida Fundberg 2002 SÖD / Ärla IF 8,99
7 Hanna Knutsson 2002 NÄR / Glanshammar IF 9,65

Heat 6
Vind: -0.1
1 Ella Hagman 2002 STO / Huddinge AIS 8,40 q
2 Maja Larsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 8,76 q
3 Johanna Mickels 2002 SÖD / Ärla IF 8,93
4 Julia Widén 2002 NÄR / Glanshammar IF 8,95
5 Sofia Bertilsson 2002 SÖD / Gillberga-Lista IF 8,99
6 Agnes Brånsgård 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 9,11
7 Maja Åkerblom 2002 VÄST / Västerås FK 9,40

F 13 60 m Försök - Sammanställning
1 Ella Sjöblom 2002 STO / Tyresö FK 8,27 q
2 Frih Klara 2002 NÄR / Åsbro GoIF 8,30 q
3 Emmy Lindström 2002 VÄR / Kils AIK 8,35 q
4 Ella Hagman 2002 STO / Huddinge AIS 8,40 q
5 Cornelia Fernsten 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,46 q
6 Saga Bond 2002 DAL / Leksands FIK 8,47 q
7 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 8,51 q
8 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 8,52 q
9 Lova Sund 2002 SÖD / Katrineholms SK 8,56 q
10 Ida Pettersson 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,57 q
11 Minna Qvarnström 2002 VÄR / Kils AIK 8,61 q
12 Irma Karamehmedovic 2002 GÄST / Gefle IF 8,67 q
13 Filippa Dedorsson 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 8,69 q
14 Elisabeth Hvalgren 2002 STO / IFK Lidingö 8,71 q
15 Petra Bäckström 2002 VÄR / Säffle FIK 8,74 q
16 Maja Larsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 8,76 q
17 Tyra Johansson 2002 UPP / Bålsta IK 8,77 q
18 Ebba Lindblom 2002 UPP / Alunda SK 8,79 q
19 Minna Lock-Andersson 2002 DAL / Falu IK 8,81 q
20 Liv Andersson 2002 UPP / Rånäs 4H 8,81 q
21 Ellen Nordback 2002 UPP / Upsala IF 8,84 q
22 Frida Essborg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 8,89 q
23 Kristin Kalleberg 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 8,91 q
24 Evelina Ottosson 2002 STO / Täby IS 8,91 q
25 Johanna Mickels 2002 SÖD / Ärla IF 8,93
26 Julia Widén 2002 NÄR / Glanshammar IF 8,95
27 Gabriella Lindström 2002 DAL / Falu IK 8,98
28 Elin Ekengren 2002 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 8,98
29 Ida Fundberg 2002 SÖD / Ärla IF 8,99
30 Sofia Bertilsson 2002 SÖD / Gillberga-Lista IF 8,99
31 Andrea Jansson 2002 DAL / IFK Mora Friidrott 9,04
32 Ebba Brunvall 2002 UPP / Upsala IF 9,11
33 Agnes Brånsgård 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 9,11
34 Lovisa Jakobsson 2002 DAL / Ludvika FFI 9,16
35 Ebba Melin 2002 SÖD / Katrineholms SK 9,30
36 Emilia Merkell 2002 GÄST / Högbo GIF 9,36
37 Maja Åkerblom 2002 VÄST / Västerås FK 9,40
38 Hanna Knutsson 2002 NÄR / Glanshammar IF 9,65
39 Sofie Fransson 2002 NÄR / KFUM Örebro 9,83
40 Sajra Zolota 2002 SÖD / Södertälje IF 9,85
41 Maja Bjurman 2002 NÄR / KFUM Örebro 10,07
42 Moa Karlsson-Wallin 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 10,13

F 13 60 m Semifinal 5/9  14:10

Heat 1
Vind: +0.3
1 Ella Sjöblom 2002 STO / Tyresö FK 8,22 Q
2 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 8,40 Q
3 Saga Bond 2002 DAL / Leksands FIK 8,57 q
4 Irma Karamehmedovic 2002 GÄST / Gefle IF 8,71
5 Filippa Dedorsson 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 8,77
6 Minna Lock-Andersson 2002 DAL / Falu IK 8,84
7 Ebba Lindblom 2002 UPP / Alunda SK 8,85
8 Evelina Ottosson 2002 STO / Täby IS 8,92

Heat 2
Vind: -1.0
1 Frih Klara 2002 NÄR / Åsbro GoIF 8,52 Q
2 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 8,52 Q
3 Minna Qvarnström 2002 VÄR / Kils AIK 8,60 q
4 Cornelia Fernsten 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,72
5 Liv Andersson 2002 UPP / Rånäs 4H 8,87
6 Elisabeth Hvalgren 2002 STO / IFK Lidingö 8,89
7 Tyra Johansson 2002 UPP / Bålsta IK 8,99
8 Kristin Kalleberg 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 9,08

Heat 3
Vind: -0.8
1 Emmy Lindström 2002 VÄR / Kils AIK 8,39 Q
2 Ella Hagman 2002 STO / Huddinge AIS 8,39 Q
3 Ida Pettersson 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,64
4 Petra Bäckström 2002 VÄR / Säffle FIK 8,81
5 Lova Sund 2002 SÖD / Katrineholms SK 8,83
6 Ellen Nordback 2002 UPP / Upsala IF 8,92
7 Maja Larsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 8,93
8 Frida Essborg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 9,08

F 13 60 m Semifinal - Sammanställning
1 Ella Sjöblom 2002 STO / Tyresö FK 8,22 Q
2 Emmy Lindström 2002 VÄR / Kils AIK 8,39 Q
3 Frih Klara 2002 NÄR / Åsbro GoIF 8,52 Q
4 Ella Hagman 2002 STO / Huddinge AIS 8,39 Q
5 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 8,40 Q
6 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 8,52 Q
7 Saga Bond 2002 DAL / Leksands FIK 8,57 q
8 Minna Qvarnström 2002 VÄR / Kils AIK 8,60 q
9 Ida Pettersson 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,64
10 Irma Karamehmedovic 2002 GÄST / Gefle IF 8,71
11 Cornelia Fernsten 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,72
12 Filippa Dedorsson 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 8,77
13 Petra Bäckström 2002 VÄR / Säffle FIK 8,81
14 Lova Sund 2002 SÖD / Katrineholms SK 8,83
15 Minna Lock-Andersson 2002 DAL / Falu IK 8,84
16 Ebba Lindblom 2002 UPP / Alunda SK 8,85
17 Liv Andersson 2002 UPP / Rånäs 4H 8,87
18 Elisabeth Hvalgren 2002 STO / IFK Lidingö 8,89
19 Evelina Ottosson 2002 STO / Täby IS 8,92
20 Ellen Nordback 2002 UPP / Upsala IF 8,92
21 Maja Larsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 8,93
22 Tyra Johansson 2002 UPP / Bålsta IK 8,99
23 Kristin Kalleberg 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 9,08
24 Frida Essborg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 9,08

F 13 60 m Final 5/9  15:40
Vind: +0.6
1 Ella Sjöblom 2002 STO / Tyresö FK 8,15
2 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 8,31
3 Ella Hagman 2002 STO / Huddinge AIS 8,32
4 Emmy Lindström 2002 VÄR / Kils AIK 8,37
5 Frih Klara 2002 NÄR / Åsbro GoIF 8,45
6 Minna Qvarnström 2002 VÄR / Kils AIK 8,52
7 Saga Bond 2002 DAL / Leksands FIK 8,56
8 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 8,56

F 13 600 m Final 5/9  17:15

Heat 1
1 Erika Strömbeck 2002 GOT / Vif Gute FI 1,53,05
2 Elin Ekstrand 2002 UPP / Rånäs 4H 1,53,49
3 Alexandra Nilsson 2002 VÄST / Götlunda IF 2,06,98
4 Emma Bodin 2002 GÄST / Gefle IF 2,11,09
5 Emelie Forsberg 2002 SÖD / Södertälje IF 2,11,11
6 Jonna Dahlblom 2002 VÄST / Västerås FK 2,14,86
7 Ida Karlsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 2,15,30
8 Ylva Björnsjö 2002 SÖD / Södertälje IF 2,15,35

Heat 2
1 Elsa Preber 2002 STO / IFK Lidingö 1,52,48
2 Caroline Cedergren 2002 STO / Spårvägens FK 1,54,35
3 Iza Ignberg Ekerbring 2002 STO / Hässelby SK 1,57,83
4 Matilda Eklind 2002 NÄR / KFUM Örebro 1,59,13
5 Nora Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 1,59,60
6 Klara Ygeby 2002 UPP / Upsala IF 2,00,53
7 Emelie Lindgren 2002 NÄR / Glanshammar IF 2,02.67
8 Lova Sund 2002 SÖD / Katrineholms SK 2,04,65

Heat 3
1 Frih Klara 2002 NÄR / Åsbro GoIF 1,38,88
2 Saga Fältenhag 2002 GÄST / Högbo GIF 1,39,12
3 Alice Berg 2002 STO / Turebergs FK 1,42,18
4 Elin Ekengren 2002 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 1,42,94
5 Lisa Fröberg 2002 STO / IFK Lidingö 1,44,46
6 Elisabeth Hvalgren 2002 STO / IFK Lidingö 1,45,05
7 Johanna Mickels 2002 SÖD / Ärla IF 1,47,58
Emilia Rydensjö 2002 SÖD / Ärla IF

F 13 600 m Final - Sammanställning
1 Frih Klara 2002 NÄR / Åsbro GoIF 1,38,88
2 Saga Fältenhag 2002 GÄST / Högbo GIF 1,39,12
3 Alice Berg 2002 STO / Turebergs FK 1,42,18
4 Elin Ekengren 2002 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 1,42,94
5 Lisa Fröberg 2002 STO / IFK Lidingö 1,44,46
6 Elisabeth Hvalgren 2002 STO / IFK Lidingö 1,45,05
7 Johanna Mickels 2002 SÖD / Ärla IF 1,47,58
8 Elsa Preber 2002 STO / IFK Lidingö 1,52,48
9 Erika Strömbeck 2002 GOT / Vif Gute FI 1,53,05
10 Elin Ekstrand 2002 UPP / Rånäs 4H 1,53,49
11 Caroline Cedergren 2002 STO / Spårvägens FK 1,54,35
12 Iza Ignberg Ekerbring 2002 STO / Hässelby SK 1,57,83
13 Matilda Eklind 2002 NÄR / KFUM Örebro 1,59,13
14 Nora Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 1,59,60
15 Klara Ygeby 2002 UPP / Upsala IF 2,00,53
16 Emelie Lindgren 2002 NÄR / Glanshammar IF 2,02.67
17 Lova Sund 2002 SÖD / Katrineholms SK 2,04,65
18 Alexandra Nilsson 2002 VÄST / Götlunda IF 2,06,98
19 Emma Bodin 2002 GÄST / Gefle IF 2,11,09
20 Emelie Forsberg 2002 SÖD / Södertälje IF 2,11,11
21 Jonna Dahlblom 2002 VÄST / Västerås FK 2,14,86
22 Ida Karlsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 2,15,30
23 Ylva Björnsjö 2002 SÖD / Södertälje IF 2,15,35
Emilia Rydensjö 2002 SÖD / Ärla IF

F 13 200 mh Final 5/9  16:15

Heat 1
1 Minna Lock-Andersson 2002 DAL / Falu IK 30,96
2 Matilda Strand 2002 VÄR / Filipstad IF 32,75
3 Ida Fundberg 2002 SÖD / Ärla IF 33,55
4 Ebba Brunvall 2002 UPP / Upsala IF 33,87
5 Cecilia Fälldin 2002 DAL / Ludvika FFI 34,84

Heat 2
1 Clara Bernhult 2002 NÄR / KFUM Örebro 30,89
2 Agnes Brånsgård 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 33,90
3 Anna Klingberg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 35,30
4 Ida Karlsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 36,34
5 Bianca Löfdahl 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 36,62

Heat 3
1 Hanna Askling 2002 STO / Bromma IF 31,73
2 Ellen Nordback 2002 UPP / Upsala IF 32,22
3 Emilia Rydensjö 2002 SÖD / Ärla IF 32,66
4 Maja Larsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 35,13
5 Hanna Gustavsson 2002 DAL / Ludvika FFI 36,77

Heat 4
1 Lisa Fröberg 2002 STO / IFK Lidingö 30,81
2 Madeleine Aulio 2002 STO / IFK Lidingö 31,29
3 Stella Vetro 2002 SÖD / Katrineholms SK 31,32
4 Sara Svalberg 2002 STO / IFK Lidingö 32,81
5 Liv Andersson 2002 UPP / Rånäs 4H 34,49

Heat 5
1 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 29,34
2 Tyra Landin 2002 VÄST / Västerås FK 29,42
3 Anna Back-Nilsson 2002 DAL / Leksands FIK 29,73
4 Sonia Gauffin 2002 GÄST / Högbo GIF 29,89
5 Vendela Wahlberg 2002 STO / IFK Lidingö 31,16

F 13 200 mh Final - Sammanställning
1 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 29,34
2 Tyra Landin 2002 VÄST / Västerås FK 29,42
3 Anna Back-Nilsson 2002 DAL / Leksands FIK 29,73
4 Sonia Gauffin 2002 GÄST / Högbo GIF 29,89
5 Lisa Fröberg 2002 STO / IFK Lidingö 30,81
6 Clara Bernhult 2002 NÄR / KFUM Örebro 30,89
7 Minna Lock-Andersson 2002 DAL / Falu IK 30,96
8 Vendela Wahlberg 2002 STO / IFK Lidingö 31,16
9 Madeleine Aulio 2002 STO / IFK Lidingö 31,29
10 Stella Vetro 2002 SÖD / Katrineholms SK 31,32
11 Hanna Askling 2002 STO / Bromma IF 31,73
12 Ellen Nordback 2002 UPP / Upsala IF 32,22
13 Emilia Rydensjö 2002 SÖD / Ärla IF 32,66
14 Matilda Strand 2002 VÄR / Filipstad IF 32,75
15 Sara Svalberg 2002 STO / IFK Lidingö 32,81
16 Ida Fundberg 2002 SÖD / Ärla IF 33,55
17 Ebba Brunvall 2002 UPP / Upsala IF 33,87
18 Agnes Brånsgård 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 33,90
19 Liv Andersson 2002 UPP / Rånäs 4H 34,49
20 Cecilia Fälldin 2002 DAL / Ludvika FFI 34,84
21 Maja Larsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 35,13
22 Anna Klingberg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 35,30
23 Ida Karlsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 36,34
24 Bianca Löfdahl 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 36,62
25 Hanna Gustavsson 2002 DAL / Ludvika FFI 36,77

F 13 Stav Final 5/9  17:00
1 Emma Johansson 2002 NÄR / Stocksäters IF 3,00
2 Frida Thornander 2002 UPP / Upsala IF 2,33
3 Hanna Askling 2002 STO / Bromma IF 2,23
4 Kristin Kalleberg 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 2,23
5 Tilde Inelind 2002 VÄR / Kils AIK 2,13
6 Madeleine Aulio 2002 STO / IFK Lidingö 2,03
7 Cecilia Nybleus 2002 STO / Bromma IF 2,03
7 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 2,03
9 Amalie Jularbo 2002 SÖD / Ärla IF 1,93
9 Maria Eidhagen 2002 GÄST / Högbo GIF 1,93
9 Stella Vetro 2002 SÖD / Katrineholms SK 1,93
12 Elisabeth Hvalgren 2002 STO / IFK Lidingö 1,93
13 Klara Stenman 2002 NÄR / KFUM Örebro 1,93
14 Vendela Wahlberg 2002 STO / IFK Lidingö 1,83
15 Eila Jansson 2002 GÄST / Gefle IF 1,83
Tilda Bergström 2002 VÄR / IFK Sunne FI

F 13 Stav Final  1,53 1,73 1,83 1,93 2,03 2,13 2,23 2,33 2,43 2,63 2,83 2,93 3,00 3,11
Amalie Jularbo - o o o xxx
Cecilia Nybleus - o o xo o xxx
Eila Jansson o xxo xxo xxx
Elisabeth Hvalgren - - - xo xxx
Emma Johansson - - - - - - - - - o o xo o xxx
Frida Thornander - - - o - o o xo xxx
Hanna Askling - o o xo o o xxo xxx
Klara Stenman o xo o xxo xxx
Kristin Kalleberg - o o xo o xo xxo xxx
Leticia Yumi Buchli - - xo o o xxx
Madeleine Aulio - - o o o xxx
Maria Eidhagen - - o o xxx
Stella Vetro - o o o xxx
Tilde Inelind - o o o o o xxx
Vendela Wahlberg - xo o xxx

F 13 Tresteg Final 5/9  13:20
1 Adama Diop 2002 STO / IF Linnéa 10,90 0,0
2 Saga Fältenhag 2002 GÄST / Högbo GIF 10,71 0,0
3 Emilia Sjöstrand 2002 STO / Tyresö FK 10,57 0,0
4 Ella Enander 2002 STO / Täby IS 10,36 0,0
5 Madeleine Aulio 2002 STO / IFK Lidingö 10,34 -0,3
6 Clara Bernhult 2002 NÄR / KFUM Örebro 10,24 0,0
7 Agnes Brånsgård 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 9,94 0,0
8 Saga Bond 2002 DAL / Leksands FIK 9,90 0,0
9 Lisa Fröberg 2002 STO / IFK Lidingö 9,72 -0,6
10 Vendela Högkvist 2002 NÄR / Åsbro GoIF 9,71 0,0
11 Sofia Bertilsson 2002 SÖD / Gillberga-Lista IF 9,54 -0,4
12 Matilda Strand 2002 VÄR / Filipstad IF 9,51 0,0
13 Sonia Gauffin 2002 GÄST / Högbo GIF 9,42 0,0
14 Liv Andersson 2002 UPP / Rånäs 4H 9,27 0,0
15 Julia Widén 2002 NÄR / Glanshammar IF 9,17 0,0
16 Ebba Lindblom 2002 UPP / Alunda SK 9,16 -0,1
17 Ebba Brunvall 2002 UPP / Upsala IF 9,10 0,0
18 Emmy Kyrk 2002 VÄR / IFK Sunne FI 9,09 +0,9
19 Amalie Jularbo 2002 SÖD / Ärla IF 8,98 0,0
20 Emelie Lindgren 2002 NÄR / Glanshammar IF 8,95 -0,9 8,79
21 Tyra Johansson 2002 UPP / Bålsta IK 8,95 0,0 8,59
22 Anna Klingberg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 8,93 -0,1
23 Lovisa Jakobsson 2002 DAL / Ludvika FFI 8,92 0,0
24 Maja Åkerblom 2002 VÄST / Västerås FK 8,88 0,0
25 Alva Nyberg 2002 DAL / Ludvika FFI 8,85 -0,7
26 Bianca Löfdahl 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 8,81 0,0
27 Ella Borg 2002 DAL / Ludvika FFI 8,76 +1,3
28 Saga Peters Wengrud 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 8,63 0,0
29 Cecilia Fälldin 2002 DAL / Ludvika FFI 8,58 0,0
30 Moa Karlsson-Wallin 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 8,27 0,0
31 Lisa Ljung 2002 NÄR / Glanshammar IF 8,12 0,0
32 Emma Bodin 2002 GÄST / Gefle IF 8,08 0,0
33 Lisa Kareliussen 2002 NÄR / Glanshammar IF 8,02 0,0
34 Eila Jansson 2002 GÄST / Gefle IF 7,37 0,0

F 13 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
Adama Diop 10,55 0,0 10,20 -0,7 10,47 +0,2 9,92 -0,1 10,48 -0,3 10,90 0,0
Agnes Brånsgård 9,83 +0,6 9,83 -0,7 9,69 0,0 9,94 0,0 9,78 -0,2 9,80 0,0
Alva Nyberg 8,85 -0,7 8,49 0,0 8,06 0,0
Amalie Jularbo 8,87 -0,3 8,81 0,0 8,98 0,0
Anna Klingberg 8,81 0,0 8,91 0,0 8,93 -0,1
Bianca Löfdahl 8,35 0,0 8,33 -0,5 8,81 0,0
Cecilia Fälldin 8,53 +1,0 8,58 0,0 8,48 -0,6
Clara Bernhult 9,70 0,0 9,68 0,0 9,83 +0,5 9,94 0,0 10,24 0,0 10,12 0,0
Ebba Brunvall 9,03 0,0 9,10 0,0 8,96 +0,1
Ebba Lindblom 9,08 -0,4 8,43 0,0 9,16 -0,1
Eila Jansson X -0,2 X -1,1 7,37 0,0
Ella Borg 8,46 0,0 8,71 0,0 8,76 +1,3
Ella Enander X 0,0 10,14 -1,0 X +0,1 10,36 0,0 X -0,8 10,33 0,0
Emelie Lindgren 8,95 -0,9 7,59 -1,0 8,79 -1,0
Emilia Sjöstrand 10,51 0,0 10,16 -0,7 10,57 0,0 10,31 0,0 10,38 -0,3 10,22 0,0
Emma Bodin 7,65 0,0 7,93 0,0 8,08 0,0
Emmy Kyrk 9,09 +0,9 8,86 0,0 8,99 0,0
Julia Widén 9,15 0,0 8,84 -0,9 9,17 0,0
Lisa Fröberg 9,43 -0,6 9,72 -0,6 9,51 -2,9
Lisa Kareliussen 8,02 0,0 7,80 0,0 7,72 +0,1
Lisa Ljung 8,12 0,0 8,03 +0,1 8,03 +0,1
Liv Andersson 9,27 0,0 9,18 -0,7 9,13 0,0
Lovisa Jakobsson 8,92 0,0 8,90 0,0 8,88 0,0
Madeleine Aulio X +0,2 X 0,0 10,25 0,0 10,34 -0,3 10,21 0,0 X 0,0
Maja Åkerblom 8,58 -0,9 8,39 -0,5 8,88 0,0
Matilda Strand 9,45 0,0 9,51 0,0 9,27 0,0
Moa Karlsson-Wallin 8,27 0,0 8,20 0,0 8,27 0,0
Saga Bond 9,83 0,0 9,59 -0,2 9,68 0,0 9,29 -0,5 9,80 -0,6 9,90 0,0
Saga Fältenhag 10,42 -0,1 10,49 0,0 10,45 -0,4 10,69 -0,2 10,71 0,0 10,63 0,0
Saga Peters Wengrud 8,63 0,0 8,42 0,0 8,36 +0,8
Sofia Bertilsson 9,32 0,0 9,54 -0,4 9,27 -0,1
Sonia Gauffin X 0,0 X 0,0 9,42 0,0
Tyra Johansson 8,95 0,0 8,56 -0,5 8,59 0,0
Vendela Högkvist 9,54 +0,4 9,23 0,0 9,71 0,0

F 13 Diskus Final 5/9  12:00
1 Hillevi Carlsson 2002 DAL / Falu IK 36,80
2 Amanda Fridberg 2002 VÄR / IF Göta Karlstad 36,71
3 Hanna Hilding 2002 STO / Tyresö FK 28,11
4 Emma Holmgren Löf 2002 UPP / Örbyhus IF 26,61
5 Emilia Sjöstrand 2002 STO / Tyresö FK 25,58
6 Petra Bäckström 2002 VÄR / Säffle FIK 24,91
7 Tyra Landin 2002 VÄST / Västerås FK 23,88
8 Evelina Sjöström 2002 STO / IFK Tumba 22,93
9 Maria Eidhagen 2002 GÄST / Högbo GIF 21,79
10 Olivia Hallsten 2002 UPP / Rånäs 4H 21,40
11 Johanna Sedström 2002 NÄR / Åsbro GoIF 20,88
12 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 20,68
13 Helena Kuksa 2002 NÄR / Åsbro GoIF 18,72
14 Ebba Melin 2002 SÖD / Katrineholms SK 18,40
15 Andrea Åstrand 2002 UPP / Upsala IF 18,05
16 Sofia Bertilsson 2002 SÖD / Gillberga-Lista IF 17,95
17 Lisa Nystedt 2002 STO / Täby IS 17,70
18 Amanda Holmström 2002 UPP / Bålsta IK 17,61
19 Nora Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 17,01
20 Ida Eriksson 2002 SÖD / SLK Oxelösund 16,96
21 Maja Nilsson 2002 NÄR / KFUM Örebro 16,08
22 Anna Östergren 2002 GOT / Vif Gute FI 15,65
23 Emma Stenman 2002 NÄR / KFUM Örebro 13,46
24 Klara Stenman 2002 NÄR / KFUM Örebro 11,51

F 13 Diskus Final  1 2 3 4 5 6
Amanda Fridberg 36,71 X 27,63 X 32,78 X
Amanda Holmström X X 17,61
Andrea Åstrand 14,38 15,64 18,05
Anna Östergren 8,98 15,65 14,37
Ebba Melin X X 18,40
Emilia Sjöstrand 25,50 24,49 X X 25,58 24,11
Emma Holmgren Löf X X 23,81 18,93 X 26,61
Emma Stenman 13,46 12,80 11,89
Evelina Sjöström 16,52 X 22,93 X 19,35 X
Hanna Hilding 19,39 22,38 X 28,11 20,76 23,08
Helena Kuksa 16,58 18,17 18,72
Hillevi Carlsson 32,26 36,80 34,28 35,83 34,14 35,67
Ida Eriksson 16,96 13,45 16,54
Johanna Sedström X 16,84 20,88
Junianna Larsen Brolin X 12,68 20,68
Klara Stenman 11,51 X X
Lisa Nystedt X X 17,70
Maja Nilsson 14,34 16,08 X
Maria Eidhagen 21,79 X 20,39
Nora Axelsson 17,01 X 16,88
Olivia Hallsten 16,01 17,29 21,40
Petra Bäckström X 23,62 17,42 24,91 17,47 15,31
Sofia Bertilsson X 17,95 X
Tyra Landin 18,69 21,09 22,53 19,55 23,88 X

F 13 Spjut Final 5/9  15:00
1 Tilda Bergström 2002 VÄR / IFK Sunne FI 38,14
2 Hillevi Carlsson 2002 DAL / Falu IK 32,79
3 Anna Back-Nilsson 2002 DAL / Leksands FIK 28,70
4 Filippa Dedorsson 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 28,38
5 Emilia Sjöstrand 2002 STO / Tyresö FK 28,25
6 Amanda Fridberg 2002 VÄR / IF Göta Karlstad 27,20
7 Maria Eidhagen 2002 GÄST / Högbo GIF 26,36
8 Sarah Olsson 2002 STO / Turebergs FK 26,21
9 Ella Hagman 2002 STO / Huddinge AIS 25,25
10 Hanna Hilding 2002 STO / Tyresö FK 24,59
11 Ebba Melin 2002 SÖD / Katrineholms SK 24,51
12 Vendela Högkvist 2002 NÄR / Åsbro GoIF 23,99
13 Amalie Jularbo 2002 SÖD / Ärla IF 23,74
14 Andrea Jansson 2002 DAL / IFK Mora Friidrott 23,01
15 Ella Enander 2002 STO / Täby IS 21,45
16 Ida Karlsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 20,78
17 Amanda Holmström 2002 UPP / Bålsta IK 20,59
18 Lisa Nystedt 2002 STO / Täby IS 20,30
19 Saga Peters Wengrud 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 20,09
20 Evelina Sjöström 2002 STO / IFK Tumba 20,00
21 Sanna Ljungberg 2002 DAL / IFK Mora Friidrott 19,76
22 Johanna Sedström 2002 NÄR / Åsbro GoIF 18,44
23 Nora Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 17,82
24 Olivia Hallsten 2002 UPP / Rånäs 4H 17,06
25 Emelie Lindgren 2002 NÄR / Glanshammar IF 17,00
26 Alexandra Nilsson 2002 VÄST / Götlunda IF 16,76
27 Johanna Mickels 2002 SÖD / Ärla IF 16,60
28 Ylva Björnsjö 2002 SÖD / Södertälje IF 16,06
29 Irma Karamehmedovic 2002 GÄST / Gefle IF 15,85
30 Emilia Merkell 2002 GÄST / Högbo GIF 15,60
31 Anna Klingberg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 15,53
32 Eila Jansson 2002 GÄST / Gefle IF 14,42
33 Hanna Knutsson 2002 NÄR / Glanshammar IF 13,46
34 Lisa Ljung 2002 NÄR / Glanshammar IF 13,37

F 13 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Alexandra Nilsson 16,76   X   14,22              
Amalie Jularbo 21,89   19,24   23,74              
Amanda Fridberg 23,48   27,20   24,90   25,58   25,95   19,88  
Amanda Holmström 18,28   17,56   20,59              
Andrea Jansson 21,23   17,64   23,01              
Anna Back-Nilsson 27,32   24,98   28,70   23,60   26,64   24,79  
Anna Klingberg 14,94   15,53   13,78              
Ebba Melin 21,12   22,22   24,51              
Eila Jansson 14,42   13,36   13,22              
Ella Enander 18,41   21,45   21,02              
Ella Hagman 21,85   22,42   25,25              
Emelie Lindgren 14,32   17,00   16,87              
Emilia Merkell 14,03   15,60   12,92              
Emilia Sjöstrand 27,18   25,46   21,23   28,25   24,96   27,14  
Evelina Sjöström 20,00   9,04   -              
Filippa Dedorsson 28,31   21,36   28,38   25,88   25,46   25,13  
Hanna Hilding 19,62   24,59   24,29              
Hanna Knutsson 13,46   12,85   12,97              
Hillevi Carlsson 32,79   X   X   X   X   27,39  
Ida Karlsson 20,78   16,78   19,04              
Irma Karamehmedovic 13,62   10,36   15,85              
Johanna Mickels 12,34   10,76   16,60              
Johanna Sedström 18,44   X   18,25              
Lisa Ljung 13,23   12,45   13,37              
Lisa Nystedt 18,26   20,30   20,27              
Maria Eidhagen 18,87   25,69   26,00   26,36   25,12   25,66  
Nora Axelsson 17,20   15,31   17,82              
Olivia Hallsten X   17,06   14,46              
Saga Peters Wengrud 17,16   18,13   20,09              
Sanna Ljungberg 17,57   13,15   19,76              
Sarah Olsson 25,69   23,23   25,82   24,42   26,21   24,56  
Tilda Bergström 35,58   38,14   34,71   29,20   34,44   X  
Vendela Högkvist 23,99   18,20   22,90              
Ylva Björnsjö 13,33   16,06   13,19              

Resultat Regionmästerskap Svealand 2015

Arrangör: Falu IK
Datum: 5-6 sep 2015
Plats: Lugnets IP
Ort: Falun
Tävlingsledare: Pär Lennart Ågren

Listan skapad: 2015-09-06 18:13:00

 


P 14 300 m Final 6/9  16:15

Heat 1
             
1 Emmanuel Bula 2001 STO / Hammarby IF 40,82    
2 Melker Forsberg 2001 NÄR / Glanshammar IF 42,38    
3 Calle Henrysson 2001 UPP / IFK Märsta 43,67    
4 Adam Thunell 2001 VÄST / Västerås FK 44,60    

Heat 2
             
1 Kristian Gerdtsson 2001 VÄST / Bergslagens FK 41,01    
2 Sebastian Thorildsson 2001 VÄST / Västerås FK 44,20    
3 Jonathan Holmefur 2001 NÄR / KFUM Örebro 46,29    
4 Philip Wilhelmsson 2001 NÄR / KFUM Örebro 46,34    
5 Linus Strand 2001 NÄR / KFUM Örebro 48,79    

Heat 3
             
1 Albert Nygren 2001 UPP / Upsala IF 38,00    
2 Markus Lantto 2001 STO / Bromma IF 40,21    
3 Gustav Otterhed 2001 NÄR / KFUM Örebro 42,88    
4 Felix Wallin 2001 UPP / IFK Märsta 44,27    
  Oskar Nummelin 2001 STO / Huddinge AIS     DNS

P 14 300 m Final - Sammanställning
             
1 Albert Nygren 2001 UPP / Upsala IF 38,00    
2 Markus Lantto 2001 STO / Bromma IF 40,21    
3 Emmanuel Bula 2001 STO / Hammarby IF 40,82    
4 Kristian Gerdtsson 2001 VÄST / Bergslagens FK 41,01    
5 Melker Forsberg 2001 NÄR / Glanshammar IF 42,38    
6 Gustav Otterhed 2001 NÄR / KFUM Örebro 42,88    
7 Calle Henrysson 2001 UPP / IFK Märsta 43,67    
8 Sebastian Thorildsson 2001 VÄST / Västerås FK 44,20    
9 Felix Wallin 2001 UPP / IFK Märsta 44,27    
10 Adam Thunell 2001 VÄST / Västerås FK 44,60    
11 Jonathan Holmefur 2001 NÄR / KFUM Örebro 46,29    
12 Philip Wilhelmsson 2001 NÄR / KFUM Örebro 46,34    
13 Linus Strand 2001 NÄR / KFUM Örebro 48,79    
  Oskar Nummelin 2001 STO / Huddinge AIS     DNS

P 14 2 000 m Final 6/9  14:30
             
1 Albert Nygren 2001 UPP / Upsala IF 6,28,39    
2 Filip Lindeberg 2001 STO / IFK Lidingö 6,32,78    
3 Anton Axelsson 2001 STO / Hässelby SK 6,35,04    
4 Martin Nerell 2001 STO / Turebergs FK 6,39,35    
5 Axel Svärdhagen 2001 DAL / Falu IK 6,46,44    
6 Jakob Tapani 2001 DAL / Sågmyra SK 6,55,57    
7 Aleksi Andreev 2001 STO / Spårvägens FK 7,01,50    
8 Melker Karlsson 2001 NÄR / KFUM Örebro 7,31,90    

P 14 80 mh Försök 6/9  11:40

Heat 1
        Vind: -3.0    
1 Oscar Glas 2001 STO / Bromma IF 12,32 q  
2 Albin Hedén 2001 VÄR / SK Bore 12,77 q  
3 Eric Nylander 2001 STO / Hässelby SK 12,90 q  
4 Lukas Olsson 2001 UPP / Upsala IF 13,53    
5 Jonathan Håkansson 2001 STO / Spårvägens FK 14,31    
  Oliver Eriksson 2001 UPP / Alunda SK     DNS

Heat 2
        Vind: -0.1    
1 Carl Af Forselles 2001 STO / Hellas FK 12,09 q  
2 Paul Förnestig 2001 STO / Hammarby IF 12,20 q  
3 Elias Sahlin 2001 STO / IFK Lidingö 12,25 q  
4 Benjamin Tinglöf 2001 SÖD / Ärla IF 12,28 q  
5 Theodor Duvert 2001 UPP / IFK Märsta 13,11 q  
6 Elton Lenström 2001 GÄST / Gefle IF 15,72    
7 Leo Johansson 2001 VÄR / IFK Kristinehamn 16,75    

P 14 80 mh Försök - Sammanställning
             
1 Carl Af Forselles 2001 STO / Hellas FK 12,09 q  
2 Paul Förnestig 2001 STO / Hammarby IF 12,20 q  
3 Elias Sahlin 2001 STO / IFK Lidingö 12,25 q  
4 Benjamin Tinglöf 2001 SÖD / Ärla IF 12,28 q  
5 Oscar Glas 2001 STO / Bromma IF 12,32 q  
6 Albin Hedén 2001 VÄR / SK Bore 12,77 q  
7 Eric Nylander 2001 STO / Hässelby SK 12,90 q  
8 Theodor Duvert 2001 UPP / IFK Märsta 13,11 q  
9 Lukas Olsson 2001 UPP / Upsala IF 13,53    
10 Jonathan Håkansson 2001 STO / Spårvägens FK 14,31    
11 Elton Lenström 2001 GÄST / Gefle IF 15,72    
12 Leo Johansson 2001 VÄR / IFK Kristinehamn 16,75    
  Oliver Eriksson 2001 UPP / Alunda SK     DNS

P 14 80 mh Final 6/9  13:20
        Vind: -1.5    
1 Carl Af Forselles 2001 STO / Hellas FK 11,88    
2 Paul Förnestig 2001 STO / Hammarby IF 11,92    
3 Oscar Glas 2001 STO / Bromma IF 12,06    
4 Elias Sahlin 2001 STO / IFK Lidingö 12,22    
5 Benjamin Tinglöf 2001 SÖD / Ärla IF 12,52    
6 Albin Hedén 2001 VÄR / SK Bore 12,64    
7 Theodor Duvert 2001 UPP / IFK Märsta 13,19    
  Eric Nylander 2001 STO / Hässelby SK     DNF

P 14 Höjd Final 6/9  09:30
             
1 Carl Af Forselles 2001 STO / Hellas FK 1,84
2 Oliver Eriksson 2001 UPP / Alunda SK 1,81
3 Elias Sahlin 2001 STO / IFK Lidingö 1,78
4 Imran Lernebo 2001 STO / Mälarhöjdens IK 1,75
5 Emmanuel Bula 2001 STO / Hammarby IF 1,72
6 Theodor Duvert 2001 UPP / IFK Märsta 1,66
7 Adam Fogelberg 2001 STO / Hammarby IF 1,63
8 Marcus Fuhr 2001 NÄR / KFUM Örebro 1,63
9 Kristian Gerdtsson 2001 VÄST / Bergslagens FK 1,63
10 Arthur Abrahamsson 2001 STO / Bromma IF 1,57
11 Calle Henrysson 2001 UPP / IFK Märsta 1,46
11 Ludvig Lindström 2001 UPP / Bålsta IK 1,46
11 Sebastian Thorildsson 2001 VÄST / Västerås FK 1,46
14 Kasper Sundin 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 1,41
15 Lukas Olsson 2001 UPP / Upsala IF 1,41
16 Martin Hansson 2001 GÄST / Högbo GIF 1,36
17 Alexander Runsten 2001 DAL / Kvarnsveden Friidrott 1,31

P 14 Höjd Final  1,31 1,36 1,41 1,46 1,51 1,54 1,57 1,60 1,63 1,66 1,69 1,72 1,75 1,78 1,81 1,84 1,90 1.26
Adam Fogelberg - o - o o xo o o xxo xxx
Alexander Runsten xo xxx - - - - - - - - - - - - - - - xo
Arthur Abrahamsson - - - o xo xo xxo xxx
Calle Henrysson - - o xxo xxx
Carl Af Forselles - - - - - - - - o - o - o o xxo o xxx
Elias Sahlin - - - - - - - - xo o - o o o xxx
Emmanuel Bula - - - o o o o o xo xxo xo o xxx
Imran Lernebo - - - - - - o - o - xo - xxo xxx
Kasper Sundin o o o xxx - - - - - - - - - - - - - o
Kristian Gerdtsson - - o o xo o xxo xo xxo xxx
Ludvig Lindström o o o xxo xxx
Lukas Olsson - - xo xxx
Marcus Fuhr - - - o xo o o xo xxo xxx
Martin Hansson o o xxx - - - - - - - - - - - - - - o
Oliver Eriksson - - - - - - - o o o o o o xxo xxo xxx
Sebastian Thorildsson o o o xxo xxx
Theodor Duvert - - - o o o o xo o xxo xxx

P 14 Tresteg Försök 6/9  13:45
             
1 Carl Af Forselles 2001 STO / Hellas FK 12,40 -0,5  
2 Oscar Glas 2001 STO / Bromma IF 11,96 -0,1  
3 Rasmus Hugosson 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,70 -1,9  
4 Oliver Eriksson 2001 UPP / Alunda SK 10,86 +0,0  
5 Lukas Olsson 2001 UPP / Upsala IF 10,81 +1,3  
6 Arthur Abrahamsson 2001 STO / Bromma IF 10,28 -1,8  
7 Ludvig Lindström 2001 UPP / Bålsta IK 9,73 -1,8  
8 Philip Wilhelmsson 2001 NÄR / KFUM Örebro 9,59 -1,0  
9 Karl Johansson 2001 NÄR / Stocksäters IF 9,56 -1,1  
  Amir Musa 2001 NÄR / KFUM Örebro      
  Anton Andreasson 2001 STO / Huddinge AIS      
  Max Bechtel 2001 STO / Hässelby SK      
  Moi Wirunpan 2001 GÄST / Gefle IF      

P 14 Tresteg Försök  1 2 3 4 5 6
Amir Musa                        
Anton Andreasson                        
Arthur Abrahamsson x -1,3 9,37 +1,1 10,00 -1,2 x -1,3 10,28 -1,8 10,10 +0,1
Carl Af Forselles 12,00 +0,9 12,40 -0,5 12,34 +0,0 12,36 +0,0 12,26 -1,6 x +0,0
Karl Johansson 9,41 -0,5 9,56 -1,1 x -2,0            
Ludvig Lindström x -2,4 x +1,0 9,73 -1,8            
Lukas Olsson 10,81 +1,3 10,20 -0,3 10,70 -0,3 10,51 +0,0 x +0,6 10,25 -0,9
Max Bechtel                        
Moi Wirunpan                        
Oliver Eriksson 10,56 -1,1 10,86 +0,0 x -0,5 10,39 -2,9 10,73 -0,7 x -0,7
Oscar Glas 11,73 +0,0 11,76 -1,7 1,73 -0,3 11,95 +0,5 11,62 -1,8 11,96 -0,1
Philip Wilhelmsson 9,48 -1,0 9,07 +1,5 9,56 -1,3 8,20 -2,7 9,39 -0,2 9,59 -1,0
Rasmus Hugosson 11,20 -0,4 11,42 +0,1 x -0,7 x -1,6 x -1,6 11,70 -1,9

P 14 Slägga Final 6/9  12:10
             
1 Hugo Karlsson 2001 VÄST / Götlunda IF 35,01  
2 Emil Holm 2001 SÖD / Råby-Rekarne FIF 30,04  
3 Oskar Nummelin 2001 STO / Huddinge AIS 29,17  
4 Johannes Lilius 2001 STO / Huddinge AIS 28,75  
5 Martin Hansson 2001 GÄST / Högbo GIF 22,34  
6 Viktor Wisén 2001 UPP / Upsala IF 22,13  
7 Alexander Runsten 2001 DAL / Kvarnsveden Friidrott 21,96  
8 Mikael Lindman 2001 STO / Bromma IF 21,06  
9 Leonard Palmér 2001 UPP / Rånäs 4H 19,56  
10 Hugo Revelius 2001 NÄR / KFUM Örebro 19,51  
11 Eliot Andersson 2001 NÄR / KFUM Örebro 19,19  
  Adrian Möllerström 2001 UPP / IFK Märsta    
  Erik Hanell 2001 NÄR / Stocksäters IF    

P 14 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Adrian Möllerström                        
Alexander Runsten 19,86   21,96   21,34   20,87   18,55   x  
Eliot Andersson 19,16   19,19   18,56              
Emil Holm 27,46   30,04   28,12   x   x   28,59  
Erik Hanell                        
Hugo Karlsson 31,59   x   30,07   29,23   34,19   35,01  
Hugo Revelius x   19,51   19,26              
Johannes Lilius 28,75   x   x   27,82   27,02   x  
Leonard Palmér 19,56   18,13   x              
Martin Hansson x   13,91   22,34   x   x   8,18  
Mikael Lindman x   20,41   21,06   -   -   x  
Oskar Nummelin 24,87   29,17   28,46   -   27,48   26,34  
Viktor Wisén 19,99   x   x   x   18,71   22,13  

P 14 Spjut Final 6/9  15:20
             
1 Theodor Duvert 2001 UPP / IFK Märsta 41,30  
2 Emil Holm 2001 SÖD / Råby-Rekarne FIF 40,00  
3 Ludwig Enqvist 2001 SÖD / Ärla IF 37,13  
4 Arvid Askensjö 2001 STO / IFK Lidingö 37,10  
5 Leon Johansson 2001 STO / Hammarby IF 32,35  
6 Albin Wägmark 2001 STO / Mälarhöjdens IK 31,19  
7 Marcus Hagerud 2001 STO / Mälarhöjdens IK 29,57  
8 Oscar Glas 2001 STO / Bromma IF 27,85  
9 Emmanuel Bula 2001 STO / Hammarby IF 27,81  
10 Mikael Lindman 2001 STO / Bromma IF 27,15  
11 Amir Musa 2001 NÄR / KFUM Örebro 27,13  
12 Calle Henrysson 2001 UPP / IFK Märsta 26,25  
13 Filip Ahlberg 2001 STO / Bromma IF 22,46  
14 Eliot Andersson 2001 NÄR / KFUM Örebro 21,85  
15 Melker Forsberg 2001 NÄR / Glanshammar IF 19,82  
16 Joel Käck 2001 STO / Hammarby IF 19,15  
17 Ludvig Lindström 2001 UPP / Bålsta IK 19,00  
  Hugo Revelius 2001 NÄR / KFUM Örebro x  
  Noah Ander 2001 STO / Bromma IF x  
  Adrian Möllerström 2001 UPP / IFK Märsta    
  Isak Cervin 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF    
  Karl Johansson 2001 NÄR / Stocksäters IF    

P 14 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Adrian Möllerström                        
Albin Wägmark 31,19   25,93   29,16   x   x   20,24  
Amir Musa 24,42   x   27,13              
Arvid Askensjö 30,21   32,59   34,12   25,06   31,91   37,10  
Calle Henrysson 26,25   x   21,74              
Eliot Andersson 21,85   x   x              
Emil Holm 40,00   31,98   36,34   26,19   28,50   37,52  
Emmanuel Bula 27,67   27,81   26,63              
Filip Ahlberg 22,46   21,57   x              
Hugo Revelius x   -                  
Isak Cervin                        
Joel Käck x   18,09   19,15              
Karl Johansson                        
Leon Johansson 32,35   x   26,83   28,68   x   25,58  
Ludvig Lindström x   x   19,00              
Ludwig Enqvist x   x   28,19   36,20   33,65   37,13  
Marcus Hagerud 20,69   29,03   29,57   25,67   27,66   23,67  
Melker Forsberg 19,82   -                  
Mikael Lindman 23,52   27,15   25,92              
Noah Ander x   x   x              
Oscar Glas 27,85   24,47   x   25,05   x   22,72  
Theodor Duvert 41,30   38,01   37,07   37,77   36,36   38,55  

P 13 200 m Försök 6/9  12:10

Heat 1
        Vind: -1.0    
1 Hussein Al Khawaja 2002 STO / Huddinge AIS 25,36 q  
2 Gabriel Vikic 2002 GOT / Vif Gute FI 25,93 q  
3 Linus Callenvik 2001 VÄR / Karlskoga FIF 28,19    
4 Sebastian Isaksson 2002 STO / Täby IS 28,86    
5 Viktor Hedlund 2002 DAL / Falu IK 30,36    
6 André Särnholm 2002 NÄR / KFUM Örebro 30,73    

Heat 2
        Vind: -0.1    
1 Niklas Sjöblom 2002 UPP / Rånäs 4H 26,21 q  
2 Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF 27,44 q  
3 Joel Angerth 2002 GOT / Vif Gute FI 28,34    
4 Karl-William Einarsson 2002 NÄR / Wedevågs IF 30,63    
5 Adam Greisz 2002 DAL / Falu IK 31,40    
  Oscar Taha 2002 STO / IFK Lidingö     DNS

Heat 3
        Vind: -2.8    
1 Jonathan Westerberg 2002 STO / IFK Lidingö 27,04 q  
2 Elias Landberg 2002 VÄR / IFK Sunne FI 28,11 q  
3 Natthaphon Muanngoen 2002 GÄST / Gefle IF 28,29    
4 Arman Zehtab Fard 2002 UPP / IFK Märsta 28,88    
5 Jonathan Johansson 2002 NÄR / KFUM Örebro 29,84    
6 Oliver Åström 2002 VÄST / Västerås FK 30,53    

P 13 200 m Försök - Sammanställning
             
1 Hussein Al Khawaja 2002 STO / Huddinge AIS 25,36 q  
2 Gabriel Vikic 2002 GOT / Vif Gute FI 25,93 q  
3 Niklas Sjöblom 2002 UPP / Rånäs 4H 26,21 q  
4 Jonathan Westerberg 2002 STO / IFK Lidingö 27,04 q  
5 Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF 27,44 q  
6 Elias Landberg 2002 VÄR / IFK Sunne FI 28,11 q  
7 Linus Callenvik 2001 VÄR / Karlskoga FIF 28,19    
8 Natthaphon Muanngoen 2002 GÄST / Gefle IF 28,29    
9 Joel Angerth 2002 GOT / Vif Gute FI 28,34    
10 Sebastian Isaksson 2002 STO / Täby IS 28,86    
11 Arman Zehtab Fard 2002 UPP / IFK Märsta 28,88    
12 Jonathan Johansson 2002 NÄR / KFUM Örebro 29,84    
13 Viktor Hedlund 2002 DAL / Falu IK 30,36    
14 Oliver Åström 2002 VÄST / Västerås FK 30,53    
15 Karl-William Einarsson 2002 NÄR / Wedevågs IF 30,63    
16 André Särnholm 2002 NÄR / KFUM Örebro 30,73    
17 Adam Greisz 2002 DAL / Falu IK 31,40    
  Oscar Taha 2002 STO / IFK Lidingö     DNS

P 13 200 m Final 6/9  15:30
        Vind: -0.3    
1 Hussein Al Khawaja 2002 STO / Huddinge AIS 25,02    
2 Gabriel Vikic 2002 GOT / Vif Gute FI 25,26    
3 Niklas Sjöblom 2002 UPP / Rånäs 4H 26,29    
4 Jonathan Westerberg 2002 STO / IFK Lidingö 26,79    
5 Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF 26,96    
6 Elias Landberg 2002 VÄR / IFK Sunne FI 28,64    

P 13 1 500 m Final 6/9  15:05
             
1 Wilhelm Bergentz 2002 NÄR / KFUM Örebro 4,43,82    
2 Julius Mördrup 2002 STO / IFK Lidingö 4,57,68    
3 Isak Lidström 2002 STO / Turebergs FK 4,59,07    
4 Albin Eriksson 2002 UPP / Upsala IF 5,16,46    
5 Gustav Harning 2002 UPP / Ununge IF 5,27,01    
6 August Kallin 2002 VÄST / Västerås FK 5,27,09    
7 Noha Olsson 2002 NÄR / KFUM Örebro 5,34,95    
  Johan Hannegård 2002 STO / IFK Lidingö     DNS

P 13 60 mh Försök 6/9  11:00

Heat 1
        Vind: -2.8    
1 Samuel Eriksson 2002 UPP / Rånäs 4H 10,00 q  
2 Ludvig All 2002 STO / Täby IS 10,29 q  
3 Jesper Åström 2002 STO / Bromma IF 10,58 q  
4 Måns Boshius 2002 STO / IFK Lidingö 11,09 q  
5 Oliver Smidskog 2002 VÄST / Västerås FK 11,88    
6 Elias Åström 2002 NÄR / KFUM Örebro 11,92    

Heat 2
        Vind: -3.5    
1 Oscar Edlund 2002 STO / Täby IS 9,84 q  
2 Max Bergqvist 2002 STO / Mälarhöjdens IK 10,04 q  
3 Johan Hannegård 2002 STO / IFK Lidingö 10,28 q  
4 Jonathan Johansson 2002 NÄR / KFUM Örebro 11,02 q  
5 Viktor Hedlund 2002 DAL / Falu IK 12,02    
6 David Rados 2002 VÄST / Västerås FK 12,96    

P 13 60 mh Försök - Sammanställning
             
1 Oscar Edlund 2002 STO / Täby IS 9,84 q  
2 Samuel Eriksson 2002 UPP / Rånäs 4H 10,00 q  
3 Max Bergqvist 2002 STO / Mälarhöjdens IK 10,04 q  
4 Johan Hannegård 2002 STO / IFK Lidingö 10,28 q  
5 Ludvig All 2002 STO / Täby IS 10,29 q  
6 Jesper Åström 2002 STO / Bromma IF 10,58 q  
7 Jonathan Johansson 2002 NÄR / KFUM Örebro 11,02 q  
8 Måns Boshius 2002 STO / IFK Lidingö 11,09 q  
9 Oliver Smidskog 2002 VÄST / Västerås FK 11,88    
10 Elias Åström 2002 NÄR / KFUM Örebro 11,92    
11 Viktor Hedlund 2002 DAL / Falu IK 12,02    
12 David Rados 2002 VÄST / Västerås FK 12,96    

P 13 60 mh Final 6/9  13:45
        Vind: -3.4    
1 Oscar Edlund 2002 STO / Täby IS 9,66    
2 Samuel Eriksson 2002 UPP / Rånäs 4H 9,94    
3 Max Bergqvist 2002 STO / Mälarhöjdens IK 10,07    
4 Johan Hannegård 2002 STO / IFK Lidingö 10,31    
5 Ludvig All 2002 STO / Täby IS 10,53    
6 Jesper Åström 2002 STO / Bromma IF 10,56    
7 Måns Boshius 2002 STO / IFK Lidingö 10,93    
8 Jonathan Johansson 2002 NÄR / KFUM Örebro 11,06    

P 13 Stav Final 6/9  14:00
             
1 Samuel Eriksson 2002 UPP / Rånäs 4H 2,87
2 Johannes Jansson 2002 UPP / Östhammar FI 2,77
3 Johan Hannegård 2002 STO / IFK Lidingö 2,57
4 Milo Wahlgren 2002 STO / Bromma IF 2,47
5 Robin Isaksson 2002 STO / IFK Lidingö 2,07
6 Joel Andersson 2002 DAL / Leksands FIK 1,87

P 13 Stav Final  1,67 1,87 2,07 2,17 2,27 2,37 2,47 2,57 2,67 2,77 2,87 3,05
Joel Andersson xo o xxx
Johan Hannegård - o o o o o xo o xxx
Johannes Jansson - - o - o o o o xo xo xxx
Milo Wahlgren o - o o xo o o xxx
Robin Isaksson - o o xxx
Samuel Eriksson - - o - - o o o o o xo xxx

P 13 Tresteg Final 6/9  09:30
             
1 Oliver Papinski 2002 STO / Täby IS 11,62 -0,7  
2 Natthaphon Muanngoen 2002 GÄST / Gefle IF 11,23 +1,4  
3 Johannes Jansson 2002 UPP / Östhammar FI 11,16 +1,3  
4 Max Bergqvist 2002 STO / Mälarhöjdens IK 10,80 -1,2  
5 Ludvig All 2002 STO / Täby IS 10,60 +1,2  
6 Karl Ludvik 2002 STO / Turebergs FK 10,55 -0,1  
7 Måns Boshius 2002 STO / IFK Lidingö 10,52 +0,0  
8 Jesper Åström 2002 STO / Bromma IF 10,23 -0,1  
9 Viktor Palmén 2002 VÄR / Karlskoga FIF 9,79 -0,1  
10 André Särnholm 2002 NÄR / KFUM Örebro 9,65 +1,9  
11 Johan Burvall 2002 GOT / Vif Gute FI 9,57 +1,0 9,52
12 Arman Zehtab Fard 2002 UPP / IFK Märsta 9,57 +0,1 9,22
13 Olle Ek 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 9,56 -0,1  
14 Gabriel Vikic 2002 GOT / Vif Gute FI 9,52 -0,3  
15 Karl-William Einarsson 2002 NÄR / Wedevågs IF 8,93 -0,5  
16 Jens Wiberg 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 8,90 +0,3  
17 David Rados 2002 VÄST / Västerås FK 8,65 -1,7  
18 Joel Andersson 2002 DAL / Leksands FIK 8,41 +0,0  
  Pontus Gustavsson 2002 VÄST / Västerås FK      

P 13 Tresteg Final  1 2 3 4 5 6
André Särnholm 9,44 -1,2 9,65 +1,9 9,29 +0,0            
Arman Zehtab Fard 9,57 +0,1 9,22 -1,2 9,02 +0,0            
David Rados 8,65 -1,7 8,43 -2,1 8,48 -0,3            
Gabriel Vikic 9,49 +0,5 9,52 -0,3 x +0,0            
Jens Wiberg 8,90 +0,3 8,49 +0,7 8,85 -1,1            
Jesper Åström 10,01 -1,1 9,96 -0,8 10,03 -0,5 9,94 -1,1 9,92 +0,7 10,23 -0,1
Joel Andersson 8,41 +0,0 x +0,0 x +1,2            
Johan Burvall 9,57 +1,0 x -0,4 9,52 -0,1            
Johannes Jansson 10,83 +2,0 11,16 +1,3 10,69 -1,7 x +0,5 10,91 +1,4 x +1,6
Karl Ludvik 9,88 +0,5 9,96 -0,1 9,94 -0,3 9,96 -0,6 x +0,0 10,55 -0,1
Ludvig All x +1,0 9,75 -1,0 9,84 -1,8 10,16 +0,1 10,30 -1,0 10,60 +1,2
Max Bergqvist 10,30 -1,7 x +1,2 10,62 -1,3 10,49 -0,1 10,45 -2,1 10,80 -1,2
Måns Boshius 9,90 +1,3 x -1,4 x -0,4 10,31 -2,0 10,45 -1,3 10,52 +0,0
Natthaphon Muanngoen -   x +0,0 10,29 -1,9 10,77 +0,0 11,03 +0,3 11,23 +1,4
Oliver Papinski 10,72 +1,3 10,60 +0,9 10,38 -0,5 11,02 +1,6 11,62 -0,7 11,05 -1,3
Olle Ek 9,43 +0,0 9,49 +0,0 9,56 -0,1            
Pontus Gustavsson                        
Viktor Palmén x +1,4 x +0,0 9,79 -0,1            
Karl-William Einarsson 8,86 +0,2 8,93 -0,5 8,90 +0,5            

P 13 Kula Final 6/9  11:20
             
1 Max Bergqvist 2002 STO / Mälarhöjdens IK 13,52  
2 Samuel Eriksson 2002 UPP / Rånäs 4H 12,42  
3 Niklas Sjöblom 2002 UPP / Rånäs 4H 12,27  
4 Johannes Jansson 2002 UPP / Östhammar FI 12,06  
5 Karl Ludvik 2002 STO / Turebergs FK 10,90  
6 Alfons Haals 2002 VÄST / Västerås FK 10,73  
7 Robin Isaksson 2002 STO / IFK Lidingö 10,69  
8 August Kallin 2002 VÄST / Västerås FK 10,28  
9 Victor Sahlin 2002 SÖD / SLK Oxelösund 9,83  
10 Johan Burvall 2002 GOT / Vif Gute FI 9,70  
11 Axel Lundberg-Hedman 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 9,68  
12 Evald Håkansson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 9,15  
13 Adam Karlsson 2002 VÄR / IFK Sunne FI 8,73  
14 Hjalmar Isberg 2002 DAL / Stora Tuna IK Friidrott 8,22  
15 Andreas Karlsson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 8,06  
16 Erik Lindkvist 2002 NÄR / Wedevågs IF 8,05  
17 Arvid Johansson 2002 DAL / Stora Tuna IK Friidrott 7,90  
18 Oskar Hjelte 2002 NÄR / Stocksäters IF 7,43  
  Pontus Gustavsson 2002 VÄST / Västerås FK x  
  Emil Blom 2002 DAL / IFK Mora Friidrott    
  Ludwig Ehne 2002 VÄR / IK Vikings FK    

P 13 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Adam Karlsson x   8,73   7,61              
Alfons Haals 10,13   10,51   10,26   10,73   -   9,52  
Andreas Karlsson 8,00   7,05   8,06              
Arvid Johansson 7,90   7,73   7,57              
August Kallin 9,96   9,99   x   9,80   10,28   9,94  
Axel Lundberg-Hedman 8,98   9,68   x              
Emil Blom                        
Evald Håkansson 9,15   x   8,56              
Hjalmar Isberg 7,73   7,92   8,22              
Johan Burvall 7,99   9,70   8,77              
Johannes Jansson 11,89   x   11,84   x   12,06   11,68  
Karl Ludvik 10,73   10,57   x   x   10,90   10,86  
Ludwig Ehne                        
Max Bergqvist 12,28   13,04   13,26   12,64   13,52   13,42  
Niklas Sjöblom 12,08   11,95   10,91   x   12,27   x  
Oskar Hjelte 7,43                      
Pontus Gustavsson x   x   x              
Robin Isaksson 9,52   10,67   x   10,49   10,69   x  
Samuel Eriksson 11,85   12,39   11,26   12,21   11,84   12,42  
Victor Sahlin 9,53   9,33   9,83              
Erik Lindkvist 7,99   7,44   8,05              

P 13 Slägga Final 6/9  15:20
             
1 Robin Isaksson 2002 STO / IFK Lidingö 41,61  
2 Alfons Haals 2002 VÄST / Västerås FK 39,38  
3 Karl Ludvik 2002 STO / Turebergs FK 38,82  
4 Gustav Andersson 2002 STO / IFK Lidingö 33,71  
5 Samuel Eriksson 2002 UPP / Rånäs 4H 32,62  
6 Oscar Taha 2002 STO / IFK Lidingö 27,91  
7 Victor Sahlin 2002 SÖD / SLK Oxelösund 26,23  
8 Karl-William Einarsson 2002 NÄR / Wedevågs IF 26,01  
9 Erik Lindkvist 2002 NÄR / Wedevågs IF 21,56  
10 Gabriel Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 19,67  
11 Oliver Smidskog 2002 VÄST / Västerås FK 18,45  
12 Jens Wiberg 2002 SÖD / Råby-Rekarne FIF 17,34  
  Oskar Hjelte 2002 NÄR / Stocksäters IF    

P 13 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Alfons Haals x   38,78   x   38,03   39,38   x  
Gabriel Axelsson 16,65   18,66   19,67              
Gustav Andersson 29,45   29,89   x   30,97   x   33,71  
Jens Wiberg 16,60   16,96   17,34              
Karl Ludvik x   29,82   35,99   38,82   x   x  
Oliver Smidskog 17,68   x   18,45              
Oscar Taha 25,64   27,91   26,03   x   x   26,30  
Oskar Hjelte                        
Robin Isaksson 41,00   39,57   x   41,61   39,87   x  
Samuel Eriksson 30,44   x   32,62   x   x   24,64  
Victor Sahlin 26,23   25,79   x   x   x   x  
Erik Lindkvist x   x   21,56              
Karl-William Einarsson x   24,46   x   x   26,01   23,90  

F 14 300 m Final 6/9  15:45

Heat 1
             
1 Minna Seger 2001 NÄR / Glanshammar IF 45,85    
2 Johanna Skoglund 2001 VÄST / Västerås FK 48,58    
3 Malin Lundmark 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 49,06    
4 Johanna Widing 2001 VÄR / Karlskoga FIF 50,02    
5 Maja Söderlund 2001 GÄST / Gefle IF 51,10    
6 Elina Erlandsson 2001 GÄST / Hedesunda IF 58,64    

Heat 2
             
1 Angelina Rydensjö 2001 SÖD / Ärla IF 44,98    
2 Vendela Ström 2001 GÄST / IF Skade 46,80    
3 Emma Danarp 2001 VÄST / Västerås FK 49,18    
4 Emma Eriksson 2001 UPP / Upsala IF 51,11    
5 Joanna Geonova 2001 GÄST / IF Skade 55,87    
  Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI     DNS

Heat 3
             
1 Hilda Lindberg 2001 VÄST / Västerås FK 43,01    
2 Cornelia Böhnke 2001 STO / Huddinge AIS 44,37    
3 Alice Heldt-Cassel 2001 DAL / Ludvika FFI 44,53    
4 Freja Nygren 2001 GÄST / IF Skade 44,79    
5 Ella Georgsson 2001 GÄST / Högbo GIF 47,09    
  Whilma Fredenklo 2001 SÖD / Ärla IF     DNF

F 14 300 m Final - Sammanställning
             
1 Hilda Lindberg 2001 VÄST / Västerås FK 43,01    
2 Cornelia Böhnke 2001 STO / Huddinge AIS 44,37    
3 Alice Heldt-Cassel 2001 DAL / Ludvika FFI 44,53    
4 Freja Nygren 2001 GÄST / IF Skade 44,79    
5 Angelina Rydensjö 2001 SÖD / Ärla IF 44,98    
6 Minna Seger 2001 NÄR / Glanshammar IF 45,85    
7 Vendela Ström 2001 GÄST / IF Skade 46,80    
8 Ella Georgsson 2001 GÄST / Högbo GIF 47,09    
9 Johanna Skoglund 2001 VÄST / Västerås FK 48,58    
10 Malin Lundmark 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 49,06    
11 Emma Danarp 2001 VÄST / Västerås FK 49,18    
12 Johanna Widing 2001 VÄR / Karlskoga FIF 50,02    
13 Maja Söderlund 2001 GÄST / Gefle IF 51,10    
14 Emma Eriksson 2001 UPP / Upsala IF 51,11    
15 Joanna Geonova 2001 GÄST / IF Skade 55,87    
16 Elina Erlandsson 2001 GÄST / Hedesunda IF 58,64    
  Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI     DNS
  Whilma Fredenklo 2001 SÖD / Ärla IF     DNF

F 14 2 000 m Final 6/9  14:05
             
1 Lovisa Bivstedt 2001 STO / Hässelby SK 6,45,37    
2 Julia Arnhult 2001 STO / IFK Lidingö 6,48,41    
3 Elsa Wallenius 2001 VÄST / Västerås FK 6,54,90    
4 Linn Tapani 2001 DAL / Sågmyra SK 7,03,96    
5 Kajsa Sten 2001 SÖD / SLK Oxelösund 7,21,26    
6 Ella Georgsson 2001 GÄST / Högbo GIF 7,32,45    
7 Frida Nou 2001 STO / Turebergs FK 7,38,80    
8 Emilia Larson 2001 STO / Danderyds SK 7,48,40    
9 Emma Danarp 2001 VÄST / Västerås FK 7,52,11    
10 Emma Eriksson 2001 UPP / Upsala IF 7,54,24    
11 Lovisa Lillsjö 2001 SÖD / Ärla IF 8,01,29    

F 14 80 mh Försök 6/9  11:20

Heat 1
        Vind: +0.3    
1 Moa Eklund 2001 NÄR / KFUM Örebro 12,84 q  
2 My Lindberg 2001 STO / Hammarby IF 12,84 q  
3 Amanda Nilsson Finney 2001 STO / Täby IS 12,89    
4 Wilma Björkman 2001 DAL / IFK Mora Friidrott 13,36    
5 Sigrid Karlsson 2001 UPP / Upsala IF 14,35    
6 Maja Söderlund 2001 GÄST / Gefle IF 15,06    

Heat 2
        Vind: +0.3    
1 Klara Rådbo 2001 STO / Hammarby IF 12,46 q  
2 Astrid Eggesjö 2001 VÄST / Västerås FK 12,72 q  
3 Alva Wolwan 2001 UPP / Upsala IF 12,82 q  
4 Isabel Lindgren 2001 STO / Hässelby SK 13,39    
5 Johanna Möller 2001 GÄST / Gefle IF 16,38    
  Emily Capobianco 2001 NÄR / KFUM Örebro     DNF

Heat 3
        Vind: -1.4    
1 Stina Gustavsson 2001 STO / Hammarby IF 12,08 q  
2 Hanna Wallmark 2001 STO / Bromma IF 12,20 q  
3 Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI 12,81 q  
4 Nellie Messering 2001 GÄST / Högbo GIF 15,65    
5 Siri Grann 2001 UPP / Rånäs 4H 15,87    

F 14 80 mh Försök - Sammanställning
             
1 Stina Gustavsson 2001 STO / Hammarby IF 12,08 q  
2 Hanna Wallmark 2001 STO / Bromma IF 12,20 q  
3 Klara Rådbo 2001 STO / Hammarby IF 12,46 q  
4 Astrid Eggesjö 2001 VÄST / Västerås FK 12,72 q  
5 Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI 12,81 q  
6 Alva Wolwan 2001 UPP / Upsala IF 12,82 q  
7 Moa Eklund 2001 NÄR / KFUM Örebro 12,84 q  
8 My Lindberg 2001 STO / Hammarby IF 12,84 q  
9 Amanda Nilsson Finney 2001 STO / Täby IS 12,89    
10 Wilma Björkman 2001 DAL / IFK Mora Friidrott 13,36    
11 Isabel Lindgren 2001 STO / Hässelby SK 13,39    
12 Sigrid Karlsson 2001 UPP / Upsala IF 14,35    
13 Maja Söderlund 2001 GÄST / Gefle IF 15,06    
14 Nellie Messering 2001 GÄST / Högbo GIF 15,65    
15 Siri Grann 2001 UPP / Rånäs 4H 15,87    
16 Johanna Möller 2001 GÄST / Gefle IF 16,38    
  Emily Capobianco 2001 NÄR / KFUM Örebro     DNF

F 14 80 mh Final 6/9  13:30
        Vind: -0.6    
1 Stina Gustavsson 2001 STO / Hammarby IF 11,92    
2 Hanna Wallmark 2001 STO / Bromma IF 12,04    
3 Klara Rådbo 2001 STO / Hammarby IF 12,13    
4 Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI 12,47    
5 Astrid Eggesjö 2001 VÄST / Västerås FK 12,67    
6 Alva Wolwan 2001 UPP / Upsala IF 12,73    
7 My Lindberg 2001 STO / Hammarby IF 12,97    
  Moa Eklund 2001 NÄR / KFUM Örebro     DNF

F 14 Stav Final 6/9  12:00
             
1 Alva Sundin 2001 STO / Täby IS 3,10
2 Amanda Nilsson Finney 2001 STO / Täby IS 2,83
3 Tilda Kapell 2001 STO / Hammarby IF 2,63
4 Anna Götberg 2001 VÄST / Västerås FK 2,53
4 Ella Raud 2001 STO / Hammarby IF 2,53
4 Isa Hausman 2001 STO / Hammarby IF 2,53
7 Jennifer Andersson 2001 VÄST / Västerås FK 1,73
  Isabel Lindgren 2001 STO / Hässelby SK  

F 14 Stav Final  1,53 1,73 1,83 2,13 2,33 2,43 2,53 2,63 2,73 2,83 2,93 3,03 3,10 3,25
Anna Götberg - - - o - o o - xxx
Ella Raud - - - - o o o xxx
Isa Hausman - - - - o o o xxx
Jennifer Andersson o o xxx
Tilda Kapell - - - - xo o o xxo xxx
Alva Sundin - - - - - o - xo o o o o xo xxx
Amanda Nilsson Finney - - - - - o o o o o xxx

F 14 Längd Final 6/9  14:30
             
1 Fanny Jansson 2001 VÄR / IFK Sunne FI 5,39 +1,8  
2 Klara Rådbo 2001 STO / Hammarby IF 5,16 +3,0 5,09 +1,5
3 Hannah Stenbeck 2001 STO / Täby IS 5,04 +1,4  
4 Siri Lindvall 2001 STO / Hammarby IF 4,84 +1,4  
5 Freja Nygren 2001 GÄST / IF Skade 4,76 +0,0  
6 Klara Nolemo 2001 GÄST / Gefle IF 4,75 +0,0  
7 Walda Jonsson 2001 UPP / Bålsta IK 4,63 +2,9 4,42 +1,7
8 Emily Capobianco 2001 NÄR / KFUM Örebro 4,63 -1,1  
9 Emelina Cindric 2001 GÄST / IF Skade 4,62 +3,1 3,66 +1,2
10 Wilma Björkman 2001 DAL / IFK Mora Friidrott 4,61 +0,0  
11 Moa Mussener Boström 2001 UPP / Upsala IF 4,54 -0,7  
12 My Lindberg 2001 STO / Hammarby IF 4,50 -0,7  
13 Sarah Karlsson 2001 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 4,43 -0,1  
14 Astrid Eggesjö 2001 VÄST / Västerås FK 4,43 +0,4  
15 Angelina Rydensjö 2001 SÖD / Ärla IF 4,40 +0,5  
16 Alva Wolwan 2001 UPP / Upsala IF 4,31 +2,4 2,43 +0,1
17 Moa Berglund 2001 DAL / Stora Tuna IK Friidrott 4,28 +1,2  
18 Elin Nermark 2001 VÄR / IFK Sunne FI 4,28 +0,7  
19 Alice Frödin 2001 VÄST / Västerås FK 4,24 +1,7  
20 Kira Rotevatn 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 4,19 +0,6  
21 Rebella Axelsson-Berglund 2001 DAL / Leksands FIK 4,17 +4,7 3,84 -1,0
22 Emma Claesson 2001 VÄST / Västerås FK 4,13 +0,0  
23 Maja Söderlund 2001 GÄST / Gefle IF 4,09 +2,4  
24 Elsa Sild Löhman 2001 UPP / Upsala IF 4,09 -0,2  
25 Johanna Skoglund 2001 VÄST / Västerås FK 4,01 +0,0  
26 Hedda Landström 2001 VÄST / Västerås FK 4,00 +2,0 3,89 +0,0
27 Johanna Möller 2001 GÄST / Gefle IF 3,99 +0,0  
28 Agnes Nilsson 2001 UPP / Rånäs 4H 3,96 +0,9  
29 Amira Musa 2001 NÄR / KFUM Örebro 3,92 +3,8 3,29 +1,5
30 Maja Karlsson 2001 VÄR / IF Göta Karlstad 3,91 +2,3 3,81 +1,1
31 Joanna Geonova 2001 GÄST / IF Skade 3,89 +0,0  
32 Caroline Vännström 2001 SÖD / Råby-Rekarne FIF 3,88 +1,1  
33 Nellie Messering 2001 GÄST / Högbo GIF 3,70 +0,0  
  Elina Erlandsson 2001 GÄST / Hedesunda IF x +2,2  
  Fannie Pousette 2001 GÄST / IF Skade x +0,7  
  Sara Bergenbrant 2001 NÄR / KFUM Örebro x -0,2  
  Agnes Ekman 2001 STO / Mälarhöjdens IK      
  Alice Heldt-Cassel 2001 DAL / Ludvika FFI      
  Clara Hedling 2001 VÄR / KFUM Arvika      
  Clara Larsson 2001 NÄR / KFUM Örebro      
  Ella Raud 2001 STO / Hammarby IF      
  Elsa Hårrskog 2001 DAL / IFK Mora Friidrott      
  Isabel Lindgren 2001 STO / Hässelby SK      
  Isabella Pallin 2001 VÄR / Karlskoga FIF      
  Linn Venersson 2001 VÄR / KFUM Arvika      
  Sira Gassama 2001 STO / Hammarby IF      

F 14 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Agnes Ekman                        
Agnes Nilsson x +3,8 x +2,2 3,96 +0,9            
Alice Frödin 3,89 +0,0 4,24 +1,7 4,18 +1,3            
Alice Heldt-Cassel                        
Alva Wolwan x +2,4 2,43 +0,1 4,31 +2,4            
Amira Musa 3,92 +3,8 3,29 +1,5 3,85 +2,7            
Angelina Rydensjö x -0,5 x +1,9 4,40 +0,5            
Astrid Eggesjö x +0,4 x +0,9 4,43 +0,4            
Caroline Vännström 3,88 +1,1 3,67 +1,6 3,62 +1,6            
Clara Hedling                        
Clara Larsson                        
Elin Nermark 4,02 +1,7 4,08 +1,1 4,28 +0,7            
Elina Erlandsson x +2,1 x +2,2 -              
Ella Raud                        
Elsa Hårrskog                        
Elsa Sild Löhman 4,09 -0,2 x +3,0 x +2,6            
Emelina Cindric 3,66 +1,2 4,62 +3,1 4,35 +3,0            
Emily Capobianco x +0,0 4,63 -1,1 x +1,8 x +0,7 x +1,6 x +1,1
Emma Claesson 3,87 +3,6 4,01 +0,0 4,13 +0,0            
Fannie Pousette x +1,3 x +0,8 x +0,7            
Fanny Jansson x -1,7 x +2,9 5,39 +1,8 5,02 +0,0 5,25 +0,0 x +0,0
Freja Nygren 4,57 -0,2 4,76 +0,0 x +2,4 x +0,0 4,46 +1,7 x +0,0
Hannah Stenbeck 4,93 +1,9 5,03 +0,7 x +0,0 5,04 +1,4 x +4,4 4,83 +0,1
Hedda Landström x +4,0 3,89 +0,0 4,00 +2,0            
Isabel Lindgren                        
Isabella Pallin                        
Joanna Geonova 3,89 -0,2 3,89 +0,0 3,77 +0,9            
Johanna Möller 3,72 +0,5 3,84 +0,3 3,99 +0,0            
Johanna Skoglund 4,01 +0,0 3,59 +2,3 3,92 +1,0            
Kira Rotevatn x +0,1 4,03 +2,5 4,19 +0,6            
Klara Nolemo 3,55 -0,6 4,74 +0,3 x +2,1 4,53 +0,0 4,67 +2,0 4,75 +0,0
Klara Rådbo x +2,1 x +2,1 5,09 +1,5 5,16 +3,0 5,07 +2,4 x +0,5
Linn Venersson                        
Maja Karlsson x +3,7 3,91 +2,3 3,81 +1,1            
Maja Söderlund x +1,2 4,09 +2,4 3,93 +3,6            
Moa Berglund 4,20 +1,9 4,28 +1,2 4,10 +0,0            
Moa Mussener Boström 4,54 -0,7 2,75 +2,0 x +0,2            
My Lindberg 4,32 +1,9 4,50 -0,7 x +0,0            
Nellie Messering 3,53 -0,3 x +2,6 3,70 +0,0            
Rebella Axelsson-Berglund x +0,9 4,17 +4,7 3,84 -1,0            
Sara Bergenbrant x -0,7 x +3,8 x -0,2            
Sarah Karlsson x +1,1 4,43 -0,1 4,33 +0,0            
Sira Gassama                        
Siri Lindvall x +0,0 4,84 +1,4 4,78 +1,3 4,74 +0,2 4,76 +0,0 4,77 +0,2
Walda Jonsson 4,42 +1,7 4,63 +2,9 4,57 +2,2 x +0,0 4,30 +4,2 4,39 +0,1
Wilma Björkman 4,43 +2,1 x +2,5 4,61 +0,0            

F 14 Slägga Final 6/9  13:30
             
1 Anna Götberg 2001 VÄST / Västerås FK 45,78  
2 Sarah Karlsson 2001 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 41,83  
3 Jennifer Andersson 2001 VÄST / Västerås FK 41,19  
4 Maja Persson 2001 VÄR / SK Bore 33,78  
5 Moa Jansson 2001 NÄR / KFUM Örebro 31,46  
6 Isabella Andersson 2001 STO / Vallentuna FK 29,53  
7 Nellie Messering 2001 GÄST / Högbo GIF 26,26  
8 Linnea Westerberg 2001 UPP / Bålsta IK 23,77  
9 Vendela Ström 2001 GÄST / IF Skade 22,02  
10 Walda Jonsson 2001 UPP / Bålsta IK 20,90  
11 Linnéa Holm 2001 NÄR / KFUM Örebro 20,53  
12 Elin Bäckström 2001 GÄST / IF Skade 20,31  
13 Elin Karlsson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 19,09  
14 Jolin Kihlström 2001 GÄST / Gefle IF 18,94  
15 Elina Erlandsson 2001 GÄST / Hedesunda IF 14,60  
16 Caroline Vännström 2001 SÖD / Råby-Rekarne FIF 10,87  
  Josefine Andersson 2001 VÄR / IFK Kristinehamn x  
  Emmy Ennefors 2001 NÄR / KFUM Örebro    
  Hanna Ollinen 2001 DAL / Ludvika FFI    
  Lina Hagberg 2001 STO / Turebergs FK    

F 14 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Anna Götberg 42,03   x   45,78   x   x   41,91  
Caroline Vännström x   9,70   10,87              
Elin Bäckström x   19,25   20,31              
Elin Karlsson x   18,53   19,09              
Elina Erlandsson x   x   14,60              
Emmy Ennefors                        
Hanna Ollinen                        
Isabella Andersson x   29,53   x   x   27,46   x  
Jennifer Andersson x   36,45   x   41,19   38,46   35,99  
Jolin Kihlström x   x   18,94              
Josefine Andersson x   x   x              
Lina Hagberg                        
Linnéa Holm x   20,53   20,13              
Linnea Westerberg 21,53   23,38   20,10   23,51   23,77   21,04  
Maja Persson x   x   32,43   33,78   x   x  
Moa Jansson 31,46   x   28,46   29,19   30,73   x  
Nellie Messering 19,97   23,44   x   24,49   26,26   24,69  
Sarah Karlsson x   x   37,22   41,83   x   40,25  
Vendela Ström x   20,57   22,02              
Walda Jonsson 19,14   17,06   20,90              

F 14 Spjut Final 6/9  09:30
             
1 Mikaela Ekman 2001 STO / Täby IS 33,40  
2 Nicolina Eriksson 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 32,40  
3 Fanny Östman 2001 DAL / Säters IF FIK 30,06  
4 Emma Olsson 2001 STO / Tyresö FK 29,79  
5 Klara Rådbo 2001 STO / Hammarby IF 29,53  
6 Moa Laurila 2001 VÄR / KFUM Arvika 27,79  
7 Felicia Lejros 2001 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 27,58  
8 Stina Gustavsson 2001 STO / Hammarby IF 25,28  
9 Linnea Westerberg 2001 UPP / Bålsta IK 23,06  
10 Astrid Eggesjö 2001 VÄST / Västerås FK 21,28  
11 Elsa Sild Löhman 2001 UPP / Upsala IF 19,86  
12 Moa Jansson 2001 NÄR / KFUM Örebro 18,39  
13 Moa Mussener Boström 2001 UPP / Upsala IF 18,24  
14 Lovisa Ulegård 2001 VÄST / Västerås FK 17,17  
15 Fannie Pousette 2001 GÄST / IF Skade 17,10  
16 Alice Frödin 2001 VÄST / Västerås FK 16,07  
17 Ida Claesson 2001 VÄST / Västerås FK 14,14  
18 Emmy Ennefors 2001 NÄR / KFUM Örebro 11,88  
19 Elin Bäckström 2001 GÄST / IF Skade 11,37  
20 Klara Andersson 2001 VÄST / Västerås FK 10,64  
21 Elin Karlsson 2001 VÄR / Karlskoga FIF 8,71  
  Johanna Skoglund 2001 VÄST / Västerås FK x  
  Alma Posth Skoog 2001 VÄR / Karlskoga FIF    
  Ebba Henriksson 2001 VÄR / Karlskoga FIF    
  Elina Erlandsson 2001 GÄST / Hedesunda IF    
  Johanna Achtman 2001 SÖD / Ärla IF    
  Lina Hagberg 2001 STO / Turebergs FK    
  Michelle Eriksson 2001 DAL / Säters IF FIK    

F 14 Spjut Final  1 2 3 4 5 6
Alice Frödin 16,07   15,12   13,45              
Alma Posth Skoog                        
Astrid Eggesjö 17,40   21,28   x              
Ebba Henriksson                        
Elin Bäckström 10,85   11,37   9,05              
Elin Karlsson x   x   8,71              
Elina Erlandsson                        
Elsa Sild Löhman 18,41   19,02   19,86              
Emma Olsson 26,45   29,79   27,22   24,22   28,61   27,70  
Emmy Ennefors 11,02   10,86   11,88              
Fannie Pousette x   -   17,10              
Fanny Östman 27,97   26,37   28,45   28,64   28,88   30,06  
Felicia Lejros 23,18   24,87   25,26   23,64   27,58   27,27  
Ida Claesson x   x   14,14              
Johanna Achtman                        
Johanna Skoglund x   -   x              
Klara Andersson 10,24   10,64   8,92              
Klara Rådbo 26,91   25,04   29,53   29,00   24,21   x  
Lina Hagberg                        
Linnea Westerberg x   23,06   20,92              
Lovisa Ulegård 15,28   17,17   15,26              
Michelle Eriksson                        
Mikaela Ekman 25,31   23,24   33,40   25,00   26,65   28,66  
Moa Jansson 18,39   17,31   17,85              
Moa Laurila 22,75   26,02   27,39   26,50   27,79   25,45  
Moa Mussener Boström 18,24   x   17,33              
Nicolina Eriksson 25,30   25,62   27,03   23,27   28,28   32,40  
Stina Gustavsson 22,52   -   25,28   19,75   23,89   23,04  

F 13 200 m Försök 6/9  12:30

Heat 1
        Vind: -1.8    
1 Ella Sjöblom 2002 STO / Tyresö FK 27,14 q  
2 Cecilia Nybleus 2002 STO / Bromma IF 29,18    
3 Petra Bäckström 2002 VÄR / Säffle FIK 29,41    
4 Johanna Mickels 2002 SÖD / Ärla IF 29,52    
5 Julia Widén 2002 NÄR / Glanshammar IF 30,71    
6 Kristin Kalleberg 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 30,84    

Heat 2
        Vind: -1.3    
1 Tyra Landin 2002 VÄST / Västerås FK 27,73 q  
2 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 28,24 q  
3 Bilge Kaya 2002 STO / Hellas FK 28,79    
4 Tyra Johansson 2002 UPP / Bålsta IK 30,20    
5 Frida Essborg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 31,19    
6 Lisa Kareliussen 2002 NÄR / Glanshammar IF 33,44    

Heat 3
        Vind: +1.8    
1 Ella Hagman 2002 STO / Huddinge AIS 28,30    
2 Lova Sund 2002 SÖD / Katrineholms SK 28,86    
3 Maja Larsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 29,80    
4 Ebba Brunvall 2002 UPP / Upsala IF 30,55    
  Cornelia Fernsten 2002 NÄR / KFUM Örebro     DNS

Heat 4
        Vind: -0.2    
1 Elisabeth Hvalgren 2002 STO / IFK Lidingö 28,00 q  
2 Filippa Dedorsson 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 29,21    
3 Elin Ekengren 2002 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 29,62    
4 Maja Bjurman 2002 NÄR / KFUM Örebro 34,91    
  Anna Back-Nilsson 2002 DAL / Leksands FIK     DNS

Heat 5
        Vind: +1.4    
1 Emmy Lindström 2002 VÄR / Kils AIK 28,27    
2 Sara Svalberg 2002 STO / IFK Lidingö 29,03    
3 Matilda Eklind 2002 NÄR / KFUM Örebro 31,60    
4 Ella Borg 2002 DAL / Ludvika FFI 32,37    
5 Ida Eriksson 2002 SÖD / SLK Oxelösund 34,18    

Heat 6
        Vind: -0.1    
1 Saga Fältenhag 2002 GÄST / Högbo GIF 27,80 q  
2 Vendela Wahlberg 2002 STO / IFK Lidingö 28,51    
3 Minna Qvarnström 2002 VÄR / Kils AIK 29,37    
4 Emma Johansson 2002 NÄR / Stocksäters IF 30,53    
5 Sajra Zolota 2002 SÖD / Södertälje IF 35,95    

Heat 7
        Vind: +0.1    
1 Frih Klara 2002 NÄR / Åsbro GoIF 27,75 q  
2 Sonia Gauffin 2002 GÄST / Högbo GIF 28,82    
3 Caroline Cedergren 2002 STO / Spårvägens FK 29,34    
4 Ida Fundberg 2002 SÖD / Ärla IF 30,45    
  Maja Åkerblom 2002 VÄST / Västerås FK     DNS

F 13 200 m Försök - Sammanställning
             
1 Ella Sjöblom 2002 STO / Tyresö FK 27,14 q  
2 Tyra Landin 2002 VÄST / Västerås FK 27,73 q  
3 Frih Klara 2002 NÄR / Åsbro GoIF 27,75 q  
4 Saga Fältenhag 2002 GÄST / Högbo GIF 27,80 q  
5 Elisabeth Hvalgren 2002 STO / IFK Lidingö 28,00 q  
6 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 28,24 q  
7 Emmy Lindström 2002 VÄR / Kils AIK 28,27    
8 Ella Hagman 2002 STO / Huddinge AIS 28,30    
9 Vendela Wahlberg 2002 STO / IFK Lidingö 28,51    
10 Bilge Kaya 2002 STO / Hellas FK 28,79    
11 Sonia Gauffin 2002 GÄST / Högbo GIF 28,82    
12 Lova Sund 2002 SÖD / Katrineholms SK 28,86    
13 Sara Svalberg 2002 STO / IFK Lidingö 29,03    
14 Cecilia Nybleus 2002 STO / Bromma IF 29,18    
15 Filippa Dedorsson 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 29,21    
16 Caroline Cedergren 2002 STO / Spårvägens FK 29,34    
17 Minna Qvarnström 2002 VÄR / Kils AIK 29,37    
18 Petra Bäckström 2002 VÄR / Säffle FIK 29,41    
19 Johanna Mickels 2002 SÖD / Ärla IF 29,52    
20 Elin Ekengren 2002 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 29,62    
21 Maja Larsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 29,80    
22 Tyra Johansson 2002 UPP / Bålsta IK 30,20    
23 Ida Fundberg 2002 SÖD / Ärla IF 30,45    
24 Emma Johansson 2002 NÄR / Stocksäters IF 30,53    
25 Ebba Brunvall 2002 UPP / Upsala IF 30,55    
26 Julia Widén 2002 NÄR / Glanshammar IF 30,71    
27 Kristin Kalleberg 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 30,84    
28 Frida Essborg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 31,19    
29 Matilda Eklind 2002 NÄR / KFUM Örebro 31,60    
30 Ella Borg 2002 DAL / Ludvika FFI 32,37    
31 Lisa Kareliussen 2002 NÄR / Glanshammar IF 33,44    
32 Ida Eriksson 2002 SÖD / SLK Oxelösund 34,18    
33 Maja Bjurman 2002 NÄR / KFUM Örebro 34,91    
34 Sajra Zolota 2002 SÖD / Södertälje IF 35,95    
  Cornelia Fernsten 2002 NÄR / KFUM Örebro     DNS
  Anna Back-Nilsson 2002 DAL / Leksands FIK     DNS
  Maja Åkerblom 2002 VÄST / Västerås FK     DNS

F 13 200 m Final 6/9  15:20
        Vind: +1.4    
1 Ella Sjöblom 2002 STO / Tyresö FK 26,93    
2 Tyra Landin 2002 VÄST / Västerås FK 27,54    
3 Frih Klara 2002 NÄR / Åsbro GoIF 27,67    
4 Elisabeth Hvalgren 2002 STO / IFK Lidingö 28,42    
5 Saga Fältenhag 2002 GÄST / Högbo GIF 28,43    
6 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 29,37    

F 13 1 500 m Final 6/9  14:50

Heat 1
             
1 Nora Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 5,51,59    
2 Vendela Högkvist 2002 NÄR / Åsbro GoIF 5,52,80    
3 Klara Ygeby 2002 UPP / Upsala IF 5,55,61    
4 Emma Johansson 2002 NÄR / Stocksäters IF 6,18,00    
5 Jonna Dahlblom 2002 VÄST / Västerås FK 6,52,09    
  Emelie Forsberg 2002 SÖD / Södertälje IF     DNS
  Emma Bodin 2002 GÄST / Gefle IF     DNS

Heat 2
             
1 Alice Berg 2002 STO / Turebergs FK 4,58,58    
2 Saga Fältenhag 2002 GÄST / Högbo GIF 5,01,26    
3 Iza Ignberg Ekerbring 2002 STO / Hässelby SK 5,17,50    
4 Carolina Larson 2002 STO / Danderyds SK 5,19,50    
5 Johanna Mickels 2002 SÖD / Ärla IF 5,20,10    
6 Elin Ekengren 2002 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 5,20,21    
7 Elsa Preber 2002 STO / IFK Lidingö 5,46,43    

F 13 1 500 m Final - Sammanställning
             
1 Alice Berg 2002 STO / Turebergs FK 4,58,58    
2 Saga Fältenhag 2002 GÄST / Högbo GIF 5,01,26    
3 Iza Ignberg Ekerbring 2002 STO / Hässelby SK 5,17,50    
4 Carolina Larson 2002 STO / Danderyds SK 5,19,50    
5 Johanna Mickels 2002 SÖD / Ärla IF 5,20,10    
6 Elin Ekengren 2002 SÖD / Nyköpings BIS Friidrott 5,20,21    
7 Elsa Preber 2002 STO / IFK Lidingö 5,46,43    
8 Nora Axelsson 2002 UPP / Upsala IF 5,51,59    
9 Vendela Högkvist 2002 NÄR / Åsbro GoIF 5,52,80    
10 Klara Ygeby 2002 UPP / Upsala IF 5,55,61    
11 Emma Johansson 2002 NÄR / Stocksäters IF 6,18,00    
12 Jonna Dahlblom 2002 VÄST / Västerås FK 6,52,09    
  Emelie Forsberg 2002 SÖD / Södertälje IF     DNS
  Emma Bodin 2002 GÄST / Gefle IF     DNS

F 13 60 mh Försök 6/9  10:30

Heat 1
        Vind: -2.4    
1 Anna Back-Nilsson 2002 DAL / Leksands FIK 9,71 q  
2 Julia Iverman 2002 STO / Täby IS 9,73 q  
3 Tilde Inelind 2002 VÄR / Kils AIK 9,97 q  
4 Ellen Nordback 2002 UPP / Upsala IF 10,16    
5 Vendela Högkvist 2002 NÄR / Åsbro GoIF 12,06    
6 Ylva Björnsjö 2002 SÖD / Södertälje IF 13,86    

Heat 2
        Vind: +0.1    
1 Minna Lock-Andersson 2002 DAL / Falu IK 10,33    
2 Clara Bernhult 2002 NÄR / KFUM Örebro 10,48    
3 Amalie Jularbo 2002 SÖD / Ärla IF 10,58    
4 Evelina Ottosson 2002 STO / Täby IS 10,62    
5 Agnes Brånsgård 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 11,67    

Heat 3
        Vind: -1.7    
1 Stella Vetro 2002 SÖD / Katrineholms SK 9,87 q  
2 Ella Enander 2002 STO / Täby IS 10,01 q  
3 Matilda Strand 2002 VÄR / Filipstad IF 11,24    
4 Alva Nyberg 2002 DAL / Ludvika FFI 11,73    
5 Maja Bjurman 2002 NÄR / KFUM Örebro 12,87    

Heat 4
        Vind: +1.8    
1 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 10,02 q  
2 Hanna Askling 2002 STO / Bromma IF 10,18    
3 Ebba Lindblom 2002 UPP / Alunda SK 10,37    
4 Cecilia Fälldin 2002 DAL / Ludvika FFI 11,76    
5 Thea Braneby 2002 VÄR / IFK Sunne FI 12,42    

Heat 5
        Vind: -0.5    
1 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 9,76 q  
2 Tyra Landin 2002 VÄST / Västerås FK 10,00 q  
3 Sonia Gauffin 2002 GÄST / Högbo GIF 10,21    
4 Lisa Fröberg 2002 STO / IFK Lidingö 10,38    
5 Liv Andersson 2002 UPP / Rånäs 4H 10,46    
6 Ida Karlsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 12,68    

F 13 60 mh Försök - Sammanställning
             
1 Anna Back-Nilsson 2002 DAL / Leksands FIK 9,71 q  
2 Julia Iverman 2002 STO / Täby IS 9,73 q  
3 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 9,76 q  
4 Stella Vetro 2002 SÖD / Katrineholms SK 9,87 q  
5 Tilde Inelind 2002 VÄR / Kils AIK 9,97 q  
6 Tyra Landin 2002 VÄST / Västerås FK 10,00 q  
7 Ella Enander 2002 STO / Täby IS 10,01 q  
8 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 10,02 q  
9 Ellen Nordback 2002 UPP / Upsala IF 10,16    
10 Hanna Askling 2002 STO / Bromma IF 10,18    
11 Sonia Gauffin 2002 GÄST / Högbo GIF 10,21    
12 Minna Lock-Andersson 2002 DAL / Falu IK 10,33    
13 Ebba Lindblom 2002 UPP / Alunda SK 10,37    
14 Lisa Fröberg 2002 STO / IFK Lidingö 10,38    
15 Liv Andersson 2002 UPP / Rånäs 4H 10,46    
16 Clara Bernhult 2002 NÄR / KFUM Örebro 10,48    
17 Amalie Jularbo 2002 SÖD / Ärla IF 10,58    
18 Evelina Ottosson 2002 STO / Täby IS 10,62    
19 Matilda Strand 2002 VÄR / Filipstad IF 11,24    
20 Agnes Brånsgård 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 11,67    
21 Alva Nyberg 2002 DAL / Ludvika FFI 11,73    
22 Cecilia Fälldin 2002 DAL / Ludvika FFI 11,76    
23 Vendela Högkvist 2002 NÄR / Åsbro GoIF 12,06    
24 Thea Braneby 2002 VÄR / IFK Sunne FI 12,42    
25 Ida Karlsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 12,68    
26 Maja Bjurman 2002 NÄR / KFUM Örebro 12,87    
27 Ylva Björnsjö 2002 SÖD / Södertälje IF 13,86    

F 13 60 mh Final 6/9  13:55
        Vind: -1.2    
1 Anna Back-Nilsson 2002 DAL / Leksands FIK 9,39    
2 Julia Iverman 2002 STO / Täby IS 9,67    
3 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 9,69    
4 Tilde Inelind 2002 VÄR / Kils AIK 9,73    
5 Stella Vetro 2002 SÖD / Katrineholms SK 9,76    
6 Tyra Landin 2002 VÄST / Västerås FK 9,78    
7 Ella Enander 2002 STO / Täby IS 9,91    
8 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 10,22    

F 13 Höjd Final 6/9  14:50
             
1 Madeleine Aulio 2002 STO / IFK Lidingö 1,50
2 Stella Vetro 2002 SÖD / Katrineholms SK 1,47
3 Emilia Alfredsson 2002 VÄR / KFUM Arvika 1,47
4 Tilde Inelind 2002 VÄR / Kils AIK 1,47
5 Sofie Hauff 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 1,44
6 Lisa Fröberg 2002 STO / IFK Lidingö 1,44
7 Ebba Lindblom 2002 UPP / Alunda SK 1,44
8 Filippa Dedorsson 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 1,41
9 Julia Iverman 2002 STO / Täby IS 1,41
9 Tilda Bergström 2002 VÄR / IFK Sunne FI 1,41
11 Ida Pettersson 2002 NÄR / KFUM Örebro 1,41
12 Anna Östergren 2002 GOT / Vif Gute FI 1,36
12 Helena Kuksa 2002 NÄR / Åsbro GoIF 1,36
14 Cecilia Nybleus 2002 STO / Bromma IF 1,36
15 Gabriella Lindström 2002 DAL / Falu IK 1,31
15 Klara Stenman 2002 NÄR / KFUM Örebro 1,31
17 Hannah Lindborg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 1,31
18 Emma Bodin 2002 GÄST / Gefle IF 1,31
18 Ida Eriksson 2002 SÖD / SLK Oxelösund 1,31
20 Matilda Strand 2002 VÄR / Filipstad IF 1,31
21 Elin Ekstrand 2002 UPP / Rånäs 4H 1,26
21 Erika Strömbeck 2002 GOT / Vif Gute FI 1,26
21 Frida Thornander 2002 UPP / Upsala IF 1,26
24 Eila Jansson 2002 GÄST / Gefle IF 1,26
24 Emma Stenman 2002 NÄR / KFUM Örebro 1,26
26 Lisa Nystedt 2002 STO / Täby IS 1,26
26 Saga Peters Wengrud 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 1,26
28 Agnes Brånsgård 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 1,16
28 Thea Braneby 2002 VÄR / IFK Sunne FI 1,16
  Alicia Frankert 2002 VÄR / Säffle FIK  
  Jenny Ek 2002 DAL / Falu IK  
  Sonia Gauffin 2002 GÄST / Högbo GIF  

F 13 Höjd Final  1,16 1,21 1,26 1,31 1,36 1,41 1,44 1,47 1,50 1,53
Agnes Brånsgård o -
Anna Östergren - - o o o xxx
Cecilia Nybleus - - - o xo xxx
Ebba Lindblom - o o o o o xxo xxx
Eila Jansson o o xo xxx
Elin Ekstrand o o o xxx
Emilia Alfredsson - - - o xo xo xo xo xxx
Emma Bodin o o o xxo xxx
Emma Stenman o o xo xxx
Erika Strömbeck - - o xxx
Filippa Dedorsson - - o o xo o xxx
Frida Thornander o o o xxx
Gabriella Lindström - - - o xxx
Hannah Lindborg o o o xo xxx
Helena Kuksa - o o o o xxx
Ida Eriksson - o o xxo xxx
Ida Pettersson - - o o o xxo xxx
Julia Iverman - - - - o xo xxx
Klara Stenman o o o o xxx
Lisa Fröberg - - - o o xxo o xxx
Lisa Nystedt - - xxo xxx
Madeleine Aulio - - - - o xo o xo xo xxx
Matilda Strand - - xo xxo xxx
Saga Peters Wengrud o o xxo xxx
Sofie Hauff - - - o o o o xxx
Stella Vetro - - - - o o o o xxx
Thea Braneby o xxx
Tilda Bergström - - o o o xo xxx
Tilde Inelind - - - o o o xxo xxo xxx

F 13 Längd Final 6/9  11:10
             
1 Tilde Inelind 2002 VÄR / Kils AIK 5,13 -1,0  
2 Frih Klara 2002 NÄR / Åsbro GoIF 5,12 +0,6  
3 Leticia Yumi Buchli 2002 STO / Täby IS 5,11 +3,0 5,09 +0,0
4 Ella Hagman 2002 STO / Huddinge AIS 5,10 +0,0  
5 Filippa Dedorsson 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 5,07 +3,0 5,03 +0,6
6 Ella Enander 2002 STO / Täby IS 5,04 +2,2 4,94 +1,4
7 Saga Fältenhag 2002 GÄST / Högbo GIF 5,00 +1,9  
8 Bilge Kaya 2002 STO / Hellas FK 4,96 +1,5  
9 Adama Diop 2002 STO / IF Linnéa 4,93 +1,1  
10 Anna Back-Nilsson 2002 DAL / Leksands FIK 4,91 +0,9  
11 Sara Svalberg 2002 STO / IFK Lidingö 4,84 +2,5 4,81
12 Clara Bernhult 2002 NÄR / KFUM Örebro 4,84 +2,5 4,74
13 Ida Pettersson 2002 NÄR / KFUM Örebro 4,81 -0,1  
14 Madeleine Aulio 2002 STO / IFK Lidingö 4,76 +3,3  
15 Ebba Lindblom 2002 UPP / Alunda SK 4,69 +1,8 4,64
16 Sofia Bertilsson 2002 SÖD / Gillberga-Lista IF 4,69 +1,3 4,63
17 Tyra Landin 2002 VÄST / Västerås FK 4,65 -0,2  
18 Ellen Nordback 2002 UPP / Upsala IF 4,64 -0,7  
19 Liv Andersson 2002 UPP / Rånäs 4H 4,63 +1,7  
20 Ida Fundberg 2002 SÖD / Ärla IF 4,60 +2,7 4,16 +0,2
21 Matilda Strand 2002 VÄR / Filipstad IF 4,51 +3,3 4,48 +1,5
22 Irma Karamehmedovic 2002 GÄST / Gefle IF 4,49 -0,2 4,44
23 Minna Lock-Andersson 2002 DAL / Falu IK 4,49 -1,7 4,41
24 Emilia Rydensjö 2002 SÖD / Ärla IF 4,46 -0,8  
25 Tyra Johansson 2002 UPP / Bålsta IK 4,45 +1,2  
26 Lovisa Jakobsson 2002 DAL / Ludvika FFI 4,43 +1,6  
27 Emmy Kyrk 2002 VÄR / IFK Sunne FI 4,38 +0,0  
28 Cornelia Fernsten 2002 NÄR / KFUM Örebro 4,32 +2,0 3,86 +0,1
29 Emilia Alfredsson 2002 VÄR / KFUM Arvika 4,31 +1,2  
30 Ella Borg 2002 DAL / Ludvika FFI 4,30 +3,2 4,15
31 Gabriella Lindström 2002 DAL / Falu IK 4,30 -0,2  
32 Sanna Ljungberg 2002 DAL / IFK Mora Friidrott 4,29 +0,6  
33 Ebba Melin 2002 SÖD / Katrineholms SK 4,28 +1,9  
34 Thea Braneby 2002 VÄR / IFK Sunne FI 4,25 +0,0  
35 Matilda Eklind 2002 NÄR / KFUM Örebro 4,24 +1,6  
36 Elin Ekstrand 2002 UPP / Rånäs 4H 4,19 +0,8  
37 Maja Åkerblom 2002 VÄST / Västerås FK 4,10 +1,5 4,02
38 Emma Bodin 2002 GÄST / Gefle IF 4,10 +3,5 3,95
39 Lisa Ljung 2002 NÄR / Glanshammar IF 4,09 +2,4 4,06 +1,2
40 Lisa Kareliussen 2002 NÄR / Glanshammar IF 4,05 +0,4  
41 Sofie Fransson 2002 NÄR / KFUM Örebro 3,88 +1,9  
42 Saga Peters Wengrud 2002 DAL / Djurmo/Sifferbo IF 3,86 +0,0  
43 Moa Karlsson-Wallin 2002 VÄR / IFK Kristinehamn 3,83 +2,2 3,63 +0,0
44 Emilia Merkell 2002 GÄST / Högbo GIF 3,80 +2,9 3,64 +1,2
45 Sajra Zolota 2002 SÖD / Södertälje IF 3,78 +3,2  
46 Emelie Forsberg 2002 SÖD / Södertälje IF 3,72 +1,3  
47 Eila Jansson 2002 GÄST / Gefle IF 2,95 -0,8  
48 Klara Stenman 2002 NÄR / KFUM Örebro 2,82 +0,0  
  Anna Östergren 2002 GOT / Vif Gute FI      
  Ella Sjöblom 2002 STO / Tyresö FK      
  Erika Strömbeck 2002 GOT / Vif Gute FI      
  Matilda Kyrk 2002 VÄR / Säffle FIK      
  Saga Bond 2002 DAL / Leksands FIK      

F 13 Längd Final  1 2 3 4 5 6
Adama Diop 4,88 +1,2 4,76 +0,1 4,93 +1,1            
Anna Back-Nilsson 4,42 +0,8 4,91 +0,9 4,71 +1,7            
Anna Östergren                        
Bilge Kaya 4,92 -1,2 4,96 +1,5 4,91 +2,2 4,89 +1,2 4,78 +1,6 4,42 -0,4
Clara Bernhult 4,74 +1,3 4,84 +2,5 4,36 -1,2            
Cornelia Fernsten x +4,5 4,32 +2,0 3,86 +0,1            
Ebba Lindblom 4,64 +1,5 3,20 +2,3 4,69 +1,8            
Ebba Melin 4,28 +1,6 4,16 +1,0 4,28 +1,9            
Eila Jansson 2,95 -0,8 -   -              
Elin Ekstrand 4,19 +0,8 4,10 +1,1 4,04 +3,0            
Ella Borg 4,30 +3,2 4,15 -0,2 -              
Ella Enander 4,87 +1,0 4,88 +1,9 5,04 +2,2 4,94 +1,4 x +1,0 3,00 +2,0
Ella Hagman 4,80 +0,2 4,92 +1,5 4,97 +2,8 4,87 +2,0 4,89 +2,7 5,10 +0,0
Ella Sjöblom                        
Ellen Nordback 4,51 -0,1 4,60 +2,8 4,64 -0,7            
Emelie Forsberg 3,46 -1,2 3,72 +1,3 3,55 +3,7            
Emilia Alfredsson x -0,1 4,22 +0,2 4,31 +1,2            
Emilia Merkell x +2,5 3,64 +1,2 3,80 +2,9            
Emilia Rydensjö 4,36 +1,2 4,43 +3,3 4,46 -0,8            
Emma Bodin 3,93 +1,4 4,10 +3,5 3,95 +0,0            
Emmy Kyrk 4,38 +0,0 4,29 +0,2 4,37 +0,1            
Erika Strömbeck                        
Filippa Dedorsson 4,89 -0,1 5,03 +2,3 4,70 -0,7 4,92 +0,7 5,07 +3,0 5,03 +0,6
Frih Klara 5,06 -0,9 5,12 +0,6 4,89 -1,1 x +1,1 4,88 +1,9 5,11 +1,9
Gabriella Lindström x +1,6 4,30 -0,2 -              
Ida Fundberg 4,16 +0,2 4,28 +2,1 4,60 +2,7            
Ida Pettersson 4,63 +0,7 4,81 -0,1 4,25 -0,8            
Irma Karamehmedovic 4,44 +2,8 4,41 +1,8 4,49 -0,2            
Klara Stenman 2,82 +0,0 -   -              
Leticia Yumi Buchli 5,09 +0,0 5,06 +1,5 -   5,03 +0,6 5,11 +3,0 4,99 -1,3
Lisa Kareliussen 4,05 +0,4 3,77 +0,2 3,76 +0,4            
Lisa Ljung 4,06 +1,2 4,09 +2,4 3,90 +0,8            
Liv Andersson 4,63 +1,7 x +0,7 4,47 +0,0            
Lovisa Jakobsson 4,43 +1,6 4,20 +3,7 4,41 +1,5            
Madeleine Aulio 4,62 +2,5 4,64 +3,7 4,76 +3,3            
Maja Åkerblom 4,02 +0,0 4,10 +1,5 4,01 +1,7            
Matilda Eklind 4,00 +4,0 -   4,24 +1,6            
Matilda Kyrk                        
Matilda Strand 4,48 +1,5 4,35 -0,6 4,51 +3,3            
Minna Lock-Andersson 4,26 -0,4 4,41 +0,7 4,49 -1,7            
Moa Karlsson-Wallin 1,93 -0,5 3,63 +0,0 3,83 +2,2            
Saga Bond                        
Saga Fältenhag 5,00 +1,9 4,93 +3,2 4,84 +1,9 4,97 +1,4 4,85 +4,6 4,87 +0,2
Saga Peters Wengrud 3,86 +0,0 3,67 +2,2 3,81 +3,3            
Sajra Zolota 3,52 +3,4 3,78 +3,2 3,75 +2,0            
Sanna Ljungberg 4,29 +0,6 4,16 +2,3 -              
Sara Svalberg x -0,4 4,81 +0,0 4,84 +2,5            
Sofia Bertilsson 4,48 -0,4 4,69 +1,3 4,63 +2,6            
Sofie Fransson x +2,3 3,77 +2,6 3,88 +1,9            
Thea Braneby 4,24 +3,1 4,07 +1,2 4,25 +0,0            
Tilde Inelind 4,63 +2,7 4,86 +0,0 5,13 -1,0 4,93 +0,0 5,03 +2,4 4,92 +2,4
Tyra Johansson 4,34 +1,2 4,45 +1,2 4,24 +2,6            
Tyra Landin 4,65 -0,2 4,56 +1,3 4,48 +0,5            

F 13 Kula Final 6/9  13:45
             
1 Amanda Fridberg 2002 VÄR / IF Göta Karlstad 12,85  
2 Hillevi Carlsson 2002 DAL / Falu IK 12,63  
3 Irma Karamehmedovic 2002 GÄST / Gefle IF 11,88  
4 Ella Hagman 2002 STO / Huddinge AIS 11,73  
5 Hanna Hilding 2002 STO / Tyresö FK 11,72  
6 Alexandra Nilsson 2002 VÄST / Götlunda IF 11,53  
7 Ella Enander 2002 STO / Täby IS 11,44  
8 Maria Eidhagen 2002 GÄST / Högbo GIF 11,03  
9 Tilda Bergström 2002 VÄR / IFK Sunne FI 10,60  
10 Emilia Sjöstrand 2002 STO / Tyresö FK 10,44  
11 Ellen Nordback 2002 UPP / Upsala IF 10,02  
12 Petra Bäckström 2002 VÄR / Säffle FIK 9,57 9,50
13 Junianna Larsen Brolin 2002 STO / Täby IS 9,57 9,33
14 Amanda Holmström 2002 UPP / Bålsta IK 9,56  
15 Johanna Sedström 2002 NÄR / Åsbro GoIF 9,53  
16 Stella Vetro 2002 SÖD / Katrineholms SK 9,43  
17 Anna Klingberg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 9,30  
18 Olivia Hallsten 2002 UPP / Rånäs 4H 8,98  
19 Emma Holmgren Löf 2002 UPP / Örbyhus IF 8,96  
20 Andrea Åstrand 2002 UPP / Upsala IF 8,80 8,74
21 Maja Åkerblom 2002 VÄST / Västerås FK 8,80 8,54
22 Sarah Olsson 2002 STO / Turebergs FK 8,76  
23 Cecilia Fälldin 2002 DAL / Ludvika FFI 8,65  
24 Alva Nyberg 2002 DAL / Ludvika FFI 8,62  
25 Ebba Melin 2002 SÖD / Katrineholms SK 8,22  
26 Matilda Eklind 2002 NÄR / KFUM Örebro 8,08  
27 Lovisa Jakobsson 2002 DAL / Ludvika FFI 8,07  
28 Emelie Lindgren 2002 NÄR / Glanshammar IF 8,05  
29 Sanna Ljungberg 2002 DAL / IFK Mora Friidrott 8,00  
30 Hanna Gustavsson 2002 DAL / Ludvika FFI 7,94  
31 Maja Nilsson 2002 NÄR / KFUM Örebro 7,65  
32 Helena Kuksa 2002 NÄR / Åsbro GoIF 7,62  
33 Sofie Fransson 2002 NÄR / KFUM Örebro 7,58  
34 Ida Eriksson 2002 SÖD / SLK Oxelösund 7,46  
35 Bianca Löfdahl 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 7,45  
36 Emilia Merkell 2002 GÄST / Högbo GIF 6,39  
  Emmy Kyrk 2002 VÄR / IFK Sunne FI    

F 13 Kula Final  1 2 3 4 5 6
Alexandra Nilsson 11,12   11,01   10,46   11,30   11,53   11,31  
Alva Nyberg 8,62   8,30   8,44              
Amanda Fridberg 11,54   11,76   11,83   11,90   12,85   12,17  
Amanda Holmström 8,97   9,22   9,56              
Andrea Åstrand 8,80   8,74   8,65              
Anna Klingberg 9,10   9,04   9,30              
Bianca Löfdahl 7,45   7,30   7,33              
Cecilia Fälldin x   8,65   8,28              
Ebba Melin 7,95   8,22   x              
Ella Enander 11,44   10,28   10,24   10,49   -   -  
Ella Hagman 9,90   11,13   11,05   10,89   11,37   11,73  
Ellen Nordback 9,69   8,80   10,02              
Emelie Lindgren 6,13   7,49   8,05              
Emilia Merkell 6,34   x   6,39              
Emilia Sjöstrand 10,44   9,69   10,19              
Emma Holmgren Löf 7,60   7,21   8,96              
Emmy Kyrk                        
Hanna Gustavsson 7,50   7,55   7,94              
Hanna Hilding 10,72   11,01   10,19   10,26   11,46   11,72  
Helena Kuksa 6,48   7,62   -              
Hillevi Carlsson x   x   11,65   11,86   12,36   12,63  
Ida Eriksson 7,14   6,23   7,46              
Irma Karamehmedovic 11,65   11,26   11,26   11,88   11,50   10,66  
Johanna Sedström 9,53   8,83   8,85              
Junianna Larsen Brolin 9,57   9,33   8,83              
Lovisa Jakobsson 6,75   7,46   8,07              
Maja Nilsson 7,65   7,29   7,28              
Maja Åkerblom 8,20   8,80   8,54              
Maria Eidhagen 10,82   10,95   10,63   10,10   11,03   10,50  
Matilda Eklind 7,74   8,08   7,40              
Olivia Hallsten 8,85   8,98   8,51              
Petra Bäckström 9,57   9,27   9,50              
Sanna Ljungberg 8,00   7,42   7,88              
Sarah Olsson 8,76   7,80   8,15              
Sofie Fransson 6,26   7,58   6,92              
Stella Vetro 9,43   x   -              
Tilda Bergström 10,60   x   -              

F 13 Slägga Final 6/9  09:45
             
1 Hillevi Carlsson 2002 DAL / Falu IK 48,52  
2 Amanda Fridberg 2002 VÄR / IF Göta Karlstad 45,03  
3 Maria Eidhagen 2002 GÄST / Högbo GIF 38,46  
4 Hanna Hilding 2002 STO / Tyresö FK 33,25  
5 Amalie Jularbo 2002 SÖD / Ärla IF 30,54  
6 Evelina Sjöström 2002 STO / IFK Tumba 29,93  
7 Alexandra Nilsson 2002 VÄST / Götlunda IF 29,35  
8 Gabriella Lindström 2002 DAL / Falu IK 29,28  
9 Johanna Sedström 2002 NÄR / Åsbro GoIF 25,68  
10 Helena Kuksa 2002 NÄR / Åsbro GoIF 25,27  
11 Anna Klingberg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 24,59  
12 Emma Holmgren Löf 2002 UPP / Örbyhus IF 24,13  
13 Ida Eriksson 2002 SÖD / SLK Oxelösund 24,01  
14 Sara Svalberg 2002 STO / IFK Lidingö 23,84  
15 Andrea Åstrand 2002 UPP / Upsala IF 22,88  
16 Bianca Löfdahl 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 22,66  
17 Lisa Nystedt 2002 STO / Täby IS 21,91  
18 Amanda Holmström 2002 UPP / Bålsta IK 21,33  
19 Maja Larsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 20,61  
20 Frida Essborg 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 20,57  
21 Maja Bjurman 2002 NÄR / KFUM Örebro 20,24  
22 Emilia Rydensjö 2002 SÖD / Ärla IF 20,05  
23 Maja Nilsson 2002 NÄR / KFUM Örebro 19,37  
24 Emilia Merkell 2002 GÄST / Högbo GIF 19,24  
25 Hanna Knutsson 2002 NÄR / Glanshammar IF 18,97  
26 Petra Bäckström 2002 VÄR / Säffle FIK 16,54  
27 Emma Stenman 2002 NÄR / KFUM Örebro 16,37  
28 Ida Karlsson 2002 DAL / Kvarnsveden Friidrott 15,98  
  Frida Thornander 2002 UPP / Upsala IF x  

F 13 Slägga Final  1 2 3 4 5 6
Alexandra Nilsson 12,15   29,35   x   x   x   25,70  
Amalie Jularbo 25,05   x   26,20   24,66   26,12   30,54  
Amanda Fridberg 40,21   x   38,92   x   45,03   x  
Amanda Holmström 21,33   x   17,61              
Andrea Åstrand 19,41   22,88   19,99              
Anna Klingberg 24,59   20,10   x              
Bianca Löfdahl 19,23   20,92   22,66              
Emilia Merkell 17,86   19,24   x              
Emilia Rydensjö 20,05   19,36   19,39              
Emma Holmgren Löf 22,33   24,13   19,62              
Emma Stenman 15,23   x   16,37              
Evelina Sjöström 29,93   25,37   x   28,59   x   x  
Frida Essborg x   20,57   x              
Frida Thornander x   x   x              
Gabriella Lindström 28,61   27,83   29,28   -   -   -  
Hanna Hilding 31,98   31,64   29,75   x   33,25   31,74  
Hanna Knutsson 18,94   18,97   17,53              
Helena Kuksa 23,28   22,56   25,27              
Hillevi Carlsson 46,38   45,65   48,52   46,79   x   46,44  
Ida Eriksson 21,23   x   24,01              
Ida Karlsson 15,98   15,23   -              
Johanna Sedström 25,34   25,68   25,31              
Lisa Nystedt 21,91   x   x              
Maja Bjurman 20,24   18,02   x              
Maja Larsson x   19,89   20,61              
Maja Nilsson 17,49   19,37   x              
Maria Eidhagen x   32,45   31,39   31,65   38,46   x  
Petra Bäckström x   16,54   x              
Sara Svalberg 23,58   23,29   23,84              


© Arena 2.0, RunPro Systems
Uppdaterad: 06 SEP 2015 23:08 Skribent: Martin Bergström

Postadress:
IFK Sunne FIK - Friidrott
Box 292
68626 Sunne

Kontakt:
Tel: 0705839689
E-post: mats.svardsen@sunne....

Se all info